De Stoomdrukkerij „FLORA", Taverne's Spekslagerij te Noordwijfc, Prijscouranten, Boeken, Rekeningen, Enveloppen enz. 1000 S 600 «fsss. J00N«^,fcl50aaSïlOO,',2ar""60,''S.""l5 Gemengd Nieuws. ADVERTENTIE N. DONKERSTEEG 17. opgericht ITJI. TELEFOON 192. R, K. f20.000 N.V. „DE TIJDGEEST". Handel in Granen, Lijnkoeken, Foarage, geperst Hooi en Stroo. Katholieken, Neemt eens proef en vraagt eens prijs aan. Land- en Tuinbouw. Nederlandsche Paardenstamboek. Op de algemeene vergadering derver- eeniging. Het Nederlandsch Paardenstam boek, welke 20 December a.s. te Rotterdam zal worden gehouden zal o.m. aan de orde zijn het rapport der commissie tot reor- ganistie, waarin zitting hebben voor de afdeeling Noord-Holland de heer K. Bree- baart jz,; voor Overijssel de heerH.J. E. van Heek (secretaris); voor Noord-Brabant de heer A. M. Nelemans; voor Zeeland de heer H. J. Dorst, en voor Zuid-Holland de heer Herman A. Nebbens Sterling (voorzitter). Naar het oordeel der Commissie zijn er voor Nederland twee hoofdrichtingen waarin het stamboekwezen, met het oog op de landbouwbelangen, moet worden geleid, te weten een voor het landbouw- tuigpaard en een voor het landbouwtrek- paard beide naar een vooraf vast te stellen type. Er wordt nu voorgesteld: lo. De boeken, van het Nederlandsch Paardenstamboek voortaan te splitsen in twee hoofdregisters a. voor het landbouwtuigpaard met bij- behoorend veulenboek. b. voor het landbouwtrekpaard met bij- behoorend veulenboek. Aan dit laatste zal tijdelijk een bij boek eveneens met veulenboek verbonden zijn. 2o. De eischen voor opname, behoudens die voor gebreken, maat enz. vast te leggen door de omschrijving van een type. 3o. Behoudens de tijdelijke uitzondering voor hoofdregister BKruisingsproducten van het zoogenaamde koud- en warm- bloedpaardenslag beslist van opname uit te sluiten. Miltvuur. Te Purmerend is in een stal aan den Purraerlanderweg eene koe van den vee houder v. d. B. aan miltvuur gestorven. De overige beesten zijn verdacht verklaard. Strenge maatregelen van afzondering worden genomen. Bloembollencultuur Maandag 13 December, des voormid- tlags 11 uur, zal in de Bovenzaal van de Kroon, Groote Markt, te Haarlem, plaats hebben de 119e Algemeene Ver gadering van Bloembollencultuur. Op die vergadering zal o. a. aan de orde worden gesteld Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, ter vervulling van de va caturen die zullen ontstaan door de af treding op 31 Dec. 1909 van de heeren E. H. Krui ff Lz. en George van der Veld, die niet herkiesbaar zijn. Benoeming van een commissie tot het nazien van de rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1908. Verslag over de deelneming der Al gemeene Vereniging voor Bloembollen cultuur aan de Internationale Tuinbouw tentoonstelling te Berlijn in April 1909 gehouden. Vaststelling der begrooting voor 1910 Na afloop der vergadering te 2 uur zal in hetzelfde lokaal een voordracht ge houden worden door den heer Dr. J. E. Lotsy secretaris der Hollandsche Maatschappij van |W etenschappen te Haarlem, over „Het belang van weten schappelijk uitgevoerde kruisingsproe- ven voor den tuinbouw". Na afloop der voordracht zal gele genheid gegeven worden tot het vra gen van inlichtingen. CHOLERA. Te Haarlem is de schoenmaker P. F. de N. gisternacht plotseling onder ver dachte verschijnselen ernstig ongesteld geworden. Een onderzoek wordt inge steld of zich hier een geval van cholera voordoet. De politie bewaakt het huis en de patient js naar de barak overge bracht. Mollen. Door hethoogewa ter in Friesland gedurende het geheele jaar zijn er thans zeer weinig mollen. Een handelaar in mollenvellen, die verleden jaar om dezen tijd ongeveer 30.000 stuks had opgekocht, heeft het dit jaar nog niet tot 3000 kunnen brengen. Zekere B. J. H., oud 29 jaren, die Woensdagavond, om zijn weg te be korten, over het verboden terrein der drinkwaterleiding te Schiedam liep, ge raakte daarbij, door de duisternis mis leid, in een der bezinkbakken en ver dronk, in bijzijn van zijn broer, die hem niet redden kon. Men schrijft uit Middelburg: De nog steeds aanhoudende zware re genbuien doen ons schiereiland en voor al de lagere gedeelten al meer en meer in groote waterplassen overgaan. En kele hofsteden zijn slechts per roeiboot te bereiken. Woensdag moest zelfs een begrafenisstoet het sterfhuis per vaar tuig veriaten. Klein boefje. M e j. Remmelts- onderwijzeres te Winschoten, legde haar goud horloge onder schooltijd in de kast van haar lokaal. Kort erop was het ver dwenen. De inspecteur van politie vond het terug in een woonwagen. De plaat en het glas waren stuk, de wijzers er af. Het was gestolen door een harer leerlingen, een knaap van 7 jaar. P 1 a a ts e 1 ijk e a c c ijn s. De ver- eeniging Vergunning te Vlissingen heeft eergisteravond besloten aan de regee ring te verzoeken de plaatselijke ac cijns voor Vlissingen af te schaffen. De ze bedraagt nog t 17.50 per H.L., zoo dat thans de accijns voor Vlissingen in het geheel f 107.50 bedraagt. De 23- jarige koopman in diamant, S. Pimentel te Amsterdam, die zich verleden week Woensdag uit de voe ten maakte en zich Zondagochtend uit eigen beweging bij de politie aanmeldde blijkt zich tijdens zijn afwezigheid te Berlijn opgehouden te hebben. Van hier uit zond hij een pakket aan den voomaam- sten benadeelde, zijn broeder I. A. Pimen tel. Dit pakket is nog niet geopend en werd verzegeld. Volgens zijn verklaringen, bij de politie afgelegd, zou het echter bevatt- ten: le. de partij diamant, die hij op den dag van zijn vlucht van den heer Van de Riet had meegekregen, ter waarde van ongeveer f2000, en 2e. twee partij- tejs diamant, aan zijn broeder, den heer I. A. Pimentel toebehoorende, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f2700. Bovendien heeft de firma Mullem en Pimentel, waarvan zijn vader een der bei de firmanten is, nog een partij diamant teruggekregen, welke hij aan een com- missionnair ter verhandeling had gegeven en welke zich nog in het bezit van dien commissionair bevond. Toch lijdt ook de firma Mullem en Pimentel schade. Hoe groot die schade is, heeft zij nog niet kunnen vasstellen, omdat verschei dene harer partijen door S. P. beleend zijn en zij nog niet weet, welk deel van de waarde er op is uitbetaald. De heer I. A.. Pimentei, broeder van S. Pimentel, heeft in verband met de zaak van dezen laatste, zijn betalingen moeten staken, doordat S. zich ook uit de voeten had gemaakt met verschillende partijen, die I. A. hem had toevertrouwd en die tot nu toe nog niet werden verantwoord. De crediteuren en van I. A. wendden zich daarop tot mr. B. E. Asscher, opdat de ze als hun raadsman op zou treden. I. A. P. heeft nu de goederen, die hij nog in bezit had, aan zijn crediteuren over gegeven, in mindering van hun vorderin gen. Inmiddels heeft S. P. zich bij de justitie aangemeld, doch omtrent den om vang van het passief en actief in diens zaak, is nog niets met zekerheid te be palen. Men stelt pogingen in het werk, om den crediteur van S. P., die een aan klacht wegens verduistering instelde, te bewegen, zijn aanklacht in te trekken. Ontvoering. Volgend zon derling nieuws vinden wij in de Gentsche bladen: Eergisterenavond, rond 6 uur, kwam eene automobiel, zonder licht, uit de richting van Gent, nabij de herberg „De Zwaan", aan de brug, op het grondge bied van Kluizen. In den auto waren vijf mannen ge zeten. Deze lokten Irma Zenner, 20 jaar oud, dochter van den herbergier, die op den loer was, buiten het hekken, tot bij den automobiel, grepen haaf toen plotse ling vast en sleepten haar in het rijtuig, waarna zij in volle snelheid in de rich ting van Gent wegreden. Spoedig werden allerwege opzoekingen gedaan en gisteren trokken de ouders naar Gent, Antwerpen en Brussel, om het onderzoek voort te zetten, samen met verwittigde politie dier steden. Men vermoedt, dat een der vijf op lichters tijdens de groote veranderingen aan 't kanaal van Tcrneuzen, in den omtrek van Terdonck heeft gewerkt. („H. v. A.") „Droomen zijn bedrog". Te Dillenburg heeft een droom ongelukkige gevolgen gehad. Een vrouw droomde van inbrekers, die in huis waren gekomen. Op het oogenblik, dat zij uit dien droom wakker werd, kwam haar man thuis. De vrouw geloofde nu, dat haar droom geen bedrog was en sprong in haren doodsangst uit het raam op de binnenplaats, waar men haar met ernstige kwetsuren vond. Te Allessandria, in Piemont zijn bij een veertigtal personen, waar onder zeven van één familie, verschijn selen van vergiftiging waargenomen ten gevolge van het gebruik van worsten. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat die worsten waren bereid van vleesch van doode paarden, aan be smettelijke ziekte bezweken. Dank zij den dadelijken krachtigen maatregel zijn de meesten der slachtoffers buiten gevaar, maar de geneesheeren durven zich nog niet uitspreken over den toestand van verscheidene anderen. Brutale roovers. Het „H. v. A." bevat het volgend verhaal over een buitengewoon brutalen diefstal, die Zon dagnacht in het Belgisch dorpje Ooien nabij Turnhout, plaats vond. In het dorp Ooien, niet ver van de plaats, waar de twee steenwegen de ge meente kruisen, wonen de gezusters Ver- zwijvelt, laudbouwsters, twee oudjes van 78 en 80 jaar. De oudste, die sedert eenigen tijd zie kelijk is, wordt verzorgd door haar zuster Rosalie. Zondagnacht, omstreeks 1 uur, zijn on bekende bandieten in deze woning ge drongen. De schelmen hadden eerst de vensterluiken geopend, daarna een der ruiten met zeep bestreken en dezelve toen verbrijzeld; zij konden aldus gemakkelijk het venster openen, en geraakten verder zonder moeite in huis. De jongste zuster, plotseling door het gerucht ontwaakt, zag twee struische ke rels haar woning binnen komen. De één sprong op haar bed en vatte haar bij de keel terwijl de ander de kamer der zieke zuster binnenging, deze insgelijks vast greep en haar door middel zijner handen en de beddedeken het schreeuwen be lette. De zieke werd in zulk een toestand gebracht, dat zij onmogelijk eenig geluid kon geven. De bandiet bleef bij haar de wacht houden. De andere inbreker, die een groot mes in de hand hield, eischte van de jongste zuster, dat zij de plaats zou aanwijzen, waar zich het geld bevond. Indien gij niet onmiddellijk het geld aanwijst, riep hij haar toe, dan maak ik u kapot! Daar het slachtoffer sprakeloos bleef, begon hij haar te mishandelen; hij sloeg haar met het hoofd tegen den muur en krabde haar geweldig in het gelaat. Ongeduldig geworden, sleepte hij zijn slachtoffer uit hei bed, nam uit zijn zak' een groot koord en deed haar een strop» om den hals; tevens bracht hij het einde van het koord aan de kram van een balk en zeide nog tot zijn slachtoffer: 5,Indieq gij nu niet gauw zegt, waar uw geld ligt,- dan hang ik u aan die kram op!" Het slachtoffer,- men begrijpt in welk een toestand, wees den bandiet een sleu tel aan, die aan den muur hing, en zeide^ dat hij het geld in den koffer zou vinden# die tegen de kast stond. De inbreker liet haar vervolgens los, nam den sleutel en opende den koffer, waarin hij slechts vond: drie vijffrankstukken, vier enkele franks en ettelijke centiemen. Ook nog nog een gouden ketting van ongeveer 1.50 meter lengte, met een schuiver ef aan,- alsmede drie gouden ringen. De schurk beweerde, dat dit al het geld niet kon zijn. Hij bracht zijn slacht offer in de kamer van de zieke en daar. werd verder beslist wat den bandieten te doen stond. Een hunner vatte zijn mes en begon de matrassen der bedden open te snijden, om te zien, of deze geen geld of waarden inhielden. Alles werd verder doorzocht, de lijs ten werden zelfs van de schilderijen ge daan, de kasten opengebroken, ook het lederen zitsel van den leuningstoel der zieke zuster werd opengesneden, doch de schelmen vonden geen geld meer. Na de gezusters nog eens goed aangemaand te hebben, geen gerucht te maken, indien zij haar leven lief hadden, vertrokken zij door het venster, door hetwelk zij binnen gekomen waren. Zij hadden meer dan een uur in de woning vertoefd. De gendarmerie van Herenthals met de zaak in kennis gesteld, deed dadelijk een eerste onderzoek. Sommige inwoners hadden laat in den avond drie vreemde personen samen gezien, die zich schenen te verschuilen. Daaruit volgt, dat de ban dieten met z'n drieën geweest zijn. Een hunner zal de wacht hebben gehouden. De bandieten waren gekleed als land bouwers en spraken de taal der streek, Verder is er weinig van bekend. De Lynch wet. HetAmerikaan- sche voorbeeld trekt. In een dorpje in de provincie Valencia werd eenige da gen geleden een moordenaar en dief,- Toston genaamd, in de gevangenisopge sloten.'Hij slaagde echter er in te ont snappen. Gendarmen en boeren organi seerden een klopjacht. Hij wist de ko gels der politiemannen te ontkomen, doch werd door de boeren opgevangen. Dezen maakten hem zonder genade met knuppels en bijlen af. Men seint uit St. Petersburg! aan de „Voss. Ztg." dat in de wandel gangen der Doema het gerucht loopt, dat men te Jalta twee bommen heeft gevonden aan boord van het keizerlijk jacht Standaard. Men bevestigt dat er talrijke aanhou dingen hebben plaats gehad te Kief. HAM, ROOKVLEESCH, SAUC1SE, OSSENTONG, ROOKWORST, LEVERWORST, BOTERHAMWORST, HOOFDKAAS, ONTBIJTSPEK, CER- VELAATWORST, BLOKWORST, ROLPENS, KNAKWORST. (46) Te LEIDEN gevraagd tegen 1 Februari eene flinke degelijke van goede getuigen voorzien, ne in haar werk en een burger po kunnende koken. Br. fr. onder nummer 968. Bureau v. d. Blad. Telegram. F. C. H. v.d. LINDEN, Haarlemmerstraat 18, LEIDEN, (1005) Tijdgeestlot No. 13223 Gelden verzonden. Prima door stoom gedroogde Pulp, enz. MONSTERS en PRIJSOPGAAF worden gaarne verstrekt door De Wed. J. SCHUUR, (634) Zoeterwoude. Telef. Interc. No. 1. koopt niet in winkels, waar zede- kwetsende artikelen uitgestald en voorhanden zijn. Koopt aan stations-boekenkasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert, beveelt zich beleefd aan tot het DRUKKEN van (Sb2) tegen concurreerende prijzen. Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, k contant. Een R. K. BOERENZOON van goede getuigen voorzien, wenscht terstond of met Mei als Bouwknecht op te treden. Brieven aan het bureau van dit blad, onder No. 1006. Adverteert in De Leidsche Courant Alle betalende abonné^s op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Nederl. Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „FATUM" tes-GravenhageBuitenhof 5 GULDEN bij verlies vati eiken anderen vinger.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 4