Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 12 Maart. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 10 Maart. (Vervolg). Sociale Verzekering. LTen slotte komende tot de landbouw- yerz., verdedigde de hr. Tiydeman hen, jdie het initiatief namen voor de oprichting van da onderl. landbouwverzekering, te gen de aanvallen dergenen, die dit initia tief als voorkomende uit grof eigenbe lang bestempelen. Pe landbouwverzekering is op den goe den weg; in enkele weken is bij den land bouw 7 millioen en bij den tuinbouw 541/2 millioen verzekerd, en hij hoopte dat als de Minister eenmaal met een herzie* ping van de Ongevallenwet komt, hij (daarbij de landbouworganisatie zal kun nen doen aansluiten. Da heer Nolens, voorzitter van de R. K. Kamerclub, vat de bedoeling van dit debat op als een streven om te gera ken tot gemeen overleg. In de „Nieuwe iVenl. Crt." van 6 Nov. 1909 liet spreker (een ontwikkeld arbeider als slotsom van (eenige beschouwingen zeggen dat de hoofdzaak voor de arbeiders is verzorging van invaliden, de ouden van dagen inbe grepen. De verontschuldiging, zoo schreef spreker zelf in dat blad, dat het aan tijd heeft ontbroken, kan deze regeering in 1913 niet baten. Over de Staatspensionneering zal spr. zwijgen, wijl de regeering verzekering wil in tegenstelling met pensionneering en Verplichte verzekering in tegenstelling met vrijwillige verzekering. De meerderheid der Kamer is ook voor verplichte verze kering. Wie de zaak dus practisch wil behandelen moet met deze feiten reke ning houden. Bovendien, hoe meer stel sels, hoe minder er van de verzekering zal komen. Overigens al zou spreker een ander stelsel wenschen, hij zou geen kans zien de regeering ertoe te bekeeren. Om al deze redenen zwijgt spreker ook over de vrijwillige verzekering en over ande re ontwikkelde plannen des ministers. Er wordt over den tragen gang der wet geving, met name over de sociale verze kering, geklaagd. Vooral de ministers oud-Kamerleden, zullen wel aan den lijve gevoelen, de waarheid van het la critique est aisée mais l'art est diffioile, en van het „de beste stuurlui staan aan wal." Maar hoe dit zij, de klacht over den tra gen gang der wetgeving, is juist. Over de oorzaken kan men veel zeggen; zoo over de geringe continuïteit bij de re geering, over de korte legislatieve periode en over den lust bij opvolgende ministers om nieuwe stelsels te brengen, terwijl ook van andere zijde stelsels opduiken. In Duitschland, zoo wordt gezegd, gaat het zooveel voorspoediger. Maar daar kwam de verzekering onder den drang van enthusiasme tot stand, en daar had men niet te maken met de verschillende stelsels. Daar heeft men ook een ander systeem van wetgeving. Wat de regeering daar wil, gaat door, vooral als er een krachtige rijkskanselier is. De arbeidsverzekeringen vormen één complex; daarom moet er verband zijn tusschen de onderdeelen. In Duitschland heeft men in die richting ge werkt. Posadowsky sprak van een rege ling „aus einem Gusz". Maar nu men met een ontwerp in deze richting is gekomen, nu ontbreekt het niet aan critiek. Hier te lande kan men bezwaarlijk aan „zusammenlegen" den ken, want we hebben nog slechts een kind: de Ongevallenverzekering. Toch, spr. heeft reeds vroeger hetzelfde betoogd t— is het gewenscht dat de regeering, die alle takken der sociale verzekering wil re gelen, van een vast plan uitgaat Spr. twijfelt niet of deze minister heeft zulk ieen vast plan en spr. zou er gaarne iets van vernemen. Men moet trachten met de minst mogelijke middelen en met zoo groot mogelijke vrijheid de beste resulta ten te bereiken. Eenerzijds moeten zoo veel mogelijk voorkomen worden de ge vallen waarin uitkeering noodig is; an derzijds moet simulatie worden voorko men en ten derde moet de zaak niet te duur zijn en zoo mogelijk alle gevallen omvatten. Allen die aan de verzekering meewerken moeten zich plaatsen op het standpunt van recht en billijkheid, niet op eenzijdig standpunt. De werkgevers noch de arbeiders mogen eenzijdig op eigen yoordeeMetten. Dat is niet onbaatzuch tig; het is ongeoorloofd. Een enkel woord nog over de Ongeval lenverzekering. De vraag of het gemengde stelsel van Rijksbank en risico-overdracht moet worden behouden of opgeheven, zal ter dege onder de oogen moeten worden gezien. Zooals de zaken thans staan zal niemand wenschen alle gevallen te bren gen onder de Rijksbank, Meer is te zeg gen voor een regeling waarbij aan de Rijksbank alleen administratie en aan de particuliere maatschappijen de verzekerin gen worden opgedragen. De minister heeft dit plan gehad en hettengevolge van ieen misverstand opgeheven. Hoe staat het echter er thans mede? Het schijnt spr. toe, dat het voordeel van de risico-overdracht is: de voorko, ming van ongevallen. Het nadeel van ver zwijging kan worden weggenomen door meeidere decentralisatie en meerdere me dewerking der arbeiders in het bestuur der yerzekeringsinstitutefl Komende tot de Landbouwongevallen- verzekering, constateert spr. dat belang hebbenden zelf de noodzakelijkheid eener wetteltijke verplichting erkennnen. Ligt het in het plan des ministers, die verplichting die komen moet, spoedig voor te stellen? Die spoed schijnt gewenscht. Over de invaliditeitsverzekering zal spreker zwij gen. Het zou een academisch debat wor den. Men heeft de vrees geuit dat an deze 4-jarige periode niets van de inva liditeitsverzekering zal komen. Die vrees is ongemotiveerd als men haar eerst aan pakte na de tot stand koming der ziekte verzekering. Spr. verwacht dat ook een ontwerp Invaliditeitsverzekering spoe dig zal inkomen. Die Invalidtetsver-ze kering is eng verbonden aan de Tarief herziening, beide belangrijke punten, waarvoor dit Kabinet is opgetreden. Men kome met met te veel stelsels. Men late het niet bij woorden, maar kome met daden. Van de zijde van spr. en de zijnen zal het aan medewerking niet ontbreken. De heer Van Vliet vroeg, nu men weet, dat een ontwerp ziekteverzeke ring het Departement van Landbouw^ Nijverheid enTiandel heeft verlaten, hoe het nu staat met het ontwerp ouderdoms- verzekering, omdat de Minister heeft be loofd dat hij nog dit jaar daarmede zou komen. Tegenover den heer Schaper betoog de spreker dat in de arbeiderskringen de voorrang zou worden toegekend aan ouderdomsverzekering boven kiesrecht- uitbreiding. Het Deensche stelsel kan als noodmiddel in afwachting van ouder domsverzekering niet baten. Het debat werd hierop verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Kunst en Wetenschappen. Volksbijeenkomsten. De zevende bijeenkomst is zeker niet de minste Immer.s den bezoekers werd een soireé Muzicale aangeboden, waar op welwillend meewerkte, Mej. Pauline Hesseling en de H. H. Jac. Jongmans, bariton, B. v. d. Berkhof viool, Th. Himpe, violoncel en Mr. H. de Jong, piano, allen dilettanten. En wat werd ten gehoore gebracht was alles in de perfectie. De sopraan zong met lieve stem en een manier van zingen, die hoogst aan trekkelijk is en bewijs geeft van ernstig opvatten, een aria en een viertal liede ren, die door dankbaar applaus werden gevolgd. De bariton, had, door een bijzondere smaak geleid, rekening gehouden met z'n gehoor en zong een 13 tal liederen en liedjes, met welverzorgde voordracht en met vereischte opvatting. Reusachtig was het applaus na ieder lied, wel een bewijs, dat Jongrnans z'n gehoor had bevredigd. Het trio, saamgesteld uit de overige Heeren gaf het Trio naar het Septett, van Beethoven, een gedeelte Trio van Chopin en evenzoo twee dee- Ien Trio, opus 49, van Mendelssohn. Of deze keuze er een was in goede richting, betwijfelen wij. Het is niet te veronderstellen dat dit publiek veel mee neemt van Beethoven en Chopin, Men delssohn zou' er nog bij door kunnen. Er zijn legio trio's die smaakvol getoon zet, van niet te grooten omvang, door melodie en rijkdom van goed te begrij pen gedachten, juist voor zulk een pu bliek zijn te genieten. Evenwel wat de uitvoering van het instrumentale gedeel te betreft, kan niets dan goeds daarvan' worden gezegd. Moesten wij ze rangschikken niaar waarde, dan zouden we Mr. de Jong nummer één plaatsen, zijn massief on goed technisch spel, rangschikken hem bovenaan de rij der dilettanten. Even wel v. d. Berkhof en Himpe verdienen lof voor de wijze waarop zij zich van' hun niet gemakkelijke taak kweten. Het publiek was dankbaar en gaf door her haalde bijvalsbetuigingen blijk, eenige uren van genot te hebben' gesmaakt. S. Kon. Academie van Wetenschappen. De afdeeling der Akademie bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, zal op Maandag 14 dezer te Amsterdam ieen gewone vergadering houden. In deze vergadering zal het levens bericht van wijlen prof. mr. R. T. ,H. P. L. A. van Boneval Faure worden uit gebracht door prof. mr. S. J. Fockema Andreae. Een oude tafel. Uit Bleiswijk schrijft men aan de y,Rot terdammer" „Door het gemeentebestuur Werd de zer dagen de antieke tafel uit de raadzaal verkocht voor de som van driehonderd gulden. Zij was vervaardigd uit eikenhout, had twee schuifladen en was voorzien van prachtig houtsnijwerk. Het model (bal- poottafel) wijst er op, dat zij zeer oud is. Toch is er nog geen spoor van, hout worm in te vinden. Aan deze tafel werd eertijds recht ge sproken door Schout en Schepenen, en hoogstwaarschijnlijk heeft de beruchte Adriaen Adriaensz. van Dijck, destijds se cretaris alhier, aan dezelfde tafel zijn schrijfwerk verricht. Zooals men weet, heeft deze van Dijck, in overleg met den predikant van Bleiswijk: Hendrik Da- nic;:z. Slatius, den predikant van Gorin- Shern: £prneji£ Gesterats fia sjjgn y&a „Rackangie" (Rockanje)Gerardt Velsius den aanslag beraamd op het leven van Prins Maurits. Blijkens een in het gemeente-archief ber rustende aanschrijving van het Hof van Holland, d. d. 9 Februari 1623 werd „eenen yeghelijcken verwitticht/ dat de ghene die de selve persoonen/ oft eenighe van dien/ sal kommen te openbaren ende aenbrengen/ suicx dat d'selve levendich in handen vande Justitie moghen gherae. eken/ sal ver,eert worden in regard van elcx vande voprsz vier genomineerde per soonen/ mette soinme van vier duysent Karolus gulden." Bij dezelfde aanschrij ving werd „op peyne van lijf ende goedt, te verbeuren allen ende eenen zeghelij-, eken wel expresselijcken gheïnterdiceert ende verboden/ eenighe vande voornoem, de vier/ of oock vande andere coupable persoonen te logeren/ huysen/ hoven oft in eeniger manieren te berghen." De komeet van Halley. De astronomische medewerker van de „Frankf. Ztg." schrijft: Een waarnemer, die zijn standpunt bui ten ons zonnestelsel kon kiezen, zou den 25en Maart aan de eene zijde van de zon, ongeveer 115 millioen kilometers van haar verwijderd, de Halleysche komeet en op de tegengestelde zijde van de zon de aar de, op 150 millioen kilometers afstand van de zon waarnemen. Van de aarde uit gezien, staat derhalve de komeet op dien dag achter de zon en al staat zij dan ook niet vlak achter de zonneschijf, maar eenige graden noordelijk van deze, zoo wordt zij toch door de zon overstraald en is onzichtbaar. Op haar verderen loop door het heelal, komt dan de komeet, die intusschen in een boog de zon om. getrokken is, den 1 Sen Mei weder in een rechte lijn met zon en aarde te staan. Ditmaal echter bevindt zij zich tusschen beide hemellichamen en trekt derhalve voo rons aardbewoners voorbij de zon. Volgens de jongste berekening heeft deze overgang voorbij de zonneschijf in den nacht van 18 op 19 Mei plaats, 's morgens tusschen 3 uur 22 en 4 uur 22 minuten middeneuvopeeschen tijd. Te 3 uur 52 min. staat de komeet nagenoeg precies voor de zonneschijf. Daar de zon voor deze streken eerst later opgaat, is een waarneming van dit verschijnsel dat met den overgang van Venus analoog is, voor ons onmogelijk. Maar ook onze te. genvoeters in Azië, Australië en op de eilanden van den Grooten Oceaan, hebben geen kans iets van den overgang waar te nemen. Immers wanneer de komeet van Halley een vaste kern van 120 kilo. meters middellijn mocht hebben, wat be zwaarlijk is aan te nemen, zou die kern zich slechts als een zwart schijfje van een boogseconde diameter op de zon voor doen, d. w. z. zoo groot als een spelde- knop van 1 m.M. doorsnede aan het oog zich voordoet op een afstand van 200 meters. De lichtende gassen, die de ko meet haar statig of, zooals men vroeger zeide, haar „schrikwekkend" aanzien ge ven, verdwijnen natuurlijk geheel tegen een zoo hellen achtergrond als die van de zon. Rechtszaken. Haarlemsche Rechtbank. Effecten verduisterd door een notaris. De 55-jarige Joh. Neomagus, notaris te A al s m e e r, stond gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank, beschuldigd van verduistering. Bij dagvaarding werd hem ten laste gelegd, dat hij in den loop van de twee de helft van 't jaar 1909 zich opzettelijk heeft toegeëigend 9 stukken 21/2 pet. Nederl. Werkl. schuld, elk groot f 1000, die hij onder zich had .uit de nalaten schap van mevrouw Van DijkHovy, te IJmuiden overleden. Beklaagde door de president onder vraagd, verklaarde, dat hij de ieffecten na 't overlijden van mevrouw. Van D. uit de brandkast genomen had, pm ze voor den erfgenaam in bewaring te ne men. Eenigen tijd later heeft hij ze aan den makelaar L. H. C. Royaards te A a Is1 meer voor zich zelf beleend en als onderpand gegeven voor opgenomen gelden. Hij wist, dat hij dit niet had mogen doen. Als eerste getuige werd gehoord de eenige erfgenaam, de heer Jacob van Dijk te 's-Gravenhage, stiefzoon van de overledene. Deze verklaarde, dat hij wist, dat de effecten in den'boedel wa ren, maar hij kon ze niet uit handen van den notaris krijgen. In 't laatst van De cember heeft hij den notaris gesommeerd de effecten dadelijk af te geven, anders zou de justitie in de zaak gemoeid wor- edn. Getuige heeft de stukken evenwel niet verkregen. Beklaagde beweerde dezen sommatie- brief niet ontvangen te hebben. Getuige betwijfelde dit sterk, want 't was een aangeteekende brief en' boven dien had de notaris geantwoord, dat de zaak binnenkort wek in orde zou komen, maar dat hij eerst voor zaken pp reis moest. De makelaar en kassier Royaards gaf inlichtingen over de beleende en verpan de effecten. De notaris had' op ver schillende tijdstippen 't geld 'daarvoor opgenomen. Later is beklaagde door een zwager in de gelegenheid gesteld, 'de effecten te lossen en aan den heer Van Dijk ter hand te stellen, ^oodat deze geen schade heeft ondervonden. De verdediger, mr. D. W. Stibbe uit Aoister^yu, smfct&t4at fa ris slechts f-1000 van den kassier ont vangen heeft; voor onderpand van dit voorschot waren 6 stukken van f 1000 voldoende, zoodat uit de feiten blijkt, dat beklaagde de effecten gedeeltelijk' als onderpand en gedeeltelijk jn bewa ring heeft gegeven. De kassier zeide daarop dat beklaagde tegen hem had gezegdlater zullen we wel afrekenen." 1 Als getuige k décharge werd gehoord mr. Crommelin, oud-kantonrechter te Haarlemmermeer. Deze heeft den beklaagde 15 jaren gekend en kan slechts gunstige inlichtingen geven over diens leven. Pastoor N. Prins der Oud-Katholieke kerk te Haarlem, die vroeger ook te Aalsmeer gewoond heeft, gaf ook goede inlichtingen. De heer Neomagus stond be' ^nd als een achtenswaardig man, die ook na dit voorval 't vertrou wen der Aalsmeerders niet heeft verlo ren. Beklaagde behoort niet tot getui- ge's kerkgenootschap. De heer Dieven- bach uit Aalsmeer onderschreef de ze verklaringen. De substituuKofficier van justite, mr. Hoyer, deelde mee, dat beklaagde vroe ger reeds een aanmerking gekregen! heeft van den Raad van Toezicht op de notarissen, over de langzame afdragihg van gelden onder zijn berusting. Be klaagde erkende dit. Hierna nam 't O.M. zijn requisitoir Mr. Hoyer achtte de ten laste gelegde verduistering bewezen. Beklaagde ver keerde in geldelijke moeilijkheden. Dat 't geld nu teruggegeven is, mag niet te veel in aanmerking genomen worden bij 't toemeten der straf, 't Misdrijf van verduistering blijft onaangeroerd. Toen beklaagde de effecten beleende, wist hij, dat hij 't geld niet uit eigen middelen kon teruggeven. Hij moest 't laten aan komen op de goedheid van de familie. Dit is een leelijke karaktertrek. De getuigen a décharge hebben wel iets ten gunste van den beklaagde ge zegd, maar wanneer de beklaagde jin Amsterdam of Brussel was, waren deze heeren daar niet bij. Spreker requireert voor verduistering een gevangenisstraf van vijf maanden. De verdediger, mr. Stibbe, herinnerde aan de woorden van den Officier van Justitie te Amsterdam, die in een zaak van rijwielverduistering door een meis je zei„de rechtbank is geen incasso bureau om particulieren in de gelegen heid te stellen hun vorderingen binnen te krijgen." Eerst had de pfficier de beklaagde dan ook in de gelegenheid gesteld aan haar verplichtingen te vol doen en toen dit mislukte slechts ieen gevangenisstraf geëischt. Wanneer de Haarlemsche officier ook eerst gewaar schuwd had, zou de zaak zeker geheel anders geloopen zijn en zou de heer Van Dijk toch ook zijn geld ontvangen heb ben. Vervolgens gaf pleiter een uitvoerige beschouwing der zaak en betwistte, dat 't bewijs voor verduistering geleverd is. Daarom drong pleiter óp v r ij s p r a a k aan. Een jeugdige deugniet. Voor de Amsterdainsche rechtbank ver scheen gisteren een jongmensch uit Naar. den, die niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd al heel wat practische ervaring met de straffen heeft, waarmede ons Strafwetboek verschillende delicten be dreigt. Hij stond reeds terecht wegens dierenmishandeling, wegens verstoring eener godsdienstoefening, wegens mis handeling en gisteren had hij zich weer te verantwoorden ter zake van eenvoudige beleediging, een ambtenaar aangedaan. „Ik geloof, dat je het heele Strafwet boek wilt doorgaan," voegde de presi dent ,jhr. mr. Quarles van Ufford den jon gen, die nu erg timide deed, toe. „Dat kan toch zoo niet blijven. Je begrijpt, dat de straffen telkens hooger worden." Het jongmensch hoorde thans zeven dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Hij heeft nu reeds ondergaan of nog te ondergaan 20 dagen subsidiaire hechte nis (dierenmishandeling); 2 dagen ge vangenisstraf (verstoring eener gods- doenstoefenrng) en 7 dagen gevangenis straf (mishandeling.) Land- en Tuinbouw. Uitvoer van bloembollen. Uit een door id(e Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur opgemaak te statistiek van de handelsbeweging in het bloembollenvak gedurende het jaar 1909 blijkt, dat de uitvoer heeft bedra gen 17,922,500 K.G. tegen 14,332,300 K. G. in 1908, een vermeerdering dus van 3,590,000 K.G. of ruim 25 pCt., de groot ste toeneming tot nu toe. De grootste af nemer was Groot-Britannië m. 6.478,800 K.G. tegen 5,028,600 in 1908; dan volgen Duitschl. en Oostenr. met 4,733,500 K. G. tegen 4,179,100 K.G. in 1908, daarna de Vereen. Staten van Noord-Amerika met 3,483,200 K.G. tegen 2,730,000 K. G, in 1908. Invoer in Ierland van aardappellen. Volgens een bekendmaking in de „Du blin Gazette" is de invoer in Ierland van aardappelen, afkomstig van het vasteland van Europa, verboden. Overtreding van dat verbod, is overeenkomstig de „Des tructive Insects and Pest Acts 1877 en 1907" strafbaar meit eep boete van 10 ei st, Sport. Luchtscheepvaart. Blnneinkort wordt er een personenver voer per bestuurbaar luchtschip geopend; tusschen Friedrichshafen en Luzern, en wel zoodra de ballons, waarvan de een 8 (en de andere 12 personen kan vervoe-, ren, gereed zijn. De Joden en het kapitaal. Wie de staatshuishoudkunde der ver-i schillende volkeren bestudeert, moet be kennen, dat de joden een aanzienlijke rol speelden in de economische ontwik keling van vele landen. Over dit belangrijk onderwerp sprak laatstleden Zondag de geleerde Berlijnsche hoogleeraar Werner Sombart, te Frankfurt a. Main. De rijke joden, in de 17e eeuw uit Spanje en Portugal verdreven, vestigden zich vooral in Holland en ontwikkelden daar hun aangeboren koopmanstalenten, en maakten zich meester van den weelde- handel (vooral tabak en suiker). Doch nog vruchtbaarder werkte het joodsche kapitalisme in Amerika. Ook in de moderne Europeesche Staten speelden de joden een groote rol. Zij waren de groote voortbrengers en verkoopers, de, geldschieters der gekroonde vorsten. Met' hen en door hen ontwikkelde zich op groote schaal het bank-, crediet- en effec tenwezen. Op de beurzen werden en) waren zij toongevend. Ook bewerkten zij: de vrijer mededinging en bevorderden de toename van uiterst goedkoope prijzen. Volgens Werner Sombart is de invloed der joden op den wereldhandel te wijten aan hun aangeboren koopmansaard, aan' hun bekommerde zorgen om de inter nationale betrekkingen steeds levendig! te houden en vooral aan hun practises streven, dat steeds het nuttige, het voor-: deelige beoogt. Zaken zijn zaken, 't Zaakje' houden zij in 't oog, beloeren het van alle zijden en willen het steeds vrucht- afwerpend maken. Voor een goed zaakje is alles goed en recht. O p 1 ij n 7 te s-G ravenhage was een net gekleede heer met een valiesje' ingestapt, blijkbaar iemand van buiten'. Bij de brug over het Ververschingskanaall, gekomen, vroeg hij den conducteur, of dit het Ververschingskanaal was. „Jawel mijnheer." Passagier„o, dan moet ikf er af." Conducteur: „Ja mijnheer, Watt straat". Passagier: „Wat straat?" Con-., ducteur: „„Wattstraat". Passagier: ,Ja dat moet u weten Wat straat, vraag ik".1 Conducteur: Wel, Wattstraat!" Het duurde nog eenige tijd, tot groot vermaak der passagiers, eer de buiten man begreep, hoe in Den Haag de eerst* volgende tramhalte van lijn 7 heette. In de 1ste Wiagenstraat tei 's-Gravenhage geraakte een rolschaatsen* rijder onder een rijtuig. Hij ïcreeg een der achterwielen over de beide beenen; doch kwam er nog goed af, daar hij na van den schrik bekomen te zijn, te voet huiswaarts kon keeren. Hij was slechts licht gewond. De voor de gemeente Hoorn; bij het korps pontonniers te Dordrecht ingedeelde milicien T. Visser, geboor tig uit Friesland, weigert de militaire uniform aan te trekken. Wel heeft hij de krijgsartikelen onderteekend, maar zich ,i,n het soldatenpak te steken wei gert hij per sé. De zaak is naar |dep[ krijgsraad verwezen. In den afgeloopen nacht om streeks 1 uur werden in hun woning aan de Breedeweg 38 onder Watergraafs meer bewusteloos gevonden de heer en mevr. Moppes. Het gaslicht was bran dende, doch waarschijnlijk door een lek' in de leiding was het vertrek! met gas gevuld. Beiden zijn door dr. Ladage met be hulp van een zuurstofapparaat bijge bracht. Aileen de heer v. M. .ondervond heden nog de nadeelige gevolgen der gasvergiftiging. Naar de oorzaak van het ongeval nog een onderzoek ingesteld. Tegen den predikant T. van de Evangelisatie te Hansweert, is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 136 van het Burg. Wetboek, dat kerkelijke huwelijksvoltrekking, voordat het huwelijk burgerlijk is gesloten, ver biedt. 0«p haar landgoed bij Mann heim heeft zich de vijf en twintig-jarige millionnaire Elise Treiber doodgescho ten. Zij heeft 180.000 mk. voor liefdadige doeleinden vermaakt en aan een vriendin, die op trouwen stond, 40.000 mark toe gezonden. Een ernstig ongeluk heeft eer gisteren plaats gehad in een bioskoop-the- ater te San Benedetto bij Mantua. Een galerij, waar tachtig menschen zaten stortte in. Twee personen werden ge dood, doch velen zijn min of meer ernstig gewond. Bij Himberg in de buurt van Ween en heeft eergisteren een automobiel ongeluk plaats gehad. Een huur-auto£ waarin zeven chauffeurs gezeten waren,- is bij een kromming van den weg gekan teld. Van de inzittenden werd één ge dood, terwijl drie ernstig en twee licht gewonci werden^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 7