Gemengd Nieuws. rivierdijken ten koste gelegd, hebben de kansen op doorbraken zeer gering ge maakt Wat den. rivierdijk betreft, mag doorbraak alleen nog bij ijsopstopping mogelijk geacht worden. In Friesland nu staat men niet voor een eigenlijke doorbraak, niet voor een plotselinge overstrooming. Hier is de toestand een uitsluitend gevolg vajni n- voldoende afwatering. In den natten tijd ongeveer van October tot April heeft de laaggelegen provincie steeds een overvloedige hoeveelheid pol derwater, dat door de regens en kwellen ontstaat. Dit polderwater moet geloosd kunnen worden. Hapert er door de een of andere oorzaak iets aan die loozing, dan kan het water niet weg, en heeft het laaggelegen land zoogenaamd waterbe- zwaar. Dan rijst het water al meer en meer en langzamerhand geraakt het pol derland er geheel onder. De boezems, waarop anders nog veel polderwater kan uitgemalen wor den, geraken vooral wanneer, gelijk 'in dezen winter, de regenval enorm is s.roedig aan het einde van hun capa citeit, treden buiten hunne oevers, over- stroomen de polders. Of wel de pol derdijkjes, die niet zwaar behoeven te zijn, houden het niet tegen die buitenge wonen waterdruk en begeven zich. En dan loopen telkens opnieuw jxplderge- deelten voorzoover ze nog niet door eigen waterberging blank staan on der. Dit is wat thans in Friesland gebeurt, en wat van een groot deel der provin cie reeds één meer gemaakt heeft. Men moet Friesland de gezamenlijke laag gelegen poldermassa vergelijken bij een kom, waarin het water sinds maan den door regens en kwellen gestegen is .zonder dat loozing geschieden kan. Had men langs de zeegrenzen stoom gemalen dan zou langs dezen den kunstmatigen weg dus het overtol lige water in zee geworpen kunnen wor den. Uit wat ik schreef blijkt, dat Fries land dit krachtige hulpmiddel mist. De provincie is tot nu toe op natuurlijke loozing aangewezen, en wel op de Zui derzee en de Lauwerzee. Deze zijn lang, loopen bij eb regelmatig af, en het grootste gedeelte van het jaar is de wa- te stand der Zulderzieen Lauwerzee zóó laag, dat de Friesche wateren op natuur lijke wijze, door openzetting der slui zen, daarop k'uninen loozen. Ten gevolge echter van de voortdurende Zuid-Westen en Westen-winden, die zonder noemens waardige onderbreking nu reeds maan den lang waaien, loopt het zeewater 'niet genoeg af en kan Friesland zijn wa ter niet kwijt geraken. Ziehier de beantwoording tevens van de vraag, waarom het waterbezwaar zich thans in zoo sterke inate gelden doet, dat van watersnood gesproken worden kan. Het is er eiken winter, maar het ver- 'schil wordt duidelijk door deze cijfers, !dat gewoonlijk de stijging boven zomer- peil°een 40 tot 50 centimeter bedraagt, terwijl het water nu zelfs 85 centimeter boven zomerpeil bereikt heeft. Van de 320,000 hectaren, die Fries land groot is, wordt op dit oogenblik een vijfde deel ruim 60,000 hectaren (land, boezems, vaarten enz.) door water ingenomen. 't Mag hoog tijd geacht worden, dat thans, na zulk herhaaldelijk wikken en Wegen van plannen, een afdoend einde flan den noodlottigen toestand gemaakt wordt. Reeds zijn kapitalen aan veevoe der, mest, schade aan land en huizen enz. door dezen watersnood verloren ge gaan, en van het toeval *s| afhankelijk hoe groot de omvang vau de ramp wor den zal. Het wachten immers is op Oostenwind, die het zeewater terug, en Öan gelegenheid voor loozing brengen zal. En eiken winter staat men aan de Jtans op herhaling bloot. Kunst en Wetenschappen. Archrtectura. ,Te Amsterdam is Vrijdag door den heer JH- J- M. Walenkamp Hzn. een voordracht gehouden over bouwkunst, namens het Amsterdamsche genootschap „Architec- tura et Amicitia". Spr. begon met er op te wijzen, dat het zuid-en met zijn prachtwoningen en paleizen ons omtrent de ontwikkeling van de eigenlijke woning weinig leert. Zij, die van het allereenvoudigst gegeven iets goeds wisten te maken, zijn de bewoners? der meer noordelijke strekenzij zochten het schoone vóór alles in nuttigheid en doelmatigheid. Spr. kwam aldus tot zijn stelling: de zoogenaamde versierde ele menten in de -woningen der noordelijke streken zijn geen toevoegseten, geen aan hangsels, geen overbodigheden. De voor werpen zelf vormen de versiering, door de juiste bestudeering van de afzonder lijke bestemming dier verschillende voor werpen, door het goede begrip van de doeleinden, waarvoor elk gebruiksvoor werp bestemd was, ontstonden die vele typen van meubelen en huisraad, die wij heden ten dage nog kunnen bewonderen. Evenals de schoonheid van den mensch piet allereerst in zijn meerderen opschik gelegen is, doch haar oorzaak vindt in het goedie evenwicht zijner lichaamsverhou dingen, in de harmonie, dat is de juist heid, het gezonde van zijn bouw, evenzoo wordt de hoofdoorzaak van de schoon heid der gebruiksvoorwerpen vóór alles bepaald door hunne doelmatigheid en zui vere proporties. Uitvoerig besprak de heer Walenkamp deyi schouw of schoorsteen alsyersierepd element Tot aan de 14de eeuw bleven de schoorsteeiien der kasteelen en woningen eenvoudig, de luxe der vertrekken be stond in beschilderingen, betimmeringen en tapijtenmaar in den loop dier eeuw begint het gebruik van beeldhouwwerk aan den schoorsteen inging te vinden, en dit gebruik kwam daarna zóó in zwang dat deze bouwdeelen met de meest af wisselende voorstellingen overladen wer den. Het wash iet enkel het vuur, het phan- tastisch spel zijner vlammen, dat de aan dacht trok, de menschelijke natuur vvenschte verfraaiing van de omgeving en aldus kwam in het latere tijdperk der middeleeuwen het eens zoo schoone type van den schouw geheel in verval. Op het platteland bleven echter de tra dities en constructie wijze der medideteeu- wen nog naleven. Daar werden de be - ginseler. der vóór alles practische gothiek vele eeuwen door gehandhaafd. En dit is een punt, dat voor onze moderne ont wikkeling van het grootste gewicht is. Vaak vindt men ook in deze streken wel aan de renaissance ontleende vormen maar deze zijn slechts aanhangsels, zij zitten aan den buitenkant, raken niet de kern. Spr. wees er op dat deze construc ties voor onzen tijd van de grootste be- teekenis zijn, veel meer dan die van de renaissance, want de eerste leeren ons vooral, hoe met de allereenvoudigste mid delen schoone en practische resultaten te verkrijgen zijn. Waar de hedendaagsche architectuur zuinigheid moet betrachten, vooral bij den bouw van woningen voor arbeiders en kleine burgers, daar kan onzen bouw meesters niet genoeg de oude boeren woningen ten voorbeeld worden gesteld. Ten slotte besprak de heer Walenkamp het inwendige der woning in zijn geheel. Te weinig wordt er, naar spr.'s oordeel, op gelet, dat de drie elementen, welke het vertrek beheerschen: vloer, wanden en zoldering, in volkomen harmonie met el kaar zijn. En in de tweede plaats bevat ten kamers vaak meubelen welke zijn sa mengevoegd uit allerlei heterogene be - standdeelen. Er zit geen aesthetisch ver band tusschen het huisraad. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren Jhofteveranciers Kantoor ^iiWsjeeg EtfEN 03) Reclrfszaken. Bedriegeïljke bankbreuk. (Vervolg). Volgens dien getuige deskundige den heer v. d. H. te 's-Gravenhage, was de gerst en de mais ver beneden de waar de verkocht. Bekl. ontkende dit. Hij had wel iets beneden de markt verkocht, om dat hij tijdelijk geld noodig had, maar beslist niet zoo vct beneden de waarde als de deskundige opgaf. Ook door den verdediger, mr. Aalberse, werd de juistheid der taxatie van dezen deskundige betwist Pleiter meende dat het streven van den deskundige min of meer was geweest den rechter van instruc tie ter wille te zijn om het bewijstekun- nen leveren dat bekl. ver beneden de waarde had verkocht. Zoowel de president mr.' van Rees, als de off. v. just. mr. van Geuns, protesteer- deai tegen deze woorden van den verdedi ger, die daarop verklaarde, dat bet aller minst zijne bedoeling was geweest iets on aangenaams ten aanzien van den deskundi ge te zeggen. Hij bedoelde te zeggen dat getuige hetgeen eengewoon verschijn sel is min of meer onder den indruk was geweest van zijn verschijnen voor den rechter-commissaris. Als tweedie deskundige werd gehoord de heer C. V., graanhandelaar te Wasse naar die mede van oordeel was dat de mais beneden de waarde was verkocht Hetgeen beklaagde heeft gedaan ge beurt wel eens meer, er wordt wel eens meer „goea op de markt gegooid" maar de deskundige vond dit een domme streek. Van lijnkoeken had getuige minder ver stand De verdediger. „En wordt hier als des kundige gehoord!" Nog verschillende vra gen omtrent de analyse van onderschei dene koeksoorien werden door de verde diging gesteld en o.a. betwist de meening van getuige, dat de Duitsche lijnkoek be ter is dan de Air«erikaansche. De fcoeren- gebruikers zijn precies van een tegenover gestelde meening. De Off. v. Just.: Had u dan ook des kundigen meegebracht. De verdediger: 't Bewijs is aan u. Ik heb hier de marktberichten en die klop pen absoluut niet met het rapport der deskundigen. Deze hebben verschillende verzuimen begaan tegenover den rechter commissaris o.a. wat aangaat beurs-usan- ce, aftrek betalingtermijnen enz. Pleiter verzet er zich tegen dat de verklaringen van deze deskundigen door de rechtbank zullen worden aanvaard. Daarna werd als getuige gehoord de heer H. J. makelaar in granen te Rotter dam die aan beklaagde twee partijen Na- tal-ir.ais I a gel v rd t:gen beurs. rijs Ge tuige had gehoord dat 't mis was metde tuige had gehoord dat 't mis was met de zakga van bek), ep, rich jbaar Nop/.dwijk. had begeven. Daar had bekl. hem zelf medegedeeld, dat hij reeds langen tijd m geldverlegenheid verkeerde en het eene gat met het andere stopte. Ook hadbekl. hem medegedeeld, dat hij de door ge tuige geleverde mais weer reeds had ver kocht en het gek} gebruikt had. Op een vraag van den pres. deelde getuige nog mede dat tweedehandschgoed soms ver beneden de waarde van de hand gezet wordt. Op de beurs in Londen had bekl. handelsrelatiën met getuige aange knoopt en zijn vertrouwen gewekt door hem betaalde wissels te toonen. De gele verde mais was van uitstekende qualiteit. Beklaagde betwist dit. Getuige verklaart nog aan bekl. f1497 tekort te zijn gekomen. De marktprijs van de mais was destijds f 5.70. Door den heer W. A. W., agent van een Duitsche firma te Gogh werd mee gedeeld dat zijne firma aan bekl. voor ruim f 4000 aan lijnmeel en lijnkoeken had geleverd en geen betaling had ont vangen. Bekl. had op spoedige toezen ding aangedrongen, omdat hij goede af nemers had, en 't goed kon gebruiken'. Hij zat er zeer om verlegen. Dienten gevolge was er spoed gemaakt met de afzending. Bekl. had aan getuige mee gedeeld, dat hij zijn broer gesmeekt had om hem te laten doorwerken, en dat dan alles terecht zou kómen, maar zijn broer had geweigerd. De prijs van de lijnkoeken door de firma van getuige geleverd was medio" November 1909 f 10.50 per 100 K.G. Die van de firma V. te Utrecht is in den regel een paar gulden hooger genoteerd. De getuige W. v. R., procuratiehouder van een firma te Rotterdam deed eeni- ge mededeelingen omtrent de maisprij- zen en de verschillende kwaliteiten en omtrent een leverantie door zijn firma aan bekl. gedaan, welke onbetaald is ge bleven. Er kunnen volgens getuige om standigheden zijn, dat een tweede hand geforceerd moet verkoopen, hetgeen dan tot groot prijsverschil leidt. De "boekhouder der Rotterdamsche fir ma v. S. en Co., verklaarde dat zijne firma aan bekl. een partij gerst had geleverd welke eveneens onbetaald is gebleven. Hierna volgden de verklarin gen van nog eenige getuigen uit Am sterdam en Rotterdam, die zelf, of wier principaal dupe waren geworden van bekl., die in het geheel f3 6.000 schuld onbetaald had gelaten'. Door den heer G. de K., vertegen woordiger vau de firma V. te Utrecht werd nog verklaard dat de prijs van de lijnkoeken destijds aan bekl. gele verd was f 14 per 100 K.G. en dat resp. voor f 2851 en f2925 hem was toege zonden. Slechts f1000 was op belde bedragen afbetaald. Op een vraag van den verdediger waarom getuige niet is ingegaan op het aanbod van den persoon die de koeken van bekl. had gekocht om dezen voor f 12.50 per 100 K.G. terug te koopen waardoor hij toch f300 had kunnen ver dienen, antwoordde getuige dat hij is fabrikant en geen scharrelaar. Nadat bekl. den loop van zijn zaken had uiteen gezet, waarbij nog* bleek, dat er f 10.000 hypotheek op zijn huis stond terwijl dit bij verkoop f36.000 op bracht ,en waarbij hij beweerde dat de leverantiën hem als 't ware opgedron gen waren, kwam subsL off. v. Justi tie Mr. van Geuns aan het woord. Spr. vond deze bedriegelijke bank breuk belangrijker dan er ooit hier een door hem werd behandeld en ging in de eerste plaats na of er gelijk ten las te gelegd is, verkoop beneden de waar- heeft plaats gehad. Gehoord de des kundigen achtte spr. dit niet bewezen op alle punten en hij liet aan die recht bank over desgewensebt nieuwe deskun digen te benoemen. Bewezen achtte spr. dat althans de gerst beneden de waar de is verkocht, Bekl. geeft zelf toe, dat hij belangrijk beneden de Waarde, de marktprijs heeft verkocht, omdat hij geld moest maken omdat hij geld noodig had. Waar het minimum waarvoor bekl. de gerst kon verkoopen ,was f126 per 2000 K.G. en waar hij die verkocht voor f115, daar heeft hij klaarblijkelijk ver benedien de waarde verkocht. "Ten aan zien van de gerst zijn dus alle elemen ten aanwezig van art. 341. Alsnu komende tot het tweede punt, de bevoorrechting van enkele crediteu ren, wees spr. er op dat bekl. wist dat zijn faillissement in September, Octo ber en November onvermijdelijk' was ge worden. Op het oogenblik dat bekl. het geld aan de credietinstejlingen terug betaalde men het geld dat hij voor de koopwaren ontvangen had, had hij de wetenschap dat hij de rechten van zijne and-ere schuldeischers (zijn leveranciers) bedriegelijk verkortte. Uit niets is ge bleken, dat de bekl. die wetenschap niet had, Het motief waarom hij de bankinstelling bevoorrecht heeft, doet hier niets ter zake. Spr. neemt aan, dat bekl. voor zich zelf niet begrepen heeft den ernst van het misdrijf, maar de wijze waarop hij gehandeld heeft, stempelt het misdrijf tot een zeer ernstig. Geëischt werd 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Aalberse, betoogde, dat de feiten, die bekl. pleegde, vallen onder art. 342 sub 2o., want hij heeft zijn bankcrediet omgezet in een handels- crediet, waarop hoogstens één jaar ge vangenisstraf staat. Hierna ging pleiter geschiedenis en beteekenis na van art. 341W. v. S., waartegen de Raad van State reeds bezwaar maakte, terwijl dat artikel ook In de Tweede Kamer geen gunstig onthaal vond. Spe ciaal wat sub 3o. betreft, vreesde men voor onnoodige hardheid. De schuld eischers hadden maar voorzichtiger moe ten zijn en aan dezen man niet zulk een groot crediet moeten verleenen. Bewezen is niet, dat bekl. wist, dat zijn faillissement binnen niet al te langen tijd zou volgen en evenmin is bewezen, dat hij handelde met het oogmerk om de rechten van zijn schuldeischers te ver korten. Hij heeft precies gedaan wat iemand doet die in handen van een woekeraar is gevallen en die een schuld bekentenis teekent voor de helft van hetgeen hij ontvangt. Bekl. werd door de credietinstellingen besprongen en moest geld hebben. Bekl. meende inderdaad dat hij door te handelen gelijk hij deed, f 30 per week (rente) uitspaarde en drijvende zou kun nen blijven. Was dat nu pure fantaisie? Volstrekt niet. Een zijner schuldeischers, bij wien hij sedert 1898 in het krijt stond, deed nog steeds zaken met hem en bleef hem crediet geven. Met andere leveranciers was dat ook het geval. Toen bekl. begon met de credietbanken af te betalen, wist hij volstrekt niet dat hij failliet moest gaan, want hij had ruimschoots crediet „op zijn blanke gezicht", gelijk hij het zelf noemt. Pleiter rekent voor dat zijn cliënt een crediet had van f38.000 plus f 10.000 hypotheek op zijn huis. Moest die man zich nu bewust zijn dat hij binnenkort failliet zou moeten gaan. Door hun ondoordacht en onbedachtzaam cre- dietgeven zijn die kooplieden zelf schuld dat zij benadeeld zijn geworden. Pleiter heeft het eens onderzocht en hij is tot de overtuiging gekomen dat bijna alle tweedehandskooplieden precies het zelfde doen, wat deze bekl. dertien jaar lang gedaan heeft. Pleiter achtte dus niet bewezen het geen bekl. is ten laste gelegd en even min wat betreft het verkoopen beneden de waarde, Hij twijfelt geen oogenblik aan de goede trouw van de deskundigen en neemt gaarne terug hetgeen hij dezen morgen zeide. Maar zij hadden niet moeten vragen wat is de hoogste prijs, maar moeten vragen tot welken prijs kon bekl. gaan bij zijn verkoop als tweedehands koop man. Zij hebben eenvoudig de beursno- teering zonder meer genomen zonder rekening te houden met de beursusantiën. Eene veroordeeling van bekl. op de ver klaringen van de gehoorde deskundigen acht pleiter niet mogelijk. Trouwens dit bleek reeds uit het feit dat de offic* zich alleen tot de gerst bepaald heeft. PI. con cludeerde dat, al heeft bekl. verkocht beneden winkelprijs, al heeft hij verkocht tegen lagen prijs, nog niet bewezen is dat hij ook niet wat de gerst betreft verkocht beneden de waarde. Waar dit niet bewezen is en waar ook niet bewezen is hetgeen art 341 eischt voor de veroordeeling van bekl. conclu deerde pleiter tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging met ontslag uit de voorloopig hechtenis, hetgeen door de rechtbank werd toegestaan. De uitspraak werd bepaald op gister over 14 dagen. Met den lioogen waterstand loopen de kinderen langs de Waalkade te Nijmegen dikwijls door het water zon der gevaar te zien. Zondagmiddag is een jongen van zes jaar van de overstroomde kade te water gevallen en verdronken. ZondagavondisieAmbijnabij Maastricht de heer Custers bij den hoogen waterstand in de rivier gereden en ver dronken. Verdwlenen. Dc oud-secretaris Agterbos van Hoogezand die zenuwlijder is, heeft verleden week des nachts zijn bed verlaten en is sedert dien spoorloos ver dwenen. Hij is tot op heden niet terugge zien. Vermoed wordt dat hem een ongeval is overkomen. jestrafte gdedgeloovjgheid. Zaterdag middag omstreeks 2 uur kreeg de luitenant K., woonachtig in de Wilhel- minastraat te Breda, bezoek van zekeren V., die zeide, dat hij hem nog kende uit den tijd, dat hij als milicien-sergeant bij de inafnterie ie 's-Herlogenbosch in garni zoen had gelegen. Hij was tegenwoordig handelaar in sigaren en kon nu een mooie bestelling plaatsen in het naburige Etten. Maar daartoe had hij de hulp van den lui tenant noodig, want hij moest eerst in Bre da de sigaren zelf inkoopen en daarvoor had hij geen geld genoeg bij zich. Hij kwam daarom den luitenant beleefd vra gen hem voor dien middag een bankje van f25 te willen voorschieten. Hij vond hel eigenlijk wel een beetje dwaas om dat te komen vragen, maar hij begon weer over vroeger in den Bosch, noemde een sergeant en een korporaal beiden te Breda in garnizoen, die hij heelgoed ken de, sprak weer over het mooie winstje, dat aan de bestelling vast zat en wist werkelijk den luitenant te bewegen om het gevraagde bankje te leenen tot s avonds. Toen de luitenant wantrouwig begon te worden, was het, zooals in den regel, reeds te laat. De man bleek om halfvier met den trein uit Breda vertrokken en in Etten is de handige oplichter heelemaal niet geweest. Het misdrijf op de Nicolaas Witsenkade. Gistermorgen zijn de beide verdachten inzake de laaghartige mishandeling va/i eep dajne2 wo^epd^ op de Nicolaas Witsenkade, voor den officier van justitie geleid. Ofschoon de aanwijzin- gen tegen het dienstmeisje en baren vrijer zeer bezwarend zijn, blijft er in deze zaak nog veel duisters. Zoo is het zeer merk- waardig dat ket meisje bij haar verhoor door den commissaris van politie in de 5e sectie, den heer A. Kummer, steeds met de grootste kalmte is blijven volhouden,- dat zij van de zaak absoluut niets wist. Zij beweerde, dat zij op haar eigen kamer' aan het aankleeden was, toen zij haar meesteres hoorde gillen. Daarop was zij' naar de slaapkamer van haar meesteres gesneldi, doch had daar niemand meer aan getroffen. Ook bleef zij ontkennen, dat haar vrijer dien nacht in de woning op de Nicolaas Witsenkade is geweest. De jonge man daarentegen erkent er geweest te zijn, en werpt overigens alle schuld op het meisje. Even voordat het gegil vernomen werd,- heeft men bij de benedenburen twee per sonen boven met elkaar hooren spieken. Het slachtoffer van den moord aanslag met kokend water op de, Nicolaas Witsenkade, mevrouw W., is, gisteravond in het Wilhelminagasthtii$ overleden. Zij was dertig jaar oud. De kapelaan van de parochie Nuland, die reeds twee jaar lang een 1 ernstig zenuwlijder was, is Zondagmid dag langs den Koppeldijk aan de Noord zijde van dat dorp, verdronken gevon den. Bij het vernemen van die tijding is de heer L. H. Verberne, pastoor te Geffen, plotseling dood gebleven. De vermiste knaap. Merf schr. uit Zeist aan Het Centrum Zondagmiddag weid de politie alhier door een boodschapper te paard gerap porteerd, dat even te voren door den! veldwachter Zwarts, van Soest, in de bosschen nabij het landgoed de Palz op het z.g. Soester Hoog, een rijwiel was gevonden, dat aldaar in staande houding tusschen hef eikenhakhout wa9 geplaatst. De adjunct-inspecteur van politie en, 2 agenten hebben zich daarop direct per rijwiel naar Soest begeven en zich aldaar in verbinding gesteld met ge noemden veldwachter, die juist met het gevonden rijwiel thuis kwam. Na een bespreking begaven de beambten zich'1 gezamenlijk naar het bedoelde Soester Hoog en hebben aldaar het terrein nog maals nauwkeurig opgenomen. Het rijwiel, merk Hermann, was een verroest zwartgelakt heerenrijwiel met voorvelgrem en freewheel, driehoekig, lederen gereedschaptaschje, zwartgelak te spatschermen, nog zeer goede buiten banden, achterband migilin en klein za del, zonder lantaarn. Het rijwiel was door het om de assen en keHingwief ge draaide vuil, heidetakjes enz. zoo vast geloopen, dat de wielen niet waren om" te draaien. Het geheele rijwiel verkeert in een! toestand, die doet vermoeden, dat het verscheidene dagen heeft buiten gestaan. Of dit rijwiel hetzelfde kan zijn, waar op de veelbesproken heer op den llden' dezer in de buurt van den Dolderschen'' weg gezien is, is nog niet gebleken. Het rijwiel zal tot nader order onf- der politietoezicht, ten gemeentehuize; van Soest bewaard worden. Het bedoel de Hoog ligt op ongeveer drie kwartier afstand van den Dolderschenweg en is. per rijwiel zeer moeilijk te bereiken, wat in ieder geval de zaak nog meer, raad1 selachtig maakt. Kinderlijkjegevonden Gis- terenmorgen werd in een gemeenteriool tusschen Kalvermarkt en Bagijnenstraat te 's Gravenhage een pasgeboren kinder lijkje gevonden. Door de politie is het lijkje in beslag genomen. (Ned.) Metdenoorderzon. Gist e r- morgen is spoorloos verdwenen de por tier van het Israëlitisch oudelieden- en ziekengesticht aan de Claes deVriestaan te Rotterdam met medeneming van f 700. en alle horloges, gouden ringen en lijf sieraden der mannelijke en vrouwelijke verpleegden. Te Rfaffenschwabenheim irt Hessen, is op een akker oj) ongeveer; een halve meter diepte een; graf gevonj den met twee goed geconserveerde men-* schelijke geraamten. Bij het eerëe vondf men een dolk, een zwaardgreep, een gordelgesp en vier steenen potteW. Bij| het andeic lagen verschillende antieke sieraden, een gouden broche, een goiH den haarnaald, een paarlen garnituur? met grootere en kleinere paarlen. Ver-j der werden nog eenige munten gevon-} den, waarvan! een met het opschrift Coity stantibus de Groote. Je New-York is ;n groote zwei* délarij aan het licht gekomen. Een niet» we stoomvaartlijn van New York naai Bordeaux had goedkoope reizen aange< kondigd, verkocht duizenden passage-bib jetten in het geheele land en bestond inhe( geheel niet. De bedriegers zijn naar Euro pa gevlucht en het kant. van de stoomv%( lijn is gesloten. Zij moeten honderddq* zenden guldens buit gemaakt hebben. Door een luipaard doodge-, beten. In de menagerie van Haver man n, te Toulon, had eergisteren eel zeer ernstig ongeluk plaats. Een de| oppassers, de Duitsche, Keiler, werdbi 't reinigen van een kooi door een lui* paard bij den schouder gepakt Voor q hulp kon worden geboden, had het bloed< dorstige dier den ongelukkigen oppasset den linkerarm afgebeten, 's Mans toestand werd onmiddelijk, wegens het overgroot bloedverlies als hopeloos beschouwd.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6