Yolanda. BUITENLAND. Ie Jaargs No, 115. 9e £cicbe4xc Sou/tant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Fransche zondvloed. Seine en Marne, Rhone en Saone zijn buiten hunne oevers getreden en be dekken met hunne geelgrauwe wateren de omliggende straten en terreinen. De nood is hoog gestegen, niet alleen |n het wufte Parijs, dat tot heden slechts de misdaden der apachen te duchten meende, en nu met het geweld der wa teren te strijden heeft, maar in heel den omtrek der hoofdstad en in tal van an dere streken, die door de groote rivie ren beheerscht worden. De ramp is algemeen, en in hare al gemeenheid, in hare verstrekkende ge volgen, doet zij denken aan een dier groo te plagen, waarmee de wrekende ge rechtigheid reeds voor meer dan veertig eeuwen de verdwaasde volkeren geteis terd heeft. In den ontzettenden angst, in dengroo- ten nood dien zij alom in de geteisterde streken wekt, doen zij eenigszins den ken aan de vreeselijke wereldramp, die eens het zondige menschdom van den aardbodem deed verdwijnen, al spreekt nier ook meer de goddelijke barmhar tigheid, die tot heden het leven der ]m>en- schen over het geheel nog spaarde. Want, de geloovige christen, hij, die ook ^ier verband ziet tusschen oorzaak en fcevolg, ziet in deze ramp nog iets meer dan de ontzettende gevolgen van het na tuurlijk wassen der wateren. Hij die den climax van misdaden ge volgd heeft, waaraan het ongelukkige Frankrijk zich in den loop van bijna veer tig jaren, sedert de geesel van den oorlog iet trof, aanhoudend heeft schuldig ge- tnaakc, ';moest overtuigd zijn, dat het uur der gerechtigde wrake eenmaal slaan zou. Dat zelfde Parijs, dat dreigde verzwol gen te worden door de wateren die zij ne trotsche paleizen en monumenten on dermijnden, zag toch zooveel gruwelijke ongerechtigheden binnen zijne aloude ves te de weldoenstèrs der armen uit armen- eii ziekenhuizen verdreven; de kerken (ontheiligd en gesequestreerd; de religi euzen verbannen; de priesters gehoond; het zichtbaar Hoofd der Kerk zelfs be- leedigd in zijn wettigen gezant; de pri- "rnaat van Frankrijk verdreven uit zijn rechtmatige ambtswoning. Toen de Parijsche Katholieken den ou den kardinaal-aartsbisschop omstuwden pp zijn droevigen tocht naar zijn nieuw jambtelijk verblijf, drong uit duizenden ge prangde harten de smartekreet: .„Paree, Dom ine, paree populo tuo!" 't Was alsof de trouwe kinderen der Kerk een voorgevoel hadden van de ram pen die de goddelijke Gerechtigheid over het diep verdwaasde Fransche volk zou .uitstorten. - Immers, wij die den ontzettenden stroom van ongeloof en zedenbederf diep treurend aanschouwen, kunnen niet geloo- •ven, dat met deze betrekkelijk nog zachte kastijding, de maat der gerechtigde wra ke zal zijn volgemeten. Veeleer zien wij in deze aanvankelijke groote ramp nog het werk der goddelij ke barmhartigheid, die de schromelijk ver- FEUILLETON. 7) Die zouden de oude vertrekken ook ïnaar hunne stemming ontnemen", ant- iwcordde ik. „Als het u dus geen moeite geeft, zou ik veel liever een der oude ver trekken hebben." „Zooals de Signorina beveelt", was het antwoord, maar het scheen mij toe jdat de oude man een blik met zijne jkleindochter wisselde en hij zich niet zonder eenig aarzelen naar rechts wend de, waar hij door het wegschuiven van eene zware karmozijnroode fluweeleni portière een breede, gewelfde corridor .opende, waarin de vertrekken van het zoogenaamde oude Palazzo lagen, dat jwil zeggen, dat gedeelte van het met fabelachtige ruimteverspilling gebouwde Jhuis, dat voor den aanbouw van den, Jiet front vormenden vleugel ontstaan lwas, en volgens den ouderdom met den |>ouw van het Dogenpaleis samenviel. iDezelfde, niet te omschrijven reuk, die in alle onbewoonde ruimten in oude ge bouwen wordt waargenomen, wias ook fcterk waarneembaar jn dezqn corridor, doolde Fransche natie tot boete en inkeer maant. Het volk dat goeddeels den Heer van leven en dood niet meer eert, ook Waar Hij den mensch het „vermenigvuldigt u" gebiedend voorschrijft; de natie, welks leiders den hoogheiligen Naam van den Schepper van het heelal uit de wetrollen, van de muntstukken en uit de schoolboe ken bant, behoeft wellicht nog zwaarde re kastijding dan die welke de verbolgen wateren het deden gevoelen. Spaar, Heer, spaar uw volk, zoo mag het zwaar beproefde Fransche volk wel bidden. Als toch de maat der zonde is volge meten; als de druppel, die het vat doet overloopen, is gestort, dan pleegt de ge rechtigde Toorn Gods volkeren en indi viduen te verpletteren. Lankmoedig en barmhartig is de Al- goede zeker in hoogste mate tegenover het ongelukkige, rampzalige land, dat zich eens de oudste dochter der Kerk mocht heeten. Frankrijk heeft in het verleden van zooveel ridderlijkheid en edelmoe digheid blijk gegeven, ook tegenover 's Heeren geliefde Bruid, de Kerk; zijne meest edele zonen en dochteren bewij zen ook in onzen tijd nog zooveelldiensten aan de menschheid en 't christendom, onder andere in het legioen van Fransche missionarissen, dat de blijde boodschap brengt aan tallooze over heel de wereld die in de duisternis en de schaduwen des doods gezeten zijn, dat het uur der volle gerechtigde wrake wellicht daardoor nog wordt vertraagd. Hopen wij, dat door den rouwmoedi- gen inkeer ook van velen nog op dezen hunnen dag, de schaal der Oneindige Barmhartigheid zal opwegen tegen die der Eeuwige Gerechtigheid. Anders zal wellicht ook voor het arme verdoolde Fransche volk de dag komen dat zijne vijanden het „met een wal zullen omringen en van alle kanten benauwen." Vertrouwen wij dat de Maagd van Or leans in deze bewogen tijden in haar geboorteland op de altaren verheven, nog eens haar volk verlossen zal van zijne vijanden; de vijanden welke niet zijne steden en gouwen bedreigen, maar die de vermetele hand slaan aan de kostbaar ste parel uit Frankrijk's aloude kroou, het dierbaar kleinood vervat in het rots vaste geloof dei- vaderen, die 't eens ftiet zooveel fierheid getuigden: itGesta Dei per Frangos": de daden Gods door de Franken. G. C. Spanje. De ramp van de „Général Chanzy". Marcel Bandez, de eenige overleven de van de scheepsramp der Général! Chanzy, is in den nacht van Woensdag op Donderdag toen de stranding plaats had, op de kust geworpen en daar be wusteloos blijven liggen tot den volgen den ochtend, toen de zonnewarmte hem tot het bewustzijn terugbracht. Den gan- die wel is waar met Ioopers belegd was, maar er niettegenstaande de, den witgestucadoorden wand bedekkende, van ouderdom bijna onherkenbare fami lieportretten, ongezellig en verlaten uit zag in tegenstelling met de prachti ge gangen van den anderen vleugel ten minste. De kleine Formosa scheen onder de partière te zijn blijven staan, want .de oude Danieli keerde zich om eft wenkte haar met gefronst voorhoofd'. „Ebbene", hoorde ik haar onwillig] mompelen. „Ik kom. Da,ar pf daar het blijft hetzelfde,,. „Wat blijft hetzelfde?" vroeg ik lachend, maar geen geen ander ant woord dan een verradelijk rood op de bruine wangen mijner aardige kame nier, die haastig vooruitliep en de eer ste deur aan de rechterzijde van den ganig links werd hij door smalle spitsboogvensters onderbroken, die op een binnenplaats schenen uit te zien opende. „Een salon", zeide de majordom'o^ met een' donkeren Wik naar zijn klein dochter voor haar eigenmachtig optre den. Ik trad over den drempel der smal le .prachtig ingelegde deur, en zag mij zelf bij den; schijn der twee kaarsen irt een hoog vertrek met ingelegde panee- len, waarboven de wanden met oude, very.e^rUe, ru^ar zojy^s, ijs dadelijk eg- schen dag heeft hij gedoold om men- schen te vinden en eerst Vrijdag is hij te Ciudadela gekomei, waar hij den Franschen consul van het schrikkelijk on geluk op de hoogte heeft gebracht. On middellijk zijn toen vele menschen naar de plaats van het onheil getrokken. De zee leverde er nog een ontzettenden) aanblik. Van alles zag men op de gol ven ronddrijven, ook vele lijken. Maar de overheid verbood pogingen aan te wenden, deze aan land te brengen. De zee was nog zoo woest, cat men aan de rotsige kust nieuwe onheilen vrees de. Een kleine drie weken geleden was er, ongeveer op dezelfde plaats, een Fransch zeilschip gestrand, waar drie opvarenden bij omkwamen. De ramp der Général Chanzy heeft op de Belearen diepen indruk gemaakt. De Fransche consul te Ciudadela meldt dat er 133 verongelukten zijn^ waaronder een zoon van den consul-ge neraal te Denemarken, wiens vrouw en dochter bij den brand in de liefdadig heidsbazaar te Parijs eveneens noodlot tig om het leven kwamen. Er bestaat nog een zeer geringe kans, dat er behalve Baudez nog enkele men schen gered zijn, die op wrakstukken van het schip misschien hier of daar aan de kust aangedreven zijn. Volgens latere 'berichten zou de eenige overlevende van de ramp het volgende medegedeeld hebbenWoensdagmorgen tegen vijf uur, toen hij in zijn hut was, hoorde hij een ontzettend gekraakhij snelde naar het dek, het schip was toen reeds gebroken en de zee was schrik wekkend om aan te zien. Op datoogen- blik trof hem een stuk hout op het hoofd; hij geraakte buiten kennis en toen hij het bewustzijn terugkreeg lag hij op de rotsen. Acht-en-veertig uur heeft het geduurd voor een boer Baudez vond en naar Ciudadela bracht, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Een .an der te Parijs ontvangen telegram meldt, dat de beide handen van Baudez afge zet moeten worden. Men veronderstelt, dat ze bevroren geweest zijn. Duilschland Hoezeer Duitschland en Engeland met argusoogen elkanders oorlogstoerustin gen bespieden, blijkt wel uit een med<edee- ling van den Duitschen Minister van Ma rine, admiraal von Turpitz, naar aanlei ding van de vraag waarom een der nieu we kruisers van de Duitsche oorlogsvloot „slechts" 15000 ton mat, terwijl de over eenkomstige schepen van de Engelsche marine 20.000 ton haalden. De oorzaak hiervan moet, volgens den Minister, worden gezocht in de omstan digheid, dat de Duitsche regeering was misleid door onjuiste opgaven, voorko mende in de Engelsche begrooting. Engeland. De verkiezingen. Gisteren is het resultaat van de laatste verkiezing bekend geworden, waardoor de geheele uitslag is, dat het nieuwe La- merkte, onschatbaar kostbare tapijten waren behangen. Een heerlijk gesneden, gedeeltelijk vergulden schoorsteenman tel, nam bijna een geheelen wand in be slag, en de weinige meubels die in dit vertrek stonden waren eveneens heer lijk gebeeldhouwd. „Jammer, dat hier geen bed is iri deze kamer zou ik gaarne wonen";, zeide ik, verrukt het kostbare, gedeel telijk vergulde snijwerk der zoldering beschouwend, waarvan een driearmige lichtkroon afhing. „O, er is een slaapvertrek naast", riep de kleine Formosa, op eene deur wijzend, welke zich zoo aan het hout werk aansloot, dat ik haar niet gezien had, en ook nu nog alleen de kunstig bewerkte metalen deu/laxp zag, waar op Formosa wees. „Voorbarig ding!" riep de majordo mo heftig, echter dadelijk beleefd voort gaande: „Vergeving, signorina, zulke jonge dingen praten dikwijls hun mond voorbij en hebben d,an eene terechtwij zing noodig". '„Kan ik de slaapkamer zien?" vroeg ik irt plaats van antwoord' te geven. Met een toornigen blik op zijne klein dochter wierp de oude man de voortref felijk gemaskeerde deur open, en ik trad in een nog grooter, met nog kostbaar- is JtelWl ysimi mfer gerhuis zal bestaan uit 273 unionisten, 274 liberaeln, 41 arbeiderscandidaten en 82 nationalisten. Zoodat de regeeringspartij een meer derheid hebben kan bij de beslissende stemmingen van 124 stemmen. Amerika. Wetgevers wijsheid. In Maryland is op het oogenblik' een wetsontwerp in behandeling, strekkende om het strafbaar te stellen voor vrouwen, zich in het publiek te vertoonen met hoe den die meer dan 25 c.M. in (diameter zijn. Op overtreding is boete gesteld van f25 tot f250. In enkele andere Staten der Unie zijn even verwonderlijke maatregelen van wet geving niet enkel voorgesteld, maar ook aangenomen. Zoo mogen in Colorado geen fooien worden gegeven, behalve aan bedienden in slaapwagens van doorgaande treinen. In den staat Oregon is het eenfctrafbaar feit voor dames, hoedenpennen te dra gen die langer zijn dan 22i/a c.M. In Delaware is voorgesteld, een spe ciale belasting te heffen van ongetrouw- den en zigeuners, vallende deze beide categorieën onder de klasse der onge- wenschte burgers. In Utah wil men allen straffen, die .niet minstens eenmaal per week een bad ne men. In Texas wordt men gestraft wanneer rnen door de telefoon vloekt De Katholieken in Canada. Volgens de laatste telling in 1901 ge houden vormden de Katholieken 41 per cent der totale bevolking die 5.371.315 zielen bedraagt (2.229.599 Katholieken 3,131,716 protestanten). Men vroeg zich de laatste jaren af of de katholieken, bij de enorme immigratie van Protestanten, niet reeds begonnen grond te verliezen. Indien men Fr. Alexis van de orde der Paters Capucijnen (Action Sociale vati den 12 Jan.) mag gelooven, is die vrees ongegrond. Afgaande op het bulletin van het tellingsbureau te Ottawa en op per soonlijk onderzoek, gelooft hij te kunnen bevestigen dat de katholieke bevolking van Canada haar proportioneelen invloed bewaart. Nu is de Canadeesche bevolking aldus verdeelt: 3.017.231 Katholieken en 4,332.769 Protestanten. 'Dit gelukkig resultaat is toe te schrij ven aan de weinige geboorten bij Pro testanten en de vele in Katholieke gezin nen. Turkije. In het Jildis-paleis zijn, naar uit Kon- stantinopel gemeld wordt, zaken gevon den, waaruit onwederlegbaar blijkt, dat sultan Abdoei Azis indertijd zelfmoord heeft gepleegd door zich de polsaderen te openen. O.a. zijn twee nagelscharen ge vonden, waarmede de zelfmoord is ge pleegd. Verder papieren, die geen twijfel laten. In het onlangs verbrande Tsjeragar- paleis heeft zich den 4den juni 1876 de bewuste tragedie afgespeeld. Abdoei Azis wanden met hier en daar sterk bescha digde goudstof behangen waren. De schoorsteen was geel marmer en van prachtig beeldhouwwerk voorzien, ter wijl van de vier gedraaide zuilen van het op eene estrade geplaatste reus achtige bed goudkleurige damastgordij nen in dichte plooien neerhingen, in gelegde kasten, eeti waschtafel met mooi gegraveerd tinnen waschstel, een hoo- ge, smalle spiegel in breede, gouden Florentijnsche lijst volmaakten de inrich ting van dit slaapvertrek waarover een keizerin zich niet zou hebben behoeven te schamen. „Wat prachtig! Wat prachtig!" riep ik, vol verrukking om mij heen ziende. „Hier zou ik willen wonen als het kan en hier niemand anders is Danieli boog op waardige wijze. De marchesa heeft bevolen, dat de Signorina zelf hare kamers kiezen moest", zeide hij plechtig, „De Signorina heeft besloten de kamers die haar het eerst gètoonld zijn te nemen zoo zij het. Intusschen ben ik zoo vrij de Signorina nogmaals op den meerderen comfort van de ver trekken! van den linkervleugel attent te maken. Misschien wil de Signorina die tenminste eens in oogenschouw ne men „Neen, neen, ik dank u zeer voor uwe bereidwilligheid", viel ik hem, in, de re- die eenige dagen te voren tot aftredeq gedwongen was, werd badend in zijn bloed gevonden. Het heette, dat hij ver moord was geworden op last der minis ters en vijf jaar later werd Midhat Ipasja* de groote hervormer, wegens medeplich tigheid aan den zoogenaamden moord< ter dood veroordeeld, welke straf ver anderd werd in levenslange verbanning naar Taif in Arabië (waar hij later ge wurgd is). Zijn zoon Ali Haidar waS reeds lang doende met pogingen om.' de nagedachtenis zijns vaders in eer tei herstellen en hij trachtte een herziening van het proces te bewerken. De thans op Jildis gedane vondst heeft Midhart pasja bevrijd van den smet, dien men, h<ad aangewreven. Griekenland. Koning George gevangene van den Militairen Bond. De „Voss. Ztg." publiceert interessan te bijzonderheden aangaande de voogdij schap over den koning v. Griekenland uit geoefend door den Militairen Bond. De Militaire Bond had een motie aan genomen krachtens welke de Koning oogenblikkelijk zou hebben moeten aftre den als hij zijn toestemming had gewei gerd tot bijeenroeping van een National^ vergadering. Gelijk Abdul Hamid zou de Koning opgesloten zijn geworden. Er was sprake van hem als verblijf aan te wijzen een ge deelte van het kasteel van Altena, dat bij de laatste brand gespaard bleef. Het gar nizoen van het kasteel zou verdubbeld zijn geworden. Om een tusschenkomst der mogendheden te voorkomen, zou men zijn doorgegaan met het uitbetalen van de civiele lijst des konings. Volgens de bepalingen der nota zon George I op den troon vervangen wor den door zijn kleinzoon George. Het re gentschap, gedurende de minderjarigheid van George II, zou worden gevoerd door de kroonprinses. China. Te Kanton is uit een klein gesuhil! een ernstige botsing tusschen Chinee- sche soldaten, die door vreemde dril meesters waren afgericht en de politiej geweest. Er werd zoo heftig op straat gevochten dat een Chineesche marine- afdeeling aan land gezet moest worden; die meer dan honderd muiters dooddei en wondde. Drie dagen lang is de stad, voor vreemdelingen gesloten geweest. Vele Chineezen zijn, uit vrees vooq nieuwe relletjes, naar Hongkong ge trokken, maar de overheid meent del muiterij nu onder de knie te hebben. De economische vooruitgang van Duitschland en Engeland. Volgens de officieele statistiek bedroeg de buitenlandsche handel van Duitsch land in 1909 14 milliard 900 millioen mark tegen 14 milliard in 1908. De invoer gedurende die periode liep van 7,664 tot 8,214 millioen en de uit— de. Naar de weinige schreden te oor- deelen, die deze kamers van de overige woonvertrekken scheiden, geloof ik niet, dat ik het u bijzonder lastig maak, wan neer ik deze prachtige vertrekken kieg voor mijn waarschijnlijk zeer kort ver blijf. Kijk eens, modern comfort kon ik1 in ieder goed hotel bekomen, maar daarl ik zoo gelukkig ben, eensin oud Vene- tiaansch paleis te mogen wonen, wil ilé liever eene kamer daarin hebben, die mij aan die lang vervlogen tijden vanl vroeger herinnert, waar de geest van| den nieuweren tijd nog niet heeft rond gewaard. Begrijpt gij dezen romanti- schen wensch, beste majordomo Danieli legde de rechterhand op zijnd borst. „Hoe zou ik dat niet kunnen be grijpen, Signorina, daar ik nu toch in de prachtige vertrekken sla, waarin het doorluchte geslacht der della Spada reeds voor eeuwen geleefd heeft?" zei de hij met onbeschrijflijke waardigheid. Toen, zich1 snel tot Formosa en den( jongen bediende keerend, riep hij be velend „Subito, Formosasubito, Atti- lio! Spoedig het bed in orde gemaakt, lampen gehaald, kaarsen in de cande- labres, vuur in den haard en alles ift orde gemaakt, zoo dat de signorina zichl niet heeft te beklagenSignorina het diner isy i,n jle kleine eetzaal aangericht"^ (Wprdt yejvolgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1