Ingezonden Stukken. waar de weg, de vaart en de kunstwer ken gemeenschappelijk eigendom zijn van de gemeenten Leiden en Haarlem, in overleg te treden met het gemeente bestuur van Haarlem, ten einde door een gemeenschappelijk optreden der bei de gemeenten zoo mogelijk te bewer ken dat eigendom en onderhoud van weg, vaart en werken overgaan op de provincies Noord- en Zuid-Holland, ieder voor zooveel het op haar gebied gelegen gedeelte betreft. Schoolkindervoedi ng. B. en W. leggen den gemeenteraad ter vaststelling over een verslag aangaande de wijze, waarop de voor schoolkinder voeding toegestane som is besteed. Daaruit blijkt dat de uitg^lvokken f 500 als subsidie is uitgekeerd aan de vereeniging Schoolkindervoeding, die in het vereenigingsjaar Mei 1908Mei 1909 van 7 December tot en met 18 Maart 573 kinderen in de eerste maand 3 malen per week en voor de rest van den tijd 4 malen per week spijzigde. Van deze kinderen behoorde o.m. 34 tot de R. K. School aan de Hoogewoerd, 80 tot die aan de Pelikaanstraat en 92 tot die aan de Haarlemmerstraat. De in komsten der vereeniging beliepen f 2586,495, de uitgaven f 2704,675. Subsidieering bijzondere bewaarschool. B. en W. hebben preadvies uitge bracht over de bemerkingen van de Com missie voor de Huishoudelijke Verorde ningen en de ingediende Amendementen betreffende hun voorstel tot het) verlee- ,nen van subsidie van bijzondere be waarscholen. Wij vermelden daaruit het volgende: B. en W. kunnen niet meegaan met een amendement van den lieer Carpen- tier Alting om de „subsidie alleen te verleenen aan instellingen of rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen," omdat zij inderdaad het belang van deze wijziging niet inzien. Waarom zou de ge meente geen subsidie mogen verleenen ia an een bijzonder persoon, als door hem aan de voorwaarden voldaan is, te meer daar door de bepalingen der verordening winstbejag is buitengesloten. In Rotter dam en in den Haag kan eveneens aan bijzondere personen subsidie worden verleend. In verband met een amend, van de hee- ren Sijtsma, v. d. Eist en Fokker, die voor de gemeentelijke bijdragen niet in aan merking willen doen komen kinderen beneden 3 en boven 6V2 jaar, stellen B. en W. een nieuw artikel voor, waar door voor de berekening van het aantal leerlingen, niet in aanmerking komen, die leerlingen, die op den 15en Januari van het jaar waarover de subsidie ver leend wordt, den leeftijd van 3 jaren nog niet bereikt of dien van 7 jaar over schreden hebben." Voorts stellen B .en W. voor te be palen dat het hoofd der school den leef tijd van 23 jaar bereikt moet hebben doch zij kunnen zich niet vereenigen met een amendement-Sijtsma c.s. om voor de onderwijzeressen een leeftijdgrens van minstens 18 jaar te bepalen. Dit is volstrekt overbodig. Immers voor zoo ver de onderwijzeressen in het bezit moe ten zijn van ee.i acte, zullen zij wel van zelf dien leeftijd bereikt hebben, en voor het overige komt het B. en W. voor, dat jonge dames van 15, 16 en .17 jaren zeer wel de vereischte geschikt heid kunnen hebben om kinderen van 3 tot 6 jaar behoorlijk bezig te houden. Voorgesteld wordt aan de acten, die de onderwijzeres moet bezitten, toe ve voegen die van de R. K. Vormschool te Amsterdam. Als doelloos en overbodig wordt ont raden een amendement Sijtsma c.s. om de eischen, waaraan de lokaliteiten moe ten voldoen bij verordening vast te stellen. Het Bestuur van „St. Hubrecht" zendt ons onderstaande mededeeling Zondagmiddag hield de bakkersafdee- ling „St. Hubrecht" haar verplichtte ver gadering en tot ons groot genoegen mogen wij vermelden, ofschoon de op komst gering was, dat het aantal leden, aanwezig, blijk gaf van goeden moed, zoo noodig voor een jeugdige vereeni ging als de onze. Er werd besloten om onze vergade ringen voor de leden aantrekkelijk te maken door het openstellen van een vragenbus, waar de leden inlichtingen kunnen krijgen, voor alles wat het brood-, koek- en banketbakkersbedrijf aangaat, b.v. recepten, nuttige wenken, enz. Ook werd besloten om de volgende maand een propaganda-vergadering te houden, waar een spreker op zal treden van den Bond van R. K. Bakkers en Suikerwerkers. Mocht 't niet mogelijk zijn op de eerstvolgende vergadering, dan toch zeker een volgende maal. Het bestuur hoopt, dat allen, die al is het dan ook maar eenigszins verwant zijn aan het brood-, koek-, banket, cho colade- en suikerwerkersbedrijf, bij die vergadering tegenwoordig zullen zijrf. De fourier J. Marks van het 4 Regi ment Infanterie is bij beschikking van den commandant van dat Regiment aan gesteld tot sergeant. Den 15 Januari a.s. zal bij het 4 Regiment Infanterie alhier het examen aanvangen voor den rang van milicien- sergeant. Hieraan zullen 14 milicien-kor- peraals der lichting 1909 deelnemen. Door de wed. W. Glijmius-van der Pluijm, wonende alhier is verlof verzocht voor den verkoop van uitsluitend alco holvrijen drank, voor gebruik ter plaat plaatse, van verkoop, in de kamer achter den winkel en het zijkamertje van het perceel Apothekersdijk 1. Door R. Hams, logementhouder wo nende alhier is verlof verzocht voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van het perceel Rembrandstraat 20. Op zijn tournee door ons land zal het Sevcik-kwartet te Leiden, een concert geven op 25 Januari a.s., met medewer king van den pianist Johan de Veer. Met „Staatscourant" no. 7 zijn ver zonden de statuten van de Vereeniging afdeeling Leiden der te Utrecht geves tigde Koninklijke Nederlandsche Weer- baarheidsvereeniging. Gisteren speelde Ajax—H. B. S. 3—0, op eigen terrein. s Ajax speelt eerst met den zeer krach- tigen wind mede. De Hagenaars zijn zeer actief, weten 't spel veel op de Leidsche helft te houden maar zijn ver der oTÏgevaarlijk. Gesteund door den wind, zijn de aanvallen der Leidenaars snel, maar had niet Van Weel twee maal den bal slecht weggewerkt, waar Bru- tel nu even zooveel maal van proifteerde. Ajax zou met de rust niet geleid hebben met twee doelpunten. Na de rust waren de Hagenaars over wegend sterker, drongen te ver op en lieten den Leidschen rechtervleugel ge regeld ongedekt. De Leidsche verdedi ging was in vorm, zoodat slechts gele genheid werd gegeven tot verre scho ten, die door Van Zanten gehouden en goed weggewerkt werden. Ajax doelpunt nog eens tengevolge van de vele uit vallen van rechts en wint, hoewel ge flatteerd, verdiend met 30. BOSKOOP. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand December bij de Rijkspost ingelegd f 4210,94 terugbe taald f 5777,17. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1747. H1LLEGOM. Voor kostelooze inenting en herinenting zat gelegenheid bestaan in de openbare school op Woensdag 12 dezer des namiddags halfvier. Op Donderdag 20 Januari 's mor gens halfelf zal de architect C. Verkoren aanbesteden het bouwen van een bloem- bollenschuur op een terrein aan de v. Waverenstraat en het verbouwen van een kantoor aan den Stationsweg. LISSE. Uit officieele bron deelt men ons mede dat alhier j.l. Vrijdagavond is opgericht een R.K. Vereeniging voor Wijk verpleging voor alle gezindten. Binnen korten tijd zal hiervoor een groote pro- pagandavergadeing worden gehouden. Vrijdag 14 Januari a.s. des avonds te 7 uren zal door onze bondsafdeeling de 2e ontwikkelings avond worden ge houden. De geestelijke adviseur zal een inleiding houden over het onderwerp „De Romeinsche kwestie of het Wereldrijke Koningschap van Z. H. den Paus en wel in verband met een daarop betrekking hebbende gestelde vraag door een der leden op den vorigen ontwikkelingsavond. De R.K. Zangvereeniging „Gemengd Koor" zal Vrijdagavond a.s. in het hotel de „Witte Zwaan" een uitvoering geven voor leden en begunstigers met welwillen de medewerking van Mej. S. S. en de heer Albert Rijkse, beiden uit Haarlem. Naar wij vernemen zijn ook voor deze uitvoering introducties verkrijgbaar. De loop der bevolking was in 1909 als volgt: Zij bedroeg op 1 Januari van het jaar 5247 zielen, vermeerderde door geboorte met 203 en door vestiging met 413, zamen 616; Verminderde daarentegen door over lijden met 55 en door vertrek met 325, zamen 380, en bedroeg dus op 31 Decem ber van het jaar 5413 zielen. In het jaar 1909 werden bij den Burg. Stand de volgende aangiften gedaan: Ge boorte 203 en overleden 71, waaronder 15 levenloos geborenen. Er werden voltrokken 25 huwelijken. De commissie tot wering van school verzuim benoemde tot haar voorzitter den heer C. L. F. de Meulder en tot secretaris den heer J. C. Zaneveld. NOORDWIJK. Deze week zal door de Gemeente Noordwijk een schrijven worden gericht aan Gedeputeerde Sta ten, inhoudende het verzoek, te belettfen, dat de duinen, welken eenigen tijld ge leden zijn aangekocht door de gemeen te Amsterdam Van Graaf van Limburg- Stirum-Noordwijk, zullen worden geëx ploiteerd voor de Waterleiding. Vele en voldoende bewijzen kunnen en zullen door de gemeente Noordwijk wor den aangevoerd, dat „het onttrekken van duinwater", van zeer groot nadeel is voor de bloembollencultuur. Wij verheugen ons er over dat door onze gemeente deze stip wordt genomen. Al zóudc het zijln dat op dit verzoek afwijzend wordt beschikt, zal dit schrij ven zeer zeker aanleiding zijn tot voor zichtigheid en het instellen van een grondig onderzoek. Deze week is als antwoord op een adres der bewoners van'den St. Jeroens- weg en Boer-en-Burchtschen weg van Gedeputeerde Staten, een schrijven ont vangen inhoudende dat de St. Jeroens- weg verboden is te berijden door méér dan tweewielige motorrijtuigen. In 1909 zijn in onze gemeente aan gegeven 202 gebooi tep, 8.3 ster ïgcvajlen en 41 huwcKjken terwijl zich meerdere personen in deze gemeente hebben ge vestigd. We zullen echter de uitslag der telling afwachten teneinde het gejtlal in woners te noemen. SASSENHEIM. De afdeeling Sassen- heim en Omstreken van den Ned. R. K. Volksbond zal Zondag 30 Januari a.s. een feestavond houden te Warmond en Maandag 31 Januari een feestavond te Sassenheim. Op 31 December 1908 waren aan wezig 1436 mannen en 1393 vrouwen, totaal 2829. Gedurende 1909 is de bevolking door geboorte en vestiging vermeerderd met 433 en door sterfte en vertrek verminderd met 317, zoodat de totale vermeerdering bedraagt 116. Volgens den burgerlijken stand telde onze gemeente op 31 Dec. 1909 een zielenaantal van 2945. TER AAR. In onze gemeente bestaat eene tuindersvereeniging „De Ter Aar- sche Augurkenveiling", die in de zes ja ren van haar bestaan meermalen bewezen heeft, dat zij recht van bestaan heeft niet alleen, maar ook dat zij met succes werkt zoo in het belang harer leden als van de Ter Aarsche tuinders in het algeemen. Van hare stichting af heeft zij het begin sel van verplichte veiling gehuldigd en zooveel mogelijk den handel en de „groen"-verzending bevorderd, totdat ook hare tegenstanders erkennen moeten dat deze vereeniging een zegen is voor Ter Aar. Voor vier jaren werden op aansporing van het bestuur door de leden de eerste proeven genomen met het gebruik van speenpotjes bij de augurkenteelt. De uit slag was zoo gunstig, dat van jaar tot jaar zich deze teelt uitbreidde, ook na tuurlijk onder de niet-leden der vereeni- ning. Ten behoeve der leden alleen wer den tot nu toe 85.000 dier potjes aange kocht. Nog stouter gaat de „Ter Aarsche Au gurkenveiling" optreden, nu zij het ini tiatief durft te nemen tot eene onderne ming die geheel nieuw in onze ge meente, volgens de overtuigde hoop der beginners eene toekomst voor Ter Aar zal worden. Onder aanmoediging van het Bestuur hebben een dozijn ondernemende mannen durf genoeg gehad om eene proe ve te wagen met het telen van groene komkommers onder glas. Voor gezamen lijke rekening hebben zij bereids 4000 éénruiters en verdere benoodigdheden aangekocht, en zich voorzien van een paar Westlandsche tuindersknechts, die met deze teelt op de hoogte zijn en be kwaam om de werkzaamheden te leiden. Gaarne spreken wij den wensch uit, dat deze kloeke mannen mogen slagen, dat reeds bij den eersten -oogst Gods mild- sten zegen hun met rente zal terug schen ken het kapitaal, dat noodig was voor deze stoute onderneming. Van harte ho pen wij met hen, dat deze teeltwijze het inderdaad mogelijk maken zal, dat onze tuinders een bestaan vinden op een be trekkelijk klein stukje teelland. Dat zal diegrootste glorie zijn van „de Ter Aarsche Augurk en veiling". VOORHOUT. Het uurwerk in onze to renklok dat voor ruim 25 jaren werd geleverd door de firma Vos te Une en dat sindsdien uitmuntte door zuiveren gang, blijft gedurende de laatste dagen nu en dan stilstaan, hetgeen denkelijk te wijten is aan het vuil worden. Het is nu 13 jaar geleden dat het in zijn geheel is schoongemaakt. Was dit toen voor het eerst, dan blijkt, dat gedurende 25 jaren behalve het gewone onderhoud slechts eenmaal kosten zijm gemaakt. Als we nagaan dat onze torenklok tot nu toe bekend stond, als een den meest juisten tijd aanwijzend, dan begrijpt men al dadeli^ dat het nu voor de gemeen tenaren zeer ongeriefelijk is. Sedert 7 Jan. staan in „Café Boer- haave" eenige tulpen in bloei die bij zondere aandacht waard zijln. Het zijn bloemen en e.v.t. La Reine, Thomas Mo- rus, Cramoisie Brillant, Reine des Rei- nes en Meas. Het is niet om de groote hoeveelheid maar wel om de ver dienstelijke manier waarop zij in bloei getrokken zijn dat zij de aandacht ver dienen. Gewoonlijk wordt bij het in bloei trekken van tulpen, de ontwikkeling ling van het loof, als minder van be lang, over het hoofd gezien. Dan wordt echter ook over het hoofd gezien dat men het schoonste effect verkrijgt niet met enkel bloemen, maar met èn bloe men èn groen. De fijne aristieke smaak zal steeds bloemen en^roen'door elkaar rangschikken om zoodoende de spreken de kleuren tegen het groen nog meer uit te doen komen. De handelswaarde van tulpen wordt aanmerkelijk verhoogd, ómdat zij boven en behalve voor potten en glazen, ook uitstekend geschikt zijn voor snijbloe men en bindwerken. Voor bloemstukken hebben de lange stelige waarvan het loof goed ontwikkeld is de grootste waarde en dit wordt juist door vele kweekers en broeiers niet genoeg ge waardeerd. Bovengenoemde bloemert, die van uit de bol tot boven aan de bloem circa 30 c.M. lang zijn, met goed ontwikkeld bladeren van circa 20 c.m. geven een sprekend voorbeeld dat als er steeds in deze richting gewerkt wordt, de han delswaarde tot het hoogste punt opge voerd kan worden. ZEGVELD. De smalle weg alhier heeft al dikwijls den eigenaar -oh, de en den voermal een nat pak bezorgd, Deze week geraakte door het schrikken van het paard een melkwagen van de melkfabriek te .Woerden in de Wetering. Gelukkig wa ren de melkbussen ledig, zoodat de scha de aan den wagen toegebracht, gering kan worden genoemd. Ingezonden Mededeelingen h 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren lofleyeranciers. Kantodk Burgstee.? IEPEN. 03) Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Aan de R. K. Werkliedenbonden en Vakvereenigingen in Neder land. Waarde Vrienden. Wij komen tot U om uw aandacht te vragen voor een zaak, die niet alleen uw aandacht, maar ook en vooral uw algeheele sympathie en geldelijken steun verdient. Het betreft nl. de s,trijd der Katholieke Metaalbewerkers te Beek en Donk. Om U het gewicht der zaak, zoo noodig, duidelijk te maken, volgt hier een uiteenzetting van den strijd, die op zoo waardigde wijze door dé wakkere R. K. Metaalbewerkersvereeniging te Beek en Donk gevoerd wordt. De strijd gaat tegen hoogst bedenkelijke toeston den in de fabrieken der Firma P. VAN TH IEL ZONEN, aldaar. Er heerschte in deze fabrieken tus- schen werkgeefster en werknemers een houding, waarbij de werknemers, slechts aangenomen zoo veel en zoo lang om te werken, als de werkgeefster goed dunkt, waarbij de werkgeefsters alleen, zonder eenige medezeggingschap van de partij der werknemers, oordeelt, welk loon voor dien arbeid zal worden be taald. Werd een werkman door ongeval of ziekte getroffen, dan 'kreeg hij (want dit was heel gewoon, omdat hij niet in de fabriek aanwezig was) ontslag. Hulp in zulke omstandigheden gold niet' als recht, maar als buitengewone menschlievendheid. De staaltjes, die sommige ouden mededeelen, grenzen bij na aan het ongelooflijke. Te werken in dienst der firma gold zoo ongeveer als gunst; de werklieden waren er nu een maal om voor de firma te werken en daarmee uit! Het zijn de gewone begrippen, dne het liberalisme omtrent de maatschappelijke verhoudingen met zich heeft gebracht en daarom moet thans als feit gecon stateerd worden, wat bijna ongeloofelijk schijnt. Maar ook hier kwam onder de werklieden organisatiebesef. Dit besef, aangewakkerd door onderwijs en door de aansporingen der R. K. Geestelijk heid, was de eerste zonnestraal in het maatschappelijk leven van deze bijna dag en nacht ploeterende werkers. De firma merkte dit en richtte, mest behulp van enkele bazen, een bond voor haar werk lieden opin dezen bond zou echter de firma de beslissende macht zijn. Dit kwam der werklieden dan 'ook wel wat al te verdacht voor zoodat er van dien „bond" niets terecht kwam. Daar na richtte de firma een Harmoniegezel schap op. De menschen vroegen recht en men gaf hun muziek, zeggen wij met Z. D. H. den Bisschop van Barcelona. Het is thans drie jaren geleden, dat de Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond de eerste poging deed om het middel om recht te verkrijgen, te Beek en Donk bracht; hij stichtte er een afdeeling van Metaalbewerkers, die zich thans tot een krachtige en hechte vakorganisatie ge vormd heeft. De toestanden in de fabriek der Fir ma Van Thiel Zonen leiden er toe (niemand zal zich hierover na het voor gaande verwonderen), dat spoedig con tact gezocht moest worden mqt de fir ma, ten einde verschillende verkeerdhe den beëindigd te zien. Op de eerste con ferentie, 20 Sept. '08, werden enkele dingen, een ontslagquaestie en onvol doende uitbetaling van loon, met de fir ma besproken, en zeide de firma toe, de zaak te zullen onderzoeken en in orde te maken. Er kwam echter niets van terecht. Van dien tijd af liet de firma geen poging onaangewend om de R. K. vak- eenigingen te fnuiken. De Voorzitter der vakvereeniging, werd onderbaas afge maakt en verplaatst naar de kleinste fa briek op brieven, die het bestuur van den Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond zond, werd niet geantwoord, of, na her haald verzoek, werd ontwijkend geant woord; de ongeorganiseerden werden bevoorrecht, conferenties met het Be stuur werden nimmermeer toegestaan in de oprichting van een Katholieke Patroonsbond had de firma geen zin, maar richtte een neutrale op met een paar firma's uit den omtrek. Bij de in voering der wettelijke regeling van het Arbeidscontract, Febr. '09, vaardigde de firma een fabrieksreglcment uit, waar onder de vele slechte bepalingen ook deze was, dat iemand, die 3 uur zonder kennisgeving op de fabriek afwezig was, zou ont"lagen zijln. Toen niemand harer werk c dti. 1 1 twidj e keien, ontbood de firing een weikinan yR haar kantoor en dreigde dezen. De man ha» n.I. een ouden schoonvader bij zich ii huis, die reeds 40 jaren bij de firma werk* zaam was. De man, die bestuurslid was/ bezweek, om zijn ouden vader niet he' slachtoffer te maken, en teekende. Met de ze handteekening ging men de fabriek ij^ zeggende„Nou jongens, de quaesti< is in orde, het Bestuur heeft geteekenc| jelui kunnen nu ook gerust teekenen. Op deze wijze misleid, liepen de onwö tenden er in. Wanneer het Hoofdbestuur van de*. Vakbond op zulke taktiek wees, kreeg het ten antwoord: „Uw verzoek zal in overweging genomen worden"„va« verandering in de loonen kan geen spra ke zijn" „geld op toegeven" enz. enz. De Vakbond werd herhaaldelijk en steh selmatig van bovenaf beklad. Aan viei goede bondsleden, menschen op wie niets anders te zeggen viel, dan datl zij lid waren van een R. K. Vakvereeni ging, werd ontslag gegeven, onder bif voeging, dat zulks geschiedde op voor stel van het Hoofdbestuur van den Ne derl. R. K. Metaalbewerkersbond, met de boodschap„Nu moeten jullie maar! zien, dat de Bond werk of geld voor je heeft." Het Hoofdbestuur van ge noemden Bond wendde zich hieromtrent tot de Firma en stelde namens de werk lieden voor, als het ontslag inderdaad gevolg was van slapte, dat de werklieden! dan allen bereid waren om korter te werken, opdat de ontslagenen weer in dienst zouden kunnen worden genomen. Dit werd door de Firma een billijke eisch genoemd, die kon overwogen wor den. Na verzoek van het Bestuur ant* woordde de Firma, dat zij er niet op kon; ingaan. De werklieden deden daarop een gewijzigd voorstel, om hun kameraderij voor armoede te vrijwaren. Hierop vroeg) de Firma drie dagen uitstel. Deze drie dagen 'benutte de Firma echter niet ora' het voorstel te overwegen, maar om aan de leden der R. K. Metaalbewerkers vereeniging de huur op te zeggen van de woningen, die zij van de Firma in huur haddenongeveer een 80-tal personen sonen werd per deurwaarders-exploit de huur opgezegd. Dit antwoord op den eisch, die door de Firma billijk was genoemd, kon niet anders worden opgevat, dan als een openlijke daad van vijandschap om de vakorganisatie onmogelijk te maken. Den werklieden was derhalve geen anderen weg opengebleven, dan de staking te proclameeren, waartoe bij geheime stem ming, met 154 tegen 4 stemmen, be sloten werd. Beide fabrieken der Fir ma staan thans geheel stilhet aairta! stakers bedraagt thans 170 personen'. Dc eischen zijn: 1. De Intrekking van het ontslag der vier werklieden 2. Volledige erkenning van den Bond, ook bij mondelinge onderhandeling 3. Verhooging der loonen van alle niet in tarief werkende arbeiders met 2 cent per uur 4. Uitbetaling van alle R. K. Feest dagen 5. Vervanging van het Fabrieksregle- ment door een nader te ontwerpen Col lectief-Arbeidscontract. De Firma heeft reeds bemiddeling van' geestelijke zijde afgeslagen, dus heb ben wij ons voor te bereiden op een' ernstige strijd. Aan allen, die het goed met het recht der arbeidCTs en der R. K. Vakorganisatie meenen, is dus ons dringend verzoek ons te helpen aan fi nancieel en steun. De mannen van onze afdeeling staan vast als een muur. Alle stakers zijnl, met een enkele uitzondering, al drie jaar lid van den Bond. Wanneer men ons aan de noodige mu nitie helpt, is het einde van den strijd niet twijfelachtig. Het nieuwe jaar be gint, de bestellingen komen los, dus: Wij staan er sterk voor. Ónze vrienden hebben maar te zorgen voor de financiën. Elke week is hiervoor ruim f 900.-^4 noodig. Ieder kenne dus zijn plicht, y Het Bestuur der „Federatie",' W. C. J. PASSTOORS, Voor/!. B. LAMMERS, Secretaris. Het Bureau voor de R. K. Vak"-) organisatie, J. VAN RIJZEW1JK, Voorz. p. J. J. HAAZEVOET, Sec* r N.B. De Besturen der Werklieden'* vereenigingen worden beleefd verzocht,, met de Besturen der Vakvereenigingen! Steuncomité's op te richten, lijsten te laten circuleeren op groote schaal en krachtig te ijveren, dat de overwinning aan onze Metaalbewerkers verzekerd zij. Hun strijd in onze strijd: hun overwin* ning zal weerklank vinden in het ge-i heele land. Zij, die zich disponibel' willen stellen om als spreker op te tre* den, worden beleefd verzocht zich ten; spoedigste aan te melden. Eveneens worden de Besturen der Werkliedenbonden uitgenoodigd, dezaakl der Metaalbewerkers van Beek en Donk: op de bondsvergaderingen te laten uit-, eenzètten. Voor sprekers wende men zich' tot het Bureau. De gelden moeten, volgens overeen^ komst met de „Federatie", alleen én! uitsluitend gezonden worden aan den! Penningmeester van het Bureau voor, de R. K. Vakorganisatie, den Heer P. H. Saenen, Binderstraat 38 te Helmond. Rechtszaken. De Papendrechtsche Strafzaak. De „Telegraaf" is na informatie ge-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2