BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving Ie Jaargang. No. 68. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. België. De overleden Koning;. Verlaten van familie en bloedverwan ten, is koning Leopold gestorven. Prin ses Stephanie werd een bezoek aan haar zieken vader ontzegd. Aan prinses Louise L\verd het verbod getelegrafeerd den voet op Belgischen bodem te zetten. Stijfhoofdig tot op het laatst, wilde de koning nauwelijks voor een paar minuten prinses Clementine zien. Des konings neef, thans zelf koning, 'kwam niet meer in de ziekenkamer, om dat hij daar de portiersdochter Caro line Lacroix, met welke lconing Leopold morganatisch was gehuwd en haar den ftitel van barones Vaughen geschonken bad, niet wilde ontmoeten. Het schijnt dat ze zich-zelf of dat de seniele koning haar bij dien titel de grootste rechten op den koninklijken persoon gegeven heeft. Het is geen ge heim meer jedereen aanvaardt het voor waarheid het zal niet worden tegenge sproken: de barones Vaughan, moeder der graven van Tervueren, is bij den koning gebleven als iedereen, en eerst en vooral zijne oudste dochters, van hem verwijderd werden; de barones Vau ghan moet bij den dood des Konings aanwezig zijn geweest; zij is het die 's konings oogen gesloten heeft: en 't ergstemen schijnt haar uit het paleis van Laeken niet te kunnen verwijderen. Men zegt dat in de villa Vanderborcht ,waa« de barones verblijft, al de meubels verzegeld zijn. Men zegt dat de barones zal aangehouden worden en dat de Min. van Justitie ze over de grenzen wil laten zétten. in hoever dit alles te verwachten is, zal de toekomst uitwijzen, maar vast staat, het, dat Aibrecht de Eerste, dé flieuwe koning, heel wat redenen tot ver bittering heeft tegen haar. En dat er tegen haar maatregelen zullen worden genomen, is zeker. Het testament des Konings zegt: Ik sterf in het Katholiek geloof; ik vraag vergiffenis voor de fouten, die ik heb of zou hebben kunnen begaan. Ik ver maak de van mijn vader gekregen 15 mil- lioen frs. aan mijn kinderen en verzoek eenvoudig ter aarde besteld1 te worden om 7 uur des morgens, gevolgd door het personeel van het kasteel enz. De Moniteur maakt de acte van oprich ting openbaar van de Industrieele en Commercieele Grondmaatschappij tot 't behoud en de verfraaiing van landgoe deren. De comparanten van wie de eer ste de koning is, verklaren een maat schappij te vormen met een kapitaal van 12.400.000 frs.; volgt dan verder een jopsomming van den inbreng des Ko- ïiingis. Ondanks het uit den naam der .maat schappij volgende nijverheidsdoel ,moet het werkelijke door den Koning beoog de doel zijn geweest, een gedeelte van zijn vermogen te plaatsen om, naar men ■wil. zijn dochters te onterven. De acte van overlijden is gisteren om half 6 in tegenwoordigheid van dé mi nisters en burgerlijke en militaire over heidspersonen, door den minister van Justitie opgesteld. De koning ligt op het doodsbed ge kleed in uniform van luit.-generaal met epauletten en degen en het grootkruis der orde van Leopold. Zijn gezicht is bleek als was. De geheele uitdrukking echter is niets veranderd. Hij ziet er uit, alsof hij niets geleden heeft. De handen zijn gekruist op de borst, aan zijn voeten heeft hij zwarte pantoffels, die de witte kousen laten zien. Het hoofd ligt zeer laag. De sterfkamer is bijna niet versierd. Twee kaarsen branden op den schoorsteen. Het schouwspel van zooveel eenvoud, bij zooveel majesteit maakt een diepen indruk. De gravin van Vlaanderen, de prin sessen Albert, Stephanie en Clementine knielden na hare aankomst ten paleize, snikkend neer aan het hoofdeinde van het doodsbed, prins Albert stond, even eens ten diepste ontroerd aan het voe teneinde. Prinses Louise gisteravond aangekómen. liet lijk van den konitiy *al niet te Brussel tentoongesteld worden en is he denmorgen om 8 uur gekist. De begrafe nis zal Woensdag oin 11 uur geschie den. Het lijk zal niet gebalsemd wer den er is geen afdruk van het gelaat genomen, maar het stoffelijk overschot van den koning is wel gefotografeerd. In de Kamer deed de minister-presi dent mededeeling van het afsterven van den koning en bracht de boodschap in herinnering, waarin Z. M. verklaarde met hart en ziel Belgisch koning te zijn Die belofte is niet alleen gehouden, maar Z. M. heeft meer gegeven, want hij heeft zich geheel en al opgeofferd voor de grootheid en den voorspoed van het vaderland. Hij heeft België vergroot en opgeheven onde rde naties en be giftigde het met de uitgestrekte en be wonderenswaardige Belgische kolonie. Onze toewijding zal overgaan op den erfgenaam van de Kroon. Gij zult aldus verder de minister-president onder zijn leiding het roemrijke werk van de regeering ,die juist geëindigd is, voortzetten. De voorzitter der Kaïner, het woord voerende, vermeldde ,dat de Koning een vruchtbaren stoot heeft gegeven aan de hulpbronnen des lands in alle landsbe- zittingen. Hij schonk het land liet kolo niale rijk waar België alle plichten van het groote beschavingswerk zal weten te vervullen. Ik stel voor eindigde dé voorzitter de werkzaamheden ten tee- ken van rouw te sluiten en en corporatie beagrafenisplechtigheden bij te wonen. Dit voorstel van den voorzitter werd aangenomen en de bijeenkomst opge heven. De president van het gerechtshof van eerste instantie heeft, op verzoek van den vrederechter te Laeken, uitspraak gedaan inzake het verzet door barones Vaughan aangeteekend tegen de verzegeling, wel ke door prinses Louise werd geëischt. De prinses verklaarde redenen te hebben om te gelooven, dat er meubelen van waarde en verschillende voorwerpen, aai? haar vader toebehoorende, in de woning van de barones zijn, waar de koning wo\ Tiing hield. De door den president der rechtbank geveld uitspraak erkent het verzet van Blanche Delacroix, genaamd barones Vaughan, als steunend op het testament. Scherp is de Taglische Rundschau. Dc eigenschappen der Koburgers vertoon den zich met den tijd ziekelijk overdre ven bij hem, zegt zij.. Zijn handelsgeest werd hebzucht, zijn drang tot daden bij na rusteSooze razernij, zijn wilskracht ziekelijke hardnekkigheid. De Vossische Zeitung zegt vinnig, dat hij door ménschen veroordeeld is, die een anderen bejaarden en Ievenslusiigen vorst zachter veroordeeld hebben. Over het geheel is er neiging om hem tegen de Engelsche en Fransche pers in bescherming te nemen. De officieuse Norddeutsche Allgemeiue brengt een vriendelijke necrologie. De Loiideusche avondbladen geven naar aanleiding van den dood van den koning van België, slechts weinig be schouwingen ten beste, en de meeste zijn nog allesbehalve vriendelijk. De Star zegt zoo forsch en bondig mogelijk: Leopold II is gelukkig dood1, leve België. Een belangstellend lezer van de N. C. herinnert aan het bezoek dat Leopold II in September 1883 bracht aan Koning Willem III te 's Gravenhage. 'tWas de eerste ontmoeting van de beide konin gen, een feit dat van beteekenis werd geacht, als een soort verzoening werd beschouwd tusschen Nederland en Vlaau deren. Koning Willem begeleidde zijn gast naar Amsterdam. Te zamen verschenen zij op het balcon van het paleis op 'den Dam. De belangstelling van de burgerij was zeer matig, onze koning vertrok naar Het Lookoning Leopold bleef om de tentoonstelling te zien, toen ach ter het Rijksmuseum gehouden. De gemeente gaf te zijner eer een galafeest in den splinteruieuweti Park schouwburg ecu weinig opgewekt fes tijn in een driekwart leege zaal, dat ook werd bijgewoond door den toevallig toen te Amsterdam vertoeveuden kroonprins van Portugal, den vader van den te- genwoordigen koning Manuel. In het najaar 1884 brachten Willem III en koningin Emma een tegenbezoek 'e Brussel. De oii Ir.;.! gst daar op het stadhuis belijOjOit, tot het fOjnvergjeteJijke in het leven van hen die van de tinnen het dé filé bijwoonden van vele cerpöratiëu. Dat was geestdrift. Men bevestigt uit officieelbron, dat doer den minister van justitie een bevel tot verbanning h afgegeven tegen baro nes Vaughan, die naar de grens geleid za! worden. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Januari IV10 is be noemd tot griffier bij het kantongerecht ie Wageningen: mr. W. H. Moquette, hans griffier bij het kantongerecht te Oud-Be jerland. - Met ingang van 1 Januari 1910 is aan L. B. Fikkert eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Amersfoort. - Aan mr. W. C. Tack, is met ingang van 1 januari 1910 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gem. Aalien. - Aan den eerste-iuitenant qp non-acti viteit, P. j. F. Ophot, van het wapen der infanterie, is met ingang van 1 Januari 1910, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en is voornoemde offi cier tot 30 Dec. 1914 benoemd tot reser- ve-eerste-luitenant bij het 1ste regiment infanterie. Aan mr. Th; L. A. Heijügers is eervol ontslag verleend als adjunct-com mies bij het Departement van Buitenland-? sche Zaken. - Aan den heer A. A. ter Haar is met ingang van 1 Juni 1910 eervol ontslag verleend als leeruur aan 'de Rijksland- u\vwfntersciioriI ie (Joes. Toegekend is de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille iu zilver aan C. H. van Schoonreveldt, meesterknecht bij de naamlooze vennoot schap. „C. H. Eckhart's Meubelfabriek" Te Rotterdamen in brons aan mej. M, •S. Hamers, dienstbode bij mevr. de wed. J. Beckers-Pelzer, te Ubach-over-Worms - Met ingang van 1 Januari 1910 is benoemd toe technisch ambtenaar der 2de klasse bij het aan het Dep. van Kolo niën verbonden Technisch Bureau W. A. Robbemond, thans tijdelijk bij dat bureau werkzaam. - Met ingang van 1 Januari is be noemd tot hoofdopzichter bij de Staatsmij nen in Limburg de mijnopzichter M. A. A. Wetzels, en de werktuigkundig opzich ter J. J. Bootsgezel. Aan den ingenieur der 2de klasse bij het aan het departement van Kolo niën verbonden Technisch Bureau J. C. Ankersmit, is met ingang van 1 Januari 19i0 een verlof buiten bezwaar van den lande voor den tijd van twee jaren ver leend. LEIDEN, 18 December. 3 October Vereeriiging. In de kleine Stadszaal hield1 gisteren avond de 3-Octobervereeniging eene al- gemeene vergadering, die slechts door een klein aantal leden werd bezocht. De voorzitter, de heer N. Brouwer, opende de vergadering, dankbare hulde brengend aan de nagedachtenis van den ontslapen eere-voorzitter Mr. N. de Rid der, wienst: stoffelijk overschot vier be stuursleden naar zijn laatste rustplaats hebben vergezeld. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd door den penning meester, den heer Suringar, het verslag óver hetafgeloopen vereenigingsjaar uit gebracht. Het ledental bleef vrijwel sta tionair en bedroeg 2760 tegen 2758 het vorig jaar. Wegens verkoop van kaarten werd ontvangen f 1143, gemeente subsi die f 1000, diverse inkomsten f 197. Bij de uitgaven werd opgemerkt dat voor de gebruikelijke uitdeeling meer geld benoodigd was, omdat het aantal gega digden grooter was dan het vorig jaar. Hiervoor werd besteed f 1962,84; voor middagfeesten f 575.24; voor muziek f 519.40; voor vuurwerk en avondfeest f771.91 en diverse f 1226.68. De rekening sloot met de volgende eindcijfersontvangsten f 5294,87, uit gaven f 5036.07batig saldo f 238,80. Nadat de Commissie van verificateurs bij tnonde van den lieer Westdijk had medegedeeld dat zij bij onderzoek alles accoord had bevonden en mitsdien tot goedkeuring adviseerde, werd dienover eenkomstig besloten. Voor de twee bestuursvacatures wa ren de volgende dubbeltallen opgemaakt le. N. Brouwer (aftr.) en G. H. Kokx- Iioorn2e A. W. Cahen (aftr.) en S. Thors. De beide aftredenden werden met overgroote stemmenmeerderheid herko zen en namen hunne benoeming aan. Mededeeling werd gedaan van het overlijden van het laatste Amerikaansche lid, den hr. W. v. Woert, die volgens een van zijn familieleden ontvangen telegram le New-York door een automobiel over reden is. ïn een uitvoerig en fraai gestyleerd verslag bracht de secretaris, de heer F. Driessen de geburtenissen van het laat ste jaar in herinnering. Van de feesten op den laatsten 3 Oct. kan over 't algemeen gezegd worden, dat zij zeer goed zijn geslaagd en het pessimisme van sommigen niet bewaar heid is. Bij de afzonderlijke groepen der optocht werd vooral melding gemaakt van de particuliere groep der dames van der Drift en den wensch uitgesproken, dat ve le anderen bij een volgende gelegenheid het door haar gegeven voorbeeld zullen volgen. Onder het ledental zijn begrepen 64 donateurs. Spr. sloot met een aansporing om leden te werven, opdat er geen Lei- denaar zij, die riiet-lid is van de 3 Oct. Vereeniging.. Ook dii verslag werd onder applaus goedgekeurd. Bij de rondvraag wilde de heer Meij- kamp, ten einde beter bezoek op de ver gaderingen tc krijgen, op 3 Oct. trans paranten op het terrein laten aanbren gen, met een aansporing daartoe. De voorzitter zag niet veel heil in dit middel, omdat de meeètèn het toch in December zullen vergeten zijn. Men zou nog nog eens een keer meer in de couranten kunnen adverteeren. De heer Sekveld wenschte het avond feest niet meer in de openlucht te doen piaats hebben en zoo mogelijk ver plaatsen naar een gunstiger jaargetijde. Vele menschen komen ongesteld van het terrein af. De voorzitter antwoordde dat dit niet ging. Het karakter der vereeniging eischt feestviering op 3 October en zou men die op een anderen dag wenschen, dan moest men eerst beginnen deze ver eeniging te ontbinden en een nieuwe Oranje of Juliana vereeniging stichten. Daarna werd de vergadering gesloten. Markten. B. en W. herinneren belanghebbenden, dat, ingevolge de verordening van 3 Maart 1904 (Gemeenteblad No. 4) we gens het invallen van den len Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Zaterdag, de Boter-, Bloem-, en Weekmarkten dit jaar zullen gehouden worden op Donderda gen 23 en 30 December a.s. De spoorwegen door De Meer. Het maken en stellen yan den boven bouw voor 3 ophaalbruggen en 31 vaste 'bruggen aan den spoorweg van Aals- meei-Haarlem en Hoofddorp-Oudewete ring-Leiden is door de Holl. Electr. Spoorweg Maatschappij opgedragen aan de N. V. tot voortzetting van F. Rin- cker's ijzergieterij te Amsterdam voor f20,581. Dit brengt ons werder een stap nader tot den nieuwen verkeersweg, welke de welvaart van die streek ten goede ko men. Bij de aanbesteding op 7 December 1.1. was laagste inschrijver Heinrich Beh rend te Dordmund voor f 19.635,70. Het valt echter toe te juichen, dat niet aan een buitenlandsche, maar aan een Hol landsche firma ondanks het prijsverschil het werk is opgedragen. Door den heer P. J. Buitendijk, arts alhier, is aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, weder eeiie aan zienlijke collectie krabben en kreeften van de reede van Semarang, een flesch met parasitische Isopoden uit de baai van Batavia, 5 buizen van aardwormen van Madoera Malang. Tandjong-Priok en Poeloe Well, 3 Sepia's 3 Loligo's en 4 gegioj^ van de reede van Semarang, 2, Naaktslakken van Poeloe Weh, Holothu- riën Asteriden en Echinus uit de baal van Batavia, een Antedon rosacea uit de haven van Algiers, Actinien en koralen uit de baai van Batavia, Medusen van de reede van Probolingo, en 15 buizen met Plankton uit de Java Zee, Straat Malakka, Indische Oceaan, kust van Cey lon, Roode Zee, Middellandsche Zee en' Spaansche Zee. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Het reinigen (uitstoomen) van ia- kensche kleedingstukken voor de militai ren alhier in garnizoen is bij beschikking van den Minister van Oorlog opgedragen aan de firma J. Wulff en Co., te Haar lem. De sergeant F. F, Brederode van het 8e regiment infanterie is bij beschikking van den commandant der tweede divisie overgeplaatst bij het 4e regiment infan terie alhier in garnizoen. HAARLEMMERMEER. Tot onderwijzer aan de Christelijke School te Hoofddorp is benoemd de heer P. Palstra te 's-Bosch. HAZERSWOUDE. Met ingang van 1 Febr. 1910 is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. School (dorp) mej. M. C. J. Gregoire, thans werkzaam te Oud- Vossemeer. Tot tellers bij de aanstaande 9e tienjaarlijksche volkstelling zijn benoemd de heeren J. M. Kok, J. A. WUIemsen en A. Francken, terwijl de leiding aan eerstgenoemde is opgedragen. Dinsdag 21 December zal het 40- jarig bestaan der Chr. School (dorp), door schoolbestuur, onderwijzend perso neel en leerlingen feestelijk worden her dacht. Ook de ouders der leerlingen hebben een uitnoodiging ontvangen bij deze gelegenheid van hunne belangstel ling blijk te geven. L1SSE. Gisteravond hield de afd. Lisse van den R. K. Volksbond haar eerste ont wikkelingsavond. De achterzaal van het bondsgebouw was tot in de achterste hoeken gevuld met bondsleden en dona teurs. Na hei gebed opende de voorzitter de bijeenkomst waarna de speker, den Wei- Eerwaarde Heer P. J. M. van Rooij een lezing hield over ontwikkeling en wel over den moderne volksont wikkeling waarbij de godsdienst als pri vaatzaak in de hoek wordt gezet. Zeer duidelijk werd door spreker aangetoond op welke zwakke gronden deze ontwik keling berust. Hierna ging spr. over met een uitweiding hoe wij geloovigen ons moeten en willen ontwikkelen. Een spon taan applaus loonde spr. voor zijn moeite. Na een oogenblik pauze werden door spr. een reeks vragen beantwoord. Na het dankwoord van de voorzitter werd de bij eenkomst gesloten.. De muziekvereeniging „Eensgezind" zal op Maandag 10 Januari a.s. een uit voering voor H.H. Donateurs en Kunst lievende leden met medewerking van 't Duo de Munnik uit den Haag. Deze uit voering zal plaats hebben in 't Café „de Nachtegaal" van de heer J.J. van Zoeten* LEI MUI DEN. Als een staaltje van deii buitengewoon lagen waterstand in de Drecht, zij vermeld, dat de stoomboot „W. Bus" van de Maatschappij van dien' naam Donderdag zijn gewone wekelijk- sche reis naar Gouda, moest opgeven; wegens het lage water; iets wat, naar oude inwoners van ons dorp zich her inneren, nog nooit gebeurd is. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond vergaderde in den Vlasoven" de tuin- dersbond „Ons Belang". Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen1 was een schrijven van de heeren B. C. Vos en Langeveld, beiden benoemd tot lid der commissie tot nazien der rekening,- waarbij het verslag betreffende die reke ning werd uitgebracht, welk schrijven door het bestuur besloten werd ter visie te leggen. Wegens bedanken van den heer M. Geerlings als voorzitter, was de ver kiezing van èeii voorzitter aan de orde. Na gehouden stemming bleek, dat N. Mooij* man als zoodanig was gekozen. 'Deze vroeg, om zich te verklaren, 3 dagen uit stel. Niets meer aan de orde zijnde, en geea dqr Leden meet Lets te .vragen hebbend^

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1