Yolanda, 4> BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 10 Februari. De Kiezerslijst. Met het oog op het belang der Zaak Jdrukken we nog eens de voorwaarden *f, waarop men op de Jciezerslijst kan jvorden geplaatst. Tusschen 1 en 15 Februari moet aan gifte geschieden voor de kiezerslijst. Wie vóór of op 15 Mei van dit jaar 25 jaar oud is, kan kiezer worden. Hij moet Nederlander zijn en op| 1 Febr. inge zetene van het Rijk, d. w. z. sinds 18 maanden inwoner van het Rijk. Belastingkiezers. Belastingkiezer is hij, die over het laat- ste dienstjaar al' zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die be lastingen zijn: Personeele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en I Bedrijfsbelasting. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in .1908 grondbelasting is betaald, terwijl hun 'aandeel in die belasting fl bedraagt, be- hooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie. Wie verhuisde naar een andere ge meente, en in een vorige belasting be taalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het voldaan getee- kende belastingbiljet. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt van den ont vanger een waarschuwing thuis, een gra tis waarschuwing waarin gezegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet vol daan, men niet op de kiezerslijst komt Examenkiezers. Welke examens geldig zijn, kunnen wij niet uitvoerig opgeven; de wet zegt, dat Zij kiezers kunnen worden, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, inge steld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeen en maatregel van bestuur en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt, de vervul ling van eenige betrekking of de uitoefe ning van eenig bedrijf of beroep. Onderwijzers, geestelijken, ambtenaren bij de belastingen, beambten bij het spoor wegwezen, enz., die een examen hebben afgelegd, kunnen door overlegging van hun diploma het kiesrecht bekomen. Eenmaal examenkiezer, behoeft ge, zoo lang ge in dezelfde gemeente blijft wo nen, u niet meer opnieuw aan te geven. Huurkiezers. Huurkiezer is hij, die op den 31sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijnmits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Men kan echter ook kiezer worden, wanneer het huis of het gedeelte van het huis, "dat men bewoont, niet den ge- erschten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft en samen daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt ver kregen. De bepalingen voor de huurkiezers gel den ook voor de schippers; zij moe ten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 kub. M. inhoud of 25000 K.G. laad vermogen. Loo n ki ezers. Inkomsten- of loonkiezers zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bizondere instellingen in dienstbetrekking zijn ge weest, en daar een loon hebben geno ten, dat voor verschillende gemeenten ver- schillenc is bepaald. Het loon, in vaste dienstbetrekking dcor de vrouw genoten, kan worden ge- FEUILLETON. „Omdat nu, omdat De dames zagen elkaar aan, haalden de schouders op en voegen er bij: „Dio mio, heel Ve netië kent de oorzaak, en iedere gonde lier, iedere koetsier zal u daar vertellen, dat het in de Ca'Spada spookt!" Dat was dus het groote geheim! Ik keek mijn overbuur een oogenbük heel verbaasd aan, en begon toen hartelijk te lachen. „En gelooft de geheele familie daar aan vroeg ik lachend. „Ja, hoe zou het dan mogelijk zijn, aan zoo iets niet te gelooven was de zeer verwonderde wedervraag. „Wel, omdat er geen spoken bestaan, en hetgeen men er voor houdt, gewoon lijk zeer makkelijk te verklaren is, en heeLemaal geen griezelige oorzaak heeft", gaf ik ten antwoord, wat mij eenige blik ken vol ongehuichelde afschuw bezorgde. „Ja, het is bekend dat gij Duischers zeer sceptisch zijt", begon de oudste na eene langere pauze. „Een volk van twij felaars." teld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minderjarige inwonen de kinderen. Menbehoeft niet het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag be reikt. Ongevatlenrente wordt ook als loon be schouwd. Staat ook in een ander bedrijf in den regef het werk gedurende een ge- deefte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, als diensttijd [beschouwd. Is men ten hoogste twee maanden ziek, dan wordt het loongere- kend ontvangen te zijn. .Woont een werkman bij zijn patroon in en heeft hij daar ook den kost, dan mag de kost en inwoning als loon worden be schouwd en bij het Joon in geld worden opgetrokken. De bepalingen voor inwonende zoons zijn dezelfde. I Spaar bank kiezers. ,Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f50 in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusscheinl 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder over legging van een bewijs van de direc tievan het Orootboek of het be stuur derSpaarbank, dat hij inder daad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, een boekje te hebben van de Rijkspostspaar bank. Andere spaarbanken tellen ook mee; doch natuurlijk moeten de licha men, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtsper soonfijkheid hebben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 znij opgericht, moe ten ze een waarborgsom van f25000 bij de Ned. Bank hebben gedeponeerd. Pensioenkiezers. .Voor pensioenkiezers geldt hetzelfde als voor loonkiezers. Als loon wordt ge rekend het pensioen of de lijfrente, door openbare instellingen verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instel lingen uitbetaald. Wie f500 pensioen heeft kan kiezer worden. Wie minder pensioen heeft, maar er nog iets bij verdient, kan dit bij elkaar tellen. Pensioen ,of lijf rente voor de vrouw geldt geheel, dat van minderjarige kinderen, voor de helft, voor den man. Wij herinneren, dat de tijd van aangifte is van 1 tot 15 Februari. Wie daarna komt,.krijgt onder geen voorwaarde meer het kiesrecht. Formulieren van aanvraag zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie. Om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn, moet ge bovendien gemeentebelas ting betalen. Brieven uit Warmond. IV. Een paar weken geleden hebben we in dit blad reeds melding gemaakt van de zware fundamenten, aardewerk en doodsbeenderen, voor den dag gekomen, bij het „uitsteken" (zooals de bloemisten term is) van .het'weiland terzijde van het Seminarie. Vijf eeuwen geleden moet hier een klooster gestaan hebben, bewoond door Cisterciënser monniken. Thans is er niets meer van overgebleven; alleen de naam „kloosterland" en „kloostertuin" herin nert ons die oude stichting. Wie dit klooster gebouwd heeft, lezen we bij Alkemade en v. d. Schelling: Anno 1409 fundatum est Monasterium in Warmond a Domino Joanne de Warmond in loco qui olim noininabatue „Oud Tel lingen", ubi olim Domini de Teylingen habitabant. Deze vertaling hiervan luidt: „Door Heer Jan van Warmond is in 1409 te Warmond een klooster gesticht, op de plaats die eertijds genoemd werd Oud-Teylingen, waar voorheen de Hee- ren van Teylingen plachten te wonen." Men verwarre dit O u drTeylingen niet met het riddergoed ,N i eu w-Teylingen, onder Sassenheim, dat algemeen bekend „Niet geheel", haastte ik mij te ant woorden. „Ik heb een massa familiele den en bekenden die bij allerlei spoken zweren, in 't bijzonder bij bepaalde spook huizen en spookkamers. In ieder geval is mijne persoonlijkheid bij spoken niet zeer bemind, want ik heb herhaalde malen in spookkamers geslapen, zonder daar ook maar het minste of geringste gehoord of gezien te hebben. Is het geoor loofd te vragen welk soort spook de Ca- sa Spada door zijn bezoek zoo onveilig maakt, dat een geheele familie zich daar uit verdrijven laat? Een schouderophalen, dat zeer veelzeg gend moest zijn, mij echter absoluut niets zei de, was het antwoord. „Men hoort van allerlei daarover" werd toen na eenig aarzelen gezegd. „De fa milie zelf is zeer terughoudend in hare mededeelingen, om niet te zeggen, dat zij er zich liever in 't gleheel niet over uitlaat. Wanneer men er over begint, bre ken zij het gesprek af, en brengen het op een ander onderwerp. Maar niettegen staande dat hoort men zooveel van gas ten uit de dagen dat men in de Ca'Spada nog gasten noodlgde, van de dienstbo den „Zeer geloofwaardige getuigen'-', (be merkte ik. „Zeker", werd mij toegegeven, hoewel ik juist het tegendeel bedoelde, „üqt Jb^eft is om het feit, dat Jacoba van Beyeren daar heur laatste levensjaren sleet. Met het doe! om er een klooster van te maken, ontving Jan van Warmond dit febouw met bijbehoorende landerijen, van e Grafelijkheid Holland, waaraan Oud- Teylingen bij verbeurdverklaring verval len was. In 1296 toch werd Heer Wil lem de vierde .Heer van Teylingen, om den bekenden moord op Graaf Floris V uit den lande gebannen en werden at zijn bezittingen verbeurd verklaard. Sinds ad dien tijd, tan 1296 tot 1409, had het onbewoond gelegen, geen wonder dus, dat Henricus .Thaborita, van een „eenzame en verlaten plaats" spreekt, De stichter, Jan van Warmond (ook Jan van Woude genoemd) is de voornaamste rid derfiguur in de geschiedenis van ons dorp. In den strijd van Hertog Albrecht van Beyeren, tegen de Oost-Friezen in 1396, werd hij om zijn dapperheid tot ridder geslagen. Hij huwde met Agnes v. Cruy- ningen, de dochter van 'n Zecuwsch edel man. Eerst bouwde hij te Warmond op eigen kosten 'n klooster voor edelvrou- wen die tot armoede vervallen waren (het geen we later bespreken en daarna het klooster wat we nu aan 't beschrijven zijn en Maryen-have (portus sanctae Mariae) werd genoemd. Hij overleed in 1417 en werd in het monniken klooster te War mond, vóór het Hoog Altaar begraven. Zijn vrouw was reeds in 1400 in de Pa rochiekerk ten grave gedragen, waar nóg de rijk gebeeldhouwde zerk heur laatste rustplaats aanwijst. Mary en have werd door zijn stichter ruim van goederen en inkomsten voorzien. De meeste hiervan bestonden uit wei- en teelland, dat gedeeltelijk door de monni ken zelf werd gebruikt, en gedeeltelijk door hen aan de Warmondsche boeren werd verpacht. Onder die verschillende stukken land hebben sommigen hun toenmaligen naam tot op heden gehandhaafd. Zoo lezen we in den begiftigingsbrief bijv.: „vijf tien marghen lants, gheten die „Ha- gheweyde", verder „5 marghen en 2 hont, bezijden die Holle Maren an de oostsijde Claes Rengers woninghe. Bij elkaar bezat het klooster ongeveer 80 morgen.- Voorts hadden zij de schouw of overvaart op de Poel, mochten zon der maalloon koren laten malen op den molen van heer Jan (Korenmolenbrug). Verschillende geestelijke en wereld lijke personen schonken in den loop der jaren land, kostbaarheden, kerksieraden, huisraad, koren ,enz., zoodat Maryen- have weldra bekend stond als een zeer 'voorname stichting. Aanvankelijk werd begonnen met een zestal Cisterciëncers uit het klooster te IJsselstein. De eerste Prior was Johan Kleij, die tot 1441 aan het hoofd der broeders stond, wier aantal in dien tijd zoo was toegenomen, dat men overging tot stichting van een dergelijk klooster en wel te Heemstede. Bij het aantal monniken voegden zich in den loop der jaren nog wereldlijke lieden, die wel niet geheel den kloos terregel volgden, maar als leekenbroe- ders ter eere Gods de dagelijksche be zigheden der monniken op zich namen. Dezen werden conversen genoemd en zoo lezen we van een „kok, melcker, scoemaker, dorpman, bacgerman, 'brou wer, enz." Onder de leekebroeders van Maryenhave waren ook vele adellijke personen, die hier ver van 's werelds gewoel in alle stilte en nederigheid God dienden. Nog was bekend de schoone boekerij waardoor men in staat was kunst en let teren te beoefenen, en meer dan een der Warmondsche priors vooral is be kend in 'de middeneeuwsche litteratuur. Zoo groeide en bloeide hier dit schoo ne klooster.... tot opeens een ruwe, en niets ontziende, dolle beeldstormersben- de het verwoestte en verbrandde. Niets bleef er over ,en nu, na vijf eeuwen, staren we met weemoed naar die hechte fundamenten, waarop eens Maryenhave rustte. En dan zien we voor onzen geest het oude, eerbiedwaardige gebouw, met zijn zalen, gangen en cellen, waar stille monniken in witte pijen en zwarte kap pen leven, werken en bidden. Ten jare 1575 werden al de goederen en eigendommen van dit klooster, door de~ Staten van Holland, tot onderhoud der Leidsche Hoogleeraren aangewezen. In den historisch en optocht van 1898 werd Maryenhave in het klein, rondgé- dragen. De Warmondsche lezer zal zich dat nog wel herinneren. QUIS. België. De minister van koloninë Renkin zal binnenkort drie gewichtige besluiten af kondigen, waarbij het financieel beheer der Kongo-kolonie overeenkomstig de in uitzicht gestelde hervormingen grondig veranderd wordt. Binnen veertien dagen zal de koloniale raad zich met deze be schikkingen bezig houden. Volgens de ze besluiten worden de belastingen voor immigranten aanmerkelijk verminderd; de belasting van 5000 francs op de vestiging wordt opgeheven en een nieuwe en een voudige regeling voor den aankoop van landerijen vastgesteld. De sociaal-democraat Vandervelde heeft den minister in de Kamer erop gewezen dat in tegenstelling met diens bewerin gen de caoutchouc-uitbuiting in het Kon galand Mongala en in 't Abirgebied niet onderdrukt is, maar gedurende een deel van het jaar blijft bestaan. De Kongore- geering verklaart dat deze veronderstel ling op een dwaling berust. Het eerste verbod werd den eersten Juli 1909 alleen voor de rest van het jaar uitgevaardigd, en den len November 1909 door een verbod voor 1910 gecompleteerd. Den beambten in het vroeger zoo zwaar be zochte Mongala en in het Abirgebied is 't zelfs verboden caoutchouc als belas ting aan te nemen. Alleen vrijwillig aan gebrachte caoutchouc mogen zij koopen. De koloniale regeering heeft tot nu toe voor 3.2 inillioen munten naar den Kon go laten brengen, om zoo langzamer hand de geldcirculatie in te voeren. Italië. De K. S. A. in Italië heeft te Florence een Centrale Comité-vergadering gehou den, waar prof. Toniolo als eerevoor zitter en prof. Boggiano als president werd benoemd. Deze beval de oprich ting aan van een Katholiek tijdschrift dat als gids voor het geheele openbare leven dienst zal kunnen doen. De Sociale Week zal dit jaar in de week na Paschen te Napels worden ge houden ze zal vier onderwerpen be handelen: volkspsychologie en paeda- gogiehet gezin volgens christelijke op vatting in betrékking tot de vragen van den dagde vakvereenigingen en de landverhuizing. Engeland. Een kerk-inwijding. Eergisteren is, te Southend, aan de monding van "de Theems, wederom een nieuwe, groote Roomsche kerk inge wijd. Mgr. Bourne,de aartsbisschop van Westmnister verrichtte de plechtigheid waarbij talrijke priesters tegenwoordig waren. De nieuwe kerk is toegewijd aan het H. Hart en is in Normandischen stijl gebouwd. De Katholieke Kerk breidt zich in En geland hoe langer hoe meer uit! Griekenland Omtrent Kreta zijn de mogendheden tot overeenstemming gekomen. Beslo ten is tot nieuwe mi.iiaire bezetting van eenige punten van het eiland of van de Kretenzische douanestations. Voorts zal der regeering te Canea te kennen ge geven worden, dat de mogendheden de zending van Kretenzische vertegenwoor digers naar de Grieksche nationale ver gadering in geen geval zullen dulden. Dezelfde mededeeling zal worden ge daan aan 3e regeering te Athene. De nota aan de Kretenzische regeering, die in zeer beslisten toon is gesteld, bevat een ernstige waarschuwing tegen elke schending van de Turksche souvereini- teit. De mogenöheden zifllen onder allo omstandigheden doorzetten dat deze gen handhaafd wordt Rusland. Een vervalscht bevel van den Tsaar. Zoover is het in Rusland gekomen* dat de chef der keizerlijke kanselarij voor verzoekschriften, baron Alexander Bud- berg, dus niet de eerste de beste wil lens en wetens gebruik maakt van de stukken, die naar hem bekend is, vat- schelijk met den naam van /den Tsaar onderteekend zijn. Het bedoelde stuk werd gebruikt in een quaestie tusschen graaf Gizycki, een Russisch onderdaan, en zijne gemalin* gravin Gizycki, geboren Paterson. De Russische graaf was in Chicago gehuwd en uit dat huwelijk was een dochtertje ge boren, de kleine gravin Eleonora, die thans ongeveer vijf jaar oud zal zijn. On- eenigheden tusschen den graaf en zijn gemalin hadden aanleiding gegeven tot verwijdering, en sedert liep de strijd over het bezit van het kind. Door geheet Europa werd de vervolging voortgezet van de kleine Eleonora, die nu eens in vaders, dan weer In moeders handen was. Eindelijk had de vader het kind in zijn macht, en in Weenen onder dak gebracht* Daar vernam hij, dat in Rusland een proces tegen hem aanhangig was ge maakt wegens hoogverraad. Hij snelt naar Petersburg en wordt verwezen naar ba ron Alexander Budberg, chef der kei zerlijke kanselarij voor verzoekschriften* die hem mededeelde: dat het hem in Rusland als hoogverraad werd aangere- rekend, dat hij zijn kind onder bescher ming der Oostenrijksche wet had ge plaatst. Na lange besprekingen erkende Budberg, dat van hoogverraad geen spra ke was, maar 'tevens overhandigde hij Graaf Gizycki een schriftelijk bevel van den Tsaar, om het kind aan de moeder af te staan. Niet-opvolging van dit bevel,- zoo verklaarde baron Budberg, zou als ongehoorzaamheid aan den uitdrukkelij- ken last van Tsaar worden beschouwd* Graaf Gizycki wilde niet gaarne onge hoorzaam zijn aan den machtigen gebie der en gaf dus last, aan den bewaker van zijn kind, te Weenen, om het aan Mevrouw GizyckiPaterson te overhan digen, die in strijd met een schriftelijke belofte, onmiddellijk met het kind naar Amerika ging. Graaf Gizycki had van ba ron Budberg een afschrift van dat bevet van den Tsaar gevraagd en dat ook ge kregen. Sedert echter is Graaf Gizycki er in geslaagd te ontdekken, dat de Tsaar van de geheele geschiedenis niets wist en dat Z. M. zeer verontwaardigd is over het misbruik dat van zijn naam gemaakt is. Thans heeft de Tsaar een streng onder zoek ingesteld naar de motieven, die ba ron Budberg kunnen geleid hebben, om op die wijze op te treden en zelfs schrif telijke bevelen van den Tsaar uit te vaar digen, die de Tsaar nooit had gezien. China. Meisjes-studenten. Het Chineesche departement van on derwijs heeft eenige voorschriften op gesteld, welke door meisjes, die mid delbaar of hooger onderwijs genieten moeten worden in acht genomen. De Chineesche meisjes moeten zich be scheiden en niet opzichtig kleeden. Meis jes onder de vijftien moeten in haai4 kleeding de uiterste soberheid betrach ten. Voorts mogen meisjesstudenten haar voeten niet verminken, haar haar niet los laten hangen, geen bloemen in het haar hebben en... zich niet het gelaat poederen. De Keizer van China heeft deze voor schriften bekrachtigd. Mr. Nelissen. Aan den Minister van Justitie ,mr. Nelissen, is een verlof verleend van 12 Febr. e. k. tot 11 April d. a. v. mij uit de coupé, en belastte zich met mijn handbagage; toen traden wij naar buiten op het platvorm, waarvoor in de donkere, nauwelijks bewegende water straat, een lange rij gondels lag, ieder met het zwarte, doodkistachtige kamer tje, dat aan het spitse uiteinde eene lan taarn droeg, door welks bonte g!a::e et licht gloeide als glimwormen in een zo mernacht. „Gondola, signora, Gondola!" klonk het door elkaar uit honderd kelen, toen ik aan den rand van het platform voor den trap stond. Ik keek vragend naar Luigi om maar hij schudde slechts het 1 „Ca'Spada!" riep hij, en uit het 'seiner onoplosbare gewirwar, schoot een zwarte gondel te voorschijn en legde vlak voor den trap aan. Luigi sprong er in, en reikte mij de hand, ik volgde hem en moest bukken om door het met wapens versierde deurtje te stappen,, maar binnen zonk ik op weeke, zwarte atlaskussens neer, verlicht door een met rose zijden sluiers discreet gedempte, sierlijke ijze ren lantaarn, die boven den dikken, ge slepen, zilveren spiegel in den hoek hing en het kamertje tooverachiig verlichtte. (Wordt vervolgd)* velen van de gasten verdreven, en even zoo vele dienstbodenalleen de oude ma jordomo, wiens ouders en grootouders reeds het huis Spada dienden, houdt het er met zijne familie uit". „Misschien staat hij in nauwe betrek king tot de geesten", kon ik niet nalaten op te merken. „De majordomo? Maar ik vraag u het zijn toch geesten uit het huis Spada, die in het paleis ronddwalen", werd mij van de eene zijde verschrikt toegevoegd, terwij! de ander zeide: „voor zoover ik weet is het maar één geest, die sedert geruimen tijd de Casa bewoont, en altijd onder dezelfde gestalte zichtbaar is". Dit alles was zeer interessant om te hooren, daar het mijne toekomstige wo ning een zeer romantisch waas verieende, maar, daar ik absoluut ongevoelig voor spoken was, wond het mij verder niet op. Integendeel, het zwarte vermoeden rees in mij op, dat de een of andere in Patazzo Spada waarschijnlijk de genoemde erf- majordomo er belang bij had het ter- reiri voor zich alleen te behouden, en voor dat d*el de echt Italiaansche neiging tot het geloof aan geesten gebruikend, in hoogst eigen persoon voor geest speelde mij ging dit goddank niets aan, ik moest slechts een korten tijd daar verblijven, en ik was veel te blij dat ik een paar da- gqn aq jfiqn £cht Vgnetiaansch paleis zou doorbrengen, om met deze gelukkige ge beurtenis niet graag een dozijn familiespo- ken op den koop toe te nemen. Het was mij altijd voorgekomen diat geesten slechts bestonden in die verbeelding van sommige vreesachtige personen, en daar ik niet van plan was mij door dat gebabbel zenuw achtig te laten maken, lieten mij de spo ken van de Casa Spada eenvoudig koud. Dit laatste was niet het geval met mjjn heerlijk Venetië zelf. Ik was vermoéid van mijn lange nachtelijke reis, maar "hoe meer wij Venetië naderden, des te opgewonde ner werd ik, en toen de trein eindelijk Mestre verliet, kreeg ik werkelijk hart kloppingen van verwachting. De lichten begonnen reeds te schemeren, het licht werd heller en heller, en op eens donder de de trein over de reuzenbrug die het vasteland met de waterstad verbindt. Daar lag zij nu voor mij, de zeekonin gin een phantastische, purperviolette schaduw op den doorzichtigen berilach- tigen gekleurden achtergrond des hemels, waaraan het zonlicht zoo juist gedoofd was. Torens, koepels, schoorsteenen sta ken met scherpe omtrekken in de zachtge- tinte, duister wordende lucht, lichten schitterden, daar stoomde de trein het groote station binnen, precies zooals in iedere anJerc tc slai. De trein stond nauwelijks stil, of dh pude Luigi was reeds op zijn post, hielp

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5