IO BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 60. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent- Vrijdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. v STAL-WON1NGEN. Voor e en der kantongerechten te Am- Sterdam kwam dezer dagen de zaak voor van een huisjesmelker, die, nadat zijn Jcrotten onbewoonbaar waren verklaard, de bordjes met opschrift: „onbewoonbaar Verklaarde woning" had doen verwijde ren. De huisjesmelker hield zelf een pleit rede H ij had niet onrechtmatig gehandeld, want de huizen waren zijn eigendom, jen hij betaalde f300 belasting per jaar. Ze maakten hem broodeloos. Hij was aannemer en loodgieter en timmerman. Het waren pracht van huizen, groote wo ningen, waaraan-die alle mógelijke rip- iperasies had gedaan, met trappen van 1 meter 20, met pracht-behang, en met eigen privaten. Hij vorderde daarom, dat de gemeente iniet-ontvankelijk verklaard zou worden in d'r vordering, en zou ver oordeeld worden in de kosten van het proces Een reporter van „De Telegraaf" acht te het in 't belang der zaak de moeite waard die „pracht van huizen", die „groo te woningen met pracht-behang" zelf in oogenschouw te nemen. '*Hij vertelt: „Wij begaven ons "naar de Kleer- sloot, een steeg achter de Geldersche kade. Doch wie vermag met 'n enkel woord die toestanden te schetsen? Trappen van de ergste soort, met raampjes aan den kant, waarin niet ■eens 'n ruit zat, zoodat er een helsche tocht woei door de heele behuizing. De ouders slapen op den grond, want de ééne bedstee lekt te hard. In de andere slapen de vijf kinderen. Van een eigen privaat geen spóór! Beneden is een gemeenschappelijke gelegenheid, waarvoor de lieden zich onderling schamen, zoodat ze op die kamertjes hokken met de faecaliën in 'n emmer. Toestanden uit de mid deneeuwen! Prijs per kamer tje f 1.25 a f 1.50." Zulke toestanden zijn inderdaad on houdbaar. Alleen staat men verbaasd, dat er nog jnenschen zijn, die er tegen opkomen, wanneer de overheid hun een „eigen - dom" ontneemt, dat als woonhuis ge ëxploiteerd wordt, maar in werkelijkheid niet minder is dan een stal. Een afdoend middel tegen deze huis jesmelkers zou wel zijn, indien men hun bij overtreding als straf oplegde, dat zij zeiven eenigen tijd in hun ;,prachthuizen" moesten doorbrengen. Boven ae arme bewoners zouden ze nog voor hebben aan „eigen haard" te zijn. Duitschland. Een interessante concurrentiestrijd speelt zich te Lüdenscheid in Duitschland af. In een der s)traten van die stad heeft een z.g. „vliegende winkel" voor korten tijd een winkelhuis gehuurd en tracht de te koop aangeboden schoenen en laar zen tegen lagen prijs te slijten. Teneinde dezen concurrent met succes te bekam pen heeft het schoenmakersgilde, na be komen vergunning van de politie-autori- teiten, voor het raam van den vliegenden winkel een houten winkel opgeslagen waar het een groote partij schoenen te koop aanbiedt. De beide partijen trachten (elkander de koopers afhandig te maken door hun waren voor weinig geld van de hand te doen. België. Volgens het „Handelsblad van Ant werpen" zal het volgend jaar September (aldaar een wereldtentoonstelling voor scheepvaart gehouden worden, welke niet minder dan 50 verschillende afdeelingcn zal omvatten. Naast allerlei vaartuigen, machines, zee vaartkundige instrumenten, zal men er ook ontwerpen aantreffen voor dokken, lichtschepen, vuurtorens enz. Frankrijk. Het „milliard der Congregaties" De „Autorité" heeft dezer dagen een Interview gehad met Combes en aan den pnverzoenlijken uitvoerder van het ver- yolgingsplan der loge de vraag gesteld, Waar toch de commissie was, belast met het pnderzoek 4? liquidatie der §on- n welke redenen er beston- den"om aan het publiek het bankroet van het beruchte milliard der congregaties" te verbergen. De senator van de Charente antwoord de met «die volgende verklaringen: „Mijne opvolgers hebben mijn werk misvormd, want nooit was de gedachte in mij opgekomen om den katholieken godsdienst te vervolgen, (sic!) De journalist liet zich niet zoo gemak kelijk met een kluitje in het riet sturen en vroeg: „Maar mijnheer de president, waar is het geld gebleven, dat tot reserve-fond sen moest dienen voor arbeiders-verze keringen ï,0, het milliard der congregaties! Welk een snoeverij. Ik heb er nooit aan ge loofd." „Maar, mijnheer de president, indien u er nooit aan geloofd hebt, waarom hebt u het dan de zoo naïeve volksmassa doen gelooven?" Combes maakte eerst een ontwijkend gebaar en sprak dan, „ik voorzag wat er gebeurd is. Toen ik mij teruggetrok ken had, werd de kwestie der congre gaties een zaak,' die niettegenstaande de rechtschapenheid en deugdzaamheid van mijn opvolgers geëxploiteerd moest wor den. Advocaten werden gekozen, inder daad s.uitgezocht", 't Ging zoo, dat in iedere stad, waar een proces aanhangig was tusschen een liquidateur en een con gregatie, in plaats van een advocaat uit de stad te kiezen, waar het pleidooi ge voerd werd, men er een uit Parijs liet komen; men betaalde hem zijn reis- en verblijfkosten, zoodat, ook al werd het proces gewonnen, de staat zelf er bij verloor. Wat die liquidateurs betreft, zij gingen buiten de hun opgelegde taak; zij begingen groote onhandigheden, en ga ven bewijs van een ongeschiktheid, waar op ik niet verder zal doorgaan. „Ziehier, mijnheer, waarom ik niet ge loofd heb aan het fameuse milliard der congregaties." Of de redacteur van de „Autorité" met deze verklaringen van den ex-premier te vreden was, valt. met grond te betwijfe len! Gruwelijke heiligschennis. Te Gevingcy in de Jura, heeft een gruwelijke profanatie plaats gehad. In den nacht van 3 op 4 December hebben een troep kwaadwilligen een beerput geleegd, en toen, na de deuren der kerk geforceerd te hebben, heel het interieur der kerk overdekt met het vuil. De deur van het Tabernakel hebben de schurken niet kunnen forceeren, maar de kolonetten en versieringen hebben zij er toch afgerukt. Het is bijna onmogelijk om het kerk gebouw binnen 'te gaan wegens den on dragelijk en stank, welke er uit tegen- waait, ook kan men geen voet op het plaveisel zetten. De verontwaardiging over deze schan delijke laffe daad is algemeen, en de burgerij doet alle moeite om de ban dieten in handen te krijgen. Beschaafde menschen toch kweekt dat neutrale onderwijs in Frankrijk. Engeland. Men weet van den belastingstrijd in Engeland, die gericht is tegen de schat rijke groot-landbezitters de Lords. In verband daarmede vertelt de van- dag-tot-dag-schrijver in het „Hbl." o.a.: Een herinnering uit mijn leven ten be sluite. Een van mijn Britsche vrienden wees mij een dertigtal jaren geleden het Huis der Lords en Lk mocht in de prachtige vergaderzaal even een kijkje nemen ter wijl de pairs vergaderden. Flonkerend door het kunstlicht was de gouden ver gaderzaal. Ik heb een herinnering van fluweel, gothische ornamenten en goud, al goud. En op de zetels der grooten zaten zes ineengedoken figuren met den hoed op en lange beenen ver uitgestrekt. „Kunnen zoo weinig lords een wet tige vergadering vormen?" vroeg ik. Want naief als ik was vond ik zes van de zes honderd zestien nogal een klein getal. „Zeer zeker. Zes is meer dan ge noeg1. Drie lords maken een Huis!" 5,Dus kunnen die drie lords geheel het werk gedurende maanden door een voltallig Huis der Gemeenten .verricht jte niet maken?" „Zeer zeker." In 1887 waren er slechts 19 pairs aan wezig, toen de drankwet behandeld werd, die vroegere sluiting 's avonds voor schreef, en die met ongeveer algemeene stemmen was aangenomen in het Lager huis. De meerderheid der 19 lords ver minkte die wet tot onherkenbaarheid toe. Toen een het waagde dit een nog al zeer hevigen maatregel tc noemen, om door zulk een onvoltallig Huis van er felijke wetgevers genomen te worden te gen een vijfhonderd door het volk ge kozen vertegenwoordigers, antwoordde één der Pairs ik herinner mij zijn naam, het was Lord Bramwell „dat hij de meening van één Schotschen Lord verkoos boven die van al de honderddui- zednen ingezetenen .van Glasgow." Nu zal, dunkt mij, de grootste conser vatief ter wereld, buiten Engeland, toch wel willen toegeven, dat een Hoogerhuis, dus samengesteld, en dus werkend, van boven tot beneden omgekeerd en schoon gemaakt moet worden. De Brische Lords trekken thans ook op om voor het volk hun houding te verdedi gen. Dinsdagavond spraken lord Cam perdown te Romford en lord Kesteren te Wellingborough. De laatste schijnt geen bijzonder gelukkige avond gehad te heb ben. Zijn opmerking dat Engeland van binnen wordt bedreigd door het socialis me en van buiten door Duitschland, werd met hoongelach ontvangen en toen hij vervolgde: Gij zult mij niet gelooven, voordat de Duitschers u de bajonetten in het lijf steken, schaterde de geheele zaal het uit. De edele lord had ook wel eens gelukkiger argument kunnen bedenken. Rusland. Men seint uit Petersburg aan de „Voss. Zeit," dat in de wandelgangen der Doe- ma het gerucht loopt, dat te Yalta twee bommen gevonden zijn aan boord van het keizerlijk jacht Standard. Voorts zouden talrijke aanhoudingen zijn gedaan te Kieff. Hofbericht. Met den meesten ernst en aandrang wordt van bevoegde zijde verzocht, geen notitie te nemen van een door niets gewettigd (vermoedelijk van andere zij de aan te bieden of aangeboden) be- bericht, dat het Hof dezen winter op het Loo blijft in verband inet blijde ver wachting. Verzocht wordt, dat bericht niet op te nemen. Accijnsverhooging. Daar gebleken is, dat sommigen van meening zijn, als zou de accijnsverhoo- ging op het gedistilleerd niet van toe passing zijn op handelaren in eau de cologne en parfutneriën, kan het Zijn nut hebben even onder de aandacht te brengen wat door de wet onder gedis tilleerd verstaan wordt In art. 2 der wet van 20 Juni 1862 lezen we: „Onder gedistilleerd worden be grepen behalve de onvermengde door overhaling verkregen alcohol houdende vloeistoffen a. likeuren, bitters en andere derge lijke gedistilleerde dranken b. reukwaters, vernis en alle an dere met alcohol bereide vloeistof fen, geene dranken zijnde, voor zoo ver die vloeistoffen eene meerdere sterkte hebben, dan in verhouding van '5 L. zuiveren alcohol op den hectoliter, bij 15 graden van den honderddeeligen thermometer." Spoorwegtarieven. Onze correspondent te Utrecht beves tigt het bericht van de „Haagsche Crt." volgens hetwelk de Staatsspoor in staat zal zijn de nieuwe reizigerstarieven op 1 Juni 1910 in te voeren. De H. IJ. S. iM, Schijnt evenwel nog niet j.oo ver te zijn, zoodat dientengevolge van in voering op dien dag: wel niets zal kun nen komen. Alle berichten echter, waarin voor de invoering een andere datum wordt aan- jgekoridigd, zijn voorbarig. Koninklijke besluiten. Xer zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh is geduren de het tijdvak 190306, is benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Wil- Jkmsorde jde eerste luitenant der jnf. van het leger in Ned.-Indië C. A. Ruem- pol, en dit met intrekking van de hem bij Kon. besluit van 15 Febr. 1904 no. 10, toegekende eervolle vermelding. Benoemd is tot kantonrechter te Rotterdam, derde kanton, mr. W. M. Reepmaker, thans kantonrechter te Rot terdam, tweede kanton. Aan P. van Gastel, is op zijin ver zoek met ingang van 1 Jan. 1910, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dongen. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de luit. der Arabie- bieren, te Banda (residentie Amboina) Sech Saidbin Abdullah Baadilla. Verkiezing Wijk bij Duurstede. De R. K. kiesvereeniging Credo-Pug- no te Montfoort stelde candidaat voor de Tweede Kamer den heer A. H. J. Engels, te Leiden. St. Nicolaasfeest in de R.-K. Militairen Vereeniging te Vlissingen. Men schrijft ons uit Vlissingen Dank aan de tegenwoordige getal sterkte onzer manschappen in den win tertijd, heeft de R. K. Militairen Ver eeniging „St. Mauritius" haar St. Nico laasfeest op eene wijze kunnen vieren, als zij het nog nooit gedaan heeft. Als merkwaardigheid van dezen avond moet vooral vermeld worden, dat de Zeer- eerw. heer P. v. d. Aa, als nieuwe Her- de rvan Vlissingen en voorzitter der ge noemde vereeniging zijn intrede deed in ons vergaderlokaal. De nieuwe presi dent werd door den 'Eerw. Directeur Kapelaan Pieterse hartelijk welkom ge- heeten en met een enkel woord ter ken nismaking aan zijne jongens voorge steld, dat door een daverend hoera be antwoordt werd. Vervolgens bedankte de zeereerw. heer Pastoor met enkele woorden den Eerw. Directeur, beken nende, dat Zijne Eerw. volgaarne het voorzitterschap van deze nuttige veree niging aanvaardde. Toen was de tijd aangebroken van ontspanning, die flink benut werd, want, om het zoo maar uit te drukken, was het onweer geen oogen- blik van de lucht af. Muziek, zang en voordrachten verwisselde elkaar voort durend af en de fanfares van de 4e bataljonsmuziek deden schoone tonen hooren onder de verdienstelijke leiding van sergeant Ego. Ook de goede Sint, die steeds en overal met kwistige hand zijn verrassingen schenkt, had ook voor onze Vlissingsche militairen een extra tractatie bereid. Het was zulk een pret- tigen avond, dat sommige jongens eer lijk bekenden „Zelfs met kermis nog nooit zooveel pleizier te hebben gehad" en het was duidelijk zichtbaar, dat alle 55 aanwezige militairen dankbaar en voldaan na het avondgebed naar de ka zerne terugkeerden. LEIDEN, 10 December. De Jonge Garde. Gisteravond hield de Jonge Garde in de zaal der St. Josephsgezellenvereeni- ging een druk bezochte vergadering. Met den christelijken groet opende de voorzitter de vergadering, waarbij hij een kort woord van hulde aan de nagedach tenis van Mr. de Ridder sprak. Hierna las de secretaris de notulen die werden goedgekeurd. Aan de orde kwam de verkiezing van twee bestuursleden, ter voorziening in de vacaturen Schoonderwoerd en Kam penhout, waarvoor werden gekozen de Heeren Bertels en H. v. Haasteren. De heer Bertels, niet ter vergadering tegenwoordig, zal van deze benoeming in kennis gesteld worden. Buiten de agenda om deed het bestuur mededëe- ling van zijn voorstel ter viering van de feestavond, waarover breede discus sie ontstond. Hierna bracht de secretaris verslag uit van het verhandelde ter vergade ring tot strekking van den Bond van R. K. Propagandaclubs, gehouden te Rotterdam, waarna de concept-statuten van dien Bond in behandeling kwamen. Na enkele wijzigingen werden deze goedgekeurd en besloten zich op die statuten bij den bond aan te sluiten. Bij de herziening der statuten, die nu aan de orde kwam, haalde een voorstel Jjot jinkrimping yap (iet bestu,^ /jot 9 leden niet het vereischte 2/jj der stem}- men, terwijl de gewijzigde statuten In' hun géheel werden verworpen. Hierna sloot de voorzitter met den! gebruikelijken christelijken groet de ver gadering. Als het ooit waar is geweest, dat komende gebeurtenissen haar schaduw, vooruitwerpen, dan zeker wel thans, nH heden de verhooging van den accijns, op het gedistilleerd in werking treedt* De laatste dagen, maar vooral gisteren,- hebben de fabrikanten van gedistilleerd hier ter stede en vermoedelijk ook! elders een waren stormloop moeten; doorstaan. Het was een „rush" van,' dranklustigen, die nog wilden profiteer ren van de oude prijzen en menig par ticulier sloeg voor zijn doen ongewoon; groote voorraden in eens in. Wij hoor den van een firma, welke óndanks het feit dat er op de groote vraag gere-j kend was, op een oogenblik haar voor raad schier uitgeput zag, zooveel aftrek! vond haar fabrikaat. - De heer J. G. Teney alhier heeft het voornemen, met 1 Januari a.s. wegens drukke ambtsbezigheden zijn redacteur schap van „Het Katholieke Schoolblad" neer te leggen. („K. S.") - Te Rotterdam slaagde voor het examen apotheker-adsistent mej. M. J. Veldheer van Leiden. Den smidsknecht op Texel, wiens been verleden week door een geweer schot getroffen werd, is thans in het ziekenhuis alhier dat been afgezet. Bij beschikking van den Minister van Oorlog worden de le Luitenants A. Kaptein en J. van Voorthuijsen van het 4e Regiment-Infanterie alhier op den 3 Januari a.s. voor één jaar gedetacheerd bij de Militaire Verkenningen te 's Graven- hage. ALKEMADE. De lotelingen der lichting 1910 J. A. van der Zwet, Jac. J. van der Meer en Jac. van der Meer Cz. hebben zich aangemeld voor deelneming aan het in Januari af te nemen examen ter ver krijging van het bewijs van lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid. BODEGRAVEN. De heer L. A. F. de Mat, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke School te Terneuzen. BOSKOOP. Als een blijk van toe- nemenden bloei der kweekerij mag ver meld, dat dezen winter ongeveer 16 H.A. zoogenaamd „nieuw land" in ge reedheid wordt gebracht voor de Bos- koopsche cultuur. HAZERSWOUDE. Mej. W. F. v. d. Have, alhier, staat als nummer één op de voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare lagere school te Uitgeest. HILLEGOM. Gisteravond te ongeveer zes uur is van de uitstalling van den heer Nieberding een jas gestolen. Op_ aanwijzing van een paar knapen die daar juist passeerden, wordt van dezen dief stal verdacht zekere G. v. N., die nogj maar kort uit de gevangenis is ontsla-; Nader vernemen wij nog dat boven genoemde reeds in verzekerde bewa ring is gesteld. KATWIJK. Van de reederij Tom ar riveerde gisterenavond via Leiden alhier de logger „Noordster", Katwijk 156 ont voor het a.s. seizoen in gereedheid te worden gebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een met haringvaten geladen boot der firma Bus voer gisteravond tegen de ophaalbrug^ met het gevolg, dat de verschansing be schadigd werd en een lantaarn werd verloren. Niettegenstaande de tijd voor bloembollenhandel voorbij is, werden er gisteren op de veiling alhier, in aanmer king nemende de minderwaardigheid en slechte kwaliteit der laaggepresenteerde bollen, zeer goede prijzen besteed. LEIDERDORP. Naar men verneemt is deze week een klacht ingediend tegen een jachtopziener, die in een der polders onder deze gemeente bezig was met nog andere personen te visschen in het water van het polderbestuur, zonder daartoe gerechtigd te zijn. LEIMUIDEN. Met het oog op de tien jarige volkstelling is in het ziekenhuis alhier een bureau voor de volkstelling gevestigd. Het is geopend van 9J4 tot 1 uur en van 2Htot 4 uur.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1