m December 1909. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 66. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent. Donderdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. R.-K. Kamerclub. Men schrijft uit 's-Oravenhage aan de j.Noord-Brabanter" j,Het bericht, dat dezer dagen de ronde deed, dat mr. J. A. Loeff voornemens is het voorzitterschap van de R. K. Tweede Kamerclub neder te leggen, is werkelijk Waar. Hij zal dit doen, omdat het voor die waardigheid een vereischte is ten allen tijde voor de R. K. Kamerdub te kunnen optreden,- en zijn gezondheidstoestand hem dit niet altijd veroorlooft. Hoewel zijn aftreden voorzitter al gemeen zal worden betreurd,- zal toch ook een ieder moeten eerbiedigen het motief, dat mr. Loeff daartoe noopt Zijn aangewezen opvolger zoude onge- twijefld zijn de generaal-majoor van Vlij men, de ondervoorzitter der R. K. Ka merdub. Doch voor die waardigheid is het ook ieen vereischte dat men wone te 's-Hage, althans dat men aldaar het grootste ge deelte van het jaar zij, en dit is met hem niet het geval. Daarom is h et algemeen de opinie, dat mgr. dr. Nolens de opvolger van mr. J. A. Loeff zal worden. Hij heeft thans zijn vaste woonplaats te 's-Hage en behoort reeds tot de R. K. Kamerleden, die het langst zitting hebben. Ook wordt daarvoor genoemd jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, die geduren de den tijd, dat de Tweede Kamer bijeen is, bijna voortdurend te 's-Hage is, doch zijne betrekking van eersten ondervoor zitter van "dat College zal het hem ook wel niet altijd mogelijk doen zijn in die Kamer voor de R. K. Club op te treden, zoo dikwijls als zulks noodig is." Vrijbiljetten. Dezer, dagen wist „Land en Volk" te vertellen, dat de vrijbiljetten, voor de gezinnen van werklieden en beambten der H. IJ. S. M. met Januari zouden worden ingetrokken. Het „Vaderland" kan thans uit de beste bron verzekeren, dat dit bericht volkomen onjuist is. Bij de Maatschappij was van dit voor nemen niets bekend. De bestaande be palingen blijven ongewijzigd gehand- haa fd. Ons hof en België. De Grootmeester van het Huis der Koningin, baron Sirtema van Grovestins Was gisteren afgevaardigd naar den Bel gischen gezant om namens H. M., deel neming te betuigen met den enistigen itoestand van Z. M. den Koning van Bel gië en berichten in te winnen hoe de [toestand op dat oogenblik was. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij de gisteren gehouden stemmen in het district 's-Gravenhage voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature-Van Hattum van Ellewoutsdijk) werden uitgebracht 8167 geldige stemmen. Daarvan werden uitgebracht op de heeren dr. C. Lely (U. L.) 4938 L. van Lier (buiten een kiesvereeniging om candidaat gesteld) 292 en K. ter Laan (S. D. A. P.) 2937 stemmti Zoodat gekozen is de heer dr. C. Lely. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft vóór den terugkeer naar Het Loo nog een bezoek gebracht aan de Koningin-Moeder in het Paleis aan het Lange Voorhout. Op het voorplein werd het koninklijk rijtuig op gewacht door veel publiek. Een nog grooter menigte dan bij aan komst van H. M. had zich nabij het Staatsspoorstation verzameld bij het ver trek te 2 u. 20 min. Bij den overgang van uit het koninklijk wachtpaviljoen naar den gereedstaanden trein beant woordde de Koningin vriendelijk en lachende en buigende de hoera's, die wederom uit de rijen der talrijke om standers opgingen. Rijksmiddelen. November is geen slechte maand ge weest voor 's Rijles schatkist. Het eind resultaat is v. .1 aiet zoo schitterend., omdat bij ec.i i gelijking met Novem ber 1908 de .totaal-opbrengs t slechts f 348.973,58 meer is geweest dan ver leden jaar. De opbrengst in de gfgeloo- pen maand was f 17.885.547,01, tegen f 17.536.573,43 in November 1908. Bo vendien moeten van die meerdere ont vangst worden afgetrokken de opbrengst der opcenten van bedrijfs- en vermogens belastingen en de verhooging van het zegelrecht op effecten, welke verleden jaar niet werden geheven, en welke te zamen een bedrag maakten van f 467.569,88. Hiermede rekening hou dende, zou er feitelijk f 118.596,30 min der zijn ontvangen dan in November 1908. Echter moet men in aanmerking nemen, dat de successierechten verle den jaar November een verrassing op leverden. Zij brachten toen 12 ton goud boven het bedrag van het vorig jaar op, dus een abnormaal hooge som. Dat wreekt zich thans, want tegen een ont vangst op dit middel van f 2.319.282,S95 verleden jaar, staat nu een som van f 1.368.719,10®, d. i. bijna één millioen gulden minder. Let men dus ook hierop, dan mag ondanks de tegenvaller van de succes sierechten, als algemeene indruk van de maand worden gezegd, dat zij gunstig voor de schatkist is geweest. De totale opbrengst van de eerste 11 maanden van 1909 is f 152.452.163,025 en die van hetzelfde tijdvak van ver leden jaar f 147.766.490,395, zoodat tot nu toe meer is ontvangen f4.685.672,63. De Haarlemsche duinwaterleiding. Na een zeer uitvoerig debat over een voorstel van B. en W., om drie deskun digen te gaan benoemen, die een rapport zouden hebben uit te brengen over de methode van waterwinning voor de ge meente Haarlem, werd ten slotte een voorstel aangenomen van mr. Spoor, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd, aan den Raad een voorstel te doen tot het nemen van een proef metdiepboringen. Burgemeester van Amsterdam. Naar het „N. v. d. D." gisteren uit goede bron wist mede te deelen, had H. M. de Konihgin de ontslagaanvrage van Mr. van Leeuwen aangenomen en was tot zijn opvolger benoemd de heer A. E. Zimmerman, burgemeester van Leeuwarden. Het „Hbl." heeft zich tot den burge meester van Leeuwarden gewend, die dit bericht tegensprak en het blad machtigde tot de mededeeling, dat hem niets van zulk een benoeming bekend was. Ten overvloede heeft het „Hbl." zich gewend tot mr. A. R. Zimmerman, den burgemeester van Rotterdam, omdat hij misschien bedoeld kon zijn. „Geen sprake van", zeide mr. Zimmerman; en hij ver zocht nadrukkelijk dit te melden. Naar ook de „Leeuwarder Courant" uit de meest vertrouwbare bron vernam, is het bericht inzake de benoeming van den burgemeester van Leeuwarden, den heer A. E. Zimmerman tot burgemeester van Amsterdam onjuist. LEIDEN, 16 December. Schoolkindervoeding te Leiden. Wij waren in de gelegenheid getuige te zijn van het nuttige werk, wat door de Vereeniging „Schoolkindervoeding" alhier verricht wordt. Toen wij in het gebouw der St. Vin- centius vereeniging aan de Hooglandsche Kerkgracht alhier de groote achterzaal binnentraden, ontwaarden wij aanstonds de blijde gezichten der kinderen, welke daar aan tafels gezeten waren, terwijl de geurige dampende soep ons deed be grijpen, waarom de kinderen zoo ver langend uitzien naar den tijd, waarop „Schoolkindervoeding" haar arbeid begint. Het bestuur was zoo welwillend ons eenige inlichtingen te verschaffen. Vier keer per week, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Zaterdags, komen daar 550 k 600 kinderen van de armen-, openbare en bijzondere scholen samen "en worden daar gevoed met erwtensoep, vleesch, soep of melk met rijst. Het toezicht en de bediening geschiedt door eenige dames, welke zich daartoe welwillend bereid hebben verklaard. Deze worden daarin geassisteerd door de be- stuurH'.dcfV de leden der commissie der pijskokerij der St. Vincentiusvereeniging, benevens eenige onderwijzers der open bare en R. K. scholen. Evenals de meeste liefdadige instel lingen heeft ook deze vereeniging met financieele moeilijkheden te kampen en valt daarom aan uitbreiding van het aantal spijsdagen nog niet te denken. Vermoedelijk zullen de uitgaven dit seizoen f 3000 bedragen, waartegenover aan inkomsten staan f 1000, contributie der leden en f 500 subsidie der gemeente Leiden, alzoo bedraagt het vermoedelijk nadeelig saldo f 1500. Met warmte dur ven wij dan ook, deze liefdadige instel ling bij uitnemendheid, in de belang stelling aan bevelen en op te wekken om deze vereeniging in staat te stellen het werk voort te zetten. Laten velen zich gedrongen gevoelen deze vereeniging met een Kerstgave te verblijden, welke door den Secretaris Musschenbroekstraat 4a alhier in dank zal worden aanvaard. Den lOen Januari a. s. zal aan de AmsterdamscheHuishoudschool een cursus aanvangen ter opleiding van militairen (vrijwilligers en miliciens) tot kok. Hier aan zullen 20 leerlingen, waaronder de soldaat Ouwerkerk van het 4e Regiment Infanterie alhier, deelnemen. Bij beschikking van den Comman dant der le Divisie wordt de sergeant N. A. van der Heijde van het 4e Regiment Infanterie alhier op zijn verzoek over geplaatst naar het 8e Regiment-Infanterie te Doesburg. Mej. H. J. Perdijk, alhier, is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch, middelbaar onderwijs, acte A. Bij Kon. "Besï. van 13 dezer is aan dr. A. W. Kroon, lid en voorzitter van het college van regenten over de Rijks werkinrichting voor vrouwen alhier, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van voorzitter eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten en benoemd tot voorzitter van gemeld college, mr. J. Th. C. Viruly, lid van het college. Blauwpoortsbrug en Kort Rapenburg Zoodra de voorwaarden, waaronder aan de Noord-Zuid-HolI. TramwegMij. vergunning wordt verleend tot den aan leg en de exploitatie van een electrisch tramwegnet door deze gemeente, zullen zijn vastgesteld en aanvaard cn de over eenkomst betreffende de stroomlevering zal zijn tot stand gekomens, zal moeten worden overgegaan tot de overwulving van het Kort Rapenburg en de verbree ding van de Blauwpoortsbrug. Eerstgenoemd werk is niet volstrekt noodzakelijk. De maatschappij althans verklaarde, dat voor den electrisch en tramweg die overwulving niet bepaald noodig was, omdat op het Kort Rapen burg desnoods met enkel spoor zou kun nen worden volstaan. Burg. en Weth. evenwel meenden, dat de overwulving in het belang der openbare veiligheid niet kon worden gemist. Dat veri>reeding en versterking van de Blauwpoortsbrug niet zou kunnen uitblij ven spreekt vanzelf. Deze brug die reeds thans ie smal is om het daarover ge leid verkeer behoorlijk op te nemen en bovendien reeds sedert lang om ver nieuwing vraagt, zou natuurlijk niet in staat zijn om het electrisch tramverkeer te dragen. Ook hier gingen dus weer de belangen van maatschappij en de ge meente samen. Het Kort Rapenburg zal worden voor zien van een overbrugging van gewa pend beton en de Noordeindsbrug zal door eenzelfde overdekking worden ver vangen. En deze geheele overwulving zal met het Noordeinde en de Breestraat op gelijke hoogte worden gebracht, zoo dat de thans bestaande opritten naar de Noordeindsbrug geheel zullen komen te vervallen en alleen de oprit naar de Borstelbrug onder zeer flauwe helling overblijft De Blauwpoortsbrug zal worden ver vangen door een rolbasculebrug, ter breedte van 15 M. op het vaste en van 14 Meter op het beweegbare gedeelte. Ook op deze brug zal dubbel spoor ge legd worden en dan blijft nog genoeg ruimte over, om aan iederen kant tus- schen de rails en het trottoir een! rij tuig door te laten. De trottoirs zullen ieder een breedte hebben van 2 M. Als beweegkracht zal worden aangewend eLcrrische stroom, geleverd dorr de qlee(t iscjh^ centrale. Met het oog op even tueele stoornissen in de electrische be diening zal echter ook een inrichting voor handbeweging worden aangebracht die als reserve zal dienst doen. Ook de doorvaartwijdte van de brug zal van 6.18 M. tot 8 M. worden ver groot, indien althans de Provincie zich bereid verklaart de meerdere kosten, welke van deze verwijding van de brug het gevolg zullen zijn, voor hare reke ning te rvemen. Want al zal ook na de omlegging van de vaart het scheepvaart verkeer door de gemeente zeer waar schijnlijk belangrijk afnemen, zoo neemt dit toch niet weg, dat de scheepvaart er belang bij blijft hebben, dat ook de bruggen binnen deze gemeente dezelfde doorvaartwijdte krijgen, als de andere die in het Rijn en Schiekanaal liggen. De kosten van het geheele werk, over wulving Kort Rapenburg en verzwaring en verbreeding Blauwpoortsbrug, wor den geraamd op f 180.000. In deze som zijn dan begrepen de bijdrage van f 50.000 van de Noord-Zuid. Holland- sche Tramweg Maatschappij en de bij drage van de provincie in de kosten van de verwijding van de doorvaart, waarvau het bedrag nog niet bekend is. B. en W. daarom bij den begrootings- staat, welke den Raad ter vaststelling] wordt aangeboden, voorloopig aan, alsof een bedrag van f 130.000 door de ge meente uit geldleening moest worden gevonden. Uitdrukkelijk echter vvenschen zij te doen opmerken, dat indien de pro vincie eens onverhoopt weigeren mocht de kosten van de verwijding van de door vaart voor hare rekening te nemen, het hun voornemen is het plan zoo te doen wijzigen, dat de tegenwoordige door vaartwijdte zal worden behouden. Eindelijk meiken zij op, dat de ge raamde som van f 180.000 ruim is ge nomen en vragen zij dit bedrag te hun ner beschikking te stellen. Subsidieering van Bijz. Bewaarscholen. De Commissie voor de Huishoudelijke bevorderingen heeft naar aanleiding van de conceptverordening tot subsidieering gemaakt: De commissie acht het noodig de sub sidie te verleenen naar het aantal leer lingen, die op 15 Januari als werkelijk schoolgaan bekend staan. Wijziging in het aantal kinderen na dien tijd mag h. i. geen reden zijn om in den loop van het jaar de subsidie in te trekken. Wenschelijk is, dat ook van het over lijden van het onderwijzend personeel aan B. en W. wordt kennis gegeven. De commissie wenscht te weten, wat onder „speelplaats" wordt verstaan. Be doelt men hiermede „speeltuin", wenscht de commissie de mogelijkheid tot ont heffing van dien eisch te openen. Een der leden acht den overgangster mijn van 5 jaar te lang. Onder wijs-voordrachten Voor de benoeming van onderwijzend personeel hebben B. en W. de volgende voordrachten den Raad aangeboden a. Openb. School 3e kl. no. 1 (Binnenvestgracht) voor een onderwijzer (vac. W. J. Beurner)le. H. Bolt, ou derwijzer te Zutfen2e. J. A. Zuid hof f, hoofd der school te Witveen en 3e. J. Wanink, onderwijzer te Veur. Voor eene onderwijzeres (vac. Mej. C. P. Gesink) le. Mej. M. van Heuven 2e. Mej. J. C. Hoff, en 3e. Mej. A. v. d. Graaf, allen tijdelijk alhier werk zaam. b. Openb. School 3e kl. no. 5, (Maresingel), voor een onderwijzer (vac. H. v. Wamelen) le. J. A. Zuidhof te Witveen2e, J. Wanink te Veur en 3e. H. F. du Pon, te Lisserbroek. Voor een onderwijzer (vac. K. H. Buik stra), le. J. Wanink, te Veur2e H. F. du Pon, te Lisserbroek en 3e. H. F- te Zutfen. Voor een onderwijzeres (vac. Mejuffr. N. G. Herfst) le. Mej. J. C. Hoff; 2e. Mei. J. C. H. Bijleveld en 3e Mej. A. v, d. Graaf allen tijdelijk alhier werk zaam. c. Openb. School 3e kl. no. 6, (Paul Krugerstraai). voor een onderwij wijzer (vact. J. F. Hes) le. H. F. du Pon, te Lisserbroek2e. J. A. Zuid- hoff te Witveen en J. Wanink te Veur. Eervol onbslag. B. en W. stellen voor aan den heer C. J. Leendertz, ingevolge zijn verzoek wegc s gezondheidsredenen eervol ont slag te velleden uit de betrekking als leeraar in de aardrijkskunde en het! schoonschrijven aan de H. B. S. voor, Jongens, alhier. Verpachti ng gras ge was B. en W. stellen voor de pacht varf het grasgewas van het Plantsoen, het Park, de kleine Plantsoentjes ,de Jan van Houtkade en de Singelkanten we derom voor den tijd van drie jaar te verpachten aan J. Belt, alhier voor f 70 's jaars. Termen om overeenkomstig den door den pachter te kennen gegeven wensch' de pacht thans voor 4 jaren te verleg gen, ziju, meenen B. en W„ niet aan wezig. AARLANDERVEEN. De bouwvereeni- ging „Volksbelang" zal op Donderdag 23 December 's morgens 11 uur vaksgewijze aanbesteden het bouwen van twee arbei derswoningen ten huize vau N. L. Korte- kaas. HILLEGOM. Een irisch bad. Toen gisteravond een werkman van zijn arbeid huiswaarts keerde, had hij het on geluk bij het uitwijken voor een rijtuig nabij de Zandsteenfabriek in het water terecht te komen. Mét behulp van be reidwillige handen werd hij weer spoedig op het droge gehaald, en kon hij, na zich bij hulpvaardige menschen van droge klee deren voorzien te hebben, zijn reis ver volgen. Vondel. De tooneëlvereeniging „Vondel" heeft het voornemen in de eer ste helft van Januari een uitvoering te geven in het café „Flora." Door uitbreiding van zaken is de heer Alleman genoodzaakt zijn manufac- turenmagazijn weder te vergrooten. Het geen dus weer eenig werk zal geven< Op het landgoed „Rustenburg", het geen door verkoop in andere handen is overgegaan, is men reeds druk bezig met het kappen van boomen enz. Als het nu eenig goed weer blijft met den winter„: zal dit weer aan menige handen arbeid bezorgen. R. K. Kring. Naar wij vernemen^ zal a.s. Dinsdag in de Kiesvereeniging an dermaal als spreker optreden de heer Oostdam van Den Haag. Als vervolg opj zijn vorige rede. HOOGMADE. Den 5den Januari a.s. zal in de nabijheid van ons dorp op last van den Minister van Oorlog een oefening van de Artillerie plaats hebben op groote schaal. Het gevechtsterrein loopt over de gemeenten Leiderdorp, Koudekerk, Oudshoorn en langs Hoog- made en Woubrugge. Woensdagmorgen werden daaromtrent reeds vooroefeningen gehouden door het uitzetten van veiligheidsposten enz. enz. Het terrein waarover de oefening zal loopen heeft een uitgestrektheid van p. m. twee uur in de lengte bij een breedte van ruim een half uur en verspreid over verschillende polders. LISSE. Reeds lang was in onsBonds- gebouw de behoefte gevoeld om een leestafel op te richten, welke aan de eischen des tijds voldoet. Eenigen tijd geleden heeft het actieve bestuur het initiatief genomen iets dergelijks tot stand te brengen. Thans is zij hiermede ge reed, zoodat in een groote behoefte is voorzien. Inzake het onlangs plaats gehad hebbende ongeluk, hetwelk de kinderen van het Vincentiushuis is overkomen met de tram, zijn gisteren enkele personen aan een verhoor onderworpen. Met het graven van een vaarsloot op het land van M. v. d. Zon is een begin gemaakt. NIEUWKOOP. De verpachting van het grasgewas langs dijken en wegen in den Nieuwkoopschen Polder heeft in 37 per- ceelen opgebracht f 5252 per jaarde opbrengst van hakhout in 3 perceelen bracht op f 36,85. OUDEWETERING. De Dinsdagavond j. 1. gehouden vergadering van de af- deeling Oudewetering e. o. van „Het Groene Kruis", was hoofdzakelijk belegd om tot een oplossing te komen aangaande oprichting van een eigen gebouwtje. Met intrekking van het besluit van de vorige vergadering tot het verplaatsen van het schuurtje, thans in gebruik bij den timmerman van der Tong, werd thans besloten tot het verwijderen van de sc!_ ur en het oprichten van een steeneu ge bouw ije.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1