No. 134. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang:. Bureau OUDE SINGEL# S4. LEIDEN. Interc. Telefoon P35. Postbus 6. :D1T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 'f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco iper post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Dilltschland De kiesrechtbetooging te Berlijn. Het „Berl. Tageblatt" schrijft: De openbare meening zegt, dat jde !)>olitieke strijd niet tot rust zal komen, !,eer het vrije kiesrecht verkregen is. En iidat gaat niet alleen den Berlijbschen; politie-president, maar ook den Pruis- 'schen minister van Binnenlandsche Za- 'ken von Bethmann-Hollweg aan. Im- imers, wij vreezen, dat de eenstemmige kreet om kiesrecht uit honderdduizend kelen Zondag nog slechts heel uit de verte tot de ooren van den heer vonj iBethmann is doorgedrongen: Want de jiWilhelmstrasse (waar de rijknskanselier lwoont) was van de Leipzigerstrasse tot Unter den Linden door de politie afge zet. Maar de heer von Bethmann.Holl- \weg zal, naar wij hopen, toch wel kran- ten lezen en dan moet hij weten, dat 'gisteren half Berlijn op de been was, ,0m tegen het jammerlijke kiesrechtont- [iwerp in zijn verknoeiing door het zwarte block te demonstrèeren en dat de andere helft van de Berlijnsche bevolking met Ide kiesrechtwandelaars harmoniëerde. [Hij zal ook weten, dat de kiesrechtbe- toogingen zich over de gansche Pruisi- ;sciie monarchie uitstrekken, dat te Pots- l|dam, Brandenburg, Maagdeburg, Halle |en Erturt, te Gorlitz, Koningsbergen^ j te Dantzig en Stettin, te Keulens, Düs- liseldorf en in honderd andere plaatsen, [Zondag Muizenden en nog eens duizen- jden en nog eens duizenden voor het vrije kiesrecht demonstreerden. Mis schien heeft hij den moed, al deze betoo gingen te trotseeren en met behulp van |de politie een kerkhof rust in Pruisen .te scheppen. Maar hij moet zich dit niet I te gemakkelijk voorstellen, want hij ver- i zet zich daardoor niet tegen een enkë- le partij, maar tegen den wil van een, mondig volk, dat niet langer aan1 den 1 leiband van een kortzichtige regeering [wenscht te loopen. Frankrijk. Een liquidateur. In ons nummer van gister hebben we jreeds meegedeeld, dat een zekere heer D u e z, door de Fransche Regeering aan gesteld, om de goederen van verschillende Congregaties te „liquideeren", in hechte nis genomen is, wegens verduistering van gelden welke loopt tot een bedrag van rond de twee en een half milioen guldens! In parlementaire kringen heeft de ar restatie van den geer Duez groot opzien iverwekt. Duez bekende, dat hij bij de •liquidatie van de congregatiegoederen vier millioen francs en bij de liquidatie ivan andere hem door het gerecht toe vertrouwde goederen een millioen francs verduistert heeft. Aan de arrestatie was 'op bevel van een ambtenaar van het O.M. ;een onderzoek van de boeken voorafge gaan. Italië. Te Rome had een duel op de sabel [plaats tusschen generaal Prudente en de [afgevaardigde Chiesa; laatstgenoemde 'werd aan de wang gewond. Amerika. President Taft. William Taft heeft zijn eenjarig jubi leum als president gevierd. Een bal in het Witte Huis vereenigde te Washington al le vrienden van den opvolger van Roo sevelt. Taft zag er goed uit en lachte zijn beroemden lach. Hij had ook alle teden met voldoening op het afgeloopen jaar terug te zien. Roosevelt heeft gedu rende het laatste jaar, dat hij president was, 224 redevoeringen gehouden. Taft Sprak er 348 uit. Het congres deed hij 48 groote memorandums toekomen. Hij heeft niet minder dan 20,638 Engelsche mijlen per spoor afgelegd en meer dan 5000 per automobiel. Hij bezocht 30 sta ten en 2 territoriën en heeft 6917 be noemingen onderteekehd. Na zulk een ar beid mocht hij met een gerust hart op het ba! met den grijzen voorzitter van het Huis van Afgevaardigden in een opwel ling van overmoed een negerdans uitvoe ren en alle gasten verrukken door zijn vroolijke stemming. Bescherming van jonge meisjes. Ia een druk bezochte vergadering is te Utrecht besloten tot de oprichting van de Federatie van Roomsch-Katholieke Vereenigingen tot bescherming van jon ge meisjes in geheel Nederland. Het bestuur werd als volgt samenge steld: mevr. Van Basten Batenburg Jurr jens te Utrecht, presidentemevr. Bellini te Breda, vice-presidentemevr. Rietz te 's-Hertogenbosch, penningmees- teressemej. Lefébure te Amsterdam, secretaresse. De Prins Willem II. Een Lloyds-telegram uit St. Michaels (Cornwall) meldt, dat de Prins Willem IV daar aankwam zonder eenig nieuws van de Prins Willem II. De Willem IV zet de reis naar Havre voort. Internationale Conferentie voor Sociale Verzekering. Naar bekend is zal van 6 tot 8 Sep tember van dit jaar te 's-Oravenhage het negende Internationale Congres voor So ciale Verzekering worden gehouden. De eerste samenkomst had plaats te Parijs in 1889; Rome ontving in 1908 het acht ste congres. Het begin van de Septembermaand is gekozen met het oog op de verschillende congressen, welke in de maanden Augus tus en September ter gelegenheid van de Brusselsche tentoonstelling zijn belegd congressen die zich in het bijzonder zui len bewegen op sociaal en medisch ge bied, waardoor 't bezoek van de in hoof de genoemde internationale conferentie door vreemde beoefenaars van sociale ver zekering slechts kan worden bevorderd. De vergaderingen van de conferentie zullen in het Kurhaus te Scheveningen worden gehouden. Deze congressen gaan uit van het Per manent Internationaal Comité voor So ciale Verzekering, gesticht in 1889, welk comité opdracht kreeg om volgende con gressen voor te bereiden en een Bulletin uit .(e geven. Het eerste congres, was uitsluitend gewijd aan arbeidsongevalleen. Maar in de laatst verloopen twintig ja ren breidde zich het terrein der sociale verzekering en dus ook het studieveld der congressen steeds meer uit. Beroepsziek ten en ziekte in het algemeen, invaliditeit, ouderdom, weduwen en weezen, ten slot te ook onvrijwillige werkloosheid, al die onderwerpen vroegen en verkregen de belangstelling van het Permanent Comité en van de congressen. Economie, sociale hygiëne, opvoeding en onderwijs, die belangrijke factoren bij de behandeling van het groote vraagstuk, hoe den mensch te vrijwaren voor de gevolgen van de juist genoemde, welvaart belagende om standigheden, werden en worden op die congressen onder de oogen gezien. Vandaar dat ze de belangstelling ver dienen van politici en van sociologen, van economen en statistici, van verzekeraars, medici, hygiënisten, rechtsgeleerden, in dustrieeten, bewindslieden, vertegenwoor digers van de arbeidende klasse, in één woord van allen die metselen aan het gemeenschapsgebouw. En internationale besprekingen zijn .noodig, omdat de ge noemde vraagstukken over alle lands grenzen heen reiken, overal oplossing vra gen. Wat de internationale bijeenkomsten betreft, dient hier opgemerkt, dat de om vangrijke meestal om de zes jaren congressen worden genoemd, waar tus- schendoor elke 2 jaren conferenties wor den belegd, (zooals dit jaar te Schevenin gen.) Het lidmaatschap van het Interna tionaal Comité köst 15 frs. per jaar. Het programma der komende conferen tie is opzettelijk beperkt tot twee zeer actueele vraagstukken: lo. Het bijdragen van den Staat tot de vorming der arbeiderspensioenen. 2a. De geneeskundige dienst. Efij punt 1 zullen worden behandeld de onderscheidenen wijzen, waarop de Staat, in verband met verschillende stel sels, geldelijke hulp kan verstrekken, als mede het stelsel van staatspensionneering. In verband daarmede zal de conferentie opis het vraagstqk dei; pn^erlinge^êrhgu,- ding van armenzorg en verzekering on derzoeken en in het bijzonder nagaan, of de ontwikkeling der verzekering de kosten der armenzorg heeft verminderd. Bij punt 2 zal worden onderzocht, hoe, bij de bestaande stelsels van ziek1, te-, invaliditeits- en ongevallenverzeke ring, in de wetgeving en de uitvoerng daarvan de geneeskundige dienst is ge organiseerd. Daarbij komen ter sprake vrije of onbeperkte artsenkeuze, geschil len tusschen geneeskundigen en verzeke ringsorganen en het door intensieve en meer gespecialiseerde behandeling, ver zachten van de gevolgen van -ziekte of ongeval. Ten slotte zal aandacht vragen de onderlinge verhouding tusschen ver zekering en sociale hygiëne. De vertegenwoordigers der verschil lende nationale comité's brengen hier over concrete rapporten uit, gevolgd door mondeling debat. Naast de beide genoemde punten, waarover beraadslaagd wordt, zullen een drietal andere vraagstukken uitsluitend schriftelijk worden behandeld. Het zijn lo. De uitbreiding der sociale verze kering tot nieuwe categorieën van be langhebbenden. 2o. De verzekering van weduwen en weezen. 3o. Werkloosheidverzekering. En eindelijk zal de conferentie zich eventueel uitspreken ten aanzien van quaesties van practischen aard betreffen de de organisatie van de internationale ongevallenstatistiek. De handelingen der conferentie wor den uitsluitend gepubliceerd in het meer genoemd Bulletin, maar in afzonderlijke afleveringen, welke kunnen worden saamgevoegd. Men kan aan de conferentie deelne men als lid van liet Internationale Comi té van Sociale Verzekering medebrengen de o.a. ontvangst van het Bulletin en deelneming aan congressen en conferen ties), als genoodigde en als familielid: De Ministers van Landbouw, Nijver heid en Handel, Binnenlandsche Zaken en Buitenlandsche Zaken hebben het eerevoorz'.tterschap der conferentie wit. leu aanvaarden. Tot een behoorlijke ont vangst der deelnemers heeft zich een re gelingscomité gevormd, waarvan prof. dr. W: H. Nolens, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, het voorzitter schap heeft op zich genomen. Voor nade. e bezo iderheden wordt ver wezen naar de eerstdaags te versprei den criculaire betreffende de conferentie terwijl verdere gewenschte inlichtingen gaarne worden verstrekt door den se. cretaris van het comité mr. H. J. Von Brucken Fock (Prinsessegracht 6a) te 's-Hage. LEIDEN, 10 Maart. De bij Koninklijk Besluit tot Kolonel benoemde Luitenant-Kolonel W. J. H. de Veer van het 2e Regiment-Veld-Artilleiie alhier komt als Commandant van het 3e Regiment-Veld-Artillerie te Breda in gar nizoen. Mevrouw de wed. B. woonachtig aan de Aloëlaan die het voornemen had gisteren de avondgodsdienstoefening bij te wonen in de Oosterkerk, gevoelde zich op weg derwaarts onwel en stapte dien tengevolge aan bij een harer bekenden Mevr. Kn. aan de Heerengracht. Nauwe lijks aldaar aangekomen bleef Mevr. B. plotseling dood alvorens zelfs genees kundige hulp kon worden verleend. De overledene was moeder van tien, voor het meerendeel nog jeugdige kinderen. Door ingelanden van den Roden- burger- en Cronensteinschen polder alhier is gekozen als lid van het bestuur de heer G. den Haan, zoodat dit bestuur thans weer voltallig is en bestaat uit de heerenJ. Voorsluys, voorzitter, Zoeter- v idsche SingelA. Ruigrok, Maarsmans- steeg; G. den Haan, Hooge Rijndijk Zoeterwoude, leden van het bestuur en W. F. Smit, Secretaris-Penningmeester te Leiderdorp. Tot leden van de Almanak-redactie «van het Leidsche Studentencorps zijn bij enkele candidaatstelling verkozen de vol gende heeren: V. A. Six, R. van Eecke, M. van der Feen, W. C. Snouckaert van Schauburg en J. E. de Vos van Steenwjjk; Mej. C. C. Verbiest, alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor de acte nuttige handwerken. ALKEMADE. Met Staatscourant no. 58 zijn verzonden de statuten van de ver- eeniging tot instandhouding van het on- dersteunings- en uitkeeringsfonds van de ingezetenen van Alkemade. GOUDA. Het verslag der gezond heidscommissie vermeldt o.a.: dat, waar in het jaarverslag van 1908 de gezond heidstoestand beslist gunstig kon wor den genoemd, dit in nog sterker mate gezegd kan worden over 1909. Het aan tal sterfgevallen op 1000 inwoners daal de tot 14.08 tegen 17.27 over 1908. Op een bevolxing van 24.348 zielen stierven 361 personen en wel beneden 1 jaar 17.27 (in 1908 25.24), van 15 jaar 6.64 (in 1908 9.13) procent der totale sterfte, terwijl het aantal overleden kinderen be neden 2 jaar ,fuim 1/4 van het totaal der overledenen uitmaakt. Er deden zich in deze gemeente slechts de volgende gevallen van besmettelijke ziekte voor: 3 van febris typhoïdea, op gegeven door den hoofdinspecteur en 4 door B. en W., 8 van roodvonk en 2 van pokken. HAARLEM. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad deel de de voorzitter mede, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden met erkentelijkheid de uitnoo- diging van den Raad hebben ontvangen onr in den loop van het jaar 1910 een bezoek aan Haarlem te brengen; dat Ha re Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid ten zeerste hopen aan deze uitnoo- diging gevolg te kunnen geven, hoewel het Hare Majesteit thans nog niet moge lijk is sene beslissing te nemen betreffen de den datum waarop het bezoek zou kunnen plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Door den loge menthouder H. Dijkgraaf te Hoofddorp is reeds tallooze malen bij heeren Ge deputeerde Staten een z. g. n. logements- vergunning aangevraagd. Steeds ontving hij op die verzoeken een afwijzende beschikking. De laatste maal is D. van deze be slissing in beroep gegaan bij H. M. de Koningin. Thans is dit beFoep bij Koninklijk besluit ongegrond verklaard en is in hoogste instantie uitgemaakt, dat de in richting van Dijkgraaf niet is een loge ment in den zin der drankwet. De levering van diverse gras- en klaverzaden ten behoeve der afdeeling Haarlemmermeer van den Nederlandschen Boerenbond, is gegund aan de firma Wed. J. Leupen en Zn. te Haarlem. Gistermiddag is het 5-jarig zoontje van L. v. A., alhier spelende te water geraakt en verdronken. Het in gereedheid brengen van, het land, voor de a.s. bieten-campagne in Haarlemmermeer, zal dit jaar honder den H.A. meer bedragen dan 't vorige. Dit vindt zijn oorzaak in de minder ut- gezaaide wintergewassen en het gunsti ge contracteeren over 1910. Het con tract is thans 12 gulden per 1000 kil., met een suikergehalte van 14 jpet. Elk procent daarboven geeft eene vermeer dering van één gulden per 1000 kil. Het jaar 1909 was voor dien oogst ook ongunstig, toch was het percentage bij velen nog 17 pet. Bij beschikking van 26 Februari 1910 is door den minister van Justite ingetrokken de aanstelling van onbe zoldigd Rijksveldwachter, verleend aan W. van Zanten alhier. De veldwachter P. van Boven en K. Frugte verwisselden dezer dagen van standplaats. De eerste werd verplaatst van Abbe- nes naar de Lijnden, laatstgenoemde van Nieuw-Vennep te Hoofddorp. De veldwachter A. Lenstra, thans nog gestationneerd aan de Lijnden, zal zich dezer dagen te Nieuw-Vennep vestigen. HAARLEMMERMEER. Naar wij ver nemen vergadert Dinsdag 15 Maart a.s. het bestuur der R. K. Centrale Kiesver- eeniging Haarlemmermeer. Op de agenda komt onder meer ook voor <ie verkiezing van «en voorzitter wegens de ontslagna me van den heer G. v. d. Veld. HILLEGOM. Gisteren middag ontstond bij den heer G. Kroon alhier, een begin van een binnenbrand. In -een oogen ic lik je, d,at in |d,e huis kalmer speleude. kin deren onbewaakt waren gelaten, wilden dezen een kaarsje aansteken, met het ge volg dat de vitrage-gordijnen vlam vat ten. Direct schoot de heer K. toe en wist erger te voorkomen. HILLEGOM. Bij J. van 'der W., alhier, is tengevolge van het stuk krabbenvaneen is tengevolge van het stukikrabben van een puistje bloedvergiftiging ontstaan met het noodlottig gevolg dat de man in het Aca demisch ziekenhuis te Leiden, na enkele dagen is overleden. Op 14 Maart a.s. zullen er bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij twee zilveren jubilarissen zijn. De heer L. M. J. Immink, te Haarlem, zal dien dag zijn 25-jarig feest als inge nieur-administrateur vieren en ook de heer J. H. N. Wouterlood zal dan de Maatschappij een kwarteeuw in onder scheidene functiën hebben gediend. LEIMUIDEN. Te 's-Gravenhage slaagde mej. A. Stigter van hier, voor het examen nuttige handwerken. LEIDSCHENDAM. In het hotel „De Zwaan" alhier werd herbesteed het bou wen van een winkelhuis met slachtplaats enz., voor rekening van den heer Deur- loo uit Voorschoten. Laagste inschrijver was de heer A. Turion te Voorschoten, voor f 4865, op wien volgde de heer, Th. C. Halverhout te Veur, voor f4900, welke som hij ook bij de eerste aanbe steding had opgegeven. LISSE. De bewoners der Meeren Hout straat, 23 in getal, hebben de vorige weelc, aanzegging gehad, dat te beginnen met April, de huur hunner woningen met 15 cent per week zal worden verhoogd; Deze huizen, die zonder verbeteringen te hebben ondergaan, binnen enkele ja ren zijn geklommen van fl.30 tot f 1.60 zullen dus met April f 1.75 per week moeten kosten. Voorwaar, geen bagatel voor een werkman met een loon van f9 per week. Thans hebben deze bewoners zich per adres tot den eigenaar dezer hui zen, den heer C. D. Zaneveld, te Den Haag gewend, waarin zij .verzoeken het zoo mogelijk bij den tegenwoordigen huurprijs te laten, omdat zij allen uit hoofde hunner inkomsten, in de onmo gelijkheid verkeeren, deze verhooging te betalen. Aan den gemeenteraad is door de heeren J. de Bruin, C. van Leeuwen Jr. en Herm. Huisin 't Veld, optredend na mens bewoners van de Lisserbroek, het! verzoek gericht om het buizennet der Gemeentelijke Gasfabriek ook langs de' Ringvaart te leggen. NOORDWIJK. Bij beschikking van der Minister van Oorlog is aan denj milicien C. F. A. Beretta, die dezer da gen bij het 4 Regiment-Infanterie te Gouda werd ingedeeld, op zijne aanvra ge uitstel verleend van eerste-oefening' voor één jaar. B. en W. zullen op Donderdag 17 Maart a.s. 's morgens 11 uur ten Raad- huize aanbesteden het ophalen van de asch, vuilnis en sintels van 7 Mei 1910 tot 31 December 1913. NOORDWIJK AAN ZEE. In café^ „Van Ruiter.' hield ^Vreemdelingenver keer" gisterenavond haar jaarvergade ring. Bij de opening wees de Voorzitter, de Heer A. Dorsman, erop, dat Vreem delingenverkeer nu 121/2 jaar bestaanj heeft. Hij memoreerde alles nog eens^ wat de vereeniging in dat achtste ge deelte van een eeuw gedaan heeft. De notulen werden goed gekeurd. Uit liet jaarverslag bleek, dat er thans 151; leden en 33 begunstigers zijn. Het aantal badgasten in 1909 was 4040, tegen 486 in 1896, 't jaar, dat de vereen-iging werd opgericht, hoofdzake-t lijk op' initiatief der Heeren J. v. d, Werf, S. Zandvoort en C. van Reijsen: 't Informatiebureau ontving in 19091 van 206 menschen aanvraag om inlich tingen. Daaronder waren ruim 90 buiten* landsche aanvragen. Alle werden beant* woord. De penningmeester had ontvangen 1 f 550,42i/2j uitgegeven: f521,85, dus overgehoudenf 28,571/2. Als bestuurslid moesten aftreden dq Heeren: S. Zandvoort, P. v. Bommel; S. v. Ruiten, A. Verloop en W. v. Beei len. De Heer Van Ruiten zag zich hert kozen. In plaats van de anderen, die volgen^ reglement niet herkiesbaar waren, wer, den be.npemd de He ex,^11G. van, R*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1