Gemengd Nieuws. fc» het prestige bezat, om de vergadering lot rede te brengen, toonde helaas niqt jioog genoeg te staan, om van haar te 'uschen, dat ze zijn tegenstanders de vrij heid van het woord zou laten". Ziedaar de vrijheid van het woord in Ten sociaal-democratische vergadering, Waarin Mr. P. J. Troelstra als redenaar optreedt. Gistermorgen te Amsterdam wilde een 14-jarig meisje te Watergraafs meer op de in beweging zijnde Gooische Stoomtram springen. Zij vief en geraakte onder de tram. Haar beide beenen wer den afgereden. In deerniswekkenden toe stand werd het kind naar de ouderlijke Woning in Watergraafsmeer vervoerd. lnhetholvanden leeuw. Men meldt uit Rotterdam: In het Gerechtshof aan den Noord-Sin gel is de 33-jarige J. B. aangehouden, verdacht van diefstal van gouden armban den, ter waarde van f100, te Dordrecht gepleegd. Op aanwijzing van een familie lid werd J. B. gearresteerd door een po- litei-agent. De man was in het Gerechts gebouw gevlucht, toen hij bemerkte, dat de diender hem naging. Een boosdoener, die tracht eene schuil plaats te vinden in het gebouw der ge rechtigheid, is zeker een unicum Te Oudkarspel (N.-H.) werden gistermorgen omstreeks half vier, bij een kort, doch zeer hevig onweder, de toren spits en de Hervormde kerk door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroorzaken. De schade schijnt echter nog al belangrijk te zijn. Muntschennis. Zondag kwam bij een sigarenwinkelier In de Leidsche- straat ,te Amsterdam een vreemdeling^ die den winkelier verzocht 5 Engelsche ponden voor hem te wisselen. Aan het verzoek werd voldaan, doch toen de si garenwinkelier Maandagmorgen 't geld aan het kantoor van Anspach en Donk op den N. Z. Voorburgwal ging inwisse len, vernam hij dat de ponden samen 1 8 minder waard waren dan hij er voor gegeven had. Vermoedelijk had men, zoo deelde men den winkelier aan het wis selkantoor mede, met behulp van salpe terzuur eenig goud van de ponden ver wijderd. De winkelier deed aangifte bij de po litie en waarschuwde uit „saamhoorig- heidsgevoel" zijn collega's in de buurt. En met succes. Want Maandagavond, kam dezelde vreemdeling naar later bleek weer met een Engelsch goud stuk bij een anderen sigarenwinkelier in dezelfde straat. Deze lied onmiddellijk de politie waarschuwen, die den vreem deling meenam naar het politiebureau Leidscheplein, waar hij zich gisteren nog bevond. Bij onderzoek bleek de vreemdeling een Italiaan te zijn 'en ie logeeren in een bekend hotel te Amsterdam. Hij was er ingeschreven als „secretaris" van een Braziliaan, die zich „dr .Evans, explo- rateur" noemde en die in hetzelfde ho tel verblijf hield. Hield, want hij is er sedert Maandagavond niet teruggekeerd. „Dr. Evans" en /ijn „secretaris" lo geerden er sedert enkele dagen. Tevo ren waren ze in een ander hotel te Am sterdam geweest en voordien in een ho tel te Rotterdam. De politie stelde op hun kamer in het hotel een onderzoek in. Zij vond er nog eenige Engelsche goudstukken, voorts chemicaliën, waarschijnlijk dienende om goud aan ed geldstukken te ont trekken en brieven, waaruit bleek, dat „dr. Evans" tevoren o. a. in Parijs ver toefd had. Gedurende hun verblijf in het hotel lieien beiden het zich aan niets ontbreken en deden zij zich .door een gids van 't Koggeschip de bezienswaar digheden van Amsterdam toonen. Gebleken is nog, dat beide vreemde lingen bij de Twentsche Bank Engelsch goudgeld hebben opgenomen. Bij zijn verhoor op het bureau Leid scheplein ontkende de vreemdeling be slist geweten te hebben, dat het door hem uitgegeven geld in waarde vermin derd was. (Hdbh) (Toen hij verschrikt zich oprichtte en om zich heen staarde, zag hij deze in de opening van de persoonlijk doorr hem ge sloten deur verdwijnen. "Het was een kleine, smalle vrouwenhand. In het verre Westen van het destijds nog geheel onbeschaafde Amerika voer den de Engelschen een verbitterden strijd om hunne rechten. Zoo menig eerlijk soldaat eindigde daar zijn leven onder de strijdbijl van een wilde. George von Walden werd met open jannen opgenomen, toen hij zich aan den Engelschen werfofficier aanbood. Al zeer spoedig klom hij op tot aan voerder van eene grootere aideeling en waar het 't heetst toeging, daar gevoelde hij zich het prettigst Lang bleef het sol- datengeluk hem trouw* maar op zekeren dag werd znij afdeeling in een woest ra vijn door een tienvoudige overmacht van de verbonden Indianenstammen omsin geld en bijna geheel verniekL Hij zelf yocht als een leeuw. Een goed gemikt ipeerfcorp echter wierp hem ter aarde, Qrp^fl de pog overgebleven sojdateo hun een 'bouwde eene villa, de andere ook. De eerste had een ouden koepel in zijn tuin, waar de tweede juis.t het uitzich op had. Die koepel werd bewoond; door der. ouden Mardocheus. Op verzoek van den tweeden, zou de eerste den ouden man met zijn ou'dtesjtamentischen naam zien te bewegen een andere woning te betrekken en dan het oude ding afbre ken. Eenige dagen later verschijnt opeens de Gezondheidscommissie en verklaart den koepel onbewoonbaar. Nu was plotseling de vriendschap in vijandschap verkeerd. De eigenaar van den koepel verdacht zijn buurman de commissie gezonden te hebben en zon nu op weerwraak. Fluks werd aan het einde van den tuin, vlak vóór de nieu we villa, eene schutting van ruwe plan ken getimmerd van 10 Meter hoogjte. De Gemeenteraad maakte, eene politie verordening, waarbij dit verboden wordt. De schutting bleef. Een tweede raadsbesluit stond gelden toe om de schutting af te brekeDe sta in den weg bleef. En n'u is het nog open géder i ook dichtgetimmerd, maar niejt ho t dan 2.20 M., zooals de verordening aan geeft maar daar achter zijn nu twee reusachtige reclameborden geplaatst, zoodat het uitzicht der villa geheel be nomen is. Men is zeer nieuwsgierig wat nu ver der zal gebeuren. Beroering onder aanspr ekers. De aansprekers te Kampen hebben in hun vergadering van Zaterdagavond hun dreigend voornemen doorgezet. Een be- grafenisvereeniging werd opgericht, waarin naar men ons verzekert reeds verschillende ingezetenen aandee- len hebben genomen. Uit de aandeelhou ders zal binnenkort een bestuur wor den samengesteld. Daar men uit den aard der zaak met edn ineesten spoed moest werken, werden direct lijkwagens volgkoetsen enz. besteld. Mocht de nieu we vereeniging levensvatbaarheid blij ken te bezitten, dan is daarmede aan de stalhouders een zware slag in hun be staan toegebracht. Het Kamper publiek wacht met belangstelling af, of, en zoo ja, welke maatregelen de plaatselijke af deeling van den Ned. Stalhoudersbond tegen deze daad der aansprekers zal nemen. Op het oogenblik, dat we dit be richt afzenden, is van de plannen der stalhouders nog niets bekend. Z.Gt. Te Heume gem. Aalteni^ Zon dagavond het negenjarig zoontje van den landbouwer Beukelaar in den stal door een koe met horens in de buik gestoo- ten. Het knaapje is nu gisteren aan de gevolgen overleden. Te Hengelo (G.) is de metse laar J. T. gisterenavond onder een wagen geraakt en zoo zwaar verwond, dat hij hedenmorgen i$ overleden. In de Romeinsche Cainpagna, tusschen de Eeuwige Stad en de zee, op het meest geaccidenteerde gedeelte van de eenzame woestenij, die zich rondom de Italiaansche hoofdstad uitstrekt en die een der prachtigste jachtvelden van Europa is, ligt aan den oever van de Mag- üana, een zijriviertje van den Tiber, een ouderwetsch herbergje gehouden dcor een zekeren Ricciotti. De clientèle is even armelijk als de herberg, zij bestaat uit wegwerkers, her ders en karrevoerders, die vrachten van Rome naar de zee voeren. Zondags bij mooi weer komen er wel eens enkele familiën uit de Romeinsche volksklasse, die zich dan in de bescheiden herberg te goed doen aan een paar gla zen wijn, een paar borden maccaroni of een gebakken vischje. En een hoogst en kelen keer houdt er wel eens automobiel voor de herberg stil en de fooi, die de automobiel-eigenaar dan in de eeltige hand van den herbergier achterlaat, is voor dezen een zeldzaam en zeer gewaar deerd buitenkansje. Dezer dagen hield een bestoven auto mobiel stil Yoor de herberg, en daaruit stapten eenige heeren, onder welke de Koning, die met zijn gezelschap eenige oogenblikken plaats nam in het prieel. Het rijtuig had een defect gekregen en daaraan had onze kastelein de eer van het hooge bezoek te danken. De verraste Ricciotti liep opgetogen rond, staarde nu en dan in sprakelooze eerbied den ko ning aan, maar keek toch ook nu en dan naar het prachtige wildzwijn, dat voor de voeten van den chauffeur fag. Eindelijk1 werd het hem te machtig en fluisterend, maar toch duidelijk hoor baar, zeide hij „Per Bacco! Wat een prachtig beest! Als ik er op Zondag zoo een had, was mijn fortuin gemaakt!" De koning deed echter alsof hij niets hoor de, te meer, daar 't dier bestemd was voor een ziekenhuis te Rome. Toen nu de auto hersteld was, ver trok het hooge gezelschap en de kaste lein keek zelfs het rijtuig niet na, zoo versteld stond hij óver de groote fooi, die hij had gekregen. Vrijdag j.l. hield ech ter dezelfde automobiel voor de deur der herberg stil en daaruit stapten ditmaal de koning en koningin Elena. En weer lag voor de voeten van den chauffeur een wildzwijn, thans een nog schooner exem plaar dan het vorige. De kastelein, denkende dat er weder iets aan het rijtuig hacprde, kwam adem loos met ontbloot hoofd aangeloopen. Victor Emmanuel legde hem de hand op den schouder en zeide: „Wel vriend, wil je nog altijd fortuin maken? Hier heb je nu een wildzwijn voor aanstaanden Zon dag!" De man wist niet meer of hij waakte of droomde. Hij werd echter tot de wer kelijkheid teruggeroepen, toen de chauf feur het zware stuk wild naar hem toe- sleepte. Daarop verdween de automobiel weder in een wolk van stof. Het gebeurde werd spoedig te Rome bekend en Zondag j.l. had de kastelein uit de Campagna-herberg geen handen genoeg om zijn gasten te bedienen en geen vleesch genoeg voer de velen, die van het wilde zwijn van den koning wil den smullen. De zoo plotseling algemeen bekend ge worden herberg heeft nu ook een anderen naam gekregen. Zij heet voortaan niet meer „de Campagnaherberg," maar „Restauratie De Koningsever". Een proef met bevriezen en ontdooien. Vele malen is er in verschil lende tijdschriften voor tuinbouw en plantkunde geschreven over het be vriezen en ontdooien van plan ten en daarbij zijn de schrijvers het er niet over eens, waaraan de planten te gronde gaan, door het bevrie zen of door het te snel ontdooien. De een beweert, dat het onverschillig is of men de planten, wanneer zij bevroren zijn, snel of langzaam ontdooit, terwijl een ander beweert, dat juist door een snelle ontdooiing de planten sterven, en door een langzame ontdooiing nog be houden hadden kunnen worden. In „Floralia" wordt nu mededeeling gedaan van de volgende proef, die vele bloemenliefhebbers zal interesseeren. De proef werd genomen met pelargoniums (geraniums). Ik nam daarvoor zegt de proefne mer de oude en sterke variëteit Blanc de Castille, Augustusstek in kleine stek- potjes. Dit waren korte en stevige plan ten ,die in een bloembak koel en vrij droog gehouden werden. Ik plaatste hier van op een avönd vier stuks buiten op een koude plaats op den bevroren grond. Het vroor dien nacht mins|tens 4 gra den Fahr. Des morgens waren de plan ten dan ook zoo hard als glas bevro ren. Ik dacht dat dit veel te hard aan gekomen was, en de planten voorgoed de knoe iweg hadden en mijne voorgeno men proef mislukt was. Ik zette mijn plan evenwel voort en plaatste twee er van weer in den bloembak op haar vo rige plaats terug. Het was prachtig win terweer, een heldere lucht met mooien zonneschijn, zoodat er dien dag aardig zonnewarmte in den bak kwam, en de planten dan ook snel ontdooiden. Een er van liet ik gewoon droog staan, de andere besproeide ik zoo nu en dan eeni ge malen. De andere twee plaatslte ik op een koele 'donkere plaats, om ze langzaam te ontdooien, een er van weer droog, de ander besproeien de. Den nacht daarop vroor het weer, en bevroor de laatste weer een weinigdit kwam van den vochtigen toe stand van het besproeienaan de an dere, die er naast stond, kon ik niets van vorst bespeuren. De beide laatste plaatste ik den tweeden dag ook weer, in den bak, en liet ze verder rustig! staan. De uitslag was, dat no. 4 die ik besproeid en langzaam ontdooid had, heel alleen in het berggras. De uniform stond wijd open en met de rechterhand trachtte de zwaarvenvonde het uitstroo- mende bloed te stelpen, 't geen hem maar weinig gelukte. Reeds zonk 'tdoodsbleeke lioofd op zijde. Het liep ten einde met George von WaJden, doch op zijn ge laat was niets van pijn te bemerken. Nie mand knielde naast hem en sprak nog een laatste woord. Zijne half gesloten oogen zagen slechts een uitgestrektheid van dooden en gewonden, over 't welk het maanlicht zijne vele stralen uit stortte. Een naam kwam van George's lippen, toen hij op zijde viel en de oogen sloot. Op dit oogenblik bewoog zich een vrouwelijke gestalte over den stervende heen en nog eenmaal opende hij de oogen De witte Vrouw stond vóór hem en George knikte tevreden. Hij had in haar zijn doode bruid An na herkend en met een glimlach op de lippen ging hij over in de velden der gelukzaligen. EIND E. dööd ging, de andere drie hadden wel iets geleden maar zijn toch in 't leven gebleven en hebben van 't zomer op een perk gestaan en wéren van al de andere niet te onderscheiden. Helt bleek mij hiermede, dat er weinigi ver schil was met het snel en langzaam ont dooien, doch wel in wat toestand de plant is tijdens het bevriezen. In dro gen toestand bleken de planten hier vrij wat uit te kunnen staan ,maar nieft in een vochtigen, wat naar mijn meening de laatste, die den Jweeden nacht weer van de vorst te lijden had, deed be zwijken, terwijl de andere, die er in drogen toestand naast stond', goed eraan ontkwam. De moordhoeve van j uffrouw Gunness. Wellicht herinnert men zich nog de in het voorjaar van 1908 in Ame rika ontdekte misdaden op een eenzaam gelegen hoeve bij Laporte in Indiana. De bedoelde hoeve werd door brand ver woest. Het vuur werd echter gebluscht en een onderzoek ingesteld. Onder de puinhoopen vond men toen de verkool de lijken van de eigenares jier hoeve* juffrouw Gunness, en hare drie kinderen. Maar het onderzoek bracht nog meer aan het licht, er werden in de kelders en in de omgeving van het huis nog tal van lijken gevonden, wel zeventien. Dit was al zeer verdacht. Men speurde verder en toen kwam aan het licht, dat de brave, ingetogen weduwe Gunnes een gevaarlijke misdadigster was geweest, die door middel van huwelijksadverten ties mannen naar haar hoeve lokte en daar ombracht en beroofde. Dat zij nu echter op haar beurt het slachtoffer van een misdaad zou zijn ge worden, werd al dadelijk vermoed, en zoo werd zekere Roy Lamphere spoedig na den brand in hechtenis genomen, be schuldigd van brandstichting en moord. Thans is deze man in de ^gevangenis overleden, en op zijn sterfbed heeft hij eindelijk bekend, dat de tegen hem ge rezen vermoedens juist waren. Hij ver klaarde dat hij de weduwe herhaaldelijk had geholpen bij de begrafenis van de slachtoffers. Eerst had hij geen wan trouwen gehad dat de op de hoeve gestorven lieden, daar ook begraven wer den, vond hij zoo vreemd niet, men be spaarde zich dan immers veel formalitei ten maar op zekeren nacht ontdekte hij, dat de weduwe een bezoeker chlo roform toediende en daarna met een bijl op het hoofd sloeg. Toen begon hij te begrijpen. En het voorbeeld werkte. Bij hem rees toet plan, op zijn beurt de weduwe chloroform toe te dienen en dan te berooven. Met behulp van een ne gerin voerde hij zijn plan uit. In de haast na den diefstal, heeft hij, zoo vermoed de hij, een lamp omgestooten en ten gevolge daarvan werd de hoeve in asch gelegd. Het was echter geenszins zijn doel geweest, een moord te plegen. De negerin, die Lamphere in zijn bekente nis aanwees als medeplichtige, is in hechtenis genomen. De ziekenverplegers en zus ters van het Ziekenhuis Saint-Sauveur te Parijs zijn in staking gegaan, omdat voortaan hun middageten met marge- rine in plaats van met boder zal wor den gereedgemaakt. Op zijn bruiloft aangehou den. Een onaangenaam avontuur is overkemen aan eenen kannonnier van het le koloniale artillerie, Press genaamd, welke opgezocht werd wegens eenen dief stal gepleegd in de wijk Frébaut, te Lorient. Die soldaat trouwde: de stoet was op de mairie geweest, daarna in de kerken kwam eindelijk in het hotel; elk maakte zich gereed om aan tafel te gaan, toen een brigadier en twee gendarmen binnen kwamen en kanonnier Press aanhielden, die, in plaats van een lekker feestmaal te mogen zitten, naar de gevangenis werd gebracht. Men oordeele over de ontroering van de genoodigden en vooral van de bruid. Te Barcelona is een oude on- gehuwde kreupele dame gestorven. Zij had bij testamentaire beschikking be schikking bepaald, dat onder de kreupe len en verminkten, die haar begrafenis bijwoonden, een zékere, tamelijke hoo ge som verdeeld moest worden. Deze bepaling werd in de stad bekend en het behoeft nauwelijks beltoog, dat de begrafenisstoet „efwas noch nie dage- wesenes" vertoonde. Honderden kreupele, blinde en ge brekkige lieden volgden den stoet, [tot niet gering vermaak van het publiek, dat door een dergelijke tragi-comedie geheel uit de plooi werd gebracht. Ernstig ongeluk. Bij een wed strijd tusschen priksleden te Chamounix is een van die voertuigjes, waarin 4 Engelsche jongedames zaten, over den kop gevlogen. Drie van de meisjes wer den vrij ernstig gewondde vierde bleef met verbrijzelden schedel op de plaats dood. John R. Walsh de vroegere pre sident van de Chigaco Nationaal-Bank, is twee jaar geleden tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld, wegens misbruik en verduistering van gelden van die bank. Hij kwam steeds in hóoger beroep, maar nu eindelijk heeft het Hooggerechtshof dit beroep verworpen. De juridische mid delen van zijn advocaat zijn nu uitgeput, en de heer Walsh, thans 72 jaren oud, zal zooals zijn collega Morse, de gevange niskleren moeten aantrekken. Aan het Petersb. Telegraaf- ageptschpj) vvprdt; «it Tiflis bejjejit, dat een volle tram, tengevolge van het wei geren van de rem, op een stellen weg,, ontspoorde en pmviel. Tot dusver telde! men 1 dooden: en 11 zwaar gewonden.;* V e r d r o n k e n. G i s t e r av o n d te' half zeven geraakte aan den Noordwest-! buitensingel te 's-Gravenhage een twaalf-; jarige jongen spelende te water Pogingen door de politie aanstond^ aangewend om de levensgeesten op fe wekken, bleven zonder resultaat. Gegoten huizen. Wie leest van gegoten huizen denkt allicht aan 't zoo genaamd gewapend-beton of beton-ijzeiy waarvan tegenwoordig in de bouwkunst' zulk een veelvuldig gebruik wordt ge*) maakt. Toch zijn de gegoten huizen van, Edison van ander maaksel, waren zelfs als' wij ons niet sterk vergissen reeds bekend voor het gewapend-beton meer algemeen werd toegepast. Edison, de beroemde Thomas Alva Edi son, wil zijn uitvinding om huizen te boit j wen van gegoten cement die in 17 uur ge goten kunnen worden in het groot in toe passing brengen. Het plan der Russische schoolautoritei- etn om scholen in menigte te gaan bou wen, geeft hem daartoe een welkome gelegenheid. De gegoten huizen zuilen wel nog een dag of zes moeten drogen, maar toch..., een heel huis in één week tijds te kunnen bouwen en te kunnen betrekken, het is wel iets voor bouwspeculanten om van te watertanden. De benoodigde machines die 15,000 en de gietvormen die 25,000 dollars kos- ten wil Edison tegen den kostenden prijs beschikbaar stellen. De eerste 6 huizen zijn dan toch wel duur, maar daarna be gint reeds een belangrijke besparing van kosten, en na het achtste huis kost een, heel huis at niet meer dan het aan cement waard is. h Dit jaar hoopt Edison met alle werk zaamheden voor deze proefneming in hef groot gereed te komen. Wij zijn benieuwd naar de uitkomst. (N.C.) Een drama. Gisteravond om zeven uur werden in de Hobbemastraat achter het Rijksmuseum te Amsterdam een jonge man en een meisje gevonden. Beiden werden naar het Wilhelmina-Gast- huis gebracht, waar bleek, dat het meis je door en revolverschot gedood, en de jonge man door een kogel in den schou der ernstig gewond was, De toestand van den laatste was van dien aard, dat hij gisteravond door de politie nog niet gehoord kon worden. Het waren beide jonge menschen, de een 22, de ander 17 jaar oud De revolver waarmee de schoten gelost waren, werd op de plaats van het onheil in beslag genomen. Diogenes in de ton. Men schrijft uit Bergen op Zoom van" 19 Januari: Gisteren kwamen uit Anihverpen de twee globetrotters Zanardi Attilius eu Vianello Eugeen onze stad binnenrollen. Per ton den 20sten Juni uit Venetië! vertrokken, hebben zij achtereenvolgens het noorden van Italië, Zwitserland!,! Frankrijk, Engeland en België bezocht en stellen zij zich thans voor door het zuiden van óns land naar Roermond te rollen en van daar Duitschland in te gaan om op die manier in 12 jaar de reis te maken rond de wereld. In hun vrij groote, door henzelf ver vaardigde ton, die met twee zware ijze ren hoepels beslagen is, is een horizon tale as aangebracht, waaraan een soort van zwevende zitplaats hang^. Is een; van beiden vermoeid, dan gaat hij daar op zitten, terwijl de ander de ton onder- tusschen voortrolt. Natuurlijk hadden ze bij hun tocht door de stad veel bekijk en werden ze voortdurend door een groote menigte gevolgd ;t erwijl ze door het verkoopen van prentbriefkaarten met hun portrejt in hun onderhoud zoeken te voorzien, 't Schijnt dat ze anders geen haast heb ben. Tenminste in plaats van Woens dagavond, zooals het plan was, naar Ro- zendaal te rollen, wandelden ze Don derdagmorgen met hun wit|c wollen mutsjes op, nog door de stad. Op het eide der maand Oct. j.l. verdween uit haar woning een min derjarig meisje, Germaine van V., die. met haar ouders in de Noorderdoorgang, te Brussel woonde. Voor eenige dagen kwam mej. van V., in de ouderlijke wo ning weer. Door haar ouders onder vraagd, deed zij een roerend verhaal van hetgeen er sedert haar verdwijning was voorgevallen. Zij was door een Fransch- man, Alexandre de L., naar Londen mee-, gevoerd, en daar om zoo te zeggen1, opgesloten in een huis waar nog drie andere, even ongelukkige meisjes, wa ren. Deze ongelukkigen mochten niet uitgaan dan 's avonds, onder geleide van Alexandre. Zekeren avond wist zij den| ellendeling te ontsnappen en dank ziji de milde tusschenkomst van £en joni gen Duitscher, dien zij van haar droevig lot op de hoogte ge&racht had, kon zijl naar België weerkeeren. Dadelijk ging) zij naar haar ouders terug. 's Anderendaags ging vader van V. met zijn dochter naar het gerechtshof en het meisje vertelde wat zij geleden had. t Alexandre de L., na eenige opzoekini gen, was er zeker van dat het meisje) naar Brussel was weergekomen. Hij was zoo vrijpostig zich bij de ouders v^nj het meisje aan te melden om haar weei] te eischen. Dinsdagochtend werd hij aaijgehoudenl en in de gevangenis te Sint-öilis oj$i gpsjotep. Te Loosduinen, aldus schrijft men van daar, waren twee vrienden. De aanvoerder zagen vallen, schaarden zij zich ais een muur om hem heen ,ten ein de zijn lichaam ten minste aan de wreede verminking door de wilden te onttrek ken. Een hevig geweervuur werd door hen geopend en juist op het oogenblik dat ook zij het onderspit schenen te moeten del- vén, rende de Engelsche ruiterij het ra vijn binnen, waarop de Indianen de vlucht namen. Terstond werd tot de vervolging overgegaan, die tot laat in den nacht duur de en eindigde met het verbranden van onderscheidene dorpen. Over het wildromantische landschap steeg de schijf der maan op en wierp haar zilveren licht op de met bloed ge drenkte kampplaats. Nog lagen dooden cn zwaargewonden in het dunne gras en menige diepe zucht steeg naar den nach telijken hemel op. De verplegingstoe- standen van de Engelsche soldaten waren hoogst gebrekkig en zoo kwam het dat waarschijnlijk voor den volgenden mor gen de dooden en nog levenden niet ge borgen konden worden. Met het hoofd tegen een verweerd rotsblok gesteynd, lag eeji officier ge.-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6