Ie Jaargang. No. 100. BUITENLAND. Bureau OUDE# SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Inhoud van ons Geïllustreerd Zondagsblad. Inhoud van ons Geïllustreed Zon dagsblad: Platen: Jhr. Mr. de Gijselaar, ide nieuwe Burgemeester van Leidende komeet van Halleyeen heel hospi taal in den grond verzwolgentegen de vivisectiede troebelen in Grieken land de nieuwe burgemeester van Am sterdam de verkiezingen in Engeland P. van Cranenburgh fde brand van het koninklijk paleis te Athene; de bis schopswijding van Mgr. Sweens te 's- Bosch (2 platen); R. K. Studenten-too- tieelistenhet stoomschip Tambora. Tekst: de komeet van Halley; Zijn Twaalf (door Mathilda)de priester zoon (verhaal); de Bisschopswijding van Mgr. SweensVivisectieAan haar Sterfbed (een verhaal); Kinderrubriek; '•Schaakrubriek. Ouders eeren en kostgeld geven. II. Klaar en duidelijk heeft Godi de ver houding in het huisgezin bepaald met de .woordenEert uwen vader en uwe moe der, opdat gij lang moogt leven op aar de." De verplichtingen, die uit dit ge bod volgen, zijn hoogst redelijk en bil lijk. Elke menschelijke bepaling, er bij gevoegd, verduistert en verzwakt Gods woord. Al wie niet naar Gods woord; .zijn leven inricht, brengt in het huisgezin ..een wanverhouding, gelijk wij zullen zien bij het kostgeld geven. Wat zegt de kostgeïdgever<„Qeef kostgeld aan vader en moeder, opdat gij ilang moogt leven op aarde." Met deze stelling plaatst zich het schepsel tegen den Schepper, want in het kostgeld geven ont breken eerbied, gehoorzaamheid, liefde len behulpzaamheid. In kostgeld geven ,ïs geen eerbied, maar minachting. De (kostgeïdgever acht zijn ouders minder- jiwaardig ;dan zich zelf, ide kostgeldge- jver staat boven den kostgeldnemer, hij 'maakt van zijn vader en moeder kost- ,(baas en kostvrouw, die hun geld moeten verdienen door aan hun lief kroost den (kost te verschaffen. Dit is geen over drijving, maar naakte waarheid. I Denk u slechts in bij zulk een huisge- 1 zin en vraag, hoe vader en moeder eenig ;geld bekomen van hun Heven zoon en het .hartverscheurend antwoord luidt: door .kostgeld. Men moet een hart van steen •hebben om dit antwoord zonder wee- 1 moed te vernemen. De kostgeldgever komt te kort in ge hoorzaamheid. Wat wil de kostgeldgever geven en wat geeft hij inderdaad? Hij (fwil niet meer ^fèven .en zal niet meer .(geven dan bij overeenkomst is bepaald. 'Zouden de ouders in het een of ander 'te kort komen, dan za! de kostgeldge- [ver hen doen verstaan, dat zij het verdrag Iniet naar behooren nakomen en dat dik- j wijls op een wijze, die een vreemde kost ganger zich niet zou veroorloven. Van liefde is bij den kostgeldgever in •het geheel geen sprake. Wat voor hart (draagt de zoon-kostgeldgever zijn ouders .toe? Het hart van een kostganger, die i (betaalt, wat hij eet, niet meer en niet (minder. Is dat dan de verhouding tus- (ischen ouders en kinderen? Bij den kostgeldgever is ook geen feprake van behulpzaamheid. Hij helpt zijn ouders juist zoover als ieder ander kost- ganger, en dikwijls helpt hij zijn ouders (niet, doordat hij te weinig betaalt, of "zelfs, ,aJs hij niets verdient pf andere (uitgaven te doen heeft, in het geheel niet. I (De kostgeldgever maakt misbruik van de J (goedheid zijner ouders, die hem toch - niet aan de deur zullen .zetten, al be- taalt hij minder of niets en dikwijls heeft ^hij geld voor elke andere uitgaaf, behalve i (voor het kostgeld aan zijn ouders. De i (kostgeïdgever heeft niets over voor zijn ouders en maakt zich dikwijls nogschul- Idig aan onrechtvaardigheid jegens (hen j door nalatig, te weinig of niets te beta- (Een. Dat is volstrekt geen zeldzaamheid. jiVraag het maar eens aan de ouders, of hun kinderen getrouw en stipt een be - j hoorlijk kostgeld geven. Op de tien zijn Ier zeker vijf, die geregeld te kort ko- t hien en de meeste dikwijls. Dezen toe- I Stand zou men ondenkbaar noemen in on- tze beschaafde twintigste eeuw onder Clu'isjenen- toch yindt yigq hem^ver- al, in stad en dorp, In huisgezinnen zon der tal, maar vooral bij den werkmans stand. i Het is beschamend voor ons, Christenen, dat wij de verhouding van ouders en kinderen, bepaald door den Heer en Schepper van het heelal en ge heiligd door Zijn Qo-ddelijken Zoon, zoo misvormd hebben; dat wij de liefdeban- den tusschen kinderen en ouders ont heiligd hebben door ons te gedragen als wezens, die verstand noch gevoel heb ben. Klagen wij niet: wij hebben dien toestand gemaakt door wijzer te willen zijn dan God, de Heer en Schepper van het heelal. Wij kunnen en moeten dien toestand veranderen door terug te kee- ren tot de wet van God. Frankrijk. De overstroomingen. De ramp, die Parijs teistert, .wortlt steeds heviger; de schade steeds meer onberekenbaar. Nu staat het water reeds 9.10 M. aan den Pont Royal, waar an ders de normale hoogte der Seine 2.50 M. is. Men hoopt nog steeds dat nu einde lijk het water zal gaan vallen. Aan "het Gare 'de Lyon, te Parijs loopeu alle treinen, maar met groote ver traging. De statiuons van den Métropoli- tain aan het Chatelet, Saint-Lazare en op de place de la Concorde, zijn over stroomd. De spoorweglijn naar Orleans is bij Vitry afgesneden, zoodat de trei nen niet meer het Gare d'Austerlitz binnen komen. Het water dringt de kelders van de Sa- maritaine rue St. Germain binnen. Onder den ondergrondschen spoorweg ter hoogte van de boulevard Bercy is een verzakking ontstaan. De bewoners in de buurt ontruimen hun huizen. Het water heeft thans reeds het station Baudin be reikt. In antwoord aan de vertegenwoordi gers van het departement der Seine, verklaarde minister Briand, dat hij alle gebouwen der congregaties te Parijs, thans aan hun bestemming onttrokken, en onder beheer der liquidateurs ter beschikking zou stellen van de slacht offers. Indien liet noodig mocht zijn zou de regeering eveneens de kazerne en lycea ter beschikking stellen. Het crediet van 2 millioen frs. door de Kamer bewilligd is geheel en al on voldoende. Maar aan de Kamer zullen alle noodige credieten worden gevraagd. Op de Place du Havre dringt het wa ter de kelders binnen. Men heeft zeer slechte verwachtin gen van den nacht en den dag van mor gen. Men vreest een stijging van 70 c.M. In de buurt van Tours woedt een cy cloon. Te Melun is een geringe vermindering van was waargenomen. Het verkeer is verboden in de ge- heele rue Royale en eenige straten die uitloopen in de rue Saint-Honoré, ten gevolge van het verzakken der kelders. De kazerne Lebeau is on|dergjeloo- pen. De Marne is merkbaar dalende. In de voorsteden aan deze rivier, die over stroomd waren, kan het verkeer gedeel telijk hersteld worden. Daarentegen be gint het water binnen te dringen in de lokalen van de Stadsdrukkerij van het Raadhuis te Chateau-Thiérry. Van Meluu tot Fontauie-Ie-port i9 1000 kub M. hout doo rden stroom mee gevoerd. De staats-porseleinfabriek te Sèvres is gedeeltelijk door het water ingeslo ten. De spoorweg van Saucerre naar Saint- Satur is verzakt waardoor het verkeer gestoord is. Te Sévry is een schoolgebouw, inge stort. Op den Quai du Louvre .wordt een waterkeering opgericht. Het .water stroomt de benedenverdiepingen van het Louvre-Museutn binnen. De beneden verdiepingen van liet Hotel Continental zijn reeds geheel ondergeloopen. Het water komt over den pont d'Aus terlitz. Aan de Avenue de Versailles moe ten twee huizen, die door invallen wor den bedreigd, ontruimd worden. Te JM&isqpg AJJgrt §0 centime ter water in de Rues Créteil en Ville- neuve St. George. Een deel van het plaveisel van den Chaussée Créteil te Maisons Al fort is ingestort. Zeshonderd 'personen bewonen nog Alfortville; (on danks de waarschuwingen, weigeren zij de huizen te verlaten. Verschillende wo ningen, ook onder die, welke nog be woond zijn, hellen sterk voorover. De levensmiddelen gaan ontbreken. Te Charenton is de bevolking ver ontwaardigd tegen verschillende bak kers, die hun brood verkochten voor 1 franc 40 het pond. Het electrisch licht ging plotseling uit in het Théatre de Grenelle en de prefectuur van politie. De vleugel van het paleis d'Orsay is 9 centimeters verzet. Alle straten tus schen de Quai d'Orsay en den Boule vard St. Germain staan onder water. Een hevige storm veroorzaakte groote schade in den omtrek yan St. Goudens. De Seine wast nog steeds meer. In den nacht stroomde het water het Duit- sche gezantschapshotel binqen. De kel ders van het ministerie van buitenland- sche zaken zijn ondergeloopen. De Métropolitain hervatte den ge wonen dienst op lijn 2, en op een ge deelte van lijn 3. De zoldering van den toegang voor den spoorweg naar Orle ans is ingestort tegenover de straat Gite le Coeur. Het station Ivry staat geheel onder waterde Rue de Clichy is even eens overstroomd. De toestand te Parijs is niet alleen voor de bewoners een ramp, ook de die ren hebben ervan te lijden. De N. Y. 'Herald geeft ten minste het volgende beeld van den toestand, die er op het pogenblik in den dierentuin heerscht Bijna heel den tuin, zegt het blad staat onder water, en waar het water nog niet is doorgedrongen, is de bodem veranderd in een dikke laag modder. .Het ,a pen huis verspreidt, zooals te be grijpen is, een zeer benauwde atmosfeer, zijn bewoners slaan een bezorgden blik op dien on welkom en waterbezoeker «en klimmen hoog in hun palen. Een .aap, "door reumathiek geplaagd, grijpt behendig een vluggeren collega vast en wordt zoo uit het water opgehe- schenL maar natuurlijk onder geweldig protest van zijn redder, die vol woede schreeuwt. De bavianen bewaren een doo- delijk stilzwijgen, en kijken nog woeden der dan gewoonlijk. De krokodillen voelen zich in hun els- ment, nu zij naar hartelust in het water kunnen ploeteren. Ook in het slangenhuis is het water doorgedrongen, en de oppasser, die voor Ihet voeden der dieren zorgen moet schijnt dit nu en dan te vergeten, daar hij zijn handen vol heeft om zijn huis te Choisy-le-Roi tegen een leger van rat ten te beschermen. Ook de vogels hebben het hard te ver- (antwoorden. De papegaaien met liun prachtige veeren zien er droevig uit, en doen door den tuin niet meer hun schel (geschetter weerklinken. De zilver fa zanten zitten onder de modder en de dui ven liggen dood in het water. Het musschenvolkje schijnt alleen in zijn element. De olifanten huiveren en zwaaien niet hun slurf, wachtend op het voedsel, dat niet komt. De leeuwen en tijgers snuffelen aan iedere staaf van hun kooi, in de hoop er een te vinden, die yoor hun kracht zal jwijken. Verschillende dieren zullen sterven,- zei- de de bewaker; ook de beren maken het ondanks hun redding uit den kuif, verre van gunstig. Naar de Univers meedeelt, heeft de (aartsbisschop van «Parijs, mgr. Amette, ,aaii de geestelijkheid en geloovigen van zijn diocees een schrijven gericht, waarin hij openbare gebeden voorschrijft om van God het einde van de waterramp te ver krijgen, verzachting der ellende en mede lijden ,met de ongelukkige .slachtoffers. r,Troosteloosheid, zoo begint het schrij ven, heerscht alom in onze groote stad en Ihaar omgeving. De overstroomingen heb ben den omvang aangenomen van een ver schrikkelijke ramp. Langs de oevers van de Seine en van de Marne is alles mede- gesleept en verwoest door de wateren; heele parochies zijn tot uitgestrekte me ren geworden; (duizenden families heb- ben pp gêvaar taf "te vergaan, moéten kluchten uit hunne hulzen en alles moe ten verlaten wat hun dierbaar was. druk van zulk een geweldige ramp en sidderen als ze "haar zich nog telkens ziet (uitbreiden. Geloovigen, wij gevoelen 'de hoefte om een kreet van ellende te doen opstijgen naar (Hem, die alle -elementen van de natuur in Zijn hand heeft en die alleen naar Zijn wil ze kan ontketenen en doen bedaren. „Christenen, wij lijden onder het jam mer, dat onze broeders treft en de lief de, meer nog dan het gevoel der men- schelijkheid dringt ons hun hulp en troost te brengen." Derhalve schrijft de aartsbisschop de volgende openbare gebeden voor. Negen dagen moeten de priesters bij de H. Mis de oraties bidden i5pro quacumque tribula- tione"; Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag moet in alle kerken, zoo mo gelijk, een plechtig Lof worden gecele breerd, waarvoor verschillende gezangen en gebeden, ook een aanroeping ter eere van Parijs' patrones, de H- Genoveva, worden voorgeschreven. Tevens zal in alle kerken Zondag een Collecte gehouden worden voor de slacht offers, waarvan de opbrengst verdeeld; zal worden door de pastoors van de ge troffen wijken. „Wij betuigen zoo besluit het herder lijke schrijven ten slotte aan de slachtof fers der ramp onze diepe sympathie en schenken hun onzen vaderlijken zegen. Leon Adolphe, Aartsbisschop van Parijs. Ook persoonlijk heeft de zorgvolle bis schop zich van den nood van zijn kudde willen overtuigen. Gisterenmiddag begaf mgr. Amette zich op weg om in de voor steden van Parijs den omvang der ramp na te gaan. Te Chalifert is de Marne sedert gis termorgen 3 uur aan het dalen. De Seine daalde 9 c.M. te Monte- reau (achter het vereenigingspunt van Seine en Yonne). Om de veeartsenijschool staat het wa ter 1 M. hoog. Het water heeft het plaveisel van de Quay d'Austerlitz opgebroken. En men maakt zich niet meer ongerust over de Pont Alma. In de galerij van de Edison-Afran- maatschappij sijpelt het water door. Voor het buffet van de gare de Lyon zijn yverzakkingen ontstaan. Het raadhuis en de scholen',te Juvisy znij vol slachtoffers. Om 3 uur n. m. we.d het verkeer over de Pont des Arts en de Pont de Solférino stop gezet. Het water stijgt voortdurend over de geheele Seine. De riolen yan de Rue Bac loopen over. In het departement du Gard (ten W. van den Rhönemond, Z.-Frankrijk) ne men de overstroomingen onrustbarende afmetingen aan. Er is belangrijke schade aangericht. Te Choïs)r-!e-Roy overstroomde de ri vier de rechteroever. Te Boulogne aan de Seine bewesten Parijs, zijn de straten en kaden, die op de rivier uitkomen overstroomd. Aan gezien het water om "het Paleis Bour bon stijgt, dragen de bedienden van de Kamer verschillende afgevaardigden' op den rug over. In de couloirs werd ver teld dat de dijk Gennevilliers (bewesten Parijs op den linker Seine-oever) door gebroken zou zijn en dat de vlakte on der water staan. Uit Lyon wordt gemeld, dat de tram- dienst langs de Seine in de nabijheid der stad gestaakt is. De overheid deelt mede, dat de toe stand geruststellender is. De barome ter stijgt, en men verwacht nog enkele centimeters stijging van het water, en daarna daling. De wateren van de Seine en de Mar- né stijgen gedurende de laatste 5 uur niet meer. De Yonne daalt Het aantal te Charenton onder ge brachte slachtoffers bedraagt 38.000. Voor de Gare St. Lazare en de porce- leinfabriek te Sèvres ont-rfond een ver zakking. De arbeiders zijn naar*huis ge zonden. Te Morbihan stijgt de rivier. De vel den staan onder water. De fabrieken zijn stop gezet. Het water stijgt in de faubourg St. Antoine. Een deel van het trottoir, van de kade Grand—Augustcn stortte in te gen 7 uur. "Ingenieurs zeggen, dat de overstrooming tegen middernacht zou beginnen. Een groote loods van èen fabriek te Bethume rue Chevaleret stortte in. Er vyordjt geen ga,s mger verstrakt. Een boot die 6 personen bevatte, sloeg} om te Drysur Marne. Een vrouw ver dronk. De andere personen zijn over-: gebracht naar het hospitaal van den; Staat. Er zijn belangrijke verliezen ge- leden. j: De Matin van gisteren opent hare ko lommen met de volgende waarschuwin :gr „Het water van $e Seine, dat de ka den, de straten, en de huizen over-, stroomd, bevat typhusbaciilen. Van nb, af moet het water gekookt worden. Vruchten en groenten moeten gekookt worden. En ten slotte moét men het water nie uit.de kelders wegpompen, met het oog op de veiligheid de rhuizen". Z. H. de Paus heeft aan den Aarts-, bisschop van Parijs 10.000 francs vooij de noodlijdenden gezonden. De ..Times" zegt dat de overstroö- mingen in Frankrijk den omvang een ei} nationale ramp genomen hebben. On gelukkigerwijze kan men nog niet zeg gen of zij "haar hoogste punt hebben; bereikt. ZuTlen de moderne ingenieurs; en hulpbronnen van Frankrijk dit vree- selijk ongeluk kunnen bestrijden De „Daily News" drukt aan Frank rijk de innigste sympathie der gansche. beschaafde wereld uit. De Morning Post zegt, dat de over stroomingen iji Frankrijk zullen kunnen; gerangschikt worden onder de grootste rampen, waarvan de geschiedenis ge* waagt. De Daily Graphic drukt eveneens hare* deelneming uit voor de slachtoffers der/ .overstroomingen. Een museum van vervalschingen. De kunstcriticus André Michel, con servator aan het Louvre-museuni wil, zegt men, te Parij's een Museum van( Vervalschingen stichten. Nooit zoo; moet hij tot een journalist hebben ge zegd is er zooveel talent verbruikt aan het maken van valsche kunstwerken als tegenwoordig. In de wijk Père La- chaise te Parijs zijn ateliers, waar ïfiet anders dan Gotisch en oud-Saksisch ge maakt wordt. Voor 25 fr. levert een; beelhouwer een beeldje XIIIe eeuw. Er/i zijn er naar Amerika gegaan en hebben daar 25.000 fr. opgebracht. Er is meer daii één onfeilbaar middel om in hout in e'enig meubel, in een paneel, in een, beeld, die gaten en andere verminkin gen te krijgen, waar men eertijds meen de den „tand des tijds" voor noodigj te hebben. Het werk van vier eeuwen wordt in één achtermiddag verricht. Duitschland. Te Gotha wordt geredigeerd een tijd schrift, dat zich met den titel „Menschen- tum" siert en geleid wordt door den heer Eugen Wolfsdorf. Deze heer publiceerde in het nummer van 9 Januari een artikel onder het op schrift: „Leopold de Heilige". En daarin werd de bewering uitge sproken, dat de overleden Belgische Souverein in het Vaticaan een katholiek model-koning (katholischer Musterkönig) zou zijn genoemd. Op dit „feit" werd dan voortgerede neerd met beweringen als„Rome vraagt slechts of iemand uiterlijk zijn plichten niet zoozeer tegen God als jegens de hiërarchie heeft vervuld". En dan wordt verklaard, dat Leopold II wel rijke offers zal gebracht hebben en voor den Congostaat missiën uitgerust „opdat de negers als katholieke christenen konden verhongeren en ter dood worden ge- geeseld De bekende dr. Meffert teM.GIad- bach nu dit lezende, schreef den redac teur van „Menschentum" een briefje, waarin hij verzocht te mogen vernemen, waar de bron te vinden was voor de bewering, dat net Vaticaan den Bel-' gischen vorst „Katholiek niodel-koning" zou hebben genoemd, hij wilde gaarne den oorspronkelijken tekst in Latijn of Fransch nasiaan. Dat zal weinig moeite kosten, zegt hij, daar u immers de woor den tusschen aanhalingsteekens zet". Het antwoord luidde aldus Gotha, 15 Jan. 1910. ZeerEerw. Heer! In antwoord op uw brief van 11 dezer deel ik u mede, dat ik met u niet in dis cussies treed. Hoogachtend, Eugen Wolfsdorf. Dat was duidelijk.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1