BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 71. 9e- £eicbeJve Qou/tmxt Bureau OUDE SINGEL, 5-4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent Woensdag 33 December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen hand els-ad vertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Anti-koningsgezinde onderwijzers. Baron van Wijnbergen heeft gis termiddag in de Tweede Kamer gespro ken over de karakterwijziging, die de ppenbare school zou gaan aannemen, indien er nog meer anti-koningsgezinde .onderwijzers bijkwamen. Men weet, dat er onder de open bare onderwijzers verschillende sociaal- demokraten huizen, die van het koning schap niets hebben moeten. Die onderwijzers zich stellend op peutraal standpunt zullen wel niet bij het onderwijs het koningsschap en de liefde voor de natie direct afbreken, ïnaar zij kweeken bij de kinderen dan ook niet de liefde voor vaderland en vor stenhuis. Maar wie aanstelling vraagt aan een blederlandsche school, moet onder wijs geven in nationaleu zin, merk te de heer v. Wijnbergen terecht op. Dat eischt de wet, die opleiding eischt {tot Christelijke en Maatschappelijke deugden. En het kan niet anders dan in d'e bedoeling van den wetgever gelegen hebben, om de vaderlandsliefde te re kenen onder de maatschappelijke deug den. Een onderwijzer alzoo, die fi.v. be- ;zwaar heeft tegen het doen zingen van Oranjeliederen, zou handelen in strijd' jnet den geest der wet Wij kunnen ons vereenigen met de' üneening van den heer van Wijnber gen, dat de schoolopziener bij een be noeming het recht heeft te vragen aan den sollicitant of hij zich plaatst op het standpunt door het orgaan „de Bo de" ingenomen welk blad o.a. be weerd had, dat de onderwijzer vrij moet (zijn in het laten zingen van Oranjeliede ren en indien het antwoord bevesti gend luidt, niet tot diens benoeming ;mede te werken. België. De begrafenis van koning Leopold. Voor de begrafenis van koning Leo pold op heden, waren de volgende alge- in eene schikkingen getroffen: De lijkplechtigheden hadden plaats in de kerk van de H.H. Michiel en Oudule, om 11 uur. De begrafenis had onmiddellijk daarna plaats in de crypte der kerk van Lae ken. Een salvo van honderd en een kanon schoten kondigde het vertrek van den Stoet aan. De hoeken van het lijkkleed droegen: de voorzitter van den Senaat; de voorzitter van de kamer der volks vertegenwoordigers de minister van binnenlandsche zaken 'jen landbouw de minister van justitie de luitenant-generaal, algemeen hoofd der burgerwachten van het koninkrijk de luitenant-generaal, commandant van de vierde conscriptie. De stoet werd gevormd in de volgende jorde: een detachement gendarmerie te paard een eskadron ruiterij met muziek; het eskadron der burgerwacht, met Ipiuziek een batterij artillerie; een compagnie linie-infanterie een batterij artillerie der burger- Wacht; een compagnie infanterie van de bur gerwacht. Afgevaardigden der burgerwachten Van het koninkrijk en der regimenten Van het leger met het vaandel van het korps. Elke deputatie zal bestaan uit den .commandant van het korps, uit een offi cier van eiken graad en uit de vaan- idelwacht. De algemeene staf van het leger en de ijpf li eieren zonder troepen. De Wetgevende kamers. iDe staatsministers 'De ministerraad De geestelijkheid Het Huis des Konings dat den lijkwa gen omringt. ,De lijkwagen. iZ. K. H. prins Albrecht Van iBelgjë. ;De vreemde prinsen. De burgerlijke overheden en ambte- fcw e». ds ffiiftsUfsi m, Een eskadron ruiterij van het leger sloot den stoet. Na de godsdienstplechtigheden in de kerk der H.H. Michiel en Gudule nam de stoet dezelfde volgorde in. Z. K. H. Prins Albert van België, de (huizen van den Koning en van H.H. K.K. H.H., de voorzitters der wetge vende kamers en de ministers, de le den der wetgevende kamers in hun rijtuig en namen in de kerk van Laeken de hun voorbehouden plaatsen in. Na de laatste kerkplechtigheid werd het lijk in de crypte gebracht door on derofficieren van het leger; een salvo van een-en-twintig kononschoten werd op dit oogenblik gelost. De volgende vorstelijke personen en hoogwaardigheidsbekleders waren bij de begrafenis tegenwoordig: Prins Hen drik der Nederlandende Duitsche Kroonprinsprins Hendrik van Prui sen den hertog Gauthier van Slees- wijk Holstein, de eenige broer van de Duitsche keizerin en de echtgenoot van de oudste dochter van prinses Louise; prins Rupprecht van Beieren prins Jan George van Saksen graaf Balny d'Avri- court als vertegenwoordiger van den vorst van Monacoaartshertog Leopold Salvator, als vertegenwoordiger van kei zer Frans Jozef; prins Carlos van Bour bon, infant van Spanje, als vertegenw. van koning Alfons; minister Viviani, staatssecretaris Dujardin Beaumetz en senator Decrais als vertegenwoordigers der Fransche republiek; prins Ferdi nand de krooanprins van Roemenië, ge neraal Goiran als vertegenwoordiger van den koning van Italiëde hertog van Connaught als vertegenwoordiger van den Engelschen koningde groot-hertog van Hessende Bulgaarsche gezant te Parijs als vertegenwoordiger van zijn regeering. Met betrekking tot 's Konings nalaten schap meldt het Handelsblad v. Ant werpen" Bij daging per deurwaarder, gedagtee- .kend 18 December, heeft prinses Louise van België aan de voornaamste financi- eele instellingen van Brussel verbod doen beteekenen, afstand te doen, in handen van wie het ook zij, van alle fondsen, die hen zouden toevertrouwd zijn, 't zij door wijlen koning Leopold, 't zij door de bur gerlijke lijst, 't zij door mej. Blanche Zelia Delacroix, gezegd barones Vaughan. Dit exploot is geteekend aan de Natio nale Bank, ,de Société Générale, de Banque Internationale, de Crédit Géneral Liégeois de Banque de Bruxelles, heeren Balser Co., baron Empain, bankier, de Banque d'Outremer, de Caisse de Reports, de Comptoir d'Escompte de Paris, de So ciété Fran^aise de Banque et de Dépots en baron Lambert-de Rotschild, bankier. De advocaten van prinses Louise zijn M. Jansen en M. Jaspar. Men beweert* dat indien prinses Ste phanie meent te moeten handelen, zij ha re belangen zal toevertrouwen aan M. Beernaert. In alle geval, buiten prinses Louise heeft geen enkel der .erfgenamen van koning Leopold tot hiertoe gemeend eenigen stap in de richting van processen te moeten doen* De Moniteur deelt de volgende nota mee De Koning zal den grondwettelijken eed afleggen in den schoot der Veree- nigde Kamers* Donderdagmiddag, 23 De cember. Te 8 uur 's morgens zal de plechtig heid door klokkengelui en een salvo van honderd en een kanonschoten aangekon digd worden. Te 10 uur juist zullen de generale staf van de burgerwachten en die van het le ger zich te paard aan de Antwerpsche laan bevinden. Z. Mj. de Koning zal vanaf het paleis van Laeken begeleid worden door de bur gerwacht te paard en een korps ruiterij van het leger. Bij den ingang der stad zal Z. M. den Koning ontvangen en ver welkomd worden door den burgemeester* aan het hoofd van den gemeenteraad yan de hoofdstad. De intrede van Z. M. den Kohlng Zal aangekondigd worden door een salvo van honderd en een kanonschoten. De burgerwacht en de troepen van het garnizoen zullen onder de wapens staan in de straten, langs welke Z, At (Iffl Ko- ning zaj yoo&jjkom^. Het eerste half-regiment jagers te voet en de afdeeling artillerie der burgerwacht van Brussel zullen den ingang van het Paleis der Natie bezetten. Na de eedsaflegging, in den schoot der vereenigde Kamers, zullen Hunne Ma jesteiten zich naar het paleis van de We tenschapstraat begeven. Een salvo van honderd en een "kanon schoten zal de ,buitenkomst van Hunne Majesteiten uit het Paleis der Natie aan kondigen. n. M. ae XoningTn zal den Koning voorafgaan. In Belgische hofkringen verzekert men, dat het oude plan van een huwelijk van prins Victor Napoléon en prinses Clemen tine nu nog kans heeft, om verwezenlijkt te worden. De Koning had het altijd te gengehouden,. Het gratie-besluit. Vrijdag zal de officiëele „Moniteur" het gebruikelijk gratie-besluit publicee- reii, waardoor zooals bij de troonsbestij ging van nieuwe vorsten het gebruik is, aan een groot aantal gevangenen, kwijt schelding van straf gegeven wordt. Alle gevangenen, die niet meer dan drie maanden gevangenisstraf te onder- dergaan hadden, zullen vrijgelaten wor den .terwijl aan de anderen in ruime mate gedeeltelijke kijtschelding of voor waardelijke invrijheidstelling verleend' zal worden. De nieuwe postzegels. Voor postzegelverzamelaars is tnis- schien van belang het berichtje, dat wij in een der Belgische bladen lazen, en volgens hetwelk het nog wel een jaar of anderhalf jaar duren zal eer de nieu we postzegels metrhet beeld van koning Albrecht zullen worden uitgegeven. Tevens deelt dat blad nog mede, dat, als koning Leopold nog een paar maan den geleerd had, men te Mec'nelen be gonnen zou zijn men het drukken en uitgeven van een Congo-postzegel met het beeld van Leopold. De tcekening er voor moet reeds op het kabinet van den minister van koloniën berusten. Nu zal natuurlijk de postzegel met het beeld van koning Albrecht verschijnen. Spanje. De K. S. A. in Barcelona. De onlangs geïntroniseerde bisschop van Barcelona, Mgr. Lagnerden, had 6000 uitnoodigingen aan katholieke no tabelen der stad gezonden, teneinde een Katholieke Actie te installceren. Verleden Zondag had de plechtigheid plaats. De ruime troonzaal in het bis schoppelijk paleis, heel het binnenhof en vele aangrenzende straten waren met belangstellenden gevuld, waaronder een hertog, 5 markiezen 3 baronnen, sena toren en Parlementsleden. Markies de Pascual hield een toespraak vol geest drift, waarin hij zinspeelde op de on- eenigheid der katholieken, waardoor het mogelijk is, dat een brutale minderheid de meerderheid der geloovige knevelt, wij willen echter zoo oprecht zijn, on ze vijanden niet door haat, maar door liefde te vervolgen. En hier hernieuwen wij den eed, dat wij eerst dan zullen laten den Christus te belijden; nadiat wij het geluk hebben gehad, om onder de martelaren te worden opgenomen." De hierna volgende rede van den bis schop was daarom merkwaardig, omdat hij erkende de tekortkomingen der Spaansch,e katholieken Eén zinsnede slechts: „wij hebben onze werklieden' ontspanningen en muziek gegeven, ter wijl zij om hunne rechten vroegen."- (K. S. Wl Vak-ontwikkeling. Dr. Kuyper, zegt de „Rotterdammer," hield Zaterdagmiddag in de Tweede Ka mer een zeer interessante, ook door de aanwezige leden der linkerzijde aandach tig gevolgde rede* inzake het vakonder- .wijs. Eerstens wees 'hij op het zeer Belangd rijke verschil ten aanzien van de kos ten in België en hier te lande. In België kost een schop! veel minder dan ten onzent iWel meelide Minister Heemskerk te moeten opmerken, dat Dr. Kuyperfs cij fers reeds 12 jaren oud waren, doch) door den Minister althans gaarne een on derzoek waardig gekeurd. Ten tweede vestigde dr. Kuyper de volle aandacht op de opleiding van het personeel. Het ontleenen, van mannen aan het practische leven, achtte Dr. Kuy per verre van voldoende. Betere, meer speciale opleiding van leeraren aewtte hij dringend gewenscht. Eindelijk besprak hij de wenschelijke officieele regeling van het vakonderwijs. Zoo men weet, heeft dr. Kuyper aan het onderwerp van het vakonderwijs een groot deel van zijn hart verpand. Hij wil zeer terecht veel hoogere ont wikkeling van de kundigheden onzer werklieden, die zijns inziens verre be neden het peil staan, dat in andere lan den wordt aangetroffen. Zoo deelde Dr. Kuyper mede, dat eertijds door hem gekende werklieden uit Amsterdam in 1898 door hem ont moet werden in Amerika. Maar toen als „heeren," in veel betere conditie. Die werklieden vertelden hem, dat zij veel meer verdienden dan in Holland, maar ook, dat zij in hun vak nog zooveel hadden moeten leeren 1 In ons vaderland drijft de sociaal-de mocratie er heen, dat hoofdzakelijk de harten onzer werklieden worden bezig gehouden door twee verlangens„hoo- ger loon" en „korter arbeidsduur." Reeds meermalen spraken wij uit, dat men zeer zelden hoort aandringen op wezenlijke vak-ontwikkeling. Onze werklieden moeten hun vak ver staan. „Welnu, dr. Kuyper heeft den koers in dezen bij vernieuwing aangewezen. Meerdere vakkennis brengt vanzelf hooger loon. Doch dan moeter ook allerwegen voor den vakman goe'de, veel betere gelegen heid komen om, onder leiding van spe ciaal opgeleide yeel bekwamere vak- leeraren, zich de noodzakelijke vak-ont wikkeling te kunnen veroveren. Het jongste Kamerlid. Het jongste Kamerlid is de Zaan- damsche afgevaardigde, de heer D u y s van de Rijksverzekeringsbank, ook wel bekend als socialistisch woordvoerder op vergaderingen, meetings en congressen. Een lid der S. D. A. P., op wien de heer Troelstra, evenals indertijd op zijn partijgenoot S a n n e s, de qualificatie gerustelijk kan toepassen van „het jonge veulen." „De Voorhoede" heeft onlangs lang niet onvermakelijk en raak den draak gestoken met het optreden van den heer Duys in de Kamer. Nu heeft het jongste Kamerlid een ver dediger gevonden in het orgaan der Libe rale Unie: „de Vaderlander". Dit blad neemt den „geachten afgevaar digde" als volgt in bescherming: *,Hij is heusch zoo vreeselijk niet. Hij is jong en opbruisend, en herin nert ons aan den beroemden jongen hengst van Homerus, die voor het eerst de muffe stal met de frissche weide verruilt. Hij heeft zeker het Kameriempo nog niet te pakken, maar hij heeft ook zoovele meeting jaren achter zich. Maar wie onpartij dig is, zal moeten toegeven, dat hij ijverig is en oprecht, twee eigen schappen, die hem zeker niet in den weg zullen staan om een goed Ka merlid te worden en eene aan winst te zijn voor de sociaal-democra tische Kamerfraktie. Wij hebben hem geene lessen te geven, overtuigd als wij zijn, dat wij zelve struikelen in velen, maar werden wij geroepen om voor hem te zijn de vriend, die de feilen toont, daii zouden wij hem al leen verzoeken te bedenken, dat het [Hollandsche spreekwoord wel zegt, dat de jongste schepen het vonnis wijst, maar niet dat zij het uit schreeuwt. Hij is jong en kan, als hij wil, veel leeren, en zich overtuigd houden, dat zijne collega's hem zijne jeugd benijden." Aan onze Katholieke Landgenooten t Een zalig Kerstfeest! Een gelukkig Nieuwjaar! Evenals vorige jaren bieden wij U bij de nadering van het schoone Kerst feest en de wisseling des jaars onze beste wenschen aan. Deze heerlijke dagen bieden zooveel vreugde en geluk, te midden van den _tayèËifca ferjnfi pj, m. bss&.&$b4&/ Hoe natuurlijk is dan de drang van; het hart om aan de geliefde familieleden! en vrienden te doen blijken, dat men het wel met hen meent en hoe gaarne beoefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk te ont-i halen. Maar helaas I hoe dikwijls is juist in die schoone dagen de vrede en vriend^ schap verstoord door treurige ongebon denheid, omdat men zich zelf en andew ren te veel aan de drankverleiding waag* de. Welnu er is een goed middel om dio drankverleiding te weren. Laten wij: lo. Geen alcoholhoudende drankëit, aanbieden aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat \zij bij derge^ lijke gelegenheden lichtelijk de gret^zeU der matigheid overschrijden. 2o. Ons onthouden van allen aann drang om hen, die geen alcoholhoudendel of geen sterke dranken willen gebruik ken, in dat besluit te doen wankelen 3o. In plaats van alcoholhoudende dranken op te dringen, ook alcoholvrije dranken beschikbaar stellen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en gezelligheid zullen er niet onder lijden en zoowel gastheer als gastvrouw zul len tevreden zijn. Ons Vaderland en ons H. Geloof heb ben krachtige vastberaden mannen en flinke offervaardige vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende har-, ten. Het is onze vaste overtuiging, dat zulke mannen en vrouwen ook in en! door den strijd tegen het alcoholism^ kunnen, moeten en zullen gevormd wor den. Volgt dan onzen raad en aanvaardt hem met onze wenschen als het woord, van een oprechten vriend, Zalig Kerstfeest! Gelukkig Nieuwjaar!. Het Bestuur van „"Sobriëtas", Ch. RUIJS DE BEERENBROUCKy Maastricht Mgr. A. F. DIEPEN, Den Bosch. J. M. A. ZOETMULDER, Utrecht. H. J. SPITZEN, Ginneken. H. AMMERDORFFER, Ursem. HENRI HERMANS, Maastricht Secretaris Burgemeester Van Leeuwen. De „Tel." weet thans met beslistheid te melden, dat mr. W. F. Van Leeuwen als burgemeester van Amsterdam heen gaat, niettegenstaande de „krachtige po gingen", door de regeering aangewend om hem te behouden. Alleen zal hij niet 1 Januari maar 1 Mei a. s. ontslag nemen. Prins Hendrik. Met den gewonen Hollandsche spoor trein van 8.39 uur, waarin zich een koninklijk salonrijtuig bevond, vertrok gisteravond Z. K, H. de Prins, met de heeren Van Schimmelpenninck en Bijl de Vroe, uit den Haag naar Brussel, ora; daar H. M. de Koningin te vertegen woordigen bij de begrafenis van ko ning Leopold. De Koninklijke missie werd tot aan den trein uitgeleide gedaan door den' Belgischen gezant, baron Guillaume, en twee secretarissen zijner legatie. Reuter seint uit Brussel Prins Hendrik der Nederlanden kwam hier hedennacht om 12 uur aan. Prins; Albert, die hem aan het station wacht* te, geleidde hem naar het paleis. De correspondent v.en het „Vad." meldt nader: Om 11 u. 49 is Prins Hentdrik ver gezeld van graaf Schimmelpenninck en; luitenant ter zee Bijl de Vroe aan'ge* komen. Aan het station waren aanwezig; om den hoogen gast te verwelkomen Prins Albert, vergezeld door comman- dant de Moor, generaal de Sellier, de Moramville en commandant d'Outre* pont, die Prins Hendrik tijdens zijn ver blijf zijn toegevoegd. Onze gezant jhr. Van de Staal en consul Rus wachtten dé bezoekers eveneens. Terwijl de secre-! taris jhr. Melville de hooge bezoekers; tot de grenzen tegemoet was gegaan. De ontvangst was allerhartelijkst. De beide Prinsen gingen samen onder kreten vah' „Leve onze Prins, leve Prins Albert^ naar de rijtuigen, die de hooge gastei* naar het paleis brachten. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij de verdere beraadslaging over afc, gemeene regelen, te stellen voor het ver*] Jeengi m ^ubsjdjeg, La Öt

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1