Gratis en zonder eenige prijsver- hooging. Geïllustreerd Zondagsblad, Geïïlusteerd ZONDAGSBLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ie Jaargang. No. 76. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Woensdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. r\e krachtige steun dien wij tot heden ondervonden van de Katholieken van Leiden en Om streken, zich uitende in een steeds grooter wordend aantal abonne menten, heeft ons doen besluiten DE LEIDSCHE COURANT te ver beteren en verder uit te breiden. Het Zondagsblad dat bij onze Lezers reeds zoo'n gunstig onthaal ten deel viel, zal namelijk uitgebreid worden tot een in beeld weergevende, alles wat in de afgeloopen week voor bizonders is voorgevallen, bovendien bevattend een uitvoerige Kinderrubriek, een Schaakrubriek, enz. enz. Het is voor een ieder duidelijk, dat dit voor ons belangrijke kosten medebrengt, daarom verwachten en vertrouwen wij ook van onze Lezers dat zij ons daarin eenigszins tegemoet komen. En ieder Lezer of Lezeres kan daartoe' een steentje bijdragen, als hij of zij ons Blad bij anderen aan beveelt, daardoor medewerkt ons abonnementental uit te breiden, zoo dat ieder abonné een nieuw abonnement aanbrengt. Bovendien kan men ons steu nen door onze adverteerders te bevoordeelen en aan te bevelen. Te beginnen met a. s. VRIJDAG en vervolgens iederen ZATERDAG ontvangen al onze abonné's het belangrijk DE DIRECTIE. EStelggië. Gistermiddag heeft de Kamer Behan deld de vaststelling van de civiele lijst voor koning Albert, ten bedrage van 3.300.000 francs en het te zijner beschik king stellen van de koninklijke palei zen. De afgevaardigde Janson wenschte, dat een inventaris werd' opgemaakt van de in die paleizen aanwezige meubels ,en schilderijen die staatseigendom zijn. De Minister van Financiën antwoordde hierop dat de koning de eerste zou zijn om zulk een inventarisatie te wenschen. 'In de commissie had de minister ver klaard, dat alleen de' meubels, die in (den laatsten tijd door Leopold II ge kocht waren, uit de paleizen weggehaald1 waren. De meubels, die er zich reeds bevonden tijdens het leven van Leopold I, zijn op hun plaats gebleven. De mi nister heeft jdeze feiteji ku^eii .vast stellen door de registers der rekenkamer te raadplegen. De socialisten vroegen vermindering van de civiele lijst, daarbij Nederland als voorbeeld aanhalend1. Frankrijk. Volgens nieuwe statistische gegevens heeft een wettig gezin in Frankrijk ge middeld 2.2 kinderen. Een medewerker van de „Siècle" heeft nu een onderzoek ingesteld naar de ge zinnen van beambten, die minder dan 2000 frcs. inkomen habben. De straat vegers hebben 2.22 kinderen, de hout vesters 1.92, praefectuur- en gemeeiTte- ambtenaren 1.59, belasting-beambten 1.52, postbeambten 1.46, de beambten verbonden aan Openbare Werken 1.33 en de douaniers 0.80. Het dagloon dezer beambten bedraagt gemiddeld 3 frcs. De schrijver van het artikel stelt nu voor naar gelang van het aantal kinde ren financieel te steunen. Dit zou vele millioenen kosten, maar aanspraak kun nen maken op den titel van een kraëh- tigen maatregel. De „Radical" deelt nu mede, dat ver schillende gemeenten r^ëds dergelijke maatregelen getroffen hebben. Sommige gemeenten geven liaar werklieden voor elk kind een jaarlijksche bijdrage van 50 frs., andere geven ieder kind dat een gemeentewerkman tot vader heeft, bij de geboorte een spaarbankboekje met 100 frs. en een jaarlijksch ge schenk van 10 frs. Rijkspostspaarbank. In tegenstelling met zijne maandelijk- sche bekendmaking, dat de spaarbank boekjes ter verificatie en rentebijschrij ving elk jaar worden ingewacht in de maand, waarin ze werden uitgegeven, brengt de Directeur der Rijkspostspaar bank thans ter algemeene kennis, dat boekjes in de maand' Januari uitgege ven', niet tot bovengenoemd doel mo gen worden ingezonden, zonder dat de inlegger daartoe uitdrukkelijk door hem is uitgenoodigd. Hij vestigt voorts de aandacht der in leggers er op dat, mochten in de maand Januari a.s. toch boekjes ter rentebij schrijving worden ingezonden, zonder uitnoodiging zijnerzijds, deze, door bui tengewone werkzaamheden welke in die maand aan de Directie te verrichten zijn noodzakelijkerwijs geruimen tijd onbe handeld zuilen moeten blijven. Burgemeester van Leeuwen. Blijkens een bericht in de Staatscou rant van gisteravond is bij Kon. besluit aan Mr. W. F. van Leeuwen, op zijn verzoek met ingang van 16 Jan. 1910 eervol ontslag verleend als burgemees ter van Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienstenj door hem in die betrekking bewezen. LEIDEN, 29 December. Kunst en Beschaving. Op de tweede winterlezing van het plaatselijk Comité der Kath. Soc. Actie hield de heer P. J. Perquin, architect te dezer stede eene inleiding over bo venstaand onderwerp. Er zijn vier kunstenmuziek', bouw kunst, beeldhouw- of sierkunst en schil derkunst. Dicht- en voordrachtkunst zijn onder muziek te rangschikken. Spreker zette de grondbeginselen en ontwikke ling dezer kunsten uiteen, om vervol- gnes te betoogen, dat de kunst onaf hankelijk is van den graad der bescha ving der volken. Niet de graad1, wel de aard van ont wikkeling oefent invloed uit op de kunst. De kunst is eene zielsrichting, die verschillende vormen aanwendt om be grepen te worden. Alle kunstenaars 'dichters, beeldhouwers, bouwmeesters, enz. geven uitdrukking van hetzelfde ge voelen, dat in hen sluimert. Iedere kun stenaar heeft een hem eigen taal, die echter door eenzelfde emotie veroor zaakt wordt. Er is één kunst, die ech ter verschillende vormen aanneemt om in te werken op den menschel ijken geest Als jn één geheel die p^qrscli&id^iie, vormen tot uiting komen, maakt dit den levendigsten en duurzaamsten indruk op ieder denkend mensch. De onderlinge overeenkomsten, die tusschen de kunsten bestaan, werden vervolgens door spr. aan de hand van voorbeelden voor zijn gehoor duidelijk gemaakt. De duur van een kunsttijldperk doet niets af van zijn waarde. Voor den tegenwoordige^ kunstenaar zijn de om standigheden niet gemakkelijk. Zij heb ben te kampen met vooroordeelen en oude gewoonten, ofschoon anderzijds de gave voor beredeneerd oordeel en ge voel voor het schoone niet verdwenen is. De belangwekkende uiteenzetting van den inleider, op heldere wijze door voor beelden verduidelijkt, vond een dankbaar en aandachtig gehoor. Nadat de vragen van eenige aanwe zigen waren beantwoord, werd de ver gadering met een dankwoord aan den spreker door den waarnemenden voor zitter gesloten. De zangafdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zal op haar 103e uitvoering op 5 |anuari a.s., onder leiding van haar direc teur Daniël de Lange, in de Stadsge hoorzaal alhier uitvoeren„Missa sine nomine" van Palestrina, „Fest und Ge- denksprüche" van Joh. Brahms, „Der Abend" en „Hymne" van Richard Strauss, resp. voor 4-, 8- en 16-stemmig koor a capella. De violist Heinrich Fiedler zal zich op dien avond als solist doen hooren met Bach's „Ciaccona" en Mozart's „Adagio" (E-dur) en „Menuet". het geven van van een cursus in de ziekenverpleging aan de Rijksuniversiteit alhier, Dr. E. Gorter. Bij beschikking van Minister van Binnenlandsche Zaken zijn, voor het tijd vak van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1910, benoemd tot prosector bij de anatomie aan de Rijksuniversiteit alhier, de heeren J. W. P. Fransen, A. J. F. Oudendal, W. De Jong en J. J. Brutel de la Rivière. ALPHEN AAN DEN RIJN. Heden werd door den Heer Hoogeveen uit Lan- geraar, bij de politie aangifte gedaan, "dat van zijn rijwiel was ontvreemd de acyte- leen lantaarn, ter waarde van Ï7.50. De vermoedelijke daders waren 2 schippers- jongens, het rijwiel stond voor het winkel raam van den Heer $aart. Naar wij uit goede bron vernemen zullen de tooneeluitvoeringen der Si Jo seph vereeniging gegeven worden op 9 en 10 Januari a.s. opgevoerd zal worden het zoo gematig bekende Drama Alexi us" of de Verborgen Diamant, wat voor de leden en het publiek weer een paar aangename en genotvolle avonden belooft. GOUDA. De commissie van bijstand in het beheer der stedelijke lichtfabrieken heeft aanbesteed: het maken van den on derbouw voor de Electrische Centrale (waarvoor te verwerken o.a. ruim 700 pa len, 350 M3. beton en 100 M3 wetsel- werk.) Laagste van de 12 inschrijvers was de heer Nieuwenhuizen, Rotterdam, voor f 16,634. HAARLEMMERMEER. Vanwege de afdeeling van „Het Witte Kruis" wordt, met flinke deelneming, te Hoofddorp een cursus gehouden voor eerste hulp bij on der op gister door B. en Ws. van Leiden, gehouden Open bare Aanbesteding van: (bestek 3) Het leveren van Ourthe- of Melaphier- en Lavakeien (in 2 perceelen). Inschrijvers: Melaphier- Ourthe- Lava. fa. M. Luijten, Lekkerkerk. f f f 64,49 F. Engers, Amsterdam. - 82,65 - - F. Michels, Anvernach a/R. - - - 64,49 H. Bomert, den Haag. - - 75,39 - E. Janssen, Luik, - - 72,- M. Luijten, Lekkerkerk. - 79,63 - 79,47 - id. id. Duitsche grèskeien -70,43en- 66.43 E. van de Wall, Rotterdam. - - - 67.40 Van Kan Co., Venlo. - 78,50 - 70,50 - Van Koppenhagen Co., Utrecht. - - 91,50 - 64,25 A. J. Henneveld, 's Hage. - - 68,63 - (Bestek 4) Leveren van Straatklinkers en Metselsteen (6 perceelen). perc. 1 2 3 4 5 6 A. P. Heynis, Arnhem. f 17,— f f f f f A. W. Burgers, Weurt. - 17.— - - - - - M.J. v. Löbensels, Arnhem f 17.en 16.50- - - - F. Los, Montfoort - - 10,44 - 10,14 - 11,44 - 8,24 - 9,44 H. Brunt JrWoerden. - - - 10.09 - - 7.79 - 8.79 K. Jansen, Nijmegen. - 17,25 - - - - - C. Mijnlieff, Nieuwerbrug. - - 10,75 - - - - H. de Vries, J., Zoeterwoude. - 15,95 - - - - - P. Fontein Zn., Leiden. - 17,- - - - - Metselmaterialen, Haarlem, - 16.99 - - - - - fa. Wernink Zn., Leiden. - 17,15 - - - - - fa. Pieck Wernink, Alfen a/R. - - 11,95 - 13,95 - 14,95 - 8,95 - 9,95 S. W. N. Arntz, Nijmegen. - 16,50 - - - - - Terwindt Arntz, Millingen. - 16,75 - - - - - R. Jansen, Nijmegen. - 16,75 - - - - - V. Glabbeek Arntz, Nijmegen. - 16,55 - - - - - fi. Hoos Zn., Leiderdorp. - - 11,75 - 13.- - - G.J. W. Koolmans Beijnen, Montfoort. - f9,40en8,80- - - (Bestek 5) Het leveren van Kiezelzand en gewasschen grind (2 perceelen). Zand Grind fa Wernink Zn., Leiden. f 2,58 f 2.93 Van der Valk, Leiderdorp. - 2,40 - 2,98 J. Omtzigt, Zoeterwoude. f2,70(?) C. Schippers, Amsterdam. - 2,25 - 2,65 Het hoogheemraadschap van Rijn land heeft bekend gemaakt, dat de ver ordening op de duinen, welke met Febr. a.s. van rechtswege zou vervallen,' bij besluit van de daarbij betrokken colleges met zes maanden verlengd is. Door de Haagsche Tramwegmaat schappij worden onderhandelingen ge voerd tot aankoop van de lijn Den Haag Leiden, van de IJssel-Stoom tram wegmaat schappij. Het doel is, deze lijn dan binnen niet al te langen tijd te electrificeeren en als electrische tram in exploitatie te brengen. Bij Koninklijk besluit is bij het 4e Regiment Infanterie gepasporteerde sergeant E. Ring benoemd tot reserve tweede-luitenant bij het 31e Landweer district. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Dee. 1910, benoemd tot assistent, belast met gelukken. Voorts heeft de afdeeling be sloten de wijkverpleging ter hand te ne men, aanvankelijk voor de dorpen Hoofd dorp en Nieuw-Vennep, elk met een om geving van 3 kilometer. i— In h et Noordelijk deel der gemeente worden reeds verschillende g&ouwen verlicht door middel van brongas, dat de bodem daar overvloedig oplevert. Het stoomgemaal „Lijnden" is ook reeds ge heel van deze verlichting voorzien. Thans heeft men te Burgerveen, dus in een heel ander gedeelte van den polder, boringen verricht voor rekening van den heer J. de Graaf tot het verkrijgen van gas. Deze zijn uitstekend geslaagd. HAZERSWOUDE. Tot machinist aan de nieuw op te richten coöperatieve Maalderij te Bleiswijk is benoemd Ch. Verheul. Op de veiling der V. P. N. in café Boers waren gisteren avond aan- .321) £jeren. Er iyer.d besteed f 5.75 tot f 6.50 de 100 stuks. i Ook waren er eenige stuks pluimvee. KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar alle waarschijnlijkheid zal met het afzanden der gronden in de Paw, van den Heer H* te Noordwijk, een aanvang worden ge maakt Steeds worden voor dat doel in de Paw en De Mient opmetingen gedaan Een besluit kan echter over ongeveer 3 weken pas genomen worden. tMet ingang van 1 Jan. a.s. is met de tijdelijke waarneming van Inspecteur van politie belast de Heer H. Vooijs,- thans bode ter secretarie alhier. Door de bakkers alhier is, even als op de Kerstdagen, besloten, ook op Nieuwjaarsdag niet te bakken. LISSE. Het „Ondersteuningsfonds bij Ziekten" zal hare jaarvergadering hou den op Zaterdag 22 Januari, des avonds 7 uur in de Witte Zwaan. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening van den penningmeester. 4. Bestuursverkie zing. Aftredend1 zijn de heeren M. v. d. Veld, L. Kaptein, en J. H. Verbrugge., 5. Mededeelingen. 6 Rondvraag en slui- ting. Door B. en W. is kennis gegevep dat de Bloemistenpatroons voor 15 Jan'. e.k. ten Gemeentehuize lijsten moeten inleveren waarop de namen hunner ar beiders met naam en voornaam moeten vermeld zijn, welke onder de termen) vallen kiezer tc zijn voor de Kamer van Arbeid voor de Bloembollenteelt. LEIDSCHENDAM. Maandag had een boterboer van Zoetermeer op den Broek- weg alhier, doordat een wiel van zijn wagen op een paaltje liep, het ongeluk, dat zijn wagen omviel. De voerman kwam wel niet onzacht ter aarde, doch had geen letsel. Een en ander berokkende hem plus minus f 5 schade aangebroken boterpotten, enz. Eenige behulpzame mannen hadden de wagen weer spoedig in zijn ouden stand verheven. De oorzaak van het onge luk was, dat zijn paard schichtig was geworden door 't passeeren van een ver huiswagen. NOORDWIJK. Donderdagmiddag om half 2 (30 Dec.) komt de Raad1 onzer gemeente in openbare vergadering bijl een. Te behandelen jpunten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3< Eindstemming over begrooting buiten gewone werken 1910. 4. Verzoek van| de heer A. van Leeuwen c.s. om ver gunning tot het leggen en hebben van electrische geleiding in en op de open bare wegen dezer gemeente. 5. Idem! van de Directie der Leidsche Lichtfa brieken. 6. Reclames "Hoofd. Omslagv 7. Supplement-kohier Hoofd. Omslag] 1909. 8. Rondvraag. OUDSHOORN. Maandag 1.1. voer den metselaar O. L., wonende te Koudekerk met een schuit geladen met bouwma terialen door de Rijn. Nabij de scheeps- makerswerf van den heer Th. Kempers gekomen zijnde, zonk het vaartuig door het inslaan der golvenhoewel er door den eigenaar belangrijke^ schade gele den werd1, kwamen e! gelukkig geenf persoonlijke ongelukken voor. Dade lijk werd door den scheepsmaker Kem pers begonnen met het lichten der schuit hetgeen spoedig gelukte. ROELOFARENDSVEEN. Zondag 26 en Maandag 27 Dec. j.l. des avonds 7 uur had in de St. Pancratiuszaal alhier de 2e uitvoering plaats van de Tooneel- club „St. Pancratius". Opgevoerd wer- denI. De herders van Bethlehem. Mysteriespel met zang in 3 bedrijven,. II. Jansen in octavo. Kluchtspel in één bedijrf. III. en IV. De eerste Kermis dag en de Gouden bruiloft in Kleidorp. Kluchten in één bedrijf. De tooneelstukken werden allen zeer goed uitgevoerd. Het talrijk opgekomen publiek gaf dikwijls door krachtig ap plaus zijn goedkeuring te kennen. T)e tooneëlclub „St. Pancratius" heeft waarlijk wel getoond dat zij over uit muntende krachten kan beschikken. TER AAR. Op Oudejaarsdag zal in de parochiekerk te Langeraar met een' plechtige H. Mis het 50-jarig zangers feest gevierd worden van den heer Corn. Hoogervorst Jacz., directeur van het zangkoor. Het is voorzeker een zeer zeldzaam voorrecht, dat deze nog steeds volijverige zanger geniet. Van harte wen schen wij den jubilaris geluk en spre ken den wensch en de hoop uit, dat op dit gouden, e^n diamanten feest mag volgen

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1