De Stoomdrukkerij „FLORA", GEBRS.RE1NKE Prijscouranten, Boeken, Rekeningen, Enveloppen enz. 1000 b4IÉ 600 300 "S" 150 stSSss 10Óui - 60 mi 15 te Noordwijk, Kelder's Grove Thee Gemengd Nieuws ADVERTENTIEN. JAN ONGELUK, Aanbesteding. R. K. Meisje, Petroleum- Gloeilicht. Katholieken, BOTERMARKT. Zeer belangrijke prijsvermindering Kostuumrokken, Wintermantels, Kostuums, Pelterijen enz. Handel in Granen, Lijnkoeken, Fourage, geperst Hooi en Stroo. Leidsche Spaarbank. Neemt eens proef en vraagt eens prijs aan. per half kilo 60 cents. PARELBANKEN. De laatste berichlen uit Japan maken melding van uitgebreide parelbanken, die aldaar worden gevonden en welker ex ploitatie den prijs der parelen gewis zal doen dalen. Een ander bericht brengt de parelban ken van Mergui (Birmanië) weder op het tapijt, welke moeilijker te exploiteeren zijn dan die van Ceylon, maar producten geven van den eersten rang. In den regel zijn ze boven de gemiddelde grootte: exemplaren van f 3500 k f 4000 waarde zijn geen zeldzaamheden. In 1904 bracht men er eenige naar boven van circa f 12.000, in 1907 een, die met f 40.000 werd betaald. Te De W ij k (Dn) en omstreken gaat thans hardnekkig het gerucht, dat bij den moord in het Koekangerveld ook >_eene vrouw betrokken zou zijn en we) «ene vrouw in mannenkleeren. Nog vernemen wij, dat de vrouw van KI. B. de laatste dagen wederom naar As sen is geweest om gehoord te worden. Een der overlevenden van den schipbreuk der pakketboot „Seyne", tengevolge eener aanvaring met de stoom boot „Onda", gezonken heeft 't volgende verhaal van de catastrophe gedaan: Weldra was het schip 'n prooi der golven. Ondanks de paniek deed het dienstdoende perso neel alle moeite de passagiers en een gedeelte der equipage, dat sliep, op het dek te doen komen, maar het was on mogelijk alles te redden. Twee minuten na de aanvaring was het dek door de golven bedekt en zonk de pakketboot. Een passagier, die zich aan een mast had kunnen vastklampen, werd door een haai gegrepen. Verschil lende passagiers, buiten hun zinnen van angst, sprongen te water en werden door de haaien verscheurd. Het was een verschrikkelijk schouwspel. Men schat dat meer dan 100 passagiers door de haaien zijn verslonden. Volgens de Matin heeft zich te Potsdam een zeer ernstig geval van insubordinatie voorgedaan. Twee officieren in burger, luitenants van de artillerie zijn voor het Colosseum- theater door eenige onderofficieren van de garde-Uhlanen aangevallen. Daar de officieren geen wapenen hadden en zich dus niet konden verdedigen, liepen zij ernstige verwondingen op. Toen eenige andere luitenants hun kameraden te hulp kwamen, gingen de aanvallers op de vlucht. Een hunner, een vaandeldrager van zijn regiment, werd herkend. Hij zit reeds in de provoost. Een niet gevarlijk pistool. Er is onlangs een wapen in den handel gebracht onder den naam „Dedles"-pi- toosl, dat, terwijl het voldoende aan het doel beantwoordt om het leven en het eigendom tegen de aanslagen van heb- zuchtigen te verdedigen, toch daadwerke lijk kan gebruikt worden zonder dat 'tna- deelige gevolgen voor het leven van „vlug- vingerige heeren" heeft. Het „Dedles"- pistool (de eigen naam sluit een zekere mate van immuniteit voor ernstige be schadiging in, ofschoon het in het gebruik en in voorkomen geducht genoeg is) ziet er zoowat als een Derrjnger-pistool uit met een zeer wijden loop en wordt op de gewone wijze met een enkel patroon geladen. Als het afgeschoten wordt, even wel, verlaat in plaats van den gewonen ko gel een hoeveelheid gas, waarvan de sa menstelling geheim wordt gehouden, den loop en de persoon,- waarop is aangelegd, verliest het bewustzijn. "Het kenmerk van het „Dedles"-pistool is, dat het volstrekt gevaarloos is voor de gezondheid of het leven van den persoon, op wien geschoten is, mits de instructies worden opgevolgd, welke in iedere doos gedrukt zijn. Het verwondt of doodt den aanrander of den persoon niet, op wien aangelegd is, doch het bedwelmt hem gedurende eenige mi nuten, na afloop waarvan hij volkomen on gedeerd kan weggaan, indien het niet raadzaam mocht geacht worden zich ge durende zijn toestand van bewusteloos van hem meester te maken. Het moet evenwel vooropgesteld worden, dat het pistool niet aés een stuk speelgoed moet gebruikt worden en niet zonder waarschu- wing op een persoon moet worden afge- schoteny daar de uitwerking wat geluid en licht aangaat,- dezelfde is als van een gewoon pistool en de schok het individu de schade zou kunnen toebrengen, die het pistool wil vermijden. Dus de voorschriften voor de behandeling moeten streng opgevolgd worden, en het pistool moet niet te dicht bij en vlak voor het gelaat van iemand worden afgescho ten aangezien de geringe hoeveelheid kruit, waarmede de patroon geladen is, de huid zou kunnen beschadigen. De pa tronen gelijken uiterlijk op gewone patro- neny zijn een weinig langer en bestaan uit kleine buisjes, die met saamgedrukt gas zijn gevuld, dat bij het afvuren in een soort damp verandert en maakt, dat de persoon, op wien geschoten is bedwelmd wordt en dit gedurende eenige minuten blijft. Volgens het advies van rechtsgeleer den is er geen vergunning voor het dragen van dit wapen noodig daar 't niet tot de bij de wet verboden wapens hoort 't Pi stool, dat uit twee, aan de kolf bevestigde deelen bestaat, wordt compleet met 10 patronen in een doos voor 7 sh. 6 p. ver kocht. De firma Harris (and Brown, Great Jamesstreet, London W. C., geven gaarne nadere inlichtingen. Wkbl. v. d. H. en In. Middenstand). De valsche Zeppelin. In een Duitsch blad lezen we een vermakelijk verhaal van een valschen Zeppelin. Op de vreemdelingenlijst van een Pa- rijsch hotel n.l., kwam de naam voor van Zeppelin. Ijverige journalisten er dadelijk op af om aan het interviewen te slaan. Zeppelin, die inderdaad een eerzaam Hollandsch graanhandelaar van dien naam is, liet zich met komischen ernst uithooren. Hij besloot echter zijn beschouwingen over de luchtscheepvaart met de mede- deeling, dat-ie liever met de voeten stevig op de aarde bleef, enmet zich be kend te maken. Omtrent Daniël Dickson, den sluwen oplichter, die er in slaagde een bekende juweliersfirma, te Amsterdam voor f30.000 aan diamant op te lichten, doen allerlei geruchten de ronde. Zoo werd gisterochtend beweerd, dat de Brusselsche politie erin geslaagd wat hem te arresteeren. 'n Feit blijft intusschen, dat men nog steeds zoekende is. Dat mr. Dickson verstand heeft van edelgesteenten, bewijst de keuze, die hij deed. De 89 diamanten, door hem uitge zocht, behooren tot de mooiste soorten. Ze zijn zacht blauw of zilverkleurig en bijzonder goed geslepen. Een der fir manten begaf zich Dinsdag naar Ant werpen, om daar op eigen gelegenheid een onderzoek in te stellen, 't Resultaat was echter nihil. In de suikerfabriek der firma Scholten te Groningen is Vrijdagmiddag een stapel met zakken suiker gekanteld. Drie werklieden kregen kwetsuren. Geboren 6 December, Joannes P. C. J. Zoon van, H. W. SPENDEL en J. SPENDEL-Caspers. Thorbeckestraat 8. Burgemeester en Wethouders van Leiden zullen op Maandag den 20en December 1909 des voormiddags te half twaalf ten Raadhuize aldaar in het openbaar AANBESTEDEN(997) de levering van papier-, schrijf- en bureaubehoeften ten dienste van de Gemeente-Secretarie, ge durende de jaren 19101911. De voorwaarden liggen op eiken werkdag van 94 uren ter financieele afdeeling der Gemeen te-Secretarie ter lezing. Tooneelclub „Nooit te laat" Voorschoten. UITVOERING van Kluchtspel in 3 bedrijven. ZATERDAG 11 DEC. in hotel Deurloo, 's avonds 8 uur. Kaarten f 0.50 en f 0.25 bij Mej. G. VEENENDAAL. (1001) Op Zaterdag, den 18en Decem ber 1909, des middags te twaalf uren, is de Commissie van Be heer over de gestichten „Ende geest" en „Rhijngeest" voornemens op het Raadhuis te Leiden aan te besteden(Bestek no. 18) Het tnakea van een Badinrich ting en twee Zolderkamers voor Verplegers in het Paviljoen voor onrustige mannen van het Krank zinnigengesticht „Endegeest" en een keuken bij het Sanatorium voor Zenuwlijders „Rhijngeest", (in 2 perceelen). Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeentewerken op eiken werkdag de besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uren en zijn aldaar per stel a f 1verkrijgbaar (franco per post f 1.075) zoolang de voor raad strekt. Aanwijzing in loco zal worden gehouden op Woensdag, den 15en December 1909, des voormiddags te 97s uren aanvangende op het bouwterrein op „Endegeest". Verdere inlichtingen verkrijg baar ter Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschen elf en twaalf uren. (982) GEVRAAGD tegen 1 Februari een net (987) 14 15 jaar, goed met kinderen kunnende omgaan, door W. VAN DER LAAN, Bloemist, Voorhout. Speciaal adres foor Aanbevelend, A.v.d.OUWEELEN, Koperslager, Hooigracht 106. koopt niet in winkels, waar zede- kwetsende artikelen uitgestald en voorhanden zijn. Koopt aan stations-boekenkasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert, Prima door stoom gedroogde Pulp, enz. MONSTERS en PRIJSOPGAAF worden gaarne verstrekt door De Wed. J. SCHUUR, (634) Zoeterwoude. Telef. Interc. No. 1. Adverteert in De Leidsche Courant. Electi ificiie Schoenmakerij Snclrepora'ie lnrlchtinÈ -J Ruime Bortcerln^. NIEUWSTE MODELLEN. LAGE PRIJZEN. Aaanbevelend, M. DE HAAS. 930 Hoogewoerd 93. Opgericht door het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den löden October 1818. Kantoor: Oude Rijn IV°. 56. Zittingen ter ontvangst en terugbetaling der gelden: Eiken werkdag 's morgens van lOl-lli uur. en bovendien Maandag= en Zaterdagmiddag van 12-1 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1-2 Woensdag- en Donderdagavond 8-9 De rente 3 pCt. gaat in den lsten en lóden van iedere maand. (248) Busjes, om het sparen van kleine bedragen in huis te vergemakkelijken, zijn op elke zitting verkrijgbaar. beveelt zich beleefd aan tot het DRUKKEN van (602) tegen concurreerende prijzen. Gevraagde betrekkingen van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, k contant. Gevraagd een net R. K. Meisje niet beneden de 15 jaar, genegen met kinderen om te gaan. 995) Noordeinde 29. Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, k contant. Dogkar. Billijk TE KOOP een DOGKAR met afneembare kap voor hit of klein paard bij C. P. HUYG, Sassenheim. (984) Te koop, plm. 12 HL. beste Zand-aardappelen zeer geschikt voor winterprovisie bij Nic. MOOIJMAN, Noordwijkerhout. (1000) Leest De Leidsche Courant. Alle betalende abonné'6 op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Nederl. Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „FATUM" te 's-Gravènhage, Buitenhof 5

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 4