II Sociale wetgeving. BINNENLAND. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 61. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere. Telefooa 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2*/, cent. Zaterdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Met de sociale wetgeving ten pn'zent &yil het niet vlotten. Het Ministerie-Kuyper had een heel fetel sociale wetten gereed, waaronder look een ontwerp voor de inv^liditeit- ien ouderdomsverzekering. Vóór dit Kabinet al zijn ontwerpen in het Staatsblad brengen kon, moest bet aftreden. Het opvolgend vrijzinnige ministerie (ofschoon gebruik kunnende maken van de gegevens o nder het vorig Kabinet iVerzameld, bracht de sociale wetgeving geen pas verderintegendeel zou het die wetgeving in het verkeerde spoor ge leid hebben door o. a. de eerstnoodigei invaliditeit-verzekering los te maken van de verzekering tegen ouderdom. Het volk had de onmacht fvan het ministerie-De "Meester ingezien, en het sprak zich uit in overgroote meerder heid tegen het vrijzinnig slappe bewind en koos voor een Rechtsche regeering, vaii welke verwacht mocht worden dat zij eindelijk ook de sociale wetgeving langs goede banen ,tot stand brengen zou. Toen trad ons derde Rechtsche Mi nisterie op. Vóór de herziening van het kiesrecht stelde het, terecht, de totstandkoming] der sociale wetten. Ongetwijfeld heeft minister Talma leen veelomvattend werk van voorberei denden arbeid verricht, en het is zeer wel mogelijk, dat binnen korten tijd een der sociale wetten bij de Kamer aanhan gig wordt gemaakt, intusschen hebben we nog niets van de sociale wetgeving gehoord. Het volk ziet reikhalzend uit naar de wetten, die zijn lot zullen komen ver zachten. En het heeft er recht op, dat spoe dig worde ingegrepen, want het ge vleugelde woord van Dr. Kuyper is nog immer van ontzettende waarheid: „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen (nacht." Een niet geringe vèrantwoordelijkheid rust dan ook op de Regeering en op de rechtsche meerderheid. Mr. Aalberse drukte dit dezer da gen in de Tweede Kamer zoo juist uit, ;toen hij ervan gewaagde, dat de chris telijke arbeiders, ondanks verlokkingen, vertrouwen hebben gesteld in de Chris- (telijke partijen en speciaal in den Mi- mister, belast met de verzorging der so ciale wetgeving. Dat vertrouwen mogen wij niet be- (schamen, zei Mr. Aalberse. En hij voegde er aan toe, dat, mocht Wat vertrouwen beschaamd worden, zulks tot groote gevolgen zou kunnen leiden: niet slechts tot verzwakking der [Rechterzijde, maar wat veel erger ïs de Christelijke arbeiders zouden bet vertrouwen in hun leiders verliej- zen en den weg opgaan naar de sociaal- |democratie. 1 Inderdaad, het is niet anders. Men wil nu eindelijk in daden zien iomgezet, hetgeen van Rechts inzake de feodale wetgeving is beloofd. Dat deze belofte bereids nog niet zijh In vervulling gegaan, is wel niet aan de Rechterzijde te wijten, maar aan |de vrijzinnigen en socialisten, die in (1905 het ministerie-Kuyper deden val len. Toch zou er gevaar schuilen in het ivHertragen der sociale wetgeving door het ministerie-Heemskerk. Ook De Standaard" heeft in een ar- jtikel, waarin men de hand van den (meester herkent, op dit gevaar gewezen. Telkens vraagt men, schrijft dit blad: ^Wachter wat is er van den naclit?" en pis dan steeds het antwoord luidt: Het is nog nacht! maakt zich zoo licht ze kere twijfelmoedigheid van de geesten imeester". We hopen dan ook van harte dat bin- Inen korten Jijd een sociale wet in de Tweede Kamer aan de orde komt. iWe vertrouwen, dat dit gebeuren zal. Want zijn onze Inlichtingen juist dan kan met grond verwacht, dat in de W ge» sociaaj efllffierp, door Minister Talma zal worden inge diend. De arbeiders kunnen gerustelijk op deze Regeering vertrouwenmaar de Regeering heeft er voor te waken, dat zij het vertrouwen van het volk dat haar mede aan het bewind bracht, niet verlieze door de arbeiders te lang doen wachten op wettelijke voorschriften, die hen in beter conditie brengen. Caveant consoles: de Regeering zij waakzaam en b'renge spoedig de socia le wetgeving aan de orde, opdat nóch Staat, nóch Maatschappij schade lijden. V Wijk-bij-Duurstede. iWe beginnen hoop te krijgen, dat de anti-revolutionairen in deze Tweede Ka mer-vacature geen candidaat zullen stel len. Eerstens heeft het moderamen het stel len van een a.-r. candidaat ernstig afge raden. En wat nog zwaarder weegt: j,De Stan daard" van gisteravond schrijft met even- zooveel woorden Zelfs gelooven we niet, dat men één degelijk anti-revolutionair bereid zou vinden, ora bij dezen stand van zaken de candidature voor Wijk te aanvaarden." Het doet goed aan, te vernemen, dat de leidende anti-rev. pers en een leidende corporatie als het moderamen het recht der Katholieken op den Wijkschen Kamer zetel erkennen, en ook dien zetel aan den Katholieken candidaat willen zien toege wezen. Indien de meening van ;,De Standaard" de juiste is, dan bestaat er een kans te meer, dat de Katholieke candidaat zal ge kozen worden. R.K. Vacantiekolonies In ons nummer van Woensdag hebben we gemeldy dat er hier ter stede is opge richt een plaatselijke Vereeniging tot uit zending van kinderen naar een Roomsch- Katholieke vacantiekolonie. Deze vereeniging beoogt een zeer schoon doel. Zij wil n.l. arme zwakke en zieke schoolkinderen d,e gelegenheid verschaf fen zich in zon en lucht te baden aan het frissche, warme zeestrand. Zij wil den blos doen herleven op de bleeke wangen ;van schrale, behoeftige schoolkinderen. Zij wil een mooi werk verrichten van naastenliefde. Dit werk dient gesteund. En het zal ongetwijfeld aller warme sympathie ondervinden. Want niemand onzer, die zoo hard van hart zou zijn, dat hij de arme zwakke klei nen, die licht en lucht en zon noodig heb ben tot versterking hunner lichaampejs, niet in de gelegenheid zou willen gesteld zien om aan den voet onzer duinen, bij de zee, gezondheid en kracht te herwinnen. Ter bereiking van dit mooie doel is gel delijke steun noodig. Wij hopen ,dat wanneer binnenkort de ze steun wordt gevraagd, de giften voor het R. K. Koloniehuis van Pastoor Suid- geest te Egmond, ruim zullen vloeien. baarste vrienden zijn geweest. Hij be schouwde dit presidium als „une des plus précieuses prérogatives" van zijn ambt, het was hem een zeer groote eer hun aller chef te zijn, hij bewonderde den moed, ja de heldhaftigheid, die ze ,altijd toonden, enz. enz. „De Humanité" brengt onder deze omstandigheden met groot leedvermaak een paar vroegare uitlatingen van den tegenwoordigen premier in herinnering waaruit blijkt, dat hij heel anders over deze „brave lieden" dacht toen hij er nog zelf door afgeranseld werd. Voor al amusant is de volgende aanhaling uit minister Briand's verzamelde jour- nalistische werken, in verband met de passage in zijn toespraak van Zondag, waarin hij op het nut van de „orde" in een beschaafde maatschappij wees. „Hoe men het best een barricade be gint. „Er komt een omnibus aan. Men laat den koetsier naar beneden komen, be leefd als hij tot een syndicaat be- hport.... minder beleefd als dat niet het geval is. Dan rukt men de rem los en gebruikt die als hefboommen steekt ze onder den voorkant van het voer tuig en slaagt er zoo gemakkelijk in het om te doen kantelen. „Nu predikt diezelfde Briand orde... „Tempora mutantur! Een blanco-Kamercandidaat. „Monsieur Anatole Durand, revolutio nair, socialist, radicaal, progressist, con servatief." Dit is het visitekaartje van een aan staand Kamercandidaat bij de eerst volgende verkiezingen. Bij zijn aanbeveling voegt de candidaat er zeer heusch aan toe, dat de kiezers slechts hebben door te schrappen, wat zij niet in hem verkiezen. Het volledig programma van monsieur Durand luidt als volgt: lo. Ik heb geen politieke openie. 2o. Ik zal er een hebben na de ver kiezingen en deze zal die mijner kiezers zijn. 3o. Ik zal de wenschen mijner kiezers respecteeren. Frankrijk. Voorheen en thans. In het „Hbl." lezen we, „onder de streep", naar aanleiding van Briand's optreden voor de politieagenten het volgende beschouwinkje blijkbaar van den Parijschen correspondent van genoemd blad: „Onze premier Briand verbaast dagelijks zijn vroegere mee- en tegenstanders door de volmaaktheid van zijn bekeering. We wisten al, dat er van het kokende, bruisende socialis me uit de dagen zijner jeugd niet veel meer was overgebleven, maar dat hij nog. eens een lofrede zou gaan houden op de agenten dat had wel niemand1 kunnen denken. „Toch heeft onze Aristide, die blijk baar voor niets staat, dat gedaan. Zon dag heeft hij een déjeuner gepresideerd dat gehouden werd door de „Amicale" giezelligheidsvereeniging van de „gar- diens de la paix" en heeft hen b'ij ge(- legenheid hiervan toegesproken alsof «Sy&vt avaaasa'' 4tik ai» slier- de productie eer daalt dan stijgt, wanneer de arbeidstijd overmatig lang is. Wij deelen de hoop van den heer Aal berse, dat de Minister het besluit der Kamer zal uitvoeren. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren audiëntie verleend aan baron Sweerts de Landas Wijborgh, gezant te St. Peters burg, met verlof, en aan baron Van Weideren Rengers, nieuw benoemd ge zant te Stockholm, beide welke heeren H. M. daarna te dejeuneeren hield. Tien-uren-dag. Met instemming lezen we in het ^Cen trum" De quaestie van den tien uren-dag is weer in de Tweede Kamer ter sprake ge komen. Men zal zich herinneren, dat voor eeni- gen tijd in de Tweede Kamer een motie van den heer Aalberse werd aange nomen en met flinke meerderheid waarin de wenschelijkheid van een wet telijke regeling in dien zin is uitgespro ken. Dat onder het tegenwoordig ministe rie voorstellen .daartoe te wachten zijn, mag op goede gronden worden veronder steld. .Het sociaal besef leeft krachtig in den boezem der meerderheid, en dat ook van Links medewerking voor een zoodanige hervorming zou te verkrijgen zijn, staat vrijwel vast Bovendien sprak de minister het nog eens rondweg uit, dat de beweging voor den tien-urendag zijn volle sympathie heeft, en is met het voorbereidend onder zoek reeds begoonnen. Het spreekt vanzelf hierover zijn al len het eens dat een regeling als de ge- wenschte geen dwangbuis mag worden. Uitzonderingen zullen moeten worden toegelaten. De eischen van het bedrijf, om slechts deze te noemen,- zijn nu een maal niet weg te cijferen. ;Maar zullen die, en andere eischen, soms «en langeren werktijd noodig ma ken, evenzeer is het mogelijk, dat de werkdag ook tot beneden de 10 uur kan worden verkort. De tien-uren-eisch geeft dan de norm aan,' de .basis, waarvan nu en dan zal moeten worden afgeweken, maar die dui delijk te kennen geeft,- dat ook bij de be paling van den arbeidsduur recht en re delijkheid zal zijn te .betrachten. Een niet te lange arbeidsdag behoort gelijk mr. Aalberse terecht in her innering bracht sinds lang tot de her vormingen; waarop door arbeiders van a- le richtingen is aangedrongen. Ook de encycliek ;,Rerum Novarüm" maakt daarvan uitdrukkelijk gewag. LEIDEN, 11 December. Bij Besluit van Zijne Majesteit de Koning van België is aan den sergeant majoor-schrijver L. J. H. Haanen van het 4e Regiment Infanterie het Militaire Kruis 'e klasse (Ia décoration militaire de lère classe) verleend. De heer A. J. Schreuder, directeur van het Medisch-paedagogisch instituut Klein Warnsborn bij Arnhem zal Maan dag 13 December a.s. te half acht in het Klein-Auditorium van het Universiteits gebouw een lezing houden voor de Leidsche Studentenvereeniging voorPae- dagogiek. Deze voor alle belangstellenden toegankelijke voordracht zal handelen over: Gemengde opvoeding (Coëducatie) De bekende declamator Albert Vogel trad gisterenavond in den Schouwburg op in Corolianus. Op meesterlijke wijze vertolkte de heer Vogel de verschillene rollen. De zeggings kracht en de uitbeeldingskunst van deze declamator zijn buitengewoon. Het gehoor was dan ook geheel onder den indruk van het meesterlijke spel en bracht den heer Vogel een welverdiend applaus. Onder bevel van den Majoor W. L. Overduijn werd heden, Zaterdag, een militaire marsch gehouden door de troepen van het 2e en 4e Bataljon, 4 Regiment Infanterie, alhier. De troep maakte de volgende route: Leiden, langs Rijnsburgerweg, Postbrug, Puinweg. Noordwijksche hoek, Leidsche vaart, Piet Gijzenbrug. 's Gravendamsche weg, Teijiingerlaan. Sassenheim, langs tramweg naar Leiden terug. De troep, die te 9 ure afmarcheerde, keerde ongeveer 3 ure in de kazerne terug. BOSKOOP. Tot dijkgraaf van den Vereenigden Polder te Boskoop en Reeu- wijk is door de ingelanden gekozen de heer J. Nieuwesteeg, in plaats van wijlen den heer J. v. d. Werf. HILLEGOM. B. en W. zullen op Za terdag 18 December, 's morgens 11 uur ten gemeentehuize in het openbaar aan- besteedn: le. het ophalen van haard- asch en vuilnis; 2e. het rijden van grint, puin en geklopte steen en 3e het uitdiepen van de einden der vakslooten een en ander voor den tijd van drie jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Door de vereeniging ter bevordering van de bloem bollencultuur voor Katwijk en omstreken wordt een vergadering gehouden op Dinsdag 14 Dec. a.s. in het logement „De Roskam". Punten van behandeling zijnverkiezing van 3 leden voof het bestuur; opgave voor het lidmaatschap vragenbus; verloting. KATWIjK. Het na onderzoek voor de landweerplichtigen(zeevisschers)dezer ge meente zal op 22 December a.s. plaats hebben te 9 ure, aan de bewaarschool te Katwijk-Binnen. Heden is per sleepboot Zwaluw I alhier gebracht de logger „America", Katwijk 37 der Reederij N. Parlevliet. NIEUWKOOP. Door het Rijk zijn van den Landbouwer A. Rijlaarsdam, vier aan tuberculose lijdende koeien overge nomen. De prijs varieerde van f 160 tot f 130. Heden overleed alhier een geacht R.-K. ingezetene den Heer H. v. Niekerk. De overledene was bijna veertig jaar lid van de Gemeenteraad, Kerkmeester en Poldermeester van den Polder Nieuw koop en Noorden. NOORDWIJK. Tot tellers bij de aan staande Volkstelling zijn benoemd: voor Noord wij k-Binnen de heeren M. M. F, Fornara, S. Hiep, C. E. van Weel en Th. de Uncel; voor Noordwijk aan Zee de heeren A. Verloop, L. A. de Rochefort Dijk en C. Verweij. De leiding der telling berust bij den heer E. de Groot, secre taris onzer Gemeente. OEGSTGEEST. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 14 December a.s. voormiddags te 10uren. Onderwer pen ter behandeling: Mededeeling inge komen stukken. Adres W. v. d. Kraan om vaste aanstelling. Voorstel tot huren bergplaats voor aschwagen. Benoeming Lid commissie Bewaarschool Morsch. Comptabiliteit. Verzoek Lisse inzake elec- trische tramverbinding. Wijziging tarief duinwaterleiding. Suppletoir Kohier Hoofdelijke omslag 1909. Rioleering Leidsche Buurt. VChOUT. Aan het in Januari af te nemen examen voor lichamelijke ge oefendheid en militaire bekwaamheid zal worden deelgenomen door de lotelingen der lichting 1910: J. P. Vester, A. Th. van Werkhoven, J. Noordermeer én Th. Boekei. Gisteravond vergaderde in het café van den heer H. F. Heuzen alhier, de le den van het ziekenfonds der R. K. BI.-,- L., en Tninb. Werklieden Vereeniging .Plicht en Recht". De voorzitter, de heer W. van den Burg Wz.,- opende de verga dering met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna hij den secr.-penningm.y de heer Chr. Does, ver zocht de notulen van de vorige vergade ring voor te lezen, die door de vergade ring onveranderd .werden goedgekeurd. Alsnu volgde het verslag over den stand der kas loopende van Maart tot en met October. Hieruit bleek, dat er einde Febr. in kas was f-213.64. Ontvangen van de leden aan contributie f208.88, aan col lecte, donatiën, enz., f 17.29, te samen f439.81. Uitgegeven is aan zieke leden f 147.20,- aan bodeloon en andere uitgaven van verschillenden aard f 14.96 te samen f 162.16, alzoo is de stand der kas f 277.65, Nadat de rekening door de leden C, Angevare en P. van den Berg Cz. na; gezien en in orde bevonden was, bracht eerstgenoemde C. Angevare, namens de geheele vergadering zijn dank over aan 't bestuur voor het nauwkeurig beheer. Nog werd aan de vergadering bekend gemaakt dat op de Raffeisenbank alhier f232.66 geplaatst is, waarvan het bewijs tevens ter vergadering aanwezig was. Hierna werd besloten om jaarlijks in de Par. kerk alhier een H. Mis op te laten dragen en zulks, indien mogelijk op den Zondag volgende op den 11 en Maart, Alsnu werd art. 8 van het reglement van het Ziekenfonds in dier voege gewijzigd; dat, bij aanneming van nieuwe leden y wier leeftijd boven de 50 jaren is, de zen niet meer voor dubbele verzekering worden aangenomen. Dit besluit treedt 1 Jan. 1910 in werking. Nog werd voor gesteld eens per jaar een vergadering te houden te Noordwijkerhout, welk voor stel wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Vervolgens deelde de voor-I zitter mede, dat het ledental op heden' bestond uit 67 en dat der donateurs opj' 17. De gewone collecte met de bus bracht f 0.70 op. 7. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter onder dankzegging voor de flinke opkomst, de vergadering. WASSENAAR. Gisteravond werden de kinderen der verschillende scholen een paar uur gezellig bezig gehouden in 't Café van den heer Schrama. Het ver- toonen van lichtbeelden werd afgewisseld met eenige aardige goocheltoeren. Zeer voldaan trok de jeugd huiswaarts. De gelden benoodigd voor deze festiviteit werden door de voornaamste ingezetenen bijeengebracht. WOERDEN. In ons Patronaatsgebouw hield Donderdag de heer Dr. A. C. A, Hoffmann, uit Gouda, een rede over de beteekenis van de Katholieke figuur Jo seph von Görres, ook voor onzen tijd, ten opzichte van de macht der Kath. pers en' van het bovenzinnelijk leven. In boeien de beelden werd het leven en streven van den grooten mysticus geteekend. Vele Eerw. geestelijken waren tegenwoordig en de ZeerEerwaarde pastoor Looijaard! dankte het zeer talrijk opgekomen publier- van dames en heeren voor hunne stille aandacht, en ook den redenaar than* voor de vierde maal te LWoerden spre kende dankte hij jn alleriiaijelijkste hewoftrdjpgcn^ 2 -

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1