300 Gemengd Nieuws. (AAA MO lUUU UUu scheidt. Ook deze spreker bepleit de be langen der zalmvisschers. De heer Heemskerk vraagt uitbrei ding van de gelegenheid om de belasting te betalen en vraagt verhooging van het Jweduwenpensioen van ambtenaren, zoo dra er weer een saldo beschikbaar is in het fonds. De heer Ketelaar bepleit het op meerdere plaatsen verkrijgbaar stellen van loten der Staatsloterij. De heer Dolk bespreekt de kwestie van dubbel belasting betalen door perso nen, in Indië wonende, en hier hun zaken hebbende, tengevolge der nieuwe Indi sche inkomstenbelasting. Aan deze on billijkheid kome de Minister door een kleine wetswijziging tegemoet. De heer Roodhuyzen vraagt, hoe de Minister staat tegenover de Maat schappij Lotisico? De heer Patijn vraagt duinbeplaniing op Schouwen. Zeer verheugd heeft spre ker de zooeven geschiede intrekking van het wetsontwerp op de tariefsverhooging. Het geschiede zij echter een waarschu wing voor de toekomst. Deze verschietende ster aan het firma ment heeft al wat verwarring gesticht. Reeds waren in aannemingssommen de 30 pCt. verhooging verwerkt. In het bui tenland heeft het vaste vertrouwen op de stabiliteit van onze douanenpolitiek 'n schok ondergaan De afgevaardigde hoopt dus, dat het ontwerp niet meer uit zijn graf zal verrij zen. De minister belove dit. De Minister van Fi nanciën be antwoordde achtereenvolgens de spre kers. De nikkelen stuiver heeft ook sprekeris sympathie niet. Er wordt veel misbruik van gemaakt. Hjj denkt aan een vervan ging, maar dit jaar zal het niet kunnen. De toestand van de visscherij op de rivieren is inderdaad zooals hij werd be schreven. Echter, de minister ziet niet in, hoe hij zou kunnen ingrijpen in particu liere verhoudingen tusschen huurder en verhuurder. Tegen de chèque-betaling van belastin gen blijft de minister gekant Pensioenbetaling bij postwissel acht de minister wel wat gewaagd. Het is waar, dat enkele personen dub bel belasting betalen, maar daarom kan de minister toch niet een wet gaan wij zigen, die hij van plan is het volgend jaar te gaan wijzigen! Over de Staatsloterij is het niet plezierig te praten. Hij vindt dat er te weinig loten zijn, immers in zijn oog is de Staatsloterij «en zeer onschuldig vermaak, die de men- schen afhoudt van gevaarlijker spel. De minister zal trachten de 10 pCt. voor de collecteurs te doen vervallen. Men ver wacht, dat zóó het aantal loten voor het publiek beschikbaar voldoende zal wor den. De intrekking van het 30 pCt.-ontwerp gaf den heer Patijn voldoening, de mi nister niet minder, hij trok het immers in omdat hij het geld niet noodig meende te hebben! Wat kan er prettiger zijn voor «en Minister van Financiën! i Dat reeds bij de aanbestedingen er zoo gerekend zou zijn op de tariefverhooging, gelooft de minister niet, hij meent, dat men elkaar dergelijke dingen niet moet wijsmakenDe menschen zijn wel zoo verstandig eerst te wachten tot een wet in het Staatsblad staat Buitendienis deze Minister de eerste, die een tariefsverhooging heeft inge diend? Sedert 1901, sedert Minister Pier- son, heeft steeds tariefsverhooging boven het hoofd gehangen. Wat men in het buitenland heeft gezegd weet de Minister niet; wèl dat de Vader- landsche pers onzin over hem geschreven heeft, die óf voortspruit uit verregaande onkunde, óf uit kwade trouw. Er behoort moed toe om zulk een ont werp in te trekken; natuurlijk zou men er om lachen; maar hij heeft dien moed gehad; nu lache ieder, wie wil. Gerepliceerd wordt door den heer Schaper, waarna de algemeene beraad slagingen worden gesloten en de ver gadering verdaagd tot hedenmorgen. Kerknieuws. Nieuw Dekenaat. Zijne Doorl. Hoogw. de Bisschop van Haarlem heeft uit verschillende Parochiën van de Dekenaten Delft en 'sGravenhage een nieuw Dekenaat ge vormd: het Dekenaat Poeldijk. Tot dit Dekenaat zullen behooren de Parochiën: Hoek van Holland, Hondsholredijk, Loos duinen, Monster, Naaldwijk, Poeldijk, Quintsheul, Rijswijk en Wateringen. Tot Deken is door Z. D. H. benoemd de WelEerw. heer V. J. J. M. Leesberg, Pastoor te Poeldijk. Tevens is de Parochie Wassenaar bij het Dekenaat Leiden gevoegd. Rechtszaken. Een ontoerekenbaar dokter. De Hooge Raad behandelde gisteren de zaak van den arts Cl. Chr. C. H. M., zonder vaste woonplaats, verblijvende te Amsterdam, laatstelijk door het Hof al daar schuldig verklaard aan bedreiging met doodslag (door een revolver te rich ten op den hotelhouder M., in wiens in richting hij logeerde, en welke hij niet op de aanmaning daartoe wilde verlaten), doch ontslagen van rechtsvervolging op grond van ontoerekenbaarheid wegens krankzinnigheid, met bevel tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van een jaar. Requirant was in cassatie gekomen te gen het arrest van het Hof voor zoover hij daarbij niet is vrijgesproken. Op grond dat tegen een ontslag van rechtsvervolging alleen door het Openb. Ministerie cassatie kan worden aangetee- kend, concludeerde het Openbaar Ministe rie tot niet ontvankelijkverklaring van het beroep voor zooverre het ontslag van rechtsvervolging betreft, en overigens tot verwerping. Uitspraak 10 Januari. Poging tot doodslag. De Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen de drie grondwerkers, die hebben terechtgestaan wegens mishandeling en poging tot doodslag, gepleegd op den 37-jarigen grondwerker Gerrit van Vaalen, met wien zij ruzie hadden en dien zij op 1 October j.l. getracht hadden te verdrinken in het Oude Gat aan den overkant van het IJ. Ze hadden hem uit de kajuit van een schip gehaald, over boord in het water geworpen en hem daarna nog met een stuk hout op het hoofd geslagen. De Rechtbank veroordeelde deswege Klaas Portengen tot 4 jaren gevangenis straf, Gerrit van Drei tot 3H jaar en Bart van Willigenburg tot 3 jaren. De officier van justitie had diezelfde straffen gevorderd. Te Rockanje (Z. H.) i s e e n v e r- gadering gehouden door landbouwers en verdere belanghebbenden om pogingen te doen tot afschaffing van het verbod om niet half spoor te mogen rijden en daardoor een einde te maken aan de her haalde bekeuringen wegens overtreding daarvan. Door den slechten toestand der wegen is het hun dikwijls moeilijk het paarden- pad te houden, zoodat zij veelal buiten hun wil daarvan afwijken en gestraft worden. Door 120 personen werd op het verzoekschrift geteekend. Ook te Oostvoorne is een dergelijke bijeenkomst gehouden, waarin 81 per son en hun handteekening voegden bij die uit Rockanje. Een koopman uit de Joden Houttuinen te Amsterdam verzond dezer dagen aan zijn adres per Lemmerboot een paar koehuiden. De huiden werden van den steiger van de boot aan de De Ruyterkade gestolen, doch kwamen op ongedachte wijze weer in zijn bezit. Want het gestolene werd hem te koop aange boden door de dieven, die natuurlijk niet wisten dat zij met den eigenaar te doen hadden. De koop werd gesloten (de kopp- man had zijn eigendom herkend), de ver- koopers zouden terug komen om hun geld, doch werden geknipt door de poli tie, die van het geval lucht had gekregen en de koehuiden bij den eigenaar in be slag nam. TeOranjedorp(Dr.)is een bru tale inbraak gepleegd. Toen de veenbaas W. H., werkzaam voor den heer Stoker te Appelscha, in zijne woning kwam, bemerkte hij dat de achterdeur openstond. Üit de secretaire, die op slot was geweest, was het geld- laadje met ruim f2000 aan papier- en zil vergeld verdwenen. Het Jaadje is in den onderwal van het Oranjekanaal terugge vonden. Nader meldt men De veenbaas W. H., te Oranejdorp (Dr.) in wiens woning inbraak heette te zijn gepleegd, is gevankelijk naar Assen overgebracht Hij wordt verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering van verschillende geldsommen ten na- nadeele van de heeren Stoker, te Appel scha, voor wie hij werkzaam was. Hij had bij de politie aangifte gedaan dat hem f2000 uit zijn woning was ont vreemd. Op de Bredasche baan, o n de r Roosendaal (N.-B.) is eergisteravond op den passeerenden wielrijder Heeren on verhoeds uit den houtkant een schot ge lost, waardoor hem de hand verbrijzeld werd. De dader van deze poging tot doodslag is onbekend. Wilde ganzen. In Drente zijn in de laatste dagen groote vluchten wilde ganzen neergestreken. Op wallen en dij ken in de onder water staande groen- en weilanden kan men ze "bij honderden uit de verte zien. Van uit deze veilige ver blijfplaatsen brengen zij eenige keeren daags een bezoek aan de korenakkers op naburige esschen om zich te goed te doen aan de groene rogge. Menige jager ziet met begeerige oogen naar deze voor den landbouw zoo scha delijke ongenoode gasten, die hij niet on der schot kan krijgen. Een reiger door een snoek ge vangen. De onbezoldigde rijksveld wachter L., te Melick, bij Roermond, die zich aldaar in het jachtveld bevond, ver nam in de richting van de in de buurt voorbijstroomende rivir de Roer een ge luid, hetwelk hem zoo vreemd voorkwam, dat hij op nader onderzoek uitging. Naderbij gekomen zag hij een aan den oever der rivier staanden reiger, die, den snave! in het water houdend, met de vleu gels klappend, dat vreemde geluid veroor zaakte. Terwijl in gewone gevallen de reiger bij het naderen van een mensch schielijk de vlucht neemt, was dit hier niet het ge val. De jachtopziener naderde den vogel die nog steeds den snavel onder water hield, en greep hem. En wat bleek nu? Een snoek van circa vijf pond had den vo gel bij den snavel te pakken en liet dien niet los. Blijkbaar werd de snavel door den visch gegrepen, toen de vogel hem in het water stak, ter bemachtiging van zijn buit. De jachtopziener kon vogel en visch in handen krijgen. De binnenschipper ij met de vrachtvaart op de Veenkoloniën onder vindt tegenwoordig groote moeilijkheden bij den invaart van het Winschoterdiep te Groningen. Tengevolge van den grooten waterafvoer van de landerijen in Duurs- wold, die onder water zijn geloopen, is het haast onmogelijk voor de schippers hun vaartuigen stroomopwaarts te krij gen. Kleine ongevallen en botsingen ko men daardoor herhaaldelijk voor. Zater dagavond 6 uur heeft deze buitengewone toestand echter een menschenleven ge kost. De arbeider-schipper Thomas, die een der invarende confraters even zoude helpen, werd door het roer over boord geslagen en onmiddellijk door den ster ken stroom medegesleurd. Onmiddellijk is men begonnen te dreggen, doch tot dusver heeft men het lijk niet kunnen vinden. De ongelukkige laat een vrouw en 7 kinderen achter. Te Barn.e veld kwam Zatcrdag- ochtend een jachtgezelschap inv drie au to's, om aldaar op het landgoed „Glind- horst" te jagen. Even buiten Barneveld moesten de au to's den straatweg naar Renswoude ver laten, om over den sintelweg naar Scher- pcnzeel het einddoel je bereiken. Deze weg is zeer drassig geworden door de vele regens, en daaróm schijnt het den chauffeurs raadzaam voorgekomen te zijn het best berijdbaarstë gedeelte daarvan te kiezen. Een der auto's echter, die van den heer Frowein, uit Arnhem, reed wat al te veel aan den kant, en zakte al dieper en dieper met een voor- en achterwiel in den bo dem, met het gevolg dat het rijtuig vlak boven de sloot omviel. De inzittenden kwamen er zonder letsel af; alleen de naast den chauffeur zittende persoon werd eenigszins gekwetst. De zware auto zelf werd met veel moei te Iaat in den namiddag weer op het dro ge gebracht. Eenigen tijd na het ongeval werden een paar paarden, gespannen voor een boerenwagen uit Scherpenzeel, schichtig voor den nog omverliggenden auto en sprongen aan den anderen kant van den weg in de sloot. De op den wagen zitten de boer werd in het water geslingerd en geraakte onder een der paarden, doch werd gelukkig niet gewond. Doordat verscheiden personen aanwe zig waren bij den omgevallen auto, werd spoedig de behulpzame hand geboden, en werden de boer, de paarden en de wagen weder op den weg gebracht. Te Wildervank was gister- morgen bij twaalven de monteur J. Wind van de EJectrische Centrale te Veendam, bezig aan het net der straatverlichting, meenende dat de stroom afgesloten was. Eenige oogenblikken later hing hij dood aan de draden. De ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen achter. Accijns-aangiften. AI degenen, die alcoholische dranken ten verkoop on der hun berusting hebben, waren ver plicht, ingevolge de nieuwe wetsbepa ling op de verhooging van accijns op ge distilleerd, den löen December aangifte te doen van ten hunnent aanwezigen voor raad. Een van deze aangiften is ons van be vriende zijde in handen gespeeld, om een indruk te krijgen hoe zelfs onder kieine tappers de beweging voor een fonetische spelling veld wint! De opgave van 's mans voorraad ge distilleerd luidde als volgt: 3 koe Jak. 1 Jan nee ver. 4 bradwyn 3 ztroen 3 brambooz 4 besen 4 aijs 8 boer joges 3 auw klaar 4 half lafkat 2 half vies asten 2 half vies perko 1 kreunenbiter Wellicht is een toelichting niet over bodig? Onderaan beginnende zijn aangevers bedoelingen waarschijnlijk: Beerenburger kruidenbitter.... twee halve flesschen per sico,.... twee halve flesschen anisette,.... vier halve flesschen advocaat Het overige is wat duidelijker. (Hbl.) Moordaanslag. ln de Zand straat te Rotterdam had eergisternacht 'n moordaanslag plaats. Zekere M. S., had daar een danshuis, terwijl H. Se. daar naast mede een danshuis oprichtte. Tus schen die twee bestond een veete, welke gisternacht tot een uitbarsting kwam!. Tijdens een hevige woordentwist haalde de vrouw van Se. uit haar woning een geladen revolver en stelde dat aan haar man ter hand. Deze loste twee schoten op S. en trof hem in den linkerbovenarm Daarop vluchtte hij in zijn woning. Zich door S. en anderen gevolgd1 ziende, loste hij op de trap nog twee schoten, waar door S. nog een schampschot kreeg in de rechterborst. Door een hoofdagent werd Se. ontwapend en bleek de revolver nog twee scherpe patronen te bevatten. Se. werd gearresteerd en S. naar het ziekenhuis overgebracht. De kogel zit nog in zijn arm. De vorige week had S. reeds 'n poging tot moord gedaan, doch werd toen in tijds ontwapend. Eene in de Mariastraat te 's- Gravenhagc op kamers wonende dame, echtgenoote van een in Indië vertoe- venden assistent-resident, riep in den nacht van Zaterdag op Zondag luidkeels om hulp. Toen men in staat was om haar te helpen bleek de dame in vlammen ge huld. Ondanks spoedige hulp is zij kort daarna in het Ziekenhuis aan de gevol gen der ernstige brandwonden overle den. Men vermoedt dat deze dame al le zende gedachtenloos een brandende lu cifer in de papiermand had geworpen, waardoor de inhoud brandde, terwijl de vlammen de kleeren der ongelukkige had den gegrepen. Zaterdagavond is op een sneltrein dicht bij het station Beuthen in Boven-Silezië een geheimzinnige spoor wegdiefstal gepleegd, waarvan het slacht offer, een Duitsch-Amerikaansche dame is. De dief kwam gemaskerd den coupé van de alleen-reizende dame binnen, bedreigde haar met een revolver en be roofde haar toen van haar taschje, dat ongeveer 300 Mk. aan geld bevatte en van een broche, die 200,000 Mk. waard moet zijn". Daarop trok hij aan de nood rem, zoodat de trein bleef stilstaan en verdween toen in de duisternis. De spoorwegbeambten deden nog moeite om zijn spoor te ontdekken door middel van politiehonden, maar dit mocht hun niet gelukken. Ook een melkvervalscher. Te Heilbron heeft de politieagent Janus terechtgestaan, die beschuldigd werd, als melkkeurmeester, de onderzochte melk aangelengd en bij daaruit voortgekomen processen meineeden begaan te hebben. Janus kreeg een premie voor elk geval van vervalsching, dat hij aanbracht. De gezworenen verklaarden, dit Janus zich in elf gevallen aan vervalsching van de melk en in negen gevallen aan meineed bezondigd had. Het hof veroordeelde hem tot tien jaren tuchthuisstraf. De An t w erpsch e ,-,Nieu w e Ga zet" van Zaterdag meldt: In den afgeloopen nacht werden te He- mixem twee Hollandsche schippers aan gehouden, welke er negen vaten gesmok kelde jenever aan wal brachten. De vaten waren bestemd voor Antwerpen en heb ben een waarde van meer dan negendui zend francs. De twee Hollanders werden naar het gevang van Antwerpen gebracht, waa.' zij nu opgesloten zijn ter beschik king van den Toldienst. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld om de andere me deplichtigen te ontdekken. Chineesche begrafenissen. Chineesche begrafenissen van vorstelijke personen zijn bijzonder luisterrijk en bij zonder kostbaar. Tot die ceremoniën be hoort ook 't bouwen van een bijzondere boot om den geest te dragen van den of de overledene ,over de mjstieke ri vier, aan welker overzijde het hemelsche „Nirvana" (de algemeene zelfstandig heid) wordt geacht te liggen. Zoo is dus ook geschied met den „geest" van de vóór eenigen tijd overledene Keize rin-Weduwe. De boot, die circa f90000, kostte, was gebouwd van met zijden pa pier bekleed bamboes en weelderig ge beeldhouwd en uitgerust. Op den boeg verhief zich een ontzaglijke figuur, den geleidenden hemelgeest vertegenwoordi gend, en vlak daarachter stond de keizer lijke gele zetel. Op het dek waren pavil joens te zien, waarvan het een de beelte nissen van circa 25 hofdames van H.M.'s Huis bevatte, de tweede tal van gewa den eenmaal door de Keizerin gedra gen, de derde beeltenissen van priesters en de vierde den keizerlijken troon. Tegenover het vaartuig was een prach tige kiosk gebouwd voor de ontvangst van den lanöenden „geest." Ten slotte had de plechtige verbranding plaats van de kiosk, vanwaar zich de vlammen ver spreidden over het vaartuig en het ge heel vernietigden. Een hevige cycloon heeft groote verwoestingen aangericht in het dorp Quettehou bij Cherbourg. Een aantal daken werden door den wind wegge slagen en eenige goederenwagens, die op het station stonden, werden door den wind in beweging gebracht, zoodat zij door de slagboomen heenvlogen. Telegraafpalen braken als rietjes. Op één veld waren 47 appelboomen tegen den grond geslagen. De cycloon duurde acht minuten en werd gevolgd door hevigen regen en hagel. Te Jully, in het Fransche de partement Yonne, is een vijfvoudige moord gepleegd. Op een hoeve aldaar zijn de boer Ferrières, zijn vrouw, 'n dienst meisje, en twee stalknechts vermoord ge vonden. Een derde stalknecht, die zwaar gewond werd, kon de politie aanwijzin gen geven en zoo werden de moorde naars gevat. Het zijn twee jonge knechts van den pachter, 19 en 16 jaren oud. Zij werden gevat op het oogenblik dat zij uit een trein stapten om zich op Zwitsersch gebied te begeven. Verscheidene aanzienlijke fami lies te Reichenbach ontvingen in de laat ste dagen anonieme brieven, waarbij hun gelast werd op een aangewezen plaats 40.000 mark neer te leggen. In geval dit niet gebeurde zou de echtgenoot of de vader vermoord worden. Verleden week is bij toeval ontdekt dat de schrijfster van deze brandbrieven een 13-jarig meisje was de dochter van een spoorwegbeambte,- die door het lezen van roovers- en misda- digersromans a la Conan Doyle verleid werd tot haar daad misdadige brieven te schrijven. Koning Edward die Maandag verschillende onderscheidingsteekenen uitreikte, verleend ter gelegenheid van zijn verjaardag, heeft daarbij persoonlijk de Albert-medaille geschonken aan een jongen van veertien jaar, die zich door grooten moed onderscheidde bij het on geluk in de Newport docks in Juli. Onder de slachtoffers, begraven onder liet puin van den ingestorten dokwand, bevond zich een man, die alleen nog te bereiken was door een gat, groot genoeg om een jongen door te laten. Vrijwillig meldde de bedoelde knaap zich aan en eenige uren achtereen werkte deze in de diepte, steeds door nieuwe instortingen bedreigd, aan het wegruimen van het puin, dat den levend begravene bedekte, met het resultaat, dat de man gered kon worden. Die daad van grooten moed is nu door de koning beloond. Sport. Rolschaatsrijden. In de Kalverstraat te Amsterdam bleven gisteravond toen 't klokje aardig naar middernacht marcheerde de voorbij gangers plotseling paf staan van't nieuwe. Uit een der cafés stapte een echtpaar goed in de dertig de straat op, of lieverreed de straat op. Mijnheer en mevrouw waren namelijk op de rolschots, en voort ging het keurig en gelijkmatig de streek over het gladde aspalt. Om 't komische, om 't nieuwe van het geval werd gelachen. Maar alles is een quaestie van gewoonte, en wie weet of over een jaar bijv. niet half uitgaand Amsterdam even per rolschaats een biertje gaat drinken. Het aantal jongelui, dat onze asphalt- straten besehaatst neemt nu al met den dag toe en zij verplaatsen zich met groote snelheid. Schaatsenrijden. De particuliere ijsbaan aan de Zomer- Iaan bij Haarlem, die sedert vele winters zoo druk werd bereden, is door de spoor baan (Haarlemmermeer—Haarlem) in twee deelen gesplitst, daar die baan door dat land loopt. Beide deelen staan nu onder water. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van één hand of voet t£A GULDEN fAA GULDEN ZA GULDEN 111 bij totaal gezichts- II li I bij verlies van één |||l bij verlies van één '1 \J\J verlies van éénoog. fl\/ vf duim. U V wijsvinger. 11/ GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Neder!Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „FATUM" te s-GravenhageBuitenhof 5

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 6