15 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 65. 9e ftzicUdx^ Sou/tont Bureau OUDE SINGEL* 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Woensdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Subsidie aan de Openbare Leeszaal. Morgen komt in den Leidschen Ge meenteraad in bespreking een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van de vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Leiden", welke vereeniging van de ge meente vraagt een bijdrage groot f 1000 in de kosten van verbouwing en inrich ting van haar huis. Een der leden van het college van B. en W. heeft zich met dit voorstel niet kunnen vereenigen. En met recht. Eerstens is het ons niet recht duidelijk dat B. en W. deze subsidie voorstellen, terwijl zij zelf in de stukken schrijven, dat „blijkens de nader door ons college ingewonnen inlichtingen naar de finan- tieele omstandigheden der vereeniging deze de gevraagde subsidie niet noodig heeft". Hoé nu De vereeniging heeft de sub sidie niet noodig,* zeggen B. en W., en toch stel;en jij voor de subsidie te ver- leenen Maar bovendien is voor de Katho lieken gemeentelijke subsidieering van openbare leeszalen en dito bibliotheken verwerpelijk, omdat voor ons deze open- baie instellingen als zoodanig verwer pelijk zijn. De Kerkelijke Overheid in haar wijs doorzicht en trouwe zorg voor het heil van de aan haar toevertrouwde kudde, verbiedt de lezing van zekere boeken, en waarschuwt ten sterkste tegen de door haar terecht gevaarlijk geachte lec tuur. En nu hebben wij niet den minsten waarborg -dat juist deze lectuur uit de openbare leeszalen zal worden geweerd, integendeel vrijwel de zekerheid dat be doelde lectuur in de openbare leeszalen er biblïo reken voorhanden is. -"En nu zal men tegenwerpen, dat dan een Katholiek uitsluitend maar gebruik moer maken van die lectuur, welke voor hem geschikt en niet gevaarlijk is het kaf is hier zeer moeilijk van het koren te onderscheiden, en al heel gemakkelijk zou de openbare leeszaal de bron kun nen zijn, waaruit de lectuur, die wij ver derfelijk achten, ons toevloeit Voor Katholieken is een Openbare leeszaal en bibliotheek als zoodanig on bruikbaar. Welnu, noodzake men dan ook niet de Katholieke belastingbetalers bij te dragen aan eene voor hen onbruikbare zaak. Het ligt o. i. niet op den weg der gemeente subsidie te verleenen aan deze instelling, die voor een goed deel der gemeentenaren onbruikbaar is niet al leen, maar welke naar hun innige over tuiging, kwaad kan stichten. We spreken dan ook de hoop uit, dat dit voorstel van B. en W. door den Raad zal .worden verworpen. Het „gemeentebelang" zal daardoor in ge enen deele worden geschaad. België. De operatie des konings heeft gister morgen plaats gehad en is goed afgeloo- pen. Het bleek, dat geen verzwering aan wezig was, zooals de doktoren gevreesd hadden. De lijder is tot het oogenblik der ope ratie steeds bij volle bewustzijn geweest. Maandag heeft hij zelfs zijn notaris doen ontbieden en geruimen tijd met dezen gearbeid. Persoonlijk heeft hij aangedrongen op een operatie. Wellicht dat thans de krachtige natuur van den koning het wint van de lichame lijke verzwakking, welke den laatsten tijd lis ingetreden en die de Belgische doktoren wijten aan het te ver doorgevoerde diëet, den koning door de medici te Parijs voor geschreven. Zoowel de kroonprins en diens gemalin als prinses Clementine en de gravin van .Vlaanderen toeven 'op het paleis te Lae- ken, dat op het oogenblik volstrekt niet geschikt is om zooveel bezoekers te ber gen, daar de meeste kamers, tengevolge van 's konings verkoopingen, vrijwel ont bloot zijn yaji ieder comfort, De patiënt zelf ligt in het z.g. Palmenpaviljoen, dat in allerijl tot ziekenkamer is ingericht. Zoodra mogelijk zal men den lijder naar Brussel overbrengen, daar de ruimte te klein is voor het thans benoodigde perso neel en het lustoord zich ook minder goed leent voor een zorgvolle verpleging, met alle daaraan verbonden hygiënische eischen. De operatie is wel gelukt, maar genees- heeren hebben de oorzaak der verstopping niet gevonden. Men heeft nu een kunst matig afvoerkanaal gemaakt. Er zijn twee stroomingende eene pessi mist, omdat men de oorzaak niet gevonden heeft, die vreest dat de noodlottige afloop onvermijdelijk is. En de meer hoopvolle die op het bulletijn van dezen morgend bouwt en wel niet eene genezing, doch eene verlenging van leven te gemoet ziet. Wat de dochters des Konings aangaat, ziehier het eenige juist nieuws: prinses Clementine houdt hare zusters Louise en Stefanie op de hoogte van alles. Men had n.I. verteld, dat er Maandag avond uit naam des Konings een telegram naar Boedapest was verzonden, prinses Louise naar Laeken roepende. Een later bericht aan het „H. v. A." hield gisterenmiddag in: De koning onderstaat zeer wel de gevolgen der operatie. De leden der regeering hebben in de wandelgangen van het parlement beves tigd, dat de geneesheeren zeer bepaald de hoop koesteren, den vorst zijn ziekte te boven te zien komen. Volgens de „Gazette" was men om 8 uur gisteravond in de omgeving van den Koning minder gerust Er gaat een gerucht, dat prinses Louise te Keulen zou zijn en daar de vergunning zou afwachten om haar vader te komen bezoeken. De advocaat van prinses Louise heeft aan de Patriote medegedeeld dat de prin ses haar woonplaats Boedapest niet ver laten heeft. Amerika. Dreigende algemeene staking. De Amerikaansche Arbeidersbond heeft Maandag te Pittsburg vergaderd'. Behandeld werd de kwestie beslist den strijd aan te binden tegen de staaltrust. Samuel Gompers, wiens beroep tegen het vonnis tot gevangenisstraf werd toe gestaan, leidde de vergadering die uit een 200 afgevaardigden van de bestuurs raden der aangesloten arbeidersvereeni- gingen bestond. Hun besluit zal worden uitgevoerd door 2.000.000 arbeiders. Thans zijn de arbeiders bij de staaltrust niet georga niseerd en hun wordt niet vergund zich bij een organisatie aan te sluiten. De be weging is op touw gezet om te komen tot organisatie en uit de vastbesloten houding van den Bond blijkt, dat dit plan zal worden uitgevoerd of dat de Trust den oorlog zal worden verklaard. Sinds Pierpont Morgan de United Sta tes Steel Corporation organiseerde, heeft hij werklieden die tot een vereeni ging behoorden, hun ontslag gegeven en geregeld werd oorlog gevoerd tegen "de vereenigingen. Thans schijnt de bond zich sterk ge noeg te voelen zich te verzetten jen de beambten van de staaltrust moeten be reid zijn den strijd tegen de bestuur ders van de trust te beginnen. Men meent, dat een algemeene staking zal noodig zijn, welke alle industrie in het geheele land zal stopzetten, tot over eenstemming is bereikt. De staking zal een 2 millioen arbeiders omvatten. Intusschen blijft het de vraag of de arbeiders hun kracht niet overschatten. Volgens de correspondent van een En- geisch blad te New-York, gelooft men daar aan de beurs dat het Bestuur van dë staaltrust sterk genoeg is om fen slot te te overwinnen. Nicaragua, De Vereenigde Staten bereiden een krachtige interventie in Nicaragua voor. Negen Amerikaansche oorlogsschepen zijn reeds in de wateren van Nicarugua of-bevinden zich op weg daarheen. Mor«- geu of overmorgen kunnen 2000 a 3000 man ontscheept worden om den leider der revolutiegeneraal Estrada, wiens toe stand te Blue fields, kritiek is, te onder steunen^ President Taft zou volgens de New- York Herald besloten zijn een einde te make,!! aa^i het a^ipuatische regime yafl, president Zelaya om de veiligheid1 en de belangen der Amerikanen te verzekeren. In Panama en waarschijnlijk ook in de andere steden van Midden-Amerika, heeft men een manifest van president Zelaya ontvangen, waarin deze den mi nister van buitenlandsche Zaken der Ver eenigde Staten Knox, verwijt iedere po ging tot rechtvaardiging van de zijde van Nicaragua terug te wijzen, en zich schuldig te maken aan valsche en belee- digende beschuldigingen voortgekomen uit onwelwillende inlichtingen van vij anden van den president. Zelaya vraagt in zijn manifest, dat de Vereenigde Sta ten een commissie van ondeizoek zullen zenden'. Men heeft gezien wat voor een com missie van onderzoek de Unie nu zendt een vloot en een troepenmacht. Canada. Met de politieke zeden in Canada schijnt het wonderlijk gesteld. Een Reuter-telegram uit Montreal zegt nu: Rechter Cannon, die de openbare zaken van Montreal onderzoekt, is tot de slot som gekomen, dat ze „eenvoudig door trokken van bederf zijn en verzadigd van begunstiging". Hij zegt, dat 25 pet. van de openbare inkomsten weggegaan is aan omkooperij, en beveelt aan acht schepenen en verscheiden ambtenaren te vervolgen". De vertrekken voor Prinses Juliana. Het kortstondig bezoek van nog geen twee volle uren door H. M. de Ko ningin heden aan de residentie te brengen, geldt alleenlijk de bezichtiging van de voor Prinses Juliana in het Koninklijk Paleis geheel nieuw ingerichte vertrekken. H. M. wil persoonlijk| vóór het Hof definitief naar de residentie terugkeert, de inrichting dier vertrekken die de zelfde moeten zijn als die, welke eertijds voor Prinses Willielmina bestemd waren in oogenschouw nemen en desgewenscht nog de noodige veranderingen daaraan doen aanbrengen. H. M. zal bij Hare Moeder de lunch gebruiken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bezwaar gemaakt tegen den door den Gemeenteraad van 's-Gravenhage op de gemeentebegrooting van 1910 uitge trokken post tot het toekennen van presentiegelden aan de leden voor het bijwonen der vergadering van de raads- commissiën. LEIDEN, 15 December. Aanvaarding Hoogleeraarsambt. Prof. Dr. J. Boeke aanvaardde heden officieel zijn ambt als lioogleeraar in de ontleedkunde aan de Leidsche Uni versiteit met eene rede over „De Men- schelijke Anatomie in hare verhouding tot de vergelijkende Anatomie en Ontwikke lingsgeschiedenis." Aan deze rede wordit het volgende ont leend Wie eenig gevoel heeft voor de waarde van de historische ontwikkeling van zijn vak, aldus spr., hij staat hier op ge- wijden bodem. Slechts weinige universi teiten van Europa kunnen zich er op be roemen een zoo hoogen en langdurigen bloei van de anatomie gekend te hebben als Leiden. Men bedenke dat in het begin van de zeventiende eeuw, door Burggraeve terecht „Ie grand siède de l'anatomie" genoemd, Leiden na genoeg de eenige universiteit in Europa was, na den achteruitgang van de hoo- geschool te Padua, waai het onderwijs in de ontleedkunde goed was geregeld en waar werkelijk de anatomie aan men- schelijke cadavers werd geleerd. Men bedenke dat hier doceerden Jo hannes van Horne, aan wien naast Pec quet, de eer van de ontdekking van de duclus thoracicus toekomt en diens leer meester Franciscus de la Boë Sylvius. Hier werkte Albinus de oudere, de beste anatoom van zijn tijd; hier genoot een man als Von Haller zijne opleiding als medisch student. De leer van Harvey omtrent den bloedsomloop werd naast de andere Hollandsche hoogescholen, te Leiden het eerst in haren vollen omvang begrepen en aanvaard. ü&i jjfts.foagf&t gi gj^gpgrijfcii 4eel van de ontleedkundige verzameling zijn ook nu nog de preparaten van Albinus naast die van Sandifort en deze worden nu nog op college gedemonstreerd. Het onderwijs van de menschelijke anatomie ging toen ter tijde niet ge makkelijk. Van Horne liet een ijzeren cadaver maken met ijzeren spieren, zenu wen en bloedvaten om daarop de anato mie te doceeren. Zelfs Albinus koni slechts over twee lijkpn per jaar be schikken. In het buitenland was het over 't algemeen nog slechter gesteld. Op allerlei wijzen trachtten de anatomen zich materiaal te verschaffen en de be kende anatoom te Jena, Rolfink, ging zelfs zoover dat de boeren uit den om trek van Jena des nachts de versche graven hunner afgestorvenen lieten be waken, uit vrees, dat zij „gerolfinkt" zouden worden. Men nam zijn tcfevlucht tot het sectee- ren en onderzoeken van dieren, terwijl echter door het bijna geheel ontbreken van embryologische gegevens van een vergelijkende anatomie nog geen sprake was. Zelfs omtrent den groveren bouw van het menschelijk lichaam tastte men op vele punten nog in het duister rond. Spr. wijst hierbij op het werk van Cuvier en zijn volgelingen, op Carl Ernst von Baer, Bichat, Schleiden en Schwann waardoor ook aan de menschelijke ano- tomie nieuw leven werd ingeblazen. Eerst op deze bodem, door den arbeid van eeuwen voorbereid, kon het zaad van de evolutieïdee ,door Darwin en zijne volgelingene uitgestrooid, ontkie men en opgroeien tot een krachtigen boom. In verband hiermede gaat spr. na, welke beteekenis voor de anatomie van den mensch gehad hebben, de ver gelijkende anatomie en de ontwikkelings geschiedenis. Beide wetenschappen, de vergelijkende anatomie en de ontwikke lingsgeschiedenis, beoogen hetzelfde doel en gaan uit van denzelfden stelregel dat slechts uit de voorgeschiedenis van den vorm de vorm zelf kan worden ver klaard. Meer en meer komt men tegen woordig tot het inzicht, dat de lange stamboomen, waarin een groot aantal der thans levende zoogdieren een plaats vond, terwijl de mensch in al zijne waar digheid bovenaan deze lange reeks staat, stamboomen zooals Haeckel en zijn vol gelingen mer voorliefde hebben opge steld, meer phantatisch dan we tenschappelijk z ij n. Slechts in relatief groote trekken kan de anatomische bouw van verschillende diergröepen en van den mensch verge leken worden. Hierbij treffen ons twee feiten telkens weder in de eerste plaats de wondervol harmonische ontwikke ling van het menschelijk organisme en in de tweede plaats het bewonderenswaar dig constante, conservatieve van de le vende natuur. Een en ander wordt door spr. uitvoerig toegelicht in verband met de biogenetische grondwet het beginsel van functieverwisseling. Het grondbeginsel van de biogeneti sche grondwet, welke naam eerst van Haeckel stamt was niet nieuw. Reeds in het einde der 18e eeuw werd er door verschillende onderzoekers op gewezen, dat de embryonen van hoogere vormen dikwijls geleken op de volwassen indivi duen van lagere vormen. (Kielmeijer 1793). In verband hiermede de theoriën van Oken. (1805), Walther (1808) en Mechel. (1811—1S21). Eerst Von Baer komt met de leer, dat elk embryo van den beginne af volkomen verschillend is van een embryo van elke andere soort en van eiken volwassen lageren vorm. De verschillende ontwikkelings stadiën van embryonen worden hierbij besproken en het verband aangetoond tusschen deze en de voorvaderende kieuwspleten, tie oorspronkelijke kieuw- boogarteriën, het hart worden hierbij als voorbeeld genomen. Het staat vast dat de zoogdieren zich hebben ontwikkeld uit diervormen, die eierleggend waren, waarbij dus nu een groote hoeveelheid voedingsmateriaal (dooier) moest worden meegegeven. Bij het zoogdierei zien wij deze dooiermassa verdwijnen, daar het ei gedurende lan- geren tijd in het moederlijke lichaam blijft verwijlen. De klieving keert tot zijn oorspron- kelijken vorm terug doch in verband met de ontwikkeling van verschillende arga- nen zien wij een dooierzak ontwikkelen bij deze zoogdieren, waarin alleen de oorspronkelijke voedzame dooie.massa PiU&eekt. In aansluiting m e tdie ver au- derde uitwendige omstandigheden, het verblijf in het moederlijk lichaam zien' wij een geheel nieuw weefsel zich vor men, de trophoblast, dat de voedsel-l opname uit de moederlijke weefsels mo gelijk maakt. Nog een andere reeks van1 verschijnselen kan met vrucht tegen het biogenetisch beginsel worden in het veld gebracht, n.I. de regeneratie. Een uitvoe rige beschouwing daarvan zou spr. even wel te vervoeren. Hierna werd een oogenblik stilgestaan b'ij het tweede hoofdbeginsel, dat der functiewisseling, onafscheidelijk met het evolutiebeginsel verbonden. Zonder de ze functiewisseling is geen evolutie denkbaar, hoewel zij ons in vele geval len het begrijpen van den gang der evo lutie moeilijk maakt Het verband- tus schen morphologie en pbysiologie wordt daarna uitvoerig uiteengezet en Jiierbij komt uit het groote belang van de mu tatietheorie. Het begrip der functiewisseling is eerst door Anton Dhorn scherp gefor muleerd en de betrekking tusschen' hoofd- en nevenfunctie verklaard. Diens denkbeelden hoewel ze weinig weer klank vonden, zijn de juiste gebleken. Met eenige voorbeelden wordt de func tiewisseling toegelicht, ontleend aan de proeven van "Fr. Müller, Fraisse, Weis- mann, Pzribram en Herbst. Als tweede reeks van verschijnselen, welke echter meer moeilijkheden biedt,- komen verschillende organen als hypo physis cerebrigl. thymus gl. thyreoï- dea en gl. parathyreoïdeaaangelegd als ware klieren, doch weldra hun uit- voergang verliezend, overgaand in in wendige klieren. Deze blijven voor het organisme van groot belang en kunnen niet straffeloos worden weggenomen. Men kan zich voorstellen dat de in terne secretie oorspronkelijk reeds als nevenfunctie bestond, en later langza merhand in hoofdfunctie is overgegaan. Meerdere voorbeelden van functiewis seling' worden aangehaald als de over gang van huidklieren bij diepzeevisscheti in lichtorganen de hand van den mensch van bewegingsorgaan tot grijporgaan geworden, pooten en antennen van in sectachtige dieren, overgegaan in ge- steelde oogen enz. Gedeelten van de Aieuwbogen bij de lagere gewervelde dieren steunstaven voor de kieuwsple ten blijven bestaan als onderkaak, tong been, strottenhoofd en gehoorbeentjes. Hierbij een geheel nieuwe functie in plaats van een verworden van neven tot hoofdfunctie. Een dergelijke functiewisseling, waar het betref, het kaakgewricht en gehoor orgaan, blijft ons nog volkomen een raadsel. De ontwikkelingsgeschiedenis laat ons hierbij in den steek. Wellicht dat de vergelijkende anatomie ons hier nog vormen doet kennen ,die ons den loop van het evolutieproces meer begrij pelijk maken/. Het is ons een waarschuwend voor beeld, om niet eenzijdig ons slechts om den vorm te bekommeren. Alleen de voortdurende combinatie van die 2 takken van wetenschap vergelijkende anatomie en ontwikkelingsgeschiedenis zal in de toekomst ons meer en meer het hoe en het waarom van dien won-< derbaar harmonischen bouw leeren ken nen. Met de gebruikelijke toespraken tot Curatoren, Professoren, waarbij spr. zich meer speciaal richtte tot zjjn ambtsvoor ganger, Prof. Langelaan, en tot de stu denten in de geneeskunde, besloot spr. zijn zeer belangrijke rede. Tot honorair-hoofdredacteuren van het Algemeen Nederl. Studenten-Week- blad Minerva" zijn benoemd de heereq A. D. Fokker en'F. D. K. Bosch, alhier. Op 20 December a.s. zal aan den. sergeant-schrijver P. H. de Bouter van het 4e regiment infanterie de bronzen medaille worden uitgereikt, wegens 12- jarigen militairen dienst Bij beschikking van den comman dant der 1ste divisie wordt de tweede lui tenant L. A. A. ,H. Weijüandt van het 3e bataljon, 4e reg. inf., te Gouda, over geplaatst van het 2e bat. van dat regiment alhier, met ingang van 3 Januari a.s. Voor het examen M. O. Fransch, akte A, slaagde gister te 'sGravenhage onze stadgenoote, mej. M. A A. Cler. Door de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers is eee a dres lot den Raad gericht, houdendn

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1