37 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 74. 3)e Seicbclve Bureau OUDE SIMGEI-, 34. L.EIDEIV. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent. Maandag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent) ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. België. Bijna verongelukt. Nü alles goed is afgeloopen, mogen Jwe wel zegt het Handelsblad van Ant- Iwerpen het volgende melden: Eenige dagen vóór het afsterven van Leopold II is de koning het slachtof fer geweest van een ongeluk, waarvan de 'gevolgen zeer erg hadden kunnen zijn. In een automobiel langsheen de Wille- proeksche vaart rijdend, deed de auto plots een geweldige zwenking en kwam -L'ifna terecht in de vaart. Dank aan zijn koelbloedigheid kon onze tegenwoordige vorst, door een meesterlijken rak aan tien volant, zijn rijtuig op de baan hou den. Het feit werd zoo geheim moge lijk gehoudenmaar kan men "Hu een geval verzwijgen, dat enkel de warme genegenheid voor onzen koning kan doen toenemen. Spanje. Door den hevigen storm der laatste dagen, zijn een aantal dorpen over stroomd, waardoor groote schade is ont staan. Sedert een halve eeuw is zulk. jeen overstroóming niet voorgekomen. In het dorp Cuidad Rodrigo zijn een Vijftigtal huizen vernield, waarbij vier personen zijn omgekomen. Honderden gezinnen zijn zonder dak, de bruggen zijn weggespoeld, de wegen vernield!, zoodat ook het Ltieden van hulp bemoei lijkt wordt. Nicaragua, Niettegenstaande president Zelaya is jafgetreden en Madriz zijn opvolger is geworden, zal het met de revolutie in Nicaragua nog niet gedaan wezen. Es trada, de leider der Qpstandelingen, heeft althans verklaard, dat hij gereed1 'is om tegen den nieuwen president op Je trekken. Men vreest, dat hij ijog heden tegen jManagua, de residentie zal optrekken. De soldaten, die Estrada in zijn ge- yecht tegen 'de Zelaya-troepen gevangen in am,- maken 't zeer goed en zijn bui tengewoon tevreden over de behandeling .tijdens hun krijgsgevangenschap. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Jan. 1910 is aan 5den reserve-kapitein mr. E. J. Korthals Altes, van de infanterie der landweer in het XVIe landweerdistrict eervol ont slag uit den militairen dienst verleendl Met ingang van 1 Jan. 1910 zijn, .be vorderd le. Tot opzichter van 'den Rijkswater staat der le kl. P. R. Kok en J. De (Masier, thans opzichter van den T^jjks- waterstaat der 2e kl. 2e. tot bureelambtenaar van 'den Rijks waterstaat der 2e kl. F. W. Kn'ijff, thans bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat tier 3e klasse. -Met ingang van^ 1 Jèri. a.s. is be- jnoemd tot teekenaar bij de afd'eelinjgj (Hydrographie bij het Departement van [Marine W. J. E. van dér Ent. Met ingang van 1 Jan. 1910 zijn be noemd le. tot Rijkszuivelvisiteur der le kl. tie-botervisiteurC. Los, te Amsterdarn, A- A. Heinhuis, te 's Qravenhage, A. A. [M._ de Raad te VHertogenb'osch, H. Kei- fcer te Venlo, J. J. H. Gramser, te Leeuw- jarderadeel, D. W. Beckerman, te Rotter- tiam, A. Joossen, te Zwolle. 2e. tot Rijkszuivelvisiteur der 2e kl. a. de ad junct-botervisiteurL. H. jCoopmanSjt e Boxtel, H. Dokter, te Rot terdam, L. H. Metzei ,te 's Gravenhagfe, 'A. van .Balsvoort, te Leeuwarderadeel. b. N. J. van Garderen, brigadier-tit. tier rijks veld wacht, te Arnhem G. H. yan de Kop, gemeenteveldwachter te Nij megen 3e tot tijdelijk Rijkszuivelvisiteur der j2e kl.P. J. F. iBusch ,han'd el sagen t [te Amsterdam[W. D.ijs, gewezen onbe zoldigd adjunct-inspecteur van, politie te ApeldoornS. H. Sybrakdy, gewezen,' Zuivel fabrikant fe Roermond. r— Aan den officier van administratie tier 2e kl. bij de zeemacht M. Meinesz is jnet ingang van 3 Febr. a.s. in Opst- jlndië eervol pptsfag uit den zeedienst verleef •- Mr. S. A. Vening Meinesz. Gisteren, op den Tweeden Kerstdag, is Mr. S. A. Vening Meinesz, oud-bur gemeester van Amsterdam, en lid van de Eerste Kamer, op zijn landgoed „De Heilige Berg" bij Amersfoort overle den. Sjoerd Anne Vening Meinesz was in 1833 te Harlingen geboren; hij promo veerde in 1856 te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap. Voorloopig werd hij journalist, van 1860 tot 1866 was hij hoofdredacteur van het „Handels blad". Toen werd hij lid' van den Ge meenteraad van Amsterdam, daarna wet houder belast met de financiën, doch hij moest wegens zijn huwelijk met de dochter van burgemeester Den Tex zijn lidmaatschap van den Raad1 nederleggen. In 1875 werd hij lid van de Tweede Kamer, waar hij o.a. de verheffing van het Amsterdamsch Athenaeum tot Uni- vèrsiteit met succes verdedigde in 1881 burgemeester van Rotterdam, tien jaar later van Amsterdam, als hoedanig hij in Mei 1901 aftrad. Burgemeester Ve ning Meinesz was een figuur om niet licht te vergeten. De Burgemeester van Amsterdam. Naar wij met zekerheid vernemen, staat het inderdaad vast, dat mr. Van Leeuwen in ieder geval blijft bij zijn besluit om af te treden, en is er ook geen sprake van, dat hij nog tot 1 Mei zou blijven. Er verluidt, dat in de eerste Januari vergadering de burgemeester zijn afscheids speech zou houden. („Het Volk"). Het nieuwe Opvoedin Katholieke Jongens. Een blijde tijding: de stichting, zoo lang in uitzicht gesteld, naar welker ves tiging zoo vurig is verlangd, aan welke zoo groote behoefte bestaat, zij zal met Gods hulp in 1910 verrijzen! JHet Bestuur van de Centrale Vereeni- ging voor Kinderbescherming in het Aatsbisdom Utrecht en in het Bisdom [Haarlem, verheugt zich, langs dezen weg te kunnen mededeelen, dat het door aan koop eigenaar js geworden van de ge bouwen, vroeger bestemd voor het gym nasium der Duitsche Franciscanen te.Har- revelt (gemeente Lichtenvoorde). Deze gebouwen moeten overeenkom stig de veranderde bestemming nieuw worden ingericht: met het oog op het in te voeren paviljoenstelsel zijn groote ver anderingen noodig; werkplaatsen moeten bijgebouwd, dag- en nachtverblijven in gericht,- kortom, alles moet in het werk worden gesteld, ten einde een model-in richting te verkrijgen, der hooge begin selen .waardig, die er het aanzijn aan geven. Het Bestuur heeft tot aankoop en ver bouwing van een bestaande stichting be sloten, omdat het, met het oog op de fi nanciën,- geen uitzicht had in de eerste jaren ieen geheel jiieu,wen bouw te on dernemen. Met minder opoffering wordt thajis meer bereikt. De Commissie heeft tot dezen aankoop tien imoed gehad, eensdeels geprikkeld door de in uitzicht gestelde regeerings- bijdragen, anderdeels vertrouwende op de onuitputtelijke bron der katholieke chari- tas,- die hoe dikwijls ook aangeboord nooit ophoudt te vloeien. tiet is waar, de gelden waarover de dommissie thans beschikt,- zijn niet vol doende ,om den eindpaal te bereiken: minstens f 25.000 ontbreken nog; maar de moedige waagt, en de commissie is overtuigd, dat haar Katholieke landge- nooten, die voor de zaak reeds zooveel hebben gedaan, haar niet in den steek zul len laten. Met vertrouwen gaat de commissie dan ook het nieuwe jaar in, 'dat niet ten einde [moge loopen, alvorens het [nieuwe op voedingsgesticht zijn zegenrijke werking heibbe .begonnen. Het Bestuur: Mr. Dr. D, A. P. N. KOOLEN,- Pres. Pres. van den Bijz. Raad te Utrecht. AUG. H. M C,. LINDNER .Vice-Pres, Pres, van den Bijz. Raad te A'dam, Mr. A. O. H. lTELLEGEN,- Secretaris. Secretaris van de Commissie yoor Kinderverpleging te ïS-Hage, P. J. H. VAN VUGT,- Penningmeester. Pres. van den Bijz. Raad te R'dama A. Th. DE BOUTER. P. J. VAN KESSEL. Pres. van den Bijz. Raad te Haarlem. R. J. C. T. KOLFSCHOTEN. Pres. van den Bijz. Raad te Arnhem. C. J. M. VERBEEK. Pres. der Conferentie te Enschede. S. SIKKENS. Pres. der Conferentie te Leeuwar den. Naar wij uit goede bron met zekerheid vernemen zal de zitting der Tweede Kamer, aanvankelijk vastgesteld op Dins dagmiddag a. s. ten half twee uren, echter eerst Woensdagmiddag e. k. op het zelfde uur gehouden worden teneinde de leden die de begrafenis van den oud minister Pierson zouden willen bijwonen daartoe in de gelegenheid te stellen. LEIDEN, 27 December. AjaxS. C. Courtrai. 2—1. Als we om even voor tweeën op het ter rein komen is er van spelers nog niets te zien. Ons geduld wordt op een zwaren proef gesteld; eerst om halfdrie wordt be gonnen, nadat eerst de beide [elftallen gekiekt zijn. De Belgen, die bij hun ver schijnen in het veld door de niet zeer tal rijke toeschouwers worden toegejuicht, hebben den aftrap en spelen tegen den vrij sterken wind. De*partijen wegen in den beginne vrij wel tegen elkaar op. Van weerszijden worden aanvallen ondernomen, die even wel niet gevaarlijk blijken. De Ajax-voor- hoede, die haar vluggen linksbuiten mist, blijkt niet opgewassen tegen het forsche spel der Belgische achterhoede. Wanneer het al eens tot schieten komt, weet de doelman den bal heel handig uit zijn doel te houden. De voorhoede der Belgen weet intus- schen door vrij aardig combineeren den bal herhaaldelijk voor het Ajax-doel te brengen, maar dan is het ook mis; het schieten der Belgen laat heel wat te wen- schen over en wanneer er al eens een tam schot wordt ingezonden^ heeft Van Zanten geen moeite het leder weer in het veld te jagen. De rust gaat in zonder dat een der partijen een doelpunt gemaakt heeft, LW.anneer weer beginnen gefloten wordt zien wij Naessens en Gantvoort, die we gens opgeloopen kwetsuren het veld had- moeten verlaten, weer op hun plaats. De gasten, die nu den wind meekrijgen, zijn veel sterker dan Ajax, dat zoo goed als opgesloten is. Doelpunten blijft dan ook niet uit; de middenvoor schiet een moioien voorzet van rechts in 't doel, voor .Van Zanten niet te houden. Het publiek begint de spelers nu luide aan te moedigen. Ajax spant zich meer in, voorloopig zonder gevolg. De aanvallen der Belgen blijven nog steeds gevaarlijk, v. Zanten verlaat nu zijn doel en gaat in de plaats van Naessens voorspelen, ter wijl deze voor doelverdediger gaat fungee- ren. Dit schijnt te helpen, want tien minu ten vóór tijd weet v. Zanten den bal in het net te werken. Geestdriftige toejui chingen langs het lijntje. Hard wordt nu gewerkt voor het winnende punt. Werke lijk weet Ajax even vóór tijd door Bru,tel het winnende punt te maken. Het spel der Belgen viel niet mee; wel 'combineerden ze soms aardig, maar het schieten was miserabel; er werd nog al eens op den man gespeeld. De Ajaciden speelden ook verre yan schitterend, vooral op de voorho.ede viel wel wat aan te| nierken, £|en, 2—1 overwin ning is o, i. dan ook zeer geflatteerd Voor Ajax. .Ware de stand andersom geweest dan zou dit de verhouding heel wat beter hebben weergegeven, M. Hockey. Het hockey-elftal der Leidsche stu denten speelde Zaterdag tegen de Zut- phensche hockey-club. Het veld was voor de eene goal modderig en slecht bespeel baar. Er werd met zeer veel animo ge speeld en het resultaat was een gelijk spel. De Leidsche combinatie was niet de sterkste van haar club. Deze uitslag is een bewijs, dat in het Oosten de qualiteit van het spel goed vooruit gaat. Donderdag won de Velpsche hockey club te Velp van de Leidsche studenten met 5—2. Aan het onlangs bij het 4e regi ment Infanterie gehouden examen tot President van de Commissie voor I behaling van het militair getuigschrift Kinderverpleging te Rotterdam. (E) voor JoeJi^pg tot bet reservekader, namen 8 adspiranten deelaan 4 jonge lingen werd het getuigschrift uitgereikt. Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand Januari 1910 vastgesteld op 50 voor de typografen en 100 voor de andere vakken, Naar wij vernemen is de St. Vin- centius-Vereeniging alhier, thans tenge volge van aankoop eigenaar geworden van het St. Vincentiushuis te L i s s e met daaraan verheelde boerderij en daarom gelegen gronden, ter gezamenlijke groote van circa 2 hectaren. De overdracht hier van heeft verleden week plaats gehad. Gelijk de lezers weten is een en ander in gebruik voor de verpleging van de voogdijkinderen der vereeniging. Voor heen had de vereeniging dit goed in huur. Alhoewel het bestuur deze aankoop niet langer kon uitstellen, is het duide lijk, dat groote financieële zorgen hier van het gevolg zullen zijn, zoodat het bestuur alle giften, hoe klein ook, in dank zal aanvaarden. HAZERSWOUDE. Vrijdagmiddag is de automobiel van de heer H. v, d. Tak arts te Boskoop, aan den voorweg bijna te water geraakt, doordat hij een rijtuig moest passeeren, waarvan het paard toen hij de auto hoorde schichtig werd, de heer v, d. T., haalde te ver uit zoodat het ge vaarte in den kant wegzakte, een der voor wielen en een lantaarn stonden geheel in het water. Met vereende krachten slaag de men er in de auto weer in zijn gewo nen toestand terug te brengen. LISSE. Op eene desbetreffende vraag door de leeraren der Rijkstuinbouw wintercursus is door de Commissie van Toezicht toegestaan dezen week de lessen in deze cursus niet te doen plaats hebben, echter met dien verstande, dat deze lessen niet zullen vervallen, doch later zullen worden gegeven. De verschillende straten in onze ge meente zijn thans van naam bordjes voor zien wat voor het vreemdelingenverkeer zeer zeker een groot gerief is. Wegens de uitgebreide agenda zal de vergadering der bloemistwerkl. a. s. Woensdagavond om 6 uur beginnen en niet om zeven uur. VOORHOUT, Onze dorpsgenoot de heer Jacobus van der Laan vroeger on derwijzer te Zutpfhen thans Leeraar aan de Hoogere Burger school te Maastricht is igeislaagd voor de Acte B, Middelbaar Engelische taal. De jongelingen,- die geboren zijn in het jaar 1891 worden er aan herinnerd,' dat zij verplicht zijn, in de maand Januari aan gifte te doen, ter inschrijving voor de Na tionale Militie, Bij voorkeur bestaat daar voor gelegenheid ter Secretarie op Woensdag 19 Januari a.s. des voormid- dags van 10 tot 12 uur. t= Het onderzoek naar de geoefendheid va,n jongelieden pit deze gemeente zal plaats hebben op 11 Januari 1910 y.m. 9 ,nur, in het gymnastieklokaal aan den Morschsingel achter het Militair Hospi taal te Leiden, WARMOND, Op Dinsdag 28 Dec. 's morgens 91/2 uur vergaderde in het lokaal 5,de Zon"; te Warmond de af deeling Warmond van het „Hol- landsch Bloembollenkweekers Genoot schap, SASSENHEIM. .Tot telegrambesteller alhier is benoemd de heer G, Diederiks,- schoenmaker alhier, WADDINGSVEEN. De vorige week is door kommiezen der Rijksbelastingen bij den koffiehuishouder N. Van Dijk alhier ruim zevenhonderd liter gedistilleerd aan getroffen, waarvan door hem in verband met de verhooging van accijns, geen aan gifte ter Rijkskantore was gedaan. WOUBRUGGE. Donderdagmorgen ver gaderden in de oude rechtkamer een 36 tal tiendplichtlgen van hier en Hoogmade. Door den heer T. P. Kleyn werd in een voorafspraak een historisch overzicht ge geven der tienden en daarna in bizonder- heden hoe de tienplichtigen thans hadden te handelen tegenover de tiendheffer. Na verschillende besprekingen werd Z.E. Achtbare met algemeene stemmen ge kozen als gevolmachtige, om namens de tiendplichtigen op te treden en bij de tiendcommissie hunne rechten te bepleiten en hunnen belangen te behartigen. De stukken op een en ander betrekking hebbende liggen te Hoogmade ten huize van den heer S. Bizot op Dinsdag 28 December a.s. voor belanghebbenden ter inzage en ter teekening gereed. De vorige week spraken onze vroede vaderen in hunne vergadering over het geboomte langs de wegen dezer gemeente. Met schrik vernam men dat een der leden onze schoone, in de volksmond ge noemd „Groote Baan" met haar statige iepen wilde verminken door alle boomen daar te rooien; gelukkig kwam het zoover niet, één der oude olmen zal daar ter plaatse maar moeten vallen, alsmede de boomen rij staande in de „Kerkbuurt".. Die rij boomen .werden in 1886 daar onder veel strijd en tegenstand gepoot. Ons dorp was, volgens een vaderlandsch woordenboek uit het midden der vorige eeuw, beroemd omhet vele geboomte en nu? 't is al jarenlang rooien en niet poten. Wie herinnert zich nog niet de forsche rij iepen langs ons Kerkhof, nu door een laag heininkje vervangen. Wat zou ons dorp verfraaien als de Raad dit voorjaar b. v. niet alleenlangs de „Kerkbuurt" zooals nu besloten is, maar ook langs onze „Achterweg" een dubbele rij esschen liet planten. Die achterweg met zijn wilgerijen wekt zoo'n onaangenaam gevoel voordengene die daar passeertdrie, vier jaar laat men die wilgen daar groeien, dan begint hij zoo iets op een boom te gelijken, doch de winter komt en alles wordt afgehakt en de korte stam blijft over. Als onze Raad nu eens het initiatief nam om met de eigenaar en het polder bestuur die knotwilgen te rooien en te vervangen door een dubbele rij esscheu b. v., dan zouden allen die gevoel voor schoonheid hebben zich verheugen èn zou „Esselijkwoude" (Woubrugge) nu weer kunnen bogen op een .„esschen- laan". Kunst en Wetenschappen. Orpheus. We hadden verleden week reeds ge legenheid iets te schrijven over Orpheus", toen optredende voor de „Volksbijeen komsten". Dit was onze eerste kennis making, En nu reeds hadden we gelegen heid die te vernieuwen en het was een zeer aangename. Getuigden we toen dat 0. i. „Orpheus" 't beste liefhebberijcorps van Leiden was, na gisterenavond werden wij] in die meening versterkt. De groote fout die bij zoovele har- monieën schuilt en het spel vaak onge- nietbaar doet zijn, wordt hier niet be merkt. Bij een zeer goed ensemble heeft dit corps de goede eigenschappen, die on- tegenzeggelijk een eerste eisch zijn om te kunnen bogen op den naam van vol ledig te zijn. Een bezetting die in alle lagen goed verzorgd is.; een goed klankgehalte en daarbij een scherp weergeven van de nuanceeringen door den componist aan gegeven en door den Directeur met smaak verzorgd. Wie Vink als Directeur weet aan een gezelschap blazers of strijkers, weet, tevens dat er goed werk wordt geleverd.; Hij is een veel wetend en van zijn mannen veeleischend, warm voelend musicus, onder wiens leiding te staan een genot is. Een goede gedachte het harmonische deel zoo nu en dan te onderbreken door zaug of klavier. Mej. J. Mulder, de dochter van den ijverigen voorzitter van „Orpheus", stelde hare talenten daarvoor beschikbaar. En we moeten eerlijk bekennen, ze deed dit op de meest aangename wijze. „Een Liedje" van Mann en „-Zonnelied" van Cath. van Rennes, werden door haar met bekoorlijke eenvoudigheid gezongen en, deden hare natuurlijk gehouden stemH voordeelig uitkomen. Het talrijke publiel^ gaf door een warm applaus het verlangen te kennen nog een toegiftje te wenschen,; waaraan dan ook welwillend werd vol-, daan. Mej. de Wekker begeleidde op waar-[ dige wijze. Van het verdere van den avond koa-i den wij door plichten elders geen gebruik maken, doch van betrouwbare zjjde werd, ons verzekerd, dat het verdere verloop van den avond voor „Orpheus" eefl^ succes was. 61.,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1