De Tilburgsche Schoenen-Co IÖ00 600 150 H 100 "23- 60 pagnie leiden. T averne's Spekslagerij Levert PRIMA SCHOENWERK aan spotprijzen. L j A. HEEMSKERK. jPATUiWi*3' te 's-Gravenhage, Buitenhof Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. PRIJSNOTEERiNG. G. v. Leeuwen, Boerendienstbode 99' Handel in Granen, Lijnkoeken, Foura^e, geperst Hooi en Stroo. Rechtszaken. Zware mishandeting. In den namiddag van Zondag 3 Oei ontstond er tusschen de bewoners van 1- en 2-hoog eener woning in de Gouds bloemdwarsstraat ruzie, ruzie die aan gekomen was over de brutale bengels van jongens, op wie de bewoonster van één-hoog het toezicht had. Op de ruzie, die op de trap van 2- hoog plaats had, kwam eerst de zoon der bewoonster van één-hoog toeloopen. „Heb je 't weer tegen m'n moeder?" voegde hij de bewoonster van twee hoog toe. Deze begon tegen "hem op te spelen, doch toen ook de 62-jarige be- iwoner van éénhoog naar boven -kwam, liep ze plotseling naar den trap en gaf hem een schop tegen het linkeroog, zeg gende: „waar bemoei jij je mee, ouwe". Die schop "kwam allerongelukkigst aan. De man moest opgenomen worden in een inrichting voor ooglijders en zijn linkeroog moest verwijderd worden. Na drie weken verpleegd te zijn, kon hij het gesticht verlaten, doch in November moest hij weder opgenomen worden in het Binnen-Gasthuis, daar ook zijn rech teroog aangetast bleek te zijn. De man wordt er nog verpleegd en het gevaar is groot, dat hij ook het rechteroog zal verliezen. De jonge vrouw, die den schop toe bracht, stond gisteren voor de 4e Ka mer der Amsterdamsche Rechtbank te recht. Zij ontkende, maar het O. M. Mr. Bruyn, achtte het ten laste gelegde jdoor het getuigenverhoor bewezen. Eisch: twee maanden gevangenisstraf wegens mishandeling, zwaar letsel ten gevolge hebbende. Het teds-vraagstuk. In hooger beroep diende voor het ge rechtshof te Amsterdam de zaak tegen C. Krill er uit Haarlem. Zooals men zich herinneren zal, weigerde Kriller den 17en Juni 1909 in de strafzaak we gens anti-militaristische opruiing tegen J. W. Smit den eed als getuige af te leg gen. Hij werd toen één week gegijzeld» weigerde opnieuw en hoorde 7 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Den 3en November werd bekl. echter ontsla gen van rechtsvervolging. Tegen dit von nis teekende de officier Van justitie, mr. Besier, appèl aan. De procureur-generaal, mr. A. Josse- Kn de Jong, onmiddellijk het woord ver krijgende tot het houden van zijn requi sitoir, is van oordeel dat het vonnis der .ijHaarlemsche rechtbank moet worden ver nietigd. Van oudsher is in ons land de eed niet alleen een godsdienstige hande ling, maar ook een historisch-publiek- rechtelijke handeling naast een staats rechtelijke daad. Waar zou 't naar toe gaan, als de „godsdienstige bezwaren" niet voorkomen uit den godsdienst., maar „ongodsdienstige bezwaren" zijn? Deze beklaagde weigerde eerst zijn mi- litiedienst te vervullen, nu den eed af •te leggen, morgen weigert hij" wellicht belasting te betalen.... uit „gemoedsbe zwaren". Hij weigerde niet om gods dienstige, doch om ongodsdienstige be ginselen. Spr. toont aan, dat bekl. op historisch- juridische gronden veroordeeld moet worden. Reget is dat een eed afgelegd moet worden, uitzondering is een be lofte: alleen voor de doopsgezinden. Vervolgens geeft spr. een historisch overzicht van den eed. Tusschen 1801 '05 kon men met een belofte van bur gertrouw volstaan; daarop volgde de re actie tegen de leerstellingen der revolu tie: belichaamd in de Grondwet van 1814. De wet van 1838 heeft geen rekening met ongeloovigen gehouden. De eeds- kwestie is niet nieuw. De Amsterdam sche rechtbank heeft in deze zaak op his torische gronden, verkeerde gevolgtrek kingen gemaakt. De Haarlemsche recht bank wees een onjuist vonnis, door zich ten onrechte op den zetel der wet te plaatsen. Het parket van spr. ziet in, dat de toestand zoo niet kan en mag blijven, doch de eedsdwang voor rechtszaken moet z. i. gehandhaafd worden. En hoe kan men weten of mogelijke gemoedsbezwaren gemeend zijn, of ze niet tot dekmantel moeten dienen voor unfaire praktijken? Door de nieuwe wetsuitlegging acht spr. het openbaar gezag in hooge mate bedreigd. In 's lands belang moet de oude wet worden toegepast. Ten slotte vraagt spreker het vonnis te vernietigen en opnieuw rechtdoende bekl. te veroordeelen tot 7 dagen gevan genisstraf wegens het opzettelijk niet vol doen aan een wettelijke verplichting als getuige in een strafzaak. De verdediger, mr. J. A. Levy, hield daarna een uitvoerig pleidooi, aantoo- nende, dat de overtuiging van een groot deel van het volk is, dat de eedsdwang moet verdwijnen. Dit willen o. a. ook godsdienstige instellingen als het Her vormd Kerkgenootschap en de Neder- Iandsche Protestantenbond. Na de wetsuitl egging van den adv.- gen. bestreden en het rechtbank-vonnis besproken te hebben, vraagt pleiter ont slag van rechtsvervolging. Land- en Tuinbouw. Namens de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging is tot den gemeente raad van 's Gravenhage het verzoek ge richt om vanaf 1 Juli 1912 de beschikking te mogen hebben over het op het ont- werp-uitbreidingsplan aangeduide tentoon stellingsterreinen tusschen Nieuwen Park weg en Haringkade, ten behoeve van de in 1913 door de vereeniging te houden nationale en internationale landbouw tentoonstelling aldaar. Voorts vraagt de vereeniging een gemeente-subsidie van f15,000 voor die tentoonstelling. Faillissementen. Uitgesproken: W. A. Dirriwachter, winkelier te Utrecht. Curator mr. H. C. van Beuzekom. Geëindigd: C. de Vries-van de Grint, schoenfabrikant te Baardwijk. F. de Leijer, bakker, wonende te Vessem. De echtelieden J. Macijnen en H. Dae- nen, caféhouders, gewoond hebbende te Eindhoven, doch thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. Gemeenteraad van Voorhout. Gistermorgen te 10 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer L. Belt. Voorzitter de heer J. G. M. v. Griet- huijzen, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergade ring, de eerste in dit jaar, biedt den. leden zijn gelukwenschen aan en drukt den wensch uit dat alle te nemen be^ sluiten en beraadslagingen in 1910 zul len zijn in het belang der gemeente en tot heil der ingezetenen en doet voorts mededeeling van den loop der bevol king in 1909. Het zielental is vermin derd met 8 mannen en vermeerderd met 3 vrouwen, alzoo een vermindering van 5 zielen, zoodat het zielental op 1 Jan. 1910 bedroeg 2104. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de afd. Voorhout der Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur, houdende verzoek van ge meentewege een publieke telefooncel te verkrijgen, welk stuk naar B. en W. wordt verwezen tot onderzoek. Een schrijven van Ged. Staten waar bij zij goedkeuring verleenen het sup pletoir kohier van den Hoofd. Omslag 1910. Een schrijven van Ged. Staten, waar bij zij mededee'en dat, naar het bevol kingscijfer op 1 Januari 1910 de jaar wedde van den Ambtenaar van den Bur gerlijken stand beneden het minimum is, door de wet gesteld. Met algemeenc stemmen wordt besloten de jaarwedde van dien ambtenaar te verhoogen tot f 75. De Voorzitter doet voorlezing van door B. en W. ontworpen instructies voor de te benoemen gemeenteneesheer die van den heer van Rijn, en geheel ovcr- welke met algemeene stemmen, behalve eenkomstig het ontwerp werden vast gesteld. Na opheffing van een hierna gevolgde geheime zitting, wordt overgegaan tot benoeming van een gemeentesecretaris. Uit de 23 sollicitanten is door B. en W. eene aanbeveling opgemaakt, waarop voorkomen de heeren J. H. Langeveld no. 1 en Th. van Hemert, no. 2, resp. ambtenaren ter secretarie te Voorhout en Lisse. Met algemeene stemmen ,wordt de heer Langeveld als zoodanig benoemd. De Voorzitter wenscht den be noemde, mede namens den Raad, geluk met zijn ambt en hoopt dat hij zijne betrekking zal waarnemen, zooals hij dat als tijdelijk secretaris gedaan heeft waarna de heer Langeveld zijn dank betuigt aan den voorzitter, voor het ge sprokene, alsmede den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Hierna heeft de beëediging plaats. Vervolgens wordt tot amotenaar der Burgel. Stand benoemd de heer J. Lan geveld. Op de aanbeveling van gemeentege neesheer kwamen voor no. 1 H. A. G. Bots, van Wilnis en Snijders, van Am sterdam, beiden arts. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer Bots, één stem blanco. Bij den rondvraag vraagt de heer C o- t ij li of door den heer van Rijn al ad vies is uitgebracht betreffende den En- gelschen weg. Dit zal door den heer C. yan Rijn spoedig geschieden voor B. en W., daar dit bij B. en /W. thuis hoort. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Januari 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.0 Horta. Laagste barometerstand 729.0 Hollyhead. Verwachting tot den avond van 29 JanuariHeden stormachtige daarna zui delijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkte lucht, regen of sneeuw buien, zachter. Afdreiging. Te Exloërmond kwa^ men bij een daar wonend landbouwer een paar kooplieden in lapjes binnen en vroegen om een verwarmd vertrek. Dat kon men niet geven. De vrouw, in kelder willende gaan, zou gevolgd wor den door de twee vreemden, maar de steel van 'n hooivork van den juist er op toekomenden boer had wel 't ge- wenschtc effect. Nu smeet men 't an ker uit bij een buurman, waar de vrouw alleen thuis was. De indringers sommeer den haar vervolgens een pak goed voor f12 te koopen en het naastliggend bil jet te teekcuen. In angst deed de vrouw het. Toen de man thuis kwam, en de vrouw- allereerst tot kalmte gebracht had, achtervolgde hij de betrokken per sonen. Beide personen werden met po- litiehulp ingerekend. De f 12 was nog in hun bezit. Het biljet behelsde dat de vrouw 't volgend jaar om dezen tijd nog f 12 moest afdokken. Een gestoorde bruiloft. Men schrijft uit Nieuwe Pekela aan de N. Winsch. Courant. Een gestoorde bruiloft. Dezer dagen trad alhier een jonge schipper met zijn jeugdig bruidje in den echt: Van tal van de in de nabijheid liggende sche pen wapperde de driekleur. Des avonds werd aan den wal de bruiloft gevierd. Er heerschte een vroolijke, gezelligcn toon. Plotseling kregen eenige onverlaten aangevoerd door een belhamel ,die den bruigom slecht genegen scheen, het in hun hoofd de partij te bederven en den eersten huwelijksdag der gelukkige echt- genooten te vergallen. Tal van voorwer pen werden tegen, ja zelfs door de ruiten gegooid, zoodat de bruigom naar buiten kwam en de rustverstoorders dan ook waarschuwde Die waarschuwing werd echter in den wind geslagen, terwijl de lummels voortgingen met molesteereu en den boel kort en klein sloegen. Een vreese- lijke scène volgde, de pret was voor goed gedaan en de jonggehuwden be houden een zeer onaangename herinne ring aan hun trouwdag. Voor de brutale deugnieten zal deze dag echter nog een bitteren nasmaak J hebben, wijl hun namen bekend zijn en de politie de zaak reeds in handen heeft Welk een kracht de wind tij dens den jongsten sneeuwstorm had: Te genover Pasgeld, vlak bij Delft, werd een meubelwagen, met twee paarden bespan nen, omgewaaid. Geen persoonlijke onge lukken. Een droevig ongeluk is gis terochtend gebeurd aan boord van het te Amsterdam aan de De Ruyterkade lig gende stoomschip „Prins Willem V" van den Kon. West-lndischen Maildienst Men was bezig een houten steng te lich ten uit den ijzeren achtermast. Door het losschieten van een strop kwam de top mast te vallen. Het vrij zware stuk hout kwam lieer in de machinekamer, alwaar de werkman D. B. het op het lichaam kreeg. De man was helaas onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinde ren na. Kindverbrand. Woensdag hoor de een controleur van de volkstelling in de Eikelstraat no. 3 te Maastricht ebt huilen van een kind. Hij snelde naar bo ven toen hij de deur had geopend, kwam hem een dikke rook tegen. Op den grond lagen smeulende en brandende dekens en kussens, waartusschen een brandend kindje. Onmiddellijk werd de hulp van een medebewoner ingeroepen en werd het vuur gedoofd, terwijl het arme ruim vier jarig wichtje in dekens gewikkeld naaf Calvarienberg werd overgebracht. Na hevig lijden is het meisje nog den- zelfden dag overleden. In den hoek van de kamer was nog een tweejarig jongentje aangetroffen."het ventje was reeds bewusteloos; de levens geesten konden echter nog worden op gewekt. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. Bij het tuigen van een jong paard is de 17-jarige A. K., te Nes, ge dood door een trap van het dier. Een 43-j a i i g e a r"b e i d c r uit B a- rendrecht is naar de gevangenis te Dorct- recht overgebracht. Hij wordt verdacht van mishandeling zijner 84-jarige moe der. Het lijk der oude vrouw is ter ge rechtelijke schouwing mede naar Dord recht vervoerd. Men in e 1 d t uit Loiuieker: Onder dc ruim 700 arbeiders van Eiler- mark bevinden zich er 50, die lid van een muziekkorps zijn. Dezen hebben zich ge-' vormd tot een viertal gezelschappen, die het land zullen intrekken om als straat-, muzikant den kost te verdienen. Bij een kamerbrand in een achterbuurt te Alaastricht geraakte een vier-jarig ventje bij afwezigheid zijner ouders in brand. Het knaapje is aan de gevolgen overleden. Hef lijkje is vreese- lijk verminkt. Het spoorwegongeluk teCa- nada. Tot Dinsdag waren 37 lijken van slachtoffers van het spoorwegongeluk op den Canadian Pacific bij Sudbury boven water gebracht. Van dezen zijn de meesten Canadeezener waren echter vier Italianen en een Noor bij. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Mijn hartelijken dank aan Eerw. H.H. Geestelijken, Bestuur en Leden van het R. K, Zang koor van Rijpwetertng, voor de betoonde belangstelling, die ik bij mijn gouden jubil| als Koor zanger mocht ondervliden. Rijpwetering, 26 Jan. 1910. 1609 A. N. VAN JMMERZEEL. Gevraagd met Februari een R. K. BOERENKNECHT, goed kunnende melken. Adres C. ElOBBE, Noord- wijk, woning „PfcikJ en Duin". 1610 Vet spek f 1.75 Mager stpek 1 l.SO Gesmolten Vet f l.SO Rouwe Reuzel f 2.00 alles per 3 pond. Vette lappen 35 cent. Noordeinde 37. 1519 Gevraagd met 1 Mei a.s. een goed kunnende iieiken om bij voorkomen behufczaam te zijn, bij de Wed. C.iVAN DIJK, Al phen, Goudsche tftjpad. (1591 Het beste adres voor ROOMBOTER en MARGARINE per pond pu per vaatje, tegen fabrieksprija is onder aan beveling, J. K1EFT, (1608) Haarl.str. 157. Adverteert in „De Leidsche Courant", Ingenieur, alleinstehender Herr, fragt Schlaf- und Wohnzimmer mit Pension, liebst in der Nalie der neu erbautefl Pabrik Hooge Rijndijk. 1 j (1613) Br. fr. no. 208 (bij F.THÉON- VILLE, Steenschifir, Leiden. Laat Uwe Kerk- studie- en leesboeken, tijdschrif ten, illustratie's enz., netjes, sterk en goedkoop/inbinden bij J. iVi. [JANSEN, Hooglandsoie llerkgracht 13. Beveelt zich minajaam aan tot. het in orde makeil vaViMbliotheken van GestichtenT^cholen, Semina ria enz. (1612 ia Haarlemmerstraat 123 Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. Ongevallen-yerz. Prima dporeioojii gedroogde riulp, enz. MONSTERSia.£ii:l|$OPGAAP worden gaarn^Tversfrekt door De Wed. J. SCHUUR, (634) Zoeterwoude. Telef. Interc. No. 1. Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, contant. Te Koop aangeboden jjwfbeste TREK- OF WAAKHOND ep een Kleine Hond (zeer beste molienvauger). Te bevra* gen bij A. van Leeuwen te Abbenes, Haarlemmermeer. (1599) Er biedt zich tegen 1 Mei aan Een R. K. ibieastbode, van goede getuigen j/oorzien. Br. let- terN B. Brinkmann, Spssenheim.(1601) Een prachtige sérteering lijk waden in alle [maten en prijzen voorhanden bij CL f KLEINHANS, Langebrug 36, Leiden. (1604). Een Smidsleerling, een paar jaar In het vak werkzaam et bekend met fiAsenreparatie, zocku plaatsing tegen I genot Van kost en inwoning. Fr. «ieven C. van den Berg, RljwicIhandldLAlphen a. d. Rijn. (1592) HAM, ROOKVLEESCH, SAUCISE, OSSENTONG, ROOKWORST, LEVERWORST, BOTERHAMWORST, HOOFDKAAS, ONTBIJTSPEK, CER- DONKERSTEEG 17. opgericst uil TELEFOON 192." VÊLAATWORST, BLOKWORST, ROLPENS, KNAKWORST. (4»

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 4