Brieven uit Warmond. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. [Tweede Blad, behoorend bij De Leidsche Courant van 19 Februari. V. Hebben .Wij de vorige maal een be schrijving van Maryenhave gegeven, de ken keer zullen .we hetzelfde doen over iet tweede klooster, dat te Warmond bestaan heeft, namelijk dat der Ursuli- pen. Vóór we echter beginnen, moeten fve eerst bekennen in den vorigen brief (een abuis te hebben gehad. Daar staat, flat de vrouw; van Jan van Warmond in }400 gestorven is, welk jaartal aangege- yen stond bij Alkemade en v. d. Schel ling. Dit is echter onmogelijk, daar Jan Van Warmond èn diens echtgenoo- e, bij alle schrijvers te boek staan, als de fetichters van het Ursulaklooster, dat in 1410 gebouwd is. Met juiste jaartal van haar sterven hebben we niet kunnen vin den. Evenals Maryenhove Werd ook dit huis floor zijn stichters rijkelijk begiftigd en Van inkomsten voorzien, hetgeen bewijst dat Jan van Warmond een zeer vermo- jgend man moet geweest zijn, temeer nog jals we lezen, dat hij in 1416 de groote •Ambachtsheerlijkheid Alkemade met al paar toebehooren gekocht heeft van rid der Engelbrecht v. d. Mark. Dit nonnenklooster dan stond in de on middellijke nabijheid van de parochie kerk, den Warmonders wel bekend onder /den naam van „Klinkerberg". Met vo rige jaar toen dit weiland eenige voeten jwerd afgezand, kon men, evenals onlangs .van Maryenhave de laatste overblijfselen (en fundamenten zien liggen. Met was toegewijd aan de H. Ursu la en hare elfduizend Maagden, en was bestemd voor adelijke jonkvrouwen, die tot armoede waren vervallen. Zij leefden .volgens de derde orde van St. Francis- cus. Dat deze regel in die dagen heel Wat strenger was dan tegenwoordig, be merkte men in een brief van het jaar .1429, waarin „een suster in Warmond opgesloten" twee morgen land aan |de kerk van Valkenburg schonk. Dit „op gesloten" is een duidelijk bewijs van de strenge afzondering, waarin deze nonnen 'leefden. Dit blijkt verder uit een brief van 1534: „Zekere nonne genaamd Bar- tha Gerrits dochter in den Jaare 1534 •eenige affaire in den Maag te verrich- .ten hebbende, mogt deeze reis niet doen, voor zij van Hermanus van Gouda, alge- .meen Vicaris van het openstaande Bis dom van Utrecht, en wel bij een brief daartoe verlof bekomen had." Er was zelfs een onderaardsche gang gemaakt, waardoor de nonnen zonder ge zien te worden, binnen de parochiekerk konden komen. De ingang van deze gaan derij bevindt zich nog in de ruïne van de oude kerk, in een zijkapelletje, wat jiu voor knekelhuis wordt gebruikt. We hebben vaak uit den mond van /■een Warmonder vernomen, dat hij, nog jongen zijnde, dikwijls in den gang ge dweest 'is. Een geruim eind weegs ging dat goed, maar dan kwam men aan een .gesloten ijzeren hek, waarachter het ver dere gedeelte was ingestort. De toegang Is thans echter geheel versperd door de menschenbeenderen, die manshoogte in het kapelletje liggen opgehoopt. De eerste nonnen, die in dit klooster traden, waren twee dochters van Jan van Kruiningen, eigen zusters van de stichte- resse. We laten in het midden of Jan van Warmond en zijn huisvrouw grootendeels met het oog op hunne zusters tot de stich ting-van dit huis overgingen, maar het blijft toch zeker een bewijs van liefdadig heidszin en ware ridderlijkheid. Want is het niet de daad van een ridder in den edelsten zin des woords om den sterken ;arm beschermend uit te strekken over Zwakke, hulpelooze jonkvrouwen, die, zoo lang geld en goed hun deel was, door ieder werden geëerd en gevleid, maar door een zelfzuchtige wereld waren ver laten en geminacht, zoodra de fortuin haar jden rug had toegekeerd. Daarenboven werd hierdoor zeker wel .voorzien in een behoefte dier tijden, toen ier in den lande wèl vele kloosters waren voor vrouwen van hoogen adel, die door hun eigen bezittingen abdij en klooster onderhielden, verrijkten en tot hooger bloei brachten. Een voorbeeld hiervan is de -wijdvermaarde abdij van Rhijnsburg, het convent Leeuwenhorst, onder Noord- iwijk, e. a. Het nonnenklooster te War mond echter moest geheel en al onder houden worden door zijn stichters en hun- me opvolgers. Honderd drie en zestig jaren heeft St. ,Ursula*s klooster hier bestaan. .Toen is het een prooi der beeldstormers gewor den het werd verwoest, zijn kostbaar heden geroofd, de God-gewijde maagden verjaagd, landerijen en bezittingen toe geëigend door de Staten van Holland. Wat or nog van het klooster was over gebleven werd in 1588 door admiraal Van Duivenvoorde gebruikt om zijn Huis te Warmond, dat ook grootendeels verwoest lag, weder te herstellen Ziehier dan, waarde lezer, een korte beschrijving van twee bloeiende godshui zen, die een sieriad waren van het War mond der Middeneeuwen. Het plan was eerst de parochiekerk jen daarna de kloosters te behandelen, maar toen onlangs nabij het Seminarie de H bakende opgravingen gedaan hebben wij, ier wille der actualiteit, ge meend, eerst den lezer met Maryenhove ln kennis te stellen, en nu, als daarmee samenhangende, het convent der Ursu- linnen. Een volgende maal beginnen we dus met het oude kerkgebouw. QUIS. De Engelsche stembus. Van Unionistische zijde streed men bij de jongste Engelsche stembus voor ver hooging van het Tarief van Liberale zijde voor den Vrijhandel. De Vrijhandel won het nog, en wat hoort men nu van Liberale zijde ten on zent? Dit vooral, dat hierdoor niet voor Engeland, maar voor Nederland een ramp is afgewend. Spreekt men hiermee nu niet uit, dat Vrijhandel vooral voor het Buitenland, dat vrij kan invoeren, voordeelig is? Toe gepast op ons land beduidt dit derhalve, dat ook onze Vrijhandel zeer groote voordeden aan het Buitenlajid ver zekert; juist hetzelfde wat dezerzijds steeds beweerd is. We dachten intusschen dat wij bij onze Tariefpolitiek niet in de eerste plaats ge roepen waren om voor het Buitenland maar veeleer voor ons eigen land te zor gen. Daar pu de consumptie, welk stel sel men ook ijkt, zich zelve gelijk blijft, spreekt het dan toch van zelf, dat een stelsel dat aan het Buitenland meerdere kans op ruimer invoer biedt, het gebruik van het Nederlandsch fabrikaat hier te lande moet doen afnemen. BuitenLandsch en binnenlandsch fabri- brikaat staan nu eenmaal tegen elkander over. Wat voordeelig is vor het Bui tenland, is nadeelig voor onze eigen pro ductie. Dit zou natuurlijk niet zoo zijn, zoo overal en in alle landen het stelsel van Vrijhandel gold. Dan toch zou er slechts uitruiling van fabrikaat plaats hebben op voet van gelijkheid. Nu daarentegen in het Buitenland, alleen Engeland Ln Europa uitgezonderd, hooge tarieven on ze producten belemmeren of weren, is die uitruiling op gelijken vbet afgesne den. Alleen Engeland hindert ons dajn ook niet, en zoo blijft het, zoolang wij het Vrijhandelstelsel huldigen, uiteraard in ons belang, dat ook Engeland aan dit stelsel vasthoude. Een hoog tarief in Engeland zou ons, zoo lang we zei ven den vrijhandel blijven huldigen, een gevaarlijken slag hebben toegebracht. Zeer te begrijpen is het dan ook, dat onze liberalen er over juichen, dat het in Engeland nog zoover niet gekomen is. Maar stilzwijgend geven ze dan toch door hierin te roemen, toe, dat onze verhouding tegenover alle overige sta ten die protectie huldigen, steeds meer onhoudbaar wordt. Dat ook in Engeland de protectie- idee veld wint, weet ieder. Reeds nu was het verschil in uitkomst tusschen de laatste en de voorlaatste stembus verrassend groot. Gaat dit zoo door* dan ziet men reeds den tijd komen, dat ook Engeland omgaat. En dit doet dan toch de vraag stellen Als straks ook Engeland omgaat, en wij het eenige vrijheidsland in Europa zullen zijn, achten de Liberalen ook dan nog behoud van dit stelsel voor ons land mogelijk en profijtelijk (Std.) 33H procent dividend! We hebben reeds medegedeeld, dat het groote liberale orgaan, „De Nieuwe Rott. Crt." dit jaar 331/2 pet. uitkeert, tegen 30 pet. ten vorigen jare. Tot die enorme winstcijfers dragen nog steeds vele Katholieken bij. Dit beamend, schijft dr. v. G. in „De Tijd" Sommige Katholieken meenen nog al tijd verplicht te zijn niet enkel liberale bladen te lezen, maar zelfs blijde of droe ve gebeurtenissen in hunne familie door bemiddeling van de liberale pers den vol- ke kond te doen. Men vindt Katholieken, die wel door „N. Rott Ct." of „Han delsblad" meedeelen, dat een der hun nen overleed, „tijdig voorzien van de H. H- Sacramenten der Stervenden", doch vergeten dit door middel der „Katholieke Pers" te doen. Als bewijs, hoe ver onze verdwazing in dezen gaat, kan dienen, dat onlangs het overlijden van een R. K. Priester in de „N. Rott. Ct.", en dat van een Amster- damschen Pastoor met vermelding van beider waardigheid in het ^Handels blad" werd aangekondigd „Wij zijn zulks verplicht aan onze li berale vrienden en kennissen," zegt men. „Ja wel", antwoorden wij, hoeveel van die liberale kennissen geven u, Katho lieken. door bemiddeling van de Katho lieke Pers, kerfnis?" Immers geen. De li beralen zijn wat. minder kieskeurig en wat meer slim dan wij uitgevallen. Nog een tweede soort advertenties doet de liberale pers gedijen, 't Zijn die, welke door Rijk, Provincies, Gemeenten, kort om, door publieke lichamen geplaatst worden in liberale bladen, met bijna ge- heele uitsluiting van de Christelijke pers. Weeklagen helpt in deze niet; jvij moe ten handelend optreden Ziehier een paar voorstellen, die ik de katholieke pers verzoek te bespreken en die graag voor betere gorden, prijs gege ven: Een Katholieke Vereeniging b.v. de KaMiSks g££s gf Ms KajteUgSe^scjiais Actie ga na, herinnert, en beware: lo. de Katholieke familieadvertenties aan liberale bladen aangeboden en wijze (b.v,. door toezending van een circulaire en een lijst van de katholieke dag- en weekbladen) deze Katholieken op het on behoorlijke hunner handelwijze; 2o. de advertenties door publieke li chamen in de vrijzinnige pers, met voor bijgaan der Christelijke, geplaatst. Deze soort worden dan respectievelijk aan ka tholieke leden van de Kamers, der Pro vinciale Staten, der gemeenteraden, voor zoover zij het Rijk, de Provincies, de ge meenten betreft, aangeboden, of tenmin ste opverzoek toegezonden. Het moet uit zijn, dat alleen de liberale pers mede van ons geld gedijt! De winsten, met advertenties van schun nige tooneelstukken en ander vuil be haald, mogen dan der liberale pers verblij ven. Zij zal zich met een „non olet" troosten, ,wij bedanken voor dit „drek- geld.'i Niet waar? 'In „Het Volk" is een geweldige don derbui losgebroken tegen de circulaire van B. en W. van Rotterdam, rïoe nu? Als „de partij" de S. I>. .A P., iemand in dienst heeft, die de partijbeginselemi niet naar den zin van het partijbestuur dient, wat doen men dan met hen Men trapt hem eruit. Adres aan de redakteurs van fle „Vor- warts". Maar de arbeiders in dienst der par tij, worden toch vrijgelaten om in hun eigen tijd te doen, wat zij willen Waarachtig niet. Adres Van Vorst. Wat maakt „Het Volk" zich dan druk tegen B. en W. van Rotterdam Dat gemeentebestuur volgt slechts de gebruiken der sociaal-democratie. Enl moest deswege door de roode pers wor den geprezen. Niet waar? D. v. N.B. Tegenspraak. De „Nieuwe Courant" is gemachtigd het in enkele bladen fermelde gerucht als zou een schrijven als door baron van Heeckeren, bedoeld, niet door H. M. de Koningin, maar wellicht door H. M. de Koningin-Moeder zijn ontvangen uit een bron, welke niet den gering- sten twijfel overlaat, met de meeste be slistheid £egen te spreken. H. M. de Koningin-Moeder heeft nim mer eenig schrijven v*n een vreemden souverein ontvangen, waarin op eeniger- lei wijze sprake was va* belangen, welke ook, in verband staande met onze land- verdediging. Brusseische tentoonstelling. Omtrent den stand van het werk aan de Nederl. afdeeling der Brusseische tentoonstelling wordt medegedeeld, dat het gebouw goed vordert en nagenoeg geheel onder de kap is, de staff (pleis- terbekleeding) er op is aangebracht en reeds is een aanvang gemaakt met de gevels in de kleur van baksteen te schil deren. Behalve een tentoonstelling van mo derne schoonkunst zal afgescheiden van de algemeene wereldexpositie in het Ju belpark een tentoonstelling van de 17e- eeuwsche Belgische kunst plaats hebben waaraan Nederland zal deelnemen naast Frankrijk, Italië en Spanje, daartoe uit- genoodigd door de Belgische regeering van welke de tentoonstelling van oude kunst uitgaat. Intusschen wordt de instelling voor bereid van een Nederlandsche commissie te benoemen door de Nederlandschet Regeering, tot behartiging van de be langen der inzenders op deze tentoon stelling van antieke kunst. Aangekondigd is de uitgave van een gulden boek, van de internationale Brus seische tentoonstelling in denzelfden geest, als van die te Luik gehouden, het licht zag. De Prins Willem II. Het „Hbl." heeft naar aanleiding van het uitblijven van tijding aangaande de „Prins Willem II" een onderhoud ge had met twee stuurlieden van de koop vaardij, van wie een, de route naar West- Indië, die de booten van den Kon. West Indischen Maildienst nemen, meermalen heeft afgelegd. Wat ons op onze betreffende vragen geantwoord werd, vatten wij in het on derstaande samen: „Een vrij algemeene opinie onder des kundigen is, dat de „Prins Willem II" machineschade heeft gekregen en hulpe loos ronddrijft. De route nu, die de schepen van den West-Indischen Mail dienst afleggen, is zeer weinig bevaren, waardoor de kans op ontmoeting gering is. Het gebeurt toch meermalen, dat de schepen van dezelfde lijn de reis Oues- santParamaribo (ongeveer 16 dagen) afleggen, zonder een ajider schip te ont moeten. Intusschen is de route der schepen van den K. W.-I. M. een der mooiste routes in het zeewezen'. Door het diepe water bestaat er geen gevaar voor stran ding. Na het passeeren der Azoren komt jnen in den Noord-Oostpassaat en heeft men voor den wind varende, tot Para maribo zeer goed weer. Op dit gedeelte van de route is vergaan; van h,et schip, zeer onwaarschijnlijk. Nadat de „Prins Willem II" op 21 Januari was uitgevaren, is het schip ge- 23 Januari half 12 des middags gepas seerd werd. Alleen van dit punt tot de Azoren een afstand van 1185 mijlen Welke in 5 of 6 dagen afgelegd wordt zou het schip door een zwaren storm kunnen zijn beloopen, met slecht gevolg. Gewoonlijk wordt door de passeeren- de schepen naar St. Miquel een sein post op de Azoren gesein|d. Ditmaal ls van de „Prins Willem II" niets ver nomen, hetgeen echter niet zeggen wil, dat het schip St. Miquel niet gepasseerd zou zijn. Immers, de „Prins Willem II" heeft geen middelen aan boord om des nachts te seinen. Het gunstigst denkbare geval is dus, dat het schip, na Ouessant ook de Azo ren (St. Miquel) des nachts bijv. zon der onheil gepasseerd is en dus het mooie gedeelte van de route bereikt heeft, n.l. Azoren-Pararaaribo, die on- geyeer 2500 zeemijlen lang is. Op dit lange en zeer weinig bevaren traject kan het schip dus met eenig ongeval ronddrijven. Het breken bijv. van kruk assen en schroefassen, of het verliezen van de schroef komt meermalen voor en zulke schade is gewoonlijk moeilijk op zee te herstellen. Dan drijft het schip hulpeloos rond; de kans met zei len een kustplaats te bereiken, is zeer gering. De schepen liggen te diep ge laden en de zeilen zijn te klein om voortgang van eenige beteekenis mo gelijk te maken. Ook het roer kan de fect zijn. Wat nu het opzoeken van de „Prins Willem II" betreft. De schepen van den K. W.-I. M. hebben een voorgeschre ven route. Hr. Ms. pantserdekschip de „Utrecht" en de „Prins Willem IV" ,die als opzoekers uitgaan, zullen nu dezelf de route volgen en dan bestaat er kans, dat het hulpelooze schip gevonden wordt Intusschen als de „Prins Willem II" zijn voortbewegingsvermogen is kwijt geraakt, dan is de waarschijnlijkheid, dat het schip reeds zeer ver uit den gewonen koers is, groot. Bijv. zou het schip om de Zuid-West gezet kunnen zijn. In elk geval zullen de zoekende schepen een zeer groote uitgestrektheid moeten afzoeken, om eenige kans op ontmoeting met het vermiste schip te hebben. Wel heeft de „Utrecht" draadlooze telegrafie aan boord, maar wegens het ontbreken daarvan aan boord van de „Prins Willem II" kan men langs dezen weg geen verbinding met elkaar krijgen. Door zig-zagsgewijze te koersen, de koerslijn (route) ongeveer in het mid den houdende, trachten altijd de zoe kende schepen de kans om een vermist schip te vinden, te vergrooten. Deze mededeelingen uit deskundigen monden, werden besloten met de bewe ring, dat men in scheepvaartkringen pas na een vermissing van ten minste een maan'd aan totaal verlies denkt. Men meldt uit Rotterdam, dat gister nacht, 84 jaar oud, overleden is Herman Heijermans, ridder in de Oranje Nas- sau-orde, eerelid van den Ned. Journa listenkring. De overledene was jarenlang een be kend redacteur van de „N. Rott. Ct." waar hij zelfs zijn 60-jarig jubileum) vierde. Kunst en Wetenschappen. Russisch Trio. Vera Maurina, de pianiste is door de banden des huwelijks verbonden met den violist, Michael Press en deze is weder door den broederband aan den violon cellist Josef Press, verwant. Uit deze nau we verbintenis is een eenheid van ziel- voelen gegroeid, die inwerkende in de toonkunstige productie van dit drietal hen in staat stelt het meest volmaakte op het gebied der muziek tot stand te brengen. Een pianiste met een ongeëvenaard ta lent, vol sentiment, met stijlvolle voor dracht en een schitterende techniek; een violist die met bescheidenheid en warm zielevoelen de snaren beroert en er een muziek aan ontstrijkt, die nu teeder en bevallig, dan weer hartstochtelijk of droef doch immer klaar, een weelde is voor het oor; een violoncellist die met kloeke, e— doch altijd edele streek tonen trekt vol ziel en rijken glans. En denk dan deze drie één. Wie heeft ooit Schubert's trio in Bes groote terts, op. 99, subliemer hooren spelen? Wie stond niet vol eerbiedige verwon dering bij de „Press Passagaglia" op een thema van Handel, toen de machtige tech nische ontwikkeling van violist en cel list in duizelingwekkende vaart, de varia- tiën deden voorthollen, vol dynamische en rythmische schakeeringen. Wie ondervond niet een levendige ge moedsbeweging bij het trio „Dem denken eines grossen Künstlers", van Tschais- kowski, die in dit opus de meest afwisse lende stemmingen des vriends, die na een veelbewogen leven stief, in tonen schil dert met levendigste kleuren? Den ganschen avond was het spel van deze, op den hoogsten sport der muzikale ontwikkelingsladder staande familie, de meest volmaakte u,iting van koninklijke kunst. Een overweldigende indruk maakte het spel van dit subliem trio op alle aan wezigen^ dat na herhaald terugroepen, men zich ten slotte van de zitplaatsen ver hief, om in een spontane huldebetuiging, uiting te geven aan den drang des harten, dank te br?::gen voer de oogejiblikken van hoofrgqstgmd kunstgenot. JL Houtdiefstal op de rivier. De recherche op het hoofdbureau van politie te Rotterdam had vernomen, dat een tapper uit de van der Takstraat al daar, sedert eenige dagen een flinke partij Amerikaansch grenenhout te koop aan bood. Dit hout, bestaande uit 550 zware planken van verschillende afmetingen, 12Q breede latten en een viertal binten, was opgeslagen en te zien in een pakhuis in de Walstraat De tapper, wien een bezoek werd ge bracht, vertoonde een kwitantie, in Dord recht afgegeven, voor den verkoop van dit hout en beweerde, dat twee man nen uit Dordrecht, die hij niet kent, het hout aan de Rijnhaven N.Z. hadden aan gevoerd. Niet alleen bleek deze verkla ring geheel bezijden de waarheid, maar de. recherche wist ook de sleepers, die het hout vervoerden, op te sporen en vernam/ dat een schipper het in den laten avona van den 9den dezer aan den Wolfshoek voor de Korte Wijnstraat loste. Deze schipper handelde op last van een scheeps-' bevrachter en haalde het hout af aan, boord van het stoomschip Javorina, des« tijds liggende aan paal 10 in de Maasha ven. Dit stoomschip was met een lading, Amerikaansch hout uit Port Arthur it\ Texas aangekomen. Het hout was be stemd om door middel van verschillend^ expediteurs te komen in handen van Duit- sche afnemers. Toen de recherche een en ander wist,- werden de merken, voorkomende op hei hout opgeslagen in de Walstraat, verge leken met het hout van de Javorine ge lost en deze merken kwamen geheel over een. De planken hadden deel uitgemaakt van de deklading Een en ander heeft geleid tot de aan houding van een baas en twee krassen in dienst van een stuwadoorsfirma, van drie controleurs in dienst van een cargadoors- firma, van een beèedigd voorman en een paar beëedigóe tellers van een hier be staande corporatie en van den tapper, in het geheel tien personen, tegen wie als schuldig of medeplichtig aan dezen dief stal van hout, proces-verbaal is opge maakt De meeste van deze lieden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een van de krassen verkocht met medeweten van de anderen het hout aan den tapper. Noch de kapitein, noch iemand anders van de opvarenden van het stoomschip Javorina hebben met dezen diefstal iets te maken. Op het gestolen hout is beslag gelegd* (N. R. Ct.) Eenverschrikkelijkongelukis voorgevallen op den Steenweg van Vilt- voorden, te Maeren, bij Brussel. Eene mecanische ophefkraan is onder het gewicht van een wagon aarde omge vallen op den mecanicien. De ongeluk kige werd totaal verpletterd van onder de. zware ijzermassa gehaald. Hij gaf geert teeken van leven meer. Het geva.u te woog, rond 10.000 K.G. De rechtbank te Ma 11e heeft uitspraak gedaan in een proces, dat tegen stakers uit Mansfeld, die naar hun werk gaande kameraads uitgejouwd en mishan deld hadden, was aangespannen. De aan klacht tegen hen yvas, dat zij zich aap landvredebreuk hadden schuldig gemaakt,- maar, gelukkig voor hen, nam het O. M, als verzachtende omstandigheid aan, dat zij opgeruid en zichzelven niet geweest waren. De twee hoofdschuldigen kregen overeenkomstig den eisch 13 en 12 maan den gevangenisstraf, zes andere beklaag den 10 tot 6 maanden gevangenisstraf. Onder deze laatsten is ook de vrouw van een fabrieksarbeider. Vrouwen-rebellie. De Chinee- sche .wetten zijn voor de vrouw allesbe halve gunstig. In China is de vrouw steeds een slavin, vóór het huwelijk van haar va der, na het huwelijk van haar echtge noot, en indien deze vóór haar mocht komen te overlijden, van haar zoon. Onder de jonge dochteren uit voor name Chineesche familiën is nu een be weging gaande, om aan dien voor de vrouw vernederenden toestand een eindq te maken. Zij hebben daartoe eene „Ver eeniging der zusters" opgericht. Wijl qpenlijke ongehoorzaamheid en verzet tegen de ouders in China een mis daad js, waarop zelfs de doodstraf be staat, onderwerpen de meisjes zich dan, ook schijnbaar gewillig aan den wil der ouders. Verloving, huwelijk, alles heeft plaats, zonder dat ze eenig teeken van verzet geven. Doch nauwelijks in het hui» van den echtgenoot, weigeren ze spijs eni gedragen zich zoo woest, dat de onge lukkige gemaal het niet waagt haar aan te raken, uit vrees voor kennismaking met de nageltjes der schoonen. Nadat drie dagen van de wittebroodsweken aU le'sbehalve aangename wijze zijn doorge bracht, is volgens Chineesch gebruik het tijdstip gekomen, waarop de jonge vrouw haar ouders een bezoek moet brengen. In het ouderlijk huis gekomen, weigeren ze dan, dit te verlaten en daar dit toevluchts- oord volgens de wet heilig en onschendi baar is, kan de gemaal naar zijn vrouw tje fluiten. Hebben de tot de „Verec::!0ing de< zusters" behoorende jonge dames zich alldus aan het echtelijk juk weten te ont« trekk.n, dan tiachten ze door handwer- ken of anderen vrouwelijken arbeid op fat» soenlijke wijze haar brood te verdienen, Somru :;i n daarbij zelfs zóó edelmoe* dig, dat ze een deel van haar spaarepn* ningen aan den verlaten echtgenoot doen toekomen, opdat deze zich een meer me*» gaand vrouwtje kan koopen,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5