12 Daar is nu weer iets, dat werkelijk de buitengemeenste lijkt van alle jongste uitvindingen een toestel om dingen, personen of zaken, die heel ver van ons zijn (zeg b.v. in een andere stad, in een ander land zelfs) eenvoudig door middel van een draad zooals bij de telegraaf of de telefoon, op een andere plaats in al hun bewegingen en vormen te doen zien. Men kan zich haast niet duidelijk genoeg uitdrukken om dit wondere toestel, waarvan men op deze pagina een tweetal foto's van onderdeelen ziet opgenomen, te beschrijven, zóó vreemd staan we er nog voor. 't Beste is te zeggen dat wat de telefoon is voor ons oor, zóó dit „televisie"-toestel zal worden voor het oog; zal worden, want het pas-geconstrueerde toestel is natuurlijk nog onvolmaakt, doch. de mogelijkheid van overbrenging van het gezicht is er al door bewezen. Kortelings en zoo duidelijk mogelijk beschreven is de werking ervan aldus een electrische lamp verlicht door middel van een spiegel zeer sterk het voorwerp dat op een andere plaats zichtbaar zal zijn. De lichtstralen vallen van dat voorwerp door een lens op een plaat, uit selenium-cellen samengesteld. Selenium is n.l. een metaal dat op een wonderbaarlijke wijze de lichtstralen ontbindt en om zoo te zeggen actief maakt, doordat in het selenium door verschillende stralen ook ^verschillende electrische stroomen ont staan. Die verschillende stroomen worden nu opgevangen, door een collector verzameld en gaan langs een gewonen telegraafdraad naar de plaats waar de „ontvanger" is opgesteld Stel, dat het beschreven toestel in Amsterdam staat, dan kan de ontvanger b.v. Ruhmer), nu eenmaal het beginsel is gevonden, zóo vervolmaakt zal worden dat men eens op spiegels of platen boven de tele foon dengene met wien men telefonisch spreekt, vóór zich zal zien Met de telefoon toch is het al eveneens gegaan. Toen het eerste in-, strum ent er was, vervol maakten andere uitvinders het toestel zóó, dat binnen weinige jaren de inge bruikneming voor de practijk volgen moest. Intusschen geeft dit wonder der moderne wetenschap wel voldoende aan, op wat hoogen trap de kennis der natuurkrachten en vooral de vernuftigheid der uitvinders om die krachten aan te wenden, tegenwoordig staat. Zelfs al zou de practijk des levens aan zulke uitvin dingen niets hebben, zou een en ander toch reeds merkwaardig genoeg zijn om algemeen te worden bekend gemaakt. EEN NIEUW WONDER DER MODERNE WETENSCHAP een der platen met selenium-cellen, de z g. „oogen" uan de nieuwe uituinding, die het mogelijk maakt in de uerte te zien op dezelfde wijze als de telefoon ons in de uerte geluid laat hooren. MR. S. A VENINQ MEINESZ. Op den tweeden Kerstdag"ouer:eed opzij landgoed bij Amersfoort deze oud-burge meester uan Rotterdam, daarna uanjAm- sterdam, een merkwaardige figuur onder de liberalen uan ouden stempel. De heer Vening Meinesz was in 1833 te Harlingen geboren, uan 1881 tot 1891 burgemeestei uan Rotterdam, en ueruolgens tot 1901 bur gemeester uan Amsterdam. Fries uan ge boorte, toonde hij zich steeds een^man uan onuerzettelijken'wii.;f PASTOOR B. C. VAN STRAELEN, f in den ouderdom uan 77 jaar deze week te Katwijk ouerleden. Pastoor uan Straelen was een welbekende figuur onder de clerici uan het Bisdom Haarlem, die ook bij an dersdenkenden in hooge achting stond.Lange jaren was de ouerledene herder uan Kat wijk aan Zee geweest, waar hij sinds eenigen tijd een weluerdiende rust genoot. Een nieuu; wonder der moderne wetenschap. oderne techniek en uit- vinders-kunst staan nu werkelijk voor niets! Wat in wonderboeken uit onzen jongenstijd als utopie beschreven was, dingen uit een wereld van onmogelijk heden, dat alles wordt moge lijk in onzen tijd Varen onder zee, vliegen door de lucht, de telegraaf en de elec trische spoorweg, zelfs telegra feeren zonder draad, de telefoon en hare popularisatie, het zijn alle reuzenschreden öp den weg van den vooruitgang der uitvinders kunst en de toepassing der weten schap op ons dagelijksche leven, en schreden zóó enorm en zóó spoedig achter elkander gezet, dat ons bij het nadenken daarover 't hoofd omloopt. En telkens komen er zoo weer nieuwe dingen bij. EEN REUZENBRAND TE LONDEN een kijkje op de uerwoestinp uan het Warenhuis Arding in de wijk Clapham Junction te Londen. De brand kwam aan door hef breken uan een electrische lamp te midden uan een uoorraad cellu- loïde-artikelen, en acht menschen, allen bedienden uan het Warenhuis, lieten hun leuen in den uuur- poel terwijl uele andere gewond werden. De schade Wordt op 300.000 pond sterling geschat. EEN NIEUW WONDER DER MODERNE WETENSCHAP: het apparaat uoor uèr-zien: de lamp, de spiegel, en het uoorwerp dat door den electrischen stroom op een andere plaats zichtbaar wordt gemaakt. te Rotterdam staan. Daar gaan de afgezonden elec trische stroomen door een toestel dat in omgekeerde volgorde eenigszins iden tiek is met den afzender. De stroomen komen weer terecht in cellen van sele nium, en worden daar omgezet in lichtstralen die dus op dit selenium te voorschijn komen. Die laatste selenium-cellen noemen de uitvinders dan ook de „oogen" van het wonder kunstige apparaat. Reeds heeft men op deze wijze op groote af standen letters, cijfers en andere sterk belichte voor werpen zichtbaar gemaakt langs den telegraafdraad En er valt niet aan te twijfelen dat deze wonder bare uitvinding (die zoo als meer gebeurt, weder door twee uitvinders haast ter zelfder tijd is gedaan door den Franschen Rig noux en den Duitschen

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 4