BUITENLAND. Yolanda. Ie Jaargang. No. 123. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De Lustrumfeesten. Het is alleszins begrijpelijk, dat er nu reeds verschillende voorbereidende maat regelen worden getroffen, om de a. s. lustrumfeesten te Leiden zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Want niet alleen uit de naaste omge ving, maar uit alle oorden des lands zul len ongetwijfeld de treinen bezoekers aan brengen. Het Leidsch Studentencorps is actief, en wil van deze Lustrumfeesten iets grootsch maken. Maar ook de Leidsche burgerij wil naar het schijnt meewerken om de aanstaande feesten zoo goed mogelijk te doen slagen, en we vernemen, dat er plannen in omloop zijn, die bedoelen een mooie straatversiering aan te brengen. Het blijkt intusschen, dat het initiatief voor deze straatversiering niet genomen is door „de burgerij" zelve, maar dat twee besturen, n.l. die der afdeeling Leiden van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en der Leid sche afdeeling der maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op eigen houtje, zonder eenig mandaat der bur ger ij optreden, om zooals het luidt, de zelfde burgerij te helpen en tegemoet te komen bij de straatvcraiering. Uit deze twee corporaties is reeds een commissie benoemd, die gemachtigd is tot het uitschrijven van prijsvragen voor straatversiering. En deze commissie, die geen „commis sie" heeft van de Leidsche burgers, heeft reeds een plan vastgesteld, om voor zekere straten prijsvragen uit te schrijven. Dat alles is heel mooialleen doet zich de vraag op, hoe het komt, dat de burge rij zelve niet het initiatief nam voor deze dingen, in plaats van de besturen van twee vereenigingen. Waarom vormde de burgerij zelve geen comité, en benoemde zij zelve niet de ver- sieringscommissie Dat was de aangewezen weg. Nu heeft het er veel van, of men de Leidsche burgerij wat gaat opdringen. En dat kan toch niet in de bedoeling hebben gelegen. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. België. Niettegenstaande de onophoudelijke werking van de Belgische maatschappij tot bescherming der dieren, blijft de schan delijke toestand van den handel in de En- gelsche oude knollen voortduren. Zeker zijn langs den Belgischen kant reeds vele verbeteringen ingevoerd^ doch wat de in scheping en overbrenging betreft, deze is nog totaal dezelfde gebleven. De Londensche vereeniging tot bescher ming der dieren heeft nu ook de zaak aangevat en om afdoende bewijzen te hebben, over den toestand der Engel- sche paarden, bij hunne aankomst hier in de havens had ze haren secretaris afge zonden, voorzien van een kostbaar foto grafisch toestel. FEUILLETON. 15) Ik antwoordde niet dadelijk, want, eer lijk gezegd., ik had lust het hazenpad te kiezen, de zaak had toch wel iets grieze ligs. Van den anderen kant kwam mij het palazzo Spada als een schoone drocm voor, die men niet opgeeft, voor men er toe genoodzaakt wordt, en al liet de mar chesa mij ook maar twee dagen hier, dan kon ik gedurende dien tijd toch van alles genieten, wat zoo'n onuitsprekelijk genot voor mij was. Ik dacht daarbij voorname lijk aan de heerlijke schilderijen, die ik zoo lang zou kunnen bewonderen als ik wilde, en daarbij viel mijn blik op den Giovanni Bellini voor mij; zou ik bang zijn voor dat lieflijke wezen, dat het voor stelde, voor het aanminnige kindergelaat, dat inij van nacht nog bijna teerder toe geschenen had dan hier in de lijst, ge schilderd door een meesterhand. Beslui teloos zweefde mijn blik naar het venster en daar, zoowaar ik zalig hoop te worden, daar stond zij zooals ik haar dien nacht gezien had, in het eenvo.idige, afhangen de nachtgewaad^ met bioote voetent jn Drie schepen met paarden waren aan gekomen Peverill, van Leïtli, Nidd, van Goole, en Juno, van Huil. Het was zeer onstuimig weer op zee geweest, waar bij de arme dieren gewoonlijk door el kaar worden geslingerd, de pooten aan stukken worden geslagen, lappen vleesch van het lichaam worden gereten, enz., zoodanig, dat ze afzichtelijk zijn om aan te zien, en vele paarden onderweg of dadelijk bij hunne aankomst sterven. Het is waarschijnlijk ook in dit voor uitzicht, dat de Engelsche onderdaan naar hier was gezonden. Ditmaal was de toestand der arme die ren vreeselijk, en wat ze moeten hebben geleden op de reis moet verschrikkelijk zijn. 265 paarden werden aangebracht, doch op de reis, die slechts eenige uren duurt, waren verschillende paarden reeds dood; anderen waren zoodanig gesteld dat men ze aan boord, in het tusschendek, dadelijk heeft moeten afmaken en anderen den Kalvarieberg niet verder meer te voet konden voortzetten. Zoo kwam het dat men ongeveer 80 zoo deerlijk gehavende paarden met een wagen heeft moeten ver- vo:ren, en ook 13 doode paarden werden weggevoerd. Men kon dus wel denken dat de En gelsche gezondene werk in overvloed had en onophoudelijk werden door hem ook allerlei fotografiën genomen. Dat dit met geen goed oog gadegeslagen werd door de Engelsche en Belgische paardckoop- lieden kan men wel denken. Wie de zaak nu beklonken heeft, dat zal het onderzoek waarschijnlijk wel uitwij zen, doch zeker is het dat een dokwerker 20 francs werd beloofd, zoo hij het foto grafische toestel van den Engelschman durfde te ontnemen. Dit werd aangeno men, want plotseling sprong hij op hem toe, ontnam het toestel, wilde het eerst in de Schelde werpen, maar liep er la ter mee weg. De Londensche secretaris is zijn beklag gaan doen bij M. van Peborgh, die ver der de politie ervan verwittigde. Frankrijk. Hervé veroordeeld. Hervé, de bekende Fransche anti-militai- rist, die in-zij blad de moord op de Pa- rijschen politieagent geprezen had, is, na een rumoerigen procesdag en een bru- taal-uittartende verdedigingsrede, veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf en dui zend francs boete. De Temps maakt een voorloopige schat ting openbaar van de schade, die er in Frankrijk dezen winter de overstroomin gen aangericht hebben. In het Seine-dal heeft men de schade nog maar alleen kun nen berekenen in de departementen, die stroomopwaarts van Parijs liggen. Met het schatten der schade gelegen in de departementen stroomafwaarts zal men nog moeten wachten tot de rivier in haar bedding terug is getreden. Ziehier en kele cijfers- uit de Temps: in het departe ment Cote-d'Or wordt de schade op meer dan anderhalf millioen frank geschat. Bo vendien zal het departement nog 200000 den helderen, lichtenden zonneschijn, de handen gevouwen tot een stomme bede! Ik zag haar, en mij naar links kee- rend om te zien, wat dokter Marino deed, merkte ik, aan de richting van zijn blik, en aan de uitdrukking zijner oogen, dat hij haar ook zag. En ik zag ook„ hoe zij hem en mij aankeek hem met zeldzaam pathetische uitdrukking, bijna verwijtend, mij echter met roerend spre kenden blik. Ik strekte de hand naar haar uit en' trad een schrede nader. „Ik blijf", zeide ik besloten. „iGod geve dat ik blijven kan tot ik weet,» waarom die ongelukkige reeds zoo lang smeekt! Misschien raad ik het Verder kwam ik niet, want ik keek in de ruimte de verschijning was weg, als opgezogen door de lichtende zonnestralen, die de kleine hoekkamear overstroomden. Weer kruisten de blikken van dokter Marino en de mijne elkaar. „Gij schijnt het geesten bezweren al even weinig te kennen als ik", zeide hij met goedigen spot, en zooals het mij voorkwam met licht bevende stem. „Omdat geesten bezweren niets dan humbug is", riep ik koortsachtig op gewonden uit. „Wat weten wij daaivan? En zijt gij hier, oju, het gelief te; p^t- francs moeten besteden vc net herstel len van bruggen en wegen. In het de partement Yonne wordt de verwoesting op meer dan 1.200.000 frank geschat; in het departement Aube is voor 4.227.000 frank schade aangericht. In het departe ment Marne voor meer dan twee millioen, in Loiret voor bijna een half millioen. In Seine-et-Marne, waarvan sommige plaat sen nog onder water zijn, worden de ver leizen aan roerend goed op een millioen geschat; die aan onroerend goed zullen grooter zijn. Engeland. De politieke toestand. Na de gunstige verklaring van den leider der Ieren en de tegemoetkomende redevoering van Barnes, den voorzit ter der arbeiders-fractie, kan de liberale regeering weer wat vrijer ademhalen, behoeft zij althans niet te vreezen dat zij, zooals Dinsdagmorgen nog algemeen gedacht werd, binnen enkele dagen haar rollen aan anderen zou moeten afstaan. Toch blijft net onweer uit de verte dreigen. Want wie geeft er eenigen waar borg voor dat de Regeering tegen het Hoogerhuis iets van beteekenis zal kun nen uitrichten? Ziedaar wat de Ieren en de Arbeiders vragen en waarop de regeering het antwoord schuldig moet blijven. En zoo zeilt het Parlement voor- loopig de hooge zee op der breedspra kige discussies en der verwarde onder handelingen alvorens te komen tusschen de scherpe rotspunten der crisis. „Free man's Journal" een Iersch orgaan ziet deze laatste reeds op niet verren af stand. Het blad bevat de jaarlijksche oproeping om geld te geven voor het Iersche partijfonds. En in dit stuk, on derteekend o.a. ook door John Redmond heet het, dat er dringend geld noodig is „wegens de hooge waarschijnlijkheid, dat er spoedig een nieuwe ontbinding van het Parlement zal plaats hebben), misschien reeds vóór Paschen." De debatten over het adres op de troonrede zullen niettemin toch zeer be langrijk blijven. Daar zijn niet minder dan 20 amendementen op het adres van antwoord op de troonrede ingediend, en het belangrijkste is wel dat van Austen Chamberlain, ten gunste van de tariefs herziening. Alleen over dit amendement zal wel twee dagen gedebatteerd wor- dan. Verwacht wordt, dat de regeering geen groote meerderheid zal vinden, daar de nationalisten van plan zijn zich van stemming te onthouden. Een door Sir Gilbert Parker voorge stelde aanvulling betreurt het dat er niets wordt gezegd om het systeem van klein grondbezit door middel van land en credietbanken meer algemeen door te voeren. Onder de overige amendemen ten zijn er nog die handelen over ouder domspensioen, meervoudig kiesrecht en den acht-urigen werkdag in de kolenmij nen. Als men daar nog bijvoegt dat er 87 vragen zijn gesteld, dan kan men zich voorstellen, dat de -debatten over het adres nog al enkele dagen in beslag zullen nemen. sluieren O, laat mij u daarbij helpen, mag ik?" „Dat wil ik u heel graag toestaan", antwoordde dokter Marino. „Maar vergeef mij mijn twijfel wat zoudt gij in deze zaak kunnen doen, gij, die hier in huis een vreemde zijt, terwijl ik ieder hoekje daarin ken of ten minste meen te kennenwant wie zou ooit heel goed den weg weten in deze vaak zeer verborgen vertrekken Maar als gij mij uwe huip bij de oplossing van het raad se! aanbiedt, zie ik niet n, waarom Ik die niet zou aanvaarden, want vier oogen zien meer dan twee, ik ben alleen maar bang dat uwe hulp niet van langen duur zal zijn." Voor ik hierop kon antwoorden, werd mij het antwoord reeds van andere zijde gespaard, want Danieli was ons in het kabinet gevolgd en presenteerde mij een brief, die, zooais ik dadelijk zag, van de marchesa kwam. Ik brak hem open, vloog den inhoud even door en zeide toen tot den beschei den op zijde getreden dokter: „ik kan u pu meteen vertellen of het de moeite waard is, mijne hulp te aanvaarden. De marchesa deelt mij mede dat hare doch ter typhus heeft, gelukkig in lichten graad, en zij Weenen nu in de eerste acht of tien dagen niet verlaten kan. Wgt fflü (tl feeft ystblüi ia fcet De „Daily News" bespreekt het aan bod van Balfour, den leider der Unionis ten, die de financieele moeilijkheden der reg. niet willen vergrooten, ofschoon zij onmogelijk met haar tot eene overeen komst kunnen geraken, wat de Hooger- huiskwestie betreft; een andere verklaring was trouwens van de oppositie niet te verwachten. „Daily News" hoopt dat As- quith nimmer het aanbod van Balfour's hulp zal aanvaarden. Het begrijpt, dat er de unionisten aan gelegen is, Asquith aan het bewind te laten, want zij hebben er geen lust in den financieelen warboel te redderen, dien zij zelf gemaakt heb ben. Maar, vervolgt de „Daily News", de regeering kan alleen bestaan door den steun van de liberale groepen, niet door toegeeflijkheid van de un - nistische partij. Dinsdagavond heeft het Engelsche Lagerhuis het ministerie veel bittere woor den moeten hooren van zijn eigen partij- genooten. Belloc zeide b.v., dat de regee- ring volstrekt geen plan had de macht der lords te breken. Sir J. H. Dalziel meent, dat het ministerie de trouw van zijn aan hangers op zware proef stelde. En zoo spraken er meer. Er is geen liberaal in het Huis, riep ten slotte Keir Hardie, die zich niet schaamt voor de regeering. Een radicaal, Wedgewood, was zelfs van oordeel, dat er voor de regeering slechts een eervoile uitweg was: aftreden. Hij noemde het allerminst fraai van haar, dat zij had toegelaten dat candidaten van haar partij een verkeerde opvatting van de Albert-rlail-rede verkondigden, waarmede zij allicht stemmen hadden geworven. En nu, terwijl de regeering twee dagen aan de oppositie gunt om in een amendement op het adres van antwoord tariefhervor- inng aan de orde te briengen, weigert zij debat toe te staan voor een amendement waarin het ontbreken van de bewuste waarborgen wordt betreurd. Hemmerde zeide, dat hij zich diep voor zijn kiezers schaamde, nu hij hun van Asquith's rede een valsche voorstelling blijkt gegeven te hebben Italië. Kardinaal Merry del Val heeft aan de Apostolische Nuntiï een vertrouwelijk schrijven gezonden, hun verzoekend de aandacht der regeeringen, waarbij zij ge accrediteerd zijn, te vestigen op de toe nemende driestheid der vrijmetselaars en anti-clericalen, die tegenover het paleis van het Vatikaan den zetel van de ver eeniging „Giordano Bruno" hebben inge richt en verleden Zondag vandaar voor den Paus beleedigende lichtbeelden ver toonden. Het schrijven eindigt als volgt: Het geestelijk gezag van den Paus wordt meer en meer bedreigd door de anti-clerialen, die thans staffeloos den zetel hunner ver eeniging mogen inrichten onder de vens ters der vertrekken van den Paus. Amerika. De Katholieken in de Vereenigde Staten. Het New-Yorksche „Freeman's Jour- palazzo Spada mij aangenaam is, want indien ik een of andere reden heb om het liever te willen verlaten, moet ik naar Florence gaan en haar daar afwachten. Nu, hoe het mij ook spijt dat de doch ter dezer lieve vrouw ziek is, toch ben ik het toeval dankbaar dat ik daardoor in het palazzo Spada gekomen ben, wat ik anders waarschijnlijk nooit gez.en had. Natuurlijk blijf ik hier en zal dat de marchesa dadelijk schrijven. Wanneer gij waarde dokter, mij later verder zoudt w.illen rondleiden, zal ik u zeer dank baar zijn. Het is nu natuurlijk mijn' plicht, eerst de marchesa te beantwoor- dien, voor ik aan iets anders denken kan". „Natuurlijk, stemde de dokter toe. „Maar, wanneer ik zoo vrij mag zijn u een raad te geven, dan zou ik zeggen, schrijf niets van al het ongewone wat gij hier gezien hebt". „Neen, bepaald niet", verzekerde ik. „Ik was niet van plan het te doen, maar dank u toch voor den goeden raad". Wij gingen zwijgend de rij paradever- trekken weer door, toen wij echter den uitgang naderden, bleef de dokter staan. „Ik heb een verzoek aan u, mejuf frouw", zeide hij, „een zonderling ver zoek. Maak er in uwe brieven aan de marchesa geen melding; van, dat ik hier K<yi l'A nal" ontleent aan het Catholic Directory; voor 1910 eenige zeer interessante bij zonderheden omtrent den groei der Ka tholieke Kerk in de Vereenigde Staten* Daarin vinden wij, zoo schrijft boven genoemd bloed, dat er in de Vereenigde! Staten en hare territoriën 14.347.027 Ka tholieken zijn. Voegen we daarbij nog geloofsgenooten, die op de Philippijnen,: Porto Rico en Hawaii wonen, dan krij gen we dat er in 't geheel 22.587.079 Ka tholieken onder de „Stars and Stripes'1 leven. Alleen de Ver. Staten tellen 16.550. Katholieke priesters, n.l. 12.274 seculiere en 4276 reguliere, die in 8849 kerken en 4355 missie-kerken het H. Misoffer, opdragen. In het afgeloopen jaar werden 366 nieuwe Katholieke tempels gebouwd^ Ook verschillende Katholieke onder wijs- en liefdadigheidsinstellingen bewij zen, hoezeer de Katholieke Kerk in de Vereenigde Staten in bloei toeneemt. Daar zijn thans 83 seminaries, waar 6182 semi naristen worden voorbereid om het le ger van geloofsverkondigers aan te vul- vullen en te versterken. Doch ook het ge wone onderwijs is niet verwaarloosd, de Vereenigde Staten tellen 217 Katholieke colleges en 709 academies, waar de Ka tholieke meisjes onderwijs genieten, eii de lessen ontvangen, die zij op haar ver deren levensweg noodig hebben. Sprekende cijfers geven ons ook de parochiale scholen, die 4845 in getal zijn en aan 1237.251 kinderen onderwijs ver schaffen. In het jaar 1909 is het aantal parochiale scholen met 142, en dat der schoolkinderen met 39.338 toegenomen^ Verder telt men 289 weesinrichtingen, waar 51.541 weezen een onderkomen vin den en onderwijs ontvangen. De Ver. Staten kunnen op 1125 Kath.; liefdadigheidsinstellingen bogen. Chicago kan er groot op gaan, dat het meer Katholieke kerken bezit, dan eenig andere stad in de Unie. Terwijl deze plaats op 187 Katholieke kerken wijzen ka, telt New-York er 138, Brooklyn 110 Philadelphia 99, St. Louis 83, Pittsburg 68, Boston 61, Cleveland 61, Buffalo 56, Baltimore 47 en Cincinnati 46. Groot is ook het bedrag dat de Ka tholieken aan belasting betalen. Voor New-York bedraagt deze som 2.722.647 dollar, voor Pennsylvania 1.494.766, voor Illinois 1.443.752, voor Massachusetts 1.373.772 dollar, voor Ohio 619.264 dol lar, voor Louisiana 557.431, en Wisconsin 532.217. Dan volgt New-Jersey met eert som van 496.000 dollar, Michigan 489.451 Missouri 452.703 dollar.. Minnesota met 427.627 dollar, Californië 391.500, Con necticut 370.000, Texas 283.917, Iowa, 242.009, Rhode Island 242.000, Indiana 218.758 en Kentucky 194.296 dollar. Bovenstaande is een korte samenvatting van eenige statistieken, waaruit blijkt hoe zeer het Katholicisme in de Vereenigde Staten in bloei is toegenomen.- De stakingsonlusten in Philadelphia. Uit de telegrammen van de laatste da gen heeft men kunnen zien, dat de sta king der tramwegmannen in Philadelphia een zeer ernstig karakter heeft verkregen, Ik keek hem verbaasd aan, maar was spoedig van mijne bewondering beko men. „O, ik begrijp u," zeide ik. „De; marchesa mag zich niet verontrusten over het feit dat haar zoon het mysterie! op het spoor tracht te komen door raid- de van iemand, die hare famiie zoo na staat als gij. Ik ben wel geen vriendin) van geheimen, maar wanneer gij, die in dit geval beter oordeele.i kunt, het wilt, dan kan ik de geheele zaak laten rusten) zonder mij aan een onwaarheid schuldig te maken". De dokter boog. „Gij hebt mijn be weegreden van dit schijnbaar zeer zon derling verzoek begrepen en gedeelte lijk geraden", zeide hij. „Wanneer ik U verzoek het hierbij voorloopig te laten, dan beloof ik u meteen, 'tiat ik u het andere deel mijner beweeggronden zal meedeelen, als de tijd daarvoor geko men is." „O", zeide ik lachend, „dat klinkt zooi geheimzinnig als men het in het paft lazzo Spada niet anders verwachten,' kan". „Niet waar?" vroeg hij lachend terug wat was hij knap wanneer hij lachte. „Wie weet, of gij het sesame ook daar voor niet in uw zak meedraagt". (Wo.Jt .vervolgd)),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1