.Daarna had de uïtrefking plaats van de. diploma's voor 25-jarigen trouwen dienst aan A. de Vrind en P. Smit. De Voorzitter wees daarbij in een toespraak op het belang voor eene industriestad als deze, dat een goede verstandhouding bestaat tusschen patroon en personeel en het was hem daarom een groot ge noegen het diploma te kunnen uitreiken aan een tweetal werklieden, wier patroon spr. verklaard heeft over hen tevreden te zijn. Spr, boopte daarom, dat de diplo ma's op prijs zullen worden gesteld. Vervolgens werd het woord gegeven aan dr. A. H. Borgesius te's-Gravenhage die het onderwerp behandelde „Telauto- grafie" en „Telefotografie of het tele grafisch overbrengen van schrift en af beeldingen". Na eenige inleidende bewoordingen over telegrafeeren in 't algemeen, zette spr. uitvoerig de werking der telefotografie en telautografie uiteen en verduidelijkte zijne lezing door verschillende interres- sante proefnemingen en afdruksels van telegrafisch overgebracht schrift, foto's en teekeningen, waarvan ook reeds de praktijk gebruik heeft gemaakt, hetgeen o.m. bleek uit reproductie in een Engel- sche courant. Met aandacht volgden de vele aan wezigen deze belangrijke voordracht, waarvoor den inleider hartelijk dank door den Voorzitter werd gebracht. Stedelijk Gymnasium. De heer F. van Lohuizen werd 5 December 1908 benoemd tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan bet Gym nasium alhier voor den tijd van één jaar. Daar het onderwijs van den heer Van Lohiazen voldoet aan alle eischen, geven curatoren den Raad in overweging, den heer Van Lohuizen opnieuw voor den tijd van een jaar, ingaande 5 December 1909, tot leeraar aan het Gymnasium te benoemen. Inschrijving voor de Militie. Belanghebbenden, geboren in 1891, worden herinnerd aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de militie in de maand 1910. Voor bovenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting gehouden worden op het Raadhuis (kamer no. 9) van des voormiddags tien uren tot des namiddags drie uren, op Maandag 3 januari, voor hen wier familienaam aanvangt met A of B, toten met BI. op Woensdag 5 januari, voor ben wier familienaam aanvangt met B, van Bo af, of C. op Vrijdag 7 Januari, voor hen wier familienaam aanvangt met D, E, F of G op Maandag 10 Januari, voor heit wier familienaam aanvangt met H, 1 of J; op Woensdag 12 januari, voor hen wier familienaam aanvangt met K; op Vrijdag 14 Januari, voor hen wier familienaam aanvangt met L of M; op Maandag 17 januari, voor hen wier familienaam aanvangt met N, O of P; op Woensdag 19 Januari, voor hen wier familienaam aanvangt Q, R. S; op Vrijdag 21 Januari voor ben wier familienaam aanvangt met T, U V; op Maandag 24 januari, voor hen wier familienaam aanvangt met W, X, Y of Z Van elkeen, die tot de aangifte ver plicht is, wordt een uittreksel uit het geboorteregister betreffende den in te schrijven persoon of de overlegging van hef huwelijksboekje van diens ouders gevorderd. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de kennisgevingen op de aanplakborden. Arbeidsbeurs. Het Bestuur der Gemeentelijke Arbeids beurs heeft den Gemeenteraad onder staande aanbeveling aangeboden ter be noeming voor leden en plaatsvervangende leden van dit bestuur. Leden-werkgevers, A. J. den Hollander (aftr.), P. F. C. Marks~(aftr.), A. Ruigrok, N. de Zwart, A. Th. Cahen, J. P. Creyghton. Plaatsvervangende leden-werkgevers N. de Zwart (aftr.), A. Th. Cahen (aftr.), J. P. Creyghton, C. Wassenaar, M. C. bchouten, L. A. Werner. Leden-werklieden: C. H. Kouw(aftr.),A. Koppier (aftr.), H, J. van Kerkhoff (aftr.), P. J. Lut, B. Resink, J. E. v. d. Ouweelen. Plaatsvervangende leden-werklieden: P. J. Lut (aftr.) B. Resink (aft.), J. E. v. d. Ouweelen (aftr.), G. Meeuwis, H. C. de Jong, F. H. P. Boom. De Sergt. Ie kl. A. J. E. V.Moo- nen van het le Bat 4e Reg. Inf. wordt 21 Dec. a.s. gedetacheerd bij den staf van het 2e Bat. van dat Regiment al- bier, ten einde aldaar de functie van fou- rier instructeur waar te nemen. Met ingang van 1 Jan. is benoemd tot conservator bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie aan de Rijksuniver siteit te Leiden, dr. J. H. Vernhout, thans tijdelijk conservator. Het blad „Winkel en Handelsbe langen" wordt opmerkzaam gemaakt op teen merkwaardig verschH in de kwali teit van gevraagde koffie voor de twee rijksinstellingen, met name het Rijks-Uni versiteitsziekenhuis te Leiden ende ko lonie Veenhuizen. Voor Leiden wordt dit jaar gevraagd jgesforte superior uitgezochte Santos- koffie goed smakend". Op het oogenblik is van deze koffie de marktwaarde circa 26 ct. per half K.G. Voor Veenhuizen wordt gevraagd 5,GouvernciTients Java-koffie, Probolïngo, of Malang, groen of groenachtig," De marktwaarde van deze koffie is op het oogenblik 42 ct. per half K.G. Deze koffie staat ver boven het ge middeld, z.g. eerste soort dat in de win kels verkocht .wordt. Het verschil in prijs maakt voor Veen huizen op de benoodigde hoeveelheid kof fie ongeveer f 3000 urt. Tot onderwijzer in de Nederlandsche Taal van den Handelscursus der Ver- eeniging „Kennis is Macht" is benoemd de heer J. M. Mazurel. Gisteren speelde Ajax op eigen terrein tegen H. F. C. en verloor met 1—4. Waren in den beginne de gast- heeren, in de oogen der meesten, de vermoedelijke winners, spoedig slaagde H. F. C. erin zijn eerste en tweede doelpunt te bemachtigen, zoodat het bij de rust verre van schitterend voor Ajax uitzag. Spoedig na hervatting van het spel wisten de onzen hun eersten bal in het net te werken. Dit had blijkbaar een goede uitwerking op de gemoederen, hun spel werd iets energieker. Toen echter aldra een derde en vierde punt voor H. F. C. moest geboekt worden, kon de moed nog slechts bij kleine vleugjes opflikkeren. H. F. C. gaf meermalen mooi spel te zien. ALKEMADE. De Raad dezer Ge meente vergadert Donderdag, 23 De cember a.s. des vóórmiddags tien uur. Agenda I. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 2. Wijziging der Gemeente-Begroo ting 1910. 3. Af- en overschrijving Be- grooting 1909. 4. Suppletoir kohier Hoofd. Omslag 1909. 5. Bezwaarschrif ten Hoofd. Omslag 1909. 6. Vaststel ling Motor- en Rijwielverordening. 7. Verzoek L. van der Voet om bijslag op zijn pensioen. 9. Verzoek van E. Breet om goedkeuring overdracht huur van land. Ingekomen stukken en mededeelin- gen 1. Mededeeling aanbeveling Gezond heidscommissie vacature Nr. F. Beude- ker. 2. Mededeeling plaatsing J. j. Verheul in een krankzinnigengesticht. 3. Mededeeling aanneming benoeming en indiensttreding onderwijzer W. C. R. Witkamp te Kaag. 4. Verzoeken van eenige ingezetenen van Oudewetering om vergunning tot het opbreken der straat. 5. Schrijven van Ged. Staten, hou dende toezending goedgekeurd school- gefdcohrer 3e kwartaal 1909. 6. Alsb. raadsbesluiten van af- en overschrijving err wijziging der Begrooting 1909. 7. Alsb. Gemeente-Rekening over 1908. 8. Schrijven van het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B., toeristenbond voor Nederland,, houdende toezending van het vlugschrift „Onze Wegen." 9. Schrijven van Ged. Staten, hondendc verzoek om bericht en raad op verzoekschrift van de Rotterdamsche Maatschappij voor sa nitair vervoer om ontheffing van het ver bod tot het berijden van gesloten ver klaarde wegen met motorrijtuigen. 10. Schrijven van Burgemeester en Wethou ders van Woabrugge, houdende mede deeling, dat de Raad dier Gemeente be sloten heeft de overeenkomst betreffen de het schoolgaan van kinderen uit die Gemeente op de scholen van deze Ge meente op te zeggen. HAARLEMMERMEER. Terwijl C. V., wonende te Abbenes, zich per fiets begaf naar Lisse, werd hij onderweg door een onbekend persoon aangehouden. Daar dit heerschap tegenover hem nog al lastig was, vond genoemd persoon het maar raadzaam zich te verwijderen, wat dan ook met veel moeite gelukte. HAZERSWOUDE. Het R. K. Parochi aal Armbestuur zal bij gelegenheid van het Kerstfeest een buitengewone bedeeling van levensmiddelen houden. Degenen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich hedenavond tusschen 7 »n 8 uur ter bekender plaatse aanmelden. HOOFDDORP. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze week door iemand een paard werd verkocht voorf 22,50. Voor dezen prijs moest het beest eerst nog draven. LISSE. Bij onderhandsche aanbeste ding is j.l. Zaterdag aan de Heeren! S. F. Barnhoorn en H. Marceille, aanne mers alhier, opgedragen de bouw van een BloemboIIenschuur voor rekening van den Heer J. Marbus. Op initiatief van het bestuur van het Kruisverbond St. Jan den Dooper waren gisteren op de Pastorij twee Pa ters der O. F. M. uit Woerden, de E. E. Heeren "Pater Reinenberg en Pater P. Haze, tegenwoordig en werd door hen onder iedere H. Mis, en gisterenavond in het Lof, vanaf de kansel het verderfe lijke der drinkgewoonte en dtinkideeën op welsprekende wijze uiteengezet. Vori ge jaren was het de gewoonte om eens per jaar in de maand December, een buitengewone openbare vergadering te houden om propaganda te maken voor het Kruisverbond. Ofschoon er steeds op het gebied der drankbestrijding steeds eminente sprekers optraden, be antwoordden deze vergadering toch niet aan het hoogere doel. Al was de zaal op zoo'n avond vol, men bereikte lang niet allen. Op de thans gevolgde wijze ech ter verwachtte het bestuur beteren uit slag. Immers allen, jong en oud, rijk en arm, man zoowel als vrouw hebben thans op-bezielende en welsprekende wijze het verderfelijke der drinkgewoonten en het noodzakelijke en nuttige van drankbestrij- dersyereenigingeii hooren uiteenzetten en hebben de overtuiging opgedaan, dat hier spoedig handelen noodig is. Dat de woor den der Paters invloed hebben gehad mo ge blijken uit 't feit dat bij het uitgaan van het Lof zich reeds enkele personen op gaven als lid van het Kruisverbond. Mo ge hun voorbeeld door velen worden gevolgd en moge van het Kim is verbond St. Jan de Dooper een kracht uitgaan opdat in Lisse de drinkdwang, drinkge woonten en drinkideeën alleen maar meer bij name bekend zijn. N1EUW-VENNEP. Zondagavond ont moette N. O., op weg zijnde naar de Engelenbrug, een vreemd persoon, welke hem noodzaakte van het rijwiel te stap pen. Hem werd gevraagd om sigaren, toen om tabak en eindelijk om zijn fiets- lainp. Doch daar O. het een niet had en het andere niet wilde afstaan, ontstond er een schermutseling. Na den vreemde ling, uit nood gedwongen een paar stom pen te hebben gegeven, kon hij zijn reis voorzetten. NIEUWEWETERING. Door den Ge meente-veldwachter P. du Pau is proces verbaal opgemaakt tegen P. K. le Haar lemmermeer wegens oplichting en wegens verduistering (van een hond) ten nadeele van C. L., alhier. NIEUWKOOP. Van de 23 jongelingen, die aan de militaire oefeningen deelnamen hebben er zich zeven aangemeld om examen te doen voor viermaander. RiJNSBURG. Het ,was 1.1. Zaterdag voor een onzer ingezetenen geen plezierige dag. Dien avond nl. had hij het ongeluk toen hij zich op een zekere plaats bevond, door de vloer te zakken met het gevolg, dat hij tot zijn knieën in de put terecht kwam. Iedereen zal natuurlijk wel be grijpen, waarom het gelukkig voor hem was dat het toch Zaterdagavond was. Dinsdag 21 Dec. a. s. des namiddags te 3 uur is er in een der zalen van het Gemeentehuis, voor degene die zich daar toe aanmelden, gelegenheid tot koste- looze inenting of herinenting. RÏJNSATERSWOUDE. Bij de onlangs plaats gehad hebbende loting voor het blijvend gedeelte bij het 4e Reg. Inf. heeft de milicien C. Oudshoorn, dezer gemeente no. 64 getrokken, waardoor hij van 16 Juni tot 15 Aug. 1910 onder de wapenen moet komen. SASSENHE1M. Op uitnoodiging, na mens den raad der gemeente Lisse en de Algemeene Vereenigmg voor Bloembol lencultuur vergaderden Vrijdag d.zer ten gemeentehuizen van Lisse de 18 Raads- en Afgevaardigden der afdeelingen der zes bij eene electiisehe tramverbinding tusschen Haarlem en Leiden betrokken gemeenten. Geconstateerd werd uit eene door de Lisserheeren gehouden conferentie met den voorzitter van den Raad van Ad ministratie der H. IJ. S. M., dat deze inet sympathie de in deze gemeenten ontstane Commissie begroet en dat er van die zijde een willig oor en veel medewerking te wachten is. Besloten is bij den Minister van Wa terstaat op audiëntie te gaan en diens medewerking van eenige beletselen te verzoeken. Uit eene Commissie werd een dage lijksch bestuur gevormd, waartoe bij stemming werden aangewezen de hee ren M. Veldhuijzen van Zanten Jr. fe Lisse, P. H. van Waveren te Hillegom en G. Kniijff te Sassenheim. VOORHOUT. Zondagavond hield de afd. Voorhout van den Ned. R. K. Volks bond een goed bezochte verplichte ver gadering. Namens de Spaarkas bracht de penningmeester een verslag uit, waar uit bleek, dat, waar de gelegenheid tot sparen gemakkelijk gemaakt wordt, er ook ruim gebruik van wordt gemaakt. Bij de verkiezingen van 5 period, af tredingen en 2 vacante bestuursfuntie's werden bij eerste stemming uit elf can- didaten direct 7 personen met groote meerheid van stemmen gekozen. Uit het nu volledige bestuur werd na 2 maal stemmen de heer F. Angevaare als 1ste Voorz. gekozen. Als penningmeester van bet ziekenfonds „St Antonius" deelde de heer W. Salman mede, dat de geruchten omtrent den bode geheel ongegrond waren, en dat in dit opzicht de zaken geheel vereffend zijn. Alsnu wordt door den Voorz. een beroep gedaan om steun voor de onderafd. Tooneel en worden daarom de leden verzocht zich bij den Voorz. te vervoegen, om zich als leden dezer onderafd. op te geven. Daarna bracht de Voorz. het verkrijgen van een dokter in deze gemeente ter sprake. Een levendige gedachtenwisseling ontstond over dit punt. Het meerendeel der vergadering was het met den Voorz. eens, dat er werkelijk behoefte is aan een dokter. Een paar leden waren van meening, dat een dokter te weinig te doen zou hebben in Voorhout, waarop de heer v. Leeuwen antwoordde, dat de plaats zijner inwoning (Leimuiden) slechts 1800 zielen telt, en Voorhout nog heel wat meer, en dat toch daar altijd een dokter een goed bestaan gevonden had. Er werd heel wat te berde gebracht als: invloed van andere dokters, uit gestrektheid der gemeente, Kees uit de „Leidsche Courant", de onbewoonbaar verklaarde woningen in het westelijke deel gemeente. Ook dat er van andere zijde al gewerkt werd o. adat een de putatie gegaan was naar den ZeerEerw. HoogGel. Heer Prof. De Groot te Am sterdam. Tevens ook dat met relaties aan de Utrechtsche Universiteit, de mogelijk heid niet uitgesloten was dat de pogingen hiertoe in 't werk gesteld, met gunstigen uitslag bekroond kunnen worden. Het slot der besprekingen was dat de afdee- ling aan de besturen van de R. K. Kies vereniging „Eensgezindheid" en van de R. K. Werkliedenvereniging „Plicht en Recht" een uitnoodiging zal zenden tot het houden van een gecombineerde Be stuursvergadering, om daarin deze zaak verder te bespreken, om daarnaast aan de gemeentenaren nog gelegenheid open te laten om door het verzamelen van handteekeningen nog meer kracht aan de betooging bij te zetten. Daarna werd de vergadering onder dank voor trouwe opkomst enz. gesloten. Onze gemeente-secretaris de heer A. van Sonsbeek van Heino is benoemd tot Burgemeester van Qoirle. ■Leger en Vloot. Hoewel vólgens de voorschriften maar eens per maand gelegenheid bestaat voor hen die bij het reservekader wenschen toe te treden, om examen af te leggen voor het getuigschrift E, heeft de Inspec teur der Infanterie bepaald, dat zij,, die zich nog onder de meer gunstiger bepa lingen bij dat reservekader, wenschen te verbinden (vóór 1 Jan. 1910) zich in de ze maand nog dagelijks kunnen aanmel den voor bedoeld examen bij den kom- inandeerende officier in elk garnizoen. Ingezonden Mededeelingen h 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (,3) Kunst en Wetenschappen. V ol ksbije e n ko mst en Het is werkelijk voor de bezoekers der Volksbijeenkomsten een avond van groot genot geweest, het concert door de Muziek vereniging „Orpheus", directeur de heer Vink, bij te wonen. En zooals altijd met de muziekavonden het geval is, was ook nu de groote Stadszaal van onder tot boven geheel gevuld, met een aandachtig luisterend publiek. En voorwaar, wat door „Orpheus" werd tei\ gehoore gebracht, verdiende ten volle die stille aandacht, immers, het is ten duidelijkste gebleken dat dit gezelschap met volle gerustheid 't beste liefhebberij- corps van Leiden mag worden genoemd. En daar gaf het ook danig blijk van. Onder de voortreffelijke leiding van den Directeur werden achtereenvolgens de acht nummers verdienstelijk ten gehoore gebracht. De goede eigenschappen kwa men 't bestuit in de „Marche Solennelle" van den Directeur; „La Poupée de Neu renberg" van Adam, en Ouverture „Eg- mont" van Beethoven. Bizonder trof ons het geacheveerde spel, de zuiverheid van stemming en de juistheid van melodie interpretatie. In de Fantasie „La Dame Blanche" kwam de gelijkheid van spel en de goede harmonie het geheel zeer ten goede. Uit alles was te constateeren, ijverige studie, nauwkeurige voorbereiding en verdienstelijk spel. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 December 1909medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 754.0 Seydisfjord. Laagste barometerstand 728.8 Skagen. Verwachting tot den avond van 21 December: afnemende en krimpende daarna toenemende zuidoostelijke wind, tijdelijk opklarend, later weer regen, zachter. Prov. Bond van R. K. Kiesver- vereenigingen in Zuid-Holland. (Van onzen eigen V er slaggever.) Gistermiddag half twee hield boven staande bond eene algemeene vergadering in gebouw Tivoli te Rotterdam. Met den Christelijken groet opende de Voorzitter, m r. E. H. R. R ego ut, s- Gravenhage) de druk bezochte bijeen komst, waarna de notulen van de vorige vergadering door den secretaris, den heer H. W. S pen del, (Leiden) werden ge lezen en onveranderd gearresteerd. Medegedeeld wordt, dat door de kies- vereeniging Gouda haar voorstel ver meld onder punt 5a der agenda en lui dende „Is het wenschelijk, dat onze kiezers nog meer ingelicht worden over den aard en den historischen ontwikkelingsgang onzer politiek, voor zoover zij naast en te genover die der andere partijen staat, op dat de nadeelen van een ontijdig stellen van eigen kandidaten in distrikten, tot dan toe door voor go-ed aftredende geestver wanten der andere rechtsche partijen ver tegenwoordigd, in ook voor Zuid-Holland mogelijke gevallen, tijdig begrepen wor den Wordt terug genomen. uit het applaus constateerde de Voor zitter de instemming der vergadering. Het voeren van discussie over deze kwestie zou met het oog op hetgeen te Wijk bij Duurstede geschiedt, naar sprekers inzicht niet goed zijn. (Applaus.) In aansluiting met de notulen be spreekt de Voorzitter den uitslag der ver kiezingen voor de Tweede Kamer in den afgeloopen zomer, die zeer gunstig is ge weest In Zuid-Holland en vooral te Rot-, terdam is niets achterwege gebleven wat' gedaan kon worden om de zege te be vechter. en de Bond heeft tot het succes meegedragen. Met de bescheiden krijgs- kas is veel gedaanblijde verdeeling der ingekomen gelden heeft het bestuur, waar het meende dat 't meeste kans van slagen was, den grootsten steun gegeven. Dat door het bestuur goed gezien is, blijkt dat twee zetels, die nu door rechts zijn* ingenomen "het meeste uit de kas hebben ontvangen. Rekening en verantwoording zal in de vergadering niet worden gedaanhet be stuur heeft twee leden uit zijn midden be noemd, die het geldelijk beheer hebben nagezien en den penningmeest%^ gede chargeerd; een en ander draagt dë goed keuring der vergadering weg. Spreker hoopt dat de Regeering de op haar gebouwde, hooggespannen verwach tingen niet zal beschamen. (Applaus.) Ter vergadering zijn vertegenwoordigd 53 locale of centrale kiesvereenigingen (tot ons leedwezen hebben wij geen Leid- sche afgevaardigden bemerkt)een groot aantal leden der aangesloten vereenigin- gen, vooral uit Rotterdam, woonden te vens de bijeenkomst bij. Daarna verkrijgt de heer Alb. v. d. Kallen, hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-BrabanF' te Breda het woord tot liet houden eener lezing over: „De po litieke partijen in ons land." In een sober en beknopt betoog zette spr. de beginselen van de politieke par tijen van ons land uiteen, omdat daaruit dc daden worden afgeleid en de houding bij de diverse vraagstukken verklaard. Spr. verdeelt de zeven partijen in vier ter lin ker- en drie ter rechterzijde, welke beide groepen gescheiden worden door de an tithese. Dood toch is die antithese niet,- ai heeft Troelstra dit in 1905 na de oover- vvinning van links gezegd en is hij thans nog bezig de antithese dood te redenee ren. De vrijzinnige partijen noemen zich bij voorkeur de vrijheidsmannen; de liberalen hebben ten opzichte van de vrijheid hun verdiensten, dit erkent spreker gaarne, maar deze als grondslag -voor de partijen te nemen lijkt spreker gewaagd omdat men tot geheel verschillende conclusies komt, zooals spreker door voorbeelden aantoont. De vrijheid wordt echter door een ander beginsel beperkt. Wij hebben b.v. de vrijheid van onderwijs van de li beralen moeten afdwingen; was de vrij heid grondslag geweest, dan zon dit niet moeten gebeurd zijn. Dit andere beginsel, dat spr. de basis van alje linkerpartijen noemt, is dat van den neutralen staat, d. i. de neutraliteit van den Staat tegenover alle geestelijke belangen. De neutrale Staat laat het open bare leven reilen en zeilen, zonder reke ning te houden zich die begrippen, welke gemeengoed van alle Christenen zijn. Dit blijkt uit de houding bij Zondagsrust, be strijding der openbare onzedelijkheid enz. Het beginsel van den neutralen Staat rs reeds daarom niet; houdbaar omdat dc in dividuen zich vereenigen tot een volmaak te Maatschappij en daarin niet alleen rechtszekerheid, vrede en rust moest hee?- schen, maar waar ook geestelijke en «e- delijke belangen te behartigen zijn. Op de onde leer der liberale school, die den Staat onthouden predikte die de individualistische opvatting van den Staat huldigde, volgde als reactie de socialisten, die het individu in den Staat wilden doen opgaan. De vrijzinnig-democraten staan in hun organische staatsopvatting principi eel tegenover dé oud-liberalen, ofschoon de laatste door veranderde tijdsomstandig heden water in hun wijn hebben gedaan. De Liberale Unie, hangende tusschen oud- liberalen en vrijzinnig-democraten, is een bij uitstek opportunistische partij, zooals spreker uitvoerig uiteenzet. De S. D. A. P., staande op het ge- meenschapeplijk fundament der vrijzinni ge partijen, houdt er nog een speciaal wijs- geerig stelsel op na, waarop haar econo mische theoriën gebaseerd zijn, n.l. het historisch materalisme, dat in wezen voortspruit uit dezelfde rationalistische theoriën, waaruit de liberale stelsels hun oorsprong vonden. Spr. resumeert iri grove lijnen het be ginsel van den neutralen Staat dat door de oud-liberalen zooveel mogelijk gehand haafd wordt; de Unie-Liberalen schippe ren naar gelang de wind waait; de vrijzin nig-democraten brengen het bij geestelijke en zedelijke belangen in toepassing, maar verwerpen het op sociaal gebied en de so ciaal-democraten vervallen in het tegen overgestelde uiterste van de oud-liberalen en prediken den staat-albemoeier. Na de pauze behandelt spr. de Chris telijke partijen, die evenals de vrijzinnige partijen op een gemeenschappelijken grondslag staan. De staat als rechtstaat voldoet niet aan zijn roeping en hij moet ook zorgen voor de hoogere belangen van den mensch. Volgens katholiek standpunt is de taak van den Staat een aanvullende. Aan de' kerk is de zorg van de zielen opgen dragen het doel der menschen gaat over het aardsche heen en het aardsche wel zijn kan slechts welzijn zijn, als 't niet de eenige bestemming in den weg staat. De Staat moet of de kerk helpen of vrij Ia-», ten, maar ook dan nog kan hij zich' niet ontslagen achten van de zorgen voor, de geestelijke belangen, omdat de

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2