No. 121. Dinsdag Februari 1910. Yolanda. BUITENLAND. te Jaargang. Butgqu OUDE SINICÏEL. 54, K.EIDE1V. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. MT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. &2è De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Openbare School en de Socialisten. Meermalen is tot de socialisten ge- jzegki, die de openbare school toch nimmer [tot de school zullen kunnen vervormen, jwaar openlijk hunne theorieën verkon- jdigd worden: Richt eigen scholen op! Ook gij kunt even goed subsidie krijgen jals anderen. De heer Spiekman geeft daarop ant- (Koord in „Het Volk" „Het zijn thans niet alleen meer de anti-revolutionairen, het zijn thans ook de liberalen, die ons komen zeggen, dat, wanneer ons de openbare school niet langer aanstaat, wij maar zelf een school moeten oprichten. Dat zouden de heeren Wel willen! Dan waren zij ,van, voor hen lastige menschen op gemakkelijke wijze af. Maar daarop zullen jze tevergeefs ■hopen. Niet omdat we, indien 't voor onze beginselen noodig bleek, het niet zouden tot stand kunnen brengen: in opoffering voor partij en beginselen behoeft de sociaal-democratie voor nie mand onder te doen. Doch ze zullen daarop tevergeefs waditen, omdat wij geen sectarissen zijn, ja, van het secta- risme de grootste bestrijders zijn Zoo min als, wij een begin van verlos sing zien in socialistische kolonies, zoo min zien we een begin van geestelijke bevrijding en wedergeboorte jn socia listische scholen. Wij willen juist i n de maatschappij blijven, bij de massa, in de machtssfeer van het kapitalisme, en van daar uit het proletariaat tot een macht vormen. En (wij blijven in de openbare lagere school, juist omdat het de staatsschool is, ;ei: wij eischen en zullen b 1 ij,v e n eischen, dat de staats school het instituut zij voor a 1 g e m e e- n e ontwikkeling, voor alzijdige vor ming; en wij eischen daarbij, dat Waar de strijdende arbeidersklasse evengoed een deel i s van de maatschap pij, dan de machthebbers van ditoogen blik, zij ook gelijkwaardig zal worden behandeld, en de openbare-, de staats-, de* ook door haar meebetaalde open bare school geen ins^fcment wordt, t e g e n haar en hare toekomst gericht." Men ziet dus, dat de socialisten geen plan hebben-tot stichting van eigen scho len. Zij willen blijven in de openbare school, opdat de openbare school geen instrument Worde tegen de sociaal-democratie. Zou er ook nog een andere reden kun nen bestaan, waarom de socialisten zich aan de openbare school blijven vastklam pen Zou het niet mogelijk zijn, dat het in hun bedoeling ligt allengs de openbare school van hun geest te doordringen? Want nu zijn er al vele onderwijzers, die weigeren de kinderen gevoelens van liefde voor vaderland en Vorstenhuis bij te brengen. En zoo wordt dus de openbare school gebruikt als instrumenten voor de sociaal-democratie. Intusschen zal men dit van overheids- FEUILLETON, 13) Bij onze langzame wandeling door de anders voor het beschaafd publiek ge- opendezalen der eerste verdieping, die allen in verbinding met elkaar in beide deelen van het paleis lagen, kwamen wij, ten slotte in een kleine hoekkamer, aan welker, met roode zijde behieeden wand tegenover de deur een schilderij hing, dat door een zijden vooihang verbor gen was. In de andere vertiekken wa ren wij meermalen op ueze wijze ver borgen schilderijen tegengekomen en doctor Marino had mij verteld, dat deze voorhangen dienden om bijzonder kost bare schilderijen te beschermen, in het bijzonder zulke, welke men ter wille ,van de belichting niet door glas konj beschutten. Het viel mij op dat dit ech ter hier niet het geval geweest kor. zijn, en ik vermoedde dus dat zich hier een bijzonder kostbaar voorwerp achter de rware purperen damastplooien zou be vinden. „Gij hebt gelijk", bevestigde dokter Marino mijn, vermoeden. „Voor ilc eplv Wege weten te beletten Rotterdam gaf reeds oen goed voorbeeld maar de soci alisten zullen zich in de openbare school b 1 ij ven nestelen, er op alle wijze invloed op trachten uit te oefenen, omdat zij wel weten, dat de toekomst behoort aan wie het kind heeft. Een waarschuwing voor ons! Frankrijk. Zonder God geen moraal. Eenige dagen geleden riep de Fransche socialist Allard in de volle Fransche Kamer, terwijl deze bezig was met de behandeling der school kwestie, aan het adres van Doumerque, minister van onderwijs: „Als men God niet erkent dat wil zeggen, als men Hem tracht weg te cijferen dan is ook alle noodzakelijke moraliteit verdwe nen". Een liberaal Jefy, professor aan de Fransche universiteit, keurt deze verkla ring goed. „Allard heeft gelijk", zegt hij, „en ik dank hem dat hij met zijn onbe wuste openhartigheid heeft gezegd: Als men God niet erkent, dan is er ook geen gebod, geen zedelijkheid meer. Daar zijn we niet meer als zandkorrels, die de kou de nachtwind naar alle kanten verstrooit". Hier heeft men dus een socialist en een liberaal, die erkennen dat zonder God geen zedelijke orde mogelijk is. Er zijn vele anti-clericalen, die in hetzelfde ge val verkeeren, maar zij willen het niet er kennen, uit menschelijk opzicht, omdat zij vreezen voor femelaars gehouden te Wlorden. Och, die armen. De Nederlandsche Vereeniging te Pa rijs hield Zaterdagavond jiaar de N. R. Crt. meldt, haar jaarlijksche algemeene vergadering. Hoofdpunt der agenda was het plan der oprichting van een Neder landsche club met eigen lokaal. Dit plan werd in beginsel aangenomen. Maar de gegevens ter verwezenlijking waren nog onvolkomen. Zoo werd aan de commis sie, die met de voorbereiding van het plan befast was, na het uitspreken van dank voor en vertrouwen in haar arbeid, opdracht gegeven haar verdienstelijke po gingen naar haar beste inzichten voort te zetten. Bij den aanvang der vergadering was besloten dat het huidige bestuur nog tot April in functie zou blijven. Italië. De maatregelen, welke van kerkelijke zijde in Italië's groote havensteden Na pels en Genua in het belang van de land verhuizers genomen zijn, en die ten doel hebben de arme en meestal onbeschaaf de emigranten lichamelijke en geestelijke hulp en raad te bieden tegen de uitbui ting en geloofsgevaren, waaraan zij zijn blootgesteld, schijnen de sociaal-democra ten een doorn in het oog te zijn. Althans zij hebben in de Kamer voorgesteld de Staat te belasten in et de zorg voor land verhuizers, opdat zij niet door ^politieke of religieuse vooroordeelen" worden be- invloed. ter dit gordijn wegschuif, moet gij mij als een goede cicerone veroorloven, u iets van de geschiedenis der persoon die het portret voorstelt, te vertellen. Het is een stukje familiegeschiedenS, dat Danieli zjjne toehoorders gewoonlijk met gedempte stem vertelt, 'tls wel niet mooi familiegeschiedenissen te vertellen maar wanneer de historie meer dan vier honderd jaar oud is, hinidert het niet meer zoo erg bovendien; het geheele verhaal is reeds lang gemeengoed van het Venetiaausch volk, zooals alle dra ma's die wel eens in elk huis voorval len. Met het geluk eener familie bei- moeit men zich gewoonlijk niet het onge'.uk wordt altijd zeer nauwkeurig geregistreerd. Dus dit ^portret stelt de gemalin van Michele Spada voor,| wiens grootmoeder, de dogaressa, uwe tegenwoordige woonkamer in den ouden vleugel bewoonde. Als bruid geschil derd door Gian Bellini's meesterhand, is er evenwel niets lieflijkers, niets on- schuldigers, kinderlijkers denkbaar, dan het 'portret vaii Yolanda Tiepolo, die, als een nauwelijks ontbloeid meisjes- knopje van zestien jaar de gemalin werd van Michele Spada. Maar dit bekoorlijk beeld liegt, zooals het loog toen het nog levend door het palazzo Spada wan delde, want dc jonge vrouw heeft hei melijk het huis ïêrlates fiö is ypor Engeland. De troonrede. Gisteren heeft koning Edward het nieuwe Britsche parlement, zooals dat na de algemeene-verkiezingen is saamge- steld, geopend met een troonrede, waar in Z. M. na een mededeeling omtrent de reis van den prins van Wales naar de Zuid-Afrikaansche bezittingen, geen an dere taak voor het perlement aankon digt dan de vaststelling der begrooting en beperking der bevoegdheden van het Hoogerhuis, twee quaesties, die zooveel beroering in Engeland te weeg hebben gebracht en de ontbinding van het La gerhuis tengevolge hadden1. De koning zeide, volgens de Reuter- telegrammen van hedenmorgen, met be trekking tot de ernstige moeilijkheden; ten gevolge van de herhaaldelijke sterke meeningsverschillen tusschen het Lager huis en het Hoogerhuis, dat voorstel len zullen worden ingediend om de be trekkingen tusschen beide huizen nauw keuriger af te bakenen, ten einde 't on betwiste gezag van het Lagerhuis over de geldmiddelen en zijn overwegende positie in de wetgeving te verzekeren. Naar de meening van s Konings raad gevers zouden deze wetsvoorstellen be palen, dat het Hoogerhuis zoo samen gesteld is en een dusdanige macht krijgt, dat het, ten aanzien van de voorgestelde wetgevende maatregelen op onpartijdige wijze gebruik zal maken van; zijn recht van initiatief en amendement en dat het onderworpen zal zijn aan gepaste waar borgen tegen uitstel. Bij de beraadslagingen over het adres van antwoord hield de eerste minister Asquith een door de ministerieelen toe gejuichte rede, waarin hij voorstelde, dat het Lagerhuis allereerst een reso lutie in behandeling zou nemen betrek kelijk het recht van veto der Lords welke dan, indien zij door het Lager huis werd gesteund, naderhand in efen wetsontwerp zou worden belichaamd. Asquith zeide, dat die resolutie be- teekende een herschepping van het En- gelsche constitutioneele stelsel. Het voorstel zou het Huis in staat stelled bij de vroegst mogelijke gelegenheid zijn zienswijze over het plan der regee ring kenbaar te maken en het zou de re geering in staat stellen na te gaan of zij het vertrouwen en den steun van het Lagerhuis had. Wat de begrooting" aangaat, zal de Re geering het Lagerhuis verzoeken; ach teraf te bekrachtigen, wat was geschied. "Namens de nationalistische partij ver klaarde Redmond, dat zij alléén, dan voor de begrooting zal stemmen, als de Vetobill binnen een jaar wet zou worden. Daarn;a werd het debat uitge steld. In de wandelgangen van het Lagerhuis wekt de rede van Redmond een zeer pes simistische indruk ten aanzien van den duur van het parlement. Het gerucht vindt grif ingang, dat de nieuwe verkie zingen voor de wetgevende macht op zijn laatst in Juni zullen plaats hebben. altijd verdwenen. Uit brieven van Miche le Spada, die zich nog in het archief bevinden!, blijkt helaas dat Donna Yolan da in het gezelschap van een Grieksch Edelman de stad verlaten moet hebben, maar of de beleedigde echtgenoot den man ooit gezocht, gevonden en gestraft heeft, daarvan weten wij niets." „En spreekt men daarover tegenwoor dig nog in, Venetië?" vroeg ik ongeloo- vig. „Nu, het onderwerp was eene Tiepolo van geboorte, gehuwd met een Spada antwoordde docter Marino met al den naïeven trots van den plaatselijken pa triot. „OChl" zeide ik medelijdend. „Het zal in de familiegeschiedenissen van Ve netië niet het eenige geval zijn; waarin een jong hart op dwaalsporen geleid werd. „Dat is helaas waar", gaf doctor Marino toe. Maar =r-, de overlevering, de volks mond zegt, dat zij door berouw verteerd, in den vreemde gestorven en ten onder gegaan is", „Daarvoor hebben wij de overlevering niet noodig, dat kan men zich zoo ook wel voorstellen"* antwoordde ik. Ik dacht dat doctor Marino er nog iets bij wilde voegen, maar hij scheen zich te bedenken. Hij trad op het gordijn toe, iashi ftw hmü® m tmk, m-M hjj Een hevige storm heeft over Engeland gewoed, al sedert eenige dagen. We heb ben daarover reeds enkele bizonderheden meegedeeld. Maar na dien is de wind nog in kracht toegenomen en uit de Engel- sche bladen vernemen wij dan ook, dat niet slechts Londen, maar ook het platte land zeer heeft geleden en dat aan de kust tal van ongelukken hebben plaats gehad, waarbij zoo goed als zeker de le vens van tal van zeelieden zijn te betreu ren. In Schotland werd een spoorwegon geluk nog voorkomen door de tegenwoor digheid van geest van een vrouw. Een uit Glasgow komende trein moest onderweg stoppen, omdat ontwortelde boom en en omgevallen telegraafpalen den weg onvei lig maakten. Daar de telegrafische sei nen vernield waren, konden de naastbij- zijnde stations niet gewaarschuwd worden en zoo naderde een tweede trein den stilstaanden trein. Een vrouw uit de buurt ging nu met een rooden rok wapperend den naderenden trein tegemoet en wist deze nog tijdig tot stilstand te brengen. Zaterdag moet, naar Reuter meldt, de storm de kracht van een orkaan hebben bereikt. De schade, te Londen aange richt, is grooter dan sedert jaren voor kwam. .Tal van daken werden vernield, winkelruiten ingedrukt. In de parken wer den groote verwoestingen aangericht. Te legraaf- en telefoondienst zijn gestoord. Je Brixton stortte een huis in. Rusland. Bij de Rijksdoema diende het ministe rie van handel een voorstel in, om de op 21 Maart 1910 eindigende wet van 30 Januari 1905 bevattende controle-bepalin gen op den graanuitvoer door de beurs, opnieuw voor drie jaar kracht van wet te geven. LHet vlootprogram der Russische Re geering moet volgens een bericht uit St Petersburg omvatten 12 Dreadnoughts, 20 torpedobooten en 40 transportschepen. Er zou een uitgave van 600 millioen roebel mee gepaard gaan. Amerika. In verband met een staking van tram personeel te Philadelphia hadden ernsti ge ongeregeldheden plaats. Men deed tramwagens ontsporen, stak vele in brand, en viel ambtenaren der tramwegmaat schappij aan. Honderd personen werden gearresteerd, De stakers vernielden, aldus een twee de telegram, 297 wagens. De burgemees ter liet de oproerwet aflezen. Er zijn 3000 buitengewone politieagenten aangesteld. Noord-Afrika. Een Fransch officier doodgeschoten. Een tragisch incident, dat de dringende noodzakelijkheid aantoont, van een spoe dige beëindiging van het spelletje, dat lay-Hafid met Frankrijk speelt, heeft Vrij dag plaats gehad. Luitenant Maux had de opdracht ont vangen met een sectie het kamp Boulhaut ze had gevonden, snel de bedekkende stof voor de schilderij weg, op het gezicht Vaarvan ik een zachten kreet uitstiet en met beide handen naar mijn hoofd greep, als om mij te vergewissen, dat ik niet droomde. .Want voor mij stond, op een groen flu- weelen tapijt, in een prachtig met goud doorwerkt wit brocaatkleed, dat de ar men tot de mooie, slanke, witte handen in sterk gepofte mouwen verborg, maar den prachtigen, teeren hals vrij liet, het goudblonde haar, lang en dik naar be neden vallend, en met juweelen spran gen bij de slapen opgenomen, het levens groot portret mijner nachtelijke be zoekster". „Wie stelt dat portret voor?"- vroeg ik opgewonden, en toen ik doctor Marino's verwonderenden blik op mij gericht zag, voegde ik er haastig aan toe: „Ik weet het Donna Yolanda della Spada, hebt gij gezegd. Ik bedoel alleen door wien is het portret geschilderd en wanneer?" „Gian Bellini schilderde dit meesterstuk Het verdwijnen van Donna Yolanda viel echter in den herfst van het jaar 1490". „1490!" hehaalder ik, den blik snel van het portret gewend. „1490! En nu schrij ven wij 1910? Het moet dus vierhonderd en twintig jaar geleden dat zij geleefd, geliefd en geleden heeft. Doctor, gij stelt jnijn geloof PR pen grpqte p/qef, want in het oosten van het Chaujagebied Ui verlaten, om in een nabijgelegen douac van de stam der Zaër, een inlandschq moordenaar op te sporen. Terwijl nog voor korten tijd de Fran sche uniform in die streek geëerbiedigd werd, werden de Fransche soldaten thans met geweerschoten ontvangen, met het treurig gevolg, dat de aanvoerder van de afdeeling en een soldaat sneuvelden, en, de overigen zich moesten terugtrekken* Dit is niet het eerste bewijs van den nadeeligen invloed van Moelai Hafid's houding tegenover Frankrijk op de om wonende stammen, schrijft de „Figaro"a inboorlingen laten den laatsten tijd geen gelegenheid voorbijgaan hun vijandschap en overmoed te toonen. De bevelhebber te Casablanca, gene raal Moinier, heeft onmiddellijk maatre- regelen genomen om de bewoners der douar voorbeeldig te straffen. Venezuela. Samenzwering ten gunste van Castro. Duitsche bladen vernemen uit Caracas dat daar een nieuwe samenzwering tegen de regeering ontdekt is, welke ten gun ste van Castro op touw gezet was. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Volgens Fransche bladen is Castro on langs uit Malaga naar de Kanarische eilan den vertrokken, dus dichter bij Venezuela, gekomen. De Temps maakt melding van onrustwekkende geruchten over de plan nen van den leider der nationalisten, gene raal .Hernandez, die zich op het oogen- blik te Parijs bevindt. Turkije, Een berichtgever te Saloniki merkt naar aanleiding van de vele geruchten, die over den toestand van Abdoel Hamid in om loop zijn, op dat men goed zal doen die geruchten met het noodige voorbehoud te aanvaarden. De villa Allatini, waar Ab doel Hamid opgesloten is, wordt zeer streng bewaakt, dat het niet mogelijk is er binnen te dringen. De wacht bij de villa laat geen woord los en omkooperij om het een of ander te weten te komen faalt Het gaat dus met groote moeielijkheden gepaard zich te vergewissen van hetgeen er binnen de muren der villa voorValt* Het schijnt inmiddels vast te staan, dat er van levensgevaar voor Abdoel Hamid op 't oogenblik nog geen sprake is. Hij verkeert echter in een toestand van groote overspanning. Hij lijdt aanhoudend aan slapeloosheid en die nachten, wakende doorgebracht, putten den lijder uit. Tel kens staat hij op uit bed en gaat dan door de kamer wandelen of in een stoel zitten.; Soms slaapt hij tegen den ochtend een paar uurtjes in, maar die slaap is niet verkwikkend. Een gevolg van een en an der is, dat Abdoel Hamid hoogst prik kelbaar is. Meermalen gaat hij heftig te gen zijn personeel te keer of barst hij in vervloekingen tegen degenen die hem zijn vroegeren luister hebben ontnomen, Abdoel Hamid's grootste kwaal is de verveling. Hij verveelt zich dag en nacht* Hij eet op ongeregelde tijden. Soms eet zoo waar als ik mijn hand op het oogen blik in de hoogte steek, zoo waar is het* dat deze dame dezen nacht in mijne ka mer was en naast mijn bed heeft ge zeten". Nauwelijks had ik in mijn opgewonden heid deze woorden gesproken, of ik had er reeds berouw van, want nu was ilc mijn voornemen ontrouw geworden, om niets van hetgeen ik gezien en ondervon den had te vertellen, en de vrees, het spottende lachje van den dokter te zul len zien, wond mij reeds bij voorbaat op* Maar hoe verbaasd was ik, toen hij wel glimlachte, maar op geheel andere wijze en daarbij zeide: „Dat behoeft gij mij niet zoo plechtig te verzekeren, mejuf frouw, want ik verwachtte, dat Donna Yolanda u bezoeken zou zooals zij mij vannacht, gisterenavond, ja zelfs van morgen reeds heeft bezocht". Ik keek den dokter en ik keek het por tret aan, dat zoo betooverend in den glo rie zijner kinderonschuld op mij neerzag* en drukte mijne handen stevig ineen, om mijzelf te overtuigen dat ik wakker en volkomen bij mijn positieven was. „Doctor", zeide-ik onwillekeurig fluis terend, „gij wilt daarmede toch niet zeg gen, dat (Wprdt vervolgd},

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1