BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No, 07. 3)e £cicbclic Gotvta/nt Burcnu OUDE* SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 25 Januari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. Een bergstorting. De ,Petit Parisien" meldt, dat het ge hucht Lorroy, bij Nemours, geheet door •een aardstorting is verwoest Het was reeds sedert eenigen tijd be leend, dat er gevaar dreigde voor het plaatsje. De Montagnan-heuvei, die zich •boven het gehucht verheft, is in alle rich tingen door mijngangen doorboord en Vertoonde reeds op verschillende plaat sen scheuren. De bewoners stelden even- ,wel, niettegenstaande de zware regens het gevaar nog dreigender maakten, de ontruiming hunner huizen telkens uit, tot dat het te Iaat was. Plotseling kwam toen de bergstorting de lieden overvallen. De eerste huizen werden door een massa rotsblokken ver nield, waarbij zeven menschen om het leven kwamen. Van dezen werden reeds Zes opgegraven, terwijl naar den zeven de nog steeds wordt gezocht Uit een der huizen konden twee echt paren en een zuigeling nog levend wor den te voorschijn gehaald, allen ernstig doch niet levensgevaarlijk gekwetst. De eischen der Katholieken. In een hartelijk schrijven van mgr. Lob- .bedeiy, den bisschop van Moulins, geeft deze in enkele korte punten het minimum der eischen aan, die de Katholieken op godsdienstig gebied stellen en die zoo door de wet gewaarborgd willen zien. Meermalen, zoo zegt de bisschop, heeft men ons gevraagd, welke de minste 'eischen zouden zijn, die de Katholieken van Frankrijk voor zich vragen. Ziehier het antwoord: a. vrijheid voor de Kerk om te leven en zich zelf te besturen in overeenstem ming met het goddelijk karakter; b. vrijheid voor ieder burger om zijn godsdienst uit te oefenen en te Jeven in overeenstemming met zijn geweten; c. vrijheid voor de ouders om hun kinderen volgens hun overtuiging te doen opvoeden. Overstrooming. Uit Parijs wordt gemeld: De Seine wast voortdurend, ongeveer 2 centimeter per uur. Men vreesjt voor .nieuwe rampen. Het water stroomt in de sousterrains_ der gebouwen van de 'Oriéans-lijn. De Quay Rapée is geheel ondergeloopenliet water staat nu in de Rue Villioi en in de Rue Traversière, .waar de circulatie gestaakt is. De over gangen en het perron van het station staan geheel blank. De Rue Watt is on dergeloopen. De dienst op den inetro- politain is geheel gestaakt van Vincen- pes naar het Chatalet. De benedenverdieping van het Paleis Bourbon, waarin de Kamer van Afge vaardigden vergadert, staat onder water. Te Saint Maur moesten de personen Idie naar de bovenverdiepingen waren gevlucht, in veiligheid worden gebracht. iDe dienst op den Ooster'tramweg van Parijs naar Nogent, en pp den Zuidelij ken metrop-olitain no. 4 naar het Bois de Bologne is gestaakt. De Quay Passy liep te 9.35 onder. De maire van Alfortville vroeg om een (motorboot, om de menschen van het) eiland Pierre te redden1. De boot kon piet meer onder de brug door en moest dus vervoerd worden op een sleepers- Sttagen. Te Thais zijn 1000 personen dakloos. De maire van Choisy-Le-Roi vroeg jom beddengoed en om troepen, om plun dering te voorkomen. Een escadron dra gonders werd naar Choisy gezonden. De electrische installatie van het ini- pisterie van buitenlandsche zaken is door de overstrooming onbruikbaar ge worden. Personen die dakloos zijn, worden on dergebracht in de scholen, de prefect yan politie vertrok naar het eiland St. (Pierre. De ijzeren brug bij Romilly werd jdoor het water meegesleept. Corbeil, {Mélin en Javisy zijn ondergeloopen. Sa- vigny sur Orge is geheel overstroomd ;en lijdt groote schade. Verdun en Cha- lon staan geheel onde rwater. Er heeft zich een waar meer gevormd (achter het ministerie van buitenlandsche zaken. De werkplaatsen van den onder- grondschen spoorweg zijn overstroomd. Er loopt een gerucht, dat te Alforsville twee artilleristen verdronken zijn. De plaats is geheel en al ingesloten. Het wa ter staat 1 M. 50 hoog in de kelders. Er is groote schade aangericht te Ivry. Alle beschikbare vaartuigen zijn opgeëischt voor het redden van de slachtoffers der overstroomingen. Verschillende huizen loopen gevaar In te storten. De electri sche installatie van de Kamer van afge vaardigden kan niet meer werken. Te Ivry moet een huis van vijf verdie pingen ingestort zijn. De toestand aldaar is allertreurigst. Een aantal kleine paviljoens te Choisy le Roy zijn, naar het heet, ingestort en daarbij zouden een aantal personen om gekomen zijn. Het water begint het entrepot te Ivry binnen te dringen. Het rijtuigverkeer tusschen het Ha vre- en Trinité-plein is verboden. Alle treinen komen aan de gare du Ly on met groote vertraging aan. Twee duizend personen uit de buiten wijken, wier woningen zijn ondergeloo pen, zijn naar Parijs gekomen om een onderdak te zoeken. De peilschaal van de pont Austerlitz wees te 12 uur gistermiddag een water stand aan van 6 M 84, die .aan den pont Royal van 7 M. 60. Men veronderstelt dat het water een nog: veel grootere hoogte zal bereiken dan in het jaar 1876. Uit Reims wordt gemeld. De Maine wascht voortdurend tenge volge van de sneeuw en de reusachtige regens. Te Tours sur'Marne zijn tien hui zen ingestort. Een twintigtal andere drei gen te zullen invallen. Inschrijvingen zijn geopend om den slachtoffers te hulp te komen, wier ellende groot is. In het dal der Marne heerscht groote ontsteltenis. De Parijsche correspondent der „N. R. Ct." schrijft d.d. 24 dezer: De Seine, gewoonlijk zoo kalm en be koorlijk in de diepte vloeiende, levert een dreigend en onrustbarend schouwspel op. Hoog gezwollen, bruin en troebel, de beneden-kaden geheel onder water zettende, stormt ze als in wilden toorn de stad door, balken, struiken en tal van onherkenbare voorwerpen meesleurend. De kleine eilandjes achter de Notre Da me, bij de place Dauphine, waarop kleine openbare tuinen liggen, zijn geheel ver zwolgen. De top van een lantaarnpaal en van een reeds overhellende kiosk, steekt er nog boven hetwater uit. De hoogte van het water, de breedte, die de stroom plotseling gekregen heeft, doorb et overstroom en van ai de beneden- kaden, de groote indrukwekkende snel heid waarmee de verbolgen, bruintroebe- rivierdoor Parijs vloeit, doet iederen toeschouwer reeds dadelijk gevoelen, welk een verwoestend gevaarlijk element de onschuldige, vriendelijke Seine kan worden, welk een ontzettende ramp eene overstrooming zijn moet en aan welke schrikkelijke gevaren de buiten de groote steden in de minder beschutte open stre ken gelegen plaatsen bloot moeten staan wanneer de rivieren opzwellen. Ook ziet men duidelijk, welken kolos- safen druk de bruggen, waar het water reeds bijna tot de uiterste hoogte der bogen gerezen is, hebben te doorstaan. Het schijnt hooigst noodzakelijk over en kele bruggen het yerkeer te verbieden. Van scheepvaart of vervoer op de ver toornde rivier is natuurlijk reeds lang geen sprake meer en tie schade, aldus door de schippers -en vervoerwereld; ge- feden, is reeds ontzaglijk. De vrij jaag naast den Seine-oever gelegen spoorlij nen ,in 't bijzonder die van de Orléans- tijn, zijn onder water en buiten ge bruik. Vele groote fabrieken, in de on middellijke nabijheid van Parijs, die elec- ristche kracht leveren voor Parijs staan er aan bloot onder water te geraken. De ondeigioudsche werken in Parijs zelf, voor zoover ze in de buurt van de Seine gelegen zijn, hebben reeds zeer groote schade geleden en kunnen elk oogenblik nog slachtoffer worden van het vernielend element. Een noot van ironie kan ook hier niet ontbreken, De groote werkplaatsen, waar de machines van de waterleidingmaat schappij staan zijn ook bedreigd, gera ken ze onder water, dan kunnen dp ma chines niet meer werken. En zoo Jaat de compagnie weten, dat men spaarzaam met het watergebruik moet zijn, daar er i.van wege de overstroomging'^ wel eens gebrek aan water kon komen. ld Ch a^n b re-cl^-Yig ean is pp $e pp ga bare school een staking in optima forma uitgebroken. Een viertal huisvaders hadden n.l. de schoolboeken, door de bisschoppen ver boden, verbrand, en daarom waren hun kinderen van de school uitgesloten. Maai de andere scholieren, die ondanks hun jonge jaren een heel goed inzicht bleken te hebben in het ongeoorloofde van die daad, verklaarden zich één met hun uit gesloten makkertjes en keerden niet meer naar school terug. Er gaat geen dag voorbij, of de Parij sche biaden hebben nieuwe euveldaden van de apachen te vermelden. Dit ge boefte heeft zich in den laatsten tijd voor al genesteld te Suresnes aan den linker oever der Seine, waar het een waar schrikbewind uitoefent en de bewoners voortdurend in angst en beving houdt. En -die ongelukkigen dragen in stilte hun -lot, bevreesd als ze zijn voor de bloedige wraak, die de apachen waarschijnlijk zul len nemen, wanneer de autoriteiten in kennis worden gesteld met hunne misda den. Suresnes is een waar paradijs voor de bandieten, want er zijn daar slechts zeer weinig politieagenten en deze staan nog meestal op post vcor het standbeeld van Zola, met het strenge consigne niet vandaar weg te gaan, daar de autoriteiten nog steeds beducht zijn, dat de camelots du Roy wederom een aanslag op het beeld zullen doen. Donderdagnacht waren vijf nog zeer jeugdige boosdoeners eeii herberg te Su resnes binnengekomen en hadden daar het een en ander besteld. De kastelein echter wilde hun niel tappen, waarop zij stoelen, tafels en glaswerk kort en klein sloegen, den kastelein met een.mes een wonde aan het hoofd toebrachten, zijn vrouw half dood sloegen en daarna nog het hondje met revolverschoten dood den. Toen verlieten zij zingend en joelend het tooneet hunner „heldendaden." Een voorbijganger, die uit de verte getuige van het gebeurde was geweest, snelde naar de agenten, die bij het stand beeld stonden en deelde hun het voorge vallene mede. Een hunner begaf zich toen op weg, had het geluk twee wielrijden- de collega's te ontmoeten waarop zij met hun drieën de boosdoeners achterna trok ken. Zij haalden hen in, er ontstond een verwoed gevecht, maar de agenten bleven ten slotte de baas en arresteerden vier der bandieten. De vijfde was gevlucht, maar zijn sig nalement is bekend, en ook hij zal niet lang meer van zijn vrijheid genieten. België. Ondanks al de moeielijkheden die zij te doorspartelen heeft: en het weinigej, dat zij tot hiertoe van haar vaders na latenschap heeft geitrokken, vergat prin ses Louisa de armen niet, schrijft de Nieuwe Gazet. Van 't weinige, dat zij in handen kreeg, heeft zij dadelijk een som van 10.000 fr. afgenomen, die ze aldus verdeelde: 5000 fr. aan de armen van Brussel, 2000 fr. aan de armen van Laekeu, 1000 fr. aan de armen van Spa, 1000 fr. voor het werk der gezonde lucht voor de kleinen, 1000 fr. aan het werk der kinderen-martelaars. Zij heeft ook 2000 fr. geschonken voor de slachtof fers van de overstroomingen in Frank rijk. Men weet dat prirtses Louisa een gou den hart heeft en nie|ts kan weigeren. Dit verklaart ook hoe zij door haar om geving soms is uitgebuit geworden op alle wijzen. Om daaraan voortaan een einde te stellen en haar een gerustt be staan te laten voeren is voorgesteld, om haar onder rechterlijke voogdij te-plaat sen, zoodat zij zich to£ geene buitens sporige uitgaven meer zal laten meesle pen zonder dat ha^r rechterlijke raads heer er tusschen komt Helt is de schoon zoon van de prinses, hertog Gunther von Sleeswijk-Holstein, die, het initiatief van deze daad heeft genomen;. Italië. De slachtoffers der aardbeving. Voor de eerste maal is van overheids wege een uit ambtelijke lijsten opge maakte staat van de slachtoffers der aard beving van 28 Dec. 1908 uitgegeven. Daaruit blijkt, dat in Messina en omstre ken, in 't bijzonder in de stad Messina, die met inbegrip van de voorsteden 150,000 inwoners telde, ruim 60,000 men schen zijn omgekomen. Nog 33,000 van hw EUifli '11JM 5Ü0 PR de drie kerkhoven van Spira, Mare Gros- so en Gran Camposanto begraven. In Calabrië wordt het aantal offers op omstreeks 17,000 berekend, waarvan in het district Reggio 15,000, dit district ligt het dichtst aan de Straat van Mes sina. Amerika. Het ongeluk op den Canadian Pacific Spoorweg. Het bericht van het ontzettende on geluk bij Sudbury wordt volledig beves tigd. Wagons stortten in de rivier, die met een ijslaag van 12 duimen dik was bedekt, waaronder de reizigers geraak ten. Duikers zoeken naar de lijken op een diepte van 35 voet De naar beneden gestorte wagens zijn een wagon met emi granten, een wagon eerste en een wagon tweede klasse. De restauratiewagen de railleerde Kzoodat de acht daarin zittende passagiers allen ontkwamen. De reizigers in andere gederailleerde wagens zittende, zijn omgekomen. Men schat het aantal gedooden op 45. Terwijl het officieele rapport het aan tal slachtoffers op 31 en het aantal gewon den op 42 stelt, is het zoo goed als zeker dat er 70 menschenlevens zijn verloren gegaan. Van vijf en twintig of meerlijken zal nooit de identiteit kunnen worden vast gesteld, omdat deze lijken onherkenbaar zijn geworden, doordien zij zich bevonden in de tweede klasse en de gemengde eer ste- en tweede klasse wagens, welke op de brug bleven staan en daar 'in brand geraakten. Andere gemengde waggons tuimelden in de rivier. De inzittenden verdronken. Een eerste klasse, waggon die waarschijnlijk veertig passagiers be vatte, zonk eveneens in het water weg. Slechts drie passagiers werden, voor zoo ver bekend, gered. De restauratiewagen werd eveneens in de rivier geworpen. De slaapwagen bleef staan. Ook "daar waren vele slachtoffers. Reizigers en conducteurs braken moe dig door het dak van den restauratie wagen heen en redden op deze wijze eeii aantat passagiers. Krachtige pogingen werden aangewend om de onder het water bedolven waggons naar boven et brengen. Maar het werk werd bemoeilijkt door een hevigen sneeuwstorm. Een aantal lijken die onder het ijs lig gen, zullen misschien nooit kunnen wor den teruggevonden. De vleeschstaking die onlangs in Ame rika is uitgebroken ^wordt door presi dent Taft met de meeste gympa,thie be schouwd. De secretaris van het departe ment van landbouw "Wilson, zal heden een communique publiceeren over den toestand van de levensmiddelenmarkt, waaruit blijkt dat de voorraden grooter zijn dan ooit Jiet geval was, terwijl de boeren voor slachtvee niets meer kre gen dan vroeger. Bovendien kwamen verboden trustvormingen voor. De con serven fabrieken betaalden den boeren voor het vleesch niet meer dan vroeger hadden evenwel de prijzen voor den kleinhandel verhoogd. De winst der oon- servenfabrieken is zoodoende voortdu rend toegenomen. De vleeschboycot strekt zich bijna over hett geheele J<and uit, meerdere millioenen menschen heb ben zich bij die beweging aangesloten. De vleeschprijzen beginnen in ver scheidene plaatsen jeeds langzaam te dalen. Servië. Van prins George. Wat mén vreesde en verwachtte is ge schied. Prins George weigert beslist Bel grado te veriaten en zijn dienst als kapi tein bij het 10de regiment infanterie te Gome Milanowitz te aanvaarden. Hij weigert het dienstbevel van den minister van oorlog aan te nemen, en ging naar den koning ^om dezen te verzoeken het bevel te herroepen. Maar de koning, die het bevel had goedgekeurd, kon dit niet herroepen en gaf zijn zoon den last, ten spoedigste aan de bevelen van den mi nister van oorlog te gehoorzamen, daar hij anders tot krasser maatregelen de toe vlucht zou moeten nemen. De koning be zwoer zijn zoon toch geen verder schan daal te maken, maar prins George gaf niet toe, en verliet het paleis met de vaste verzekering, dat hij niet van plan is £$ar Gorne Milanowitz te gaan. Gemeld wordt, dat de Regeering vast besloten is, er op aan te dringen, dat de prins het bevel van den minister zal op volgen, en binnen acht dagen zijn dienst in de hem aangewezen garnizoensplaats zal aanvaarden. Doet hij dit niet, dan zal hij van zijn rang als officier worden vervallen verklaard, en tevens van alle rechten als lid van het koninklijk huis worden ontheven. Zou de koning zijn toe stemming tot die besluiten weigeren, daa is de regeering voornemens af te treden* Prins George heeft, volgens de laatste berichten, geen plan zich door bedrei gingen te laten afschrikken. Hij zal blij ven weigeren Belgrado te verlaten en het hem opgedragen commando over de compagnie in Milanowitz niet aanvaarden* Dat kan mooi worden in Servië! Een nader bericht meldt De geneesheeren verklaren, dat prins George ongeschikt is voor den dienst. H ijzal zich desniettegenstaande naaf zijn nieuwe woonplaats begeven. Of het waar is, valt te betwijfelen, maar regeering en vorst zijn aldus mooi uit hun netelige positie gered. De katholieken en de statistiek der misdaden. Men schrijft uit Amsterdam aan het Hbl .v. Antw. Eenige Vlaamscihe vrienden en lezers van Het Handelsblad van Antwerpen ver zochten mij toch eens iets te schrijven oyer de beschuldiging, dat de Katholie ken in Holland het grootste percentage misdadigers aan de gevangenissen zou den leveren. Deze beschuldiging, schreef men mij, wordt op het oogenblik in de Belgische liberale en socialistische pers danig uitgebuit. Met name zou „Vooruit"' een lasterlijk artikel uit het roodë dag blad „Het Volk", overgedrukt en op groo te schaal verspreid hebben, zoodat de aantijging a Igemeen in omloop is. Ziehier dan de ware toedracht van den stand der zaken Reeds vele jaren wordt tegen ons het verbluffend feit uitgespeeld, dat wij het grootste cijfer halen in de statistiek der gerechtelijke veroordeelingen. En een bent van kerkhatende schrijvers, driftig om ons aan te vallen, leidde daaruit ge regeld af onze zedelijke minderwaardig heid, zoodat de Kerk zelf de vergrijpen moest boeten van enkele harer kinderen aan hare gebodenleer. Al was echter de statistiek onweersprekelijk, zij zat vol te genspraak. Ten ja re 1905 bewees dan ook de ge kende dr. Ariëns, dat de gegeven cijfers onaannemelijk waren om er besluiten uit te trekken, daar zij slechts enkele ver grijpen van een deel des volks opgeven en nog maar gerechtelijk vastgestelde ver grijpen tegen burgerlijke wetten, terwijl zij niets meedeelen over de i n n e r 1 ij k e. boosheid van een uiterlijke daacfy noch de deugden der menschen in de onderlinge verhouding betrokken. Bovendien bleken de meeste zooge naamde „misdaden" der katholieken op allerlei geringe overtredingen neer te ko men, en deels te wijten zijn aan het aan tal armen, dat volgens dezelfde statistiek! onevenredig groot bleek te zijn onder de katholieken, en wier ellendig leven in den regel maar al «te gemakkelijk tot ver zwakking van wilskracht en door de meer dere verleiding tot misdaad voert. Daarbij kwam nog de ligging der ka tholieke provinciën Noord-Brabant en Limburg, die door grenslanden zijn in gesloten, waardoor de smokkelhandel met den aankleve van verkwisting, onzedelijk- hed en bloedige vechtpartijen licht groo tere uitbreiding verkrijgen. En dan het drankmisbruik. Vele Roomsche plattelan ders wonen verlaten in hun landschappen* cn werd hun de christelijke gebodenleer. niet gepredikt, zij zouden in de meest geschikte omstandigheden leven om ban dieten te worden. Want de bierpint en heft kroeg-jeneverglas, die hun in eenzame achtermiddagen gezelschap houden, zijn- maar at te dikwijls hun groote vrienden' en dus hun grootste vijanden. Als cle alcoliol hun knuisten doet tin-» telen, tintelen hun knuisten op ëlkaar* en de gerechtelijke statistiek heeft dan weer een vechtpartijtje aan te teekenen* dat straks tegen den godsdienst wordfi uitgespeeld. Maar het innerlijk leven van deze menschen in dagen van rustig zelf- bezit krijgt nimmer van d,e statistiek .eeq

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1