BUITENLAND. Yolanda, BINNENLAND. Ie Jaargang. N». 123. S)e £cicbclie Sou/temt Bur6flu OUDE SINGEL 54» LEIDEISI. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk:. Kerkvervolging. De gemeenteraad van Dijon heeft beslo ten dat de schoolkeukens aan de kinderen op Goeden Vrijdag vleesch zullen voor zetten. Nu nog de verplichting, die trouwens feitelijk tot zekere hoogte in dat land van tirannen en lafaards reeds bestaat, om dat vleesch te eten, en we zijn weer tot den tijd van Nero's christenvervolgingen teruggekeerd. De pastoor van Vandancourt was Dins dag minder aangenaam verrast, toen hij 's avonds thuis kwam. Hij vond zijn pas torie opengebroken en weer stevig dicht gemaakt door een flink hangslot. Er was geen denken aan er binnen te komen. Die inbraak was het werk van den po- litie-commissaris van Beauvais, die met de hulp van een slotenmaker, dien hij had meegebracht, zich toegang had verschaft, in de pastoreele woning en, na alles op genomen te hebben, ze zoo goed liet dichtspijkeren, dat de afwezige bewo ner buitengesloten was. De pastoor begaf zich naar den maire en verzocht dien nacht ten minste nog in zijn bed te mogen slapen. Er was geen vermurwen aan den verwoeden anti- clericaal; en daar de geestelijke zijn be hoeftige parochianen niet tot last wilde zijn, was er geen andere uitkomst dan te acht uur 's avonds naar een vier kilome ter verder wonenden confrater te strom pelen en diens gastvrijheid te vragen. En de woning, die den geestelijke zoo ruw ontnomen is, is een legaat van de gravin Hondetot, die ze aan het kerk bestuur vermaakte, onder beding dat ze eenig en alleen dienen zou ter herberging van den pastoor. Het onderzoek naar de aan den dag gekomen diefstallen op groote schaal aan het arsenaal te Toulon, wordt ijverig voortgezet en brengt haast eiken dag weer nieuwe schandalen aan het licht. Zoo wordt op het oogenblik ijverig ge zocht naar een locomobiel, in April 1.1. aangekocht voor het Algiersche torpedo boot-eskader en sinds dien spoorloos ver dwenen. Engeland. De politieke toestand. Bij de discussies over het adres van antwoord op de troonrede heeft het Mi nisterie Asquith een succes behaald door de stemming over net tariefherzie- n i n g s-amendement. Met 258 tegen 254 stemmen werd het amendement, voorge steld door Austen Chamberlain, ver worpen; de nationalisten onthielden zich, terwijl de arbeiderspartij de regee ring steunde, die een grooter meer derheid behaalde dan vrij algemeen ver wacht werd. Aan het debat werd deelgenomen o.a. FEUILLETON. 16) Nu, ik meende er wel iets van te ra den, al zeide ik het ook niet, namelijk, dat de dokter bedenkingen had, omdat het ons aan eene duenna ontbrak, zonder welke in Italië eene ongehuwde dame niet met een dito heer spreken mag. Of de tnarchésa ook zoo bekrompen dacht, en hare dochter even slecht had opgevoed, als alle Italiaanséhe meisjes op dat punt Opgevoed zijn, wist ik na tuurlijk niet, maar in ieder geval zou zij toch wel verplicht zijn aan de „con ventie" te offeren, en zou zij mij be paald uit mijn paradijs verdreven hebben pis zij geweten had, dat ook de secreta ris en vriend van haar zoon daarin ver blijf hield. Hierover denkend kwam ik op mijne kamer, e« vond haar heerlijk verwarmd door een lustig brandend vuurtje en de Stanza della Dogaressa rijk met bloemen versierd, wat haar een allergezelligst huiselijk aanzien gaf. Ik rook aan de heerlijke la France-rozen, aan de waas achtige tuberozen en verwonderde mij Gver dezen altenten majorüonio, die ajles door minister Buxton, die in het licht stelde, dat Engelands scheepvaart en zijn scheepsbouwwerven ernstig zouden lijden onder een protectionistisch stel sel. Macdonald sprak uit naam der ar beiders tegen tariefhervorming. Hij weerlegde de bewering, dat zij de wer keloosheid zou verhelpen. Deze zou eerst verdwijnen bij een gewijzigde verdeeiing van den rijkdom, en daartoe deed de be grooting van Lloyd George een eer sten stap. De Ier Kettle hekelde zoowel de Manchester-school van den vrijhandel als de Birmingham-school van tariefher vorming. Zij leveren beide voor Ierland vergif. Ierland kiest ze geen van beide. Het zal zijn eigen handelspolitiek vol gen. De Unionist Balfour legde den nadruk op het belang van tariefhervorming als geneesmiddel voor werkloosheid. Om dat hij vast en zeker gelooft, dat tarief hervorming het voortbrengend vermogen van Engeland zou verlioogen, pleitte hij er voor. Hij zeide overtuigd te zijn, dat het voorbeeld gesteld door de Britsche koloniën en elk ander beschaafd land, ten slotte gevolgd zou worden door Groot-Britannië. De beteekenis van het gevallen vo tum is dus, dat Engeland, voorloopig althans, zijn vrijhandelstelsel zal hand haven. Ondanks dezen uitslag, ziet het er voor Asquith en de zijnen niet gunstig uit. Reeds gisteren wezen wij erop, welke bittere verwijten de Regeering van haar eigen partijgenooteii moest hooren. En geen wonder. Vóór de verkiezingen heet te het altijdde hervorming van het Hoogerhuis kan later komen, maar eerst moet het „veto" weg, eerst dient de macht der Lords te worden besnoeid. Thans wil de regeering de volgorde in haar optreden tegen het Hoogerhuis blijkbaar omkeeren. De correspondent de Dublin van, „Freemans Journal", 't orgaan der Ieren, zegt dan ook met nadruk, dat, tenzij de regeering met allen mogelijken spoed een schema zal indienen ter kortwieking van het veto der Lords, en het tot een resultaat zal. dringen, de Iersche par tij een politiek van krachtige opposi tie tegen de regeering zal beginnen, die aldus óf in een paar dagen zal zijn ver slagen óf tevreden zal moeten zijn met een verachtelijk voortbestaan met be hulp der conservatieven. In het Hoogerhuis gaf Lord Rosebery kennis, dat hij op 14 Maart zou voorstel len, dat het Hoogerhuis in comité-gene raal zou gaan tot bespreking van de beste middelen tot hervorming van zijn tegenwoordige inrichting, tenende een sterke en doeltreffende Tweede Kamer te vormen. Amerika. Tot dusver zijn bij de staking in Phi ladelphia 800 tramwagens geheel of gedeeltelijk vernield. Dinsdag bij de op stootjes is één persoon gedooddrie werden er zwaar gewond. zoo mooi gearrangeerd had. Of had de marchesa daar orders voor gegeven Dat moest ik Luigi eens bij gelegenheid vragen Ik haalde mijn schrijfmap uit de slaap kamer om aan de marchesa te schrijven en zette mij aan de tafel in het middeny tegenover de deur van de slaapkamer en van den h oek, waarheen mijn bezoe ker van den vorigen avond gewezen had, legde papier voor mij, opende mijn réis- inktkoker, doopte mijn pen in en begon te schrijven. ïlc wits met den eersten zin nóg niet k ah r, toen ik er mij op betrapte dat mijne gedachten geheel ergens anders waren dan bij mijn brief, en dat ik) heel iets anders geschreven had dan ik bedoelde. Boos over deze verstrooidheid, die mij anders toch nief eigen was, ver scheurde ik den brief en "begon een nieu wen maar weer betrapte ik er mijzelf op, dat ik in het geheel niet schreef, maar strak in den; bedoelden hoek staar de. Wat was daar te zien, dat het mij ne gedachten totaal absorbeerde, dat ik niet eens den brief kon schrijven, waar om ik eigenlijk hier was gaan zitten Eene diepe vensternis, tot op de hoog te der schouders met houtpaneelen ver sierd zooals de geheele kamer, overi gens echter leeg, zoodat men deti even- ÊTO me.t iMigelegd^i vj&e* kóil De manschappen van de State fen- cibles (een soort schutterij) kwamen al heel slecht weg. Bij een botsing met de menigte werden den schutters de geweren en sabels weggenomenzelfs trok men hun de uniform uit Volgens de laatste berichten heerscht er een toestand van volkomen anarchie, Een telegram uit New-York aan de „Times" maakt melding van een vreese- lijken dynamietaanslag. De hoofdremise der tram is met dynamiet vernield. 750 rij tuigen zijn vernield, 3 pers. gedood, 9 dood. gewond, 91 ernstig gekwetst, waaronder 29 politieagenten. Duizend personen zijn aangehouden. De opera en een groot aan tal scholen zijn gesloten, de zaken staan stil. De algemeene staking, die voorge steld was, is op bevel van den leider der staking uitgesteld op grond dat ze nu niet meer noodig was. De staking der trambeambten gaat om loonsverhooging, en vooral om erkenning van de Amalga mated Association met uitsluiting van alle andere vereenigingen van tramweg bedienden. Turkije, Abdul-tlamxd. Is Abdul Hamid nu toch dood Niet tegenstaande alle officieele tegenspraak. Er is veel reden om het te gelooven, want het geheele paleis is nu in diepe duisternis gedompeld, terwijl de harem en het dienstpersoneel naar Constantinopel vertrokken zijn en leveranciers zijn afge zegd. Maar nu komt van andere zijde een bericht, dat geheel anders klinkt. Gemeld toch wordt, dat Abdul-Hamid zich in het geheel niet in het paleis te Saloniki zou bevinden. Het heet, dat hij, toen de haremvrouwen uit Saloniki werden weggevoerd zich zelf als harem-vrouw heeft verkleed en met de anderen naar Constantinopel heeft weten te ontsnappen. Of 't waar is weten we niet, maar de oude sultan was er vindingrijk genoeg voor. Het is de correspondent van de „Daily Telegraph", die deze nieuwste lezing geeft. Politiek. Het D. v. N. schrijft: Onlangs werd er uit Rotterdam aan die R. K. propagandaclubs een oproep ge daan tot het stichten van een Nationalen Bond. Ook propagandaclubs, die enkel bij ver kiezingen helpen, dus „aan politiek doen" gaven zich op. En de andere de „sociale" clubs, we ken uit, als dreigde haar de beet van een slang. Wij hebben ons toen voor de zooveelste maal afgevraagd, hoe men in ons Katho lieke vaderland toch aan die overdreven vrees voor „de politiek" komt. Is die politiek dan iets minderwaardigs. Zouden wij er komen, door enkel te werken in sociale vereenigingen en „de die nauwelijks een schrede van de nis verwijderd onder het mooie, dikke, maar moderne smyrnatapijt, dat men ten mij nen gerieve hier had neergelegd ver dween. Wat boeide mij dus in dien hoek Eerst geruimen tijd daarna voelde ik, dat het den vloer, of liever het houtpa troon daarvan was, waarop zich al mij ne opmerkzaamheid scheen te ooncen- treeren. En er was niet eens iets bijzon ders aan te zien, integendeel', de ver schillende deelen waren eenvoudig zig zag tegen elkaar gelegd, zooals men dat tegenwoordig in ieder huurhuis vndt, alleen waren de deelen breeder dan men ze gewoonlijk ziet, en op de plaat sen waar zij de vertakkingen vormden, met een op zijn kant gezette vierhoek van een donkere, bijna zwarte houtsoort ingelegd, die ongeveer de grootte van een bord in doorsnede had, en met twee zijner punten den hoek der vertakking aanraakte. En naar dit weinig interessante pa troon staarde ik onafgebroken, alsof mijn bestaan er van afhingde tijd ver liep en mijn brief lag onbegonnen voor mij. Met geweld trachtte ik mijn gedachten weer te verzamelen en bracht ten slotte weer een zin op het papier, doch toen ik verder wilde gaan, waren al mijne S££SC asefe sW iwJi mXFPt politiek" maar aan anderen over te la ten? Als wij dezen en genen zooal eens spra ken over die vrees voor „de politiek" dan werd ons gewoonlijk gewezen op vermaningen des Pausen, houdt de politiek buiten uwe vereenigingen. De politiek. Maar wat bedoelt men in het buitenland met politiek? Leest onder Frankrijk de rede van den Aartsbisschop van Parijs. Op een ver gadering van 15.000 Katholieken, wekte de Aartsbisschop onvervaard op om het stem biljet goed Te gebruiken. Toch zeide hij, ik doe niet aan politiek. Dat klinkt in onze ooren vreemd, niet waar, een opwekking om goed te stem men naast do verklaring: ik doe niet aan po'itxek. Toch is het raadsel spoedig opgelost Ik doe niet aan politiek, zeide de aarts bisschop, want ik schik mij naar alle re- geeringsvormen. Zie, dat noemt men in het buitenland „aan politiek doen", als men streeft naar verandering van regeeringsvorm, b.v. in Frankrijk de republiek tracht te vervan gen door de monarchie. Maar niet, wat wij eronder verstaan: het bevorderen der keuze van goede af gevaardigden en het ontwikkelen der kie zers op staatkundig gebied. Voor deze politiek, die even noodza kelijk als prijzenswaardig is, kon men „bij ons wat meer waardeering en wat minder vrees koesteren. De zaak-Van Heeckeren van Keil. Naar het „Centr." verneemt, bestaat in welingelichte kringen de opvattng, dat de heer Van Heeckeren, bij zijn be roep op dr. Kuyper, het slachtoffer zou zijn van een misverstand. De gewezen premier zou hem geen mede deeling hebben gedaanten in elk geval niet den naam van den Duitschen Keizer hebben genoemd, maar enkel het oordeel van den diplomaat hebben gevraagd voor een verondersteld geval. De oud gezant zou die veronderstelling als een feit hebben opgevat en aldus in een verkeerden waan zijn geraakt, waarbij hij later de ernstige fout voegde, het ver keerd begrepene o p e n 1 ij k ter sprake te brengen. Ziekteverzekering. Het wetsontwerp betreffende de ziek teverzekering heeft het Departement van minister Talma verlaten en is thans bij den Ministerraad. („N.C.") Koninklijke Besluiten. Zijn benoemd met ingang van 1 Maart bij het wapen der artillerie, bij het 3e regiment veld-artillerie, tot le luitenant de 2e luitenant D. M. Lucardie, van het korps; bij het 2e reg. vesting-Artillerie A. H. Schimmel, van het korps; bij het 4e regt vesting-artillerie tot kapitein de le luitenant W. L. van Warmelo, van het 3e regiment veld-artillerie, bij het korps torpedisten tot kapitein de le luitenant J. A. van Beek, van het korps. waren in het zeer gewichtie probleem verdiepd, hoeveel van die vierhoeken wet den geheelen grond zouden bedek ken. Maar het tapijt bedekte niet den geheelen bodem, overal in het rond was een stuk vrijgelaten, dus kon men heel gemakkelijk tellen hoeveel vierhoeken er in de lengte en in de breedte waren. Ik liet mijn brief liggen en begon te tel len alsof mijn leven er van afhingik had niet anders gekund^ ik moest eenvou dig. Achttien waren er in de diepte van de deur tot de vensternisdaarin lagen er nog twee in de breedte waren er vijftien, in de nis drie. Wanneer Ik. nu de laatste van de kamer aftrok, dan moesten er volgens mijn berekening tweehonderdzeventig van die vierhoeken zijn. Nadat ik dit uitgerekend had kwam plotseling naast eene zekere bevredi ging over deze heldendaad, een moreele katzJön-jamraer over mij, omdat ik om zulk kinderspel mijn gewichtigen brief had laten liggen. Beschaamd over mij zelf zette ik mij weer aan tafel en greep opnieuw de pen, en nu, nu vloog zij over het papier, alsof nooit een par- quetvloer mijne z'el verontrust had. Ja ik geloof, dat de brief juist slaagde, zooals ik hem hebben wilde; vol dank baarheid tegenover mijn goede meeste- resj vjpl geestdrift ftver ftct paja^zp Spa- Met ingang van 1 April is benoemd tot directeur van het Ned. Instituut voor Geschiedkundig en Kunsthistorisch onder zoek te Rome dr. G. Brom aldaar. Een eerlijk getuigenis. „Het is gemakkelijk met een kort ge baar te verklaren, dat ouders wien het on derwijs op de staatsscholen niet bevalt* de vrijheid hebben voor hun kinderen bij zondere scholen op te richten. Een schoo- ne vrijheid voorzeker, die echter door den economischen toestand, waarin de ou ders verkeeren, wel eenigermate beperkt wordt, zoo niet geheel tot onvrijheid ge reduceerd en toch eischt de leerplicht dat ze naar school gaan." De nieuwe redacteur van de „Arnhem- sche Courant", waaraan deze beschou wing ontleend werd, is blijkbaar nog vrij van alle „politieke" smetten. Moge het zóó blijven. Het ligt immers voor de hand gelijk „Het Huisgezin" opmerkt i dat prachtiger pleidooi voor de subsidiee- ring van de bijzondere Katholieke en chris telijke scholen nauwelijks denkbaar is. De schrijver had hier weliswaar de arme socialisten op het oog, maar hij weet toch ook wel, dat de „oeconomische toestand-"- van vele christelijke ouders allesbehalve schitterend is. De Rotterdamsche circulaire. In d/e gisteravond gehouden raadsver gadering der gemeente Rotterdam heeft de interpellatie plaats gehad van het raads lid Spiekman, sociaal-democraat, inzake de circulaire door B. en W. aan de open bare onderwijzers gericht. Door den heer Spiekman waren de volgende vragen ge steld le. Op grond van welke wet, welk wet telijk voorschrift of welke wettelijke be voegdheid hebben B. en W. zich bevoegd, en op grond van welke feiten hebben zij zich geroepen geacht, de circulaire te ver zenden d.d. 14 Februari 1910, aan de hoof den der openbare lagere scholen te Rot terdam, waarin van het op deze overheids- scholen gegeven onderwijs wordt geëischt dat het dienstbaar zal worden gemaakt aan de propaganda voor het Koningschap Terwijl ouders, die daartegen bezwaren mochten hebben, en tóch hun kinderen juist op de openbare school wenschen on derwezen te zien, zich zonder meer daar aan hebben te onderwerpen? 2e. Zijn B. en W. van meening, dat slechts kinderen die in den door hen aan gegeven geest onderwezen worden, kun nen worden gelijk zij het in hunne circulaire noemen „goede burgers van den Nederlandschen Staat"? 3e. Is het de bedoeling van B. en W., om een onderwijzer of onderwijzeres, die buiten de school blijk geeft, krachtens eenigerlei handelingen, een socialistische,' socialistisch-gezinde of staatkundig repu- blikeinsche overtuiging te bezitten, voor ontslag voor te dragen, of achten zij zulke onderwijzers of onderwijzeressen wèl in staat, om het onderwijs in den door hen bedoelden geest te geven Indien het eerste het geval mocht zijn* da en zijne kunstschatten enz., enz. over de „verschijningen" en doctor Ma rino geen woord. j De laatste had mij gezegd, dat ik ten! allen tijde toegang tot de bibliotheek! had, en mij altijd daar heen moest bege ven wanneer ik iets wilde lezen, want daar de marchese alle voortbrengselen! der nieuwe en nieuwste literatuur, zoo dra hij ze gelezen had naar Venetië zond, zou ik daar van alles vinden, zoo wel voor mijn ontwikkeling, als voor mijne ontspanning. i Hieraan denkend, beide ik, toen mijn brief klaar was, en liet mij door Attilioi naar de bibliotheek brengen, een groo te zaal op de eerste verdieping met eei^ plafondschildering vanTiepolo: Vene-; tië, als beschermvrouw "der wetenschap pen. Men kon zien dat het vertrek weinig! gebruikt werdhet was tot aan de zol dering opgepropt met boeken, maar alle systeem en orde ontbrakalles lag door, elkaar, de handschriften lagen ongeor dend in afgesloten vitrines; een groote ronde tafel was tot doorbuigens toe be laden met geïllustreerde tijdschxften ia! alle talen, en voor de venster» «ton*, den stokoude aard- en hemelgloben, vaaf aen lang vervlogen tijd dat zij nog een* autoriteit waren, te droomert.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1