Uit Stad en Omgeving. kosten der exploitatie van vakscholen werd het amendement-d e Wilde nog aldus gewijzigd, dat 't het criterium van volstrekte onvermijdelijke aansprakelijk heid stelt en aangenomen met 45 tegen 28 stemmen. Het beginsel van niet-sub- sidiëering van gemeenten als regel werd met gelijke meerderheid goedgekeurd. Nog eenige andere wijzigingen van meer ondergeschikt belang werden in de verordening gebracht. Ondanks bestrijding door den heeT IJzermans, lid van Ged. Staten, van een amendement, van den heer Bosch c.s., om te doen vervallen de beperking, dat het subsidie f5000 per jaar niet zal overschrijden, als zijnde niet in het belang der provinciale geldmiddelen, wordt dit amendement met 39 tegen 31 stemmen aangenomen. Een amendement op art 5, toegelicht door den heer v. Dorp, om afwijking toe te laten van het gebiedend voorschrift dat, om op provinciaal subsidie aauspraak te maken, ook door het Rijk en voor par ticuliere instellingen bovendien door de gemeente subsidie» worden verleend wordt verworpen met groote meerder heid. De regelen werden zonder stemming goedgekeurd. Goedgekeurd: verhooging subsidie der ambachtsschool te Rotterdam; afwijzing de subsidie-aanvrage van het gemeentebe stuur van Dordrecht ten behoeve van een voortgezetten cursus aan de burger avondschool; subsidie aan de afdeeiing Rotterdam van den Ned. R. K. Volks bond voor de ambachtsteekenschooiaan den voortgezetten cursus aan de burger avondschool; aan „de Hanze" te Ou de w a t e r voor den handelscursusaan den Rotterdamschen barbiers- en kap- persbond; afgewezen subsi die-aanvrage voor de Dordrechtsche Huisvlijtschcolen voor eene op te richten gemeentelijke handelsavondschoolafgewezen de sub sidie-aanvrage van het Genootschap voor heilgymnastiek en massage. Op het voorstel tot bestendiging van het subsidie van f 1000 aan de Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis" werd een amendement voorgesteld om het subsidie te verhoogen tot f2000 en om te doen vervallen de voorwaarde van bet quotum der af deelingen o pl2 pet. Dit amendement werd toegelicht door den heer Plantenga, die in het licht «telde de zegenrijke werking van Het Groene Kruis, vooral voor de wijkverple ging ten platten lande Door den heer von Fisenneen den Voorzitter werd uiteengezet, dat de ze provincie geen slecht figuur maakt, waar het steun betreft aan vereenigingen als „H-et Groene Kruis": dat de provin cie het nut van dergelijke instellingen al heeft erkend, doch dat ook rekening ge houden moet worden in et de provinciale financiën^ Dr. R u ij sch wees op de nuttige wer king van „Het Groene Kruis" voor de zieken- en wijk verpleging' de afzonde ring en ontsmetting, derhalve voor het al gemeen belang der volksgezondheid. Ech ter was de commissie gebleken dat f2000 dit jaar nog niet noodig is. Het voorstd-Plantenga c.s. (subsidie van f2000) wordt verworpen met 19 st voor. Hierop wordt goedgekeurd de aanvul ling en wijziging der overeenkomst met de Westiandsdie Stoomtramweg-maat schappij, waarna de Staten aannemen de voorgestelde wijzigingen van opnieuw voorgestelde polderreglementen. Het voorstel tot toekenning van sub sidie» alleen voor 1909 aan de gemeente Goedereede en Stellendam in de kosten harer huishouding over "1909, werd na breedvoerige beraadslaging aangenomen met 33 tegen 29 stemmen. Bij het voorstel tot wijziging van het Provinciaal reglement op de wegen en .voetpaden werden de door de Commissie voorgestelde wijzigingen door Ged. Sta ten overgenomen. O.a. worden daarbij i.g. kynomobieïen niet onderworpen aan de bepalingen omtrent hondenkarren. De vergadering werd geschorst tot he denochtend. Staking te Beek en Donk. Het secretariaat van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond schrijft ons: Wat ons reeds laag onvermijdelijk toe scheen is thans bewaarheid onze afdeeiing Beek en Donk is gewikkeld in een strijd om haar bestaan. Zoolang deze afdeeiing bij onzen Bond is aangesloten geweest is rij door de Firma P. van Thiel Zonen geholpen door klerken, een onderbaas en eenige werklieden, steeds op alle moge lijke manieren zelfs met leugens en ver dachtmaking tegengewerkt De huidige najaarsslapte scheen nu een geschikt oogenblik voor de firma om onzen Bond een flinke klap toe te brengen. Daartoe werden 4 goede bondsleden ont slagen, met de mededeeling dat dit ontslag door het Bondsbestmir was voorgesteld, iets wat precies het tegendeel van de waarheid was. Door ons was voorgesteld om thans geen weiklieden te ontslaan doch zoo noodig korter tijd te werken, Al het mogelijke is gedaan om het ontslag ingetrokken te krijgen en zoo een conflict te voorkomen, doch toen wij op voorstel der firma haar definitief besluit nog 3 dagen afwachtten benutte zq dien tijd om aan 80 onzer leden door den deurwaarder de huur te laten opzeggen, wijl deze men schen in de huizen der firma woonachtig zijn. Deze opzegging geschiedde niet aan niet leden van onzen Bond. Zoodoende werd hel dus een formeel e aanslag op de organisatie, welke wij verplicht waren af te weren. Maandagmorgen 20 December ging bijna 100 man in staking ondergoedkeuring van ons Hoofdbestuur welk getal wellicht nog met 70 80 vergroot zal worden. De eischen zijn veelvuldig doch voorop staat erkenning der organisatie en intrek king van het viervoudig ontslag. Het besluit tot staking werd schriftelijk genomen met 154 tegen 4 stemmen. LEIDEN, 22 December. Geloof en Wetenschap. In het St Joseph-Gezellen gebouw hield gisteravond de vereeniging „Ge loof en Wetenschap" een algemeene le denvergadering, waar als spreker optrad de WelEerw. pater W. de Veer S. J., met het onderwerp: „De Godheid van Christus en de moderne bijbelcritiek." De godheid van Christus was van den aanvang af een voorwerp van aanval. In de eerste tijden stonden reeds secten op, die de godheid van Christus loochenden en waartegen Johannes zich in zijn evan gelie verhief. In de vierde eeuw zien wij Arius opstaan met zijn ketterij, welke een ongekenden omvang verkreeg. God zond Athanasius en in een reuzenstrijd van vijf tig jaar wist deze het Arianisme te over winnen. Sinds de laatste 150 jaren is men bezig Hem te onttroon en, die in de middel eeuwen heerschte, geëerd werd ais sou- verein. De oorlog werd opgeroepen door Voltaire, wiens school in Frankrijk den vernietigingskrijg voortzette, terwijl de school van Hegel en Haeckel dit werk in Duitschland deed. in onzen tijd treden in deze beweging vooral David Frie- drich Strauss met zijn werk „Das Leben jesu", Ernest Rénan met „La vie de Jé- shs" en Adolph jHaeckel op "den voor grond. Heeft Strauss de evangelische verhalen tot het rijk der mythen verwezen en zijn de woorden van Jezus voor hem evenveel tegenstrijdigheden, Rénan levert in zijn werk meer opbouwend werk in zooverre hij tracht eene verklaring te geven van de feiten in bet evangelie. Toch wemelt zijn werk yan onwaarschijnlijkheden. De grootmeester der liberaal-modern geleerden, die in het katholieke kamp de grootste stoot aan de modernistische rich ting heeft gegeven, is de Beriijnsche pro fessor Adolph Harnack. Zijn werk „Das wesen des Gbristen- tums", atgemeen verspreid, heeft veel kwaad gesticht JTij bepleit daarm een christendom, waarmede ieder, behalve de positief-geloovige, vrede kan hebbeneen christendom, dat geen offer vraagt van het verstand noch van het hart Men be hoeft slechts te gelooven in God als de liefderijke Vader der menschen. Spr. geeft eene uitvoerige uiteenzet ting van Harnack's werk, om vervolgens te betoogen, dat de modernisten waarte gen Pius X zijn encycliek richtte, hun ideeën onfleenen aan Harnack. Zij huldi gen het agnosticisme, dat is de onbe voegdheid van den menscheiijken geest om keunis te nemen van het bovennatuur lijke, terwijl zij het geloof 't liefst be schouwen volgens de denkbeelden van een Schleierraacher. Het Christusbeeld der moderne bijbel critiek is moedwillig vervormd en mis maakt, geheel willekeurig beroofd van de Godskroon. Men heeft ongemotiveerd het Johannes-evangelie geschrapt, omdat men de wonderen niet aanneemt De mo gelijkheid van wonderen is duidelijk voor ieder die Gods almacht beschouwt De moderne bijbelcritiek heeft hare be wering te staven en dat doet zij niet. Spr. citeert moderne vrijzinnige-wijs- geerige schrijvers als Eduard von Hart man», Lipsius, Kalthoff, die tegen het Christusbeeld der moderne bijbelcritiek in hunne geschriften optrekken. Na deze scherpe critiek van de vrijzinnige geleer den, kunnen wij gerust het bankroet der tnoderne bijbelcritiek aannemen. Na de pauze stelde de eerwaarde spr. de vraag: Wat dunkt u van den Christus, wiens zoon is hij? Uw antwoord hierop moet luidenChristus is de Zoon Gods, in wezen en natuur aan den Vader ge lijk. Ten bewijze hiervoor haalt spreker diverse aanhalingen aan dit de evange liën van Mattheus, Marais en Lucas welker geschiedkundige waarde, ook niet door Harnack, worden ontkend; getuige nissen, waarin Christus duidelijk uit spreekt, dat hij waarachtig de Zoon Gods is. Indien Christus niet God was, hoe dan te verklaren, dat hij tot stand heeft ge bracht, wat niemand doen kan. Christus heeft de Katholieke kerk gesticht, één, heilig en onveranderlijk; de Kath. kerk met hare diepzinnige leer, haar krachtige hiërarchie, haar strenge tucht en symboli- schen eeredienst. De kath. kerk, waar voor wij ons leven en bloed willen geven. Christus bevestigde zijn leer door won deren, een plechtige bezegeling der waar heid door God. Harnack geeft toe, dat reeds in het apostolische tijdperk Jezus als God wend aanbeden. Dit zegt veel. Wij ontmoeten telkens menschen, die openlijk loochenen het bestaan van God. En toch, wie slaat er acht op? Het athe ïsme laat ous tamelijk koud. Doch indien wij Christus' godheid hooren loochenen pijnigt ons dit meer. De reden hiervan ligt voor de hand. Ons geloof in Chris tus sJjiit ia zich ten intieme liefdeverhou ding lot den Ciirisius-God, die de men sch elijke natuur heeft aangenomen. Hij is de God, de Emmanuel, de God met ons, zoo in den echten feitelijken zin: onzen God. Zouden wij niet als één man opstaan, als de moderne bijbelcritiek ons dien God wil ontrukken? Wat is de Christus, zooals Rénan, Strauss, Harnack en de modernisten dien hebben gemaakt, weinig eischend voor zijn vereerders. Hij verlangt noch dat wij in hem gelooven of Hem eeren; Hij heeft geen vaste zedewet gemaakt, Hij legt geen vasten of onthouding op. Wat past deze Christus goed in onzen tijd van zin nelijkheid en levensgenot! Maar waartoe zouden wij komen met dien Christus zonder goddetijken scep ter? Wij zouden geraken tot het ergerlijk ste heidendom, verzinken, in een afgrond van intellectueele en moreele ellende. Daarom, weg met dien modernen Christus, zonder gezag, zonder zedewet, zonder macht om de zielen die groot wil len zijn te trekken en de schuldigen te straffenweg met dien mismaakten Christus, dien geen heilige heeft bemind, waarvoor geen martelaar zijn bloed heeft gestort. Dat is de echte Christus niet. De Christus, Dien wij willen, is de Christus, Dien onze voorvaderen hebben gekend en bemind; het is de Christus, Die 19 eeuwen over'de wereld heeft ge- heerscht als souverein- het is de Chris tus-God. Een langdurig applaus loonde den eerw. spreker voor zijn gloedvol en we tenschappelijk betoog. Daarna w erd de vergadering door den waarnemenden voorzitter, Mr. A. Tepe, gesloten. De heer T. H. Ie Roux, litt. docts. aan de Rijksuniversiteit alhier die weldra zal promoveeren in de Nederlandsche letteren, is benoemd tot professor in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan het College te Pretoria. De heer le Roux volbracht zijn geheele studie aan de Leidsche universiteit. De soldaat (adspirant-onderofficier) J. M. P. G. Cordtvriendt en de soldaat W. van Noord, van het 4e Regiment- Infanterie, zijn door den Kolonel, Regi ments-commandant bevorderd tot korpo raal bij gemeld regiment. De griffier bij den Raad van beroep (ongevallenverzekering) alhier maakt be kend, dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben benoemd tot plaats vervangend lid-werkgever van den Raad van beroep (ongevallenverzekering) te 's üravenhage den. heer J. Van Heusden, directeur der broodfabriek „Ceres" alhier, zulks in de plaats van J. C, A Binnen dijk, alhier, die van rechtswege is op getreden als Jid-werkgever. HAZERSWOUDE. Een geval van be smettelijke ziekte, typhus, is geconsta teerd ten huize van de Wed. C. Qualm. Haar zoon, een ruim 20-jarige jongeling ligt ernstig. De commissie tot wering van schoolverzuim op het Dorp heeft door het overlijden van den heer N. Voets en het bedanken Van de heeren W. B. Bontje en A. Francken, een geheele re constructie ondergaan en bestaat nu uit de heeren A. ten Hoor, A. Fortgens, A. H. Goldberg, W. H. C. Ditncker, C. Wezelenburg, A. P. Heijker en E. den Haan. HAARLEMMERMEER. Aan den Slo- terweg zijn bij verschillende landbou-w wers schapen door honden in de sloot gedreven en verdronken, te zamen niet minder dan 8 stuks. Bij H. v. St. vier, bij J. B. twee, bij C. v. d. H. eenj eiv bij J. v. St. een. Enkele dieren waren verwond, doch niet doodgebeten. Ook nu weer is het onbekend, welke hond het kwaad bedreef. Bi) den smid V. Dr. te Nieuw-Ven- nep heeft een ontploffing plaats gehad in den houder van carbidgas. Een zoon van den smid, die iets aan den houder verrichtte, bekwam ernstige brandwon den in het gelaat H1LLEGOM. B. en W. hebben uitbe steed: I het ophalen van haardasch en vuilnis, II. het rijden van grind, puin en geklopte steen, III. het uitdiepen van de einden der vakslooten. Daarop werd in geschreven door 7 personen. De laagste inschrijver wns C. Haster, v. d. Endelaan, alhier, voor de som van f 1530, met aan schaffing van een vuilniswagen door de gemeente. De heer H. Hazelhorst, ambtenaar der posterijen en telegraphie alhier, is ge slaagd voor het examen postradicaal. De Centrale Raad van beroep (on gevallenverzekering), te Haarlem heeft uitspraak gedaan in de zaak van H. H. v. Waveren aldaar, wiens te Hillegom ge vestigde onderneming door het bestuur der R. v. B. was ingedeeld in gevaren- klasse 28, met toekenning van het ge- varencijfer 28, welk cijfer door den Raad van Beroep werd verlaagd tot 24. KATWIJK. De schietvereeniging „Hol- landia" opgericht bij Koninklijk Besluit van 24 Januari 1896 no. 20, en sedert gevestigd in deze gemeente, is dezer dagen ontbonden, terwijl de bij die ver eeniging in gebruik zijnde geweren en munitie aan het Rijk zijn teruggegeven. LISSE. De bloemist werkl. vereeniging St. isidorus zai op Woensdag 29 dezer des avonds te? uur haar jaarvergadering houden in het bondsgebouw. Punten van behandeling: Opening. Notulen. Jaarver slagen Secetaris en Penningmeester. Be stuursverkiezing. Verkiezing van een afge vaardigde naar de zesde algemeene ver gadering van het Bloemist- en Tuinlieden secretariaat wegens aftreden van den heer C. G. v. d. Aartweg welke zich niet meer herkiesbaar stelt. Behandeling verder be schrijvingsbrief voor deze vergadering. Rondvraag en sluiting. NOORDW1JK. Kerstmis is op handen. De bloembollen zijn warmpjes toegedekt met uitzondering van eenige tulpenbedden waarvoor men 't benoodigde riet blijkbaar niet kan bekomen, 't Is wèl tegenstrijdig geweest, dit jaar: de prijzen der bollen waren laag, zoodat er weinig gebeurd is, en 't riet was duur, zeer duur. 't Is ten minste te hopen, dat 't komende jaar in vele opzichten beter is, anders kan men bij het bezingen van den grooten bloei der bollencultuur wel een toontje lager inzetten-. Niet alleen toch, dat in 't af- geloopen seizoen de prijzen laag zijn geweest, maar overlast van het over vloedig gevallen regenwater tijdens het planten staat te vreezen. Op vele lande rijen is de vrees voor „verdrinken" niet denkbeeldig. Enfin, we zullen 't beste er maar van hopenéén troost hebben we altijd zoo zei dezer dagen een kweeker tegen ons als Jan last heeft van 't water of van de vorst, dan heeft Piet 't ook. De bedoeling van dit gezegde is duidelijk. Morgenmiddag, Donderdag 23 Dec., komt de Raad onzer gemeente in open bare vergadering bijeen tot het behande len van een agenda met 12 punten, waaronder een aantal benoemingen. OUDSHOORN. De heer Eyndhoven, alhier tegen 1 Januari a. s. tot onder wijzer aan de O. L. S. benoemd, heeft nu al vóór zijn indiensttreding tegen 1 April 1910 ontslag aangevraagd. SASSENHE1M. Dinsdagavond verga derde de R. K. Volksbondwelke verga dering ook toegankelijk was voor alle katholieken, niet leden van den Bond. De voorzitter opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Hierna verkreeg de Geestelijk Advi seur het woord tot het houden eener lezing over het socialisme. Aangezien de tijd te kort is om reeds hedenavond een uitgebreid' verslag over deze lezing te geven, hopen wij morgen avond hieraan te kunnen voldoen. Den Eerw. spreker viel een uitbundig applaus ten deel., De voorzitter was zeker wel de tolk van allen toen hij den Eerw. Spreker dank zegde voor de gehouden lezing en hoopte dat velen tot den Bond zou den toetreden. Ook herdacht de voor zitter het overleden bondslid J. Korte- kaas en hoopte dat vele bondsleden ter H. Tafel zouden naderen, wanneer er eerstdaags eene H. Mis voor dit over leden lid zou gelezen worden en dat zij dan tevens hun insigne zouden dra gen. Uit het verslag van den penningmee ster van Hulp in Nood bleek, dat de ontvangsten in het afgeioopen kwar taal hebben bedragen f38,51 de uit gaven f22,93 aangezien het vorig kwar taal een: nadeelig saldo was van f 0.69 was er nu een batig saldo van fl 4.89. Verstrekt zijn deze drie maanden aan zieken 240 eieren en 20 L. melk. Tevens hoopte de penningmeester, dat wanneer de bode bij de leden kwam om f0.10 boete, de Sassenheiinsche leden, het voorbeeld van hunne Warmondsche broeders zouden volgen en trouw dit dubbeltje betalen, daar Hulp in Nood toch veel goed doet en de Sassenheim- sche leden dikwijls hierin zeer nalatig zijn. Dc Eerw. Adviseur vroeg hierna we der het woord om nogmaals er op te wijzen, dat katholieken thuis behooren in katholieke vereenigingen en niet in neutrale of christelijke vereenigingen. De Eerw. kapelaan van Warmond kon zich geheel met de woorden door den Eerw. Adviseur gesproken vereenigen, en wekte ook alle aanwezigen op om zich aan den Bond aan te sluiten. Vervolgens bracht de penningmeester van het „Ondersteuningsfonds hetdrie- maandeüjksch verslag uit. De inkomsten bedroegen f 162,301/2, de uitgaven f 105.99, een batig saldo alzoo van f 56.3U/2. Er had zich bij hei bestuur van net Ondersteuningsfonds het geval voorge daan, dat een lid om ziekengeld gekomen was, ongeveer 14 dagen nadat hij ziek was geworden. Daar op eene algemeene vergadering was besloten dat men 3 dagen, nadat men ziek was geworden, zich als ziek moest aanmelden bijeen bestuurslid, had de penningmeester geen uitkeering aan dit lid gegeven. Aangezien dit niet in de statuten van deze onderafdeeling gedrukt is, werd over dit geval druk gediscuceerd, ten slotte werd besloten dezen persoon als nog eene uitkeering te geven en deze wijziging in de statuten in de afgegeven boekjes te voegen. Na eenige bespreking van huishou delijke» aard werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. J. P. knecht bij de heeren Speel man en Zn. had het ongeluk van een wagen te vallen, daar de paarden óp hol sloegen. De ongelukkige kreeg de wielen van; den wagen over den borst, waardoor er eenige ribben gebroken werden. Een jongen van een jaar of 12, is; wonder boven wonder niet van den wa gen gevallen. TER AAR. Hedenmiddag omstreeks twee uur sloeg het paar'd van den land'n bouwer Verduijn gespannen voor een drievvielige kar in den Vierambachtspol- der op hol. Paard en kar slingeren over den geheelen weg 'in vliegende vaart dep hoogen dijk op naar Rijnèaterwoude,/ keert om, rent Langeraar in en komen eindelijk tot staan op het erf van den landbouwer Vermeulen. Wonder boven wonder is er geen ongeluk gebeurd, terwijl toch veel volk langs den weg wasi De bestuurder was reeds in den Vierambachtspolder van de kar ge slingerd zonder zich echter ernstig te bezeeren. Gelukkig dat hei geval zich voordeed op een tjjd, dat de kinderen' veilig in school waren. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (13) Kerknieuws. Pater Jos. Sweens tot bisschop benoemd. De ZeerEerw. pater Jos. Sweens, de ijver/olie en beminde overste van het Missiehuis St. Charles te Boxtel, is door Z. H. den Paus benoemd tot Bisschop- coadjutor van Mgr. Hirth bisschop van Z. Nianza. Zij, die pater Sweens kennen en dat zijn er velen, want hij heeft een werkzaam en zegenrijk leven reeds achter zich zullen zich voorzeker in deze be noeming ten zeerste verblijden en haar als een uiterst gelukkige prijzen. Pater Jos Sweens in den 22 Maart 1858 te 's Hertogenbosch geboren. En na zijn priesterlijke studiën op de beide semina- riën van het bisdom te hebben voltooid, werd den 3en Juni 1882 tot priester ge wijd. Zijn priesterlijke loopbaan begon hij als kapelaan,eerst 2H jaar te Lierop,daarna te Vucht Toen voelde de ijvervolle priester dat God hem tot nog anderen arbeid ge roepen had en zoo nam hij den lüen September 1898 afscheid van zijn familie om zich in het afmattende missieleven te begeven. Hij vertrok naar Maison Carrée en werd in de Congregatie der Witte Paters opgenomen. Niet onmiddellijk echter werd hij naar het missieland, het land zijner verlangens, gezonden. Aanvankelijk werd hij benoemd tot overste van Mariënthal in Luxemburg alwaar door zijn bestier o.'a. een nieuwe kerk werd gebouwd. Eindelijk in 1901 mocht hij den grond van Algiers betreden, om aldaar zijn liefsten wensch in vervulling te zien gaan: om daar namelijk te arbeiden in het gezegende missieveld. Met onver droten ijver en groote inspanning bleef pater Sweens als missionaris werkzaam, tot hij in 1906 door zijn overheid werd teruggeroepen om als overste van St. Char les, de belangen der Missie in zijn vader land te behartigen. Alvorens naar Holland terug te keeren deed hij op last zijner overheid een inspectiereis door 't geheel Afrikaansche missieveld, zoodat Z. Eerw. de geheele Missie kent. Ruim drie jaren heeft pater Sweens thans op uitnemende wijze St. Charles bestuurd. Zijn ongemeene ijver, zijn kennis en uit stekende priesterlijke eigenschappen heb ben hem waardig doen bevinden om door den Paus tot bisschop-coadjutor van Z. Nyanza te worden benoemd, alwaar hij destijds reeds de missie „Marienheim" stichtte. Het moet een heerlijke voldoening zijn voor den 92-jarigen vader van den pas benoemden bisschop, nu deze grijsaard zijn zijn zoon tot zóó hooge waardigheid ziet geroepen. „Tijd" Cook naar de maan Het rapport der Universiteitscommis sie, meldt, dat der commissie waren) voorgelegd een getyped reisverhaal van," 61 pagina's folio, 16 pagina's folio af schrift uit de aanteekeningen, die Cooltf van 18 Maart tot 13 Juni 1908 maak-f. te. Een begeleidend schrijven van Cookfj ontbrak. Zijn secretaris Lonsdale, ver*, klaarde, dat dé origineele aanteekenin-j; gen binnen enkele dagen ter beschik)-/ king gesteld zouden gorden. Het afschrift is voor de beslissing! of Cook de Pool bereikt heeft of niet,/ volkomen waardeloos, zooals het onder zoek door de leden der commissie aan) het licht bracht. Aangezien Cook persoonlijk onbëreik'-t baar was, riep de commissie Lonsdale; op, die echter niets nieuws wist te ver tellen. Het resultaat de ronderzoekingen van de commissie geeft aan dat het boven)* genoemde reisverhaal in hoofdzaak overj eenstemt met hetgeen de New-York He rald berichtte. Het afschrift der aanteekeningen be vat geen astronomisch waarnemingsma-' teriaal, slechts de resultaten van waar-I nemingen. Alle détails die de waarnemingen waarschijnlijk maken, worden vermist./ Tev ens wordt de practische zijde der oftH

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2