Ingezonden Stukken. v. en zal hem bij gelegenheid torn en beta- Jen. Eerlijk. Bewondering voor de juffrouw pit den vischwinkel. (U. D.) Men meldt ons: Een als heer gekleed man, zich ge noemd hebbende Cornet, wonende te Parijs, pl. m. 50 jaar. klein, tenger van postuur, kwam op 26 November jl. in het hotel „Central", lange Poten, te 's-Oravenhage, alwaar hij intrek nam als logeergast. Op 3 December 1909 is hij daar het laatst gezien en liet niets meer van zich hooren. Zijn gemaakte schuld heeft hij niet betaald. Op zijn kamer liet hij een telegram liggen, luidende: „Regois lettre ne puis accepter proposition". In een koffertje, dat hij achterliet met waar- delooze rommel bevond zich een tele gram „Non absöhiment inutile insister cela rae sulfit". Beide telegrammen zijn afgezonden uit Brussel, resp. d.d. 1/12 en 30/11 1909. Volgens een paar in ziju koffertje ge vonden papieren moet deze man een speler zijn op banken als te Monaco. Te voren was hij, voor zoover bekend, nooit in hotel „Central" geweest. Daar de commissaris van politie der lste afdeelmg te 's-Gravenhage zelf moord niet uitgesloten acht, in ver band met de gevonden telegrammen heeft hij vermeend van de verdwij ning van dezen man kermis te moeten geven. De drank. Door de Groensteeg te Zutphen reed een ka^ voortgeduwd door een zwervend echtpaar. Man en .vrouw waren zoo beschonken, dai ze de kar niet behoorlijk konden -besturen, zco- dat die opeens kantelde. Toen viel het jongste kind, een stumper van een half 'jaar, gewikkeld in wat lompen, en de menschen, die zich „vader" en moeder" noemen, vielen eveneens. Dadelijk bemoeiden een paar daar wo nende vrouwen zich met het geval. Be wogen door medelijden namen ze het kind op, en brachten het naar bei politiebu reau. Dadelijk werden er een paar agen ten uitgezonden om de dronken zwervers naar 't bureau te brengen, waar ze hun roes konden uitslapen. De twee vrouwen namen het kind voorioopig mede naar buis, verpleegden het liefderijk en voor zagen het van scboone kleertjes. Den volgenden ochtend werden man ■en vrouw weer vrijgelaten, 'uit de ouder lijke macht over hun andere kinderen zijn ze reeds ontzei, maar deze zuigeling Icon nog niet buiten de „moeder" en was hun dus gelaten. Zij kregen het stumpertje dus weer mee, en ze trokken er mee ver der, de wereld in. T e D reumei (Maas en W aal) was tijdens het vervangen van de oude ma chine van het stoomgemaal door een nieu we een nooddijk gelegd, om het Maas water te keeren. Die noockhjk is thans doorgebroken, waardoor de geheele pol der onder water is geloopen. Een weduwe uit den arbeiders stand in de gemeente Schoterland, moe der van drie kleine kinderen, vroeg per advertentie iemand, die met haar lief en leed zou willen deelen. 16 mannen re flecteerden en met een weduwnaar uit ,flhet dorp B. begon de weduwe correspon- pondentie. Hij werd uitgenoodigd een :dag over te komen tot persoonlijke ken nismaking. Toen het middagmaal werd opgediend, ontbrak daaraan vleesch. De liuwelijkscandidaat merkte naar aanlei ding daarvan op, dat hij wél eens een geit slachtte, en het vleesch daarvan zeer smakelijk was. De weduwe vond dat niet, zooals het Ibehoorde. Zij antwoordde: „Een man, die geitenvleesch eet, past mij niet". De jcandidaat stond dadelijk van tafel op en vertrok. Hem paste zoo*n echtger.cote niet Slachtoffer van het ijs. Eenige jongens vermaakten zich Vrijdagmiddag op het ijs ven een bermsloot in den Zuiderpolder bij Dirkshorn. Eén der knapen, de 11-jarige P. Versloot, zakte er door en verdronk. Weer hebben dieven een stout stukje in de Oranje Naussau-kazerne te Amsterdam uitgehaald. Ditmaal hebben de heeren de kazerne der vesting-artil lerie met een bezoek vereerd; gelijk men weet, wordt het Noordelijk deel der Oranje-Nassau door de compagnieën der vesting-artillerie bewoond. Maandagnacht nu zijn er niet minder dan 18 diefstallen gepleegd. Het onderzoek is in vollen gang en zeer moeilijk viel het ons inlichtingen te verkrijgen, omdat de autoriteiten van meening zijn dat, door aan het geval zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven, de dieven het spoedigst geknipt zullen worden. Tal van manschappen vermissen ondertusschen horloges, portemonnaies enz. De diefstal is in den nacht met zeld zame brutaliteit uitgevoerd, omdat een groot aantal kastjes en kisten der man schappen nagesnuffeld zijn. Zelfs zijn er manschappen, die hun beste pantalon missen. De recherche zoekt reeds den geheelen dag in gezelschap van den kapitein van dienst. Een streng, nauw keurig onderzoek v/ordt ingesteld, omdat men meent, dat er nog meer manschap pen wat vermissen. Kort na de reveille werd het „bezoek" gemerkt. (N. v. N.) Te Caserta, een plaatsje ten hoorden van Napels, heeft Zcmdagoch- jtend in een clandestiene vuurwerkfabriek een ontploffing plaats gehad. Het geheele gebouw stortte ineen en vijf personen werden onder het puin bedolven. Een der kj.erken yan de Ant- werpsche firma Osterneth, heelt voor meer dan 150.000 francs verduisterd. De oneerlijke klerk is in hechtenis genomen. Te Brugge in België vond men in den ochtend van 27 November de dienstmeid van den militairen dokter Monlaert opgehangen aan een balk op den zolder. Zij was reeds dood en men dacht aan zelfmoord. Maar de justitie geloofde daaraan niet en lette op de handelingen van Jean Smits, een soldaat, die oppasser bij den dokter was. Weldra bemerkte men, dat hij uitgaven deed, die niet in verhouding met zyn soldij waren. Smits werd ge arresteerd. Hij bekende den spaarpot van de dienstmeid, die pas 19 jaar was, te hebben gestolen; hij bevatte 140 frs. Daar zij een kleedje voor haar zuster had gekocht, vreesde hij, dat zij den diefstal spoedig zou merken. Hij riep liaar daarom, toen de overige huisgenoo- ten waren uitgegaan, naar boven, waar hij haar een touw om den hals s-loeg en wurgde. Binnen weinige oogenblikken was zij een lijk. Daarna hing hij haar op, om aan zelfmoord te doen gelooven. De moordenaar is 25 jaar oud. Lair, de zeeofficier die on langs door den krijgsraad van de mari ne te Toulon veroordeeld js, heeft een afschuwelijke poging tot zelfmoord ge daan. Hij verbrijzelde een drinkglas in kleine stukjes en slikte die met zijn soep door. Toen hij hevige pijnen kreeg, bekende 'hij aan de bewakers wat hij gedaan had. Hij is dadelijk naar het zie kenhuis overgebracht. De dokters denken, dat de glasscher ven den v/and van de maag doorboord hebben en dat Lair reddeloos verloren is. Er is Zondag dn Engeland een flink pak sneeuw gevallen. In het noor den, in d? Midlands en in Noord-Wales sneeuwde het uren aaneen zoo dicht dat het tramverkeer overal gestoord was. Sommige straten in Grimsby, Preston, en Sheffield waren zelfs voor voetgan gers onbegaanbaar. In Derbyshire zijn vele dorpen door den zwaren sneeuw storm van de wereld afgezonderd. Te Weissenïels, in de provin- cie Saksen, Es een zadelmakersleerling van 15 jaar, in de woning van eene koop vrouw Günther binnengedrongen. Hij deed alsof hij een klant was, overviel de vrouw met een mes en bracht haar tien stel:en in hals en borst toe. Daarna stal hij de beurs van de ziel, waarin in het geheel 30 pfenning' zat. De jongen had toenamen hem vatte, een aflevering van een ^sensaüe-verhaal, die avonturen van een zeeroover, hij zich. Hij bekende dat het leven ervan hem tot zijn misdaad had verleid. De vrouw verkeert in gevaar. De strafkamer te Görlitz heeft 6 jongens van 11 tot 13 jaar, die zich tot een roo- versbende vereenigd en ongeveer Neer lig maal ingebroken en gestolen hadden, tot gevangenisstraffne, wisselende tus- schen zes maanden en twee jaar, veroor deeld. Bloemen voor gevangenen. M. Heary Phipps, milïiardair en pliilantroop, lhad Pittsburg, zijn geboortestad, met weldaden overladen, wat den gemeente raad -niet belette hem de toelating te wei geren tot het openen van een likeurwin kel beneden in den wolk-en krabber dien h-ij daar had gebouwd en waarin zijn bu reel en gevestigd waren. De Mecenas, hierover ontevreden, be sloot de ondankbare stad te verlaten, verklarend dat zij voortaan geen cent meer van hem zon hebben. Maar een goed hart kan niet blijven mokken. Verle den week keer M. Phipps naar Pittsburg terug, nieuwsgierig of men hem niet zou vergeten hebben. Zoo weinig had men hem vergeten, dat er aanstonds een ban ket van 150 dischgenooten te zijner eere werd aangericht. De groote gebeurtenis van dit banket was het aanbieden van een reusachtigen bloemtuil door den ge vangene A 6633, die in de gevangenis van h-et westen gevangene en tevens ho venier is. Bij den bloemtuil was een b'rief, luidende „Be serres gegeven aan onze gevange nis door M. Phipps, hebben meer vreug de verschaft dan al de andere giften in ■het leven der arme gevangenen, mannen ■en vrouwen, hier opgesloten. Wij drukken allen onzen weldoener ons spijt uit het banket niet te kunnen bij wonen, om redenen van ons uniform, 'waarin wij ons riiet kunnen vertoonen". Bijdeonlangste Js-G ravenhage gehouden examens M. O. is o. a. voor Staatsinrichting geslaagd de he'er A. Spruijt, brievenbesteller te Rotterdam Over dit ietwat zonderling klinkend be richt zijn we op informatie uitgegaan. Eerst bij een ambtenaar van de post, die gewoonweg verstomd stond en 't niet kon gelooven:,, zoo'n eenvoudige brie venbesteller, neen, dat is een abuis!" Toen zijn we naar den brievenbestel ler zelf gegaan. In zijn woning, Schou- tenstraat 178, troffen wij den „gelukkige" en werkelijk 't was den 40-jarigen brie venbesteller aan te zien, dat hij een dag op de '„pijnbank" had gezeten. „rtWas dan toch inderdaad zoo?" vroegen we den man. j,ja 't is zoo, ik ben geslaagd", antwoordde hij met denzelfden eenvoud, <die zijn geheele gestalte kenmerkte. 't Bleek ons een algeheel ontwikkeld man te zijn. Hij sprak over examens, over dit en dat, vertelde dat hij slechts kor ten rijd onder Itriding van een advocaat gestudeerd had om zich daarna door zelf studie allies bij ëlkaaT genomen had hij er twee jaar lang zijn vrije uren aan opgeofferd tot het examen voor te bereiden, dat hij met zooveel succes af legde. Meer wilde 'hij nidt zeggen, want de 'heer Spruijt was nog dezelfde eenvou dige brievenbesteller, dien wij dagelijks onze brieven in de bus zien stoppen. (Msb.) Te Saint-Yli e bij Dole in de Fransche Jura, heeft een ziekenoppasser Van het krankzinnigengesticht zeker drie misschien wel zes, patiënten, die aan zijn 'zorgen waren toevertrouwd, gewurgd. De moordenaar is aloholist «e» ontving bij.de begrafenis zijner slachtoffers, tel kens een franc. Men vermoedt, dat liet om dat geld te doen was. Hij was ove rigens van goed en ordelijk gedrag en was reeds werkzaam geweest in andere inrichtingen, zoowel tin Zwitserland als in, Frankrijk. Be man ontkent, maar de bew ijzen te gen hem zijn overtuigend. Dezer dagen had te Struc'ht een droevig ongeval plaats. De weduwe W. kwam te dicht bij de kachel, zoodat heer kleeren in brand sloegen. De vrouw bekwam zoodanige verwondingen, dat zij na hevig lijden overleed. De dochter, die haar moeder te hulp kwam, trachtte de vlammen te dooven, en bekwam eveneens in het aangezicht en aan de handen hevige brandwonden. Zij is nog steeds onder ge neeskundige behandeling. De ongelukkige weduwe was 68 jaren oud. ,,'L.K." E en bekende m illioenëndame te Brooklyn, die een kostbaar paarlen halssnoer, naar het heet, ter waarde van 500:000 gulden heeft gekocht, heeft de voorzorg genomen, om een stoeren jongen man van goeden huize tot haar lijfwach- iter te benoemen. Deze vergezelt haar naar alle bijeenkomsten, waar zij het kleinood draagt. Bankier voortvluchtig. Naar de bladen mededeelen heeft de rechtbank te Weimar een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen den voortvluchtigen Hollandschen consul, den bankier Schuïze, die zich hem toevertrouwde gelden heeft toegeëigend. Om half vijf Zater dagm i d ag, den 13den Nov. 1.1., had er aan boord van die „Goentoer", ter reede Soerabaja ■een treurig ongeluk plaats, deelt het Soer. N.bl. mede. Men was namelijk aan boord bezig' met het lossen van eenige zware ketels, met het toezicht waarvan de 3e stuurman, de heer Seyp, belast \Vas. De ketels bevonden zich heel diep onder in het schip en het was daarom zaak voor iden 'genoemden stuurman om telkenmale als er één uit het ruim moest worden ge- hescben, naar beneden te gaan om per soonlijk de bevestiging der kabels en tou wen, waarmede het zware voorwerp aan de hijschkraan werd gehaakt, na te gaan. Dit gedaan hebbende, liet hij zich, om bet overladen in de langs het schip liggen de prauw te kunnen control eer en, weer niet de hijschkraan op dek hrjschen. Een vlugge, en met een weinig voorzorg, ab soluut 'ongevaarlijke wijze om zich van bei dek naar het niim en van het ruim naar het dek te bewegen. Het was ook steeds goed gegaan, tot op een gegeven ■oogenblik, toen de heer Seyp aan het zwaaiende hijschionw naar boven werd geheschen, de .man, die de hydraulische kraan bewerkte, de controle over de ma chine veiiloor, waaraan d.e ongelukkige stuurman hing. Door de vaart werd het •dezen onmogelijk zich vrij te houden van de zijwanden van het gat, waartegen de zwaaiende kabel hem onophoudelijk slin gerde. Hierdoor gebeurde hei dan ook, dat hij mei groote kracht tegen een uit stekend ijzeren schot aankwam, waardoor hij het bewustzijn verloor, den kabel los linet en naar beneden in het ruim te plet ter viel. De ongelukkige was onmiddel lijk dood, zcoals ook de geneesheer con stateerde, die van den wal werd ontbo den. J u r i di sc he k w e sii e. Het volgende eigenaardige geval doet doet zich voor. Een student in de rechten, 'dri;e voor zijn doctoraal examen zat, wend de zich tot een repetitor, omdat de studie alleen hem te machiig was. Deze beloofde hem de noodige kennis bij te ztiTlen bren gen. Daar de student geen post op zijn begrooting had uitgetrokken voor net re- peteeren en bij zijn papa liever hierover niet spreken wilde, stelde hij zijn repiti- tor voor, de helft van 'tgeld te betalen, wanneer hij zijn examen achter den rug had en 't overige wanneer hij zijn eerste proces zou gewonnen hébben. De repe titor nam het voorstel aan. Maar hoewel de student dooT zijn examen kwam, en aan zijn eerste verplichting voldeed, veel lust in de advocate-rij scheen hij niet te hebben, ten minste het eerste proces, dat hij winnen moest, liet nog steeds op zich wachten, jaren verliepen er zoo en op een goeden dag zocht de repetitor den ■ex-sltudent op, daar bij vond nu lang ge noeg op zijn geld gewacht te hebben. Hij sprak: „Wanneer gij niet binnen zeer korten tijd uw geld stuurt, doe ik u een proces aan, waarbij ik in ieder geval voordeel heb, want win ik liet, zoo krijg ik mijn geld, en verlies ik het, dan hebt gij uw eerste proces gewonnen en krijg ik dus mijn geld". „Mijn goede man," antwoordde de ex- istudent, "u redeneert totaal verkeerd, in ieder geval valt het proces in mijn voor deel uit. Verlies ik het, dan ben ik in i 'dezelfde condities als np, n.l. dat ik niijn ■eerste proces nog moet winnen en behoef ïk dus riiet te betalen. Win ïk het, dan ben ik van rechtswege er van vrijgesteld. Wie van beiden heeft gelijk? „Hand." Een jaar geleden kwam er in de Amerikaansche bladen eens een berekening voor van mrs. Katherine Clemens Gould, volgens welke een dame, die in de groote wereld van New-Y k een rol wil spelen, toch zeker over ,i minste drie of vier honderd duizend gulden per jaar moest schikken. Een thans te New-York aanhangig echtschei dingsproces bevestigd weer eens, dat de Amerikaansche millionnairs-dochters uit nemend slag hebben om geld uit te geven. Mrs. Gould Brokaw vraagt echt scheiding en zy eischt van haren man na de echtscheiding een jaargeld van 150.000 gld. Zulk een jaargeld is niet te hoog, meent mevr. Brokaw, want in de eerste jaren van haar huwelijk kreeg zij alleen aan speldegeld 75.000 gld. van haar echtgenoot, en om te toonen dat zij het ook werkelijk nauwelijks met minder kan doen heeft zij aan de recht bank een specificatie van haar uitgaven in een jaar overgelegd. Daar vinden we o.a. de volgende postenschoenen f 1300, jachtcostuum f-2500, japonnen f 12000, juweelen i 16000, hoeden f 700, snoepe rijen f 400 enz. enz. Uitgaven voor kleeding te Parijs, ook nog in de dui zenden loopend, worden afzonderlijk op gegeven. Dit staaltje van uitgaven nagaande, moet men erkennen, dat een jaargeld van f 150.000 voor mrs. Brokaw waarlijk niet te hoog is. Huwelijkscandidaten, dk een goed oog hebben op een of andere Amerikaansche erfdochter, zijn dus nu gewaarschuwd. {Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur 1 Met verwondering las ik in uw artikel „Vroede Vaderen", van Zaterdag 12.: „met 15 tegen 14 stemmen werd de ge vraagde subsidk (openbare leeszaal) toe gestaan, zuiver rechts tegen links." Nu is er toch bij u blijkbaar een vergis sing, want u deelt den heer v. d. Lip in bij de liberalen, de voorstanders van deze subsidie, en deze is toch naar mijn meening Christelijk-Historisch, daar hij niet alleen lid is van die partij, maar ook gekozen bij de laatste verkiezing mét be hulp van A.-R. en R. K., daar hij toch de candidaat was van die kiesvereenigingén daardoor behoort hij rechts, of vindt u, dat dit lid der r echterzijde door zijn voort durend stemmen met links eigenlijk tot de partij der liberalen behoort? Ik geloof toch niet, dat u dit lid der rechter(?)zijde hebt willen sparen, want al is de politiek dikwijls onbegrijpelijk, de waarheid moet toch vooral hierin openlijk erkend wor den. Met dank voor uw plaatsing, VERITAS. De opmerking van den inzender is juist. Voor degenen, die de verslagen van den Raad nauwkeurig volgen, is het inderdaad moeilijk nil te maken, of de heer v. d. Lip behoort tot de rechter- of de linkerzijde, ook waar dit niet duidelijk werd noch bij zijne verkiezing 'tot wethouder, noch 'bij zijne herkiezing voot den Raad. Ik voor mij ivensch me vooralsnog van het uitspre ken van een oordeél i-n deze te onthouden. "De schrijver van „Uit de Leidsche Vroedschap." 'Mijmheer de Redacteur Blijkens uw uitgebreid verslag van den j.1. Leidsche gemeenteraadszitting werd eene subsidie toegestaan aan de open bare leeszaal, en hebben alle leden der christelijke partijen (op één na) het voorstel met *echt afgekeurd. Gaarne wensch ik over eenige regelen in uw blad te beschikken en op dat ver handelde terug te* komen. Oprechte hul de dient m. i. gébracht te worden aan het degelijk Raadslid dr. Meulemari, die met juiste woorden onomwonden zijne bezwaren tegen subsidieering heeft uit gesproken, en ons duidelijk heeft doen zien, dat hetgeen zoogenaamd openbaar of neutraal wordt geheeten, in de prak tijk inderdaad niets anders is dan par ticulier of partijbelang. De zoogenaamde vrije- of eigenlijk van alles k)szinnigen vergen de openbare zaak als de hunne op, en maken wat openbaar heet veel meer dienstig aan partijbelang dan tot werkelijk openbaar belang van alle ingezetenen. Volgens de discussiën is verder door één der Raadsleden een eigenaardig woord gesproken. Toen dr. Meuleman de oprichting eener toekomstige R. K. Leeszaal in het uitzicht stelde voegde het Raadslid de Heer Sytsma hem toe: daar komen wij toch niet Ziedaar eene spontane uit roep van vrijzinnige zijde, die duidelijk te keniaen geeft, hoe vrijzinnig men eigenlijk is. Dat woord van den Heer Sytsma „daar ko men wijtochnie t," moe ten de Leidsche katholieken onthouden en als devies tot het hunne maken. Als het publiek wordt opgetrommeld ter bijwoning van vergaderingen, waar onchristelijke sprekeis optreden, blijven de katholieke.! het -ord getrouw, „daar i komen wij toch nietl" Als men uitgenoodigd wordt om dona,- teur te w-orden ter ondersteuning van z.g. openbare inrichtingen dan spreken de katholieken eenvoudig: „die steunen wij toch niet." Als reclame wordt gemaakt of intee- kening gevraagd voor opvoeringen van kwetsende tooneelstukken of voordrach-' ten, clan zeggen dc katholieken„die bezoeken wij toch nietl Als men propaganda maakt voor z.g. neutrale bladen en gelegenheid gaat aan bieden voor allerlei boeken en tijdschrif ten te verkrijgen dan betuigen de ka tholieken altijd even consequent„die lezen wij toch niet Blijven dc katholieken zich dit woord' steeds herinneren, dan wordt jnet ge lijke munt betaald. Zij komen bij ons niet, wij riiet bij hen Waren alle katholieken in ^Lit opzicht solidair, en 4e ingevingen van hun ge loof getrouw, welk een algemeen heil zouden zij in hunne omgeving stichten. Nogmaals dat gezegde: „daar komen wij toch niet," van den Heer Sijtsma, moeten de katholieken van Leiden goed onthouden. Met dank voor de verleende plaats ruimte teeken ik mij RIJNLANDER. Rechtszaken. Hooge Raad. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van H. j. E. directeur van een klinisch laboratorium te Oegstgeest, dooi de Reéhtbarik te Alkmaar veroordeeld tot 2 maal 2 maanden hechtenis, wegens on bevoegde uitoefening der geneeskunde. Het beroep werd verworpen. De Burgemeester van Egmoncl. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in tweeden aanleg uitspraak ge daan in de bekende zaak van den burge meester van Egmond- aan Zee en Eg- mond Binnen, die door de Rechtbank te Alkmaar tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld wegens het uitgeven en gebruik maken van belalingsmandaten, die niet overeenkomstig de waarheid waren opgemaakt. Het waren vijf belastingsmandaten of bevelschriften, die door den burgemeester waren opgemaakt en door een der wet houders mede waren onderteekend en die de burgemeester aan den gemeente ontvanger deed aanbieden, om teruggave van gelden, welke hij, in strijd met de waarheid, zeide voorgeschoten te hebben ten behoeve van de stichting van een gasfabriek. De burgemeester heeft later het geld, dat hij ten onrechte van deii gemeente ontvanger had gevorderd, bijgepast, zoo dat er door de gemeente Egmond geen schade is geleden. Uit de behandeling van de zaak voor het Hof kreeg men den indruk, dat het den burgemeester niet te doen is geweest zich ten koste van de gemeente te verrijken, maar dat hij ongeoorloofde middelen heeft gebezigd om geld, dat hij van de gemeente te góed had, binnen te krijgen. In de gemeente Egmond is ook de meerderheid van de bevolking op de hand van den burgemeester, terwijl er een minderheid is, die liever een anderen burgemeester zou hebben. Her Hof, uitspraak doende, heeft be klaagde ontslagen van rechtsvervolging wegens het hem in de eerste plaats ten laste gelegde, nl. het valschelijk op maken en onderteekenen van belastings mandaten. Het Hof achtte dit wel bewezen, maai niet strafbaar, omdat de betalingsman daten ook door een der wethouders ge- teekend moesten zijn om waarde te hebben en in de dagvaarding geen juist verband is gelegd tusschen de onder- teekening van bekl. en die van den wet houder, maar aan bekl. is ten laste ge legd, dat hij den wethouder heeft uit gelokt tot onderteekening van de stukken, hetgeen niet gebleken is, Daarentegen achtte het Hof bekl. schul dig aan het in de tweede plaats ten Jaste gelegde, nl. het opzettelijk gebruik maken tot vijfmaal toe van valsche mandaten, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, omdat bekl. in geldverlegenheid verkeerde, zoodat het de vraag is, of hij wel ooit in staat zou zijn de gelden aan de Ge meentekas terug te geven. Wegens het opzettelijk gebruik maken van de valsche stukken veroordeelde liet Hof bekl. tot 3 maanden gevangenisstraf. (De eisch van den proc.-gen. was 14 dagen gevangenisstraf.) De beklaagde was niet bij het uit spreken van het arrest aanwezig. Door de Arr.-Rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling eener vacature van rech ter in dat college, opgemaakt de navolgen de alphabetische lijst van aanbeveling: mr< H. W. M. van Helten, subst.-griffier bljf ■de arr.-rechtbank te Groningen; mr. A* J. van Roy en, referendaris bij het Depar tement van Justitie, te 's-Gravenhagemri G. Sluis, subst.-griffier bij de Arr.-rechtbJ te Assen. Door de Arr.-Rechtbank te Zierikzeé is ter vervulling der vacature van kanton rechter te Zierikzee, opgemaakt de navoR gende alphabetische lijst van aanbeveling3 mr .S. R. Bakker, mr. J. De Bergh, mrj E. Bann, allen griffier, respectievelijk bij het kantongerecht te Zierikzee,- Oss e4 Middelburg.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 6