Derde Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 5 Maart. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 3 'Maart. Aan de orde zijn de beraadslagingen lover het wetsontwerp tot reorgani satie der rechter li jke macht. De heer Limburg achtte eveneens V het algemeen en voor burgerlijke ka- kners kleine colleges voor een goede rechtspraak beter als groote, doch voor Strafkamers hebben kleine kamers groot bezwaar. Hij zou slechts vrede kunnen hebben met kleine kamers bij de gerechtshoven indien bepaald werd dat een eenmaal vrijgesproken beklaagde in Hooger beroep slechts kan worden ver oordeeld bij eenparigheid van stemmen. In dien zin kondigde spr. een amende ment aan. De heer van Doorn, er op wij kende dat dit ontwerp ook beoogt mo gelijk te maken de vervanging in hun functies van de leden van het Openbfaar Ministerie, kon zich geen enkel denk beeld er van maken hoe de Regeering kich voorstelt dit te verwezenlijken. Spr. bestreed voorts vermindering van het Kntal raadsheeren der Kamers van den oogen Raad. De heer van Hamel juichte toe de Voorgenomen detacheering van ambtena ren van het openbaar ministerie der kan tongerechten bij de parketten der recht banken, maar critiseerde dat over de Voorgestelde verandering der meervou dige kantongerechten Amsterdam en Rot terdam in enkelvoudige, de betrokken kantonrechters in geen enkel opzicht ge hoord zijn. De heer Re go ut voorzag het ge vaar, dat opnieuw de weg zal worden gevolgd bij het vorige achterstandsont- *we p betreden, waarbij voor rechterlijke pmbtenaren exceptioneel gunstige pen- bioensbepalingen werden gecreëerd, en vroeg een vei klaring der regeering, dat dit zich niet zal herhalen omdat anders de rechterlijke ambtenaren die voorne mens waren den dienst te verlaten, daar aan met uitzicht op die gunstige bepa lingen geen gevolg zullen geven. De Minister Heemskerk verde digde kort het ontwerp dat vooral be zuiniging beoogt. Een verklaring, als Idoor den heer Regout gevraagd kon de Minister niet geven, dan na overleg met den thans afwezigen Min. van Justitie. Het algemeen debat werd gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling ver dedigde de heer v. Hamel het terug brengen van het aantal raadsheeren bij de gerechtshoven van vijf op drie. In beschouwing tredende over hooger be roep zette spreker het nut daarvan uit een, doch uitsluitend voor beklaagden jen niet voor het openbaar ministerie dat bij appèl geen belang heeft. Spreker kondigde zijn voornemen aan een wets ontwerp in te dienen, waarbij wordt voor gesteld hooger beroep in strafzaken voor zooveel het openbaar ministerie be treft af te schaffen. Inmiddels zal hij het amendement Limburg beoogende, dat femand in eersten aanleg vrijgesproken, slechts in appèl bij eenparigheid van 'stemmen kan worden veroordeeld, steu nen. De heer van Sas se van Ysselt, die reeds bij voorbaat hoopte dat het (dankbeeld. Van Hamel nooit verwezen lijkt zou worden, bestreed het amende- Iment-Limburg dat tot moeilijkheden aan leiding zal geven. De heer Loef f, voorzitter van de com- tnissie van voorbereiding voor dit ontwerp !en de hierna in behandeling komende (wetsontwerpen tot regeling van de admi nistratieve rechtspraak, verdedigde de rechtspraak in appèl door 3 raadsheeren len bestreed het amendement-Limburg als hoogst onvolledig, waar het alleen de vrij spraak op het oog heeft en ontwijkt de gevallen van strafverdediging, met ont vankelijkheid van het Openbaar Ministerie ienz. Maar buitendien behoort het zoeken paar meerdere waarborgen in het belang Van een beklaagde niet tehuis bij de on derhavige wetsontwerpen, doch zou daar voor het wetboek van strafvordering moe ten gewijzigd worden. Het amendement werd verder nog ver dedigd door den heer van Idsingaen .bestreden door den heer van Doorn Jen den Minister welke laatste tegen- ,over den heer Van Hamel meende, dat }een appèl door het Openbaar Ministerie 'dikwerf wel gemotiveerd kan zijn en de feiten, door dat hooger beroep, in een ander licht kunnen komen. Waar van de Zijde der beklaagden vaak lichtvaardig ge appelleerd wordt, met de bedoeling baat liet niet dan schaadt het niet, een der gelijke lichtvaardige wijze van appellee- -ren is van de zijde vanhet Openbaar Ministerie niet te vreezen. Buitendien is >!er dan toch nog altijd de Minister van justitie ter controleering. Ten slotte werd het amendement-Lim burg v e r w o r p e n met 32 tegen 27 stem men. Het regeeringsartikel, bepalende dat de gei echtsheeren voortaan kamers van drje ra^hqerefl zullen Mep, ,yv£rü, hierop aangenomen met 52 tegen 6 stemmen. Het wetsontwerp werd zonder stem ming Aangenomen, nadat de Minister overgenomen had eenige amendementen van de heercn Van Lynden van Sandcn- burg c.s. strekkende om den nieuwen toe stand beter aan den ouden te doen aan passen. Hierna werd de vergadering tot lie den verdaagd, i Vergaderitig van 4 Maart. Aan de orde was in de eerste plaats het wetsontwerp tot goedkeuring ecner overeenkomst van schenking (collectie Drucker.) De heer Tydeman, voorz. der Com missie van Rapporteurs, achtte discussie onnoodig, maar constateerde zijn ingeno menheid met de wijze waarop deze over eenkomst, door de vorige regeering mo gelijk gemaakt, door deze regeering werd tot stand gebracht, onontbindbaar en on aantastbaar. Aan de schenkers van deze voortreffelijke collectie bracht spr. war men dank. De vertegenwoordiging van het Nedierl. volk beantwoordde hun daad van kunstzin van het echtpaar Drucker met een betuiging van diepgevoelde er kentelijkheid. (Bravo's.) De Min. v. Binnen!. Zaken sloot zich bij deze woorden gaarne aan. Het vorstelijke geschenk wordt door het gc- heeJe volk op hoogen prijs gesteld en de heer en mevrouw Drucker zullen zich in het hart dies volks een blijvende plaats hebben veroverd. (Bravo's.) Het wetsontwerp werd goedgekeurd. In behandeling kwam daarna het wets ontwerp betreffende de samenstelling der gerechten en jaarwedden der rechterlijke ambtenaren en beambten. Er werd geen algemeene beraadslaging gevoerd. De heer Regout, bij art. 1 uiteenzet tende het stelsel der amendementen door den heer Limburg en hem ingediend, be toogde dat liet doel daarvan was systeem te brengen in de verbetering der positie van de rechterlijke ambtenaren. De wet gaf een wissel op de toekomst, waarbij niemand baat vond. De vooruitzichten wa ren niet voldoende verzekerd. Het eerste amendement strekte om het salaris van den president en den proc.-gen. bij den Hoogen Raad te bepalen op f 7000 en niet f8500 (behoudends de verhooging voor ancieniteit.) De heer v. Ids i nga diende een amen dement in om het maximum aantal raads heeren i n den Hoogen Raad niet te bren gen op 15 doch op 18. De Minister opperde tegen dit laat ste amendementen bedenkingen; in de amendementen Regout c.s. lag z. i. veel goeds. Op advies van den heer L o e f f, als voorzitter der commissie van voorberei ding, nam de Minister alle amendemen ten Regout c. s. over. Het amendement van Idsinga werd vervolgens verworpen met 43 tegen 12 stemmen. Het regeeringsartikel werd zonder stemming goedgekeurd. Vervolgens kwamen in behandeling een amendement-Drucker om de Amster- damsche rechtbank te doen bestaan uit ten hoogste 6 vi ce-presidenten en ten hoogste 25 rechters, in plaats van 5 vice- presidenten en 26 rechters, en een amen dement-van Veen c. s. om aan de recht banken der tweede klasse een vicepresi- dent toe te voegen. Na debat wordt het amendement-Druc ker aangenomen met 39 tegen 18 stemmen en het amendement-Van Veen aangeno men met 40 tegen 17 stemmen. Hierna kwani in behandeJing een amen dement-Van Veen c.s. om de kantonge rechten derde klasse, die de Regeering wil afschaften, te behouden en in die klas se de bezoldigingen van kantonrechter op f2200 en van griffier op f1200 vast Je stellen. De Minister nam dit amendement over. Door aanneming van het Regee- rings-artikel is voorts beslist dat de meer voudige kantongerechten in Amsterdam en Rotterdam vervallen. VRAOENDAO. Op een vraag van den heer v. D o o r n antwoordde de Min. v. Koloniën dat de overgang van particuliere landerijen op Java, die in handen van vreemde lingen zijn, niet in den weg s(aat de voornemens der particuliere landerijen; voorts dat de Regeering at het moge lijke zal doen om de Staten-Generaal gelegenheid te geven tot een spoedige regeling van het onteigeningsvraagstuk mede te wei-ken en dat, wanneer inmid dels een of meer der particuliere lande rijen op aannemelijke voorwaarden voor het gouvernement kunnen worden aan gekocht, tSe Minister de indiening van een wetsontwerp daartoe strekkende, zal bevorderen. Op een vraag van den heer Loh man omtrent het beleid van ambtenaren op Madoera bij eene aldaar geheerscht heb bende koortsepidemie, deelde de Min. van Koloniën mede, dat 2 Europeesche en 2 inlandsche ambtenaren berispt zijn door de Indische regeering, wegens ge mis aan activiteit en onvoldoende be langstelling in het lot der bevolking tijdens de epidemie, maar dat den resi dent, blijkens het ingestelde onderzoek, geen enkele blaam kan treffen. Na verder debat werd de eindstem ming over het ontwerp, betreffende sa menstelling der gerechten op later be paald, waarna in behandeling kwam het wet^Uyerp IV, betreffende rege ling van de heffing van griffie-rechten, enz. De heer v. Doorn hield betoog ten gunste vanitlschaffing van alle grif fierechten, in het belang van de recht- zoek enden. Dinsdag 11 uur voortzetting. Ingezonden Mededeelingen A 30 cent per regel. HERMAN F. A. MMEN ZOON. Wijnhandelaren^ mfleveranciers Kai^\Bjffgsteeg LEIDEN. (,3) Onze geachte Lezers worden attent gemaakt op de in ons Nummer van heden voorkomende advertentie der HOLLANDSCHE CREDIETBANK, die origineele Premie-Loten aanbiedt op maandelijksche aflossing van f 1.f 2. en f3. Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bij die Loten bijna elke maand één of eenige Trekkingen, met vele hooge Prijzen, plaats. De eerstvolgende Trekking met 4500 Prijzen, waaronder 1 Hoofdprijs van L. 50.000, zal reeds op 16 Maart a.s. plaats vinden. (2156) Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje voor het volgende. Reeds onlangs, en nu weder gister avond, las ik in uwe geachte courant, artikelen of ingezonden stukken, waar in inen het laat voorkomen alsot de ver schillende instellingen van weldadighed hier ter stede maar „raak" bedeelen, zon der, speciaal bij gemengde huwelijken te weten of reeds door het Armbestuur van eene andere gezindte bedeeld wordt. En daarna dan natuurlijk de wenschelijk- heid betoogd, dat de verschillende instel lingen tot samenwerking zullen komen. Vee! beter zoude het mij hebben toe geschenen, mijnheer de redacteur, indien de E chrijvers van die artikelen en stuk ken, alvorens te schrijven, zich op de hoogte hadden gesteld of hier tusschen verschillende instellingen geschreven of niet geschreven overeenkomsten bestaan en hoe of deze overeenkomsten werken. Dan zouden zij eerst kunnen beoordee- len of het schrijven in de courant over deze zaak reden van bestaan had. Onder dankzegging voor de verleen de gastvrijheid, hoogachtend, J. A. BOTS, - Secr. van het R.K. Par. Armbest. Leiden, 3 Maart 1910. Naar aanleiding van het bovenstaande stuk wenschen wij alleen op te merken, dat wij wel degelijk te voren geinformeerd hebben, en uit persoonl. ervaring weten, dat de samenwerking hier ter stede tus schen de bedoelde instelling te wen schen overlaat. K. 'Mijnheer de 'Redacteur Mogen wij s.v.p. een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat onzen dank. In uw blad van 2 Mrt. komt eenstukje voor „uit de bollenstreek" waarin o.m. betoogd wordt, lc dat de arbeiders in die streek het zoo best hebben, ja ineen benijdenswaardige positie verkeeren, 2de dat de Patroon in die streek op een hu mane wijze met hun arbeiders omgaan. Welnu M. de R. zonder te willen ont kennen dat er humane Patroons in ons bedrijf zijn, wenschen wij toch op te mer ken, dat de schrijver van bedoeld stuk of van den toestand in ons bedrijf weinig afweet en er dus maar op los schrijft, of het is geschreven door een Patroon, misschien wel een Hillegoms Pa troon, die vernomen heeft, dat a.s. Vrij dagavond (5 dezer) een groote vergade ring is belegen als protest tegen de tal rijke wanverhoudingen in ons bedrijf, wie evenwel de schrijver moge zijn, wij noodigen hem beleefd uit, op bedoelde vergadering zijn opgeworpen stelling te verdedigen. _Wij hopen daarvan aan de plaatselijke bladen een verslag toe te zenden en ho pen ook van U M. de R. hiervoor een plaatsje in Uw blad te kunnen krijgen. U Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankzeggend. Het bestuur der R. K. bloemist werklieden vereeniging „Eensge zindheid" te Hillegora. [Wij wenschen op te merken: lo. Is de schrijver een vakman in het bloembollenbedrijf 2o. Is hij geen Hillegom's patroon en woont hij niet te Hillegom 3o. Gaarne zullen wij een verslag over bedoelde vergadering opnemen. Red. Boekaankondiging. „De Hoed van Italiaansch Stroo". Blijspel in 5 bedrijven (duur 3 uren) vrij bewerkt naar 'A Fjansch door W- S._ )A De boog mag ntet voortdurend ge spannen wezen,-Met inspanning moet uit spanning-gtpaardi gaan, en van alle uit spanningen is stellig hei Tooneel eender aangenaamste en meest nuttige, op voor waarde, dat er geen steen des aanstoots in gevonden wordt. Edele gevoelens, on schuldige boert, fijne humor, lesjes van wellevendheid, zonderlinge manieren, be lachelijke gewoonten, gekke aanwendi- sels, gevoelige zinspelingen, kortom al les, wat in de samenleving past en niet past, behaagt en mishaagt, verschijnt op de planken, om nut te stichten, vrije uren blij en gezellig te slijten, en vooral fees telijke gelegenheden op te luisteren. Een voorraad van dergelijke stukken voor Lief- hebberij-Tooneel is voorhanden, maar hun bewerking laat dikwijls veel te wenschen over, omdat rollen, groepeeringen, re- quisieten, costumes, grimeering, décors enz. niet genoeg tot hun recht komen. In al die particulariteiten voorziet het Blij spel, dat wij hier aankondigen. Reeds de naam van den bewerker bleef ons daarvoor borg. Immers, bij het lief- hebberij-tooneel is hij geen onbekende. De herhaalde opvoeringen van zijn „Bran- comir", „Durand en Durand", „Zriny" (om over de anonieme bewerkingen van zijn hand geen gissing te maken) kunnen dit getuigen. Den inhoud van dit nieuwe stuk be spreken wij niet, want de kennisneming van zulk een nuchtere opsomming bederft in hooge mate het genot, wat den lezer of toeschouwer verschaft wordt door de spanning, waarin onbekendheid met het verloop hem brengt, maar wij schrijven deze weinige woorden, om het stuk warm aan te bevelen, daar het ons toeschijnt een in alle opzichten geschikt stuk te zijn voor dilettanten-gezelschappen. De opvoering, wij waren in de gele genheid een bitterend geslaagde bij te wonen, eisent goede spelers, en is ook onder andere opzichten, niet zoo gemak kelijk, maar regisseur en spelers vinden een overvloed van practische en tot in de kleinste bijzonderheden afdalende aan- wijzigingen, zoowel in den tekst zeiven als in het „Bijvoegsel", waar inderdaad een man van het vak aan 't woord blijkt te zijn, en in dier voege, dat menig regisseur met die aanwijzing niet enkel gebaat is voor dit stuk, maar er ook kennis inzal opdoen, die hem van dienst zal zijn bij tooneel-opvoeringen in het algemeen. Ten overvloede besluit de bewerker zijn Bijvoegsel met deze woorden: „Ten slotte verklaren wij ons gaarne bereid om naar vermogen, aan elk R. K. dilettanten-tooneel-gezelschap voor de op voering van dit stuk, zoo noodig, nog meer inlichtingen en practische raadgevin gen te verschaffen, die het zou wenschen, omtrent régie, tooneel, décor, costumes, coiffure en grimeeren. Wij doen dit gaar ne, omdat wij grootelijks sympathiseeren met het nuttige werk, wat zij doen." Wat zou, na de toezegging van zulk een sympathieke, belangelooze bereid willigheid, die opvoering van dit inderdaad allergrappigste tooneelstuk in den weg kunnen staan? Z. Gemengd Nieuws. Een heer te Ierseke, die ver leden week zijn zwarten kardoeshond per scheepsgelegenheid naar Rotterdam had verzonden, vond tot zijn niet geringe ver bazing Donderdagmorgen het trouwe dier weer voor zijn huisdeur liggen. Een 17-jarige kantoorbedien de, die te Amsterdam was uitgezonden om een wissel, groot f1400, bij een der bankinstellingen te incasseeren, is niet op het kantoor van zijn patroon terug gekeerd. De politie is met zijn wegblijven in kennis gesteld, tot nu toe zonder resul taat. Met de Inhechtenisneming van J. K., beschuldigd van inbraak en diefstal van gouden vooorwerpen te Wervershoof in Noord-Holl., schijnt men de hand te heb ben gelegd op den bedrijver van vroe gere diefstallen en waarvan de dader nooit is bekend geworden. Een huis zoeking bij zijn vader althans bracht ver schillende voorwerpen, vermist in de Streek, voor den dag. Te Cothen, een aan de Bel- gisch-Limb. g e s ge egen doi pje, wil den H. S. en J. S., vader en zoon,l.l. Dinsdag in een bootje levensmiddelen overbrengen naar een door het hooge Maaswater afgesloten woning. De boot sloeg om, en vader en zoon vonden den dood in het water. Gisteren is te Zwolle op de Hasselter boot een dief gevat. Hij wist echter te ontsnappen en achtervolgd, schoot hij met zijn revolver op de agen ten. Geen der agenten werd gewond. De man raakte spoedig uit het gezicht van zijn vervolgers, doch werd later gear resteerd. Hij was gevlucht in de rich ting Hasselt. Een bij hem behoorende vrouw, die in hotel de Zon gearres teerd werd, had inbrekerswerktuigen op haar kamer. De man had bij de Wed. Polak te Groningen ongeveer f 420 gestoleji. Hij gaf opj te heeten Willem Brons. Dinsdag vond de brievenbe- steller J. Sterk, te Venlo, oen enveloppe inhoudende Russische effecten ter geza menlijke waarde van 37.500 francs, de vinder haastte zich aan den rechthebben den eigenaar de belangrijke vondst te (Overhandigen. Uit Bas se- Terr e, op Guadew loupe, wordt gemeld, dat er weer ee«f factorij geplunderd is. Honderd muiter* zijn naar Basse-Terre getrokken, waar groote opschudding heerscht. Er zijm troepen afgezonden om hen te stuitert. Dr. Hunter, ambtenaar voor West Bridgford, een voorstad van Not* tingham, deelt mede, dat het sterftecij* fer daar in de laatste 12 maanden maar 6 op de 1000 heeft bedragen, het laag* ste van welke streek in de wereld oei. Drama te St. Gilles-Brussel De echtgenooten Cambier-Algoet maak* ten veel ruzie. De man was behanger van beroep, maar werkte weinig of niet. En; daarbij was hij buitengewoon ijverzuch* tig op zijne vrouw. Dinsdagnamiddag had hij liun acht* jarig dochtertje naar de ouders zijnef vrouw gebracht en kwam toen terug naar huis. I Gedurende den nacht heeft hij, zondefl een woordje hebben gehad, eensklaps! een mes genomen en daarmee de vrouw) de keel doorgesneden. Daarna heeft hij zich verhangen aan de deurklink. Niemand in het huis had iets van Hét drama gehoord en het was Woensdag avond, eer de buren iets orntdekten, door dien men hen den geheelen dag niet had gezien. Toen men de deur openbrak, vond men beide tijken. De man was 38, de vrouw 27 jaar,- Cambier had voor eenige dagen eenen brief naar zijn zuster geschreven, zijtt voornemen te kennen gevend zich te zelf moorden. Er zijn Dinsdag 5 moorden op meisjes in Duitschland en Frankrijk aan het licht gekomen. Te Parijs werd he* afschuwelijk verminkte hoofd van eeu jong meisje gevonden. Tezelfder tijd heeft men in een bosch bij Dijon een! vrouwenlijk zonder hoofd gevonden, ni Duitschland deed men drie griezelige vondsten. Uit de Saaie bij Burgwerben, vischto men het lijk van een dertienjarig meisje op, dat tamelijk zeker herkend werd als) de dochter van den advocaat Weber te Naumburg. Op weg vaft Donauworth naar Ham burg is een 26-jarige boerendochter ver moord en beroofd. Haar lijk was vree- vreeselijk verminkt. Te Foslitz heeft men uit het water vrouwenlijk zonder hoofd gevonden. In omwonden was. Op het voetpad langs den oever vond men bloedsporen, waar uit men opmaakt dat het slachtoffer he vig met den moordenaar gevochten heeft Vlak bij, in een boschje vond men een, zwarte handtasch en een lange witte hee rendas. Gesmolten hout. Doodeenvoudig een curiositeit van het laboratorium die evenwel heel spoedig een hoogst belang rijke toepassing zou kunnen hebben, zegt het „Journal des Brevets". Want het is door zeer eenvoudige en weinig kost bare procédés mogelijk hout te smel ten. Van dit product wordt reeds ge bruikt gemaakt om drukletters te maken van groote afmetingen, zooals bijv. ge- bru'kt worden voor aanplakbiljetten. Nu het mogelijk is aan het te smelten hout antiseptische middelen toe te voegen, die een onbepaald tijdsbestaan er aan verzekeren, kan men rekenen op een meer en meer groot en veelzijdig ge* bruik. De politie te Berlijn heeft den bookmaker Georg Simoni, die in spe lerskringen onder den naam van ridder George of den Iijkenroover bekend stond in hechtenis genomen. Hij is voor de invoering van den totalisator in Berlijn werkzaam geweest, maar verhuisde later naar het buitenland. Daarna kwam hij in Duitschland terug en richtte in Scho- neberg een lampenwinkel op, waarin hij echter ook het bedrijf van bookmaker bleef uitoefenen. Tegelijkertijd had hij te Middelburg, in Zeeland, een dergelij ke zaak onder de firma Mary Simoni en onderhield van daar uit levendige be trekkingen met zijne helpers. Te Kassei is een dieveggen* bende in hechtenis genomen, die uit 5 meisjes van 12 tot 15 jaar bestond. Zij hadden in de laatste weken tal van in braken in winkels gepleegd. Op een jachtpart ij in het Kon- gogebied is de 25-jarige Otto Livonus, de zoon van een bejaard oud vice-ad- miraal door een olifant gedood. De jonge man had in militairen denst willen gaan, maar werd wegens zijne zwakke gezondheid afgekeurd. Hij be zocht een half jaar het Berlijnsche se minarie .voor Oostersche talen en legde er zich op het Arabisch en Soeaheli toe. Daarop trok hij door het grootste deel van Duitsch Oost-Afrika en vervolgens naar Engelsch Oeganda, waar zijn va der hem de noodige middelen zond om' een expeditie naar het Kongogebied uit xte rusten. De vice-admiraal woonde vroeger in! Koburg. Zijn nu omgekomen zoon had daar als gymnasiast het ongeluk bij het schieten met een flobert-pistool, een schoolmakker in den hiel te raken, ten gevolge waarvan de jongen aan bloed* vergiftiging stierf. Admiraal Livonius verhuisde later naar, Berlijn, waar sedert eenige jaren gele den zijn 18-jarige dochter onder de trant geraakte en vermorseld werd. Nu heeft de oude man ook zijn, zoon pp tragische i ^jjze. verjoren.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5