"Buitenland. binnenland. - Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 15 December. Frankrijk. Men maakt zich ernstig ongerust over Öen omvang, dien het aantal tuberculose lijders op de scholen den laatsten tijd heeft aangenomen. Zoo wekt de Revue in haar jongste aflevering op om de be strijding dezer ziekte vooral op school, (die een allergevaarlijkste besmettings haard voor onderwijzers en leerlingen is, hiet kracht aan te vatten. Hier is zeker alleszins reden toe. In Frankrijk toch is het tuberculose-sterfte- Cijfer dubbel zoo hoog als in Duitschland, Italië en Engeland. Volgens de statistiek yan 1905 was dit in Frankrijk voor dat 'jaar op elke 10.000 personen 31.80, in Ierland 26.99, in Schotland 20.33, in Puitschland 13.93, in Italië 16.94, in En geland 1630. De Revue wijst er nu op, dat de in Noorwegen op de scholen tegen deze ziekte genomen maatregelen een uit stekend resultaat hebben gehad. Vooral yoor Frankrijk, dat toch reeds een steeds iafnemend geboortecijfer heeft, is het, be toogt genoemd tijdschrift, taak te zorgen yoor de gezondheid der kinderen. De Revue wijst verder o. in. op het jalcoholisme 'als een factor,- die in Frank rijk aan de nationale gezondheid onme telijke schade toebrengt. Er zijn daar tocb niet minder dan een half millioen drank gelegenheden, d. i. op elke 80 Franschen één! Er zijn zelfs plaatsen in het Noor den van Frankrijk, waar men één drank gelegenheid heeft op elke 53 inwoners of anders uitgedrukt, op alle ve er tien huizen één! Duitschland. Het Duiische ministerie van oorlog wil fde geestdrift van het opkomend geslacht voor alles wat met het leger in verband staat trachten aan te wakkeren en heeft daarom een aanschrijving gericht aan de corpscommandanten om deze op te wek ken om van militaire zijde niets onbe proefd te laten om de liefde voor het leger bij de jeugd'gaande te houden en te ver sterken. Daarvoor werden een reeks maat regelen aanbevolen. Zoo moeten b.v., al thans wanneer de dienst er niet onder lijdt, geheele scholen of enkele klassen van tijd tot tijd in de gelegenheid worden gesteld om onder leiding van bevoegde personen parades en belangwekkende mi litaire oefeningen bij te wonen. Verder worden de militaire autoriteiten aange maand aan de liefhebberij voor lichaams oefeningen tegemoet te komen door de Imilitaire exercitie- en gymnastiekterreinen voor dit doel beschikbaar te stellen, door het zwemmen in de militaire zweminrich tingen to.e te staan. Officieren en onderofficieren moeten blijk geven van belangstelling in de oefe ningen der jeugd door het bijwonen van Wedstrijden, vaderlandsche feesten enz. De „Köln. Ztg." is zeer ingenomen met idoze aanschrijving. Zij verwacht van den maatregel niet alleen versterking van de liefde voor het leger, maar acht het tevens ■een bemoedigend verschijnsel, dat dc mï- .litaire autoriteiten aansluiting zoeken bij het burgerlijk element en metterdaad too- nen, dat van militaire zijde wordt gepoogd den scheidingswand tusschen beide zoo veel mogelijk te doen verdwijnen. Italië. Uit Messina, dat nu ongeveer een jaar lang reeds door aardschokken geteisterd wordt, komt het onrustbarende bericht, dat het strand en aangrenzende bodem voortdurend verzakt, zoodat sinds de eer ste aardbeving van 28 Dec. 1.1. de zee reeds een halve meter hooger gekomen is of liever het land een halve meter gezakt is. Men klaagt er over, dat daarvan door geen autoriteiten notitie genomen wordt. Dat is niet in orde, maar.... wat uunnen de autoriteiten er tegen doen? FEUILLETON. Het geheim van het Keizersslot. 3) Toen de witte vrouw nu nog maar twee passen van den soldaat verwijderd .was, maakte diens gestalte zich van de zuil los. Juist op ditoogenblik verscheen de maan van achter een zware wolk en verlichtte het witte kleed van het spook, zoodat de post slechts de hand behoefde uit te steken om het te grijpen. iWelücht, dat er ook zulk eene gedach te bij hem opkwam, want hij hief den arm op. Op hetzelfde oogenblik ging er echter iets rakelings langs zijn gezicht en week hij met een half onderdrukten kreet jachtcruit. Het was hem, alsof er een lelectrische stroom door zijn lichaam ging. Zijne knieën knikten en hij strui kede over de kolf van zijn geweer, ter wijl hij meer en meer achteruit week voor den geest der witte vrouw. Over (zijne lippen kwam geen luid woord meer, en de hareh rezen hem van angst te bergezonder eenig geluid te geven o fhet hoofd of de handen op te heffen, volgde hem de witte vrouw, die de zui lengang la w. ,erJ. Wat Mfès het ii,u zoeven geweest. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Januari 1910, is aan W. Kromhout Czn., op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar bij de Rijksnormaalschool voor teekenonder wijzers en als leeraar bij de Rijksschool voor Kunstnijverheid. A. M. Hendriks is benoemd tot burgemeester der gemeente Wanroy. Met ingang van 16 Dec. is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het le regiment tot kapitein de eerste-luitenant H. C. Wins, van het 11e regiment. J. O. C. Bouma, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Wijk bij Duurstede, is op zijn verzoek, met ingang van 24 December 1909, ontheven van zijn tegenwoordig beheer, in verband met een aan hein verleend verlof. Aan C. J. baron Van Hemert tot Dingshof te Nijmegen, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1910, eervol ont slag verleend als landmeter van het ka daster. De Indische plannen van Prins Hendrik. Het schijnt, dat men in onze Oost-Indi sche koloniën de plannen, om een a'ge- meene uitnoodiging aan Prins Hendrik der Nederlanden te zenden tot een uitge breid bezoek, geenszins heeft laten varen. Naar het „HbL" van meer dan één zijde uit Indië verneemt, heeft men, in ver band met de wisseling van den land voogd, voorloopig deze plannen laten rus ten, omdat men er zoo kort vóór zijn op treden moeilijk den Gouverneur-Generaal Van Heutsz voor kon spannen. De bedoe ling schijnt evenwel te zijn, zich aanstonds de medewerking van Z.Exc. Idenburg te verzekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip „De Zeven Pro vinciën" willen afwachten, ten einde Z. K. H. den Prins in de gelegenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bo dem de reis naar Indië te ondernemen. Eerste Kamer. In de vacature-Heerkens werd gister door de Prov. Staten van Overijsel tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer mr. H. Barge, R.-K., oud-gouverneur van Curasao, met 25 stemmen. Jhr. J. Röell, oud-voorzitter der Twee de Kamer, verkreeg 19 stemmen, en de heer H. H. van Kol 2 stemmen. Mr. Harry Barge is roomsch-katholiek en werd te Amsterdam geboren, alwaar hij in 1860 promoveerde. Hij was eenigen tijd lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor Haarlemmermeer, totdat hij benoemd werd tot procureur-generaal op Curasao, waarvan hij later gouverneur werd. De heer Barge woont thans te ;s-Gra- venhage. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Oorlogsbegrooting. Aan de memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend: De vierm a anders. De minister betoogt, dat de ervaring met het instituut der vierinaanders opgedaan heeft aange toond, dat het meer ontwikkelde decider jongelingschap in dat stelsel het middel heeft gevonden om zich van den voor- naamsten Staatsburgerplicht op de kort ste eii gemakkelijkste wijze te kwijten en zich niet beschikbaar te stellen voor de opleiding tot kader van hoogeren rang. Volgens den minister moeten de tegen woordige viermaanders dus hoe eer hoe liever verdwijnen uit de organisatie. Opkomst iu twee ploegen. Van deze regeling is de minister een be slist voorstander; zij is trouwens het aan gewezen middel om bij den korten oefe- ningstijd toch te kunnen voldoen aan den eisch, dat het geheele jaar door over een •voldoend aantal geoefende manschappen moet kunnen worden beschikt. Kostwinners. Omtrent de vrij- dat de van ontzetting bevende jonge man boven het voorhoofd voelde? Zijne wijdgeopende oogen meenden een be weging van het spook bemerkt te hebben en de uitgestrekte vingers daarvan moesten zeker zooeven zijn voorhoofd hebben aangeraakt. Eensklaps was er aan de vlucht van den schildwacht eeu einde gemaakt. Hij steunde met den rug tegen de open borstwering van de zuilengang en strek te de armen afwerend tegen de dicht op hom aankomende gestalte uit. Tot spreken was hij niet ineer in staat* slechts eeu halfluid gekerm kwam er over zijne lippen. De witte vrouw was nu nog maar een paar passen van hem af. Toen z}\ lang zaam het hoofd ophief en de soldaat in het aangezicht van een doodshoofd keek, sprong hij op om over de borstwering te klimmen, aangezien de verdere weg hem door het spook versperd was. Hij klemde zich met beide armen aan de steeneu arabesken vast en beproefde voor de laatste maal om hulp te roe pen. Nu verhief de witte vrouw haren rechterarm en strekte dien naar den schildwacht uit. Diens vingers lieten zich los en het lichaam snorde door de lucht, om met een zwaren slag beneden op het Burgplein neer te storten. Men vernam de diepte iiuiy#-, stelling van kostwinners wordt een rege ling ontworpen, waarbij deze vrijstelling ten goede komt aan alle lotelingen voor wier verblijf onder de wapenen vergoe ding zou moeten worden toegekend boven een zeker niet te hoog bedrag. Voorbereidend militair on derricht. Dit heeft niet meer de sympathie van den minister. De resultaten van dit onderricht bleven verre beneden de verwachting. Als mid del om te geraken tot verkorting der eerste oefening kenmerkte het zich als ondoelmatig, vooral ook omdat het een illusie bleek, het platte land in voldoende mate bij het onderricht te betrekken. Maar vóór alles geldt het groote nadeel, dat voor het legerkader uit dit onderricht voortsproot. Sterke dranken in de can ti nes. Hoe meer het gebruik van ster ken drank in de cantines afneemt, des tc meer zal de minister zich verheugen, doch gevreesd wordt, dat met het uit vaardigen van een verbod, het tegendeel bereikt zal worden van hetgeen men met zulk een verbod zou wenschen te berei ken. Terwijl thans toch langs natuurlijken weg het drankgebruik in de cantines voortdurend afneemt, zoodat het gebruik zelfs zeer gering is te noemen, wordt ge vreesd, dat een algemeen verbod als het 'ware tot verzet zal prikkelen en sommigen juist er toe zal brengen om alcoholhou dende dranken van wellicht schadelijk ge halte te gaan gebruiken in drankgelegen heden in de nabijheid der kazernes ge legen. G e e s t i n het leger. De minis ter betoogt, dat in hei officierskorps van kuiperijen en intriges, welke de kame raadschap in het leger zouden ondermij nen, geen sprake is en een fichesstelsel, als in het Verslag bedoeld, hier te lande niet bestaat. ïnformatiën buiten de be- oordeelingslijsten om worden niet gege ven, althans niet uit eigen beweging; vraagt de minister echter buiten de be- oordeelingslijsten om nadere inlichtingen dan moeten deze uit den aard der zaak naar waarheid verstrekt worden en het is in zoodanig geval aan den minister, om, naar gelang van het gebruik dat hij van die nadere inlichtingen maakt, te be slissen, of zij al dan niet ter kennis van den betrokkene behooren te worden ge bracht. Zoolang echter in het belang eener goe de aanvoering van; het leger moet wor den vastgehouden aan het in de Bevorde- ringswet neergelegde beginsel, dat alleen de meest geschikte officieren tot en in de hoofdofficiersntngen worden bevor derd, zoolang is het te verwachten, dat degenen die zich zelf rekenen tot die ca tegorie te behooren, zich verongelijkt zul len achten door hun chefs, indien deze te kennen geven, zoqdanige opvatting niet te deelen. Dat het inzenden van reclames aan de Volksvertegenwoordiging over vermeende onrechtvaardige behandeling wordt bevorderd door de wijze, waarop de handelingen van de chefs in den laat sten tijd dikwijls in de pers en elders wor den beoordeeld en besproken, meent de minister wel niet in het licht behoeven te stellen. Duel. Het valt niet te ontkennen, dat de hier bedoelde actief dienende hoofdof ficier door het aannemen van een duel de strafwet heeft overschreden en dus niet gehandeld heeft overeenkomstig de eischen der krijgstucht. Dat het gehouden tweegevecht en de daarop gevolgde straf het prestige van den kolonel bij het korps, waarover hij het commando voert, op gevoelige wijze ge schaad heeft, is tot heden niet gebleken. Naar de meening van den minister kan de vraag, of het begaan van genoemd strafbaar feit, en het deswege ondergaan van gevangenisstraf, op de beoordeeling van een officier van invloed mag zijn, in het algemeen niet anders dan bevestigend worden beantwoord. Hu wel ij ken van officieren. Ten aanzien van de huwelijken van offi cieren steit de minister zich voor, over eenkomstig het voornemen van zijn ambtsvoorganger, met intrekking van de tegenwoordige bepalingen, dit onder werp opnieuw te regelen. ringwekkende gestalte zweefde verder door de zuilengang en wendde zich naar den anderen vleugel, daarheen, waar Maria Theresia het feest gaf ter eere van haren gemaal. Niet lang na het verdwijnen van de verschijning werd het kletteren van zil veren sporen vernomen. Door de ver laten zuilengang naderde een jong of ficier, gehuld in de met goud overladen uniform. George von Walden, Keizerlijk officier aan het hof, had voor dezen 'nacht het bevel over de uitgezette posten gekre gen en kwam deze nu visiteeren. In het midden van de zuilengang bleef hi| staan, sloeg de hakken van zijne hooge laarzen tegen elkander aan en keek on derzoekend in het rond. Waarom werd hij niet door den schild wacht aangeroepen De officier dacht een oogenblik na en zette toen zijne wandeling voort Ander maal bleef hij staan en riep luid: Heidaar, schildwacht Er volgde geen antwoord, alleen be neden op het Burgplein ritselde het in de takken van een ouden boom. Na korten tijd stond hij beneden in de wachtkamer, waar zijne komst groote ontsteltenis veroorzaakte, want eigen- lift m, éfi ms e& mi tet Vergadering van Dinsdag 14 December. De behandeling werdt hervat van de waterstaatsbegrooting en wel bij de af- deeling Posterijen. De heer Hubrecht becijferde dat blijkens de uitkomsten van 1908 het ba tig saldo van telegrafie, telefoon en Pos terijen met meer dan 1/2 millioen zijn achteruitgegaan en dat de cLenst 1909 een belangrijk te kort zal aanwijzen. Hij vertrouwde dat de Minister, die volko men staat op het standpunt van commer- cieele boekhouding, doeltreffende maat regelen zal weten te nemen. Bezuiniging is noodig, niet in den zin van beknibbe ling op de tractementen der ambtenaren, maar door betere aanwijzing van de taak dier ambtenaren en in het algemeen door betere commercieele verzorging van het geheele bedrijf. Spreker, critiseeren- de het lange treuzelen met invoering van het post-cheque en giro-verkeer, en stel de in verband daarmede, ook namens de heeren Patijn, Middelburg, Bos en Aalberse de volgende motie voor: de Kamer van oordeel dat spoedige invoe ring van post-chèque in giro-verkeer ge- wenscht is, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie zal later behandeld wor den. Dc voorsteller had er op aange drongen haar spoedig na het Kerstreces te behandelen, tenzij die behandeling on- noodig wordt door maatregelen van Re- geeringszijde in den zin als door de voorstellers gewenscht. De heer Roessingh drong o. a. aan op lotsverbetering van de postboden en brievengaardersde heer Drucker op betere postverbindingen met het Noorden, door nachttreinen. Ook voor passagiersverkeer zou een nachttrein naar Groningen loonend zijn. In ieder geval moest er een nachtposttrein daar heen gaan, onder waarborgen eener goe de regeling voor de rust van het perso neel. Invoering van brief-telegrammen werd eveneens door spreker hoogst wen- schelijk geacht. Nog bepleitte spr. ver laging van het postwisseltarief. D heer Ketelaar brak een lans voor de belangen van verschillende ca- tegoriën van lagere ambtenaren en be- ambtes bij post en telegrafie, en de heer Helsdingen drong aan op her ziening der salarissen van lagere postbe ambten en sloot zich voorts bij de heeren Ketelaar en Roessingh aan. De heer Ty d e m a 11 wenscht een krachtiger optreden des Minister tegen particuliere telefoonconcessionarissen die nalatig of onwillig zijn inzake het door de Regeering toegezonden gewij zigd ontwerp eener nieuwe consessie. Voorts achtte spreker de diensttijden der telefoonjuffrouwen te langten slotte wees spr. op de bezwaren van de be palingen van het telefoonaansluitingen buiten een rayon van vijf kilometer, waar voor geen voorgeschreven tarief bestaat, en derhalve het publiek aan de willekeur der concessionarissen is overgeleverd De heer van Dedem stelde het nut van goede brievengaarders boven open stelling van postkantoren ten platten- lande. De heer Van Nispen (Rheden) be pleitte de belangen van telegram- en brievenbestellers; de heer Dolk idem van de oprichting der telegrafie; en de heer S m e e n g e zich daarbij aansluiten de behandelde belangen van conducteurs der brievenmalen. De heer Smidt klaagde over het on verwacht afbreken van intercommunale telefoongesprekken. De heer Van Nis pen (Nijmegen) klaagde over slechte uitvoering der telefoonwet 1904. Bij de regeling der werkzaamheden wordt besloten Vrijdag a.s. aan den aan vang van de zitting een aantal kleine wets ontwerpen af te doen. Voorts stelt de Voorzitter voor, het wetsontwerp tot wijziging van de Ge meentewet te stellen in handen van een commissie van voorbereiding, in de hoop dat de behandeling dan in den a.s. zomer in het openbaar zal kunnen geschieden en reeds bij de behandeling van de begroo ting voor 1911 met de nieuwe financieele feest gecommandeerd geworden en had hij aan een sergeant-majoor het toezicht op het wachtlokaal opgedragen. Op den tweeden corridor van den linkervleugel ontbreekt de schildwacht! zeide George kortaf en keek daarbij den majoor vragend aan, die in diensthou- ding vóór hem ging staan. Heeft de aflossing precies om 11 uur plaats gehad? Precies om 11 uur is de man daar op post gekomen, leidde het antwoord. Onderzoek dan die zaak, majoor! beval George von Walden. Wellicht heeft de schildwacht zich ergens te sla pen gelegd. In dat geval dient hij streng gestraft te worden. Mocht er echter iets bijzonders zijn voorge/allen, neem dan de noodige maatregelen, doch bewaar het stilzwijgen tot na afloop van het Keizerlijk feest. Gij weet, dat onze door luchtige vrouw geenerlei wanklank in de feeststemming brengen wil. De majoor salueerde en George ver liet weder de wachtkamer. Dat de schildwacht een ongeluk kon overkomen zijn, daar dacht hij in het minst niet aan. positie der gemeenten zal kunnen gerew kend worden. Hij benoemt in die commissie de hee ren van Dedem, Treub, Patijn, Ruys de Beerenbrouck en Pollema, met resp. als plaatsvervangers de heeren De Geer, Lim burg, Jannink, Arts en Van Lynden van Sand en burg. Nog wordt besloten om, hangende de interpellatie Ter Laan daarover, niet bij de behandeling van hoofdstuk V (Binnen- landsche Zaken) te spreken over de schooltoestanden te Putten. Eindelijk deelt de Voorzitter mee, dat de verhooging van het tarief door den Mi nister van Financiën, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, is ingetrokken* Hierna worden de beraadslagingen' over de Waterstaatsbegrooting voortge zet. De Minister verklaarde dankbaar te zijn dat vioor ministers niet de 10-urige rust is voorgeschreven, anders had hij toch niet op tijd hedenmorgen in de Ka mer kunnen zijn. Nog is hij onder den indruk van de dis cussie van hedennacht, toen de voorstan ders van Staats-exploitatie van spoorwe gen aan het woord waren, die meenen^ dat alle grieven van personeel zullen zwij gen, zoodra er Staatsexploitatie is, wel nu bij Post en Telegraphie is er Staats exploitatie, en de eenige groep van het personeel van Pr en T., die nog niet adres seerde, is nu ook gekomen? Is het personeel niet tevreden, de mi nister is ook over een deel van het perso neel niet tevreden. Onbeschaamd noemt hij de houding van den Ned. Bond voor Post en Telegraphie. De Post, die in de toegezonden brochu re eenvoudig den vorigen minister het tegenovergestelde laat zeggen van het geen hij gezegd had, terwijl er nog tal van dergelijke onwaarheden in staan. Van zulke adressen zal geen ernstige notitie genomen worden, hetzij deze van neutrale, Christelijke of andere bonden komen. Spreker verklaarde toegankelijk te zijn voor de grieven van het personeel, mits zij niet met dikke woorden en met de groote trom doch op fatsoenlijke wijze ter kennis van den Minister worden ge bracht. De positie der klerken is niet slecht, zij hebben thans recht op 110 di recteursplaatsen. Met de lotsverbetering der brievengaar ders stemt spreker in. Details omtrent de reorganisatie kan de Minister thans niet geven, lnlegging van nachtposttreinen moeten afsluiten op financiëele bezwa ren en zou ook niet in het belang van het personeel zijn. Invoering van brieftele- grammen is te overwegen. Verlaging van het postwissel-tarief zou schadelijk zijn. Wat aangaat de invoering van het post- chéque en giro-verkeer meende de Mi nister dat deze zaak thans uitvoerig zal kunnen besproken worden bij de behan deling der heden ingediende motie. In ieder geval zal ten deze niet kunnen ge gaan worden in die richting van alleen kleine bedragen voor den Staat Dit zou mogelijk; den middenstand ten goede ko men maar schadelijk zijn voor het rijk, daar de bankiers dan toch met de groote bedragen zouden gaan strijken. Bij de afdeeling Rijkspostspaarbank dringt de heer van Wiche n aan op vei liger belegging. De Minister zegt overweging toe, De Waterstaatsbegrooting is aangeno men. Voorts werden goedgekeurd eenige kleinere wetsontwerpen tot onteigening van terreinen voor de uitbreiding van het Kamergebouw en voor de spoorwegen Coevorden-Neuenhaus en Alkmaar-Scha- gen. Aan de orde komt de begrooting van Financiën. Hoofdstuk VII A wordt goed gekeurd. Bij hoofdstuk VII B brengt de heer Limburg de pachtcontracten met de zalmvisschers ter sprake. De nu geldende zijn zeer ongunstig voor de visschers en spreker wenscht daarin verandering te brengen. De heer Schaper is niet ingenomen met het nieuwe stuiverstukje. Jiij vraagt een ander muntstukje, dat men op het eerste gezicht van een kwartje onder- II. Een raadselachtig voorval. Het feest werd hoe langer hoe ge animeerder. Men had zelden zooveel schoonheid, pracht en glans bij elkaar ge zien als in dezen nacht Naast de in zware zijde gekleede edellieden prijkten de, in met goud overladen uniformen gehulde officieren des Keizers, welke deze aan zijn tafel had gecommandeerd. Maria Theresia bevond zich in de beste luim, want zij zag een glans van geluk op het gelaat van haren gemaal, voor wien zij, zooals algemeen bekend is, de groot ste liefde koesterde. De hofkapel, in het scharlaken gekleed, voerde een concert uit op een podium, half verborgen door exotische gewassen, die hunne trotscha kruinen naar het met goud bedekte pla fond uitstrekten. Duizenden waskaar sen, op kostbare luchters brandend, ver spreidden een zee van licht en deden de gedecolleteerde dames schitteren. Overal heerschte leven en beweging, vreugde ea opgewektheid. Het liep al tegen midder nacht zonder dat iemand van het gansche gezelschap daar eenige beteekenis aan ge hecht zou hebben. (Wordt yeryolgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5