'Ie Jaargang, No. 107. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. BurCQU OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Het Bureau der Kath. Vakorganisatie. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" bevatte dezer dagen een artikel, dat ge- ricnt was tegen de bestaande plannen om bovengenoemd Bureau zooals het blad schrijft „over te brengen naar het Bureau der Kath. Soc. Actie te Leiden." De „N. Haarl. Ct" meent, dat door deze „overbrenging" voor de K. S. A. „enorme en misschien onherstelbare scha de" zal ontstaan. £n als afdoend argument geeft het blad op, dat K. S. A., „Futura" en „Voorhoe de" „in den volksmond als één worden beschouwd", en dat de uitgave van „De Voorhoede" door „Futura" bij velen ont stemming heeft gewekt. Ons lijkt dit argument al zeer ongeluk kig gekozen. Ten eerste is het verwijt, in het „argu ment" vervat, vrijwel oudbakken en reeds meermalen met grond tegengesproken maar ten andere is het de vraag, of de vestiging van het Bureau onzer R. K. Vakorganisatie te Leiden nu juist een ontstemming ten nadeele der K. S. A. zal teweegbrengen, als het Haarlemsche orgaan vermoedt. Wij gelooven eer het tegendeeln. 1. dat de „ontstemming" veel grooter zal zijn, wanneer het Bureau niet te Leiden .wordt gevestigd. Dit Bureau hoort te Leiden. Het ligt geheel in de lijn der ontwikke ling van de K. S. A., dat dit centrale punt van vakorganisatie gevestigd worde in de plaats zelve, waar het Centraal Bureau der K. S. A. zijn zetel heeft Dit wil volstrekt niet zeggen, dat even tueel het Bureau .onzer Vakorganisatie Zal worden overgebracht naar het Bu reau der K. S. A. Als zoo dap ig staan bekte Bureau's op zich zelve; hebben beide verschillende ambtenaren. Maar, bij vestiging terzelfder plaatse, bestaat er een makkelijker gelegenheid voor beide tot het plegen van geregeld, spoedig en vruchtbaar overleg. En dit kan niet anders dan uitermate Wcnschelijk zijn in het belang onzer vak organisatie zelve. Het was in de eerste dagen van de oprichting der plaatselijke comité's, dat Mgr. Konings sprak van de K. S. A. en zijn Centraal Bureau, als van „het vlieg wiel" onzer sociale actie. Welnu: met het vliegwiel staan ande re, en wel in de eerste plaats de grootere raderen, in nauw verband. En zoo is d.e R. K. vakorganisatie een voornaam rad in onze sociale beweging, dat ongetwijfeld zeer dicht bij het vlieg wiel bevestigd moet zijn. Het is ons dan ook allerminst duidelijk, op welken goeden grond de „N. H. Ct." kan beweren, dat het te vreeezn staat, dat een vestiging van het Bureau te Lei dden, „aan de K. S. A. opnieuw schade Zal toebrengen." En nog meer nevelachtig wordt het ,ons, indien we uit den mond vaji het zelfde blad, met roerende bezorgdheid, hooren, dat het vreest, dat de kring van Vrienden der K. S. A. zal verkleinen, wan neer, ja wanneer.„het bureau der Kath. Vakorganisatie gaat.... huizen.... in de wo ning der K. S. A. Dat moet voo'r sommigen wel een ge freesd spookhuis zijn... Maar voor wie niet aan spoken ge looft en zijn nuchter verstand wil gebrui ken, kuawen nog dienst doen de volgende opmerkingen, die we aantreffen in het j.Dagbl. v. Nbr.", met welke we ons ge heel vereenigen: „Of de volksmond K. S. A. en „Voor hoede" en „Futura" één zaakje noemt, .weten we niet; de volksmond zal in de- Zen ook wel weer spreken, wat aan het Volksoor wordt ingeblazen. Wat ervan zij, de noodzakelijkheid, dat het volksoor nu de juiste feiten te hooren krijgt, erkennen Ook wij. Maar overigens komt het ons voor, dat de „N. H. Crt." ten onrechte slech te gevolgen vreest van de vestiging te Leiden van het Bureau der R. K. Vak organisatie. i. Integendeel, jmen £al .oyeraj d^e ves tiging toejuichen, zóó men slechts juist worde ingelicht. Het bureau voor de R. K. Vakorgani satie heeft zijn eigen ambtenaren, zai dus geheel zelfstandig werken. Van een samensmelting der beide bureau's kan dus geen sprake zijn. Maar wel zal het Bureau der Vakor ganisatie profiteeren van het Centraal Bu reau der K. S. A., van de voorlichting zijner ambtenaren, van de bibliotheek, den inlichtingendienst eiïz. enz. Dat hoort ook zoo. Elke katholieke organisatie kan van het Centraal Bureau der K. S. A. op gelijke wijze gebruik maken, daar is dit Bureau voor opgericht. Dat het nieuwe Bureau voor de vakorganisatie graag de voorlich ting van het Centraal Bureau der K. S. A. bij de hand heeft, en zich daarom te Leiden gaat vestigen, kan niemand euvel opvatten. Tenzij de tegenstanders dier R. K. Vak organisatie. Die aan de vakorganisatie die steun in-den-rug niet gunnen. Hun aantal kan echter onder de voorstanedrs der K. S. A. niet groot zijn. Want deze voorstanders der K. S. A. willen de organisatie van alle standen en hebben de K. S. A. opgericht om die organisatie met alle middelen te helpen. Zij hebben de centralisatie der R. K. Vakvereenigingen met vreugde be groet, juichen het thans toe, dat dit Cen trale Bureau een plaats van vestiging heeft gekozen, waar het op z'n best de hulp der K. S. A. genieten kan. Van hen is geen afkeuring te verwachten. Maar van wie dan? Denkt om de Kiezerslijst t Het is nu tijd te zorgen dat de kie zers zorgen, dat ze op de kiezerslijst komen. Na 15 Februari a.s. is de tijd, waarop de aangiften kunnen geschie den, onherroepelijk verstreken. Aangifte moeten doen huurkiezersj, loonkiezers, spaarbankkiezers en exa men-kiezers. Die aangifte moet geschieden ten ge meentehuize. Wie niet weet', hoe de lijsten, die kosteloos ter secretarie verkrijgbaar zijn, in te vullen, vervoege zich tot ?ijn kies- vereeniging, die gaarne alle inlichtngen zal verschaffen. Ook op de kies ver een igingen zeiven rust in deze dagen de niet gemakkelijke taak, na te gaan welke kiezers dit jaar op de nieuwe lijst kunnen komen, en verder te bewerken dat deze er inder daad op geplaatst worden. Het bestaand kiesrecht is al wel zoo uitgebreid, dat niet velen van 'het recht tot stemmen verstoken zijn. Men geve dan getuigenis van zijn goe den wil, door zich de moeite te getroos ten van een gang naar het gemeentehuis of naar een bestuurlid der R. K. Kies- vereeniging. Ons kiezerscorps moet zoo sterk mo gelijk gemaakt, want de ondervinging heeft geleerd, dat met enkele stemmen, ja met één énkele stem meerderheid, candidaten werden gekozen, en dat één enkele stem meerderheid invloed had op een wet, die ook met een stem meer derheid werd aangenomen. Het is voor de zaak der Christelijke partijen en pnze Christelijke regeering, dat ieder onzer, die daarvoor in de ter men valt, het wapen van het kiesrecht moet zien te bemachtigen1. i Frankrijk. De laatste telegrammen uit Frankrijk melden, dat de Seine en Marne zeer blij ven -dalen. In Maisons-Alfort en in Alfortville staan nog slechts eenige straten onder water. Te Alfortville zijn twee huizen, ingestort. Oeen persoonlijke ongelukken zijn daarbij voorgevallen. Een nidustrieel, te Rouaan, die gevaar voor besmetting deed ontstaan door af val van zijn fabriek in de Seine te wer pen, werd -dit gewapender hand belet Hierbij ontstond een strijd tusschen de bewoners van de wijk en de voerlieden van den industrieel'. Te Harondet bij Amien's Waren ineen lakenfabriek om de een of andere reden ^tal arbeiders w,a,a£- op ongeveer 50 wolkaarders zich naar de fabriek begaven de werkzalen bin nengedrongen, daar de electrische lam pen vernielden, de drijfriemen stuksne- den enz. Gendarmes en bereden jagers zijn thans naar Harondet gezonden tot handhaving van de orde. Italië. Typhus op Malta. Op het eiland Malta heerscht een hevi ge typhus-epidemiemeer dan 300 per sonen, waaronder verscheidene soldaten liggen door de ziekte aangetast. Het 14- jarig dochtertje va admiraat Curzon-Ho- we is reeds aan de gevaarlijke ziekte bezweken. Men gelooft de oorzaak in de groenten en het drinkwater te moeten zoeken. De autoriteiten hebben strenge sanitaire maatregelen genom en Engeland. Uit Rome wordt aan de „Voss. Zeit." geseind De steeds goed ingelichte Vatikaan- sche correspondent van de „Corriere della Sera" meldt: De Vatikaansche kringen koesteren groote verwachtingen van den door de verkiezingen versterk ten invloed der Ieren in het Engelsche parlement. Het Vatikaan hoopt niet meer of minder dan dat de Ieren, die thans een beslissende rol, ongeveer als het Centrum in den Duitschen Rijksdag, kunnen spelen, het herstel van de diplo matieke betrekkingen tusschen het Vati kaan en Londen zullen doorzetten. Wij deelen dit bericht natuurlijk onder de grootste reserve mede. Rusland. Te Orvidiopel, een Duitsche kolonie bij Odessa, deed zich eenige maanden het volgende geval voor: Een beschon ken inspecteur van politie, Michajlow geheeten, viel op zekeren dag de vrou wen en dochters der kolonisten op er gerlijke wijze lastig. Toen de aanwe zigen daartegen opkwamen, trok hij woedend zijn sabel en wondde twee knaapjes, waarop de kolonisten hem aangrepen, de sabel ontrukten en hem een flink pak slaag toedienden. Michajlow rapporteerd aan zijne chefs, dat hij bij de uitoefening zijtner functie door een gewapende menigte was overvallen en ,wees 16 met name genoemde kolonisten als de daders aan. Al deze personen werden door den raad veroordeeld tot den dood door den strop. De commandeerende generaal Kaulbars echter, die dit vonnis moest bekrachtigen, achtte de zaak niet geheel in den haak. Op zijn bevel had een nieuw onderzoek plaats, met het ge volg, dat aan de 16 ter dood veroordeel den wegens het plegen van wanordelijk heden drie weken politiearrest werd opgelegd, maar dat de aanklager Michaj low voor acht maanden; achter slot en grendel werd gezet. De eere-promotie van mr. Van Leeuwen. iThans is vastgesteld, dat bij de eere- pomotie van mr. W. F. van Leeuwen, den afgetreden burgemeester, tot doctor in de Staatswetenschappen, als promotor zal optreden professor mr. dr. A. A. H. Struycken, hoogleeraar in het Staatsrecht, het administratief recht, het volkenrecht en de encyclopaedic der rechtsweten schappen aan de Amsterdamsche Uni versiteit. De datum blijft Voorloopig op 28 dezer bepaald, maar is nog niet definitief. Onze buitenlandsche politiek. „Reuter" seint uit Parijs, dat „de Temps" onder den titel: „De buiten landsche politiek van Nederland" het volgende schrijft: Frankrijk, waarmede Nederland zich weinig bezighield, heeft altijd te zij nen opzichte groote bescheidenheid be tracht, maar deze kan niet zoo ver gaan van niet te constateeren het feit, dat het de Nederlandsche diplomatie aan vaste richting ontbreekt Deze fout ver ontrust een aanzienlijk deel der openba re meeninig zonder dat men nog zoo ver behoeft te gaan als vroeger de heer Cohen Stuart met te spreken over een eventueele alliantie. Men moet weten aas ttetetoait ia jBMw x§*. sm% waarborgen heeft te vragen voor zijn bedreigde onafhankelijkheid en integri teit. Vooral moet worden vastgesteld elke mogelijkheid in dit opzichtan ders wordt een volk vroeg of laat een prooi van de omstandigheden. Het is duidelijk, dat dit gevaar den heer Van Heeckeren van Keil en allen die den ken als hij, voor den geest heeft ge staan. Anti-Qodstdienstige propaganda. De afdeeling Maastricht van de S. D. A. P. heeft naar aanleiding van het ont slag van Van Vorst, wijl deze buiten de partij propaganda tegen den godsdienst wilde gaan maken, in de laatste huishou delijke vergadering met algemeene stem men besloten, het volgende voorstel voor het partijcongres te brengen: „Het congres der S. D. A. P. spreke zich uit over de houding van het P. B. (partijbestuur), waar dit heeft te kennen gegeven, dat een door de partij aangestel de propagandist niet toegestaan mag wor den buiten de partij anti-godsdienstige propaganda te maken.'1 Binnen de partij mag men den gods dienst bestoken. Hoe meer, hoe liever! Maar de afdeeling-Maastricht zou blijk baar ook buiten de partij om, overal en bij elke mogelijke gelegenheid maar tegen den godsdienst willen optrekken. :Het partijbestuur was slimmer, zag het ontactische hiervan in. Zouden de gevolgen van de treurige campagne van v. Vorst den socialisten in Maastricht nog niet de oogen hebben geopend? (N. L. K.) Koninklijke Besluiten. Met ingang van den dag waarop hij zijne betrekking zal aanvaarden, is mr. G. van Dijck, adj.-comm. ter provinciale griffie van Groningen benoemd tot adj.- commies bij het Departement van .Wa terstaat. Met ingang Van '1 Maart is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Ootmarsum, F. J. H. van Hest, thans commies-titulair der Posterijen en Telegrafie. Directeur-generaal van den landbouw. Bij Kon. besl. van 4 Febr. is b'enoemd tot directeur-generaal van den land bouw, de heer P. van Hoek, thans in specteur van het landbouwonderwijs. De „N. R. .Crt." teekent bij dit be noemingsbesluit aan, dat de heer van Hoek tot de oudere categorie van landbouwkundigen behoorthij stond mede het eerst aan de spits, om betere inzichten bij de landbouwers te versprei den. In Januari 1865 te Ulrum in Gro ningen geboren, studeerde hij aanvan kelijk voor het lager onderwijs, ver wierf spoedig de hoofdonderwijzers- acte en was als onderwijzer werk zaam te Eerum in Oroningen. Daar be gon hij zijn studie der landbouwkunde, niet alleen theoretisch maar ook, prak tisch, en den onderwijzer zag men in den vrijen tijd ook den ploeg besturen, eht land bezaaien enz. Het noorden van Groningen, een der eerste landbouwge- westen van onsj land, waar bij de boeren een wetenschappelijke zoowel als een praktische geest heerscht, had ongetwij feld veel invloed op die studierichting. Zoo wist hij in 1889 de akte voor landbouwkunde te verwerven. Op de examendag te Wageningen maakte de heer Van Hoek kennis met een ander candidaat, die voor den bosch- bouw examen aflegde, nl. de heer H. J. Lovink. De heer P. van Hoek werd door den invloed van een der examinatoren, een Noord'-Brabanter al spoedig naar die provincie getrokken, om daar als de landbouw-cousulent der Noord-Brabant- sche Landbouw Maatschappij werkzaam te zijn. In 1891 werd hij benoemd tot Rijkslandbouwleeraar in dezelfde pro vincie. Zoowel de heer van Hoek als de heer Lovink, die inmiddels als directeur van de Nederlandsche Heide Maatschappij was aangesteld, hebben veel gedaan om de toestanden van boschcultuur en land bouw. in Noord-Brabant te verbeteren. Voor de ontwikkeling en verbetering der veeteelt aldaar heeft de heer Van Hoek zich sterk geinteresseerd. Zijn heengaan uit Noord-Brabant in 1901 ten gevol ge van zijne benoeming tot inspecteur aan het Landbouwonderwijs werd dan opk jfêtotfd 19 sMe kringen. Niet lang daarna werd ook de heefl Lovink benoemd tot Directeur-generaal, van den Landbouw. De samenwerking van den inspecteur/, met den directeur-generaal was meer, dan officieel, en de oude vrienden ston-i' den elkander voortdurend met raad en daad bij. Aan die samenwerking was; veel te danken. De heer Van Hoek ging als Jnspec-j teur met ijver verder om het landbouw*, onderwijs te verbeteren en uit te breiden^ op den grondslag, door den heer Löhni^ daartoe reeds gelegd. Nauwkeurig ging, hij de resultaten van' het onderwijs na, en hij wist de boeren van het belang van,J goed vakonderwijs te doordringen. ij De heer Van Hoek was een krachtig}; bevorderaar van die Rijks Hoogere Land-^ Tuin- en Boschbouwschool te Wa- geningen, die door zijn arbeid feitelijk} een Hoogeschool werd en snel tot groo-, ten bloei is gekomen. Van hare reor* ganisatie in eene instelling voor hooger;! onderwijs is dan ook de heer v. Hoek} overtuigd. In den loop van 1909 verkreeg de heet}' Van Hoek met den heer L. Broeke-, ma een regeerings-opdracht, om het hoo- ger landbouwonderwijs in Duitschland; en Oostenrijk door persoonlijk onder-! zoek te leeren kennen, tot welk doel een studiereis in beide landen werd giet- maakt. 1 Wij willen zegt de „N. R. Crt." ten}! slotte niet de werkzaamheid van den; nieuwen directeur-generaal vooruitloo- pen, noch in loftuitingen vervallen, maar;; meenen aan de hand der feiten te mo gen uitspreken dat men alles,zins reden heeft tevreden te zijn met deze benoe ming. Postzegel-automaten. Het bestuur der Posterijen heeft de te Amsterdam en 's-Gravenhage ,op proef geplaatste automaten voor uitgifte van 1;* ets. postzegels en stadsbriefkaarten over genomen den automaat voor 5 ets. post zegels echter niet, aangezien daarvan geen voldoende gebruik werd gemaakt, bij ge brek aan een voldoend aantal in omloop zijnde 21/2-centstukken. De proef voort te zetten met een automaat, ingericht voor; een 5 ets. nikkelstuk, wordt niet wensche- lijk geacht, daar die stukjes bij het publiek! niet gewild schijnen te zijn. In overwe* ging is, automaten op proef te laten plaat* sen, die tegen inwerping van een dubbel-' tje twee postzegels van 5 cent zullen le veren. ,Te HiHegersberg bij Rotterdam is oveiv leden de heer J. C. Jh. van Nunen, oud lid der Tweede Kamer en oud-lid van' den gemeenteraad te Bergen-op-Zoom. LEIDEN, 5 Februari. Maatschappij vau Nederlandsche Letterkunde. In de Vrijdagavond gehouden maand vergadering van de Maatschappij van' Nederl. Letterkunde trad als spreker op Dr. E. F. Kossmann. leeraar aan het Gymnasium te 's Gravenhage met het onderwerp .De Hellevaart van Doctor Faustus". Het tooneelspel „de Hellevaart van Dokter Faustus" aldus ongeveer begon spr., is in 1731 te Amsterdam verschenen, maar behoort weer thuis te Leiden of den Haag, en is grootendeels gedicht door Rijndorp. Dit tooneelspel blijkt buitengewoon belangrijk te zijn voor onze kennis van het „Volksschouwspel" van Dr. Faust, dat vooral in Duitschland gedurende meer dan twee eeuwen tot de meest beminde en meest gespeelde stukken van het too- neel behoorde. In het stuk van Rijndorp vinden wij afgezien van eenige duidelijk erkenbare toevoegingen van den Neder- landschen „berijmer" het Volksschouw spel van Faust precies zoo terug als wijl reden hadden het uit de schrale gegevens te reconstrueeren, en meer dan dat: wij' vinden hier nog resten van het stuk van Marlowe, waarvan in geen Duitschen tekst, noch eenige vroegere aanhaling een spoor meer over is. Dit merkwaardig feit gaf spreker aan-- leiding eene nieuwe uitgave van Rijn dorp's tooneelspel voor te bereiden, dit

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1