Ie Jaargang No. 98. Katholiek vereenigingsleveo BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving Bureau OUDE SINGEL 154» LEIDEN. Inierc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën; gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. (Ingezonden). II. Dat katholieken niet met godlooche naars en socialisten in het verenigings leven mogen samengaan, wordt grif toe gegeven; maar samengaan van katholie ken met geloovige protestanten in de z. g. n. gemengde Christelijke verenigin gen, dat wordt nog al eens voorgestaan en verdedigd Aanstonds dient te worden toegegeven, dat, ofschoon als beginsel moet ge handhaafd blijven een positief-katholiek verenigingsleven, als uitzondering toch door bijzondere plaatselijke of tijde lijk.' omstandigheden een Christelijke ver eniging niet altijd is af te keuren en te verwerpen: maar let wel als uitzonde ring, want niet verdedigbaar zou het zijn in 't algemeen de stelling op te zet ten, dat het den katholieken zonder eeni ge beperking vrij staat zich aan te sluiten 'bij gemengde of christelijke vereenigin gen. Wij willen hier eenige redenen aan- .geven, waarom de katholieken geen vre de kunnen en mogen nemen met Christe lijke verenigingen. De eerste reden is hierin gelegen, dat gelijk wij gezien hebben, èn volgens 'het verlangen der Kerkelijke Overheid, èn volgens de redelijke eischen van onze ka tholieke geloofsovertuiging, wij gehou den zijn tot een zuiver-katholiek vereeni- ginsieven dit alleen is voor ons het wa re en het goede. Men heeft samengaan van katholieken met protestantén in het verenigingsleven willen billijken dóór te zeggen, dat toch .beide partijen geloöven en vasthouden aan de algemeene beginselen van het Christendom, welke een godsdienstigen grondslag geven aan de gemengde yer- leeniging. Deze bewering, goed beschouwd, heeft jniet veel te beteekenen. Immers onze eerste vraag Is deze: i,welke zijn dan toch die algemeene Christelijke beginselen?" Oroote woor- den, die niet veel beduiden tenzij dit, 'dat het geen godloochenende, geen so- i Ciaiistische beginselen zijn. Bovendien, wij katholieken, mogen niet .tevreden zijn met die algemeene begin selen van het Christendom; wij vragen het ware, het volle Christendom, dat slechts éénen vorm heeft voor allen, nml. het Christendom der Katholieke Kerk, 1 maar niet het Christendom van de Re formatie. Bij de protestanten, al hebben zij jets yan de Christelijke Openbaring overge houden, is toch niet dié vastheid van leer, die volheid der waarheid en daar zijn niet die krachtige hulpmiddelen tot opwek king van ons godsdienstig leven; vooral lechter moet de aandacht gevestigd wor den op dat groote, in alles doorwerkende verschil tusschen ons en de andersden kenden, dat zij geen bindend gezag erken- 'men in den godsdienst, doch het zelfbe stuur voorstaan en liet vrije onder hoek, terwijl wij ons moeten onderwer pen aan de kerkelijke overheid. Daarom kunnen wij op den duur niet dan federatief met hen samengaan, noch Vruchtbaar met hen werken. Terloops zij hier opgemerkt, dat ook 'Voor den bloei der vereeniging zelve, van ,jwelken aard deze ook zij, het niet bevor derlijk is, dat de leden tot verschillende godsdiensten behooren. Want een eerste voorwaarde voor een goede vereeniging is ongetwijfeld eens gezindheid en ééndrachtige samenwer king onder de leden en dit zal juist min of meer geschaad worden door yerschit Van geloof, door verschil van beginselen. Duidelijk zal deze nadeelige zijde van de gemengde vereeniging zich vertoonen l>.v. bij de keuze van het bestuur. Iedereen toch ziet gaarne zijn partij- geuooten zitting nemen aan de bestuurs tafel, wat van zelf ten gevolge heeft een fcekere mate van ontevredenheid bij clc kleinere partij, welke volgens haar mee- ïiing niet genoegzaapi is vertegenwoor digd in Het bestuur. Ook zal bij die keuze meer gelet wor den op den godsdienst dan op de be - kw^mheid ¥All dso laadüUsl* lis* ds- stuur zal bij het nemen van maatregelen en besluiten dikwijls meer rekening moe ten houden met de geestesrichting der verschillende leden dan met het nut der vereeniging zelvekortom in een gemeng de vereeniging zal nooit die vrije en volle werkzaamheid mogelijk zijn, wel echter in een zuiver confessioneele vereeni ging. Dit geldt natuurlijk zoowel van pro- testantsche als van katholieke vereeni- gingen De tweede reden waarom de ka tholieken zich niet moeten aansluiten bij Christelijke vereenigingen, bestaat in het gevaar voor geloof en godsdienstzin hier aan verbonden. Voor iederéén is het duidelijk, dat eene gemengde vereeniging zeer gemakkelijk leidt tot al te gemeenzamen omgang met andersdenkenden. Deze omgang nu, gezond verstand en ervaring zeggen het ons, zal op den duur in den katholiek het geloof doen ver zwakken, hem min of meer onverschillig maken voor de genademiddelen der Ka tholieke kerk, en in hem de hooge achting wegnemen en den eerbied voor het gees telijk gezag. Geheel in 't bijzonder schuilt in de gemengde vereeniging een gevaar voor het gemengde huwelijk, de bron van godsdienstige ellende. Zoo heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in de synodale statuten van 1906, juist met het oog op de gemengde huwe lijken, zijne onderhoorige geestelijken met allen nadruk aangespoord, dat zij toch de gelóovigen zullen terughouden van het gemengde vereenigingsleven. Het spreekt van zelf, dat dit niet alleen gekit van vak- of handelsvereenigingen, maar ook en nog veeT meer van sociëtei ten, clubs, zang- en muziekvereenigingen, die aanleiding geven tot intiem en ver trouwelijk verkeerhier is het gevaar voor het geloof juist grooter. De d e r d e re d en, die ons moet te rughouden van de gemengde vereeniging, is deze, dat de gemengde vereeniging fei telijk een uiting is van verkeerde gods dienstige verdraagzaamheid en van de moderne s treving, bij sommige katholie- keh ook reeds gevonden, om de scher pe lijnen van geloof en godsdienst wat uit te wisschen, en te komen tot een soort van verbroedering met andersden kenden een verkeerde geest, die zich openbaart jn en tevens gevoed wordt door het gemengde vereenigingsleven. Omtrent deze verderfelijke zijde van de gemengde vereeniging heeft nog in den jongsten tijd onze H. Vadier de Paus zich in zeer scherpe bewoordingen uit gelaten. Door den voorzitter der economisch- sociale vereenigingen in Italië was aan den Paus het voorstel gedaan om de katholieken met de protestanten te doen samengaan in gemengde vereenigingen, welke dan zouden steunen op de beginse len der „Christelijke gerechtigheid." Dit voorstel heeft de Paus afgewezen. Want, zoo zegt de H. Vader, „het is noch „loyaal, noch edel, de Katholieke belij denis-onder valsche vlag te voeren, als- „of het smokkelwaar was. Verder is het „niet te overzien, waartoe inet het begrip „„christelijke gerechtigehid", dat veel omvattend en gevaarlijk is, de geest der „aangesloten vereenigingen en bijgevolg „ook de personen, die in het bestuur ge- „kozen worden, nog komen kunnen. Ziedaar het oordeel van den Paus over het christelijk vereenigingsleven het is altijd gebrekkig en onvolledig en dik wijls zeer gevaarlijk. Zeer schoon en vol komen onze aandacht waardig is het geen de „Osservatore", een ltaliaansch blad van hoog-staand gezag, bij deze Pau selijke beslissing heeft aangeteekendwij nemen het volgende er uit over: „Het „verheven woord van den Stedehouder „van Jezus Christus verkondigt nog eens ^,met Zijn allerhoogst gezag, waaraan alle „katholieken onvoorwaardelijk gehoor zaam moeten zijn, dat onze vereenigin- „gen openlijk confessioneel moeten zijn, „en zich als zoodanig moeten voordoen. „Noch de wensch, het ledental te yer- „grooten, noch het vooruitzicht op het „verkrijgen van aanmerkelijke voordeeleu, „noch andere dergelijke overwegingen „mogen daarheen leiden, dat de banier „des kruises zou worden neergehaald: „juist tot haar openlijke triomph zijn pn- ^lOTiguigcu ppgetieUk öi (fel is „ook de bestaansgrond van de katholieke „beweging. „Non erubesco Evangelium, ik schaam schaam mij niet over het Evengelie", „zij nu, zoowel als vroeger en altijd het „wachtwoord van alle katholieken, die „nog van de verheven waardigheid huns „geloofs, en van de dringende noodza kelijkheid, het openlijk te belijden, door drongen zijn. ......De Heilige Vader stelt boVen „elk succes, hoe groot het ook moge zijn, „de openlijke en uitdrukkelijke belijde- „nis van Christus, en alle katholieken „zullen boven iedere bijzondere overwe ging den roem en de eer verkiezen, hem „op den eersten wenk oprecht en open lijk te mogen gehoorzamen." De drie redenen, hier uiteengezet, heb- be nnu voldoende aangetoond, waarom de katholieken geen voorstanders kunnen en mogen zijn van christelijke vereenigin gen; daarom moeten zij met alle moge lijke middelen streven naar uitsluitend katholieke vereenigingen, voor welk doel einde dan ook. Als de katholieken dit goed begrijpen en zich nauw aaneensluiten tot heilzame samenwerking, dan zal dit ongetwijfeld strekken tot versterking van ons geloof, tot verhooging van onzen godsdienstzin, en tot bloei der Katholieke Kerk. Italië. Aardschokken. Een Reuter-telegram uit Palermo be richt, dat sedert een tweetal dagen een heftige storm heeft geheerscht in deCam- pagna. Gistermorgen werd een golven de aardschok gevoeld. Drie andere vrij krachtige schokken zijn op denzelfden tijd gemeld van het eiland Ustica (ten w. van Sicilië) waar eenige huizen scheurden. De bevolking was zeer geschrokken. Uit Zuid-ltalië komen berichten over hevige stormen, die aldaar losgebarsten zijn. De dom van de kerk Cereglio te Napels stortte in. Op verschillende plaat sen zijn gewonden. Amerika. De vleesch-trust. De Times" meldt dat de Amerikaan- sche regeering voornemens is drie groote vleeschfirma's te vervolgen wegens schen ding van de wet tegen de trust. De zaak zou reeds gisteren voor de groote juiy te Chicago komen en waarschijnlijk lei den tot een strafrechterlijke en een ci viele actie. De firma's die bij dit proces betrokken worden zijn Swift, Morris en Armour, aan wien ten laste wordt gelegd dat zij door middel van den vleeschtrust den prijs van het vleesch beheerschen. Volgens opgaaf van het departemerit van landbouw slachten deze firma's 73 pet. van het vee ten oosten van het Rotsge bergte. Nicaragua. Uit berichten, van Bluefields afkomstig, valt op te merken, dat de binnenland- sche oorlog in Nicaragua nog in vollen gang is. Bij Acoyapa, aan den oostelijken oever van het Nicaraguameer, zijn de troepen van President Madriz met die van den opstandelingen-generaal Estrada in botsing gekomen. De gevechtslinie is 24 kilometer lang. Het schijnt dus weer bloedigen ernst te zijn. Servië. Prins George van Servië heeft ten slotte toch eieren voor zijn geld geko zen en besloten te George Melanowitsz dienst te gaan nemen als kapitein. Het moet echter heel wat voeten in de aard hebbengehad, eer men hem zoover ge kregen heeft. De berichtgever van de Voss. Zeit. te Belgrado verneemt n.l., dat hetf slechts aan den invloed van een met den prins en qje# de dynastie Ka- rageorgewitsj zeer bevrienden jtoopman te Belgrado te danken is, dat de tegen stand van den prins werd overwonnen. Maar ook de regeer in g heeft water in haren wijn' gedaan. Zij heeft n.l. offi cieel bekend gemaakt, dat de overplaat sing niet geschiedt bij wijze van straf maatregel, maar uitsluitend om den prins gelegenheid tc geven ïijn mili taire kennis uit te breiden ,ten einde hem in staat te stellen beter de taak te vervullen, dje, Heffl. later misschien LW,el is de prins bestraft wegens zijn optreden tegen den prefect van Bel grado, Alimpitsj, en wel doordat "hem voor e enigen tijd de toegang tot het hof ontzegd is. Naar helt* heet, zal de prefect nu, in strijd met vroegere me dedeelingen ,toch aftreden. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot adjunct-controleur der grondbelasting te Zwolle E. de Boeiysurnumerair der direc te belastingen, invoerr. en acc. uit de di rectie Groningen; zijn benoemd: tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Mantgum L. A. Eisink, ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Ittervoort; tot ontvanger der dir. bel. inv. en acc. te Metslawier F. C. B. F. Al- pherts,- surn. derzelfde middelen uit de directie Arnhem; tot ontvanger der inv. en acc. te Utrecht R. van der Feen, ontv. der acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Rotterdamtot ontv. der dir. bel', en acc. te Epe D. W. Bosscher, verificateur der invoerr. en acc. te Amsterdam; tot ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Gramsbergen F. K. G. Timmermans van Abcoude, ontvanger der dir. be.l en acc. te Colijnsplaat; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te joure W. Plinsinga, ontvan ger derzelfde middelen te Loppersum; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Nij- kerk C. P. Vogelenzang, ontv. derzelfde middelen te Oss; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Haaksbergen C. G. A. Simonsz, ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Koudumtot ontv. der dir. bel. en acc. té Culeiiib~org, G. D. L. Rink, ontv. der dir. bef. inv. en acc. te Brielle; tot ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te 's- Hertogenbosch C. LL Engels, ontv, der invoerr. en van den acc. op de suiker te Roosendaal tot ontv. der dir. bel. en acc. te Hardenberg, J. Russcher, sum. der dir. beh invoerr. en acc. uit de directie GroningenIs met ingang van, 2 Febr. de finitief benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Hèijthuizen P. A. Steegmans, waarn. ontvanger derzelfde middelen al daar. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Tiel, ter standplaats de ge meente Wamef: W. A. Caron, candidaat- notaris te Tiel. Aan .J Risseeuw is met ingang van 15 Februari, eeryot ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's-Graven- polder. Mr. W. F. van Leeuwen. De aanbieding van het eere-doctoraat in de staatswetenschappen aan mr. W. F. van Leeuwen zal plaats vinden in een waarschijnlijk op 28 Februari in dé aula der gemeentelijke universiteit te houden plechtige vergadering. Namens de juridische faculteit zal als promotor het woord voeren prof. mr. A. A. ÏJ« Struycken. Speculatie op de Ijdelheid. Er is geen voordeeiiger speculatie dan die op de ijdelheid. Dit is een oude waarheid, waarvan handige menschen telkens opnieuw par tij trekken. Er vèrschijnt nu al zéven jaren een uitgave getiteld: j.Nedcrland's Adels boek", die goed gaat. Daarnaast wil men thans een soortge lijk werkje voor de niet-adellijken laten verschijnen, dat tot titel zal voeren „Ne- derland's Patriciaat". In dit boekje zullen achtereenvol gens! =r. worden opgenomen de aan zienlijke niet-adellijke familiën, en per sonen die door het bekleeden van hooge ambten of door bijzondere persoonlijke verdienste als hoofd eener familie kunnen worden gerekend. Men ziet dat de uitgave een vrij uit gestrekt terrein bestrijkt en dat op een daaraan gecvenredigde belangstelling ge speculeerd wordt. Het zal tot den bon t o n gaan behoo ren ,in het „Patriciaat" te zijn opgeno men wat een moeite zal men daarvoor doen.—7 en wie er niet in staat tot een inferieure kfassè van menschen worden gerekend. Met de praticiëré zullen in het Patri ciaat" worden opgenomen hun in teven zijnde afstammelinge,a £0 de. bewijsbare y.o.orouders. De genealogie zal een nieuwe vlucht nemen, tenzij vele patriciërs, wier voor ouders tot de lagere volksklasse behoor den, er de voorkeur aan geven, de be wijsbaarheid niet te ver uit te strekken,- Hoe dit zij, als speculatie op de ijdel heid mag deze uitgave reeds bij voorbaat een succes genoemd worden. (Hgz.) Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. De heer Mr. P. J. M. Aalberse heeft zich bereid verklaard als rechtskundig] adviseur van het Bureau op te treden.- Op 3 Januari j.l. werden de statuten van van het Bureau Kon. goedgekeurd1.1 Als gesalarieerd secretaris van he# l Bureau is de heer P. J. J. Haazevoeij zonder tegencandidaa# gekozen. Op 6 Febr. zal het Bureau met de Beft sturen der Ned. R. K. Vakbonden ver-{ gaderen, alwaar o. m. besloten zal wor den, tot het op 15 Februari in werking] stellenvan he(t Fonds tot uitkeering] bij staking en üi/tsluiting en waar tevens een voorstel zal behandeld wor den om het kantoor van het Bureau te Leiden in het gebouw van de K. S. Ai. te vestigen. Eerstdaags zal een Verslag verschijnen van de voornaamste werkzaamheden van| het Bureau, vanaf zijn oprichting (18 Juli '09) tot 31 Dec. '09. Overzicht van de R.-K. Vakbeweging Het Bureau voor de R. K. Vakorga nisatie is begonnen meit het instellen van een onderzoek naar den algemee< nen toestand der R. K. Vakbeweging!. Het heeft ruim een 400-tal vragenlijs ten aan de R. K. vakvereenigingen in Ne-! derland verzonden. Het is echiter mogelijk, dat enkele vak vereenigingen met bekend zijn. De vak vereenigingen die van het Bureau v. d. R. K. Vakorganisatie geen vragen lijs# ontvingen, moeten dus ten spoedigste! hiervan het Bureau Heerengracht 489» te Amsterdam kennis geven. Dit geldt vooral voor de vakvereeni gingen in het Bisdom Breda, van wie; geen adresboek bekend is. „Ons standpunt in de Vakbeweging" Onder dezen titel gaf het Bureau voorf de R. K. Vakorganisatie einde Decemoer, j.l. een brochure uit. De eerste oplaag] van 10000 exemplaren is bijna uitver-, kocht, zoo dat vermoedelijk spoedig een tweede oplaag van .10000 ter perse gaat Bestellingen voor 'dien tweeden druk, worden ingewacht bij het Bureau. Hee rengracht 489. De prijs is 3 pen#. Voor vakvereenigingen en propagandaclubs 2cent Het plan beslaat tevens bij het Bu reau, binnenkort een tweede brochure uit ite geven van de hajid des heerenj Henri Hermans, over „Een gevaarlijk! „modernisme" in de vakbeweging." LEIDEN, 26 Jacuiarl. „St, Augustimis". Maandagavond 24 januari j.l. hield, St. Augusïinus" alhier een feestverga- dering, waarin door den praeses, den! den heer Bruinenman de nieuwe leden, werden geinaugureerd. Spr. wees hen er öp, dat zij door toe te treden tot een roomsche vereeniging zich in de oogen, van de wereld zouden aantrekken een pak van achterlijkheid. Maar dat is on^ waar, katholicisme en kuituur zijn één: immers bracht nie# het protestandsche land bij uitnemendheid, Holland den gróoten Vondel voort? Hij herinnerde aan de "Ferrer-Hetzlev een bpwijs, dat onze tegensjbuiders zich' één voelen in hun haat voor wat hoogj houdt de heilige Roomsche vlag. Daar tegenover moeten wij roomsche studen ten ons vereenigen, en die eenheid kun nen we vinden in St. Augus(tinus. Zal evénwel onze vereeniging haar doel be reiken, dan moet het gemeenschappelijk geloof standverschil en alle andere; scheidingen doen verdwijnen. Vóór al les moeten we ons jfemeenschapsgcvoel bewaren. Naast die eenheid is ook ïioodig ken nis, kracht en moed om weerstand te bieden aan al de valsche stelsels, die men ons zal willen opdringen. Móchten;1 soms eens moeilijkheden komen, stelt uzelf dan steeds de vraag, wakt beters geeft mij het nieuwe en de keuze zal1 JH£t jn,uelüjk zijn. jy.a,t Kas tot

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1