Een mistige avond. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 1 Februari. Ouders eeren en kostgeld geven. v. Deze toestand met zijn Weinig eerVoUe gevolgen is door den mensch in het leven geroepen, doordat hij zijne oogen afwend de van God en Zijne geboden, i En met deze afschuwelijke gevolgen iyoor oogen, billijken èn ouders èn kinde ren het kostgeld geven. Vele ouders prijzen hun kinderen,- die 'kostgeld geven en noemen hen 5,knappe kinderen." Nu vraag ik: waarin die knap heid van zulk een kind bestaat. De ouders jonteeren zich door dit stelsel: eer en ieerbied komen hun toe en daarmee ont- 'yangen zij allen mogelijken steun en bij stand in tijdelijke zaken. Door kostgeld krijgen zij slechts wat zij aan hun kinderen verdienen. Sommige ouders redeneeren: ais wij 'kostgeld aannemen, krijgen wij ten minste jiets. Dat is waar, maar hoe lang duurt |dat? Zoolang het lieve kroost zulks ge- Üfegen komt. Maar om hun geldelijke ver plichtingen ten opzichte der ouders na te |komen, zullen de kinderen zich geen of fers getroosten, en, evenals zij ontrouw geworden zijn in het brengen der ver schuldigde eer en eerbied, zullen zij ook vroeg of laat ontrouw worden in het be- ijtalen Menschen, die met 'het houden van kostgangers iets willen verdienen, moeten niet hun kinderen als zoodanig in huis .nemen. Dat leert de ondervinding duide lijk genoeg. Maar nemen de ouders geen kostgeld 'dan krijgen zij niets en hebben toch de kin deren te hunnen laste. Zeker, doch daarom gaat het toch niet laan, dat zij, door den nood gedwongen, zulk een toestand dulden. De oorzaak ligt vaak in de ouders zelf, ,die spreken van „knappe kinderen", als W kostgeld betaald wordt. Daardoor wor- jden de verhoudingen in het huisgezin, 'door God geregeld, verbroken. Daar vel'e ouders zich bij dezen toestand neerleggen, ontstaat bij de kinderen de overtuiging, dat hij "goed is, dat de ouders geen reden-tot klagen hebben en dat de rekening der kinderen vereffend is. De opmerking, dat het kind voor zijn eigen toekomst moet zorgen, houdt geen steek. We weten bij ondervinding, dat yele kinderen juist door te vroeg .beschikking te krijgen over hun geld, een ongelukkig leven tegemoet gaan. ïn plaats tot steun, dient het geld hun om ver- 'kwisting en zorgeloosheid te leeren. Bo vendien: eerst moet de verschuldigde eer bied bewezen worden, daarna pas sparen. .Voldoen de kinderen aan 'de verplichtin gen hunner ouders, dan maar ook dan alleen zullen zij eenmaal met Gods zegen en de beste wenschen der oudiers, zelf een gezin gaan stichten. De ouders van hun kant zullen dan niet in gebreke blijven, hun kinderen voort te helpen. Daartoe zijn zij door de kinde ren zelf in staat gesteld. Zij zullen ook nog iets aan hun kinderen kunnen nalaten bij hun dood. Men zal wellicht nog verschillende re denen opwerpen, die pleiten voor het kostgeld geven, doch het pleit niet voor 1 de onderdanigheid van het schepsel, zich te onttrekken aan de verplichtingen, hem opgelegd door den Schepper, die ge biedt: „Eer uwen vader en uwe moeder, opdat gij lang moogt leven op aarde." Het kostgeld geven brengt de grootste (wanverhouding in het gezin en het is jiadeelig voor de Maatschappij. Willen .wij den mensch en de Maat schappij hervormen, dan moeten we niet het gezin beginnen. Door de gezinnen zal dan een gezonde Maatschappij gevormd worden. Daarom Gods woord tot richtsnoer genomen, zon der liet te veranderen. Voor Gods woord moeten ouders en kinderen, overheden en onderdanen het FEUILLETON. 5) „Kijk eens eeii telegram". Zij nam het van den schoorsteenmantel en zei lde „Zou het heel erg zijn, wanneer ik het las, denkt ,u? Het zou ons mis schien wat wijzer kunnen maken. Zal ik Lyddiard moest lachen, omdat zij zon der zijn antwoord af te wachten, het al openvouwde. De enkele zin, die zij hardop voorlas, bracht niet veel helder heid in de zaak. „Moet tot mijn spijt vanmorgen naar stad; kom met den lavondtrein terug. Aubrey." Juffr. iRomney legde het telegram neer met een verdrietig gezicht. „Dat geeft niet veel", zeide zij. „Als ,wij Aubrey kenden was het misschien belangwekkend voor ons, te weten, dat hij „naar stad" was en dat hij het te legram vanmiddag om vijf minuten over drieën heeft verzonden 'aan het Charing Crossstation. Maar nu helpt het ons geen zier. En natuurlijk zullen wij de en velopje giet kunnen vindejn. ,D,a^r hoofd buigen, omdat Hij do Heer, Schep per en Rechter der wereld is, nu en altijd. Wie op God vertrouwt, heeft niet op zland gebouwd. En de JU. Schrift zegt: y,Afs de lieer het huis niet heeft gebouwd,- werken zij vergeefs, die het besturen/2 BUITENLAND. Frankrijk. Treedt president Fallières af. De Parijsdhe correspondent van de „Petit Bleu" deelt met volstrekte zeker heid mede, dat president Fallières on middellijk na de algemeeue verkiezingen in Mei zal aftreden. Zijn gezondheids toestand moet den laatsten tijd van dien aard zijn, dat de doktoren hem ern stig hebben aangeraden, hoe eer hoe liever het in verschillende opzichten veel van zijn' krachten vergende presidents ambt neder te leggen en zich op zijn landgoed Loupillon terug te trekken. De pres. moet in Dec. eenige malen plotseling zoo o nwel zijn geworden, dat zijn omgevin'g het ergste vreesde. Reeds wilde de heer Fallières een paar weken geleden zijn besluit om af te treden, bekend maken, doch op aandrin gen van1 den minister-president, die hier van, op dit tijdstip, slechte gevolgen vreesde voor de verkiezingen!, heeft hij dit uitgesteld tot bovengenoemde datum. De correspondent voegt hieraan toe, dat dit beridit nog niet tot de pers is doorgedrongen, aangezien men in po litieke kringen het stipste stilzwijgeii in acht neemt. Niettemin staat hij in voor He juist heid van zijn inlichting. Op de kusten Van Bretagne heerscht een hevige \storm. Te Lorient werden de koop waren op de kaai der handelshaven door de zee weggeslagen. De Dundee St. Mathuiïn, van Ekel', is met man en muis vergaan bij het eiland Yeu. De bemanning van 7 koppen is verdronken. De zee staat zeer hoog. Duitschland. De watersnood in Duitschland. Ook Duitschland krijgt zijn deel van de overstroomingen. Sinds eenige dagen, zoo werd Zaterdag uit Duisburg gemeld, stormt en sneeuwt en regent het onafge broken a^n den Nederrijn. En Rijn en Ruhr zijn verder buiten hare oevers ge treden, dan sinds langen tijd het'geval is geweest. tHet geheele laaggelegen stadsgedeelte van Duisburg-Meiderich staat onder wa ter. Tengevolge v,an den hoogen water stand in de haven stijgt ook het grondwa ter buitengewoon waardoor de .wijnkel ders onderloopen. Het water van den Rijn dreigt de fabrieken van Krupp te Rheinhauen onder water te zetten. Er \vordt h,ard gewerkt om dit gevaar af te wenden. Het scheepvaartverkeer op den Rijn is grootendeals gestaakt. Het lage land rondom Duisburg maakt den indruk v,an een golvend meer. Ook aan den Boven-Rijn v/ast het wa ter gestadig. SJfigeiand. De koude iu Schotland en het Noor den van Engeland is buitengewoon. In het Noorden zelfs der Midlanden zijn er rivieren toegevroren, die het niet geweest waren sedert 1895 en voordien niet sedert den Krinioorlog. Te Buxton heeft het 31 graden F. gevroren. Te Carlisle in liet Noordwesten van Enge land vroor het Donderdag 24 gr. Maar ook elders in den lande is het zeer koud geweest. Het vroor 15 gr. te Scar borough, 18 te Harrogate, zelfs 13 gr. in het anders zoele Bournemouth. Te Londen is het ook 13 gr. Vorst geweest. De bladen spreken van verscheidene menschen, die buiten doodgevroren zijn. !En schapen en vogels zijn er in menig te bezweken. ïu Schotland heeft het bovendien zwaar gesneeuwd. In Oost-Lothian lag ze 30 c.M. hoog. staat toch vast en zeker hun naam en adres op". En dat konden zij ook niet, hoewel zij na lang zoeken een stukje half ver brand papier ontdekten, dat zeker eens de enveloppe geweest was. Toen ont stond er een stilte, cu juffrouw Romuey begon erg te gapen. Lyddiard begon te lachen, want blij moest onwillekeurig! haar voorbeeld te volgen. „Er moet iets bijzonder slaapwek kends zijn iu de lucht van Claversbam zeide hij. „Ik kan ihij niet herinneren, mij ooit zóó slaperig gevoeld te hebben, en het is met u al niet veel beter ge(- steld. U moest eigenlijk maar naar boven gaan en wat rusten. Ik ben bang dat er geen hoop meer is, dat u vanavond nog bij uw, vrienden komt. Wiant, zelfs als de mist over een uur of twee zou zijn opgetrokken, zou het te laat zijn, om iets te doen voor morgenochtend/' „Dat vrees ik ook", stemde juffrou>v Romuey toe. i „Natuurlijk, want wij rijn allebei vreemdelingen in deze buurt en hebben geen idee ervanj in welke richting wij zouden moeten gaan. U hoeft u niet ongerust te maken* want ik blijf hier beneden, en mocht er iemand komen wel, dan zal ik alles uitleggen/2 „Misschien komt Aubrey wel thuis," zeide Romiiey. £jj IflcJ^oni- In het geheele land wordt er druk schaatsen gereden. Oostenrijk. Belangrijke ontdekking. De correspondent yan de „N. R.'Ct." te Ween en schrijft: Men heeft in Siebenbrunn, een dorpje niet ver van hier, een groot graf ontdekt met geraamten van een man, een vrouw en een paard. Daarbij werden gevonden prachtige gouden sieraden, ringen, arm banden, halssnoeren, bezet met barnsteen, en andere roóde steenen. Deskundigen zeggen dat het de begraafplaats is van vorstelijke personen ujt den Romeinschen tijd. Men js nu druk aan het naspeuren wie die personen mogelijkerwijze kunnen geweest zijn. Door een toeval is de schat nog gered kunnen worden, want de arbeiders had den de zaken willen houden en verkoopen maar een van hen heeft zijn mond niet kunnen houden, zoodat toen de burge meester ervan hoorde, deze niet gerust heeft voor al dat schoons teruggegeven werd. Amerika. De vleeschboycot. De prijs van het vleesch is tenge volge van den boycot wel wat verlaagd door de kleinhandelaars, die van twee tot vijf dollarcenten per pond hebben laten vallen, maar de packers en de agenten, die de prijzen hoog houden en daardoor reusachtige winsten maken vra gen nog altijd even veel. Zij slaan hun waren in, in den goedkoopen tijd, bergen dien dan in de koelpakhuizen, en brengen hem eerst naar de markt als de prijzen hoog genoeg naar hun zin zijn opgedreven. Zij handelen niet al leen aldus met vleesch, maar ook met tanderê voedingsmiddelen, die aan be derf onderhevig zijn eieren, boter, kaas, spek, visch enz. Eieren bijvoorbeeld koo- pen zij des zomers op voor 6 en 7 stui ver per dozijn, des winters maken ze f 1.20 voor dezelfde hoeveelheid. Zij zijn daartoe weder in staat door de hoo- ge invoerrechten, die in Amerika van deze levensbehoefte worden geheven. Daar geen ander middel baat, breidt de boycot zich dus nog steeds uit. De New-Yorksche burger-restaurants heb ben alle vleescheii van hun spijslijsten geschrapt; indien het publiek hen blijft steunen en eenigen tijd vegetarisch wil leven, zullen de prijsopdrijvers spoedig eieren voor hun geld moeten kiezen. Servië. Prins George. De Servische prins George ,<Te vroege re kroonprins, is vertrokken naar het pro vinciestadje, dat hem ten verblijf is aange wezen. BINNENLAND. Volkshuishoudkunde en Katholieke Wereldbeschouwing. De gewezen professor der universiteit van Zurich, Gustaaf Ruhland, een protes tant, bespreekt in zijn belangwekkend ge schrift „De huishoud-politiek van het On ze Vader," de voor een goede volkshuis houdkunde onvoorwaardelijke noodzake lijke beginselen van het christendom aan de hand van de zeven beden van liet On ze Vader. H ijbesluit zijn belangwekken de uiteenzettingen met een hoofdstuk waaraan het „Kath. Soc. Weekblad" o.a. de volgende beschouwingen ontleent: „Wij hebben vaak gehooid dat het oor deel van den Paus wel in zaken de ge- foofs- en de zedenleer betreffende on feilbaar is, maar dat d-e ■economisch-politi- sche vragen tot de interne aangelegenhe den eener natie behooren, die aan de pauselijke jurisdictie onttrok ken zijn. „Wij hebben zulke uitlatingen zelfs ge hoord van „katholieke mannen", die an ders op openbare vergaderingen hun re de beginnen met de opmerking: 3,op de eerste plaats komt de godsdienst!" Mij komt deze opvatting onhoudbaar voor. (Wanneer namelijk, gelijk ik in het voor dat zij weer moest gapen. „Ik ben be spottelijk moe," bekende zij, „en ik moet toegeven, dat het verstandigste wat ik doen kan, is te gaan slapen als ik tenminste kan. Ik denk, dat jk maa rnaar dat kleine kamertje zal gaan, naast die groote op de tweede verdie ping. Ik ben er haast zeker van, dat het de kamer is van de kamenier, dus dan kunnen zij zien, dat het mijn be doeling is, bescheiden te zijn. Maar hoe, gaat u mee naar boven orri al die lich ten uit te doen. Ik vind iets spookach tigs in het denkbeeld, dat al die ka mers zoo hel verlicht zijn en "er geen levend wezen in is." Zij gingen de trap op, onwillekeurig zachtjes loopende, en voordat zij ze in duisternis hulden, onderzochten zij de kamers nog eens. Voor de deur Van de groote slaapkamer op de tweede verdie ping bleef juffrouw Romnej plotseling stil staan en greep Lyddiard bij den arm. „Wat is dat?" riep zij Uit. „Wat is wit?" „Ik hoorde iemand adem halen/" „Och onzin/ Dat verbeeldt ,u zich." „Ja, d,at moet wel, taaar ik dacht toch zeker, dat Jk het hoorde." Nog steeds voorop, ging zij de kamer in' en 6prong toen met een gil achetruit. ;,Ot kijk iJUl'yiS* M S& M3 Jü» M gaande meen te hebben aangetoond, in het Onze Vader de quintessens van alle economische wetenschap vervat is, en wanneer de oplossing der moderne maat schappelijke vragen eerst dan gelukken kan, wanneer wetenschap en christendom zich op die wijze met elkaar vereenigen, dat de wetenschap in ootmoedige verdie ping in den geest des Christendoms zich zelf vindt, dan kan het toch immers aan geen twijfel Onderhevig zijn, dat „voor ieder geloovigen Katholiek in "twijfelach tige gevallen de beslissing der principi- leele vraag: of eene economische wet in overeenstemming of in strijd is met den geest des Christendoms in het Vaticaan te Rome definitief genomen wordt". Want de volkshuishoudkunde behoort tot den positieven inhoud van het Christen dom even zeker als de bede om het dage- lijksch brood r-idden in het Onze Vader staat/ De waarheid breekt door. Stephanus schrijft in het Centrum In de Ned. Herv. Kerk te Monster heeft Ds. Rudolph (verslag in De Standaard 27 Januari) gesproken over „den invloed van de Kerk op het onderwijs in de 7e en 18e eeuw". Hij wees er op, hoe gun s ti g het oor deel is van ter zake bevoegde schrijvers over den toestand der Volksschool op het einde der middeleeuwen. Van een zoo danig verval dier school, als waarvan vaak gewag wordt gemaakt, kon toen inder daad allerminst worden gesproken. Spreker verhaalde verder, „dat de Re formatie al het oude het moge dan goed geweest zijn mede tengevolge van de oorlogen weggevaagd vond en het nieuwe onder haar werking eerst moest opkomen. Hat verslag vermeldt niet, wat Ds. Ru dolph behalve „de oorlogen" heeft aan gegeven als oorzaak van den ondergang der middieleeuwsche Volksschool. Wij vertrouwen, dat hij aan de hand van Dr. Schulmann „Die Volksschule vor und nach Luther" en Janssen's „Geschich te des deutschen Volkes II, 322" vooral zal' gewezen hebebn op den noodilotti- gen invloed van de Reformatie. Door de geschriften van Luther r— aldus Enoch Widman in zijn Kroniek stond het volk zoo vijandig tegenover geestelijken en ge leerden, dat bijna niemand zijn Junderen meer naar de school zond. Nadeelig werkte ook Luther's leer der rechtvaardiging door het geldof alleen. Men gaf niet meer voor de school. Onder het Pausdom zoo getuigt Luther zelf „sneeuwde het aliuoezen" maar onder de nieuwgezinden „geeft niemand een cent". De Eereraad. De Eereraad zal niet met zijn werk zaamheden aanvangen voor die Tweedie Kamer een beslissing heeft genomen over het enquête-voorstel. Indien dit werd aangenomen, zou de Eereraad zijn taak overbodig achten. (Hbf.) Zonder Lijkrede. Wij lezen in de Nieuwe Koerier: Vrijdag verscheen het socialistisch blad van Maastricht voor het eerst, sinds het ontslag van Van Vorst. Aan het hoofd van het blad wordt me degedeeld, dat aan v. Vorst ontslag is verleend op verzoek. Men kent dat verzoek; van Vorst stond tüsschen de keus van ontslag nemen of ontslag te krijgen. En hij heeft tenminste de eer aan zich zelf gehouden door te bedanken. Maar hij had dan toch het socialistisch blad van den beginne af geredigeerdzou de nieuwe Redactie, nu van Vorst politiek dood verklaard is, geeii lijkrede houden op den scheidenden redacteur? Neen, geen woord; geen woord van dank, geen woord van waardeering. Zelfs bevatte het blad geen afscheids groet voor den scheidenden redacteur. Was hem ook dit niet meer toegestaan? Waarschijnlijk anders had hij wel het Oude gebruik gevolgd. Arme van Vorst. Politiek dood verklaard door zijn socia listische vrienden begraven zonder lijk rede; weggeworpen als een uitgeknepen bed. „Zij is dood! Kijk toch eens!" Ineen gezakt naast een leuningstoel, d ievoor hen, toen zij bij de deur ston den, verborgen was geweest door de bedgordijnen, lag een vrouw, een klein, netgekleed persoontje van middel- bare leeftijd, dat ier .uitzag alsof het de kamenier was. Zij lag half tegen de zitting aan, haar armen hingen slap neer ,haar oogen waren stijf gesloten en zij haalde zwaar adem. Lyddiard nam een van de neerhangende handen op, liet ze weer los en schudde baar zacht jes bij den schoudereen machteloos opzij vallen van bet hoofd was het eenige resultaat. „Een slaapdrank", zeide hij kort en bondig. „Een slaapdrank?" herhaalde juffr. Romnèy verbaasd. „Ja zij heeft op de een of andere manier een verdoovend middel binnen gekregen. Morphine denk ik. Het geeft niets, of wij trachten haar wakker te maken zij moet liet uitslapen. Maar zij moet niet in die ongemakkelijke hou ding blijven liggen. Ik zal probeeren of ik haar niet op het bed kan krijgen." Hij deecf het gemakkelijk genoeg, en Juffrouw, Romney maakte haar japon aan den hals los en stopte haar warm toe met een dekbed. Toen zij in de aangrenzende kamer kwamen, zag zij ^opd&bjeelc, citroen, om in socialistische stijl te blij ven. Zal hij nu inzien, dat er in de Kerk toch nog meer vrijheid is, dan jn het zich zoo vrij noemend socialisme? Kunst en Wetenschappen. Rigoletto. Opera en 4 actes de G. Verdi. In den Schouwburg kwam deze Opera voor het voetlicht, gegeven door het Kon'. Fransche Operagezelschap van den Haag. Dat wij een overzicht geven van deze uitvoering vindt z'n oorzaak in de om standigheid, dat zij kan worden ge hoord en gezien door iedereen. Het is eene lieve en met smaak gezette com positie waarvan het vocale gedeelte groot genot geeft, vooral als het wordt vertolkt zooals in onzen Schouwburg], Dat de Kon. Fransche dit seizoen over uitnemende krachten beschikt was ons reeds ter oore gekomen, doch de on- vinding heeft geleerd, dat de faam waar heid sprak. Zang en actie, monteering en regie, vormden een schoon geheel. Ri goletto vooral gaf echte zangkunst en weloverwogen spelhij beschikt over een prachtig baritongeluid ,dat op deli cate wijze werd uitgevoerd om de rol glansrijk te doen uitkomen. Gilda een sopraan, met een stem niet sterk doch vol teeder sentiment, gaf oogenblikken van groot genot, vooral in de met keurige nauwgezetheid uitge voerde coloratuur-passages. Le due de Mantoue deed, met goedgeschoolde te norstem, zijn niet gemakkelijke taak, tot het eind toe recht wedervaren. De on dergeschikte solo-partijen waren in goe de handen, terwijl van het koor veel goeds valt te zeggen. Dat over het ge heel een waasje van soms ongenietbaar vibreeren, lag, zullen we wijten aan de Fransche school, waarin alle nzijn opge groeid en er verder het zwijgen toei doen. Het orkest speelde correct en smaak vol, en liet de schoonheden van de par- 'tituur tot volle recht komen. Alleen deze opmerking. Voor onze schouwburgzaal is deze bezetting te vol en dit ga faanleiding dat in vele gedeelten beslist te sterk werd gespeeld. Het ge heel werd met vaardige hand geleid door Mr. Hella, die er een agitato aan Wist te geven, 'die om kwart over tienen bet scherm voorgoed deed vallen. S. Land- en Tuinbouw. Augurkenziekten Bij de vele moeielijkheden waarmede de teelt van augurken gepaard gaat, komen in den zomer verschillende ziek ten in de planten en gewassen de kans op eene goede oogst niuet weinig ver minderen. De meest bekende ziekten zijn bekend, onder de namen van waterstippel, stip pel, het wit of meeldauw en sterfte. Ook is de luis, hoewel als eenling zeer1 nietig, maar in vereeniging in staat augurkenvelden te beschadigen niet al leen, ja zelfs in enkele dagen geheel te vernietigen. Waterstippel komt vooral voor bij re genachtige weersgesteldheid. Deze ziek te vertoont zich het meest dan, wanneer de planten in het begin van den groei zijn,- bijzonderlijk wanneer de planten op het punt zijn van te kruipen. Doch deze ziekte is niet de meest gevreesde onder de tuin ders, zelfs gebeurt het dan augurken wel ke geleden hebben 'van waterstippel, la ter de meest vruchtbare gewassen wor den. De stippel vervolgens, tast meer on middellijk de vruebt aan. Bij een optre den van deze ziekte gebeurt het ook dat de pluk direct geëindigd is, echter] leert de ondervinding dat niet tegen staande deze ziekte, toch nog vele augurken geplukt worden, al zijn deze voor den handel minderwaardig. Het wit of meeldauw komt minder! vaak voor, doch wanneer een veld1 er door aangetast wordt is de uitwerking*/ „Als zij eens dood gingO, hoe vree- selijk", zeide zij ontzet. „Daarvoor hoeft u niet bang te zijiri Als zij uitgeslapen is, zal ?ij weer hee- lemaal in orde zijn", antwoordde hij op* gewekt. „Zij is daar zeker al dien {ijd ge weest". „Ja, zonder twijfel". i „Als zij nu eens wakker werd j „Dan hoor ik haar in elk geval". „Maar wat ter wereld heeft dit allei te beduiden?" Zij huiverde. „Hé, dit is een verschrikkelijk huis ik wilde^ dat het maar ochtend werd. Ik ik begin mij alles behalve op mijn gemak te voelen. „Dat moet u nu niet doen. En ho$ eerder u gaat slapen, des te eerder ij het ochtend", antwoordde Lyddiard haal troostend. „Goeden nacht". „Slapen? Ik weet zeker, dat ik geeï oog zal diclit doen", zeide zij op vootï spellenden toonj toen Lyddiard met de< terrier onder zijn arm de trappen a6 ging. (Wordt vervolgd}.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5