Ie Jaargang. No. lOó. Een mistige avond. BUITENLAND. BINNENLAND. 9c £eicbche Sow/tcmt Bureau OUDE SINGEL# 34, LEIDEN. latere. Telefooa 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN.. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Pers. Het R.-Kath. Staatkundig program. In „De Noordbrabanter" wijdt de heer jB. R. F. van Vlijmen, lid der Tweede Ka mer eenige artikelen aan het R. K. Staat kundig Program. Hij wijst op enkele punten, die zi i. wijziging of verduidelijking behoeven en ,>eindigt zijn beschouwing aldus: Het was niet mijn doel wijzigingen in ons program voor te stellen; op de verjongingskuur die mij noodzakelijk toeschijnt, heb ik de aandacht van volks vertegenwoordigers en van besturen van R. K. Kiesvereenigingen willen ves tigen. De vraag rijst daarbij natuurlijkOp welke wijze kan eene grondige herzie ning tot stand komen? Het komt mij voor, dat het raadzaam zoude zijn nu een anderen weg te volgen dan in 1896 gevolgd is. Mijns inziens is het onweersprekelijk dat de belangstelling en de deelneming in onzen staatkundigen toestand vooral in de twintigste eeuw bij de kiesge rechtigden belangrijk zijn toegenomen. Er is een algemeene bond van R. K. Kiesvereenigingen gevormd te Utrecht. De lang bestaande Noord-Brabantsche Bond ,die de" herinnering bewaart aan den grooten staatsburger mr. J. B. van Son, is verjeugdigd. In Limburg zijn wij getuigen van een opbloei van het staatkundig leven. Al lerwegen zijn corpsen van Roomsche jonge strijders gevormd (men noemt hen pro-pa-gan-dis-ten) die keer op keer schoone overwinningen behalen. Dies zou 't alleszins overweging ver dienen om- de herziening van 't pro gram tot stand te brengen door een gemengde commissie uit de Katholieke volksvertegenwoordigers en uit de Ka thol. Bonden van kiezersvereenigingen om derhalve de Bonden als zoodanig medezeggenschap toe te kennen in den nieuwen vorm van ons program, altijd met behoud van die inleiding, die is onze Staatkundige belijdenis. .Ten slotte wensch ik de hoop uit te spreken, dat ook de redactiën der Ka tholieke Dagbladen het denkbeeld zul len willen overwegen en daarover hun ne meening zullen willen kenbaar ma ken. Naar aanleiding van deze artikelen fcchrijft „De Gelderlander" o. a. In de politiek zijn wij het eigenlijk op bijna geen enkel punt eens. Nu kan een program van tweeërlei aard zijn. Van algemeen en aard, geen .enkelen politieken eisch nader om schrijvend maar dan is het onnoo- dig en wordt het alleen gemaakt om er zich niet aan te kunnen houden, als men dit verkiest of wel van posi tieven aard, de politieke eischen om schrijvend, die men wenscht te verwe zenlijken. Maar dan zou het op den duur tot een splitsing in de Kath. partij moeten leiden. Want men kan van een belangrijk deel de *er partij niet vergen, FEUILLETON. 8) 3l Het was langzamerhand volkomen licht geworden, de mist was opgetrok ken en nog slechts hier en daar als jjle nevelsluier achtergebleven, en door idien nevel heen werd een rijtuig zicht baar, dat juist het hek binnenreed. Het hield stil voor de zijdeur en een klein, kittig, roodwangig oud heertje sprong er uit. Hij stoof naar binnen, zonder op "de beide dames een van middelbaren leeftijd en een jonge te wachten, die hem volgden. „Wat?" Ben je al op, Harrison. Nu, dat is prettig hoor! Je was zeker een beetje ongerust over ons, hè? Nu, mijn beste mensch, dat mocht ook wel! Verdwaald door de mist? Ja natuurlijk fcijn we verdwaald door de mist! Toen {wij van de pastorie weggingen leek het lons niet zoo heel erg, maar toch van .thuis komen was geen sprakeWe wa ren al heel dankbaar, toen we het jQueen's Hotel vonden, aan den anderen kant van het golfterrein! En daar heb ben wij den heelen nacht in de biljart- Mtfner voer het vuur gezeten, want bed- dat het zal medewerken aan de vervul ling van staatkundge denkbeelden, waar het lijnrecht tegenover staat Nu zouden wij voor ons een vreed zame splitsing der Kath. partij niet zulk een ramp achten, als sommigen bewe ren, dat ze zou zijn. Omdat twee par tijen het eigenlijke doel der Katholieke eensgezindheid: den afweer, samen werkend evengoed, misschien zelfs be ter, kunnen vervullen dan ééne partij. „Het Huisgezin" daarentegen acht het denkbeeld van den heer Van Vlijmen de herziening van het program in handen te stellen van een gemengde commissie uit de Katholieke volksvertegenwoordi gers en uit de Katholieke Bonden van kiesvereenigingen, „van breed inzicht ge tuigend" en stellig aandachtige overwe ging verdienend. Eenvoudig is een zaak als deze r— c— de herziening van een volledig pro gram zeker niet Maar bij goeden wit en practisch overleg behoeft men aan het welslagen toch niet te wanhopen. Begonnen zou kunnen worden met het samenstellen eener beperkte com missie waarin eenerzijds leden der Eerste en der Tweede Kamer, ander zijds bestuursleden der Bonden van kiesvereenigingen zitting hebben die een concept ontwerpen. Dit concept wordt behandeld van den eenen kant in de beide clubs van Katholieke Kamerleden, van den ande ren kant in de kiesvereenigingen, aan gesloten bij de beide Bonden. En ten slotte worde aan de gemengde commissie als door den heer Van Vlij men bedoeld de definitieve samenstel ling toevertrouwd. Een imperatief mandaat in den strengsten zin zal men deze, commissie niet kunnen opdragen. Een zekere speling en vrijheid van handelen moet men haar laten en tot op zekere hoogte vertrouwen hebben ni haar vroeden zin om op de best mo gelijke wijze uiting te geven aan de ge bleken meening van kiesvereenigingen en Kamerdubs. Niet iedere Kiezer zal in eiken zin van elke paragraaf precies zijn mee ning vinden weergegeven. Maar dit moet het streven ook niet zijn. Een politiek program moet de af spiegeling wezen van de meeningen, strevingen en wenschen eener politie ke partij im Grossen und Ganzen ge nomen. En daartoe trekke men enkel de groote lijnen. Frankrijk. Overstroomingen. Het zal stellig nog eenige weken du ren eer de electrische verlichting te Pa rijs heelemaal herstekl zal zijn. Er heerscht nu groote ellende, vooral den waren natuurlijk niet te krijgen. Breng mama maar zoo gauw mogelijk boven, Gertrude, ik hoop maar dat deze nacht haar geen kwaad zal doen. Hé, wat is dat 1 Hoe komt die spie gel zoo kapot En wel wat par don, mijnheer, zou ik u mogen vragen wie u bent?" Sir Joseph keek in de girootste verba zing beurtelings naar Lyddiard en naar juffrouw Romneyen zijn vrouw en dochter volgden zijn voorbeeld. Weer legde Lyddiard het geval uit en weer was zijn verhaal een meesterstuk van duidelijkheid en beknoptheid. Lady Lester zat met groote oogen rond te kijken haar dochter lachte tegen juf frouw Romney, alsof zij het vermakelijk vonden Sir Joseph viel Lyddiard te gen het slot van zijn verhaal onstuimig in de rede. „Exuus? Maar, mijn beste mijnheer, die zijn heelemaal niet noodig daar wil ik geen woord over hoorenIk ben werkelijk blij, dat u, in dergelijke aller onaangenaamste omstandigheden in mijn huis een toevluchtsoord hebt gevonden, om nog niet eens wat van u te zeg gen, mijn lieve jonge dame. 'Maar waarachtig, ik begrijp niet, waar ter we- réld de.... Allemachtig wat is dat!.... Kijk eens even!" Stom y^n verbuig iceelc hij n&ar bui- in de voorsteden. Aan alle kanten vraagt men hulp. Een eigenaardig geval doet zich voor te Courbevoie. Een huis is in zijn geheel 50 centimeters in den grond gezakt, daarna heeft het zich in tweeën gedeeld en het eene deel zakt voort ter wijl het andere blijft staan. De inwoners zijn verhuisd. Er zijn te Courbevoie een duizend menschen werkeloos. Te Genevilliers zakt het water sterk en dientengevolge storten nu veel huisjes in. De schade is zeer groot Clichy is nog heelemaal overstroomd. Het water zakt slechts langzaam. Zoo ook te Colomes en te Ivry. Te ISt. Denis zijn omtrent 1500 onbehuis- den uit andere gemeenten onder dak ge bracht. Maisons-Alfort helpt nog altijd bij de 4000 menschen. In Alfortville zal men straat bij straat in orde brengen. Te Charenton zakt het water voortdu rend. De weg van Villeneuve-St.-Georges staat nog onder. De lijken der verdron ken wegwerkers zijn nog niet teruggevon den. Te Puteaux verbetert de toestand. Een aantal werkmansgezinnen zijn van alles verstoken en moeten geholpen worden. De gemeenteraad van Parijs, de alge meene raad, de afgevaardigden en sena- teurs hebben eene vergadering gehouden op het stadhuis, om gezamenlijk de mid delen te beramen om de slachtoffers te hulp te komen. Allen waren van gevoe len dat bij zulk een ramp de Staat ver plicht is al de gemeenten, ook Parijs, te hulp te komen,. Amerika. De dreigende spoorwegstaking. Wij hebben al eerder iets gemeld van het gevaar voor een groote spoorweg staking in de Vereenigde Staten. Thans wordt bericht, dat 60 spoorweg maatschappijen hebben toegegeven aan den eisch door 32,000 stokers gesteld om het loon met 25 pCt. te verhoogen. Zij hebben evenwel uitdrukkelijk erbij ver klaard, dat zij voor verdere concessies niet te vinden zijn. Uit New York wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat volgens berich ten uit verschillende deelen van het land de vleeschboycot als volkomen mislukt kan worden beschouwd. De packers heb ben de beweging door vernietiging van het klein-kapitaal en doordat zij de prij zen hoog bleven houden tot stilstand gebracht. De kleine kooplieden, wier zaken door den boycot en de tegen maatregelen van de groote fabrieken ernstig hebben geleden, zijn ten slotte de eigenlijke slachtoffers van de bewe ging geworden. Rusland. Zóu het waar zijn De Doema heeft in haar zitting van Woensdag de eerste na Kerstmis, de nood zakelijkheid uitgesproken dat binnenkort bij de wet een einde zal worden gemaakt ten, alle anderen deden het zelfde Lady Lester slaakte een flauweni kreet. Door het tuinhek kwam een pro cessie nader, die, wat de costumeering betreft, regelrecht uit een Kerstmispan tomime had kunnen komen. Dat het uit zicht en de gelaatsuitdrukking van geen der personen, die den stoet vormden, bepaald feestelijk was te noemen, was toe te schrijven aan het later blijkende feit, dat het heele troepje op hét golf terrein verdwaald was geraakt, en den heelen nacht onder een koepeltje had zitten rillen. Voorop kwam een stati ge Koningin Elizabeth, wier kraag 'van geplooid papier heelemaal tot pap was geworden, en die niet duidelijker als de keukenmeid had kunnen worden aange diend, al ware het woord op haar wijd uitstaanden rok uitgeborduurd geweest. Op haar vólgde een Columbine, wier rok veel van een natten dweil had, een Pierrette, wier suikerbroodhoed totaal platgedrukt was, een Roodkapje, dat bit ter liep te huilen en één van haar schoe nen en de helft van haar schouderman teltje had verloren, een [forsche clown, die onmogelijk andere dan een huis knecht kon zijn, en een kleine Nar, die waarschijnlijk het kleine knechtje .was. De heele stoet, die in de grootste neer slachtigheid de deur kwam binnenschui- felen, bleef petzet sfoat gp het zien yaq aan de administratieve verbanningen naar Siberië. Als daar eens iets van kwam! Men make zich echter geen illusies, dat het ontwerp zelfs maar in behandeling komt. Koninklijke Besluiten. Jonkheer dr. H. M. van Weede, ge zantschap s-attaché in algemeenen dienst is bevorderd tot gezantschapssecretaris der tweede klasse bij Hr. Ms. gezantschap te Weenen en mr. G. L. Thurkow is be noemd tot gezantschaps-attaché in alge meenen dienst. Aan P. H. S. A. Breukel, te 's-Gra- venhage, is met ingang van 16 Mei, eer vol ontslag verleend als hoofdopzichter bij de justitiegebouwen. Aan mr. A. E. J. Nijsingh is met ingang van 1 April eervol ontslag ver- leenc als kantonrechter te Meppel. Met ingang van 1 Maart is aan C. J. Vierhout eervol ontslag verleend als leer- aar aan de R. H. B. School te Heerenveen. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot directeur van het postkantoor te Dalf- sen, H. M. J. de Chalmot, thans direct teur van het post- en telegraafkantoor te Haaksbergen. Bij het personeel van deu geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië is benoemd en aangesteld tot militaire apotheker der 2e klasse K. J. Holtappel. Met ingang van 16 Febr. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Hel der T. J. Montijn, thans hoofdcommies der posterijen. Met ingang van 16 April is aan den directeur van het telegraafkantoor te Arn hem, T. C. G. ten Bokket, als zoodanig eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Mei is aan den commies der - posterijen 2e klasse J. J. Gerlach Guinta d'Albani als zoodanig eer- eervol ontslag verleend. M. C. J. Welle, buitengewoon lid van den Raad van bestuur der kolonie Suriname is benoemd tot lid van dat col lege. Aan A. P. Damsté, weduwe van Johannes Oostrijck, is op grond dat haar echtgenoot bij het opruimen van een wrak op de kust bij Katwijk op 14 Oct. 1909 vermist geraakt en op 12 Nov. d. a. v. overleden is bevonden, te rekenen van 15 Oct. op welken dag het traktement van haren echtgenoot heeft opgehouden een tijdelijk jaar- lijksch pensioen verleend met in gang van 12 Nov., overgaande in een voortdurend persioen ten bedrage van f 450. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 15 dezer, des namiddags te half twee ure. In deze bijeenkomst is aan de orde: trekking der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. Sir Joseph. Een oogenblis heerschte er doodelijke stilte. En toen.... „Ik zeg jullie allen zonder uitzonde ring den dienst op/' zeide Sir Joseph op scherpen toon. „Geen verontschul digingen geen woord alsjeblieft dadelijk uit mijn oogen, allemaalO wacht.... Eerst dit nog. Wie van jullie heeft het durven wagen, juffrouw Harri son een slaapdrank te geven Roodkapje barstte in een nieuwen tra nenvloed uit, en £af daardoor blijk van haar schuld. „Het was.... het was... heusch niet mïjii bedoeling, er zooveel in te doen," snikte zij; „maar mijn hand schoot uit. En Marie had het bedacht, mijnheer. En... en... Markham zei, dat het er niets op aankwam, of we at naar het b... b.... bal gingen, als \ve maar vóór u thuis waren, en, als het licht aan was en de piano speelde, mevrouw".... „Spreek niet tegen mevrouw, pak je weg!" commandeerde Sir Joseph. De stoet verdween, onder luid gesnuif van de keukenmeid en klagelijk gesnik van da andere meisjes, en Sir Joseph wend de zich weer tot Lyddiard. „In plaats van u excuses te laten ma ken, mijnheer Lyddiard, moest ik u lie ver mijn hartelijken d,ank betuigen," zeide hij. „Er ligt ruim duizend pond in goud en bankpapier in de brandkast. Maaf li&e ter gereld dat bekqnd geraajet De voorzitter is voornemens aan de ït benoemen centrale afdeeling voor te stel len, daags na de wederbijeenkomst der Kamers een aanvang te maken met het onderzoek in de afdeelingen van de ver schillende wetsontwerpen w. o. die tot regeling der administratieve rechtspraak; Vervanging der Beroepswet; .wijziging der Gemeentewet; regeling van de Ban ken van Leening; bestrijding van zede loosheid; beperking van Zondagsarbeidl en nachtarbeid in broodbakkerijen; in stelling van Bakkersraden; bestrijding vati waterverontreiniging enz.aanvulling van de bepalingen in het wetboek van Bur ger!. Rechtsvordering, betreffende echt scheiding en het voorstel van den heer Troelstra^ tot het houden eener enquête omtrent handelingen van den toenmali- gen minister van binnenlandsche zaken ter zake van decoraties in 1903 en 1905. Voorts is de voorzitter voornemens aan de Kamer voor te stellen, na afloop van bovenvermeld afdeelingsonderzoek,- aan de orde te stellen, in nader te bepa len volgorde, de beraadslaging over de wetsontwerpen Regeling der administratieve recht spraak; Wijziging der wet op de Rech- lijke Organisatie en het Beleid der Justi tie, alsmede de .beraadslaging over de sociale verzekeringen; de schooltoestan- den te Putten, Zuilichem, Beuningen Weert en Oudshoorn, met interpellatie van den heer Ter Laan. Het bezoek van Koning Albert. Men schrijft uit Brussel aan „Het Va derland" Na de vele geruchten, die hieromtrent in de bladen de ronde doen, heb ik ge meend geen betere inlichtingen te kun nen verkrijgen, dan mij tót het Hoofd der Belgische missie, Z. Exc. Staatsmi nister Beernaert te wenden, die zoo juist Den Haag heeft verlaten. Z.Exc. ontving mij als steeds op de meest voorkomende wijze en was uiter mate verheugd over de hartelijke ont vangst, die Z.Exc. van de zijde der Kor ningin was ten deel gevallen. Staatsminister Beernaert kou mij hier over niet genoeg verteilen en ten ein de mij een bewijs te geven, hoe belang stellend H. M. zich jegens den bejaar den Staatsman tijdens zijn laatste onge steldheid had betuigd, liet Z.Exc. mij een brief lezen door graaf du Monceau uit naam der Koningin geschreven, waarin in de hartelijkste termen inlichtingen om trent zijn gezondheidstoestand gevraagd werden. Op mijn vraag of Z.Exc. Prinses Julia na gezien had, kreeg ik ten antwoord,- dat H. M. van plan was het prinsesje den Minister voor te stellen, doch het Ko ninklijke dochtertje sliep zoo heerlijk nai den maaltijd, dat de omgeving bevreesd was, 't kindje in zijn slaap te storen. Het bezoek van Koning Albert ter spra ke brengend, gaf Z.Exc. 'mij te kennen,; dat de eerste stap natuurlijk uit Brussel gedaan zal worden, doch dat deze gedu rende den grooten rouw niet kan geschie den. is, gaat boven mijn begrip, want het ligt daar maar voor een dag of twee. Ver der liggen er ,nog andere dingen van waarde in en al de bijouteriën van mijn vrouw en mijn dochter. Dat is de re den waarom haar kamenier, juffrouwl Harrison, hier een sleutel ervan heeft. Blijkbaar heeft de inbreker dat geweten* anders zou hij niet regelrecht naar haar kamer zijn gegaan. Het zou mij niet ver bazen, als uw veronderstelling, dat hij met de beide bedienden gemeene kaart heeft gespeeld, bleek waar te zijn, hoe wel ik niet anders kan zeggen, dan dat ik hen tot nog toe geen van allen op; oneerlijkheid heb betrapt. Zij waren na tuurlijk van plan, hier door deze deur binnen te sluipenhet slot is gesloten, zie ik. Ik zou wel eens willen weten, hoe het kwam, dat het slot eraf viel, zoodra u de deur aanraakte. Dat zei u immers ?*-'■ „Nu, Sir Joseph, 't was wel iets meer dan aanraken. Ik klopte flink hard op de deur en lieb er waarschijnlijk! tegen aan geduwd." 't Lijkt erg veel op medeplichtigheid* de schroeven waren blijkbaar opzette lijk losgedraaid. De man is toch im mers hier binnengekomen? Ja juist,H de stoel was weggeschoven en de deur1 stond open. En de revolver? die kan' misschien eenige aanwijzing geven." j (Wp/dt yeryolgd), j)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1