Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 11 Januari. BUITENLAND. België. Rede van Koning Albert. Koning Albert heeft Vrijdag in het pa- kis te Brussel de rechterlijke autoritei ten ontvangen, welke hem hun hulde en goede wenschen kwamen brengen. Jn antwoord op de redevoeringen, welke door de voorzitters van de verschillende gerechtshoven (tot hem werden gericht, zeide de Koning: „De rechtswetenschap is een van de schoonste scheppingen van den mensche- lijken geest; zij geeft den volkeren een pnsterfelijken roem. Rome heeft de we reld overheerscht en zijn regeering telt Vijf eeuwen van veroveringen; van dit machtige rijk is geen spoor meer over, maar de Romeinen hebben ons een ge- denkteeken gelaten: dat is hun recht spraak, die bleef bestaan, en welker juri dische geest de moderne wetgeving be heers cht." Zich richtende tot het Hof van Assises zeide de Koning: „De Grondwet, welke ons aller be scherming blijft, heeft aan de rechterlijke macht een overwegende rol toegekend, maar bij de toepassing van de wetten is de onpartijdigheid een traditie van het land. Waar deze zou ophouden boven alle verdenking verheven te zijn, zou de open bare orde onherstelbaar worden getrof fen." Op de toespraak van den voorzitter van het krijgsgerechtshof antwoordde de Koning „Het afgeloopen jaar heeft een groote hervorming zien tot stand komen, een her vorming die wij uit al onze krachten ver langden: de persoonl. dienstplicht door de afschaffing der plaatsvervanging, die ein delijk al de klassen der samenleving in de vervulling van denzelfden heiligen plicht vereenigt: de verdediging van den geboortegrond. Voorbaan zal een werke lijk nationaal leger voor arm en rijk een heilzame school'van vaderlandsliefde zijn en België zal kunnen rekenen op een sterk en talrijk leger, onontbeerlijk onderpand der onschendbaarheid van het Rijk." De Brusselsche correspondent van het „H. v. A." schrijft: „Het onthaal door den Koning, alhoe wel zeer kort, heeft op de magistratuur denzelfden goeden indruk gemaakt als op de wetgevers en de diplomaten, 't Is niet meer de schuchtere en ietwat link- sche prins, die nooit dorst vooruit te ko men, altijd bevreesd voor een spottend woord of voor een vermaning van Leo pold II. De Koning is nu zichzelf meester en toont het in allerhande omstandig heden. Tegenover allen bewijst hij dat hij geleerd, opgemerkt, rondom zich gezien heeft, tegenover ieder weet hij het juiste woor~ te plaatsen, het juiste gesprek te voeren." Nog altijd de landgoederen-manie l Het „Neues Wiener Tageblatt" ver neemt dat prinses Louise van België voor de som van 4.400.000 kronen een nieuw landgoed heeft gekocht te Nagy-Röcze, voormalig eigendom van ridder Von Koek Daaruit zou men kunnen opmaken, dat aan de pretenties van de schuldeischers der prinses voldaan is en de erfenis van wijlen Leopold II voor de drie dochters is meegevallen. Een ongelooflijk bericht schrijft de „Nieuwe Courant" boven het volgende Reuter-telegram uit Brussel: „Volgens een telegram dat de „Soir" zich uit Rome laat seinen, zou de Paus, op grond dat het kerkelijk huwelijk van Leopold officieel was geconstateerd, offi cieel rouwbeklag en zijn zegen gezonden FEUILLETON. Het geheim van het Keizersslot. Daarbij echter had zij zich toch mis rekend, want nu scheen het, alsof de rid- Ider voor deze hartstochtelijke vrouw te rugschrikte, die hem wel eens denzeif- öen dood bereiden kon als haren man, izoodra- het haar behaagde, om haar gunst inaar een anderen man te wenden. Hij draalde met het toestemmen in het huwe lijk, opperde allerlei bezwaren en bleef •alleen op het dringende verzoek van de 'gravin nog langer op het slot, ofschoon men er reeds in heel Nurnberg] over sprak. Toen nu de gravin op zekeren dag pp de heftigste wijze van hem een be slissend antwoord eischte, wees de rid- Ider haar op hare beide knapen, wien zij zoo maar niet een vreemden vader mocht geven. Hij sprak haar daarbij meer dan gewoonlijk gemoedelijk toe en met vlam- Imende oogen stormde de gravin weg. verliepen eenige weken en nu kon dè jridder het niet langer in Nurnberg uit- u™- Hii zaë maar al te goed de ver achtelijke blikken, die men op hem wierp, wanneer hij door de straten ging. JHier len daar ging een rijke patriciër voor hem Wit den weg, om niet de baret voor hem tê moeten afnenjen. Nu ^o,n hij het öjet hebben aan de beide zoontjes van baro nesse Vaughan." Ook wij ontvingen dit Reuter-bericht Zaterdagnamiddag. Doch gedachtig aan het feit dat sinds den dood van koning Leopold de meest leugenachtige berichten komen opwellen uit allerlei obscure bron nen, berichten die ten doel hebben den H. Stoel te betrekken in de quaestie der troonsopvolging i n België of in den onver- kwikkelijken strijd over de erfenis van den overleden vorst, gaven wij dit tele gram de eenige plaats, waarop het naar het ons toescheen, recht had, n.l.in de papiermand, aldus voldoende aan het ver zoek van den ,Osservatore Romano" om kennelijk-unfaire en boosaardige verzin sels niet verder te helpen verspreiden. Nu we echter het pikante „Soir"-nieuw- tje zien circuleeren in de binnenlandsche liberale bladen en in tal van buitenland- 6che kranten meenen we er de aan dacht op te moeten vestigen dat geduren de de laatste weken èn cloor hooggeplaat ste kerkelijke waardigheidsbekleeders te Rome èn door den H. Stoel herhaaldelijk dergelijke berichten als verzinsels lees leugens! gebrandmerkt zijn gewor den. Waarop de verspreiders ervan dan verder natuurlijk niets meer van.zich lie ten hoorenZóó zal ook dit „ongelooflijk bericht" wel wederom blijken te zijn ont sproten aan de fantasie van een of ander anti-clericaal brein; hetwelk bij gebrek aan belangwekkend nieuws in dezen win- ter-komkoinmertijd erop uit was zijn dag blad prompt, civiel en.... gewetenloos te bedienen. (Tijd). De corr. der „N. T. Ct." vertelt nog van den nieuwen koning: Koning Albert is dus goed en wel Ko ning en Vorst.... Hij heeft in de afgeloopen week voor den eersten keer een Ministerraad gepre sideerd. Bij het scheiden stond hij op, gaf elk der Ministers de hand en zei ten slotte: „En vergeet niet, dat ik eiken dag, van ^s morgens 6 uur tot 's avonds 11 uur ter uwer beschikking ben." Als ge dat nu even omdraait dan wil dat zeggen „En vergeet niet, mijne heeren, dat gij eiken dag van 's morgens 6 tot 's avonds 11 uur te mijner beschikking; moet zijn." Iemand die het weten kan, vertelde flie iets aardigs. De kleine prinsen wa ren met alle mogelijke voorzorgen on kundig gehouden van het feit, dat hun papa koning zou worden. Toen ze vernamen dat papa koningi was geworden, begonnen ze te schreien „nu gaat pa weg en wij zullen hem zel den of ooit meer terugzien" ze wisten dat oom (Leopold) vrij wat uithuizig,, ik wil zeggen uitlandig was en dan zal pa er. dit en dat en nog wat Albert en Liesbetje hadden alle moei te hen tot bedaren te brengen en hun de overtuiging aan te brengen, dat pa altijd bij hen bleef. Vele dingen zijn niet veranderd, b.v. De prins en de prinses omringd door hunne hofhouding hadden de gewoonte ingevoerd den 31 Dec. hun geheel dienstpersoneel, van de laagsteu tot de hoogsteji, 's avonds om 8 uur te ver gaderen man, vrouw en kinderen kre gen dan geschenken, de moeders der kinderen vierden dan een echt prinselijk lijk feest.... dat zou niet meer zijn.... Waarom niet, zei koning Albert, vroeger kwamen ze bij den prins en nu komen ze bij den koning dat is het heele verschil. En den 31sten 1.1. joelde en juichte de geheele 'bedieiidenschaar om den Ko ning en de Koningin. De Belgen houden veel van Albert en Elisabeth.... raak eens eraan als ge durft. Spanje. Las Palmas verwoest. Eëu vreeselijke storm heeft volgens be richten over Londen op het eiland Las Palmas (Kan. eil.) geweldige verwoestin gen aangericht. Gebouwen stortten in, de langer uithouden en maakte zich ge-) reed om te vertrekken. De Burggravin kwam dit echter bij tijds te weten en den morgjen daarop heette het, dat hare beide kinderen, lie ve schepseltjes van drie len vijf jaar, in den nacht eveneens op dezelfde wijze als de vader gestorven waren. Toen de ridder dat bericht pntvingj, sloeg hij ontsteld de handen voor Tiet aangezicht, want hij wist, dat Katharina van Hoheneck haar echtgenoot had ver giftigd, om hem alleen te kunnen toebe- hooren. Zijne verwijzing op de beide kin deren moest jn de onnatuurlijke moe der de gedachte opgewekt hebben, om ook de kleinen uit de wereld te ruimen, opdat er ook niet de geringste hinder paal meer zoude bestaan, om met den heimelijk geliefde voor het huwelijks altaar te kunnen treden. In allerijl beval de ridder in de herberg, waar hij zijn] intrek had genomen, om zijne paarden te za~delen en met den tros van fijjne dienstknechten reed hij zonder afscheid te nemen uit Nurnberg, terwijl hij zich geen rust gunde en een zoo groot moge lijken afstand tusschen zich en de ge vaarlijke Burggravin bracht. Toen deze het vertrek van den geliefde vernam, alsmede dat hij haar geen enkelen groet tot afscheid had gelaten wierp zij zich schreiend op den grond neer. Zij hoorde fltét 'J yrftufwen, $e banana-oogst en andere oogsten zijn ver nield, en er werd voor ettelijke millioenen peseta's schade aangericht. In een dorp sloeg de bliksem in een kruitmagazijn, hetwelk ontplofte en aldus de vernieling nog vermeerderde. Engeland. De Katholieke Kerk in Engeland. The Catholic Directory voor 1910 bevat zeer belangrijke gegevens betreffende de vooruitgang der Kerk in het ver- eenigde koninkrijk. Het aantal priesters is in Engeland en-Schotland in het af geloopen jaar met 74 toegenomen en bedraagt nu 4240van dit getal behoo- ren er 1514 tot de regulieren, 13 ker ken en 3 kapellen zijn opgericht. Het aantal katholieken wordt geschat op 12.053.000. De hiërarchie is verdeeld over 187 bisschopzetels, vicariaten of apostolische prefecturen. In Engelsch-Amerika zijn 10 aartsbis schoppen, 24 bisschoppen, 7 apostoli sche vicarissen en een apostolisch pre fect, die te zamen het bestuur hebben over 2.810.000 zielen. In de Aziatische koloniën zijn 2.085.000 katholieken on der 7 aartsbisschoppen, 21 bisschoppen, 8 vicarissen en 5 prefecten. De Afrikaan- sche koloniën hebben pas .2 bisschop-ze tels, maar 16 vicariaten en 4 prefecturen. Australië telt 5 aartsbisschoppen, 14 bisschoppen, 5 vicarissen. Nieuw Zee land 1 aartsbisdom, 3 bisdommen, een prefect en 3 vicarissen. Het Engelsch parlement telt 83 katho lieke afgevaardigden, 74 voor Zeeland en 9 voor Engelanden 9 katholieken hebben zitting in den Raad van State. Montenegro. In een buitenlandsch blad vinden wij een correspondentie uit Cettinje, waarin over den toestand jn het .Vorstendom Montenegro dingen verteld worden, die ons vermeldenswaardig voorkomen. Montenegro zucht volgens dezen brief schrijver onder een waar schrikbewind. Vorst Nicolaas heeft weliswaar het beste voor met zijn land en zijn onderdanen, maar hij is omringd door een groep ti rannieke, bloeddorstige en wraakgierige hovelingen, die de feitelijke macht in han den hebben en den spot drijven met de grondwet, welke Vorst Nicolaas voor eenige jaren geheel uit eigen beweging aan zijn volk gaf. Men zal zich ongetwijfeld het bommen- proces van een paar jaar geleden herin neren. Nog altijd worden tal van lieden die wegens een gering vermoeden van medeplichtigheid daaraan gevangen ge nomen waren, achter slot en grendel ge houden, terwijl hun proces schijnbaar op zettelijk wordt vertraagd. Er zijn school jongens onder deze gevangenen Een rechtbank, waarvan een man voor- voorzitter was, die lezen noch schrijven kon, veroordeelde onlangs met gesloten deuren 52 personen tot langdurige gevan genisstraffen en acht tot den dood. Een meisje van een jaar of vijftien werd in den kerker geworpen, omdat „men haar had zien praten met verdachte per sonen". De spionnage bloeit in Monte negro als nergens elders: brieven, tele grammen, postpakketten, alles komt door het „zwarte kabinet", dat niets ongeo pend laat. Wie slechts verdacht wordt, wordt gevangen genomen, terwijl zijn ge zin wordt verdreven en zijn goederen worden verkocht Ziehier wat wij uit dezen brief over den toestand in Cettinje vernemen. Nu Montenegro, door de opening yan de ha ven van Antivari, meer is gaan beteeke- nen voor Europa, verdient ook de binnen landsche politiek van het vorstendom meer dan voorheen de aandacht der be schaafde wereld. BINNENLAND. De Johanniter-orde. Naar verluidt, zullen deze maand niet minder dan vijf en twintig nieuwe leden in de Nederlandsche afdeeling der Johan- niter-Orde worden opgenomen. Dank zij bij de doode kinderen zaten, welke naast elkaar in hun bedjes lagen, de groo te blauwe oogen strak naar de zoldering gericht, als wilden zij nog thans de! wreede moeder aanklagen. De Raad van Nurnberg trok zich ech ter de zaak aan en zond een bode naar den Keizer, die terstond het strengste onderzoek beval Gravin Hoheneck wist, wat haar te wachten stond en liet onmiddellijk de deuren van den Nurnb'ergier Burg stevig barricadeeren. Dit alleen zoude haar wei-: inig baten, want op zekeren nacht be stormden de Keizerlijke soldaten de mu ren, zonder dat de weinige knechten van de Burggravin veel tegenstand geboden hadden, en 'drongen de hallen binnen. De gravin zelve vluchtte in een wit nachtgewaad uit hare vertekken naar bo ven op het platte dak, waar zij naar hulp rondkeek. Hare blikken vonden echter alleen door fakkels verlichte straten, die vol waren met burgers en soldaten, wel ke alle dreigend de vuisten naar haar uitstrekten. De groote hoofdpoort lag verwoest op den grond en uit het gillen van de eigen knechten hoorde zijl, dat haar laatste uur geslagen had. Zij wilde niet in de handen van de rechters vallen, die haar op de pijnbank zouden leggen, ,en toen de eerste Keizerlijke soldaten beneden naar de wenteltrap naar den to- C^n opstegeji, iyi.lde feretqg tegen jh&ar de breedere opvattingen van den Prins Commandator, en der sinds een paar ja ren te Berlijn veranderde bepaling, wel ke slechts vijf tig jarigen adeldom tot de aanneming vereischt, laat het zich aanzien dat de Johanniters hier te lande tot een zeer talrijke vereeniging zullen aangroeien in staat om aan de Protestantsche zie kenverpleging een veel vermogenden steun te bieden. Er zullen dus weldra een vijftigtal adellijke Protestanten tot dat doel in de hier herstelde Orde samen werken. Tevens vernemen wij, dat er geen spra ke kon z-'jn van een werkzaamheid der Orde in onze Koloniën, wat aan Islami- ten allicht reden tot ontstemming had kunnen geven. Ook de geest der instellin gen dient zich naar den vooruitgang der beschaving te wijzigen, en nagenoeg al onze Protestantsche Johanniters hebben daarvan een prijzenswaardig bewijs gele verd. Het vervaardigen der keurige kleedij van zooveel ridders, die ongetwijfeld ook den glans van galafeesten nog zal ver gen, zal onze inheemsche nijverheid ten goede komen. Kunst en Wetenschappen. Het Lc\zarus poort je te Gouda. In het Bouwk. Weekblad „De Opmer ker" wordt een artikel geWijd aan het Lazaruspoortje, hetwelk vroeger toegang gaf tot het Proveniershuis, dat echter thans plaats heeft moeten maken voor de Electrische Centrale der Gemeente. Dit poortje dateert van 1609 en is dus ruim 30 jaren ouder dan de gevel van het Aal moezeniersweeshuis, waarmede het en kele punten van overeenkomst heeft. Bei de dagteekenen uit den tijd voordat Pie- ter Post de klassieke richting in de bouwkunst ook te'Gouda invoerde. Pieter Post bouwde in 1668 de Waag, een werk dat ook hier niet zonder in vloed bleef op den woonhuisbouw, of schoon niet bekend is, of Post zelf nog meer in Gouda gebouwd heeft. Waar schijnlijk is dit ,wel» want Walvis ver meldt, dat Johan Buitenweg, heer van Nieuwkoop, die in den Haag op de Prin segracht het bekende Hofje van Nieuw koop door Post deed bouwen, te Gouda een aanzienlijk erf op de westzijde van de Raam beschikbaar stelde „voor be hoeftige Roomsch Katolijke weduwen en dochterswelke twee hembden jaars, van Allerheiligen tot Paesche yder week twee beste brooden, twaalf tonnen turf voor brand, zes ponden boter, acht ponden vleesch en zes gulden Mie jaar weleer wierden uitgedeeld." Van den gevel van het Weeshuis zegt Galland„Die Fassade mit ihremge- schweiften Giebel und gestreiften Mau- erwerk vertritt eine altere mehr nord- holladsche Gestaltungsweise", en hij laat er op volgen, dat deze architectuur eertijds in Gouda niet op zichzelf stond, hetgeen men zien kan uit oude houtsne den en teekeningen van het Oude man nenhuis, het Gasthuis, de Tiendewegs- en de Veerstalpoorten. Ook het Lazaruspoortje is een welbe- waard specimen van deze Noord-Hol- landsche vormen, die misschien van Haarlem uit over Leiden naar Gouda zijn gekomen en daar veelvuldig toegepast ziijn. Men mag o i.iar wel zuinig zijn op deze weinige oji'olijfselen uit de perste Kei ft der zeventiende eeuw. De Wees huisgevel wordt gelukkig niet bedreigd, het Lazaruspoortje is afgebroken, maar niet om voorgoed te verdwijnen. Het af breken heeft met de noodige zorg plaats gehad, alle deelen zijn genummerd, een en ander met het kennelijk doel, het fraaie monumentje elders weder op te kunnen bouwen. Sport. Schaken. Zondag had te 's Gravenhage een één- daagsche wedstrijd van den Ned. Schaak bond plaats. Er waren niet minder dan uitstootend stortte zij zich in de diep te en bleef verpletterd op het slot plein liggen. De soldaten en het Nurn- berger volk, die den Burg binnengedron gen waren, bonden het lijtk der doode gravin aan touwen, legden de doode een kalfsvel en sleepten het naar de vildersplaats, waar zij de overblijfselen onder den galg begroeven. Van den vreemden ridder hoorde men nimmer meer wat en het blijft onjzeker of hij wel ooit iets van het vreeselijke lot van zijn geliefde vernomen heeft. De Keizer gaf aan het leen van Nurn berg een anderen graaf en van liever lede werd het zonderlinge voorval verge ten en alleen jn stille avonden, als de 'burgers om de tafel zaten, vertelde nu en dan de een of ander van de Burggra vin Katharina von Hoheneck, dat monster van eene vrouw. Doch eindelijk had er plotseling een nieuwe geschiedenis plaats, die eensklaps al die verschrikke lijke voorvallen weder in het geheugen terugbracht. In den Burg van Nurnberg vertoonde zich eene witte vrouw, die in een lang1) slepend gewaad door de gan gen schreed en luide klaagtoonen 'uit stiet. De wacht had haar bespied en' gezien, dat Zij de wenteltrap naar het plattedak opzweefde, en dan zich over de borstwering heenboog, juist daar, waar de Burggravin Katharina naar om laag stortte. JDe yers^ujning geleek &at 50 deelnemers. In de laatste cécdaagsche wedstrijden was steeds een buitengewone deelneming. In de tweede groep van de hooffdklasse won de heer B. Vies uit Leiden den eerste en de heer H, Stef- felaar uit Den Haag den tweeden prijs* Voorts werd in de eerste klasse, groep, 3 de tweede prijs behaald door A. Jf Schilt, te Gouda; in de tweede klasse groep 1, tweede prijs door J. Coster te Gouda; in de derde klasse, groep 1. tweede prijs door J. Vermeij te Goudaj ■en derde prijs door J, Beek Azn. te Zoet erm eer; groep 3 eerste prijs J* M. Zuijdam te Gouda en groep 5, dei vijfde prijs, door M. van der Ploeg, tö Zoeterwoude. Land- en Tuinbouw. Bloembollencultuur. De heer A. F. Bijvoet te Overveen Is door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur benoemd tot lid der commissie van beoordeeling voor de op 8 en 9 Maart a.s. te Londen te houden bloemen keuring van de Royal Horticul tural Society, waarvoor de Alg. Ver eeniging medailles uitloofde. Rijkskeuring van hengsten. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de gewone Rijksvoor jaarskeu ring van tot dekking bestemde hengs sten dit jaar voor Zuid-Holland zal ge houden worden op 9 Februari a.s. te! Rotterdam voor Noord-Holland op 22 Februari te Haarlem en voor Utrecht op 23 Februari te Utrecht. Gemengd Nieuws. De eiermarkt te Barneveld.— Men schrijft uit Barneveld aan het „Hbld": Als een bewijs van hoeveel beteekenis onze eiermarkt is, kan dienen, dat in het afgeloopen jaar 8,250,000 eieren ter markt aangevoerd zijn, zoodat onze markt thans als de grootste eier markt van ons land beschouwd mag worden. De laagste gemiddelde prijs per maand werd besteed in Mei, namelijk f 4 per 100 stuks en de hoogste gemiddelde prijs in November en wel f 9 per 100 stuks. Van een os en een automobiel. Een dezer laatste nachten kwam om streeks middernacht een automobiel met groot gedruisch door het, in diepe duisternis gehuld dorpje Beesel, snorren, de bewoners uit hun diepen slaap wakker schrikkend. Ofschoon dit nu wel geen mirakel is, is het toch op zoo een buiten gewoon uur wel iets zeldzaams, zoodat dan ook, toen op het einde van het dorp die automobiel plotseling staan bleef, de menschen buiten kwamen kijken, wat er aan de hand was. Wat was nu het geval De chauffeur, op reis naar Maastricht, had een verkeerden weg ingeslagen en bemerkte niet, dat aan 't einde van de straat de grintweg ophield en veranderde in een gewonen modderweg met diepe karsporen, waardoor zijn machine in een heg terecht kwam, en waarin ze bleef vastzitten. De toegeschoten menschen konden met vereende krachten het ge vaarte niet vlot krijgen, zoodat besloten werd een paard te halen, wat dan ook al spoedig ter plaatse verscheen. Of zwartje het nu vertikte om zijn concurrent en verdringer uit zijne benarde positie te verlossen, of dat zijn krachten te kort schoten, kan niet met zekerheid gezegd worden, maar wel dat het karretje zoo vast bleef zitten als een pot. Ten einde raad werd besloten een trekos te halen en deze eens zijn krachten te laten beproeven. Weldra kwam dan ook een bijna voorwereldlijk dier, angstvallig, schuchter met loomen tred aanstappen, groote oogen opzettend bij het zien van zoo een modern stinkkarretje, dat daar met zijn fel lichtende groote oogen de duisternis wel doorboorde, doch hulpeloos vastzat. Of nu dit dier door medelijden werd bewogen, of dat zijn hulpvaardigheid grootte en gestalte aangaat sprekend naar de op de vildersplaats begraven misda digster De commandant van den Burg was een vast beraden man, die terstond het spook' energiek aantastte. Men verhaalt, datool^ hij eene ontmoeting met de Witte vrouw} had, doch den volgenden morgen vond men hem met gebroken nek op het slot-j plein liggen. Het zeldzaamste daarbij was, dat op zijn voorhoofd zich vijf brandvlekken vertoonden evenals haddeni hem de gloeiende vingers van eene handj aangeraakt. Nog tweemaal moet zich dan| de witte vrouw vertoond hebben. Na4 dat zij voor de derde maal zich door de wachten bespied waande, toen zij uit del slaapkamer van den Burggraaf zweeft de, werd zij in langen tijd niet meer get zien. De graaf echter stierf den volgen den dag en zijne laatste woorden waren „Ik zag in den afgeloopen nacht de doot de gravin Katharina von Hobeneck, in het witte kleed dat zij droeg, toen wij het slot bestormden en zij zich van het dak wierp. Zij kondigde mij -den dood aan en uit hare klagende geluiden vernam ik, da( zij tot boete voor haar misdaad tot aan den jongsten dag als witte vrouw doof de hallen van die sloten rondwa* ren moest, wier bewoners tot hare fa* milie of tot die van haren heimelijk ge* liefde behoorden. In den Burg van Nurn* i>erg maakte zij 'a feegin, (WordJ

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5