Gemengd Nieuws. ;Vereeniging van Land- en Juinbouwon- derwijzers en eveneens aan den inspec teur van landbouwonderwijs. De heer \V. Lamers, uit Baarn, leidde vervolgens in het laatste punt der agenda; het is wenschelijk: a in programma's v. tentoonstellingen uitgaande van de afdee- lingen der Maatschappij bij het stellen van vragen naar verzamelingen planten steeds bepaalde getallen te noemen; B. te be palen, dat de ontwerp-programma's aan de goedkeuring van het hoofdbestuur worden onderworpenc. dat de toegeken de bekroningen binnen twee maanden na afloop ecner tentoonstelling worden uit gereikt. Naar aanleiding van deze inleiding werd besloten, dat het hoofdbestuur deze zaak overwegen en een commissie instellen zal, 'die dan aan de eerstvolgende algemeene vergadering een plan zal overleggen. De bedoeling is, dat deze commissie een algemeen schema voer een program ontwerpt, binnen welks grenzen de pro gramma's van tentoonstellingen der afdee- lingen moeten ingericht zijn. Na rondvraag,' waarbij aangedrongen weid op vervroeging der winterbijeen- komsten werd de vergadering ges'.ooten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 8 Maart. (Vervolg). De heer Roessingh betoogde ver der, dat de kerkelijke gemeente te Rot terdam zich best zelf kan bedruipen, daar zij meer geld bezit dan noodig is. Ook de heer De Beaufort bestreed het regeeringsvcorstel, daar hij van oor deel was, dat hier een geheel verkeerde weg wordt ingeslagen en geheel wordt afgeweken van de wijze, waarop tot dus ver de al. van art. 171 der Grondwet betreffende de rijksbijdragen aan kerke lijke leeraren is toegepast. Dit artikel zou noodzakelijkerwijze moeten gewij zigd worden, indien men "het zoo ruim z u willen toepassen als men thans be oogt. De heer Heemskerk afgevaardig de van Rotterdam IV, verdedigde de sub sidie, oordeelende, dat hier wel degelijk een buitengewoon geval aanwezig was oin de subsidie te rechtvaardigen. De heer De Visser betoogde breed voerig, in art 171 alinea 2 der. Grond wet, de zedelijke verplichting is vastge steld om ook voor nieuwe predikants plaatsen rijksgeld beschikbaar te stellen. De heer de Visser wees er op, dat ook voor de gemeenten Nijverdal, Glaner- brug en Overdintel staatsgeld voor nieu we predikantsplaatsen is beschikbaar ge steld, op grond dat aldaar door an nexatie, nieuwe arbeiderswijken gecre meerd zijn en men die nieuwe bevolking niet -van godsdienstoefeningen wilde versto ken houden. En nu meende spreker, dat een soortgelijk geval zich thans te Rotter dam voordeed, waardoor het geld van de 17e predikantsplaats gerechtvaardigd is De heer De Klerk verdedigde de noodzakelijkheid van een 17en predikant, onder meer op grond, dat het gebied der kerkelijke gemeente in de binnenstad van Rotterdam sedert 1878 tweemaal zoo groot is geworden. De heer Vliegen bestreed het regee- ringsvocrstel eerst in het algemeen van het standpunt der sociaal-democratie; dat gericht is op scheiding tusschen kerk en staat, en vervolgens omdat de Kamer al- Het Gouden Jubilé van „Bloembollencultuur". 2) (Slot.) De verhouding van de vereeniging tot ide andere tuinbouwvereenigingen was beslist zelfstandig. Zij begaf zich niet op het terrein harer zusters, doch stond pr tevens op, dat deze van het hare zou den afblijven. Op haar tentoonstellingen werden uit sluitend bol- en knolgewassen toegela ten, en dit duurde zoo tot 1905 toe, toen de deuren werden opengezet voor en kele gi- pen uit Boskoop, en dit jaar za! de jfjaarlijksche tentoonstelling een volslage nationale bloembollententoon- stelling zijn. In 7 was weer een strijd noodig te gen hei .vater door den veranderden toe- sbind van den Zuider-Lekdrijk. 'a dn zelfde jaar werd ook het weten- sd agelijk onderzoek aangevangen naar dc ziekten der hyacinthen; de vereeni ging werd daarbij geldelijk gest. ..id door N o o r d-H o 11 a n d en het rijk, doch kon geen steun erlangen van Z u i d^-H o 11 a n d en die weigering van die provincie was oorzaak, dat in 1885 de overeenkomst -angegaan met dr. J. H. Wakker, die het onderzoek zou leiden, moest worden afgebroken. Met de Nederlandscne Maatschappij van tuinbouw en plantkunde drong cl', ver eeniging bij de regeering aan op de stich ting van een rijks-tuinbo-uwschool, maar eerst in 1894 bleek mr. S. van Houten geneigd de regeling van het tuinbouwon derwijs met kracht ter hand te nemen, en eindelijk- werden in 1896 de reeds ir> 1879 aangeknoopte onderhandelingen be kroond door de opening van de rijkstuin- bouwschcol en de stichting van de eerste rijkstuinbouwwint&i scholen. Ie controle mist op de kerkelijke aangele genheden om de noodzakelijkheid van subsidie voor een He predikantsplaats te kunnen beoordeelen. Het gezag van een kerkelijke autoriteit, die decreteert dat het noodig is, acht spre ker niet voldoende. De heer van de Velde verklaarde dat nu de Minister dit subside geheel heeft losgemaakt van de beginselquaestie en alleen op het buitengewone van het geval een beroep doet, de anti-revolutio naire partij zal voorstemmen onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat dit haar voor de toekomst in geen enkel opzicht zal kunnen binden. De Minister van Financiën zet in den hreede zijne opvatting omtrent ar tikel I7l der grondwet uiteen en con cludeert dat dit den staat aanmoedigt de kerken naar haar behoefte te steunen. Intusscken gelden vcor Rotterdam thans buitengewone omstandigheden, waar de annexatie een talrijke arbeidersbevolking bij deze stad inlijfde. Spr. is mede van oordeel dat subsidies als het thans voor gestelde slechts met de grootste omzich tigheid mogen worden verleend. Deze aanvrage blijft een exceptioneele. Het wetsontwerp komt in stemming en wordt aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden ll ure; dan is aan de orde de besprekingen der sociale verzekerin gen. Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. HERMAN F., A. DAMEN ZOON. Wijnhandel iren J= Hofleveranciers Kan|ootf\DfWsteejj fEIDEN. (o) De oude kerk „de Boo m" inde Kalverstiaat te Amsterdam zal over eeni- gen tijd verdwijnen. Naar „de Maasb." verneemt, zal zij met October a.s. gesloten worden. De kerk bezit in eigendom bijna alle belendende perceelen tot aan de St. Jo- rissteeg. Het vrijkomende terrein heeft heeft een totale oppervlakte van 862 vier kante Meter. Wij vernemen, dat dezer dagen alles onderhands verkocht is aan de welbe kende firma Vroom en Dreesman, die zich voorstelt er een nieuw filiaal te stich ten. Als verkoopsprijs hoorden wij een som noemen van 300.000 gulden. In het be gin der volgende week zal de zaak defi nitief haar beslag krijgen. Gisternamiddag circa 5 uur, had te Helmond op de boek- en kunst drukkerij van den heer Aug. P. een vree- selijk ongeval plaats. Eene nieuwe motcr van 6 P.K. werkte voor het eerst. Deze stampte echter wat hard, wat de heer A. P. wilde verhelpen. Zijne zuster B. was ook op de drukkerij aanwezig en wilde hem even bij zijn werk behulpzaam zijn. B. kwam hierbij te dicht bij de machine. Zij werd docr een kam- wieltje bij hare haren gegrepen en zoo geheel gescalpeerd. Zij is per rijtuig naar het St. Antonius- Gasthuis vervoerd alwaar geneeskundige hulp werd verleend. Haar toestand is zeer zorgwekkend, men vreest voor haar leven. De schrijver van het gedenkboek staat langdurig stil bij het congres van 1881 te Bern, waar Duitschland, Oostenrijk, Portugal, Zwitserland en Frankrijk een herziening voorbereidden van een vroe gere internationale overeenkomst tot we ring der druifluis. De vrees van het hoofd bestuur, dat die nieuwe regeling schade lijk zou kunnen zijn voor d-e bloembol lenhandelaars, bleek n'.et ongegrond, want reeds in 18S3 nam de Duiische Rijksdag een wet aan, waarbij d-e invoer van ge wassen uit staten, niet aangesloten bij de Bernsche Conventie werd verboden. Bij na alle exporrfiima's uit Nederland wa ren hierbij betrokkendie voorzitter, de heer j. H. Krelage, heeft vooral toen door zijn energie en voortvarendheid groote schade voorkomen. Zijn optreden had den toenmaligen Duitschen onder-staats secretaris Von Bötticher overtuigd, dat bloembollen zonder wortels zonder be - zwaar vilij in Duitschland zouden kun nen worden ingevoerd, en door dit door tastende optreden van den voorzitter wa ren de gerezen moeilijkheden binnen 14 dagen tot een gunstig einde gebracht, en had de geleden schade door het ver bod ge n al te groote afmetingen aange nomen. Uit niets bleek, dat het ministerie van buitenlandsche zaken zich voor de kwestie had geïnteresseerd, de Nedier'.and- sche gezant te Berlijn was met verlof, het consulaat-generaal vacant, zoodat veilig kan worden gezegd, dat het behaalde suc ces aan het persoonlijk optreden van een voorzitter was tc ''anken. In 1381 dreigden er gevaren, die de meerderheid der vereeniging aan zich zelf te wijten had. De verzendingen van afge sneden bloemen, van hyacinthen en ful pen, vooral naar Engeland, had een on gele lh; hooge vlucht genomen, en het ge volg was, dat de bestellingen uit Enge land .meerderden. Over het al dan niet toeraten van dien handel door de leder] Een kunststuk. =r- Te Zaandam heeft men het kunststuk volvoerd om een 70000 K.G. zware petroleum tank, van 17 M. diameter 11 M. hoogte en 'een inhoud van 2500 kub. M. die op een te zwakke fundeering was gebouwd, in zijn geheel te verplaatsen en te brengen op een vooraf in orde gebrachte nieuwe fundeering. Ten einde dit te kunnen bewerkstelli gen, werd nadat de nieuwe fundeering ge reed was, om het terrein een aaiden dijk opgeworpen, waarna de aldus gevormde kom met water werd gevuld. Vooraf was gezorgd', dat alle openingen in de tank goed geslotenwaren. De tank, gedragen door het water en met takels in evenwicht gehouden, weid op deze wijze gemakke lijk verplaatsbaar. Toen het gevaarte pre cies boven die nieuwe fundeering was ge bracht werden de kranen geopend en liet men cr zooveel water inloop en, dat het docr eigenzwaarte op de nieuwe fundee ring vastgezet werd. Het werk dat verricht werd docr de aannemersfirma J. en D. Eilmann te Zaan dam, vorderde niet meer dan 3 uur tijds. Een o n ge 1 u k. Maandag w a- ren nabij het station Zuidi der H. IJ. S.M. te Enschede eenige jongens aan het ver stoppertje spelen en een hunner, de 12- jarige Jacob Postma, koos als schuilplaats een siootblok, waartegen bijna op het zelfde oogenblik een wagen aanrolde van een rangeerenden trein. Het knaapje ge raakte tusschen buffers en blok, zoodat zijn borst in elkaar werd gedrukt en eeni ge ribben braken; de toestand is wan hopig In dlen stand van het onder- zoek naar het misdrijf aan de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam istot nu toe geen verandering gekomen. De rechtercommissaris, jhr. mr. Quin- tus, is cr tot dusverre niet in geslaagd, de :iieid, die verdacht wordt den aanslag te hebben gepleegd', tot bekentenis te brengen. Haar vrijer heeft de poging tot diefstal bekendhij blijft de meid van den moord beschuldigen, doch zij heet hard nekkig en met groote koelbloedigheid al wat tegen haar wordt ingebracht liegen. Over haar. Tegenwoordig wordt zooveel haar gedragen op hoofden, waarop het niet gegroeid is, dat het wel interessantlijkt aan het „Alg. Ned. Ex portblad" te ontleenen waar tenminste een deel van dat haar verzameld wordt. In Bohemen, Mcravïë en Silezië kan de handel in menschenhaar en de verwerking hiervan tot netjes als zeer belangrijk wer den beschouwd. De voornaa-nste centra voer deze industrie bevinden zich in het zuid-oostelijk deel van Bohemen, nl. de steden Trhow-Kamenitz, Chotebar, Chrast en Raubowitz. Men onderscheidt in deze steden zoowel fabrieksnijverheid als huis industrie, terwijl één soert haar uit China komt en de andere soort in het land zelf wordt verkregen. Groote hoeveelheden, z.g. „combings" worden uit China, via Triest of Hamburg, geïmporteerd, in kisten verpakt (in stroo) en 123 a 130 pond per baal wegende. Dit Chineesche haar wordt geheel che misch gebleekt in een oplossing van hy drogen-peroxide en gesor.eerd volgens de lengte en daarna geverfd. De lengte vari eert van 6 tot 35 inch. Het sorteeren en klassificeeren van het haar volgens de verschillende lengten ge- sclyeüt door meisjes en vrouwen; begin nelingen ontvangen 30 a 35 cent en geoe fende werkkrachten fl a f 1.50 per dag. Het verven en bleek en geschiedt door mannen, die f35 a f45 per maand ver dienen. De menschenhaar-netjes worden van Chineesch haar gemaakt, daar het inheem- werd een strijd gevoerd, die van 1881 tot 1889 heeft geduurd. De handel werd verboden, afdeelingen, die zich niet aan het verbod hielden, zouden worden ont bonden, vier afdeelingen gingen zoo te niet, en het dreigde voor de vereeniging zelf slecht te zullen afloopen, totdat op 26 Maart 1889 de vereeniging, docr scha de en schande wijs geworden, besloot de maatregelen tegen den handel in afgesne den bloemen, die toch niet was tegen te houden, in te trekken. Het achtjarige dra ma had het vereenigingsleven ondermijnd, verdeeldheid gebracht en haat, niet alleen in d>e afdeelingen, maar Zelfs in gezinnen en onder verwanten, en toen de heer Krelage in 1890 op dien strijd duidde, meende hij te mogen hopen, dat de ver eeniging, die toen den mannelijken leef tijd had bereikt, zich in het vervolg zou onthouden van loszinnigheid. De handel in afgesneden bloemen is nog niet uitge storven, maar bij gebrek aan loonende uitkomsten zonk zij allengs in, thans kan zij den bollenhandel niet meer schaden, en de ondervinding heeft opnieuw de be proefde waarheid bevestigd van de ver zuchting van den ouden Barend: „van de bollen motten we het hebben; de blommen beteekenen niets. Dat is ar- moed." De schrijver van het gedenkboek herin nert cr aan dat de vereeniging zelf stap pen deed om tot een betrouwbare statis tiek te komen, en zet uiteen, hoe de ver eeniging zich ook ging interesse eren voor de tentoonstellingen, die in het buitenland werden gehouden, en hoe in 1890 het of ficieel e orgaan van bloembollencultuur verscheen, onder redactie van den heer Joh. de Breuk, die het thans nog redi geert en die ook van 1892 af de betrekking vervult van secretaris-penningmeester, na dat hij van 1878—1891 eerst penning meester was geweest. Dq snelle ontwikkeling .en uitbrjgjditig sche product te fijn en te zacht is. Deze fabricatie is grootendeels huis-industrie en in handen van vrouwen en meisjes. Een geoefende kracht verdient 60 80 ets. per dag, doch elke netjesmaakster moet een adsistent hebben voor het samenbin den der enkele haren, om zoodoende tijd te winnen. Elke week ontvangen de netjesmaak- sters een hoeveelheid haar, die zij mede naar huis nemen, en wanneer de netjes voltooid en door haar ingeleverd zijn, ont vangen zij 50 et. voor liet afval. De menschenhaar-netjes worden naar de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Duitschland geëxporteerd; in Oostenrijk- zelf worden ze maar weinig gedragen Het haar, dat in Oostenrijk voor export wordt afgesneden, of liever gezegd af geknipt, is ven boeren in Bohemen, Mo- ravië en Silezië. De beste qualiteit komt uit Moravië en Bohemen en het minder waardevolle uit Silezië, terwijl een aan zienlijke hoeveelheid inferieur haar ook uit Hongarije wordt betrokken. De kwaliteit van het menschenhaar hangt af van de volkswelvaart en van de zorg, waarmede het vóór het knippen be handeld werd. Het haar wordt verzameld door ven ters of haarhandelaren, die voor het uit oefenen van dit vak een gunstige reputatie moeten genieten. Deze kooplui maken, gewoonlijk vergezeld van hun vrouw, reizen door het land van meestal 4 tot 6 weken, gaande van huis tot huis, om te trachten de vrouwen en meisjes te be wegen haar haar geheel of gedeeltelijk, te verkoopen. De grootste hoeveelheid haar, die in 't algemeen door een handig venter op zulk een reis gekocht wordt, is 1114 pond, terwijl velen terugkeeren met 5 pond en minder. De prijs, die voor het haar betaald wordt, hangt eerstens af van de lengte en voorts van de kleur, die wel den voernaamsten factor vormt. Het geheele hoofdhaar wordt nooit op ééns vei kocht; gewoonlijk eerst 1 vlecht en na vier jaar een ander gedeelte. Van doode menschen of van hen, die de een of andere kwaal hebben, wordt geen haar gekocht. De prijzen, die voor vlechten betaald worden, varieeren tusschen f5 en f52.50; de lagere prijzen hebben betrek king op kleine vlechten van kort haar. De prijzen, die per pond berekend wor d-en wisselen af tusschen f29.15 en f200; de laatste prijs wordt besteed voor blond of grijs haar, dat 2428 inch lang is. Al het inheemsche haar wordt in zijn na tuurlijken staat verscheept, zonder ge bleekt of geverfd te zijn, en de jaarlijk- sche uitvoer wordt op 13.000 pond ge schat. Za ter dagavond heeft de popu laire Lord Charles Beresfcrd „inval van den vijand" gespeeld met de „Bov-scouts" nabij Portsmouth. De „Boy-scouts" zijn jongens die zich oefenen voor de ver dediging des vaderlands, zoo iets als hier, „Klein maar Dapper." De Boy- scouts moesten de spionnen van het vijan delijk leger, die in automobielen aankwa men, gevangen nemen. Het gevolg was dat menig argeloos automobilist door de ijverige landsverdedigers werd aangehou den en zonder genade naar het hoofd kwartier der Boy-scouts werd gesleept. Zoo gaat het nu eenmaal in den oorlog De echte spionnen in de auto's bonden de Boys, die ze te pakken kregen, aan telegraafpalen vast en namen hun schoe nen en kousen mee, opdat zij niet weg zouden loopen. Lord Charles zelf was spion van het vijandelijk leger en hij stel de drie patrouilles van Boys buiten ge vecht. Toen echter keerde de kans en Lord Charles Beresfcrd werd gevangen van de bloembollencultuur in het laatste decennium der 19de eeuw uitte zich in de vereeniging in een opgewekt leven in d^ afdeelingen. Vakkennis en voorlich ting werden hoe langer hoe meer ver langd, en in dat tijdvak vallen ook de fi- nancieele wetten van wijlen minister Pier- son, die, dank zij het optreden der vereeni ging, voor haar leden niet te drukkend zijn geworden. Aangestipt wordt het op treden der vereeniging in den strijd tegen de Velserponten, verder de deel neming aan de tentoonstelling te Parijs in 1900, het oprichten van de beurs, de op- naamstelling van verschillende bollensoor- ten, de oprichting van het aanzegshuis en de aanleg van een proeftuin. Op 24 December 1900 trad de heer J. H. Krelage, na 40 jaren voorzitter te zijn geweest, als zoodanig af; op voorstel van den heer J. H. Kersten werd hijtot eerelid benoemd en 1QP0 deelnemers ver- eenigden zich om door den heer Haver man het portret van den oud-voorzitter te laten schilderen. Hij werd als voorzit ter opgevolgd door den heer J. H. Went- holt, die deze functie tot December 1906 vervulde. Op 1 December 1901 overleed' de heer J. H. Krelage en in de Maartvergadering van 1902 werd besloten tot de oprich ting van een Krelage-fonds teneinde te ko men tot de oprichting van een Krelage- stichting. Tot nu toe bleek de'uitvoering van die plannen onmogelijk. In 1905 trad de vereeniging toe tot de Federatie van tuinbouwvereenigingen. In 1906 werd de heer E. H. Krelage tot voorzitter der vereeniging gekozen. In het gedenkboek wordt ook nog mel ding gemaakt van de afdeelingstentoon- stellingen te S a s s e n h e i m en H i 11 e- gom, open grond tentoonstellingen waarvan afbeeldingen in het gedenkboek zijn opgenomen met de portretten van de bestuurders, die aan het hoofd der ver genomen en in triomf naar den bevelheli'» ber der jongens gebracht! Verkoopingen. BODEGRAVEN, 22 Maart, 's Morgens 11 uur in hotel van Haaften. Ie Hofstede „de Herstelling,," onder Zwarmmerdamf in den polder Reeuwijk met wei en hooi land 27.93.35 H.A. 2e. Hofstede „Oud! Java Rust" nabij de Molenbrug met wei en hooiland 26.35.61 H.A. en 3o. tie Hof stede „Nieuw Java Rust" naast de vorige met wei- en hooiland 20.12.85 H.A. No. tarissen B. D. Krüsemann te Bodegraven' en J. van Herwijnen te 's Gravenhagc. 15 Maart 's morgens 11 uur in lo gement van Benten. 2 huiszen aan de Noordzijde en 1 huis aan den Straat weg. Notaris B. D. Krüsemann. OUDSHOORN. 24 en 31 Maart, 's mor gens 11 uur, in het hotel 's Molenaars- brug. het hotel en café 's Molenaarsburg 716 A. Notaris J. C. Spruijt te Alfen. WOERDEN, 16 Maart, 's morg. 11 u, in hotel de dubbele Steutel. 1o. koffie huis tusschen jaagpad en grintweg nabij Barwoutswaarder 1.70 A., 2e. drie wo ningen in Barwoutswaarder 1.20 A. No taris mr. Fuhri Snethlage. WOL'BRUGGE. 10 Maart 's morgens IO1/2 uur. Houtverkooping Deurwaarder P. H. van Thiel. NIEUWKOOP, 17 Maart, 's morg. 11 uur, in het Vliegende Paard. Rietland en Water te samen. 11.85.32 H.A. opbrengst 2300 wigbosschen en 3 vim. riet. No taris B. D. Krüsemann te Bodegraven. WOERDEN, 23 Maart 's morgens 11 uur in hotel de dubbele Sleutel. Bouw manswoning „Nooit gedacht" op Koo in wijk, met wei- en hooiland 11.2256 H.A* Notaris mr. Fuhri Snethlage. KOUDEKERK 10 en 17 Maart 's mor gens 11 uur in koffiehuis van Egmondl Stoomdakpannen- en Tegelfabriek „Paan, deren" nabij de Prinsenschouw. Notaris C. Kprteweg te Hazcrswoude. NOpRDWIJK AAN ZEE 15 Maart 'smorgens lU/o uur in badhotel Konij nenburg. Woonhuis aan den Noord-Bou levard 1.61 Notaris Binnendijk. «LEIDEN 12 en 19 Maart 's avonds 7; uur. Den Burg lo. woonhuis N. Beesten markt 2; 1.24 A. 2o. koffiehuis Morsch- straat 47; 1.47 A. 3o. woonhuis Morsch- weg. F 66, Ooegstgeest 2.40 A. 4o. hui zen Kaarsemakersstraat 2. en 2b resp. 26.27 en 240 A. Notaris mr. J. A. T, Coebergh. 12 en 19 Maart ,s avonds 7 uur in Den Burg. Winkelhuis „het Roomhuis"' Nieuwstr. 29. 1.11 A. Notaris mr. J. A. F. Coebergh. 12 en 19 Maart 's avonds 7 uur in den Burg. Twee woonhuizen aan den H, Rijndijk onder Zoeterwoude H. 175 en resp. 3.48 A. en 2.45 A. Notaris mr. J. A. F. Coebergh. OEGSTGEEST 23 en 30 Maart 's mor gens 11 u. iin koffiehuis de Rooij lo. woonhuis aan den Lagevaartweg met bouwterrein of bollenland 2.51.60 H.A., 2o. woonhuis c.a. aan de Groene steeg 8.30 A. Notaris Binnendijk te Noordwijk. VEUR 15 en 22 Maart 's morgens 11 in het Wapen van Veur. Koffiehuis 't Wapen van Veur" c.a. 8.74 A. Notaris mr. J. A. F. Coebergh te Leiden. ZOETERWOUDE 15 Maart 's morgens 11 uur. Levende Have, stalingrediënten en meubilair op de woning van H. v. d, Poel, Weipoort. eeniging hebben gestaan, en gezichten van verschillende deelen der gehouden 5-jaarlijksche tentoonstellingen, zoo ook van de inzendingen der vereenigingen op, de internationale tentoonstellingen te Pa rijs en te Berlijn. Een geheel hoofdstuk is gewijd aan de afdeelingen, waarvan er thans 38 zijn, met 3200 contribueerende leden. Een grafi sche voorstelling doet de stijging en da lingvan het aantal leden zien. Uit verschillende staten blijkt, dat het aantal bezoekers van de beurs, in 1893 2281, in 1909 was gestegen tot 4602; dat aan het aanzeghuis in 1896 een aan tal manden werd behandeld van 5690 en, in 1909 van 16,014; dat in 1860 slechts 300 H.A. bloembollengrond in exploitatie was en in 1909 4000 H.A.; dat in 1860 do exporr een waarde vertegenwoordigde van 1 millioen, en in 1909 van 12millioen gulden, en dat het uitgevoerde aantal ki logrammen bollen in 1909 tot 18 millioert was gestegen, waarvan ongeveer 8 milli oen naar Groot Brittanië en Ierland. Het aantal kweekers, dat in 1860 niet meer dan een kleine 300 bedroeg, vertien voudigde ongeveer, de 40 export-firma's van voor 50 ja/.r zijn tot 170 aangegroeid^ De grondprijs voor goed hyacinthenland steeg van gemiddeld f7000 tot f15000 per H.A.het jaarlijksch totaal uitbetaald arbeidsloon steeg van ongeveer f150000 tot f2.000.000; het aantal arbeiders, zoo werd geschat, van 500 tot 4000. Het Koninklijk Huis heeft steeds varf zijn belangstelling in de vereeniging doen blijken. Eerst was Koning Willem III be schermheer, na zijn dood trad H. M.( de Koningin-Moeder als Beschermvrouw! op, ook H .M. de Koningin is Bescherm vrouw geworden, terwijl Z. K. H. de Prins" der Nederlanden het beschermheerschap! van de aanstaande tentoonstelling heeft og[ zich genomen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6