BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 133. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. I DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. I DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Verkeerd standpunt. De heer Wijnkoop van die S. D. P. heeft gisteravond te Leiden een rede ge houden over de bekende circulaire, de 'ukase, zooals hij ze noemde, van B. en ijV. van Rotterdam. Wat, zei de heer Wijnkoop, moeten de onderwijzers de kinderen liefde inpren ten voor het Oranjehuis! Ik zal u eens toonen, wat voor menschen de Oranjes waren. En dan nam de heer Wijnkoop, Inaarhij zeide, nog den besten als voorbeeld, •li.l. Koning Willem) I en ging staan betoo- gen, dat deze zoo ongeveer een bedrie ger en een dief was. 1 Het is de bekende taktiek der sociaal- demokratie: fouten en tekortkomingen der 'Oranjes worden uitgebuit om het volk op J te ruien tegen het Koningschap en voor de Republiek. Maar de zaak staat anders: wij erken- ïien gaarne, dat er door de Oranjes fouten begaan zijn, maar daarom vallen wij het Koningschap niet af. Bij het opvoeden der kinderen in na- tionalen geest gaat het niet in de eerste plaats om de gebreken der Oranjes dan 1 wel om den eerbied voor de nationale instelling der monarchie en het Koning schap. V EEN BIJZONDER MIDDEL. In zijn rede van gisteravond beweerde de heer Wijnkoop nog, dat de „bijzondere school een bijzonder middel heeft om de arbeidersklasse dom te houden; dat mid del is de godsdienst." De godsdienst houdt de arbeiders dom. De sociaal-democratie is tegen dat 5,dom houden", voor de ontwikkeling. Wat is dan da voor de hand liggende conclusie? Deze: De sociaal-demokratie is tegen den godsdienst. Engeland. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde minister Llotyd George, idat het verlies aan inkomsten in het.loo- pende jaar tengevolge van de verwerping der begiooting geschat wordt op onge veer 28,500,000 p. st. Het is «chter onmo gelijk op het oogenblik reeds te zeggen, hoeveel daarvan later nog zal inkomen. Frankrijk. Weder geeft, zoo lezen we, een bekeind Fransch parlementslid, in arren moede, uit spijt, dat het hem met den besten wil ter wereld niet mogelijk is als Kamerlid iets ten bate van zijn vaderland tot stand' te brengen, zijn zetel op. Eerst zijn La- sies en Gauthier die Clugny heengegaan, thans verdwijnt ook Labori uit het par lementaire leven. In een schrijven aan dien „Matin" deelt hij mede, welke redenen hem tot dit be sluit hebben geleid. De parlementaire ar beid, zoo verklaart hij, geschiedt zonder regel, zonder orde, dikwijls zelfs zonder oprechtheid. Parlementaire controle is on mogelijk. De afgevaardigden zijn ondergeschikt laan de ministers, die zij voortdurend noo- dig hebben om aan hunne kiezers rechtte .verzekeren, dat b ij onze politieke zeden een gunst is geworden. Als middel om verbetering te brengen in dien toestand acht hij in de eerste plaats verandering van het kiesrecht noo- „Het is hoog tijd'', zoo besluit hij, „dat het land tot bezinning komt en gaat han delen. Anders zal Frankrijk zijn als een Schip zonder kompas, dat ten speelbal is aan de golven." Koninklijke Besluiten. Ter zake van zijne verrichtingen als jcommandant eener sectie 'stielvuurge- scliut, bij gelegenheid van de actie op Celebes: tegen Kantoe in Maart 1906, en tegen Boentoe-Batoe in Mei 19.06, is benoemd tot ridder 4de klasse der Mili taire Willemsorde de luitenant der zee 2de klasse F. G. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, onder buitenwerk- kingstelling van het bepaalde in het Kon. besl. van 28 Maart 1907 no. 98, voor zooveel betreft de eervolle vermelding van genoemden officier, ter zake van bovenomschreven krijgsverrichtingen. Met ingang van 15 dezer, is aan de kolonels jhr. L. A. P. Six en jhr. C. J. Greven, respectievelijk commandant van het 3de en van het 2de regiment veldartillerie, zoomede aan den luitenant kolonel jhr. J. H. van Asch van Wijck, van het 1ste regiment vesting-artillerie, allen ter zake van lichaamsgebreken en alzoo krachtens artt. 39, punt 2b en 40 der wet van 9 Ju,ni 1902 (Stsbk no(. 89) en met ingang van 1 April aan den offi cier van gezondheid 1ste klasse A. P. G. F. Giese, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage, onder verplichting, nog gedurende eenige jaren, op den voet van het bepaalde bij de wet voor het reserve-personeel der Landmacht 1905, ter beschikking te blijven en alzoo krach tens de artt. 39, punt 2e en *40 derzelfde wet, onder toekenning van pensioen, eer vol ontslag uit den militairen denst ver leend. Met ingang van 15 dezer, zijn be noemd bij den grooten staf: tot luitenant-kolonel, de adjudant van H. M. de Koningin, de majoor J. W. P. van Hoogstraten, van dien staf, ge detacheerd bij het 2de regiment veld artillerie bij het wapen 'der artillerie, bij den staf van het wapen tot luitenant-kolonel, de majoor D. H. Peletier, van dien staf, voorzitter der commissie van proefneming bij het 2de regiment veld-artillerie tot kolonel, commandant van het korps, de luitenant-kolonel N. Bosboom, com mandant van het korps rijdende artil lerie tot majoor, de kapitein P. L. Bergan- sius, van het korps, en tot kapitein, de eerste-luitenant P. D. van Essen, van-het korps; bij het 3de regiment veld-artillerie tot commandant van het korps, de luitenasnt-kolonel W. J. H .de Veer, van het 2de regiment veld-artillerie bij het korps rijdende artillerie: tot commandant van liet korps' de ma joor C. J. Pické, van het 4de regiment vesting-artillerie tot luitenant-kólonel, de majoor iWi Vosmaer, van het korps tot majoor, de kapitein M. C. van dier Hoog, van het 2e regiment veld artillerie bij het 2de regiment vesting-artillerie tot majoor, de kapitein, C. Bosch, van het 4de regiment vesting-artillerie bij het 3de regiment vesting-artileerie tot kapitein, de eerste-luitenant C. A. Prins, van het 1ste regiment veld-artille rie, gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school bij het 4de regiment vesting-artillerie tot kapitein, de eerste-luitenants A. K. L. Verschoor en B. D. Bleclcmann, beiden van het 4de regiment veld-artil lerie. Met ingang van 1 Juni, is aan den hoofdcommies der telegraphie J. M. van Aken, op zijn verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend. Is benoemd tot kantonrechter te Maastricht, mr. E. J. H. Jaspar, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn;e betrekking van kantonrechter-plaatsver- vanger te Maastricht. Zijn benoemd: met ingang van "30 dezer tot burgemeester der gemeente Duiven, Z. Th. F. J. baron van Dorth tot Medlermet ingang van 15 dezer, tot burgemeester der gemeente Bever wijk, jhr. J. C. Wi. Strick van Linscho- ten met Ingang van 23 dezer fjot burge meester der gemeente Zwaag, J. E. O. C. Dibbits, secretaris dier gemeentemet ingang van 30 dezer, tot burgemeester der gemeente Grootebroek, S. Prins; met ingang van 24 dezer, tot burgemeester der gemeente Vries, H. A. Aalfs, secre taris dier gemeente. Aajn J. C. A. Wieertsf is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als bu,rge.meester der gemeente. Velden. LEIDEN. 9 Maart. R.-K. Studentenvereniging „St.-Augustinus". Maandag j.l. hield de R.K. Stud. Ver. St. Augustinus een huishoudelijke vergade ring, waarin als spreker optrad de Zeer- eerw. Hooggel. Heer Prof. P. Groenen, die een lezing hield over „De Godsdienst van Israël en het Evolutionisme". Hier aan wordt het volgende ontleetd: Het ifleit, dat van alle volkeren der oudheid alleen het Israëlietische volk monotheïstisch geweest is, vraagt ver klaring. Een verklaring, door ons Ka tholieken aanvaard, geven de H. Boeken. Het is het werk van den eenigen God, die zich zelf aan Abraham geopenbaard heeft, die de nakomelingen van Abraham gemaakt heeft tot Zijn volk, hetwelk hij afzonderde van de overige volkeren, op dat het Hem zou toebehooren. Zij echter, die al het bovennatuurlijke der menschheid ontkennen, hebben naar een natuurlijke verklaring van dat feit gezocht en onder meerdere andere de ze oplossing gegeven (b.v. Stade in zijn Geschichte des Volkes Israël): het mo notheïsme van Israël is het product van een trapsgewijze voortgaande ontwikke- ling. Ten gevolge van natuurlijke ontwik kel ingsvoorwaard en is er een evolutie geweest ook op zuiver Godsdienstig ge bied. Van de meest laagstaande gods dienstvormen heeft de menschheid einde lijk dien hoogs ten trap bereikt, 't ethisch monotheisme, een godsdienstvorm, wel ke den dienst insluit van éénen God, buiten en boven de natuur staande, en die tevens de richter en rechter is van 's menschen vrije en zedelijke handelin gen. Langs verschillende trappen echter is dit eindpunt ten slotte bereikt. Met animisme, totemisme of feticlsme begon nen is die ontwikkeling langs polytheis- me, monolatrisme gekomen eerst tot een metaphysisch, daarna tot een ethisch mo notheïsme. Alle volkeren der aarde heb- den deze evolutie op godsdienstig ge bied doorgemaakt, dus ook de Hebreën, alhoewel Stade van deze getuigt dat het bij hen veel vlugger is gegaan dan bij de andere volkeren, zoo zijn zij toch pas na de Bab. gevangenschap monotheïsten in den strengen zin des woords geweest. Dit godsdienstig evolutionsme ln het algemeen nu is op de eerste plaats een hypothese zonder genoegzame grond. Wel beroept men zich op de zooge naamde natuurvolkeren en de laagstaan de Godsdienstvormen, welke bij hen wor den gevonden. Maar dan eerst kan dit als bewijs dienen voor het evolutionisme, wanneer bewezen is dat die godsdienst vormen, welke bij hen gevonden worden, ook de primitieve godsdienstvormen zijn. Hoe langer hoe meer wint de meening veld, dat noch het animisme noch het totemistne zelfstandige godsdienstvor men zijn. (Mgr. A. Le Roy, La religion des primitifs.) Vervolgens wordt dit evolutionisme weersproken door een aantal feiten uit de godsdienstgeschiedenis. Bij de Romei nen b.v., de Egyptenaren, de Babyloniers (codex Hammurabi) blijkt, dat de ont wikkeling niet in één lijn van onder naar boven, van het minder naar het meer volmaakte zich voortbeweegt. Wat dit evolutionisme op Israel's godsdienst toegepast betreft, zoo moet wel worden toegegeven, dat een gedeel te van Israel's volk zich aan vereering van dieren enz. en aan afgodendienst heeft schuldig gemaakt. Duidelijk blijkt echter, dat dit niet was de wettige toe stand, maar misbruik, anders toch had den de heilige schrijvers de verhouding tusschen Jahwe en het volk! Israel niet kunnen voorstellen onder het beeld, van een huwelijk, 'dan hadden zij het meedoen van Israël aan afgodendienst niet kun nen noemen een zich schuldig maken aan echtbreuk (Ezechiel XVI.) Nu stelt men het wel voor, dat eerst door de profeten het ethisch monotheis me is ingevoerd, hetwelk zijn nederslag dan gevonden heeft in de iWiet, maar nooit wordt door de profeten dan mono theïsme als een nieuwe leer gepredikt, maar juist als de leer en het geloof der vaderen, die de tastbare ervaring van dien ethischen God hadden opge daan. Sa sm Israel's gud^Ji^jst had zich ontwikkeld van een lagen na tuurdienst tot een ethisch monotheisme, hoe komt het dan dat van alle volken alleen de Hebreën die géheele ontwik- kelingstrap zijn opgeklommen? Men schrijft het toe aan de geheel bijzondere ontwikkelingsvoorwaarden juist voor de Israëlieten aanwezig, en waardoor deze dan bijzonder geneigd zouden geweest zijn tot monotheisme. Niets van een der gelijke geneigdheid van Israel, juist het tegendeel, is te vinden in Israel's ge schiedenis, en het is toch al te groote dwaasheid de verklaring er van te willen zoeken óf met Renan in „le désert est monotheiste" of met Hecker in de zwak heid en vredelievendheid van Israel's volk. Wie dan ook onbevooroordeeld nagaat de eigenaardige godsdienstige ontwik keling van het Israëlitisch volk, zal gaar ne de waarheid inzien van deze woorden van Isaias: „de wijngaard van den Heer der heerscharen is hét huis van Israël, en de manschap van Juda is zijn wel behaaglijk plantsoen." Na deze lezing, die door eenigé vra gen aan spreker werd gevolgd, dankte de Praeses Prof. Groenen voor zijne in teressante lezing. Door tusschentijdsche verkiezing werd het Bestuur der vereeniging samenge steld als volgt: Th. Holthaus, Praeses, L. van dier Eerden, vice-praeses, J. Th. Nicolaï, ab-actis I, S. Scheerder, ab-actis II, P. Vos, questor. In zijn gister gehouden rede over de circulaire van B. en W. van Rotterdam ging de heer Wijnkoop o.a. de hou ding na van vrijzinnigen en S. D. A. P.'ërs ten opzichte van het openbaar on derwijs. De vrijzinnigen, beweerde hij, loopen allengs over naar de bijzondere school. En van de S .D. A. P., zei spr.,. dat deze partij sinds 1902 had opgehou den strijdster te zijn voor de Openbare school, en dat zij aan het openbaar on derwijs een misdaad heeft gepleegd. Troelstra en Spiekman kregen er danig van langs. Spiekman omdat hij in den Rotter- damschen Raad gezegd had, dat ook de Openbare onderwijzers op de groote da den Van Oranje willen wijzen. En Troel stra, omdat hij gezegd had, dat hij de liberalen nog wel op twee punten ver trouwde, n.l. in zake kiesrecht en de openbare school, terwijl nu dezelfde Troelstra te Rotterdam de liberalen om hun houding ten opzichte der Openbare school moest bestrijden. Van Oud-minister Borgesius die zich reeds mag verheugen in het bezit van enkele liefelijke epitheta, getuigde dhr. Wijnkoop, dat Borgesius een mees ter is in hot verraad aan alle schoone woorden, die hij ooit gesproken heeft. Met Staatscourant no. 56 zijn verzon den de statuten van de naaml. vennoot schap Fabriek voor verwerking van graan-, rijst- en stijfselprodiucten der firma Ge broeders Blans. Doel: liet verwerken van graan en van de afvalproducten van graan, rijst en stijselfabrieken. Duur: 31 De cember 1939. Kapitaal: f600.000, ver deeld in 600 aandeelen van f 1000, alle ge plaatst en volgestort. Inbreng op 41 aan deelen: een fabrieksgebouw met loods, kantoor, huizen, tuin, erven, verdere aan- hoorigheden en getimmerten, benevens de in bovengemelde gebouwen aanwezige machinerieën, werktuigen, gereedschan- pen en verder roerende zaken, welke u- roerend zijn door bestemming, alles ge legen te Leiden, tusschen den Hoogen Rijndijk en het Utrechtsche jaagpad aan den Rijn. De vennootschap wordt bestuurd door ten .hoogste drie directeuren. Voor d eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren H. Blans Kz., N. J. en Th. M. Blans, kooplieden te Zaandam. Op 5, 6 en 7 April zal indie ontvang en bestuurskamers van de stadsgehoorzaal alhier een tentoonstelling van historische drachten en reformkleeding worden ge houden in verband met de vakschool voor kleermaaksters. Op den openingsmiddag zal mevrouw Posthumus Meyes, uit Am sterdam een causerie houden. De voorbe reiding berust in handen van mej. Betsy Vos, correspondente van de Vereeniging voor verbetering van vrouwenkleeding, en mevr, Wïjnaendts-Francken. =r-. Bij het internat, kegelconcours in Café Niemau te Amsterdam gehouden, behaalden, de navolgende siadgeuQöt,cn de voor hunne namen vermelde prijzen Personeele wedstrijd, le prijs E. tL Gerritsen, 44 p.; 6e pr. S. v. Maaten, 42 p.; 10e prijs Schamper, 41 p. Vrije baanwedstrijd. 19è prijs Joh. J< Bulters, 44 p. De Majoor J. Burger van het Regi ment Grenadiers en Jagers te 's Graven- hage hield heden voor de officieren van het garnizoen alhier een voordracht over de legermanoeures in Frankrijk, welke door dien Hoofdofficier in 1909 werden bijgewoond. Gisteren is op de repetitiekamer der stafmuziek van het 4e Regiment-Infanterie alhier de bronzen medaille voor 12 jarigen dienst uitgereikt aan den muzikant P. A. Smeele van dat korps, onder eene harte lijke toespraak van den le Luitenant der muziek de heer J. van Stuijvesant Meijer. In de opDinsdag 8 Maart j.l. gehouden ledenvergadering der LeidscheTuinersPa- troonsvereen., werd in beginsel besloten tot oprichting eener Raiffeisenbank voor Leiden en omstreken. Een voorloopig bestuur werd samengesteld hetwelk de verdere regeling dezer zaak op zich zal nemen. AARLANDERVEEN. Om zonder eenig geldelijk offer goed te doen, daartoe is men tegenwoordig in de gelegenheid. Sinds een paar maanden toch kan men in de R.K. Par. School oud tin, koper, lood, zink of caoutchouc afgeven, waar van de opbrengst dient ter ondersteuning van de R.K. Kinder-vacantiekolonie te Egmond aan Zee. Thans is ook onze gemeente aangesloten bij de afdeeling Alfen en Omstreken van het Liefdewerk Oud Papier". Ieder beware dus het oud papier, al is het nog zoo gescheurd. Wordt zijn voorraad te groot, dan kan hij dien kwijt aan den vertegenwoordiger van het Lief dewerk: F. Albers. GOUDA. Toen, eenigen tijd geleden, een gedeelte der commissie voor de Stede lijke Muziekschool te Gouda periodiek af treden moest, werd één der aftredenden door den raad niet herkozen. Om deze reden, of om andere, dat is tot nog toe niet publiek geworden, bedankte de com missie in haar geheel. De raad benoemde daarop een geheel nieuwe commissie, zon der dat ook maar met een enkel woord door een der raadsleden over de oor zaak van het heengaan der oude com missie werd gerept. Thans heeft laatstgenoemde commissie het volgend adres aan den raad verzon den, waarin zij mededeelt dat het haar feitelijk onmogelijk is gemaakt om het be heer en het archief van die school, niette genstaande zij zich diligent verklaard heeft tot aan het optreden van de nieuwe com missie, aan die nieuwe commissie over te geven; en wel doordat zij daarin ver hinderd werd door het optreden van den concierge-bode, die op buitengewoon on beschofte wijze den secretaris der voor malige commissie den toegang tot het ge bouw heeft verboden, handelende vol gens zijne herhaalde verklaring op last van den burgemeester; o.a. zeggende dat hij niet meer zou toestaan dat ooit iemand der commissie meer een voet in het ge bouw zou zetten. In een der e. v. vergaderingen zal dit adres wel in behandeling komen, en nu bestaat er kans, dat meer licht in deze kwestie zal worden ontstoken. HAZERSWOUDE. Op de veiling der V. P. N. waren gisterenavond aangevoerd ruim 1400 eieren; besteed werd f3.20 tot f4.30 de 100 stuks. 15 Januari j.l. bedroeg het aan tal schoolgaande kinderen in deze ge meente 760 verdeeld als volgt, R. K'. School dorp 102, R. K. School Groe nendijk 76, R. K. School Zwaantje 135, Openbare School dorp 89, Openbare School Rijndijk 30, christelijke School dorp 173, Christelijke School Rijndijk1 155. HAARLEMMERMEl.I;. De dames J.; van Drie! en W. S. de Jong te Hoofd dorp en A. Valkenburg te Nieuw-Veiu nep, slaagden te 's-Oravenhage voor het examen nuttige handwerken. KATWIJK AAN DEN RIJN. De R. K. Kiesvereeniging „Plicht en Eensge* zindheid" houd Donderdag 10 Maart 'af avond ten 7.30 uur een algemeene ver gadering in Café Vreeburg. De agenda vermeldIngekomen stukken en voor* stellen. Verkiezing bestuurslede^,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1