28 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 75. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/j cent. Dinsdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Duitschland. Op 63-jarigen leeftijd is overleden E. IVon Mendelsshon Bartholdy, van het bankiershuis Mendelssohn Cp. te Ber lijn. Hij had het voorrecht te Berlijn jiet meeste belasting te betalen. |D|e Jpod- jsche filosoof Mo zes Mendelssohn, Les- sing's Nathan der Weise,- was zijn over grootvader. Zelf was Ernst protestant. [Hij was ook familie van den compo- |nist. Bij keizer ^Wjlhelm stond de gestor vene zeer in den gunst. Hij verhief hem in den adelstand en maakte hem lid van het Pruisische Heerenhuis. Beléië. Het bidprentje van den koning. De tekst van het bidprentje van Leo pold II luidt als volgt: „Gelukkig zij ,die in den Heer ster- Ven. Van nu rusten zij van hun arbeid, (want hun-werken volgen hen. (Apoc. XIV, 13). Bidt voor de Ziel van Zaliger Z. M. LEOPOLD II, honing der Belgen en van den Congo, geboren te Brussel ,9 April 1835 en god vruchtig overleden op het paleis te Lae- ken, 17 December 1909, versterkt door 1de hulpmiddelen van onzé^TI. Moeder de JKerk. Heel het volk weende bitterlijk; en {na meerdere dagen geween|d' te hebben ■riepen zij uit: Hoe is gestorven die machtige man, die het volk van Israël jredde. (1 Mach. IX). Zijn wijsheid zal geprezen worden in groot getal en zij zal nooit in vergetel heid geraken. Zijn herinnering zal nooit Klit den geest der menschheid' gevaagd worden en zijn naam zal van geslacht tot geslacht herhaald worden. (Eccl. XXXIX 12, 13.) Denk gunstig over mij, mijn Ood, naar (alles wat ik voor dit volk heb gedaan(. (II Estr. V, 19.) GEBED. „Heer, wij smeeken U, verbreekt alle Banden van de ziel van Uwen dienaar, ppdat bij zijn opstanding in de glorie yand 'e verrijzenis, vereenigd met Uwe heiligen en TJw uitverkorenen, hij leve in den vrede van het eeuwig Levén|. Amen(. Barmhartige Jesus, geef hem de (eeuwige rust. (7 j. en 7 qu^dr.) R. I. P. Amerika. De ergste sneeuwstorm, die sedert d'e laatste 20 jaar heeft gewoed, heeft ge durende 2 dagen de Oostelijke Staten geteisterd. Er zijn drie dood'en en 1500 jdaklooztenj. Uit Chelsea in den staat Massachu- jseths komen tijdingen omtrent een vloed golf en zware sneeuwstormen. Te Phi ladelphia ligt de sneeuw 22 Engelsche duim dik. Te New-York zijh 15 dPoden. De dienst der spoorwegen en van te lefoon en telegraaf is gestaakt en het (aantal mpnschenlevens is nog niet be kend. Achttien menschen kwamen om bij een Storm in de nabijheid van New-York, Pp de hoogte van Boston leed een schoe ner schipbreuk. Men gelooft dat de be manning uit 12 personen bestaande, is [Vèróngêlukt. Vele kleinere ongelukken [worden vermeld. De totale schad'e welke [werd geleden wordt geschat op een mil lioen dollars,. Hudson-medaille. De gouden medaille, door 0 (Woodford aan H. M. de Koningin aan geboden namens het Hudson-Fulton-co- tnité, vertoont aan de voorzijde een voor stelling van Hudson en zijin matrozen, fdie op het dek van de Halve Maen twelke daarondefrl in 't klein is afgebeeld' in de verte de Hudson-rivier a,a|n|- jchouwen, met het omschrift: ontdek king van de Hudson-rivier door Henry tiydsqn A. D. 1609, De keerzijde vertoont een symboli sche voorstelling van het eerste ge bruik van stoom bij de scheepvaart op jde Hudson-rivier door Robert Fulton, de afbeelding van zijn stoomboot en van de eerste nederzetting aan de Hudson- riviér, Nieuw-Amsterdam, met de Holl. vlag, geflankeerd door het tegenwoor dige New-York met zijn hooge gebou wen. Het randschrift van den gedenkpen ning luidt: aan de Regeering der Ne derlanden van de Hudson-Fulton-Feest commissie 1909, ten teeken van vriend schap en waardeering. Bij de medaille behoort een fraai ge- calligrafeerde oorkonde, in bruin lede ren met goud versierden band' gebonden, en uitgevoerd als een midd'eleeuwsch ge- tjjboek. In dit adres wordt namens de Feest commissie door het uitvoerend comité betuigd dat d'e tegenwoordigheid bij de feestelijkheden van den Ned'erlandschen gepantserden kruiser „Utrecht" het ge schenk van het fac-similé, van „de Halve Maen", de aanwezigheid van de aan zienlijke delegatie van hooge ambtena ren en voornamelijk van particulieren, als vertegenwoordigers van de Neder- sche. Regeering en het Nederlandsche, volk, en bovenal de sympathiebetuigin gen van het Nederlandsche volk aan dat van Amerika overgebracht, zeer ge waardeerde blijken van vriendschap zijn geweest en dat de beide gebeurtenissen in $lit feest herdacht, veel hebben bij gedragen tot het verbinden van de Oude en de Nieuwe .Wereld. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken, dat de banden' van bloed en van traditie, welke beide volkeren verbinden, onverzwakt mogen blijven voortbestaan en dat op toekom stige internationale congressen in Ne derland beide natiën zullen samenwer ken om het geluk en den vrede van de geheele menschheid te bevorderen; Verzekeringswetgeving. Men meldt aan de „Rott." dat door de gecombineerde verg. van de antirev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje" en de afd. van het Ned. Werkliedenverbond „Pa trimonium" te Zaandam het volgende telegram aan dr. A. Kuyper werd ge zonden De kiesvereeniging „Ned. en Oranje" en de afd. „Patrimonium" te Zaandam, in gemeenschappelijke vergadering bijeen (Uwe Excellentie als leider der A.-R. partij haar onverzwakte gehechtheid betuigende) namen met dankbaarheid kennis van het krachtig woord in de Standaard van 8 Dec. 11., waarin ernstig werd aangedron gen, dat van Regeeringswege haast ge maakt zou worden met de sociale ver zekeringswetten. Hierop werd van dr. Kuyper het vol gende antwoord ontvangen: Aan kiesvereeniging en „Patrimo nium" mijn hartelijken dank voor zoo vriendelijk telegram en de daarin uit gedrukte gevoelens. Ik vertrouw ten volle dat Minister Talma u niet zal teleurstellen. Een Boerinnenpensionaat. Op een vergadering van geestelijke 'adviseurs van den Boerenbond te Noord Brabant was besloten aan boerinnen- meisjes de bestaande pensionaten af te raden en pogingen aan te wenden om pensionaten te krijgen, die zich uitslui tend bezighouden met de opleiding van boerinnen. Nu verneemt het „Weekblad N. C. B." dat zich reeds in het volgend jaar de Eerw. Zusters van de Goddelijke Voor zienigheid uit Munster zullen vestigen 'te Li erop en dat zij 'bereid rijn zulk een pensionaat adaar op te richten. De meisjes kunnen daar hare eenvou dige hoerendracht houden, 'tis frisch gezond gelegen, stadsche manieren Zijn ier verre, wereldsche vermaken brengen geen gevaar, enz. De bedoeling, schijnt te zijn, geeile vreemde talen te laten léerenwel her- ha lingsonderwijs, in lezen, schrijven, re kenen, les in de wellevendheid, het fat soenlijk tafeldienen, met de wasch om gaan en verder alles wat voor een goede boerin gevorderd wordt in keuken; ten stal, op veld en akker. Met den botijw is men zoover, dat 4e fundamenten lig gen, op welke in het vpprja^r verder Zjal Ayordep geleverd. LEIDEN, 28 December. De heer C. H. C. Ris, student in de medicijnen alhier, is door Z.E. den minister van Oorlog toegelaten tot een vrijwillige verbintenis als aspirant-reserve officier van Gezondheid bij het 4e Regi ment Infanterie. t Bij de oefeningen, welke op 5 Januari a.s. door de Artillerie alhier in garnizoen in den polder nabij Leiden zal gehouden worden, zal een detache ment wielrijders van het 4e Regiment infanterie worden beschikbaar gesteld. Op Zaterdag 8 Januari, 's morgens WK u., zal vanwege Rijnland in het Gemeenlandshuis worden aanbesteed het onderhoud gedurende 1910 van sluizen, bruggen en wachterswoningen en van het observatorium te Oudewetering. Gisteren herdacht de hee: Gh. F. Beek,' hoofdcommissaris van politie te Utrecht den dag, waarop hij voor 40 jaren voor het eerst bij de politie in dienst trad te Leiden. De heer Beek wenschtc den dag onop gemerkt te doen voorbijgaan. Van de in specteurs ontving de hoofdcommissaris een fraai bloemstuk. Op den wedstrijd in komische voor drachten cn duetten, uitgeschreven door de tooneelvereeniging ,-,Leo XIII"- te Pur- merend ter viering van haar eerste lus trum, verwierf de heer J. Giphart, alhier, in de afdeeling: kamische voordrachten, den 4en prijs, bronzen medaille, met ?,De ambtenaar van den Burgerlijken Stand." De jongens van de zeevaartschool te dezer steden thans weer met verlof te Haarlem verblijf houdende, waren Zon dagavond de gasten van den heer van Gasteren in den Schouwburg bij de voor stelling vaji Solser en Hesse. De heer N. D. Frankema, onder wijzer alhier, staat als eerste op de voor dracht ter benoeming van een onderwij zer aan de gemeenteschool te Leeuwar den. ALFEN A. D. RIJN. Zondagavond om streeks elf uur werden de bewoners der Dorpstraat opgeschrikt door het geroep van brand. In het perceel bewoond door den heer J. B. Bes woedde de brand. Door een ondoordringbare rook kon niemand naar binnen. Het geheele huis werd vol water gezet, zoodat alles ver nield werd. Daar het kantoor der Boerenleenbank er gevestigd is waren er vele benauwd voor hunne spaarpenningen. Verzekering dekt de schade. HAARLEMMERMEER. Bakker J. L. van Hoofddorp, is op den Sloterweg te Haarlemmermeer een ernstig ongeval overkomen. Rijdende op zijn bakkers wagen, werd hij onverwachts door een auto aangereden en in de wegsloot ge- slingjerd De wagen werd zwaar beschadigd en JL. erg gekneusd opgenomen en naar zijne woning te Hoofddorp gebracht. Wijl de inzittenden der auto bekend zijn, heeft men van 'dat ongeval aangifte gedaa'n. De secretarie van den Haarlemmer meerpolder, gevestigd in het hoofdge bouw van het Hofje van Staats aan den jansweg te Haarlem, zal worden ver plaatst naar Hoofddorp. Mej. S. C. Meijst, alhier is te Gro ningen geslaagd voor het examen vroed vrouw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Landverhu ring is hier aan de orde van den dag tegen woordig. Woensdag 5 Jan. a.s. zal in hótel De Roskam, 's morgens te 10.30 uur, weer zoo'n verhuring plaats hebben voor 5 jaren van 7 perceelen teelland aan den Molentuin. LISSE. De propagandaclub „St. Boni- faclus" vergadert Dinsdag 4 Januari des 's avonds 6 ure in het Bondsgebouw, gewone lokaal, waar alsdan een belang rijke agenda aan de orde is. De Tuinbouw-Onderlinge. NOORDWIJK. Donderdag, 30 Dec., 's avonds ten halfacht, wordt er in café „Het Fortuin" een vergadering gehouden, belegd door de Plaatselijke Ongevallen.! commissie van: „De Tuinbouw-Onder. linge vereeniging uit den Nederl. Tuin. bouwraad tot het onderling dragen van 't Bedrijfsrisico", of zooals zij kortweg heet: „Tuinbouw-Onderlinge" Secretaris der plaatselijke Commissie is de heer N. M. Alkemade. Al worden de leden der afdeelingen Noord wijk van „H. B. G." en „Alg. Ver voor BI. cultuur" meer speciaal uitge- noodigd, zoo hebben alle belangstellende toch vrijen toegang. Er zal een spreker optreden, die doel en streven uiteenzetten en erop wijzen zal, van hoe groot belang het is voor de bloembollenkweekers, zich aan te sluiten aan de Tuidbouw-Onder- linge. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat de zaal van den heer C. Gordijn aan staanden Donderdagavond eens heel goed bezet moge zijn. In ons Raadsverslag staat verkeerde lijk, dat de heer C. G.J. Alkemade, num mer één geplaatst werd op de voordracht voor één lid van het college van zetters. Nummer één plaatste de Raad den heer W. N. Alkemade, en nummer twee den heer C. G. J. Alkemade. SASSENHEIM. Van gemeentewege is aangewezen voor de lijkschouw geduren de 1910, de heer C. A. J. Quant, arts, alhier. WOUBRUGGE. Voor onze watermole naars is het dezer dagen nacht en dag malen. De vrouw van den molenaar v. H. alhier zou 2en Kerstdag 's middags, terwijl haar man even sliep, zijn arbeid verlichten, door de raderen boven in den molen even te smeren, hoewel haar man haar gewaarschuwd had daar nooit te komen als de molen maalde. Toch was zij zoo stoutmoedig dat te doen. Boven zijnde greep een der raderen haar rok, sleurde haar mede en slingerde moeder de vrouw eenige malen rond. Gelukkig was haar zoontje, een flinke opgeschoten jongen, bij haar; deze greep haar vast en redde zijn moeder van een wissen dood. De builen en schrammen zullen de huisvrouw des molenaars nog wel eenige weken herinneren aan haar roekeloos bedrijf. ZOETERWOUDE. Door het Rijk zijn van den landbouwer A. Oskam 3 run deren overgenomen, lijdende aan clinische tuberculose, tegen een schadeloossttelling resp. van f 120, f 130 en f 160. De dieren zijn gisterennam. per boot-ge legenheid vervoerd naar Rotterdam. Kerknieuws, Donderdag a. s. (e half 10 uur zal de plechtige uitvaart plaats hebben van den ZeerEerw. Heer B. C. v. Straelen, rustend Pastoor te Katwijk a. d. Rijn. Woensdagmiddag te 4 uur wordt het lijk van ZijnEerw. in de kerk gebracht, 's Avonds te half 8 worden de Metten gezongen. Door de beperkte ruimte kan de gelegenheid niet opengesteld worden om het lijk in de kerk te bezichtigen, doch voor dien tijd kan men zich daar toe vervoegen aan het huis van ZijnEerw. zaliger. Pastoor van Straelen is de eerste pastoor der Parochie die alhier in het Priestergraf bijgezet wordt. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Hedenmorgen hield het kantongerecht een korte zitting tot het hooren van den Leidschen keurmeester D. Braaksma, die Jacob van D. Koopman in visch te Kat wijk had geverbaliseerd wegens het in voeren van "bedorven bokking binnen Lei den. De beklaagde was niet versdienen. Ge tuige zeide gewaarschuwd te zijn, dat Ja cob Van D. bedorven visch in zijn manden had. Teneinde echter de ambtenaren van den keuringsdienst te misleiden, stopte hij de ondeugdelijke waar onder in zijn mand. Dit was op den bewpsten dag even eens geschied. Op de vraag van den kantonrechter af de vrouw haar man verraden had, ant woordde getuige dat beiden het zoo nauw niet nemen en zij getradit hebben voor hem een put te graven. De z.g. wrakke bokking, die gaat tra nen,' is voor de consumptie .ongeschikt en wordt slechts voor bemesting gebruikt. Somwijlen laat men deze licht rooken met het doel ze te verkoopen. De, bokking ya,n Jacob was week, had een lichte kleur en stonk en was voor gebruik ongeschikt. De ambtenaar eischte f6 of .4 d. De kantonrechter "deed uitspraak in de zaak van W„ F. M, te Leiden,- die terecht stond wegens het zonder ver lof of vergunning verkoopen van bier in een perceel aan den Hoogen Rijndijk. Het ten laste gelegde bewezen achten de ver oordeelde de kantonrechter bekl. tot f2 boete subs. 1 d. hechtenis. In deze zaak was mr. Fokker als gemachtigde opge treden. Land- en Tuinbouw. Belle de Maassouwe! Liefhebbers van fijn fruit, meer bepaald van appels, raden wij aan eens een proef te nemen met een nieuweling, welke den vorigen herfst in den handel kwam. 't Is een appel, gewonnen door den kloeken fruit- en boomkweeker J. Ebben en Zn. te Kuik, waar hij voor eenige jaren het eerste levenslicht aanschouwde. Wij hebben hem meermalen gadegeslagen en voor zooverre wij hebben nagegaan, dient hij voor alle vormen en draagt hij rijk. Om zijn kort gesteeld zijn waait hij nog zoo licht niet af en is daarom zeer geschikt voor opgaanden boom. Voor piramide of leiboom, in welken vorm ook, past hij uitstekend. Zijn groei is sterk, gezond, zonder gebreken, zooals men trouwens van een nieuw soort kan verwachten. De vrucht is groot, schoon gekleurd (geel met roode streepen), glad van huid, ter wijl het vleesch zeer fijn mag heeten, smeltend lekker. Rijpt begin Oct. en wordt bewaard tot Januari. De redacteur van „Floralia" schreef ervan terecht, dat zelfs ouden van dagen die geen tanden meer hebben om appelen fijn te malen er nog van kunnen profiteeren. Kortom, wij raden eenieder aan, die tuingelegenheid heeft, tot aanplanting; de prijs zal wel geen bezwaar zijn eti men bedenke, 't is eene nieuwigheid van ons vaderland, van Noord-Brabant, van t Land van Kuik, „de schoone van Maas souwe 1" Schapenteelt. De heer Tisserand, een vakman, heeft uitgerekend, dat sedert eenige jaren de schapen sterk aan het verminderen zijn. In 1840 waren er in Frankrijk 32 mil- lioen schapen; in 1962 29 millioen; in 1882 23 millioen en op 1 Jan. 1909 17 millioen. In andere landen gaat het levenzoo. Duitschland, dat in 1870 25 millioen schapen had, had er 7 millioen^ in 1907. Oostenrijk-Hongarije telde er; 20 millioen, in 1869 tegen J0 millioen in 1905. Ook Noorwegen, Zweden en Denemarken toonen een groote vermin-, dering. Alleen in Engeland, is d'e kudde weinig veranderd, 3*3 millioen in 1871,' thans 3U/2 millioen schapen. Verteerbmrheid van melk. .Het „Nederl. T. voor Melkhygiëne"* deelt ons iets mede over den invloed welke het verhitten van melk op hare verteerbaarheid heeft. Zelf ontleende het tijdschrift zijn mededeeling weer aan de onderzoekingen van een Japanner te Tokio. Terwijl een gewicht aan rauwe melk van 100 Qr. slecht 0.762 Gr. pnver-( teerbaar eiwit bleek te bevatten, was dit laatste gewicht na een verhitting van 100 graden Celsius tot 1.719 Gr. toege nomen. Rauwe melk zou dus inderdaad vrij wat gemakkelijker te verteeren zijn dan gekookte. Gemeenteraad van Alkemade. (Vervolg). 4. Het supplet. kohier van den Hoofd. Omslag, dienst 1909, wordt daarna door B. en W. voorgedragen en door den Raad vastgesteld met een getal van 10 aan slagen. 5. Op de ingekomen bezwaarschriften; Hoofd. Omslag dienst 1909 werd' als volgt beschikt. Afschrijving werd verleend aan Ds. Klaver, wegens vertrek 2 m. of f 4.031/j; Z. Fokker f6.80, J. van Nieuwkoop, f 0.85. Van hun aanslag werden onW heven L. van der Lip, M. C. Links, A« Deters en J. M. Hoogenboom. Oehand-j haafd werd de aanslag van H. de Jong Aan Dr. C. P. van Dillen werd afschrift ving van Hoofd. Omslag 1908 verleend ygof '3 ina^dgn pf f 11,05,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1