5 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 81. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. de abonnementsprijs bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Januari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent[ ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den Feestdag van DRIEKONINGEN zal ons Blad Donderdag niet verschijnen. De zorge van den Zwarten Koning. jZij kwamen van landen, Wijd en ver, Drie koningen, sóhitfrend van state, ï>ie hadden geleid door 'n vreemde ster Hun rijke paleizen verlaten. I>ie waren zoo williglijk opgestaan, En gingen den Koning ontmoeten fe— Wiens Licht voor hun oogen was opgegaan Met al zoo deemoedige groeten. Maar onder die drieën uit Oostersche wijk, Die hadden de ster zich bevolen, Daar was ook 'n koning van Moorenrijik Die zag vast zoo zwart als een kole. Die was er zoo droevig en stil van gemoed, Wanneer hem op blijder wijze Die anderen spraken van 't Kindeken zoet: Hun doel en het loon hunner rei^e. Toen zeiden die beiden: „O Koning zoo stout, Wat peinst gij in pijn en in zorge: „Aiheeft u de reize misschien reeds berouwd „Die duurt al zoo menigen morgen?" „Kom wil toch niet langer in treure Zijn, „Ai wees er niet somber van ziele „Straks zullen we voor de voetekes klein - „Van 't lieflijkst Koningsken knielen." Toen lachte die koning van Moorenland En veinsde zich vroolijk van zinnen Och wie die zich nooit tot een lach heeft vermand Van vreugde, met pijnen van binnen En eindelijk begroetten,-in blijdschap zoo groot, Drie Koningen, schitfrend van state, Het Koningsken, dat voor ellende en dood, Zijn hemelsch paleis had verlaten. (Maar als er die beiden, wier kleure was blank Zich dicht over Jesuken bogen, [Daar talmde die zwarte koning zoo langk En tranen, die vulden zijn oogein. .Ê,Och zei hij och, dat ik niet naderen kan, „Dat Kindeken zoo van nabije, i,Dat heeft er wel angst van zoo zwarten man', „En zal er van vreeze gaan schreien". Toen bleef hij van verre, zoo droef van gemoed, En liet er niet af van te klagen: i,Och mocht ik, och mocht ik, o Koningsken zoet, jU. toch op mijn armen eens dragen. fcEn mocht dan mijn ziel niet in treure z!ijü, „Al had ik uw ster ook vernomen „Och KindjenOch Kindjenwat doet ge mij pijn ,/k Waar beter maar nimmer gekomen. En Jesuken strekte zijn handjes uit, Zijn vingerkens wezen in 't wijde, iDat heeft er den anderen eind'lijk beduid, Dien zwarten man nader te leiden. Toen sprak er die Koning dat Kindeken aan, Een lachjen al om zijnen monde: ;Bn zult ge zoo bange niet schreien gaan „O Kindeken, blank ende blonde?" Dan heeft hij het zich in d'armen gevlijd, Die Koning van Moorenlande, En 't Kindeken heeft er de handjes geleid, Zoo wit jn zijn koolzwarte liandiyj. Want Jesus en js er nooit bange geweest Voor die Hem oprechtlijk minnen: Hij ziet naar geen blankheid van buiten het meest Hij ziet naar de blankheid van binnen. fr. Jos. M. v. W. (Msb.) V QEZBQEND JAAR. In velerlei opzichten mogen wij met dankbaarheid terugzien op het jaar, dat zoo pas is verstreken. Voor ons land in het bijzonder was 1909 een gezegend jaar. De hoop van het Nederlandsche volk, dat met verlangen uitzag naar een telg uit het aan ons zoo nauw verbonden stamhuis van Oranje, ging in blijde ver vulling bij de geboorte van prinses Ju liana De nationale welstand, die door de cri sis ten vorigen jare in het gedrang kwam, ging niet achteruit, integendeel nam toe. En de algemeene verkiezingen in 1909 lieten de zege aan de partijen der rech terzijde, die ook in het bestuur van Staat de Christelijke beginselen willen zien toe- Het voortreffelijk Kabinet-Heemskerk bleef alzoo aan het roer. Door den plotselingen dood van mi nister Bevers; door de ontslagname van minister Sabron, en door het vertrek van minister Idenburg, die tot het hooge ambt van Gouverneur-Generaal van Insulinde werd geroepen, kwam er weliswaar ver andering in de samenstelling van het Ka binet, maar bekwame, kundige mannen werden gevonden, die, berekend voor hun taak, waardige opvolgers zijn hunner voorgangers. Het behoud van ons Christelijk mi nisterie en de geboorte onzer Kroon - prinses dat zijn wel de twee gebeurte nissen in het afgeloopen jaar, die ons voor Nederland het meest tot vreugde stemmen, Woelde en gistte het in het buitenland, ja dreigde uit het Oosten zelfs ieen oogenblik oorlogsgevaar, Nederland bleef het land van rust en orde onder het zegen rijk bestuur van Koningin Wilhelmina. En ook voor groote rampen, als b.v. de Zeeuwsche watersnood, in 1903, ble ven we'dit jaar gespaard. In een volgend artikel hopen we na te gaan, wat 1909 het buitenland bracht, België. Het Huwelijk van Prins Albert. De „Liberté" van Gent heeft een ar tikel gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat het huwelijk van prins Albert bij ko ninklijk besluit had moeten worden goed gekeurd, een besluit dat echter nooit is verschenen. Het blad voegt er nog aan toe, dat^ wanneer dit besluit bestaat, het onmid dellijk moet worden bekend gemaakt; zoo niet, dan behoort de regeering zoo spoedig mogelijk de goedkeuring der beide Kamers te vragen om voor den ko ning geworden prins een onverdiende -vervallenverklaring te voorkomen. De „Soir" bevestigt dat het besluit niet bestaat en dat de toestemming der Kamers strikt noodzakelijk is. Bij het Te Deum in de St Gudulakerk te Brussel, bevond de Koning zoo meldt de Nieuwe Gazet dat hij het papier vergeten had waarop hij het ant woord geschreven had dat hij aan kar dinaal Mercier doen moest, na defcjes aanspraak. De koning sprak dan, .zooals men gewoonlijk zegt, voor de vuist en zjijn antwoord was zeer goed. Na de plechtigheid werd den secretaris des ko- nings door een afgevaardigde van het Staatsblad de tekst van het antwoord gevraagd, om het in dat officieel blad te drukken. Men zocht naar het geschre ven antwoordhet was niet te vinden. Op de hoogte gebracht van de verle genheid waarin zijn secretaris verkeerde schreef de vorst met eigen hand de woorden die hlij uitgesproken had, en 't was deze kopie, die naar het Staats blad gebracht werd. De letterzetters heb ben dit koninklijk handschrift laten in- 'Üte Met prijkt 4,0, TOMEtete' Amerika. Rijke Dames en Naaisters. Onder de schatrijke dames van New- York is de „democratie" tegenwoordig zeer in de mode en zij hebben nu partij gekozen voor werkstakende blouse-maak sters. Mej. Annie Morgan, dochter van den vermaarden „milliardair" Pierpont, den opperheer der „trusts", is zelfs voorzit ster van die meisjes en de ziel der werk staking. In kostelijke auto's en niet min der kostbaar bont reden Woensdag de „dollarprinsessen" naar het Oosteinde stad, waar genen wonen en werken, ter bijwoning van eene door Annie belegde samenkomst. Laatstgenoemde verklaart, dat de werkstaking zich zal uitbreiden en moet uitloopen op dé stichting eener goed georganiseerde naaistersvereeni - ging. Haar vader, hoewel haar denkbeel den niet beamende, Iaat haar begaan. Men beweerde dat hij haar onterven zou maar integendeel: met Kerstmis heeft hij haar een „koninklijke" chèque vereerd, ofschoon wel wetende dat het bedrag den naaistertjes te stade zou komen. Portugal, De Watersnood. Vooral de beide provincies Entre Douro e Minho en Traz-oz-Montes hebben ge leden. De kans dat er nog iets terecht komt van den oogst in 1910 is zeer ge ring, daar de velden nog een voet hoog onder water staan, zoodat het maanden kan duren, eer de boeren er aan kun nen denken, nieuw zaad in de voren te strooien. En het gevolg zal zijn de on dergang van talrijkekleine grondbezit ters, indien de regeering niet krachtiger De dam, die langs de Taag is aangelegd, om dè perceelen langs de rivier te be schermen ,is doorgebroken, zoodat het groote vruchtbare dal in een onafzien baar meer is veranderd, waaruit hier en daar de kale muren van een half ver woeste boerderij omhoog steken. Ook de veestapel heeft ernstig geleden, hoewel meer dieren gered zijn, dan men aanvan kelijk dacht Zoo stonden b.v. een vijf tigtal paarden ruim 48 uur tot aan den hals in het water en konden toch ten slotte nog op het droge gebracht wor den. Hoeveel menschen verdronken zijn, is nog altijd niet uitgemaakt, men schat hun aantal op een goede vijftig. De hoofdstad heeft niet veel van het noodweer te lijden gehad. Hoewel het den geheelen dag regende, de storm wel eenige materieele schade aanrichtte en enkele laaggelegen straten onderliepen, kreeg de bevolking der hoofdstad tocb niet den indruk,- dat het land door een onheil getroffen werd. Men begon eerst iets te vermoeden, toen geen enkele trein meer binnenkwam, de uitgaande terug moesten keeren, daar zij niet verder kon den en de telegraaf niet meer werkte. De werkelijke omvang van de ramp is nog slechts zeer globaal te berekenen, daar nog voortdurend nieuwe Jobstijdin gen Lissabon bereiken. Aangezien de Taag voor een groot ge deelte door vlak land stroomt, had het wa ter voldoende gelegenheid om zich te ver spreiden, zoodat de hoofdstad voor over strooming bewaard bleef. Katholieke afgevaardigden. Door de verkiezing van baron De Wijkerslooth is het aantal Katholieke leden der Tweede Kamer tot 26 gestegen een cijfer, dat we ook bij de verkiezingen in 1888 verkregen, maar sindsdien niet meer haalden. Evenwel niet precies dezelfde districten van 1888 zijn thans door Katholieken ver tegenwoordigd. Er zijn enkele afwijkingen. Katholieke afgevaardigden hadden in 1888 en hebben ook nu: de 11 districten in Noord-Brabant, de 6 in Limburg, verder Nijmegen, Druten, Rheden, Almelo, Hon- tenisse, Haarlemmermeer en Wijk bij Duurstede. Katholieke afgevaardigden hadden in 1888 en hebben thans niet Loosduinen en Doetinchem, terwijl de districten Bever wijk en Eist nu wel, in 1888 niet door de Katholieken werden vertegenwoordigd. Huldeblijk Mr. van Leeuwen. Een commissie uit dén Amsterdam - ss'i.ffl Baai teiaftgfis j#t jmmèsi.- rurier en Fabius, heeft onder de raads leden e en lijst te laten circuleeren voor de aanbieding van een souvenir aan burge meester van Leeuwen. Alle raadsleden, de soc.-democraten uit gezonderd, waren onmiddellijk bereid hun medewerking hiervoor te verleenen. Het aan te bieden-souvenir zal bestaan uit een kunstvoorwerp. LEIDEN, 5 Januari. Burgemeester van Leiden. Zijn wij goed ingelicht, dan zou voor de opvolging van wijlen mr. N. de Rid der als burgemeester van Leiden ernstig in aanmerking komen, de heer dr. M. A Brants, burgemeester van Schiedam. (Centr.) Rijn-Schiekanaal. Bij Kon. besluit is bepaald dat voor de omlegging van het Rijn-Schiekanaal buiten Leiden ten algemeene nutten en ten name van de provincie Zuid-Holland zullen worden onteigend de eigendom men in de gemeenten Zoeterwoude, Lei den en Leiderdorp, die worden aange duid in het plan en de kaarten, welke op de secretariën der genoemde gemeen ten en op de provinciale griffie van, Zuid-Holland ter inzage hebben gelegen. Mej. S. C. M. van Huystee alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Aloysiusschool, Westerstraat 202 212, te Amsterdam. Aan de telefoon alhier zijn aange sloten onder no. 955 Mevr. J. Wiggers van Kerchen-Stelfing, Noordeinde 1 no. 956 Gebrs. Rodbard, Donkerste !0; no. 957 J. Schuitemaker, Morschweg no. F. 83no. 958 A. Kellenaers Jbzn., Jan van Goyenkade 8no. 959 J. S. Surie, Witte Singel 66 en no. 961 "B. Piët, kap per, Hoogewoerd 20. De beëediging van de bij het ,4e Regiment Infanterie alhier tot reserve- ,2e luitenant benoemde vaandrigs K. A. H. Coebergh, J. H. van der Meer en A. J. Fock, zal den 15den Januari a.s. plaats hebben. Op den 13en Januari a.s. zal het 24 jaren geleden zijn dat onze stad genoot, de heer H. H. Hommes, sergt.- majoor-instructeur bij het 4e Reg. Inf. alhier, in militairen dienst trad. Hem zal bij deze gelegenheid de zil veren medaille worden uitgereikt. Bij de uitvoering van het oratorium „Judas Maccabëus" door de gemengde zangvereeniging Polyhymnia te Delft op 11 Januari zullen o.m. hare medewer king verleenen de dames Coba Riedel en Harry van der Horst, beiden alhier onderscheidenlijk als sopraan en alt. AARLANDERVEEN. Toen de visscher G. K. laatstleden Maandag met dezegen aan het visschen was, haalde hij, be halve eenige visschen, ook nog een an deren waterbewoner op, nl. een jongen otter. Daar hij dezen verkocht voor 6.50 gulden, leverde zijn vischvangst hem dien dag een niet onaardig buitenkansje op. GOUDA. Dinsdag 11 Jan. a.s. zal de verkiezing plaats hebben van twee leden van den Qemeenteraad, wegens het be danken van hen heer Vingerling in dis trict I en van den heer Dercksen in district II. In de vact.-Dercksen werd door de R. K. Kiesvereeniging candidaat gesteld de heer L. J. Jaspers. Het is zoo goéd als zeker, aat de anti-rev. een candidaat zullen stellen in het Ie district daar de heeren Vingerling en Dercksen beiden behooren tot de anti-rev. partij. Aan het Centraalbureau der Staats spoorwegen te Utrecht is gistermiddag aanbesteed bestek no. 1204: het maken van grondwerken enz. langs de Kruis vaart op het station Utrecht. Begroo ting f 7000. Ingekomen 19 biljetten. Laagste inschrijver H. J. Nederhorst Jr., alhier f 5840. HAZERSWOUDE. Eergisteren is een ijzeren aak geladen met cement, zand en schelpen van den metselaar G. L., in den Rijn gezonken; het ongeval werd veroor zaakt door dat een der Volhardingbooten het vaartuig snel voorbij voer, en daardoor het schuitje vol water liep, De schade bedraagt ruim 30 gulden. Op de gistere na vond gehouden veiling der V, P. N. werd voor de eieren besteed f 6 tot f 6.20 de 100 stuks, er waren er ruim 400 aangevoerd. HILLEGOM, Aan de openbare school alhier is tot tijdelijk onderwijzeres be noemd mej. Groustra van Haarlem. HOOGMADE. Dinsdag 4 Jan. werd de bijna geheel verbouwde R. K. school alhier voor goed in gebruik genomen. Onder leiding van den heer van der Laan, architect te Leiden, ïs door de: aannemers H. Verbij en C. Hillebrand timmerlieden en J. Jansen, metselaar^ allen te Hoogmade, het oude gebouwv dat door het voortdurend toenemen der schoolbevolking te klein was geworden, veranderd in een flink gebouw met vier ruime lokalen, die in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoen. Mag een woord van lof niet onthouden worden aan architect en aannemers ook de hee ren F. Otte, schilder te Hoogmade, Cas- telein te Leiden (^tucadoorswerk) die-i nen voor de verdere afwerking gepre zen. Zij bouwden een school, die in alle opzichten een sieraad voor Hoogmade ja voor geheel Woubrugge mag worden genoemd. Moge zij daar lang staan, tot heil en zegen van Hoogmade's Katho-; lieken, maar ook als bewijs, dat de Katho tholieken nooit terugschrikken voor of fers, waar het geldt de bevordering ep" öen bloei van het Katholiek onderwijs. KATWIJK. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de echtgei. noote van den milicien uit deze; gemeente J. Snijders van het 4e Reg. Infanterie vergoeding ingevolge art .113bis der Militiewet toegekend tot een bedrag van f 0.50 per dag, voor den tijd welkenj deze milicien voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is. L1SSE. Gisteravond hield de R. K. kiesvereeniging hare jaarvergadering, die goed bezocht was. De waarnemende1 voorzitter ,de heer J. Pijnacker opende met den Christelijken groet de vergade ring en wenschte de leden bij het begin van het jaar een gelukzalig nieuwjaar. Daar de secretaris nog afwezig was, volgde eerst rekening en verantwoording van den penningmeester. Uit dit verslag bleek dat de ontvangsten, inclusief het saldo van het vorige jaar, hadden bedra gen de som van f 187.26 en de uitgaven f218.501/2, zoodat er een nadeelig saldo was van f31.241/2. Uit het verslag van de leesbliotheek bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen f 94.85Y2 en de uit gaven f87.24i/2, zoodat dit sloot met eeq voordeelig saldo van f7.61. Tot verifica teurs werden benoemd G. v. Noort en C. v. dLans. Thans was aan de orde het kiezen van vier bestuursleden en wel als vervolg van de vorige vergadering. Uit een negental! candidaten was de uitslag dat gekozen! werden de heeren M. Beelen, P. Suiker- land, P. van Bezu, en H. Verdegaal, welke laatste echter zijne benoeming niet kon aannemen, waarop een nieuwe stem ming volgde. Daar op de vorige ver gadering gekozen heer N. Dames be dankt had, moesten er thans nog twee le den gekozen worden. Gekozen werden de heeren Promis en bij herstemming de heer J. v. Zoel en. Inmiddels was nu de secretaris, dep heer C. G. Schraag ter vergadering ge komen en bracht intusschen zijn goed uit gewerkt jaarverslag uit, waaruit bleek,- dat er in het laatst afgeloopen jaar we gens groote er. kleine verkiezingen veel werk door de vereeniging was verricht. Met eenige welgekozen woorden dank te hem den voorzitter. Op voorstel van den heer P. Warmerdam werden de af getreden afgevaardigden, de heeren j. Pijnacker en C. Langeveld bij acclamatie herbenoemd. Evenzoo ging het met de verkiezing der afgevaardigden naar Kat wijk-Leiderdorp. Als afgevaardigden voor den Prov. Bond werden gekozen de hee ren A. F. M. Plieger en P. Warmer-J dam. De heer C. Langeveld zal a. s. Zondag op verzoek des voorzitters nog assisteeren in de bibliotheek. De voorzitter wenschte dat zich eeni ge leden zouden aansluiten bij de propa- gandaclub. Vooral met het oog op den korten tijd dien nog maar rest om dq kiezerslijst aan te vullen. Medegedeeld werd dat ongeveer half Februari een spreker zal optreden voor de vereeniging. Van de rondvraag werd geen gebruik' gemaakt. De voorzhter dankte met eenige goed gekozen woorden de aftredende be-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1