BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 82. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Op 15 jaar Een knaap van 15 jaar heeft zich gister te Parijs gedood ten huize eener jónge vrouw, aan welker invloed men vergeefs getracht had hem te ontrekken. In een vlaag van jaloerschheid schoot hij zich een kogel in het hoofd. Alle tijden hebben uitspattingen gekend van de jongelingschap van den rijpen leeftijd en ook van den ouderdom onze moderne tijd ziet nu de uitspattingen der kindsheid opbloeien! Frankrijk. Uit het rapport van het Fransche mi nisterie van justitie met betrekking tot ide toepassing van het strafrecht in het jaar 1908 blijkt, dat er in Frankrijk in tiat jaar 318 moorden zijn geschied, d.i. tweemaal zooveel als gemiddeld in de jaren 18861890. De tegen het leven gerichte misdaden zijm vooral toegenomen te Parijs, Mar seille, Lion en in de groote plaatsen in de Riviera. Het rapport eindigt met de conclu sie, dat deze toename van criminaliteit die zich uit in daden van moord en mis handeling, ongetwijfeld moet worden ge weten aan het toenemend alcoholmis bruik. België. Het huwelijk van koning Albert. Een blad heeft beweerd, zoo schrijft de Brusselsche correspondent aan het „H. v. A." dat het huwelijk van prins Albert niet door koninklijk besluit is goedgekeurd, Om die reden heeft ko ning Albert geen recht op de souverei- ïiiteit, indien de beide kamers niet sito sito een desbetreffend besluit nemen. Wat een onzin. Wel zegt de grondwet in artikel 60, dat het huwelijk met de toestemming des konings moet gesloten worden maar Leopold II heeft sinds 1900 wel meer dan 100 maal die toe stemming en goedkeuring uitgesproken, o. a. door de wetsontwerpen betreffende de bevorderingen van den prins in het leger, door de wetten, die den jjrins ieder jaar de dotatie als vermoedelijk troonsopvolger toekenden, en door de wet waarbij de zittingneming van prins Albert in den senaat bekrachtigd werd. Verder door de bezoeken die koning Leo pold bij de geboorte der jonge prinsen aan zijn neef bracht, door het bijwonen der doopplechtigheden en ten slotte door het feit dat koning Leopold vele open bare plechtigheden bijwoonde in gezel schap van prinses Elisabeth. Men vraagt zich af, welke drijfveeren deze personen bezielen, om dergelijke geschiedenissen onder de menschen te /erspreiden. Een schoone trek wordt van Koning Albert verteld. Hij houdt er van, incog nito uit te gaan om een tochtje te paard of per auto te maken. Zoo reed hi£ ver telt een Parijsch blad, een9 op een weg in Touraine, toen hij een priester be merkte, die vooraf werd gegaan door een misdienaar, een lantaarn en een klok je in de hand houdende. Aanstonds bleef de Koning stilhouden, nam de pet af en knielde op den rand van den stoffi- jgen weg. Hij vertrok eerst langen tijd daarna, omdat hij den priester, die het H. Sacrament naar een zieke bracht, niet wilde voorbijlrijden. Italië. Anti-Clericale zedenleer. Een bank te Trente, Italië, was het slachtoffer van een grooten diefstal ge worden bijna een half millioen was haar ontstolen. Dezer dagen verwittigde een geeste lijke de justitie, dat een persoon hem, onder het zegel van het biechtgeheim, had belast, de gestolen som terug te ge ven. En wat zegt nu de anti-clericale „Mes •agero", die optreedt als leider van de openbare opinie en van volkszeden te Rome daarvan Luister. „Hoe zoudt gij iemand noe men, die, na bijna een half millioen ge stolen te hebben, die som weer gaat teruggeven, zonder dat het hem wordt gevraagd Uw antwoord is, dat begrijp ik; „Wij zou e - hem een grooten storn- meling o En wij zijn geneigd hem deiizeiiUeu titel te geven.... Het pu bliek beschouwt den grooten dief steeds met welwillendheid, indien hij zich niet laat pakken. Maar als 'n groote dief zich 't geld door de justitie laat ontnemen, of erger nog, als hij 't uit eigen beweging aan' een geesteliflee gaat brengen, dan kan hij zeker zijn, dat hij de algemeene ver achting op zich laadt.... Iemand, die hal verwege berouw heeft en toont, dat hij niet weet, naar welken kant hij zijn moed moet zetten, is een ongeluk. Hij wordt van alle zijden weggestooten. Een prachtige moraal 1 Arm volk, dat dergelijke lessen krijgt, zonder dat het in staat is, daartegen op te komen. Spanje. De Koning van Spanje wordt alweer belaagld. Volgens de Andalusische bladen zijh in de provincie Cadiz, bij keen landgoed!, waar koning Alfonso jaagde, zes ver dachte individuen gearresteerd. Zij had den geen papieren bij zich. Drie zouden Duitschers, twee Franschen en de zes de een Italiaan zijn. Koninklijke Besluiten. Benoemd tot lid van het College van Regenten over het huis van bewaring te Maastricht: J. D. Schoon, aldaar. Benoemd tot lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting te Hoorn: mr. P. C. Reeringh, aldaar. Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Leeu warden: A. L. de Wolf, kol.-comman- dant van het 9e reg. inf., aldaar. Aan H. W. J. Sannes, lid van het college van regenten over de Rijkswerk inrichtingen te Hoorn, is als zoodanig eer vol ontslag verleend. T. Rinses, lid der Algemeene Reken kamer van Ned.-Indië, is met ingang van 4 Febr., eervol uit 's lands dienst ontsla gen. Benoemd zijn tot ontvanger der suc- cesseriechten (kantoor no. 2) te 's-Gra- venhage ,j, Hoeflake^ thans te Amster dam; tot ontvanger der successierechten (kantoor no. 2) te Amsterdam, L. N«. Heijl aldaar. Aan den militie-eerste-luit O. Vier kant, van het 10de reg. infanterie, is ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst we gens lichaamsgebreken een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. Met ingang van 1 Februari is be noemd tot hoofdcommies bij het Depar tement van Oorlog, de adj.-commies der lste klasse bij de Provinciale Griffie in Friesland P. W. Oosterhoff. G. Saloraonson H.zn., voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Almelo ,is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Benoemd zijn tot lid van den Voog dijraad te Utrecht: mevrouw M. M. Ha- velaar, geboren van Beeck-Calkoen; tot lid van den Voogdijraad te BredaW, G. Krüsemann, tot lid van den Voogdijraad; te Groningen: mr. S. Sybenga; tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar: P. Sant, te Den Helder; tot voorzitter van den Voog dijraad te Zutphen: dr. B. C. Goudsmit, en aan dr. H. J. de Ligt is eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Utrecht. Aangewezen zijn als afgevaardigden der Nederlandsche regeering naar het in Juli 1910 te Bern te houden 8ste Internati onale Spoorwegcongres de heeren A. H. W. van der Vegt, lid van den raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten en J. Schroeder van der Kolk, Rijkshoofdinge nieur voor de spoorwegen, beiden te 's- Gravenhage. Naar aanleiding der verhooging van den drankaccijns. De „N. R. CL" verneemt, dat naar aanleiding van den verhoogden accijns op het gedistilleerd, een besluit in de maak is tot verhooging van de belasting op van het buitenland komende stoffen, als cloralhydraat, chloroforme, aethers en dergelijke. Ook zal, als het blad goed is ingelicht, eerlang een besluit worden uit gevaardigd, waarbij de restitutie van ac cijns bij uitvoer van likeuren op andere wijze wordt geregeld, in dier voege, dat o. a. de th?T; voor de •o-^enMnde fijne hke g .der res- 1 tituiie voor üe suiker wo.mt vervang cy door een berekening die gegrond is op de werkelijkheid in de likeuren voorhandene hoeveelheid suiker. Op grond van ontvangen ambtelijke be richten wordt aan belangstellenden drin gend. ontraden, zich te laten aanwerven als arbeider bij den bouw der spoorlijn Madeira-Mamoré in Brazilië. Het klimaat aldaar wordt zeer gevaarlijk voor de ge zondheid geacht. De spoorwegtarieven. Dezer dagen bevatte „De Tel." het bericht, dat de invoering der nieuwe spoorwegtarieven eerst tegen Januari 1911 te gemoet gezien kar. worden. Naar „Het Vad." ter bevoegder plaatse hieromtrent werd medegedeeld, schijnt het inderdaad vrij zeker, dat de aanvankelijk vastgestelde termijn nl. 1 Juni a.s., zal worden over schreden en wel ten gevolge van de enorme uitgebreid heia der voorbereidende werkzaamheden. Zoo moeten o.m. natuur lijk alle kaartjes overgedrukt, en nieuwe kilometerboekjes ingericht worden. Dage lijks komen gedeelten van het nieuwe tarief, dat door de Regeering reeds is goedgekeurd, bij den Raad van Toezicht ter beoordeeling in. De vertraging, welke de invoering ver moedelijk zal ondervinden, schijnt voorts ook het gevolg te zijn van het feit, dat niet alle spoorwegmaatschappijen even vlug aan de voorbereiding ten behoeve van de invoering der nieuwe tarieven arbeiden. De strijd tegen de Openbare Onzedelijkheid. De onzedelijkheid ,die zich in den te- genwoordigen tijd, in woord en beeld, op het tooneel en in allerlei andere vormen, steeds driester in het openbaar vertoont, moet thans ook meer 'dan ooit in het open baar bestreden worden. Geestelijke en wereldlijke overheid gaat ons voor, in het openbaar te waarschu wen, of door het nemen van meer krasse maatregelen, het kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan. Ook werken verschillende R. K. vereenigingen reeds, samen met onze R. K. Pers, om het Katholieke volk zooveel mogelijk tegen het kwaad te be veiligen. Om het groote publiek zooveel moge lijk te bereiken, is thans door het Centraal Bureau van de K. S. A. een zeer pakkend en overtuigend Vlugschrift uitgegeven on der den titel: „Te Wapen tegen de Openbare Onzedelijkheid." Daarin wordt het kwaad in alle vor men waarin het zich verschuilt, ontmas kerd en het katholieke volk aangespoord het te weerstaan of te ontvluchten. Moge dit vlugschrift, allerwege in rui me mate worden verspreid. Vooral voor onze vereenigingen „Voor Eer en Deugd" is dit een prachtig propagandamiddel. De prijs is fr. p. p. Beneden 100 ex. 2 ets. per stuk. 100500 ex. f 1 per 100 stuks. 5001000 ex. f0.90 per 100 stuks. 10005000 ex. f0.80 per 100 stuks. 5000 en meer ex. f0.75 per 100 stuks mits besteld per postwisseL Het Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden. Eindhoven. Wij stemmen in met onderstaand en trefilet uit „Het Centrum" De Kamer-zetel te Eindhoven is nog niet vacant en reeds werden in de bla den verschillende namen genoemd van eventueele candidaten, wanneer de heer Van den Heuvel zijn mandaat neerlegd. Zelfs werd gemeld, dat de afgevaar digde voorloopig nog afgevaardigde blijft, omdat een der genoemde candida ten den vereischten leeftijd nog niet! heeft bereikt. Het spreekt wel van zelf, dat Wij ons wenschen te onthouden van een oordeel over de qualiteiteh der genoemde hee ren. Wij willen gaarne aannemen, dat zij allen, zij 't dan wellicht de een meer dan de ander, aan de vereischte voor het Kamerlidmaatschap voldoen. Maar wanneer nu weer een Kamer-ze tel te bezetten valt, dan moeit daarbij dunkt ons, niet in de eerste plaats aan een bepaaldeni persoon, maar liever aan een bepaalde categorie van per sonen worden gedacht Met andere woorden: de vraag dient voorop ge.:et, we k e I e m ent thans in or ze kno het nr: t verster- i king of rep4CJ».eiiteeiiiig viaa^t En dan is niet te ontkennen wij zeiden het reeds vroeger dat door het afvaardigen van een militair of medicus onze partij ongetwijfeld zou worden ge diend, terwijl een katholiek arbeider in de Kamer eveneens goed op zijn plaats zou wezen. Natuurlijk bedoelen wij hiermede niets onaangenaams tegen welken candidaat, of aspirant-candidaat ook. Hij, die door de wettige organisatie wordt gesteld, zal ongetwijfeld aller man zijn Maar waar het de bezetting van een Kamer-zetel geldt, mag men toch zeker beginnen met de zaak van algemeen standpunt te bezien en de vraag te be antwoorden aan welk element thans èn in onze partij èn i,n de Kamer het meest behoefte bestaat Dit vordert ongetwijfeld het alge meen belang. Portret van den Prins. Op verzoek van Z. K. H. Prins Hen drik zal binnenkort 'n portret van hem in den handel gebracht worden door den photograaf Eb ier uit's-Gravenhage ver vaardigd, dat als pendant moet dienen bij het onlangs verschenen portret van H. M. de Koningin met de Prinses. De uitvoering, prijzen en formaten moeten dan ook geheel gelijk zijn ^an het be kende en zoo zeer geliefde medaillon- portret van H. M. de Koningin en de Prinses President R. K. Kamerclub. In welingelichte kringen houdt men het voor waarschijnlijk, dat tot Voorzitter der R. K. Kamerclub Mgr. Dr. Nolens zal worden gekozen. Te Amsterdam overleed op ruim 59- jarigen leeftijd mr. W. H. K. Mouthaan, Rijksadvocaat van Noord-Holland en Utrecht, lid van de Provinciale Staten, en lid van den Raad van Toezicht van dis cipline voor de Orde van Advocaten. De overledene, die nog in vele andere func ties de publieke zaak diende, was iidder in de orde van Oranje-Nassau en in de militaire orde van Jezus Christus van'Por tugal e Na langdurige ongesteldheid is te 's- Gravenhage overleden de luitenant-gene raal der cavalerie F. N. Thiange, chef van den generalen staf. LEIDEN, 7 Januari. Burgemeester van Leiden. Naar aanleiding van een bericht van het „Centrum", dat de burgemees ter van Schiedam, dr. M. A. Brants, ern stig In aanmerking zou komen voor de opvolging van mr. N. de Ridder als bur gemeester van Leiden, schrijft de „Sch. Crt" „Wij hebben hieromtrent geïnfor meerd en het is daarbij gebleken, dat de burgemeester van Schiedam dit be richt niet als serieus kan beschouwen, aangezien hij er niet aan zou denken denken Schiedam met Leiden te verwis selen." Bij Kon. besluit van 4 de!zer is, met ingang van 1 Mei aan den directeur van het postkantoor alhier, H. Eekhout op zijn verzoek, als zoodanig eervol ont slag verleend. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is, voor het tijdvak heden tot en met 31 December 1910, benoemd tot assistent voor de scheikun de aan de Rijksuniversiteit alhier, dr. J. J. B. Deuss, alhier. Door den heer K. Haasnoot te Kat wijk, gezagvoerder van de stoomboot maatschappij „Nederland" is aan 's Rijks museum van Natuurlijke Historie alhier een collectie dieren ten geschenke gege ven, bestaande uit 1 Neptunus pelagicus, 2 Themes Orientales, 2 Sepia species, 3 Loligo species, 1 Medusa, 1 flesch plank ton, benevens een flesch je eruptiemate riaal van den Smeroe, en een schedel van den Sumatraanschen olifant. Door den heer Bierens de Haan te Utrecht is aan dat Museum ten geschen ke gegeven een collectie dieren uit Bra zilië bestaande uit 12 visschen, 3 kreef- i, o K.ci ij„n, 5 H) - j, 7 Orth- optera» 1 Dipieron, Ouo,uaicn4 lp Rhynchota en 4 spinnen (waaronder een vogelspin). Den schenkers is daarvoor de dank" der Regeering betuigd. - De volgende uitvoeringen zuilen door de afdeeling Leiden van Toonkunst gegeven worden 1 Maart: Symphonie I van Schumann fragmenten uit Mozarfs „Divertimento no .17" ouverture „Der Barbier von! Bagdad" van Peter Corneliusvoort» soli met orkestbegeleiding. Als orkest fungeert de Orkestvereeniging der af deeling Leiden, versterkt uit leden van het Residentieorkest. Een en ander on* der leiding van Evert Cornelis. 1 April: Ein Deutsche Requiem vair Brahms, onder leiding van Dan. de Lan ge, Psaume LVIII van Ch. Tournemire, onder leiding van den componist Het is heden 25 jaar geleden, dat de hee. dr. A. C. Hartevelt, alhier be vorderd werd tot arts. Bij beschikking van den Comman dant van het 4e Reg. In f. is de sergeant J. Bink, aangesteld tot sergeant-fourier bij dat Korps. Heden is het examen aangevangen bij het 4de Regiment Infanterie alhier, voor de a.s. militiepUchtigen die dingen naar het getuigschrift voor viermaan- der. De commissie voor dat examen is samengesteld uit de Luit.-kolonel Van Meurs, de kapiteins Koster en Petter, de luitenants Jessée en van Weel. Heden bracht de Luitenant-Kolonel van den Generalen Staf, chef van den staf der le Divisie P. P. C. Colette, een bezoek aan deze gemeente, teneinde de leiding op zich te nemen van een tactische oefening op de kaart voor ver schillende officieren van "het garnizoen. Aan den ziekenopzichter bij het Mi litair Hospitaal alhier is gisteren onder veel belangstelling van het personeel de zilveren medaille voor trouwen dienst uit gereikt „Staatscourant" no. 3 bevat de statuten van de „General Trading Com pany" (Algemeene Handels-Maatschappij), N. V. tot voortzetting van de zaken voor heen gedreven onder de firma Verbeek, Smit en Ouweleen, alhier. Doelde im port en export van zoomede het drijven van handel in alle goederen, welke, vol gens het oordeel van de directie, hiertoe geschikt zijn en zulks ter voortzetting der zaken gedreven door de comparanten onder de firma Verbeek, Smit en Ouwe leen. Duur: tot 9 December 1934. Kapi taal f 50,000, verdeeld in 2 seriën, elk van f 25,000, waarvan de eerste is ge plaatst. Het bestuur der vennootschap is, onder toezicht van een raad van com missarissen, bestaande uit hoogstens 3 leden, opgedragen aan een of meer direc teuren. Voor de eerste maal is tot di recteur benoemd de heer R. E. Verbeek, koopman te Oegstgeest. Door de Rederijkerskamer „Von del", onderafdeeling van den R. K. Volksbond, alhier, is sedert geruimen tijd in studie genomen het drama „John Alman", uit het Engelsch vertaald, door Ramiro. De opvoering zal plaats hebben op Maandag 24 Januari a.s., in de Stads gehoorzaal. Daar de beste krachten van die bekende vereeniging zullen mede werken, kan het niet anders of de moei te en ijver zullen beloond worden door een druk bezoek. HAARLEMMERMEER. J. K., alhier is veroordeeld wegens het onbeheerd la ten staan van een Trekdier, tot f 3 boe»tte of 3 dagen hechtenis. Te Hoofddorp zoekt men naar een geschikt terrein voor het bouwen van een kantongerecht. Eenige baldadige personen hebben zich met geweld toegang verschaft in het bijna voltooide koffiehuis staande aan de Sloterweg-Venneperweg en heb ben daar allerlei vernielingen gepleegd. Ze namen nog een hoeveelheid hout mee. De politie heeft de zaak in handen en hoopt weldra de daders te vinden. HILLEGOM. Drankbestrijding. Gisteravond hield het Kruisverbond „St, Bernardus" haar huishoudelijke vergade ring. De voorzitter, de heer J. H. M. Balvers oepnt ni t den Chris'c'ijken groet de ver gadering, wcmschle tevens de leden eeq

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1