23 Februari 1910. BUITENLAND. Yolanda, BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 125. Riiy^an OUDE. SINGEL. 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk* Kardinaal L119011 veroordeeld. Vrijdag heeft de rechtbank te Reims uitspraak gedaan in het bekende proces van de beide onderwijzersorganisaties de Fédération des instituteurs de France en de Amicale des Instituteurs de Ia Mar- ne tegen kardinaal Lugon, aartsbis schop van Reims. De onderwijzersveree- nigingen eischten, zooals men weet, 5000 francs schadevergoeding. Ofschoon geen enkel steekhoudend ar gument voor het toekennen van schade vergoeding door de onderwijzers is bij gebracht, ofschoon de kardinaal door het mede-onderteekenen van het bekende ge meenschappelijk schrijven der bisschop pen niets anders gedaan had dan de rech ten der kinderen en hunne ouders in be scherming te nemen, werd de prelaat toch veroordeeld, en wel tot het geven van een schadevergoeding van 500 francs. Het proces is hierom ook zeer belang rijk, omdat nu naar aanleiding van deze uitspraak een reeks van processen tegen de andere bisschoppen, die het schrijven mede onderteekenden, te wachten staat. Hoe in Frankrijk de zoogenaamde „neu trale" school gebruikt wordt om den gods dienst uit de harten der kleinen te ruk ken, moge blijken, uit een dictée, dat de „Libre Parole" van een leerling zelf in handen kwam. Dat dictée luidt: „De godsdienstige volkeren zijn volke ren van slaven. Men kan zeggen dat de godsdienstige volken slavenvolken zijn, omdat zij er zich van onthouden, te redeneeren, te zoe ken naar het wetenschappelijke waarom d.er dingen, omdat zij blind gehoorza men aan bevelen, die ze niet verstaan. Eertijds had de godsdienst de voornaam ste plaats in het leven der menschen; de groote heeren en zelfs koningen bogen voor den Paus het hoofd. De monniken waren niet steeds tevre den met den grond in te palmen, ze na men ook de menschen. Zoo werden de kloosters gesticht, die een ware macht vormden door hun do meinen en hun rijkdommen. Om den men schen geld af te troggelen (tirer de l'ar- gent aux gens) had de geestelijkheid de vereering ingesteld van de H. Maagd, de Eucharistie en de Heiligen. Om de botterikken (vilains) aan alle be velen der groote heeren te doen gehoor zamen, werden ze door de geestelijkheid verstompt met de vrees voor de hel en Het 'denkbeeld van den hemel. Wat een nobele „neutraliteit"! En dan zijn er nog, die verwondering doen blijken of voorgeven over de hou ding der Katholieken, die van het Fransch Staatsonderwijs niet gediend zijn. Engeland. Een crisis Op het bezoek van Asquith aan den Ko ning Zaterdagmorgen, dat een half uur FEUILLETON. 18) Ja/' zeide ik luid, „ik zal zoeken ik zal mij alle moeite geven om te zoeken." Juist zooals gisteren legde hij de hand waarmede hij wees op de borst iets als een glimlach gleed over zijn onregelmatig gelaat, en hij was uit mij ne oogen verdwenen. Toen ik besloot deze voorvallen1 te beschrijven, heb ik mijzelf beloofd al- Jes volgens de strikte waarheid te ver tellen en niets te verzwijgen, dus ben ik verplicht hier te zeggen, dat op dat oogenblik een bijna waanzinnige schrik zich van mij meester maakte, want wat met het bovennatuurlijke in betrekking staat zal nu eenmaal altijd vrees aan jagen. Wanneer ik er aan terugdenk fioe moed en lafheid met elkaar om den voorrang streden, ben ik nog ver wonderd over de psychische tegenstrij digheid, maar met trotsch kan ik zeg gen dat de moed de bovenhand behield al was het nog niet dien avond toen ik uit louter vrees alle gedachten aan toilet maken liet vaien en met mijn boek, in de h^i|d den caiij,d,or duurde, is onmiddellijk een ministerraad van drie uur lang gevolgd. Dit heeft de gewone tegenstrijdige geruchten uitgelokt waarvan het meest waarschijnlijke is, dat Asquith den Koning de verandering van iet regeeringsprogram heeft medegedeeld volgens mededeelingen van de „Daily News" door de nieuwe omstandigheden noodzakelijk geworden. Maar de „West minster Gazette" blijft volhouden, dat de regeering geheel vrij moet worden gela ten in de keuze van haar koers, zonder hare onafhankelijkheid tegenover de aan drang van eenigerlei groep op te offeren. Liever dtan hare onafhankelijkheid prijs te geven, behoort de regeering af te tre den. De „Westminster Gazette" ontkent, dat samengaan van een wet betreffende het veto van het Hoogerhuis en een aan gaande de hervorming ervan, onbestaan baar is. Men gelooft dat als gevolg van de be spreking met den koning Asquith Maan dag een mededeeling zal doen in den geest van gemelde verandering in de politiek. Het staat boven twijfel, dat Asquith aan den Koning de onmogelijkheid heeft bloot gelegd, om thans met voorstellen tot her vorming van het Hoogerhuis voor den dag te komen. Ten slotte wordt met belangstelling overwogen of de oppositie geen weerstand biedt aan de verzoeking, om de regeering ten val te brengen, hoewel zij niet een onmiddellijke algemeene verkiezing zou wenschen. Amerika. Nog niet lang geleden maakten wij mel ding van de zeer verkeerde practij- ke n die wel worden gebezigd door de Amerik. politie, waar het geldt onwilligen beklaagden of verdachten bekentenissen te ontwringen, door hen zoolang voedsel en rust te onthouden, gepaard aan onaf gebroken ondervraging, tot zij hun phy- siek en moreel weerstandsvermogen heb ben verloren en maar ja en amen zeggen op al wat hun wordt gevraagd. In den Senaat van Washington heeft nu het lid Heyburn een wetsontwerp in- diend, strekkende om een commissie te benoemen, bestaande uit drie senatoren, om naar den omvang van het genoemde misbruik bij de Amerikaansche politie een onderzoek in te stellen en aan het mis bruik zelf een eind te maken. In New-York zullen Zondag tramrij tuigen met de nieuwe accumulatoren van Edison beginnen te loopen. Gisteren heb ben Edison en zijne ingenieurs er een proefrit mede gedaan, die goed moet vol daan hebben. Edison beweerd, tat het nieuwe stel sel alle andere stelsels van voortbeweging zal vervangen. De tijd zal welhaast komen, zoo zei hij, dat iedereen, behalve de ar me menschen, automobielen zal hebben, die door zijn accumulatoren in beweging worden gebracht. Dit zal de dageraad zijn van een tijd zonder rook, zonder stank, zonder leven. waar ik1 den goeden Attillo bijna omver liep. Als een opgejaagd dier k\vam ik in de eetzaal en werd door dokter Marino in rok en witte das ontvangen. Wat zag hij er in dit nuchtere, smakeiooze kos tuum voornaam uit „als een vorst" om het bekende belachelijk gezegde te gebruiken. Zag hij er reeds goed, ja on berispelijk uit in zijn gewone dracht naar den besten EngelsChen snit vervaardigd, de rok zat en kleedde hem, alsof hij speciaal voor hem was uitgevonden. „Neen maar, wat plechtig!" riep ik uit, „en ik kom in mijn huis- en straat toilet, in de vaste overtuiging alleen te zijnik zal gauw rechtsomkeert maken en mij in avondtoilet steken." „Dat zou ik u toch zeer dringend willen afraden, daar Danieli juist den soep opdoet en een soufflé op het me nu staat, die dan zeker reddeloos ver loren zou zijn/' antwoordde doctor Ma rino lachend. „Buitendien beveel ik mij ne zeer normale honger in uw naasten liefde aan. De rok die u zoo doet schrik ken is echter een verplicht aanhangsel van het diner, waarop de marchesa bij zonder gesteld is. Daar ik niet vermoe den kon of gij een minder plechtig toilet mijnerzijds niet als een onvergeeflijke zonde tegen het offerfeest, diner ge- ttW'A zoqdt ppvaU^n, volgde ik, met Oostenrijk. Dr. Lueger. Een telegram uit Ween en aan de „Köl- nische Volkszeitung" meldt, dat dr. Lue- ger, de eerste burgemeester der stad, en bekend voorman der Katholieken in Oos tenrijk, op sterven ligt. Ieder oogen blik kan zijn afsterven worden verwacht. De „ijzeren man van Ween en", zooals men hem noemde en die niet alleen li chamelijk maar ook geestelijk geheel zijn leven een groote kracht vertoonde, die zijn lang en smartelijk ziekbed met geduld draagt, ontvangt thans ook van zijn ver- bittertste tegenstanders ondubbelzinnige bewijzen van deelneming. Geheel Weenen, zegt het geciteerde blad, spreekt over niets anders dan over den doodzieken burgemeester. Dagelijks laten keizer en kroonprins naar den zie ke informeeren. Z. H. de Paus zond zijn bijzonderen zegen, de leden van het koninklijk huis, de bisschoppen en hoo- gere geestelijkheid, kortom allen doen van belangstelling blijken, in den man, die nog dezer dagen, toen de vice-bur- gemeester hem bij herstel voorsloeg een verlof van drie maanden te vragen, ant woordde: „Laat mij maar aan den ar beid dat is 't beste voor mijn herstel." Geen wonder dan ook, dat het Weener volk in dichte scharen zich verdringt voor de ziekte-bulletins. Bulgarije. De minister van buitenlandsche zaken, Poprikof, heeft zich nog al in pessimisti- schen geest uitgelaten over den toe stand op het Balkanschierei land. Den algemeenen toestand op het Balkanschiereiland acht hij vol gevaren In de eerste plaats is er onzekerheid omtrent de afwikkeling der zaken in Turkije. Dan de toestand in Griekenland. Die is hoogst kritiek. Het gevaar van een Turksch-Griekschen oor log is allesbehalve denkbeeldig. Wel heeft de Grieksche regeering te Konstan- tinopel vredelievende verklaringen afge legd en wel is de regeering persoonlijk ongetwijfeld tegen een oorlog, maar het valt niet te berekenen wat het machtige militaire verbond zal willen. Het zou kun nen gebeuren, dat men in Griekenland eerlang te kiezen zal hebben tusschen een omwenteling binnenslands en een oor log. Dit zijn al genoegzame redenen voor Bulgarije om zijn leger klaar te houden. En de noodzakelijkheid daarvan wordt verhoogd door de omstandigheid dat de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije ook niet is zooals die wezen moet. Of ficieel zijn de betrekkingen goed, maar de houding der Turksche overheid tegen over de Bulgaarsche bevolking van Ma cedonië vormt een bron van moeilijkhe den, die niet zoo gemakkelijk weg te ne men zijn. De Turksche overheden in Ma cedonië treden met buitengewone streng heid op en al is de drakonische wet op de benden ook tijdelijk geschorst, er blij ven nog middelen genoeg om het der Bul gaarsche bevolking lastig te maken. Het zou kunnen gebeuren, dat Bulgarije ge dwongen zal worden tot een krachtig in grijpen in Macedonië. dit kostuum eenvoudig de macht der ge woonte." „De rede was bepaald mooi, maar zij zal uw honger nog vergroot hebben daarom aan tafel!" antwoordde ik, leg de mijn boek ter zijde en tafelde met mijn toevalligen metgezel zoo vroolijk, alsof ik inooit mijn hazenhart ontdekt had. Wij dineerden alsof wij bij Lucullus tegast waren en babbelden zoo verge noegd als twee schoolkinderen en na dat wij nog een philippine samen ge geten hadden opende Danieli een paar vleugeldeuren, die ik nog niet geopend gezien had. Zij voerden ons in een van alle moderne luxe voorzien salon, waar Formosa, getooid met een allersier- lijkst schortje en mutsje bij de theetafel stond, en schijnbaar slechts op een tee- ken wachtte, om de thee te bereiden,. „De aanwezigheid van deze jonge da me maakt het mij mogelijk nog langer uw gezelschap te genieten/' zei doctor Marino, natuurlijk in het Duitsch, ter wijl hij zich naast mij in een fauteuil zette. „En vertel mij eens hoe het komt, dat gij zoo bleek zaagt, toen gij zoo even in de eetzaal kwaamt, en wat gij in het boek gevonden hebt, dat er al tijd nog erg verdacht pmopengesneden uitziet." Ik vertelde nu mijne ontmoet'ngen met ,4,en, bezoejker 4e,r, Stftn^a della JDpga- Koninklijke Besluiten. Aan A. H. Cramer, is op zijn' ver zoek, met ingang van 17 Maart eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Edam. Met ingang van 1 Maart is be noemd tot leeraar bij de Rijksnormaal school voor teekenonderwijzers, en bij de Rijksschool voor kunstnijverheid, W. A. E. van der Pluym, te Utrecht. Aan den officier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht G. Buis, is wegens ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsgebre ken, met 1 Maart eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken ning van pensioen en het bedrag van pensioen, ingevolge de artikelen 2, sub 3o., 19, 20, 24 en 26 der Pensioenwet voor de zeemacht 1902, bepaald op f 960 's jaars. Met 1 Maart zijn bij de Koninklijke Marine-reserve bevorderd tot adelbor sten B. F. A. Fohren, J. W. de Jong, P. Slof, J. T. Korst en A. Dekema. Met ingang van 1 Maart is lo. aan den kapitein ter zee M. W. L. Olivier, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militai ren dienst tengevolge van lichaamsge- bieken eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen; 2o. het bedrag van het pensioen be paald op f 2925 's jaars 3o. bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee W. Houwing; tot kapitein-luitenant ter zee, de lui tenant ter zee 1ste klasse A. C. Dun- lop tot luitenant ter zee der 1ste klasse, de luitenant ter zee der 2de klasse G. L. Heeris. Met ingang van 1 Mei, is aan den luitenant-kolonel H. Spruyt, van het 6de regiment infanterie, op zijn aanvrage, met de verplichting nog gedurende edni- de jaren op den voet van het bepaal- de bij de wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905 ter beschikking te blijven, en alzoo onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den milita- ren dienst verleend het bedrag van het pensioen vastge steld, op f2175 's jaars; Zijn benoemd bij het personeel' van den geneeskundigen dienst der land macht, tot officier van gezondheid der 2de klasse, de burgergeneeskundigen (artsen) T. van Rhijn en J. H. Padtberg. Met ingang van 1 Aprils is de directeur van het postkantoor te Mar- kelo, O. J. G. van der Sluys, op zTJm verzoek, eervol van het beheer van het beheer van gemeld kantoor ontheven en hersteld in de betrekking van commies- titulair der posterijen en telegiaphie. Met ingang van 16 Maart, is aan den hoofdcommies bij het hoofdbestuur "edr posterijen eh felegraphie W. A. J. Becht, uit hoofde van langdurige af- ressa en toonde den doctor den zin die mij in het werk over occultisme zoo getroffen had. Hij hoorde mij zwijgend aan en las evenzoo den door mij aangeduiden zin. Na een poosje vroeg hij: „Zoudt gij werkelijk nu toch nliet liever van kamer verwisselen „Neen," antwoordde ik beslist. „Dat beetje angst moet overwonnen wor den." „Ten koste onzer zenuwen." „O, mijne zenuwen zijn volmaakt in orde, die kunnen wel een stootje verdra gen. Bovendien hebt gij zelf gezegd, dat hij alleen in dit vertrek verschijnt, ik hieb toch ook nog de andere kamer,, maar ik moet weten wat hem zoo hard nekkig in dezelfde kamer voert. Boven dien heb ik hem beloofd te zoekenl" Een nauwelijks bindende belofte. „Jawel. Onze wapenspreuk luidt: „Het woord een er Geroldsau geldt voor tien andere." Onze kasteelen zijn ver woest, en de laatste G.eroldsau moet dienen om te kunnen leven, maar het woord van haar geslacht is nog altijd goed voor tien andere" zelfs tegen over een geest, want dat moet de vreem de gentleman wel zijn." „Moed als een Spadamompelde de docter meer in zichzelf dan tot mij. „Dus, zoo.ajs gij Wilt tijd ora om wezigheid, ten gevolge van ziekte, eervol ontslag verleend uit gemelde betrek king. f? Met ingang van'1 Maart is bevor-» derd tot commies der posterijen 1ste klasse, J. P. Haanschoten, thans com* mies der posterijen "2de klasse. Aan jhr. mr. dr. N. Ch. de Gijse* laar, te Gorinchem, is op aJIjn verzoek^ met ingang van 1 Maart eervol onfcTag1 verleend als heemraad van het polder district Tielerwaard, province Gelder-* land. Is benoemd tot inspecteur van het landbouwonderwijs, dr. K. H. M. van: der Zande, thans directeur van het Rijks;-» landbouwproefstation te Hoorn. Mgr. Gualtieri. Volgens een telegram uit Brus'se! wordt de benoeming van Mgr. Gualtieri tot pauselijk zaakgelastigde te 'sGra- venhage niet bevestigd. Berichten schrijven. In de rubriek „Uit en voor de Prac- tijk" in het „Katholiek Volk" lezen wij het volgend belangrijke stukje: „Berichten schrijven vordert een bi- zondere oefening. Correspondenten moeten kort en zakelijk leeren zijn en alles wat van geen belang is, uit hunne berichten weglaten. Velen vert staan deze kunst niet, en daarom is heti wenschelijk dat op volgende driedaag- sche cursussen eene speciale les wordt gegeven in het schrijven van berichten. Menige redactie zal voor zulk een cur sus dankbaar zijn. Merkwaardig getuigenis. In haar nummer van 25 Februari ver klaart de (vrijz.) „N. Arnhemsche Crt."j dat „het oorspronkelijk christelijk stand punt (ten aanzien der echtscheiding) tot heden nog alleen in de Katholie ke Kerk gehandhaafd bleef." „Stephanus" in het „Centrum" teekent hierbij terecht aan „Alleen de Katholieke Kerk bewaart ongeschonden het Christendom. Daarom is alleen Zij in staat de maat schappij te redden." Een bezoek van koning Albert I aan Nederland. Volgens een bericht uit Brussel aan de „Weser Zeitung" zal koning Albert het eerste bezoek na zijn troonsbestij ging niet brengen aan de hoofdsteden van de groote mogendheden, maar aan' het Nederlandsche hof. In welingelichte kringen brengt men deze reis in verband met het opnieuw opgedoken plan van een Belgisch-Nederlandsch verbond. Vertrek van Mgr. Giovannini. Volgens de „Univers" veronderstelt men in gezaghebbende kringen, dat de H. Stoel van de tegenwoordige omstan digheden zal gebruik maken, om de diplomatieke betrekkingen met Nederland te regulariseeren. Hiervoor zou de be noeming van een Internuntius te s-Gravenhage het gevolg moeten zijn. te keeren blijft er altijd. Nu wat het boek, of liever den bewuster, zin betreft Ik geef gaarne toe, dat deze uitspraak veel waarde heeft voor menschen, die geneigd zijn aan geesten te gelooven, zij het door eigen nadenken, of door het oogenschijnlijke bewijs van hun bestaan. Bovendien is het geloof aan de verschij ning van afgestorvenen eeuwenoud het oude testament spreekt er reeds: van, evenals de oudste schrijvers, en ik ken families, die het zeer kwalijk zouden nemen wanneer men aan het bestaan van hun familiespook zou twij felen. Denk maar eens aan de witte en zwarte der regeerende huizen^ aan het wandellicht, den grijzen monnik, del zwarte koets, en het jachtgezelschap van bekende families zoo is voor de Venetiërs, Donna Yolanda het officieel? spook van het huis Spadade „vreemde messer" is nog niet tot het volk door gedrongen en hier in huis zelf nauwe lijks bekend, wijl hij zijn verschijnen!: slechts tot deze kamer beperkt, die ge heel voor het gebruik gesloten is. Dusrf om tot het boek terug te komen, die zin lijkt zeer annemelijk, maar menschen' die zich met occultisme bezighouden^ schieten dikwijls hun doel voorbij, waar* om dan ook het slot van den door t|. bedoelden zin zuiver onzin is. Wordt yervolgd)^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1