Ie Jaargang 24 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving No 96. Bureau OUDE SINGEL «4, LEIDEN. In tere. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Januari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk, De koningin der Apachen De „koningin der Apachen^ Löuise 'Adrienne Delarue, bijgenaamd de „groote Marcel Ie" is te Parijs gevangen geno den. Zij staat onder verdenking den ^pach Liaboeuf, van wiens moorddadig gevecht met de politieagenten wij mel ding gemaakt hebben, bij zijn voorberei dingen ondersteund te hebben. Ook moet zij gedreigd hebben de politieagenten met ;haar dolk te lijf te gaan om er ten minste (één te doorsteken. i De groote Marcelle is een krachtige (vrouw van 23 jaar, wier lichaam geheel (bedekt is met lidteekens van steken en schoten, herinneringen aan gevechten .waarbij de vriendin van Liaboeuf dapper heeft medegestreden. Haar armen en han den zijn tevens getatoueerd. is in haar kringen zoowel geëerd als ge vreesd. Want, geprikkeld zijnde, neemt zij het tegen twee mannen op. De vertegenwoordigster van het zwak ke geslacht heeft zich ditmaal echter zon der tegenstand in hechtenis, laten nemen. 'Zij beweert dat de beschuldigingen tegen haar persoon onjuist "zijn, daar zij Lia boeuf slechts vluchtig kende en boven dien getracht heeft hem van zijn voor nemens af te brengen. België. Belofte maakt schuld. Een apotheker van Gent, zekere X., moest onlangs in het huwelijk treden met inej. Z. Alles was daartoe in ge reedheid gebracht. Terwijl mej. Z. haren verloofde op den huwelijksdag wachtte om zich naar het stadhuis te begeven en alle genoodigden reeds vergaderd waren ten huize van de bruid, kwam een persoon met de kom- plimenten van gezegden X. melden, dat- deze laatste uit de stad was gegaan en aan 't huwelijk verzaakte. De zaak verwekte levendige opschud ding. Mej. Z. eischte van M. X. een scha devergoeding ten bedrage van 25.000 fr. voor stoffelijke schade. M. X. wilde echter de onkosten be talen, uitsluitend met ;t oog op het hu welijk gedaan, weigerende evenwel het huwelijksmaal te betalen. De rechtbank heeft Woensdag uit spraak gedaan en X. veroordeeld tot be taling aan mej. Z. 10.000 Ir. en titel van zedelijke schade en 2.800 fr. voor stof felijke schade. (H. v. A.) Het bericht van de uitzending van een 'commissie belast met 't bestudeeren van de slaapziekte in Kongo, is, zegt het jH. van Antw., officieel. Die missie zal zich binnenkort inschepen. Ingevolge de reis van koning Albert is tot deze missie be sloten. Een Afrikaan, uit Kongo komend, zegt, dat er in het lazaret van Leo gewoonlijk ,bij de 200 slapers zijn. Allen sterven na .kortéren of langeren tijd. In de streek van Basoto schijnt de vreeselijke ziekte niemand te sparen. Je 'Mérode-Salvator, in Opper-Kassaï, een fend dat vroeger zeer bevolkt was,- gaat men nu uren ver zonder een dorp tegen te komen. De slaapziekte heeft alles weg geruimd. Amerika. Vreeselijke Ontploffing. 15 arbeiders zijn gedood door een (voortijdige ontploffing van nitrogiyeeri- ine in een tunnel, die deel uitmaakt van de Waterleiding van New-York. De lijken zijn als één massa beneden !in de grot gevonden, bloedend ver scheurd één klomp hoofden, ledematen 'en rompen. De oorzaak is niet bekend, maar men gelooft, dat een arbeider met een bran dende fakkel in de hand struikelde en viel £n zoodoende de ontploffing veroor zaakte. De vleesch-boycott te New-York breidt zich uit. Minstens een millioen personen in verschillende dieelen des lands hebben zich verbonden, vooreerst geen vleesch meer te eten. Ook Boston is voor de be weging gewonnen. Gisteravond is daar ter stede een groote bijeenkomst gehou den om aanhangers te winnen. Er worden pogingen in het werk ge steld om ook New-York tot aansluiting te bewegen. Servië. De regeering heeft in een kabinetsraad door den koning voorgezeten, jbestoten den twistzieken, voormaligen kroonprins George naar een regiment in het binnen land over te plaatsen, waar hij het com mando over een compagnie zal krijgen. Binnen acht dagen zal prins George Bel grado verlaten om jiaar Gornji Milano- watz te gaan, waar hij bij het 10e jnfan- terie-regiment zal worden ingelijfd. Kroonprins Alexander is naar Sofia ver trokken om het bezoek van koning Fer dinand te beantwoorden. De j,Voss. Ztg." verneemt uit Belgra- grado, dat er sprake van is„ prins Ge orge van Servië, den vroegeren kroon prins, al zijne rechten ,als lid van het koninklijke huis te ontnemen, indien hij zijn leven niet betert. Nicaragua. Uit Managua wordt geseind, dat pre sident Madriz bevel gegeven heeft, alle conservatieve leiders te Managua, Gra nada, Masaya en Rivas gevangen te ne men. Deze maatregel is he$ gevolg van de ontdekking van een wijdvertakte sa menzwering tegen de tegenwoordige re geering. Neutraliteit en Bond van Nederl. Onderwijzers. In een druk bezochte vergadering der afdeeling Rotterdam van het N. O. G., werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De afdeeling Rotterdam van het N. O. G., gelezen de openingsrede van den voor zitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers op de algemeene vergade ring te Leiden; overwegende, dat aan het begrip neu traliteit een uitbreiding gegeven wordt, die op geen enkel wetsartikel steunt en het overgroote deel van het Nederlandsche volk in zijn gevoelens van nationaliteit kwetst, van oordeel, dat het openbaar lager onderwijs in Nederland zooveel doenlijk bij de leerlingen nationale gevoelens be hoort aan te kweeken en te wekken eerbied voor en vertrouwen in onzen huidigen staatsvorm en het regeerend vorstenhuis. van oordeei dat het religieus element bij de opvoeding op de openbare school niet kan en mag uitgesloten worden, Overtuigd, dat de bewuste rede ernstig nadeel aan de openbare school heeft toe gebracht, spreekt haar afkeuring uit over bovengenoemde neutraliteitspassage en besluit deze. motie te publiceeren. Bovendien werd besloten, de neutrali- teitsquaestie in de eerstvolgende algemeene vergadering aan de orde te stellen. LEIDEN, 24 Januari. Gemeenteraad De Gemeenteraad houdt eene verga dering op Donderdag 27 Januari, des .namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Verzoek van A. Kist, om bestendi ging iu de betrekking van Stadsgenees heer. 2e. Verzoek van P. H. Mooy, om eer vol ontslag als onderwijzer, met ver plichte hoofdakte aan de school 3e kl no. 3. 3e. Begrooting, dienst 1910, van liet R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. 4e. Begrooting, dienst 1910, van liejt R. K. Armbestuur. 5e. Verzoek van de vereeniging van Ned. Baksteenfabrikanten om wijziging te brengen in bestek no. 4, betreffende de levering van straatklinkers en met selsteeneu voor dén dienst 1910. Ce. Verzoek v.an het Leidsch Studen tencorps om vergunning to.t het bouwen van een houten feesttent op het terrein aan den Zoeterwoudschen singel, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M Nos. 765 en 766. 7e. Voorstel to;t verhuring van hej perceel Aalmarkt no. 6, aan de wed. G W. Karg—Doorn aar, 8e. Verzoek yan Leiclscheu Be stuurdersbond, om spoedig over te gaan tot hef uitvoeren van die werken, die in dezen jvinter kunnen worden Uitgevoerd en om daarbij bij Voorkeur Leidsche werkkrachten in dienst te sollen. 9e. Voorstel a. tot wijziging van de verordening van 23 April 1908 (Gem. blad nb. 13), regelende den door de gemeente te ver- leenen steun ter bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitkeering door het (Werkloozenfonds over 1909; c. tot beschikbaarstelling van gelden, ten behoeve van het verhoogd subsidie aan dat fonds over 1910. 10e. Voorstel: a. tot hetf aangaan van een overeen komst met de gemeente Leiderdorp in zake de levering van gas in die ge meente b. tot aanvulling van heft uitbreiding en vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek, met een bedrag van f40000. c. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaaf. 11e. Voortzetting van de behandeling der verordening, regelende de voorwaar den, waaronder aan bijzondere bewaar scholen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. 12e. Veiördenin'g, houdende wijziging der verordeining van 10 April 1902 (Ge meenteblad no. 8), voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. 13e. Verordening, houdende wijziging der verordening van 19 April 1900 (Ge meenteblad no. 8) regelende de heffing van schoolgeld aan de gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen. 14e. Verordening betreffende de sa- menstellinjj en de bezoldiging van het personeel, verbonden aan het hoofdkan toor en aan de hulpkantoren van de Bank van Leening te Leiden. Gaslevering door Leiden aan Leiderdorp. Het feit dat het gasverbruik van par ticulieren, deels ten gevolge van de ver hooging van den gasprijs in October 1907, maar vooral ook door de oprichting van de electrische centrale, in den laatsten tijd eenigszins is afgenomen, deed de Direc tie der lichtfabrieken uitzien naar nieu we kanalen, waarlangs het debiet onzer gasfabriek zou kunnen worden uitgebreid. Want er behoort voor te worden ge waakt, dat het debiet van de gasfabriek zelve, zooa! niet blijft toenemen, dan toch in ieder geval niet «achteruit gaat, om dat immers ook bij een afnemend gasver bruik toch de algemeene kosten dier in richting dezelfde blijven. Het was B. en W. dan ook aangenaam van commissa rissen te vernemen, dat bij de directie der Stedelijke fabrieken van' gas en elec- triciteit een verzoek van het gemeentebe stuur van Leiderdorp was ingekomen, om die geheele gemeente van gas te voor zien. En de sedert gevoerde onderhande lingen hebben er toe geleid, dat omtrent de wijze waarop de gaslevering aan Lei derdorp zou plaats hebben volledige over eenstemming werd verkregen. Die regeling is de volgende. Aan Leiderdorp zal niet zooals te Sas- senheim en Voorschoten het benoodigdc gas worden geleverd in gashouders, van waar uit die gemeenten dan zelve voor de verdere idstributie van het gas zorgen, maar het gas zal in Leiderdorp aan de in gezetenen zelf worden geleverd, zoodat de fabriek zich ook met alles wat de af levering betreft, zal belasten, evenals dit in Leiden het geval is. De kosten, welke door Leiden ten be- hoevë van deze gasvoorziening gemaakt moeten worden, zijn tweeërlei: die van de aanvoer- en, persleiding; en die van de eigenlijke gasvoorziening. De eerste worden geschat op f 10.000 en de kos ten van de eigenlijke gasvoorziening zul len ongeveer f30.000 bedragen. Als prijs, waarvoor het gas aan Leider- derdorp wordt afgeleverd, wordt voor gesteld een bedrag van 71/2 cent per kub M., niet 1 cent te verhoogen bij aflevering over den muntgasmeter. De prijs is dus 2 dent per kub. Meter hooger, dan die welke aan de Leidsche afnemers wordt in rekening gebracht. Deze verhooging moet dienen om de meerdere kosten goed te maken, zoodat de fabriek van het in Leiderdorp afgeleverde gas de gewone winst zal maken, die het gasverbruik in de gemeente zelf .oplevert. iWanneer de gas.evering aan Leider dorp een hoeveelheid van 60.900 kub. M. heeft bereikt, zullen de meerdere kosten geheel gedekt zijn, zoodat bij een afleve ring boven die hoeveelheid een extra winst van 2 cent per kub. M. voor de ge meente begint te loopen. Van daar dat aan Leiderdorp de tegemoetkoming wordt be wezen, dat, wanneer in een bepaald jaar meer dan 600.000 kub. M. gas over de gewone en muntgasmeters zijn geleverd voor de openbare straatverlichting slechts een prijs van 5,^ cent per kub. M. zal worden in rekening gebracht. B. en W. merken hierbij op dat met grond mag worden verwacht, dat reeds na een paar jaar de gaslevering aan Leiderdorp een hoeveelheid van 60.900 kub. M. zal heb ben bereikt. Uit een en ander blijkt dat de gasleve ring aan Leiderdorp geen overgroote winst voor onze gemeente belooft af te werpen, maar dit behoeft nog geen reden te zijn waarom de gemeente niet ook op deze wijze zou trachten haar afzetgebied te vergrooten, nu immers het gasverbruik in de gemeente zelve een tijdelijken te ruggang aanwijst. De duur van het contracjt is bepaald op 30 jaar, de gemeente Leiderdorp zal echter bevoegd zijn de overeenkomst na 15, 16 enz. jaren te doen eindigen tegen betaling alsdan aan de gemeente Lei den van de contante waarde van het bui zennet, voor zooverre dit nog niet is af betaald. Hierbij wordt aangenomen, dat de kosten van het buizennet f21.000 bedragen, dat dit bedrag uit de op brengst van het iii Leiderdorp geleverde gas na 30 jaar zal zijn terugbetaald, en dat de eindestandaard 4 pCt. zal be dragen, zoodat over elk jaar, dat aan de 30 mocht ontbreken, f700 zal worden betaald. Bij verhooging of verlaging van den gasprijs voor de Leidsche ingezetenen zal de gasprijs in Leiderdorp evenveel worden verhoogd of verlaagd. Bij eindi ging van het contracts blijfit het gas- buizennet eigendom van Leiderdorp. Salarissen Stads-bank van Leening. Reeds bij de behandeling van de ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1909 van den gemeenteraad werd door B. en W. eene nadere regeling van de salarissen der beambten aan de Stadsbank van Leening in vooruitzicht gesteld. Thans hebben Commissarissen der Bank een concept-regeling ontworpen vergezeld van een uitvoerig praeadvies, waarin zij al lereerst de gecompliceerdheid van de te genwoordige regeling uiteenzetten, wel ke commissarissen terecht wenschen te vereenvoudigen. Maar bovendien zijn er tegen de bestaande regeling nog andere bezwaren. Zoowel aard als omvang der werkzaamheden wettigen alleszins, naar de mèening van commissarissen, eenige verhopging der genoten salarissen terwijl invoering van periodieke tractementsver- hooging hun alleszins gewenscht voor komt. Eindelijk bestaat er volgens commis sarissen bij de thans geldende regejing een te nauw verband tusschen het sala ris der ambtenaren en operatien der Bank. Immers het administratidoon stijgt sprongsgewijze, al naar een pand hooger wordt geschat en waar dit de bezoldiging der beambten verhoogt, kan dit aanlei ding geven tot te hooge taxaties. Van den anderen kant mogen de panden ook niet te laag worden getaxeerd, waartoe allicht de aansprakelijkheid der ambte naren voor de tekorten in de opbrengst der door hen beleende voorwerpen, aan leiding zou kunnen geven. Daarom stel len commissarissen thans voor aan de beambten een zeker percentage toe te kennen van de door de Bank van de voor geschoten gelden geheven interessen. Zoo blijven de ambtenaren belang stellen bij een zooveel moge 1 ijk juiste taxa tie. Commissarissen stellen daaróm de vol gende nieuwe salarisregeling voor: voor tien controleur een aanvangs wedde van f1900, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f50, benevens vrije wo ning; \roor den onderkassier een aanvangs- wedde van f1150, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f30 plus 2 pet. van de genoten interessen, geschat op pl.m. 1120 voor den boekhouder een aanvangs- wedde van f1000, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f30, plus 2 pet. van de interessen; voor de twee t 1 au de hulpkantoren een aanvangswedde van f650, met 5 tweejaarlijksche verhoogin gen van f30 plus 2 pet. van de interessen benevens vrije woning; vooi de assistenten aan de hulpkanto ren een aanvangswedde van f450, mei 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f CO, benevens 1 pet. van de interessen; voor den bediende een aanvangswedde van f350, met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van f20; en voor een aan te stellen nieuwen beamb te een aanvangswedde van f500, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 30. Komt deze salarisregeling tot stand, dan zal de bezoldiging van den contro leur zich bewegen tusschen flQOU en f2150; die van den onderkassier ms- schen pl.m. f1270 en pl.m. f1420; die van den boekhouder tusschen pl.m. f 11 -0 en pl.m. f1270; die van de twee hoofd ambtenaren aan de halpkantcren .heit pl.m. f770 en pl.m. f920; en die van de assistenten aan de hulpkantoren tusschen pl.m. f510 en pl.m. f610. En dan zullen de tegenwoordige amb- etnaren in bezoldiging vooruitgaan de controleur met pl.m. f150; de onderkassier met pl.m. f150; de boekhouder met pl.m. 215; de hoofdbeambte aan het hulpkantoor A met ruim f100; die aan het hulpk. B met pl.m. f 125; de assistent aan het hulpkan toor A met pl.m. f112; die aan het huipk. B met pl.m. f125; terwijl' de bediende voorloopig ongeveer dezelfde bezoldiging zal houden, maai is zijn beide laatste verhoogingen ingaan, ook ruim f25 in bezoldiging zal v 1 1 uit gaan. Hij zal echter voor het vervi la n een vast salaris verzekerd zijn, tuiit tot dusverr uit allerlei brennetjes v rd bijeengegaard. Ten slotte zij opgemerkt dat de nieuw aan te stellen beambte door commissaris sen wordt noodig geacht ten einde tot ecu uitbreiding van de boekhouding te kunnen overgaan. Het is namelijk dringend nood zakelijk, zeggen commissarissen, dat een iossingsregister wordt aangelegd, waar in dagelijks post voor post de ontvangsten aan hoofdsommeu en interessen wegens lossing worden ingeboekt. B. en W. kunnen zich geheel met de door commissarissen ontworpen regeling vereenigen en stellen voor deze te doen ingaan 1 Januari 1910. Stadsg en e es he er. B. en W. stellen voor den heer A. Kist, Med. Docts. Arts ingevolge zijn verzoek wederom voor den tijd van 3 jaar te bestendigen in zijne beitrekking van stadsgeneesheer. Feestgebouw Lustrumfeesten. Bij B. en iW.bestaat geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek der ar chitecten H. J, Jesse en W. 1 unteiit namens het Collegium van hef Leidsche Studentencorps gedaan om vergunning tot heit maken van een houten feestge bouw aan den Zoeterwoudschen singeL Den Raad geven zij daarom in overwe ging de gevraagde vergunning te ver- leeiien. Verhuring huis Aalmarkt. Door de wed. Kaag is thans nader tot den Raad verzocht het huis aan de Aalmarkt 6 voor den tijd van drie jareu tegen f275 per jaar te mogen huren. Bij B. en W. bestaat hiertegen geen be zwaar en stellen zij den Raad daarom voor dienovereenkomstig te beslui Op den 29 Jan. a.s. zal de bij Kon. Besluit benoemde reserve-officier van gezondheid 2e klasse M. A. Ittmann, alhier, den voor militairen officieren gc- bruikelijkgn eed, In handen van den ko lonel garnizoens-commandant alhier af leggen. De 2e luitenanlt J. de Lange van het 4e Regiment Infanterie wordt inge* volge beschikking van den Commandant der le Divisie met ingang van 27 Jan. a.s. overgeplaatsjt bij het le Bat. 10e Regiment Infanterie te Hoorn. Het bestuur van het Gemeentelij*, Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag voor Februari bepaald op 50 voor de typographen en 100 voor de andere vakken. De Afdeeling Leiden van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap heefl in de vergadering van 24 Jan. jl. besloten voor te stellen, dat de eerstvolgend* Algemeene Vergadering als haarmeeninj uitspreke:

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1