BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving Ie Jaargang, No. 92. Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post i 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiïn: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiSn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Zorgt voor uw kiesrecht. Tusschen 1 en 15 Februari moet de aangifte plaats hebben voor de kiezers- flerslijst. Die aangifte is van groot belang. Dit jaar is er wel geen algemeenie Verkiezing, maar men kan nooit weten .wat de toekomst in haar schoot bergt. Bovendien worden er dit jaar verkie zingen gehouden voor de Prov. Staten, die vooral in onze provincie voor rechts verlies zouden kunnen opleveren, in dien we niet met alle man in het vuur komen. We moeten ons leger zoo sterk mo gelijk maken. Men kent de algemeene bepalingen dat men, om kiezer te zijn, den 25- jarigen leeftijd moet hebben bereikt voor of op 15 Mei 1910; dat men Nederlan der ïftoet zijn, en dat men 18 maanden in Nederland gewoond heeft Verder zijn de volgende bepalingen van kracht: Belastingkireers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die be lastingen zijnPersoneele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 190S grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 be draagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de Secretarie. Wie verhuisde naar een andere ge meente, en in een vorige belasting be taalde, dient zich eveneens aan' te ge ven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgit van den ont vanger een waarschuwing thuis, een gra tis waarschuwing, waarin gezegd wordt dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op $e kiezerslijst zal komen. Examen kieners. Welke examens geldig zijn, kunnen wij niet uitvoerig opgeven de wet zegt, da.t zij kiezers kunnen worden, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, in gesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met met de benoembaarheid toit eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig beroep of be drijf. Onderwijzers, geestelijken, ambtena ren bij de belastingen, beambten bij hqt spoorwezen, enz., die een examen heb ben afgelegd, kunnen door overlegging van hun diploma het kiesrecht bekomen Eenmaal examenkiezer, behoeft ge, zoolang ge in dezelfde gemeente blijft wonen, u niet meer opnieuw aan te ge ven. Huur kiezers. Fiuurkiezer is hij, die op den 31en Januari sedert 1 Augustus van het vo rige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook eenmaal verhuisd zijn mits dan ieder der woningen den huur prijs heeft, door de wet vastgesteld. Men kan echter ook kiezer worden, wanneer het huis of het gedeelte van het huis dat men bewoont, niet den geëisch- ten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft en samen daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt verkregen. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor schippers; zij moe ten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben ge had van 24 kub. M. inhoud of 25000 K.G. laadvermogen. Loonkiezers. Inkomsten- of loonkiezers zijn zij, die van 1 Januari vau het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende ach tereenvolgens bij niet meer dan 'twee personen, ondernemingen, openbare of bizondere instellingen in dienstbetrek king zijn geweest, en daar een loon ge noten hebben, dat voor verschillende ge meenten verschillend is bepaald. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden ge teld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minderjarige inwo nende kinderen. Men behoeft niet het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan 'met de verklaring, dajt het loon het door de wet gevorderde be drag bereikt. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat ook in een of ander bedrijf in den regel het werk geduren de een geruimen tijd van het jaar stfil, dan wordt de tijd, waarin niet wordt gewerkt, als diensttijd beschouwd. Is men ten hoogste (twee maanden ziekl, dan wordt toch heft loon gerekend, ont vangen te zijn. Woont een werkman bij zijn patroon in en heeft hij daar ook den kost, dan mag de kost en inwoning als loon be schouwd worden, en bij het loon in geld worden opgetrokken. De bepalingen voor itiWonepde (zoons zijn dezelfde. Spaarbeuikkie\zers. Wie op 1 Februari a.s. sedert 1 jaar f 100 nominaal op het Grootboek heefjt staan of f 50 in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom, is, kan op grónd daarvan §anspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de di rectie van het Grootboek of van Be- stuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de ge vorderde bedragen. Het is niet meer noodig een boekje te hebben van de Rijkspostspaarbankj, andere spaarbanken tellen ook mee; doch natuurlijk moeten de lichamen, waatvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Ned. Bank hebben -gedeponeerd. Pmsioenkie\zers Voor pensioenkiezers geldt 'hetzelfde als voor loonkiezers. Als loon wordt ge rekend het pensioen of de lijfrente, door openbare instellingen verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzonde re instellingen uitbetaald. Wie f 500 pensioen heeft, maar er nog iets bij verdient, kan dit bij elkaar tellen. Pen sioen of lijfrente voor de vrouw tellen geheel, dat van minderjarige kinderen voor de helft, voor dén man'. Wij herinneren, dat de tijd van aan gifte is van 1 tot\ 15 Februari. Wie daarna komt, krijgt onder geen voorwaarde meer het kiesrecht. Formu lieren van aanvraag zijn kosteloos ver krijgbaar ter secretarie. Om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn, moet men bovendien gemeentebe lasting betalen. Denemarken. Te Kopenhagen is een jnieuw schan daal in de kinrgen van de regeering aan het licht gekomen. Munch, de minister van binnenlandsche zaken, is er achter gekomen, dat Kiöboe, de directeur-gene raal van de Deensche posterijen, die se dert 1904 dit ambt bekleedt, elk jaar zijne vrijkaart voor het spoor voor 900 kronen aan een vroegeren minister van binnen landsche zaken verkwanseld heeft De directeur-generaal van de post is met langdurig verlof vertrokken. Er wordt een uitgebreid onderzoek jngestepd^ België* Volgens de „Gazette" verwacht öe om geving van prinses Clementine, dat zij binnen enkele maanden met prins Na poleon zal huwen. Hetzelfde blad spreekt het gerucht te gen als zou prinses Louise van plan zijn om haar vroegere echtgenoot eed proces AM.t9d0.es. Servië. Wij deelden gisteren mede, dat de Ser vische regeering er bij koning Peter op zou aandringen, dat deze prins George voor geruimen tijd naar het buitenland zou zenden. De Koning heeft echter be slist geweigerd daartoe over te gaan, on der voorwendsel, dat de prins in het bui tenland misschien Servië groote moei lijkheden zou "bereiden. Wel verklaarde de koning zich bereid het Hof van den prins te ontbinden, zijn apanage te ver lagen en hem dienst bij den troep te laten doen. De regeering heeft zich echter met dit voorstel nog niet vereenigd. Opmerke lijk is, dat ook de beide regeeringsorga- nen Samoeprawa en Odjek het gebeurde van Zaterdag in heftige bewoordingen laken en der regeering dringend verzoe ken maatregelen te nemen, ten einde de ambtenaren te beschermen tegen beleedi- gingen en aanmatiging van de zijde van leden van het koninklijk huis. Koninklijke Besluiten. Tot griffier bij het kantongerecht te Boxmeer, is benoemd mr. F. F. J. B. van de Ven, advocaat te Boxtel, werk zaam als beëedigd klerk ter griffie van de arrondassements-rechthank te 's-Her- togenbosch. Tot kantonrechter te Alphen is be noemd mr. J. de Bergh, thans griffier bij het kantongerecht te Oss. Den opzichter bij 's rijks kunstver- lichting te Seheveningen W. Pieterse, op zijn verzoek, wegens meer dan 55-jari- gen ouderdom, met ingang van 1 April, eervol ontslag uit zijn betrekking ver leend. Bevorderd is tot luitenant ter zee der 1ste klasse de luitenant ter zee der 2de klasse O. van Slooten. LEIDEN, 19 Januari. De Jonge Garde. Als steeds bij elke feestviering van onze actieve Leidsche R. K. Propagan- gandaclub „De Jonge Garde" het geval pleegt te zijn, was gisteravond de groo te Stadsgehoorzaal geheel gevuld me't leden en donateurs der vereeniging met hunne dames, die opgekomen waren om tegenwoordig te zijn bij het jaarlijksche feest. Zij werden verwelkomd door den voor zitter der „Jonge Garde", den heer J. M. J. H. Kerstens, die deze vergadering de eerste bijeenkomst van het nieuwe jaar, opende met een gfelukwensch aan de leden voor 1910, waarbij spreker de hoop uitdrukte da^t 1910 ook in poli tiek opzicht een alleszins gelukkig jaar moge zijn. Een terugblik werpende op het we derom afgelegde tijdperk, herinnert spr. aan de geboorte van Prinses Juliana* in welk verband spr. protest aan- teekent tegen de voor eenige weken ter zelfder plaatse gebezigde woorden van den Voorzitter van den Bond van Ned. onderwijzers. Ook de gunstige uitslag van de ver kiezingen voor Tweede Kamer en Ge meenteraad, de oprichting van het R. K. Dagblad „De Leidsche Courant" en de opening van de nieuwe R. K. Scholen worden door spr. feiten van groote be- teekenis voor Leiden's Katholieken ge noemd. Stemde het heengaan van Kap. Ruhe als adviseur der Garde, tot leedwezen, in den Weleerw. heer Borsboom heeft de vereeniging een ijverig plaatsvervanger verkregen. (Applaus). Daarna verkreeg de feestredenaar van den avond, de Weleerw. heer J. H. W. Borsboom, het woord, die met geesjt- driftig handgeklap op den katheder ont vangen werd. Van deze schoone en ongezochte ge legenheid, waar zoo talrijken bij een zijn wilde de Eerw. spr. gebruik maken om een woord van opwekking te spreken en enkele punten te berde te brengen, die de goede Oardist moet "behartigen. Nooit is zooveel leven geweest op so ciaal en politiek terrein als thans en beter dan ooit kunnen wij zien, dat de strijd gaat tusschen geloof en ongeloof; tusschen twee geheel tegenovergestelde levensbeschouwingen. Spr. wijst er op, dftS bü ms. aUs jftgg- dracht vergeten is, als het geldt op te trekken tegen Christendom en ongeloof. Hulde brengt spr. aan die mannen, die dit alles intijds Rebben ingezien en "de belijders van denzelfden God hebben saamgebracht in dezen strijd. Tot vreug de mag het daarom stemmen, dat Lei den ook hierbij haar deel heeft bijge dragen en in Kamer en Staten verte genwoordigd wordt door mannen van rechts. (Applaus). Laat ons de overwinning bewaren, want ook ons bedreigt het gevaar door lauwe rust de verworven voordeelen te verliezen. Onze generaals zullen hun plaats niet verlaten, maar wat zullen zij uitrichten als er geen leger achter hen staat De tegenstanders zullen door hun nederlaag niet ontmoedigd worden. En zullen trachten de verloren plaats weder in te nemen. Het is dus onize zaak met nog grooter krachtt en ijver voort te gaan, teneinde de strijd ten einde toe met goed succes te volvoe ren. Te betreuren is het daarom, dat zoovel en zelf de handen niet uitsteken; daarom hulde aan de leden van de Jonge Garde, die vereenigd zijn om den goe den strijd te voeren voor Kerk en Maat schappij. (Applaus). Lid zijn is niet voldoende. Doel der Jonge Garde is verhooging der politieke en sociale actie onder de Katholieken en daarom is iedere Gardist verplicht pro paganda te maken voor de kath. school en de kath. pers, als machtige wapens om de goede beginselen over de we reld te verspreiden. Alle Gardeledeni moeten ijver betoonen, wil het doel be reikt worden. Bezoekt trouw de verga deringen roept spr. den leden toe; of schoon men moet zorgen, dat de critiek niet ontaard<t in bedilzucht en viterij. Ook het aantal werkende leden moett toe nemen, want daarop moet heft ten slot te neerkomen. De werkende leden vor men het keurkorps, dat ons moet be- sch'ermen in de hitte van den strijd. Laat zoovelen als mogelijk is, zich bij hen dan aansluiten om op den goeden weg voort te gaan en te zorgen, dat de regeering Christelijk is en blijft. (Applaus.) Spreker zou hiermede zijn taak als geëindigd kunnen beschouwen, ware het niet dat hem door het daartoe gevorm de dames-comité verzocht was het vaan del der vereeniging te onthullen, aan welk verzoek spr. gaarne voldeed. Bij deze woorden viel het doek, dat het vaan voor de oogen der toeschouwers verborgen hield en een kostbare banier werd met geestdriftig gejuich door de aanwezigen begroet. Ziedaar Uw vaandel, vervolgde de re denaar, in het midden is afgebeeld de strijd tusschen Sit. Michael en de booze geesten, een symbool van den strijd ook in onze dagen tusschen goed en kwaad. Moge onder de schutse van St. Michael uw arbeid schoone en krachtige vruch ten voortbrengen voor "Kerk en Staat. Langdurig en daverend applaus volg de op deze schoone met den gloed der overtuiging uitgesproken rede. Het vaandel vertoonft op een donker blauw fond een medaillon met gouden achtergrond de beeltenis van den H. Michael, de helsche draken den kop ver pletterend. In duidelijke letters zijn aan gebracht den naam 'der vereeniging en hel devies: Voor 'Kerk en Staat. Ter weerszijden worden bemerkt de wapens van Nederland en Leiden. Het geheel munt uit door grooiten eenvoud en strak ke lijnen, wat beeltenis en tekst sterk sprekend doet uitkomen. De naam der vervaardigster, de firma H. Fermin, te 's Gravenhage, is waarborg voor eene artistieke en duurzame afwerking. Namens de vereeniging aanvaardde de vóorzitter heft vaan met een hartelijk woord van dank voor het belangloos ijveren van "het dames-comité, welker vol harding spr. roemde. Spr .wijdde met enkele woorden uit over de beteekenis van het vaandel, als het emblema wait het doet voor oogen stelt om op te wek ken tot trouw aan vaandel en vereeni ging. Toen het vaandel geplaatst was te midden eener smaakvolle plantenversie- ring, werd door alle aanwezigen uit vol le borst een vaandellied gezongen, ver vaardigd door den heer G. H. Laagland. Het verdere deel van het programma was gewijd aan voordrachten en muziek de laatste onder leiding van den heer M. van Wel, die zich den ganschen avond op bijzondere wijze verdienstelijk fteeft gemaakt, nie.t slechts door hqt ac- compagneeren der voordrachten, maar ook door verschillende fraaie nummers ten beste te geven. De heeren Hellman en van Leeuwen wisten door hun voordrachten de vroo- lijkheid erin te houden. Vooral hun na de pauze gegeven klucht „Een half uurtje op het kantoor van hjt moderne too- neel", verwierf een grooten en alleszins verdienden bijval. De heer B. v. Leeu wen, die daarin vijf rollen te vervullen had, gaf blijk van een groote rolvast heid, terwijl zijn komische uitbeeldingen buitengewoon slaagden. Ook de overi ge door beide heeren gegeven voor drachten vielen zeer in den smaak. Toen ten slotte het uur van heengaan aanbrak, werd door den voorzitter dank aan allen gebracht voor hunne medewer king en deze feestavond behoort weer tot het verleden. Eeri collecte voor het vaandel bracht f 27.381/2 op- Ingevolge Koninklijk besluit zullen de landweerplichtige verlofgangers uit Leiden en omliggende gemeenten voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen voor den tijd van zes dagen en wel Van 6 tot 14 Mei a.s., zij die be hooren tot het 28e bataljon landweer- infanterie, te Leiden, in de Witte Poort- kazerne. Van 27 Juni tot 2 Juli de lichting 1905 en 1906 en van 11 tot 16 Juli de lichting 1907, 1908 en 1909 van de land weergenietroepen, in de legerplaats bij Zeist. Van 3 tot 8 October a.s. de landweer vesting-artillerie, te 's-Gravenhage in de Alexander-kazerne. De 18-jarige David Vegt, bediende van den vleeschhouwer Marsman aan de Haarlemmerstraat, te wiens woonhuize onlangs de bekende vergiftigingszaak voorviel, heeft na een verblijf van ruim vier weken, bijna geheel hersteid net Academisch Ziekenhuis kunnen verlaten. De patiënten in dit droevig geval be trokken, hebben thans allen hun werk zaamheden kunnen hervatten. HAZERSWOUDE. Op de gisteravond gehouden veiling der V. P. N. waren aangevoerd 550 eieren, die opbrachten f 4.60 tot f 5.25 de 100 stuks, de aan-, voer van vruchten en pluimvee was groo ter dan gewoonlijk. Eergisteren avond vergaderde de vereeniging „Onderling Hulpetoon", in Salvatori. De heer J. Gaarkeuken open de de vergadering met een kort wel komstwoord, waarna de voorlezing! plaats had van de notulen der leden en bestuursvergadering. De penningmeester deed verantwoor ding over het jaar 1909. De ontvang sten bedroegen f 12S.9,82 en de uitga ven f 905,68, dus een batig saldo van f 383.96. De rekening werd door een paar leden nagezien en in orde bevon den Hierna volgde bestuursverkiezing. Herkozen werd de heer J. Dekker cn gekozen de heer Jac. v. Rijssel, die staande de vergadering, bedankte, waar na gekozen werd de heer H. Muller, die de benoeming aannam. Van de 175 leden die de vereeniging telt, waren er 108 tegenwoordig. HiLLEGOM. Maandagavond hield de R. K. Kiesvereeniging „R. K. Kring" haar vergadering in café Flora. De voor zitter opende de vergadering en druk te zijn spijt uit over de slechte opkomst Hij wenschte de aanwezigen een Zalig Nieuwjaar en ging over tot het geven van een resumé over het afgeloopen jaar. Hierbij merkte hij op, dat de R. K. Kring dagen beleefd heeft van droefheid doch ook dagen van vreugde. Vooral de JuJi- verkiezingen stemden tot vreugde. Spre ker drong aan op eensgezindheid. Hierna deed de secretaris voorlezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierop volgde jaarverslag door den secretaris, hetwelk op duidelij ke wijze ons de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar in het geheugen bracht. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat dit jaar niet voordee- lig was geweest en sloot met een tekort van ruim f 18. Daar er echter nog een voordeelig saldo van het vorige jaar was bleef er nu nog in kas het bedrag van f 146.181/2- Tot verificateurs werden be noemd de heeren üoogervorst en Jonk heer,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1