BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving Ie Jaargang. No. 91. Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het QEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag IS Januari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. België. Leopold's nalatenschap. De ^Chronique" meldt, dat de Prins Van Coburg heeft afgezien van zijne 'schuldverordening van 2 millioen. Men zal zich herinneren, dat volgens de bladen de advocaat van den Prins op deze som beslag wilde leggen ter af doening van de 2 millioen welke de Prins pog van Prinses Louise had te vorderen. De Katholieke geestelijkheid van Brussel bij koning Albert. Koning Albert heeft Zondag de Katho lieke geestelijkheid van Brussel in audiën tie ontvangen, waarbij de hoogeerw. heer deken Evrard een prachtige rede hield, en de beste wenschen voor den koning zijn huis en zijn land uitsprak. Zichtbaar ontroerd dankte koning Al- bert voor die hartelijke woorden en bracht hulde aan de uitstekende hoedanigheden der Belgische priesters. Rusland. Eenigen tijd geleden, toen er bekend werd dat er bedriegerijen op groote schaal hadden plaats gehad bij de leve ring van materieel aan de Russische staats spoorwegen, werd eene commissie be noemd om daarnaar een onderzoek in te stellen. Deze commissie heeft thans ver slag uitgebracht en daarin worden feiten vermeld, die de bedriegerijen bij de inten dance in de schaduw stellen. Bij den Je- katerin-spoorweg alleen is in 7 jaren de kleinigheid van 7 millioen gestolen. De meeste winst behaalden de ambtelijke die ven op de kolen, die tot fabelachtige prij zen aan de regeering werden berekend. Verder vond de commissie o. a. 300.000 gld. geboekt voor reizen van hooggeplaat ste ambtenaren naar Parijs, en buitenge woon hooge sommen voor traktementen aan dames, die bij de spoorwegen in dienst waren gesteld, zonder dat echter blijkt, welke functies zij daar te verrichten hadden. Er zal nu wel spoedig een oekase ver schijnen, 'waarin wijzigingen in het de partement voor spoorwegen woraen be volen en daarna... blijft alles weder zooals het was. Servië. In ons tweede blad maakten wij mel ding van het onhebbelijk optreden van prins George van Servië tegen den pre fect van Belgrado Alimpitsj. Uit latere berichten te dezer zake blijkt, dat de re geering van plan is de partij te kiezen van den beleedigde. Zij heeft diens ver zoek om ontslag niet aangenomen en zal den koning voorstellen den prins voor geruimen tijd naar het buitenland te zen den. In de Servische pers wordt dit op treden der regeering toegejuicht en wordt erop gewezen, dat de autoriteit der re geering ook tegenover de leden van het .Hof moet worden gehandhaafd. In kringen, die met den prins in nauwe betrekking staan, wordt ter verontschul diging aangevoerd, dat deze in een toe stand van opgewondenheid verkeerde, doordat'de prefect hem voortdurend door detectives liet bewaken, zoodat hij zich in het geheel niet meer vrij kon bewegen. De Prins te Nijmegen. Heden, Dinsdagmiddag, werd door Z. -K. H. den Prins der Nederlanden, te Nijmegen de eerste steen gelegd voor het kazernement van de Koloniale Re serve aldaar. De Minister van Koloniën hield daar bij een rede, waarin hij erop wees dat deze 18e Januari 1910 voor de Kolo niale Reserve een dag van beteekenis is. Want met de stichting van de nieu we gebouwen neemt het nieuwe tijdperk voor dit korps sedert kort ontsloten eigenlijk eerst recht een aanvang. En daarom achtte hij heft dubbel te waardee- ren, dat de Prins met eigen hand met dien bouw een aanvang wilde maken, daarmede een blijk gevende van j^ijn hooge belangstelling in het korps en in het geheele Indische leger. Op al de hervormingen, in den laat- sten tijd in de organisatie en het beheer van de koloniale Reserve gebracht, o.a. door de opheffing van. het Koloniaal Werfdepot te Hanierwijk en de melt 1 October ingevoerde nieuwe „Regeling" kan eerst de kroon worden gezet, wan neer aan (lat korps in haar nieuwe ge daante ook een passend verblijf zal zijn geschonken. En zoodanig passend ver blijf zal hier verrijzen. Er is naar ge streefd, om het koude en ongezellige wat een kazerne "zoo vaak eigen is, zoo veel mogelijk te vermijden en om het geheel een gezellig, huiselijk karakter te geven. Tevens zal in een afzonder lijke werkplaats gelegenheid worden ge boden om eenige practische vakken nis op te doen. De hier voor den ko lonialen dienst aangenomen militairen zoowel als de uit Indië terugkeerenden zullen hier een vefblijf vinden, waarin met zorg in ^1 datgene is voorzien wat tot veraangenaming en ontspanning en tot instandhouding der gezondheid naar lichaam en geest kan bjjdragen. Zoowel bij het Indische leger in de Koloniën als bij de thans tegenwoordige mannen van dat leger zal, zoo zeide de minister verder, het hooge blijk van1 waardeering door Z. K. H. den Prins gegeven door het leggen van den eersten steen van dit kazernement, ongetwijfeld jdankbaren weerklank vinden. Het is goed, dat ons Indische leger dat zulk een zware taak te vervullen heeft, zich daarbij gedragen weet door de sympathie van volk en vorstenhuis. Van die sympathie zij de plechtigheid van heden het symbool. Z. K. H. de Prins verklaarde hierop het zeer op prijs te stellen, door deze eerste steenlegging een bewijs te kun nen geven van Zijne belangstelling in het dappere Indische leger, een belang stelling, die naar hij vertrouwt, in den lande algemeen wordt gedeeld, en waar op dat leger terecht aanspraak mag ma ken. Hij herinnerde daarbij aan de krijgs- verricthirlgen in Djambi, Celebes, Bali en tal van andere gewesten in onzen Archipel en aan de krachtsinspanning nog steeds in Atieh, van dat leger ge vorderd. En dit nerdenkende, past niet §lechts een woord van hulde aan die dapperen, maar wordt onwillekeurig de behoefte gevoeld om nog op andere wij ze uiting te kunnen geven aan de ge voelens van waardeering. De Prins sprak dan ook de hoop uit, dat dit gebouw dat een passend tehuis zal bieden aan degenen die wegens langdurigen dienst terugkeeren en zorgvuldige verpleging aan de zieken en gewonden, een blijven de herinnering moge borden aan de groote belangstelling van het Neder- landsche volk voor zijne zonen in de verre overzeesche gewesten. Met de be de dat Gods zegen moge rusten op de zen bouw, legde hij daarop den eersten steen. Tot de plechtigheid waren o. a. uib- genoodigd de Minister van Oorlog, de Commissaris der Koningin in Gelder land, B .en W. en de Gemeenteraad' van Nijmegen, het lid der Tweede Ka mer voor Nijmegen, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen Jot Sevenaer, he\t Hd van den Raad van State Mr. Elias, en verschillende militaire autoriteiten. Onze Officieren. Aan de in ons blad van gisteren opge nomen ranglijst van officieren in het Ne- derl. leger en in dat van Ned. Oost- en West-Indië dient nog het volgende te wor den toegevoegd Geneeskundige dienst: 1 generaal-ma- joor, 3 kolonels, 8 luit.-kolonels, 7 ma joors, 56 kapiteins, 44 1 e-luitenants, 11 reserve pff. v. gez. Ie kl. en 74 idem 2e kl. Militaire apothekers: 2 majoors, 15 ka piteins, 4 1 e-luitenants en 2 reserve mi litaire apothekers 2e kl. Paardenartsen: 1 luit.-kolonel, 2 ma joors, 14 kapiteins, 13 1 e-luitenants en 5 reserve paarden-artsen 2e kl Op non-activiteit: 1 kapitein. Gedetacheerd in Ned-Indjë: 1 kapitein, 4 1 e-luitenants en 1 paardenarts 2e kl. Militair onderwijs: 1 kolonel (inspec teur) en onderscheidene officieren en bur- gerleeraren. Ned Ind. leger. Geneeskundige dienst: 1 generaal-ma- joor, 2 kokincls, 6 laiUSQlanel», 12 joors, 74 kapiteins, 84 1 e-luitenants, 10 tijdelijke off. v. gez. 2e kl. Militaire apothekers: 1 luit.-kol., 1 ma joor, 14 kapiteins, 18 2e-luitenants en 7 onderluitenants. Militaire paardenartsen: 2 majoors, 3 kapiteins en 6 1 e-luitenants. Korps marechaussé te voet in Atjeh en onderhoorighedenj 5 kapiteins, 10 le- luitenants, 1 2e-luit. en 1 onderluitenant. Inlandsche officieren: 2 generaal-ma- joors, 1 kolonel, 4 luit.-kolonels, 8 ma joors, 8 kapiteins en voorts nog een aan tal officieren bij korpsen niet rechtstreeks tot het leger behoorende. West-Indië Suriname. 1 kapitein, 5 1 e-luitenants, 1 luit.-kwar- tierm., 1 off. v. gez. Ie kl., 4 idem 2e kl., 2 apoth. 2e kl., 1 kapt.-kwartierm. Adm. mil. korps Curasao: 2 kapiteins, 3 1 e-luitenants, 1 off. v. gez. Ie kl.,- 1 idem 2e kl. en 1 apotheker 2e kl. Sociale Propagandaclubs. In den Kath. Kring te Rotterdam was de „Nationale Bond van sociale R. K. Propa gandaclubs" onder presidium van den heer A. C. van Zijp, bijeengekomen voornamelijk tot het definitief vaststellen der statuten en het verkiezen van een be stuur. Aanwezig waren de afgevaardigden van 13 aangesloten afdeelingen. Na de openingsrede van den voorzitter werden de notulen der oprichtingsverga dering ongewijzigd aangenomen. Onder de mededeelingen werd ver meld, dat de gewestelijke bond van .Twen te zich zou aansluiten. De concept-statuten waren zooveel mo gelijk gewijzigd naar de «ngekomen amen dementen. Als zetel van den Bond werd Rotter dam aangewezen. 't Bestuur van den Bond zal gekozen worden uit de besturen "der aangesTofen vereenigingen. Na nog enkele wijzigingen werd 't con cept met algemeene stemmen aangeno men. De voorzitter brengt een hartelijk dank woord aan de commissie tot samenstelling van 't concept, welker voorzitter, de heer Suring, van Vlaardingen, op zoo kranige wijze de aangebrachte wijzigingen verde digde. Dan kwam de bestuursverkiezing: voorzitter A. C. v. Zijp (Rotterdam), ver der Theunissen (Arnhem), Stins (En schede), yan Zwet (den Haag), Klomp (Amersfoort), Burkung (Alkmaar), Pieters ('s-Bosch). Bij de rondvraag kreeg de heer Bur kung van Alkmaar 't woord en bracht het bestuur der Rotterdamsche Prop.-club Leo XIII dank voor "haar initiatief en de comm. tot statuten-samenstelling voor haar arbeid. De voorzitter dankte den Eerw, Rector A. v. d. Berg, die de vergaedring van 't begin af had bijgewoond. Deze drukte de afgevaardigden nog eens op het hart, pro paganda voor den bond te maken. De president sloot daarna de vergadering met den christelijken groet. De Rijksmiddelen. De Staatscourant" van gisterenavond bevat het overzicht van de opbrengst der Middelen over de Maand December 1909 en tevens over de twaalf maanden van het afgeloopen jaar. De maand December heeft een aanzien lijk hooger bedrag in 's Rijks schatkist ge bracht dan haar naamgenoot van 1908. Werd in laatstbedoelde maand ontvangen f 14.790.450.371/2. in December 1909 was de opbrengst f16.662.352.171/2, dus nu f 1.871.901.80 meer. Al dadelijk blijkt dat deze meerdere ontvangst in de voornaamste plaats een gevolg is van de verhooging van den ac cijns op het gedistileerd. Werd uit dit middel in December 1908 ontvangen f2.442.211.65, in December 1909 was de opbrengst f3.371.031.51, dus f928.819.86 meer. Ook dienen als buitengewone fac tor nog in aanmerking te worden ge bracht de opcenten op vermogens- en bedrijfsbelastingen (bijna anderhalve ton). Doch dan blijft er toch nog een aanzien lijk bedrag over, dat in het voordeel van 'de afgeloopen maand kan worden ge bracht Opmerkelijk mag heet en, dat on danks de verhooging van het zegelrecht op effecten, deze bron van inkomst een f14.000 minder heeft opgebracht dan in December 1908. Het totaal over het afgeloopen jaar Is iseê xeissA- vangen f 162.556.940.77, zoodat de meer dere opbrengst in 1909 bedraagt f6.557.574.43. Leger en Vloot. Op 1 Jan, mankeerden aan de organi sche sterkte der infanterie hier te lande 69 korporaals fouriers en 660 korporaals. LEIDEN, 18 Januari. Burgemeester van Leiden. Verschillende namen van personen, die voor een benoeming tot burgemeester dezer gemeente in aanmerking zouden komen, zijn reeds genoemd. Van de een of andere zijde werd dan daarop mede gedeeld, dat het bericht op een ver- Sutuiaouaq U99 jooa hz jep 'usjsiay UBA SJ9IU J9 J9 'U9UI9U UBB SujUI -90U9q U99 U9)ipep ure }91U J9 }0 9l)S9AO( UI U9UOSJ9d 9P p?p }UBAV {9^sni9q Suissip in aanmerking zouden komen. Thans evenwel gaat, volgens de „N. Ct." heit gerucht, dat het zoo goed als vast staat, da# de heer Mr. N. de Gijzelaar, lid van de firma N. G. de Gijselaar Co., commissionairs in effecten te Gorinchem, tot burgemeester van Lei den zal worden benoemd. De heer De Gijselaar is van dezelfde politieke rich ting als wijlen Mr. N. de Ridder. Concert van St. Gregorius. Het concert gisteren avond in den Volksbond gegeven was matig bezocht. En toch, de wegblijvers hadden onge lijk. Het concert werd gegeven door dilettanten, wel is waar, maar door di lettanten met artisiek willen en kun nen. De concertgevende Harmonie j,Gre gorius" zette me# haar vaandelmarsch den avond in op een wijze, die men van de wakkere leden onder de talent volle leiding van den heer Kroon ver wachten mag; ook later voerde ze op zeer verdienstelijke wijze nog de Volks potpourri van Oom es uit. Van de solisten, die het leeuwendeel aan de uitvoering hadden, niets dan goeds. De dames B. en A. van Ulden bewezen hoe door langdurig samenspel en elkaar begrijpen een schoon geheel kan verkregen worden, wat vooral uit kwam in de Romeo-ouverture. Werkelijk zeer beschaafd en geacheveerd spel ga ven ze te hooren. Wat het vocale gedeelte aangaat, hoe uitstekend passen de sltemmen der dames de Graaf en Bertels bij elkaar. Hoe goed weten ze beurtelings te steunen en ook te dragen, zonder ooit zich boven elkaar te verheffen. Beiden toonden ook te voe len wat ze zongen, wat vooral aan de uitdrukking ten goede l$wam. Mej. Bertels toonde zich later ook een gevoelvolle soliste. Hoewel we de voor dracht „Moederke alleen", liever wat meer ingehouden hadden gezien, voldeed de zang buitengewoon goed ..Als het zonnetje slapen gaaf' werd heerlijk luch tig gezongen. Niet te verwonderen dat het geestdriftvolle publiek om een toe gift drong. .Heerlijk week js het geluid van Mej. de Graaf en uitstekend haar voordracht, vooral uitkomende in de „Carmen-aria" en het toegegeven „Onder den roselaer". Wat een schalksheid klonk er in ;dat laat ste. De heer Spendel zong zijn partij met lofwaardige nauwgezetheid. Goede over eenstemming was er tusschen den bas en den tenor, (den heer Machen). Met vroom gevoel zongen beide het Adoro Te van Verhulst. Ook in hunne so lonummers toonden de heeren hunne goede kwaliteiten. 't Was werkelijk te betreuren dat 't Geuzenvendel op den thuismarsch" zoo laat gegeven werd. Het tot weggaan drin gen der toehoorders maakte geen goeden indruk op de zanger die er zoo werke lijk in was. Het viootquartet „Haydn" handhaafde zijn oude reputatie. Een heerlijk samen- pels gaven die musici te genieten, bui tengewoon uitkomend in het Andante can tabile van Tschaikowsky. Het bijzonder woord van hulde van den heer Hensing aan het adres van de onvermoeide begeleidster Mej. B. v. Ulden, was zeer op zijn plaats. Uiterst bescheiden vervulde zij den geheelen avond haar taak aan het klavier, i jb^ofte yan nog meer zulke avo,nden kunnen wij van harte toejuichen en wq zouden willen vragendHerhaal nogmaals dit concert; en dan allen op naar den Volksbond! Electro-Cultuur. Gisteravond hield de heer R. Har- kema, ingenieur te Haarlem, een voor dracht over „Electro-cultuuri". De lezing welke uitging van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, was toe gankelijk voor haar leden, en werd flink bezocht. De voorzitter der Alg. Ver., den heer E. H. Krelage, opende de vergadering en heette allen van harte welkom, en vond het aangenaam, dat vele leden uit dit district gevolg hadden gegeven aan de ze oproeping. Het is iets nieuws, dart! door de Alg]. vereeniging voordrachtavonden worden gehouden, doch de vele aanvragen hier naar hebben bewezen dat hieraan wer kelijk behoefte bestond. Inderdaad, zoo vervolgt de spr., blijkt uit de opkomst bij de vorige lening/ door den heer Lotsy te Haarlem gehou den, alsmede uit de belangstelling dezen avond getoond, dat deze lezingen zeer, op prijs gesteld worden. De lezing, die dezen avond zal wor den gehouden over electro-cultuur wait als nieuw beschouwd kan worden, zal zeker de vakgenooten interesseeren. Het was spreker een genoegen den heer Harckema bereid te vinden hier over een lezing te houden. Gelijk het den leden bekend is, ver volgde spreker, worden ook in dit dis trict proeven met electriciteit, op de cultuur toegepast, die de belangstelling der leden ten volle waard zijn. De voorzitter verleende alsnu helt woord aan den heer Harkema. In zijn inleiding verklaarde de heer Harkema het ontstaan en de werking] der electriciteit, en hoe wij het bij al les in toepassing zien gebracht Door middel eener kleine machine bewees spr. zijn woorden en verklaarde op eenvou dige wijze de werking der electriciteit en het bestaan van een negatieve en een positieve pool. Hoewel de electriciteit in 't ^geheel jiog van jongeren datum is, is het voor al iets nieuws dat zij in toepassing ge bracht wordt bij de planten, en vooral hiervan als belangrijk voor den tuinbouw heeft spr. zijn onderwerp gekozen. De heer Harkema verklaarde hoe het eerst in het buitenland, vooral in Duitschland de electriciteit op de plan ten is toegepast, en uit de ervaring hiervan opgedaan, bewijst hij een gunstige invloed hierop. Het doel der electro- cultuur is toch de ontwikkeling der plant in den meest uitgebreidsrten zin. Niet alles is echter een goede gelei der der electriciteit, maar.de aarde in dien deze niet te droog is, bewijs# een goede geleidster te zijn en biedt weinig weerstand. Spreker verklaarde dat in Haarlem mermeer, en daarna in meerdere plaat sen, als in het Westland proeven m€tt electriciteit op de cultuur zijn toegepast vooral bij aardappelen, tomaten eh de groenten. Verleden jaar nu werd voor het eerst een installatie aangelegd en in toepas sing gebracht bij de bollencultuur en wel bij den heer N. Dames, te Lisse. Als een zaak van groot belang merkte spreker op, geldt het vooral dat de installatie is gevestigd op een droge plaats, daar men anders niet zeker kan zijn op de werking. Ook is het van groot belang hoe de electriciteit toegepast wordt, en vooral dient er rekening gehouden te worden met den afstandsruimte Electriciteit op een korten afstand op de cultuur toegepast zou de planten dooden, maar, op een goeden afstand, gelijk een mal- sche regen den planten ten goede ko men. I Duidelijk gaf spreker een overzicht om trent de resultaten die door de electro- cultuur bereikt zijn. Vooral bij Tomaten gaven de statistieken een zuiver bewijs van het groote voordeeL Volgens nauwkeurige berekening was het verschil der opbrengst in K.G. van verschillende kassen waar de electrici teit al of niet is toegepast 50 a 60 pro cent Omtrent de werking der planten gal spreker door lichtbeelden, van gephoto feerde proefvelden, een helder overzicht omtrent de resuitateiia

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1