®e Siicbdte Sou/temt 20 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving Ie Jaargang. No. 93. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag Januari 1CM0. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Beléië. Over de eerste verdeeling van koning Leopold's nalatenschap deelt de Nieuwe Gazet de volgende bijzonderheden mede: Maandag werd de moeilijkheid uit den weg geruimd, die de gedeeltelijke verka- veling van de nalatenschap des Konings tusschen de wettige erfgenamen, dwars boomde. De prins van 'Coburg 'heeft, in derdaad laten weten dat hij van zijn schuldvorderingen van 2 millioen afziet. Maandagmorgen had, bijgevolg, in de bureel en van de „Société Générale" de verdeeling plaats van het eerste beschik bare deel der nalatenschap van Leopold II, zegge de 18 millioen waarden, waar van er spraak is in het testament des ko nings. Zijn dochters waren door, haar ad- vokaten vertegenwoordigd, die een nogal lang onderhoud gehad hebben met nota ris Dubost en de testament-uitvoerders. Het is tengevolge eener telegramwisse ling tusschen Brussel, Weenen en Buda pest, dat prins Philip van Coburg er in toegestemd heeft zijn eisch te verminde ren. Het is maar voor een som van 500,000 fr. dat er beslag gelegd is op het deel dat prinses Louise toekomt De „So- ciétc Générale" heeft dan op de titels die aan prinses Louise toekomen 80 pet. verschoten voor de 2 millioen 500 duizend frank erkende schulden en zekere som aan de prinses zelf bezorgd. Voor het overige blijft de „Socété Générale" borg voor de gebeurlijke belangen van de ande re schuldeischers en van prins Philip van Coburg. Senator adv. Sam Wiener heeft uitdruk kelijk verklaard dat hij noch raadsman, noch de gevolmachtigde van prins Phi lip van Coburg is. Duitschland. V leeschschandaal. De Vereenigde Staten hebben niet meer 't monopolie der vleeschschandalen. Dinsdag werd te Schöneberg, in Duitsch- land, een fabrikant van geconserveerde vleeschwaren gearresteerd, onder be schuldiging van een Hamburger handels huis gedurende de laatste jaren voor niet minder dan anderhalf millioen Mark bedorven vleesch te hebben geleverd. Italië. Spoorwegdieven. Twee hoogere Italiaansche politie-be- amhten zijn naar Boiogna gezonden, om afdoende maatregelen te nemen tot op sporing van een bende spoorwegdieven, die sedert geruimen tijd goede zaken ma ken bij het goederenverkeer tusschen Bologna, Ferrara, Padua, Venetië, Mi laan, Piacenza, Modena en Florence. (Jiun systeem bestaat in het vervalschen van re^u's, zoodat de goederen naar verkeerde plaatsen worden verzonden, iwaar zij door leden der bende in ont- vangst worden genomen. Zoo moest in het jaar 190809 2.265.875 lire scha devergoeding worden betaald aan 39000 me - >en, die niet afgeleverde goederen rec.a..._erden. Het vorige jaar was dat bedrag nog grooter. Turkije, Woensdagmorgen om half 12 is te Constantinopel in heit tot parlemcnsge- bouw dienende Tschiraganpaleis een Igroote brand uitgebroken. De Kamer is bijna geheel vernield, de vergaderzaal van den Senaat werd minder ernstig be schadigd. De brand is gebluscht. Een later bericht meldt: Het Parle mentsgebouw is geheel vernield. Er zijn slechts enkele brokken van muren blij ven staan. Talrijke voorwerpen van groote artis tieke waarde en de parlementsarchieven zijn verbrand. De schade wordt op 10 millioen Turksche ponden begroot. Uruguay. Een telegram uit'Buenos-Ayres meldjt, dat aldaar een hardnekkig gerucht loopt, dat in den Zuid-Amerikaanschen staat Uruguay ecu begin van opstan* is uitge broken. De zeer strenge censuur maakt he.t onmogelijk inlichtingen tie yerkrijgen. Uit Montevideo wordt bericht, dat in de provincie onbelangrijke ongeregeld heden zijn voorgekomen, waarschijnlijk van een klein gedeelte van de partij ten gevolge van een poging tot opstand van Blanco. In officieele kringen wordt verklaard dat er geen vooruitzicht bestaat, dat de beweging door de groote massa van het volk gesteund zal worden. Aangezien het land zeer welvarend is, bestaat er geen reden tot ontevredenheid. De Regeering voorziet, dat de onbelangrijke ongere geldheden, waarvan de aanstichters ver moedelijk uit Argentinië steun ontvan gen, spoedig onderdrukt zullen zijn. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft gisteravond een diner, waarbij ook Z. K. H. Prins Hendrik aanzat, aangeboden aan de hoof den van buitenlandsche missiën, voor zoo ver in deze stad of bij afwezigheid vertegen woordigd door tijdelijke zaakgelastigden. Tot deze laatsten behoorden mgr. Giovan ning van den Heiligen Stoel; de heeren Sampagnare van Uruguay, Catalini, van Italië; Salcedo de Barreto, van Spanje. Allen waren met hunne dames uitge- noodigd, zoomede de Minister van Buiten landsche Zaken met mevrouw De Mares van Swinderen. De tafel, die in de galerij-zaal was aangericht, prijkte met het fransche pla teau en was versierd met seringen en rose tulpen. Groepen palmen tooiden de beelden zaal. De diplomaten waren in groot ambts- costuum. Gedurende het diner liet het strijk orkest der Kon. Mil. Kapel, geleid door luitenant Bouwman, zich hooren. Neutraliteit en Bond van Ned. onderwijzers. De afdeeling Nieuw-Helvoet e. o. van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De'afdeeling „Nieuw-Helvoet e. o." van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, bijeen in haar huishoudelijke vergadering van 18 Januari 1910, besprekende de openingsrede van den Bondsvoorzitter op de Algemeene Verga dering te Leiden en in 't bijzonder dat gedeelte, waarin gesproken wordt over de deelneming1 der onderwijzers aan natio nale feesten, spreekt als haar meening uit, dat in punt h van het Bondsprogram onder „po litieke dogma's" alleen verstaan moet worden liet propaganda maken voor par tij-politiek, maar dat het volstrekt niet in strijd geacht moet worden met de neutra liteit der openbare school, als de onder- zers in de school nationale liederen lee- ren zingen en medewerken aan Oranje feesten. protesteert krachtig tegen de weinig tactische wijze, waarop de Bondsvoorzit ter namens 't Hoofdbestuur, in deze voor de Openbare School zoo /moeilijke tijden, vele voorstanders van haar afstoot, en besluit deze motie te publiceeren." LEIDEN, 20 Januari. De nieuwe Burgemeester. Per bulletin hebben wij gisteravond onze lezers in kennis gesteld van de officieele benoeming van Jhr. mr. N„ C. de Oijselaar, tot burgemeester van Leiden. Hier volgen eenige bijzonderheden omtrent den nieuwen burgemeester. Jhr. Mr. Nicolaas Charles de Gijse- laar, werd 21 Oct. 1865 te Gorinchem geboren, waar fijn vader hoofd was van de nu nog bestaande bankiersfirma De Gijselaar Co., die nog bestaat en waar van de nu benoemde tot voor enkele jaren de leiding in handen had. Hij bezocht de inriclitingen voor open baar onderwijs te Gorinchem en stu deerde vervolgens aan de Leidsche Aca- demei. Tot voor eenige jaren bekleedde de heer De Gijselaar geen openbaar anttrt, hij was toen het hoofd der bankiers firma. Enkele jaren geleden werd hij door de rechterzijde gekozen als Christ- Historisch lid der Provinciale Sta,ten van yppr het district Gprcumj indertijd wekte die candidatuur bij de vrijzinnige partij nog al eenige verwon dering;. Jhr. De Gijselaar behoort dus tot de Christelijk-Historisehe partijwij kun nen hieraan toevoegen, dat politieke drij verij hem ten eeneumale vreemd is. Te Gorcum is de heer De Gijselaar zeer populair, zoodat men hem noode ziet vertrekken. Mede omdat men zel den tevergeefs een beroep op hem zal doen, indien er hulp jnoet worden ver leend. De heer De Gijselaar heeft niet ge solliciteerd naar het ambt, doch is daar toe aangezocht. George Eltej izal van 24 tot 28 Januari a.s. in het gebouw Zomerzorg in veiling brengen de boekerij van prof. J. F. R. Gonggrijp en anderen. De ca talogus beschrijft werken op het gebied van Nederlandsche topografie, zeden en gewoonten, costuumkunde, reizen, ken nis van Oost-Indië, prenten, teekenin- gen, een collectie „Almanac de Gotha, enz. Kijkdagen 21 tot 23 Januari. Aan het gymnasium te Leiden is te vervullen de betrekking van rector. Solli- citatiën worden ingewacht vóór 1 Februari a.s. bij den secretaris van curatoren, mr. H. W. C. J. de Jong. („St.ct") Met Staatscourant no. 16 zijn ver zonden de statuten van het Christelijk Comité voor Indië, alhier. De heer W. J. M. Bijsterveld, medisch student alhier is bij beschikking van den Minister van Oorlog toegelaten tot eene vrijwillige verbintenis als adspirant-reserve ofiicier van Gezondheid bij het 4e Reg.- Infanterie. Bij beschikking van den Comman dant der le Divisie wordt de le Luitenant J. E. Schneiders van het 3e Bataljon, 4e Reg.-Infanterie te Gouda, met ingang van 1 Februari a. s. overgeplaatst bij het 2e Bataljon van dat Regiment alhier. BODEGRAVEN. Bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest zal de burge meester alle schoolkinderen, waaronder er veel zijn uit andere gemeenten, op bruidsuikers trakteeren. In alle scholen zal dien dag wel een „lang zal hij leven" weerklinken. GOUDA. Tengevolge van de niet-her- benoeming van een harer periodiek af tredende leden heeft de Commissie van Toezicht der Stedelijke Muziekschool collectief ontslag genomen. Bij de gisteren gehouden stemming van twee leden van den gemeenteraad werden in het le district uitgebracht 661 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. de Jong Hz. (lib.) 362, dr. B. J. Broekhuizen (a.-r.) 245 en E. v. d. Werf (s.-d.) 54 stemmen, zoodat gekozen is J. de Jong Hz. In het 2e district werden uitgebracht 536 geldige stemmen, waarvan op de heeren J. L. Belonje (v.-d.) 25, L. J. Jaspers (r.-k.) 253, J. G. C. Kamphuizen (lib.) 194 en J. J. v. d. Pauw (s.-d.) 63, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jaspers en Kamp huizen. HAARLEMMERMEER. Ondanks het zachte weer gaat liet met de winterge wassen niet naar wensch. Men klaagi over te weinig opgang van het uitge zaaide, een gevolg van de vele regens, welke een gedeelte van het uitgezaaide doet verrotten. Er is ook maar weinig land bezaaid. Het laat zich dan ook aanzien, dart nog meer land dan het vorjge jaar met bie ten en andere fijne zaden zal worden bezaaid. KATWIJK AAN DEN RIJN. De lief dadigheidsvoorstelling der R. K. Tooneel- club „Weldadigheid" alhier heeft voor de R. K. Armenkas opgebracht netto f 50.58. Met voldoening kan „Weldadigheid" op het door hen nagestreefde doel, het steu nen der noodlijdende en het het ver schaffen eener genoegelijken avond terug zien. LISSE. Gisteravond hield onze af deeling van den R. K. Volksbond een goed bezochte huishoudelijke vergade ring. Met een korte doch kernachtige toespraak opende de Voorzitter de ver gadering, waarna door den secretaris de uitvoerige notulen werden voorge lezen en zonder aanmerkingen goedge keurd. Een hartelijk woord van dank bracht de Voorzitter aan de tooneel- en zangafdeeling, voor hun welwillende medewerking bij de laatste feestvergade- ring. Uit de mededeelingen van het be stuur bleek, dat van het Kruisverbond een schrijven was ingekomen, waarin zij adhaesie verzocht op een adres, te richten aan den Gemeenteraad, teneinde het sluitingsuur der herbergen een uur te vervroegen en dit aldus te brengen van 11 op 10 uur. Besloten werd dit adres te steunen. Door den heer P. van Bezu werd verslag uitgebracht van de laatst ge houden Centrale-Raads-vergadering. Een dankbaar applausmocht den afgevaardigde ten deel vallen. Wederom werden een tiental leden geinstalleerd. Uit de -be sprekingen ter oprichting van een Com muniefonds bleek, dat er weinig animo voor was, weshalve besloten werd dit nog eenigen tijd aan te houden. Mede gedeeld werd, dat een permanente com missie tot onderzoek van speciale wetten reeds was benoemd. Zij bestaat uit de heeren v. d. Aartweg, Bakker en Wijsman. Op voorstel van de heer Warmerdam werd besloten de be sturen der omliggende bondsafdeelingen aan te schrijven en dan uit de verschil lenden afdeelingen een meer uitgebreide commissie te benoemen. De Geestelijke Adviseur zette de staking te Beek en Donk uiteen en wel in verband met een schrijven van het bestuur der federatie van R. K. Werkliedenvereeniging in Nederland. Aan dee penningmeestervan stakingscomite zal f 5 worden overgemaakt. In de rondvraag stellen de heer P. van Bezu voor het plaatsen bespreken op de gewone feest- vergaderingen af te schaffen. Bij stemming werd hiertoe besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. NOORDWIJK. Gisteravond hield de wielrijdersvereeniging,, Nordovici" ha ren gezelligen avond in de zaal van 't café „Flora", van den heer P. H. v. d. Voort. De voorzitter, de heer Klijn- veld, opende den avond door de aan wezigen hartelijk welkom te heeten. In het kort memoreerde hij eenige zaken uit het afgeloopen jaar, de vereeniging betreffende en sprak daarbij den wensch uit, dat deze avond niet alleen aan leiding mocht geven tot het toetreden van nieuwe leden, doch ook, dat zich vele donateurs of donatrices mochten opgeven. Hij bracht p\n dank uit aan ,den caféhouder, die zich voor hen bijna belangeloos, zooveel moeite getroostte en hen bij de repetities steeds ter wille was. Daar een lang programma wachtte, besloot hij kort te zijn en deelde nog mede, dat in den loop van den avond eene collecte zou gehouden worden voor de nieuwe vacantiekolonie voor zieke kinderen. Tot slot vroeg hij het publiek eenige toegevendheid in het beoordeelen ider tooneelstukjes. '(t Doel was slechts allen een leuken avond te bezorgen. Nu de leden van „Nordovici" hebben allen een leuken avond Ipezorgd. Het gaat niet aan om alle stukjes van het programma afzonderlijk te behandelen. Alleen noemen wij no. 2. De Drie Hof jesdames, dat zeer insloeg en no. 7, Een slaaf der Eubiotiek. De moeielijk- heid van het stuk in aanmerking geno men, werd het zeer goed weergegeven. Bij no .10, Een repetitie-avond van Eensgezindheid, werd onbedaarlijk ge lachen. Buiten de hier genoemden werden ook de overige stukjes zeer verdienstelijk gespeeld. Een woord van lof aan den pianist en pianiste, beiden leden der vereeniging, wier accompagnement zeer te prijzen viel. Ook de grime van on zen dorpsgenoot, de heer O. v. d. Heij den was zeer goed verzorgd. Het programma had wel wat korter kunnen zijn. De spelers hadden werkelijk een te vermoeienden avond. Na afloop werd door den President medegedeeld ,dat de collecte jjad op gebracht ruim f 11, waarvoor hij zijn welgemeenden dank uitsprak. Nordovici kan met genoegen op dezen avond terugzien en wij hopen, nog^vaak in de gelegenheid te worden gesteld, van zoo'n avond te kunnen profiteeren. NOORDWIJK-BINNEN. In den loop der volgende week, vermoedelijk op Woensdagavond, zal eene lezing wor den uitgeschreven door de afd. Noord- wijk, van het H. B. Genootschap te hou den door den heer Beremer, te £assen- heim. tiêt onde^erp. ygptU&ea, avpjd zijn „Grondkennis". Niet-leden kwee*kers zullen tot deze lezing géén toegang hebben, terwijl uifr noodigingen zullen worden gericht aan de alhier wonende exporteurs, welke vol- xgens de statuten van H. B. G. gee# lid der vereeniging kunnen worden. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond gaf de tooneelvereeniging „Hulp der Armen" eene uitvoering voor een matig bezette zaal. Al dadelijk konden wij zien, dat „Hulp der Armen" vooruit gegaanf was en in het zich vrijer bewegen en in de geheele regie. Het drama werd goed en vlot afgespeeld en wjj kunnen een woord van lof niet onthouden, voor-i niet aan hen die de grootere rollen; daarin bezetten, welke zeer goed ge-> kend werden. Ook de overige stukken mochten luiden bijval inoogstten. En re gisseur én leden, kunnen met voldoe ning op dezen avond terugzien en wij maken ons sterk, dat heit getal dona* teurs van deze vereeniging door den goe den indruk van gisterenavond zal stijh gen. Gedurende het afgeloopen jaar, werden 95 buitengewone machtigingen tot heit schieten van schadelijk gedierte uitgereikt. 10 runderen, lijdende aan tuberculose werden door het Rijk overgenomen. NIEUWVEEN. Ten huize van den melkslijter J. ontstond Dinsdagmiddag in den schoorsteen een begin van brand. De bewoners, van geen gevaar bewust, zaten hun middagmaal te gebruiken, toen zij door de buren van hun gevaar lijke positie werden in kennis gesteld. Zooals te begrijpen is, stak ieder onver- verwijld de handen uit den mouw. V. besteeg fluks het dak, teneinde gemak kelijker het vuur te kunnen dooven. Doch wie schetst zijn verbazing, be merkende een leege emmer in den vuur gloed te willen uitstorten Moeder de vrouw, beter bij haar positieven, snelde naar den zolder, en te hulp gekomen door een inwonende dame, die haar o. m. een handje vol zout offreerde, mocht het genoegen smaken, den brand in een minimum van tijd te overmeesteren. Ver zekering dekt de schade. ROELOFAREN DSVEEN. Maandag avond gaf de wielrijdersvereeniging Het Stalen Ros alhier een uitvoering vooq leden en genoodigden in het café Wa,r gen aar. Opgevoerd werd 1. Potverteeren, blijspel in 3 bedrijven 2. Luie Hannes, voordracht door M. Ver del. 3. De antipoden of tegenvoeters,- komische scène. 4. Een half uur bij den kapper, kluchtspel in één bedrijf. 5. Va ria op een oud thema. Voordracht door Eimert Koek. 6. No. 33 het derde huis; links. Kluchtspel in één bedrijf. 7. Naar. de maskerade, komische ensemble scè ne. De zaal was zeer goed bezet Over het algemeen werd er uitste kend gespeeld. Ook de voordrachten vie len zeer in den smaak van 't publiek. En kele lokten zelfs een oorverdoovend ap^ plaus uit. Zoo bijv. had de heer Eimert Koek zeer veel succes in de Antipoden, of tegenvoeters en in Varia op een be kend thema. Dinsdagavond gaf „Het Stalen Ros"- eenzelfde uitvoering tegen matige entree voor niet-leden, die eveneens zeer goed, slaagde. Zaterdag 25 Jan. zal het Bestuur van de Noordelijke IJsclub „Wilhelmina" aan de leden dier club een feestavond aanbie- de nin het café v. d. Geest Bij die gelegenheid zullen optredende heeren Carl. J. Hellmann en Bern. van Leeuwen, van Leiden. REEUWIJK. In 1908 en 1909 werd door een 30-tal ingezetenen uit deze ge meente, een adres gericht aan den Mi nister van Landbouw, met het verzoek om vergunning tot he4 vangen, dooden; en vervoeren van kieviten op de eilandjes in de Sluipwijksche plassen te Reeuwijk. Thans hebben adressanten bericht oafl- vangen, dat gezien de desbetreffende ingekomen rapporten ,geen termen aan wezig zijn om aan het verzoek te vol doen. VOORHOUT. Gisterenmiddag 19 Jan. 1910 hield de Tuindersvereeniging van Voorhout en Omsteken een ledenvergade- ring welke door bijna alle leden werd be zocht. De vergadering werd geopend door een der Firmanten van de firma Vaa

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1