Ie Jaargang. 17 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 117. 3)e Seidóelre ©omto/rit Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Februari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Zorgt voor uw Kiesrecht. 15 Februari is voorbij, en daarmee is lie termijn van aangifte voor de kie zerslijst verstreken. Er zullen er nog velen gevonden wor- jden, die op 1 Februari huni belasting pver het afgeloopen dienstjaar niet be taald hebben. Wie hiermede in gebreke Meef, kan1 inog op de kiezerslijst worden geplaatst, tni'ts hij de verschuldigde belasting nog vóór 1 Maart aanzuivert De nalatigen ontvangen een waars chu- Iwing van den ontvanger om voor dien datum alsnog hun penningen te offeren. Maar dan stelle men ook niet langer Uit Wie voor 1 Maart niet alles heeft aangezuiverd, is zijn kiesrecht onherroe pelijk voor dit jaar kwijt Frankrijk. De watersnood. De Fransche minister van Finaïiciëti Cochery heeft bij den ministerraad een wetsontwerp ingediend tot verleening Van krachtdadigen steun aan de slacht offers van de overstrooming. In het (Ontwerp wordt o.a. bepaald dat van de .100 millioen, die de Banque de France aan den staat wil voorschieten, 75 mil lioen gebruikt zullen worden voor voor schotten aan kleine kooplieden, indus trieel en en ambachtslieden, welke voor schotten, te beginnen na twee jaren, binnen vijf jaren in termijnen afbetaald zullen moeten worden. De andere 25 millioen, die het Cré dit Foncier zal beheeren, zullen dienen om personen, wier woningen of eigen dommen door het water vernield zijn, in staat te stellen deze weder op te bou wen. De berichten uit Parijs en omgeving Juiden anders volstrekt nog niet gerust stellend. Het waterkar.toor verwachtte voor he lden een was der Seine van 20 tot 30 ;c.M. aan den pont d'Austerlitz. Te Neuily-Plaisance zijn de kade en .een aantal aangrenzende straten over stroomd. De inwoners hebben hunne huizen ver laten. Uit Bourges en Presse (departement !Ain) wordt bericht, dat ten gevolge van (een doorbraak van een dijk aan de Saöne „twee dorpen overstroomd zijn. De bewoners moesten in allerijl vluch ten met achterlating van al huil have en goed. Nieuwe stijging der Seine. De Seine wast weer. Na de onrust barende stijging der vorige week had men Maandag met groote vreugde ge constateerd een lichten val, maar sinds IDinsdagmorgen rijst het water opnieuw •'tot schrik en angst van vele Parijzenaars, Idie nauwelijks in hun door den eersten [watersnood geteisterde woningen waren teruggekeerd. Oorzaken zijn natuurlijk |de hevige regen- en sneeuwbuien, die gedurende de laatste dagen over Parijs en de Seine-provincies gewoed hebben jien zooveel water maakten, dat men een .sterke rijzing tegemoet ziet; dit vree zen niet alleen de angstige Parijzenaars 'maar oólc de autoriteiten, die 't weten] kunnen. Een der ambtenaren van den hydro- ,metrischen dienst verklaarde n.l. aan een redacteur van de „Petit Parisien"Wij jfropen dat de verwachte stijging niet 'dan één of anderhalve meter zal bedra- Ijgen, maar zeker is het dat wij, gezienf de overvloedige regens en de groote ^massa's sneeuw die aan1 't smelten zijn, ^een nieuwe was der Seine tegemoet Ijgaan. Het is onmogelijk om iets omtrent |«eze stijging te voorspellen maar 'tzou j^ij niet verbazen, wanneer zij de laatste I rijzing overtrof. Vandaag nog zullen wij •|de bewoners van Alfortville Maisons- i'Afort en andere voorsteden een/bevel- 'tot ontruiming hunner woningep thuis fcenden". Qf£ de toestand weder .dreigend woddt blijkt verder ook uit de volgende be richten Eenige straten van Passy staan weer onder water. In! Varenne, Champigny en andere plaatsen worden de bruggen door overstrooming bedreigd. Te Al fortville en Maison-Alfort zijn verschil lende straten' ondergevloeid, zoodat vele woningen in allerijl ontruimd moesten worden. Op verscheidene plaatsen wer den de telegraaflijnen beschadigd, zoo dat de verbindingen met Italië, Zwit serland, Duitschland, en Oostenrijk ook groote storingen ondervinden, Italië. Puis X en de ramp van 1908. Te Rome eene brochure verschenien van 77 bl. tekst in 4o, versierd met 51 sierlijke platen, waarin verslag wordt gegeven over de uitdeeling der sommen men door de katholieke wereld ter be schikking gesteld van Pius X, ten voor- deele der slachtoffers van de vreeseljj- ke aardbeving, die Messina, Reggio en ander plaatsen verwoestte. 'n Som van 6,849,998,54 werd ter be schikking gesteld van Z. H. Deze werd gebruikt als volgt: 850,000 fr. aan de bisschoppen, vooral in Sicilië en Cla- brië, in wier bisdommen, vluchtelingen en zieken werden opgenomen; 179,000 fr. aan de kloostergemeenten, voor den bouw van paviljoenen, om de vernielde kerken te vervangen, en schuilplaatsen voor de daklooze geestelijken 224,000 fr. toelagen aan familiën en personen vooral in de eerste maanden 1,898,295 fr. aan den Apostolieken delegaat, voor den bouw van kerken, weezenhuizen,- scholen, schuilplaatsen en voor het on derhoud van de opgenomen; 118,000 fr. voor den aan'koop van de noodige voorwerpen voor den eeredienst in hon derd kerken1 millioen gedeposeerd voor de opvoeding van 400 weezen, ge plaatst in verschillende gestichten, be rekend op den tijd van 10 jaar; 49,145 fr. aan de geestelijke studenten van de vernielde streken in de seminaries en aan arme wereldlijke studenten in de hoogescholen883,245,05 fr. voor de oprichting van verdere paviljoenen, scho len enz., in de aanstaande lente. Dat maakt f,e samen de som van! 5,201,685,05 fr. De rest, 1 millioenf 648,313,49 fr. zal gebruikt worden voor bouwwerken, voor hulp aan nog 111 andere weezen' of half-weezen, geplaatst in Sicilië en Calabrfë, tot hersteling van kerken en seminaries en voor toelagen aan geruineerden, die zich' nog alle da gen aanbieden. Bij die sommen dienen nog gevoegd de kosten, gedragen door den H. Vader voor het verzorgen van| gekwetsten, vluchtelingen en weezen, opgenomen in Santa Maria. Er waren er in 't geheel 252, met een totaal van 5369 dagen aanwezigheid. Er werden 184 weezen opgenomen, Tn afwachting hunner plaat sing in verschillende gestichten en sa men 1073 dagen onderhouden, in 't ge heel ten koste van 64.200 lire. Er zijn dus in 't geheel 511 weezen door den H. Vader verzorgd en in verschillende gestichten geplaatst. iWat de gebouwen betreft, in, 't ge heel zijn 115 kerken opgericht, 62 andere gebouwen, 5 kloosters, 3 collegies, 10 gestichten en scholen, 2 seminaries, 3 weezenhuizen, enz. Er werd verder nog eene som uit gegeven van 261,346,17, ingezameld door de Gioventü Cattolica Italiana. De verschenen brochure zal verkócht worden aan; 2 fr. ten voordeele der| weezen van; de vernielde streken. Passanante, de man, die in het jaar van de troonsbestijging van Humbert I een aanslag op den ltaliaanschen koning deed, is in het krankzinnigengesticht voor misdadigers te Montelupo-Tiorentlno overleden. Toen koning Humbert zijn intocht in Napels hield, vloog Giovanni Passanante op hem toe en trachtte hem met een dolk te treffen. De koning wist den stoot af te weren, die den minister Cairoli lichtelijk aan het dijbeen ver wondde. De moordenaar werd ter dood veroordeeld, deze doodstraf werd ver anderd In levenslangen dwangarbeid. Het was bij gelegenheid van dezen aan slag, dat koning Humbert de bekende woorden sprak: „Ja, dat is de risico van 't baantje I" Griekenland. Volgens een telegram van den gewoon lijk welingelichten correspondent van de Vossische Zeitung te Athene, is de toe stand van Griekenland weer hachelijker geworden. De kranten mogen alleen uit komen, onder beding, dat de leden van het militaire verbond, die op de redactie kantoren ingekwartierd zijn, op den in houd toezicht oefenen. De zee-officieren hebben zich in het tuighuis van Salamis verzameld en de schepen gevechtsklaar gemaakt, om tegen Piraeus en Phaleron op te treden. De gezanten van Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië hebben zich naar Pha leron begeven om met de commandanten van de daar gestationneerde oorlogssche pen overleg te houden. China. Het oproer te Canton breidt zich uit. Zesduizend door Japanners geoefende sol daten zijn thans in opstand. In een lievig gevecht, dat Maandag plaats had aan de oostpoort werden 500 muiters gedood. De opstandelingen hebben een aantal po litieposthuizen vernield. Zoo luidt een te legram uit Canton aan de „New-York He rald." En volgens een bericht uit Can ton aan de „Figaro" moet de onderkoning hebben verklaard, dat hij niet meer kon instaan voor de veiligheid van vreemde lingen in de wijken, die door muiters bezet worden gehouden, zoodat de zen delingen met hunne gezinnen en de spoor wegbeambten een schuilplaats hebben moeten zoeken in Sjamien, de Europee- sche wijk van Canton. De vrijz.dem. en het Koningschap. Het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond heeft, naar „Land en Volk" mede deelt, in zijn Zondag gehouden vergade ring besloten de volgende motie in behan deling te brengen in de algemeene verga dering van den Bond, welke op Hemel vaartsdag te Dordrecht zal worden ge houden. „De Vrijzinnig-Democratische Bond, er aan herinnerende, dat deze blijkens zijn beginselverklaring zich stelt op den bo dem van onzen constituiioneel-parlemen- tairen regeeringsvorm en er naar steeft dien regeeringsvorm in democratischen zin te ontwikkelen. Overwegende: dat het openbaar onderwijs, krachtens de wet, ,o. m. dienstbaar moet worden gemaakt aan de opleiding der kindieren tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, en dat tot die deugden ook behoort eerbied voor de machten, die krachtens de grondwet zijn gesteld, spreekt als zijn gevoelen uit, dat het openbaar onderwijs den eerbied voor ons constitutioneel koningschap en derhalve voor den drager der kroon behoort hoog te houden en dat de verzaking van deze taak, wel verre van een eisch der de mocratie te zijn, noch in 's lands belang in het algemeen, noch in dat der open bare school zelve is." Wachten. De Haagsche correspondent van De Telegraaf merkt op, dat door het voor nemen van dr. A. Kuyper om zich van deelneming aan de werkzaamheden der Kamer te onthbuden, zoolang zijn zaak hangende is, een ietwat vermake lijke situatie is ontstaan. Want als men bedenkt, hoe het voor- loopig verslag, dat over "het enquête voorstel verschijnen' zal, door Mr. Troel stra moét worden beantwoord en hoe er nergens een termijn is voorgeschre ven, waarbinnen dat antwoord moet in gediend worderi, dan ziet men dus, dat het in de macht van den heer Troel stra ligt, dr. Kuyper zoolang als hij wil buiten de Kamer te houden. Katholieke Kamerclub. Na!ar aanleiding Van de reeds doör óns gemelde verkiezing van Mgr. prof. No- lens tot voorzitter der Katholieke Ka merclub schrijft „de .Tijd": Onze welgemeende gelukwenschëri J&s H-. noeining, welke aan de algemeene ver wachting in en buiten de Kamer beant woordt, kan om verschillende redenen niet anders dan een gelukkige genoemd worden. In den heer Nolens zal de R. K. Kamerclub een President bezitten, in staat om haar even voorzichtig als kun dig te leiden en waardig naar 'ouitenj te vertegenwoordigen. Voor een voor treffelijke leiding blijven ons borg zoo wel zijne ongemeene bekwaamheid en scherpzinnigheid, als de ongewone voor zichtigheid en kalme waardigheid, waar mede hij als Kamerlid in verschillende omstandigheden optrad. Voor een alles zins waardige repraesentatie naar bui ten bezit de heer Nolens, door zijn aan zien en invloed èn bij zijne partijgenoo- ten èn bij zijne staatkundige tegenstan ders, meerdere eigenschappen, welke slechts de allereerste onder de politie ke leiders met hem gemeen hadden of nog gemeen hebben. De leiding en ver tegenwoordiging der R. K. Kamerclub, als zijnde allernauwst verwant aan de practische en oordeelkundige toepassing der katholieke beginselen konden stel lig moeilijk aan veiliger handen worden toevertrouwd dan aan die van Ven* lo's afgevaardigde. Dank zijne diep gaande wijsgeerige en theologische stu diën, is hij, als weinig anderen, in den vollen zin des woords een katholiek ge leerde op staatkundig-staatsrechtelijk-so- ciologisch gebied en als zoodanig uit nemend in staat om de vele en ingewik kelde vraagstukken, welke op dit ter rein aan de orde komen, aan de katho lieke leer te toetsen. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer hebben gisteren een aanvang gemaakt met het afdeelin'gsonderzoek van een grootelijst van onderwerpen, waaronder behooren het enquête voorstel-Troelstra betref fende de decoratiezaak en het wetsont werp omtrent het gemeentelijk belas tingstelsel, voor welk laatste reeds vroe ger de leden der Commissie van Voorbe reiding en hun plaatsvervangers zijn aan gewezen. De Prins Willem II. De directie van den K. W|.-In!dische Maildienst deelt mede, dat de regeering telegrafischen last heeft gegeven aan Hr. Ms. pantserdekscliip „Utrecht", nu kruisende in W.-Indië, om zoo spoedig mogelijk van uit Paramaribo zee te kie zen, ter opsporing van het stoomschip „Prins Willem II". De directie heeft aan de gezagvoerder van het stoomschip „Prins Willem IV" der Maatschappij welk stoomschip binnen enkele dagen uit W.-Indië naar Nederland moet vertrekken opdracht gegeven om te trachten het stoomschip „Prins Willem 11" op te sporen. Het „Handelsblad" deelt nog de vol gende bijzonderheden mede: De route van de schepen van den, Kon. West.-lnd. Maildienst is Amster dam, langs Ouessant, langs (ten zuiden van) de Azoren, Paramaribo. Het tra ject Amsterdam Paramaribo wordt gewoonlijk in 18 dagen afgelegd. Het is een weinig bevaren routewaarop de kans om spoedig een ander schip te ontmoeten niet groot is. Iiitusschen kan de „Prins Willem II" het drij* vend, b.v. met een mankement aan de machine, zeer lang uithouden. Proviand is er voor vijf maanden aan boord, en als de kolen toch niet voor de voortbe weging gebruikt kunnen worden, kan men er tot in het oneindige water mee distilleeren. Zoo kan men dus, zonder gebrek, maanden lang ronddrijven en misschien met behulp van zeilen een' heaven bereiken. Koninklijke Besluiten. Jhr. J. de Rovere van Breugel, hoofd commies met den persoonlijken titel van Referendaris, is bevorderd tot Referen daris bij het Departement van Buiten- landsche Zaken. Met ingang van 16 Februari zijn bevorderd: tot commies, met den titel van tweede adjunct-verificateur bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, de adj.-commies met den titel van tweede adjunct-verificateur, H. D. Heukers; tot commies-boekhouder bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, jjg &dj..-comni(gs-boejcli.f £L y,erschoor3 LEIDEN, 17 Februari. „St. Augustinus". Gisterenavond hield de Weled.Gestr^ heer J. Ph. Niesten, kapitein der In fan* terie, voor de R. K. Studenten-Ver. St. Augustinus te Leiden een lezing oveij „Esperanto en het belang dier taal voor'; de Roomsch Katholieken". Als voorloopers van een algemeene! wereldtaal wijst spr. op het muziek schrift, de cijfers, de internationale vlag* geseinen. Hetzelfde beginsel dat daar* bij tot een internationale regeling voer-; de, n.l. meer gemak in het verkeer, en[ daardoor meer toenadering tusschen dei volkeren, deed ook het plan bestaan ee^. wereldhulptaal te scheppen. De naijver f"--/-en de groote naties maakt het on-/ ijk hiervoor een der bestaande ta* iCii te nemen. Spr. stelt aan een wereldtaal de vol-; gende vereischten: le. geschiktheid voor mondeling en schriftelijk verkeer; 2e. zoodanige keuze van woorden, dat weinig van het geheugen gevorderd; wordt 3e. door alle volkeren gemakkelijk uit te spreken klanken en phonetische schrijf wijze 4e. gemakkelijke grammatica 5e. te begrijpen alleen met een woor denboek. Uitvinder van het Esperanto is Dr. Zamenhof, geboren in 1859, arts te War* schau. In 1889 verscheen zijn eerstej werk over Esperanto. Het fiasco vanj het Volapuck maakte het publiek eerst achterdochtig tegenover de nieuwe taaij maar thans is het Esperanto reeds meer verbreid dan het Volapuck was in zijn' grootsten bloeitijd. Thans bestaan er 86 tijdschriften over Esperanto en 1418 vereenigingen. Reeds vijf congressen zijn er gehouden. Op die congressen bleek! duidelijk de practische bruikbaarheid van het esperanto, als spreektaal. De Nederlandsche afgevaardigden oj> het laatste congres te Barcelona hebben daar zelfs Esperanto gesproken met een kind van vier jaren. De nieuwe taal wordt reeds gebruikt voor vele internationale vereenigingen voornamelijk anarchisten en socialisten. De Esperanto-literatuur bevat dan ook! vele verderfelijke leerstellingen. Toch is( negee'ren van het Esperanto struisvo gelpolitiek. Ook het Katholicisme moet van dat moderne wapen gebruik maken; en reeds wordt er druk gebruik van ge maakt. 30 Maart a.s. zal te Parijs een Katholiek Esperantisten-congres plaats hebben. Veel vlugschriften van de K. S. A. werden in het Esperanto vertaald'. Er is onder hooge goedkeuring van Z. H. den Paus Pius X opgericht een Ned. Kath. Esp. Bond. Spr. besloot het eerste deel van zijn; lezing met een opwekking lid te worden van dien Bond. Na de pauze gaf spr. aan de hanft van een door hem zelf geschreven bro* chure een overzicht van' de grammatica^ waaruit bleek, dat Esperanto werkelijk voldoet aan de vereischten door hem in het eerste deel van zijn lezing voor een wereldhulptaaï gesteld. De vele vragen, die verschillende le* den na het einde der lezing aan den spr. richtten, waren een bewijs van de groo te belangstelling van de vergadering. De praeses, de heer Bruineman, bracht kapitein Niesten den dank over van dé vereeniging. Mej. G. van Kassei, alhier, slaag* de te 'sGravenhage voor het examen! nuttige handwerken. Aan het jaarverslag van de Ge zondheidscommissie te dezer stede is het volgende ontleend: De gezondheidstoestand der gemeente! Leiden was gunstig te noemen en del, sterfte bedroeg 13.75 per 1000. jf Naar aanleiding van den in het vo rige jaarverslag genoemden brief van! prof. Nol en betreffende het groote aan* tal typhusgevallen in het Academisch?, ziekenhuis, werd door prof. van Cal* car het drinkwater te Rijnsburg onder* zocht. In het einde van Maart werden^ in 2 putten typhusbacillen aangetoond!* De centra der typhusgevallen waren ook{ juist daar, waar deze twee besmette put* ten Jagen. Daarbij Jdeek; qq£ $e a 11^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1