9 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 59. i 3e Qoidóohz Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21,/. cent. Donderdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Cijfers der Rijkspostspaarbank. We ontvingen een exemplaar van het Verslag aan de Koningin, betreffende den dienst der Rijkspostspaarbank over het jaar 1908." Aan de hand van de verzamelde ge gevens, valt te ontwaren, dat de resul taten, over het afgeloopen jaar verkre gen, weder als bevredigend kunnen aan gemerkt worden. Het inleggers-aantal toch vermeerder de met 64.824 en steeg daardoor tot .1.401.670, terwijl het verschuldigde te goed een bedrag van f 151.638.334.74 aanwijst, zijnde een vermeerdering van f 6.142.683.741/2, vergeleken bij 1907. Het aantal staatsschuldboekjes ver meerderde met 2569 en steeg daardoor tot 9509, met een saldo-vermeerdering van nominaal f 1.481.150, waardoor het op die boekjes verschuldigde tot een nominaal bedrag van f 6.640.700 is ge klommen. Cijfers, welke getuigen van den ge- stadigen bloei der instelling en daar mede ook van den onverflauwden spaar zin hier te lande. Gedurende het jaar 1908 werd, in to taal, in het gansche Rijk ingelegd de som van f 72.100.766.08y2in 1907: i 69.201.667.48i/2. Terugbetaald werd: f 69.694.836.50; in 1907: f 66.980.428.941/2. Het aantal spaarbankboekjes bedroeg op ultimo December 1908: 1.401.670, biet 'n saldotegoed van f 151.638.334.74 tegen 1.336.846 boekjes op het einde van 1907^ waarop verschuldigd was f 145.495.650.99i/2- Het aantal spaarbankboekjes steeg in 1908 dus met 64.824, en het saldo-te goed met f 6.142.683.741/2. -In 1908 werden 7384 nieuwe staats - boekjes afgegeven, waardoor het aantal op ultimo December van dat jaar in Omloop geblevene, klom tot 9509, waar- Op was ingeschreven een totaal nomi naal saldo van f 6.640.700. Die cijfers waren op het einde van 1907: 2569 staatsschuldboekjes met no minaal, f 1.481.150 saldo/ De toename in 1908 bedroeg derhalve, 6940 dergelijke boekjes en f5.159.550, nominaal, tegoed. In hoever arbeid, spaarzaamheid en overleg deze kapitalen hebben gevormd, is uiteraard niet met wiskundige zeker heid te zeggen. Vermoedelijk hebben ze, naast andere Omstandigheden, in groote mate tot die kapitaalvorming bijgedragen. We denken hier niet zoozeer aan de terzijde gelegde groote geldsommen, die .uitzonderingen zjjn, dan wel aan de kleine, die waarborgen tegen de nooden van den kwaden en de gebreken van jden ouden dag. Niet dit verkregen kapitaal op zich zelf is het, dat waardeeririg afdwingt, maar wel de arbeid, de spaarzaamheid en het overleg, waarvan het dé vrucht is. Dat het sparen eene deugd is, behoeft friet voor de zooveelste maal te worden Verkondigd. Toch mag het velen nog wel eens vvorden voorgehouden, dat spaarzaam heid de zorgeloosheid bestrijdt en de verkwisting bant. Hopen we, dat eenmaal alle eerlijke arbeid goed beloond zal worden, opdat zonder overwegend bezwaar een ap peltje voor den dorst kan worden over gelegd. En dat de Rijkspostspaarbank hier van in steeds klimmende mate molge getuigen. België. De ziekte van Koning Leopold. Het „Handelsblad v. Antwerpen" meldt d.d. 8 Dec.: De Koning is nog steeds ongesteld. Men meldt, dat in den loop van den nacht Zijne Majesteit door eene bezwij ming werd overvallen, die eenigen tijd geduurd heeft. Dezen morgen, na gerust te hebben, was de toestand des Konings beter. Een verslaggever der „Agence Havas" had een onderhoud met een Belgisch hoogwaardigheidsbekleeder over het aan houdende gerucht, dat de Koning ernstig ziek zou zijn, en over het vooral te Londen loopende gerucht, dat hij een gewone beroerte met longaandoening zou gehad hebben. De hoveling dementeerde beide ge ruchten en zeide, dat de Koning leed aan spier-rheumatiek, hetwelk zeer pijn lijk was. De Koning heeft echter heden weer in zijn vertrekken gewandeld. Rusland. In tegenspraak met alle andersluidende berichten, deelt de officieuse Darmstadter Zeitung mede, dat volgens een bericht uit Livadia ontvangen, de Keizerin van Rusland een zoo goede gezondheid ge niet als zij in tijden niet heeft genoten. Servië. Een kwajongensstreek van Prins Georg. In de officierenkringen te Belgrado, die voeling houden met den vroegeren kroonprins Georg, circuleert de copie van een brief, dien de vee'belovende zoon van koning Peter dezer dagen aan koning Ferdinand van Bulgarije gericht heeft, naar aanleidwig van diens bezoek aan Servië's hoofdstad. Het schrijven luidt: Sire, ongetwijfeld zal uw gezant alhier U verzwegen hebben, dat hij ooggetuige van een scène geweest is, die zich, toen gij in den Konak aanwezig waart, in uw onmiddellijke nabijheid heeft afge- speeeld. Ik had deze scène als een open lijke demonstratie tegen uw bezoek aan Servië op touw gezet en het zal mij eeuwig leed doen, dat ik formeel door geweld verhinderd werd, mijn plan uit te voeren. Minister-president Pasitsch heeft mijn vader er toe weten over te halen, dat ik gedurende de aanwezigheid in den Konak, opgesloten ben gebleven. Al mijn pogingen om mij uit mijn on vrijwillige gevangenschap te bevrijden bleven zonder resultaat, zoodat ik U niet ln uw gezicht heb kunnen zeggen, wat gij in mijn oogen zijt, en hoe ik over U denk. Derhalve zal ik het U maar schrijven Gij zijt niets meer dan Oostenrijksch spion, een verkapte makelaar, een bemiddelaar die tot de annexatie van Bosnië heeft medegewerkt, en bovenal een vijand van Servië en de Serviërs. Ik hoop en ver trouw dat de dag spoedig komen zal, waarop wij de ons ontroofde provinciën zullen hei overen. Nicaragua. Volgens de laatste in Mexico ontvangen berichten, is generaal Estrada aanvoerder der revolutionnaire partij, meester in 't noorden van Nicaragua, terwijl de presi dent Zelaya zich nog altijd in het centrum en aan den Stillen Oceaan staande houdt. De Amerikanen, die op de hand van Estrada zijn, zijn daarom van plan, te San Juan del Sur en bij Corinto te landen, om van twee zijden tegen Zelaya te kun nen oprukken. Aan een snelle actie valt voor de troepen van de Vereenigde Staten evenwel niet te denken. Niet alleen is het zeer moeilijk van de kust uit door moe rassen en dicht struikgewas naar het bergachtige binnenland door te dringen, maar ook beschikken. de Amerikanen nog over geen voldoende strijdmacht. Van de 1200 man, die eerst naar Nicaragua be stemd werden, werden 700 man op den kruiser „Prairie", die de vorige week bij Wilmington aan de kust. van Delaware gestrand is, ingescheept. Eerst Maandag heeft, volgens een telegram aan het „Berl. Tagebl", de kruiser „Dixie" deze marine soldaten aan boord genomen en is toen naar Colon vertrokken De schout-bij-nacht Kimball zal in elk geval de aankomst dezer manschappen moeten afwachten, eer hij tot een krijgsoperatie overgaat. zaal van „Tivoli", Coolsingel 24, te Rot terdam. Op de Agenda staan de volgende punten: 1 Opening. 2 Notulen. 3-Mededeelingen. 4 Lezing door den Heer Alb. van der Kallen, Hoofdredacteur van het dagblad van Noord-Brabant, te Breda. Onderwerp „De politieke partijen in ons Land." 5a VoorstelGouda: „Is het wenschelijk, dat onze kieze'rs nog meer ingelicht worden over den aard en den historischen ont wikkelingsgang onzer politiek, voor zoo ver zij naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat de nadeelen van een ontijdig stellen van eigen kandidaten in distrikten, tot dan toe door voor goed af tredende geestverwanten der andere recht- sche partijen vertegenwoordigd, in ook voor Zuid-Holland mogelijke gevallen, tijdig begrepen worden Directeur-Gen. van den Landbouw. Aan de „Nieuwe Courant' is van wel ingelichte zijde verzekerd, dat door zeer velen in landbouwkringen de heer P. van Hoek, inspecteur van het land bouw onderwijs ,als opvolger van den heer Lovink gewenscht wordt. Verkiezing Wijk bij Duurstede. De „Stichtsche Ct." verneemt, dat het Moderamen van het Provinciaal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in de pro vincie Utrecht voornemens is in de ver gadering van genoemd comité, welke a.s. Vrijdagavond gehóuden Wordt, het voor stel te doen Centrale A.-R. Kies- vereeniging .h: ./ijk bij Duiirstede te adviseeren, bij, de vervulling der ontsta ne vacature niet met een eigen candidaat uit te komen, doch den candidaat der R.-K. te steunen. Subsidie aan land- en tuinbouw- wintercursussen. In de gister gehouden vergadering der Tweede Kamer is door het Kamerlid Van Wichen deze zaak ter sprake gebracht. Spr. zeide, dat vooral de tuin- bouwwintercursussen een goed resultaat hebben en daarbij noemde spr. den cursus te Roelofarendsveen, waar men zich te voren met het verouderde onder wijs van de tuinbouwschool te Boskoop moest behelpen. De resultaten van den nieuwen cursus noemde spr. zeer groot hij hoopte daarom, dat de minister deze tuinbouwwintercurssen krachtig zal blijven bevorderen. Prov. Bond van R. K. Kiesver eenigingen in Zuid-Holland. Het Bestuur van den Prov. Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland maakt bekend, dat de Algemeene Ver gadering van den Bond zal worden ge houden op Zondag 19 December 1909, des namiddags half twee, op de boven LE1DEN, 9 December. De Vergunninghouders en de Accijns verhoogiDg. Woensdagmiddag te half drie, werd1 in het café „Rijnland" aan de Lammeren- markt alhier eene druk bezochte verga dering van caféhouders gehouden, wel ke vergadering was uitgeschreven door de vereeniging „Vergunning, afd. Lei den eh Omstreken". Door den voorz. werden de aanewzi- gen tot samenwerking aangespoord, en er op gewezen, dat, met het oog op de volksgezondheid de knoeiereijen niet in de hand gewerkt mochten worden, maar dat het noodig was een geleidelijke op slag te verkrijgen. Besloten werd, voor de kleine zaken een glas van 40 gram voor 6 cents als maatstaf te nemen, en aan ieder vrij te laten, een kleiner glaasje voor 5 ets. te geven in verhouding hierboven ge noemd, terwijl de caféhouders ,die reeds 7 en 8 cents eischten, het beste deden naar evenredigheid hun glaswerk te ver kleinen. Voor den verkoop per maat werd be sloten alle inlandsche gedistilleerd, van welken aard ook, met 30 ets. en de likeuren met 20 ets. per liter te ver- hoogen en met deze besluiten in overleg te treden met de niet aanwezige heeren vergunninghouders. Wegens het vergevorderde uur, werd de vergadering des avonds te 9 uur in het hotel „Central" voortgezet en wel uitslui tend voor 10 en 15 cents-café's. Als maatstaf voor deze werd aange nomen: bitterglazen 40 gram 10 ets., cognac 30 gram 15 cents, cognacgroc 30 gram 20 cents en cognacgroc 40 gr. 25 cents, zoo ook brandewijn en oude jenever in glazen van 40 gram 15 ets. dito 30 gram 10 cents, en wel op eene Aa&mx, fege,te, Öe ?.g,n. iplj- jes werden afgeschaft. Wat het glaswerk betreft, is, door het spoedig inwerking treden der wet, eene moeilijke zaak, doch hiervoor werd een termijn gesteld. Verder werd besloten, dat over ge noemde besluiten controle zou worden uitgeoefend, en zooals genoemd is, op eene gestelde boete. Deze besluiten werden geteekend door de gérant's van den „Vergulden Turk" en Posthof, Zuiderveld Co., Bulthuis Co., café-restaurant „De Harmonie" O. L. Vos, café „De Gouden Leeuwen" -:H. Boom, J. v. d. Spek, hotel, J. P. van Es, J. J. Coster, Joh. J. Bulters, den Burcht, A. N. Beijersbergen, hotel „Toe last", Felikamp Co., Lammermarkt J. C. A. Lempers hotel „Central" en H. E. Dietrich. G. HILLENAAR, Secretaris. Een aantal beroemde geleerden uit uit verschillende landen zijn benoemd tot voorzitters van de regelingscommis sies voor radiologie en electriciteit, dat 6, 7 en 8 September van het volgende jaar te Brussel zal gehouden worden. Onder deze presidenten komt ook voor prof. Lorentz, hoogleeraar alhier. - Bij Kon. Besluit zijn voor de mili ciens-verlofgangers dezer gemeente J. H. van Barneveld, M. J. de Bruin en W. F. Deirlee, op grond van de laatste zinsnede van art. 111 der Militiewet, de herhalingen met één periode vermin derd in duur met het aantal dagen waar toe deze verlofgangers in dit jaar ver plicht waren. Op Dinsdag 14 December a.s. zal door Dr. Rutten alhier aan de onderof ficieren van dit garnizoen de gelegen heid worden gegeven om door hem te. ne men scheikundige proeven bij te wonen, in het Nutsgebouw, aanvang 8 uur n.m. - Eerste Kerstdag zal Ajax alhier we der een internationalen wedstrijd spe len, thans tegen de Belgische Sporting Club Courtrai uit Courtrai, welke club in de le divisie uitkomt. Voor de voet- bal-liefhebbers dus weer iets interes sants. AALSMEER. Ter herdenking van zijn tienjarig bestaan zal Aalsmeers Fanfare korps bij genoegzame deelneming aldaar op 27 en 28 Juli 1910 een groot nationaal concours van harmonie- en fanfaregezel schappen houden, waarbij een geheel nieuw systeem van beoordeeling zal wor den toegepast. BODEGRAVEN. Dinsdagavond hield de Vereeniging van Handeldrijvenden te Bodegraven en Zwammerdam een open bare vergadering, waarin als spreker op trad de heer Fiedeldy Dop van Amster dam. Spreker ging eens na wat eralzoo door deze vereeniging gedaan was in haar kort bestaan en moedigde het bestuur aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Vooral de strijd tegen een zoogenaamden vliegenden winkel, welke met groot succes gestreden is, is reeds het resultaat van het vereeniging. Dan haalde spreker aan de ziekelijke gewoonte van het publiek om op een andere plaats zijn inkoopeu te doen, ofschoon men die op eigen plaats even goed en even goedkoop, ja soms zelfs nog goedkooper kan bekomen, en spr. toonde op duidelijke wijze aan de schade die men zijn eigen gemeente aldus aandoet. Verder behandelde spreker het Crediet- vraagstuk. Het vele en lange crediet dat de winkelier zijn klanten geeft en dikwijls moet geven. Ook hierin is volgens spr. door samenwerking gemakkelijk verbete ring te brengen, door langzamerhand dit Crediet te beperken en het publiek er op te wijzen hoe dikwijls een winkelier soms zijn wissel terug moet sturen, ja soms zelfs failliet omdat zijn geld onder de menschen staat die dikwijls best kunnen betalen en waarom de winkelier niet durft vragen daar hij dan gewis zijn geld krijgt maar de klant verliest. Nog kwam ter sprake een onderlinge credietvereeniging die heel goed kan werken in aansluiting aan een bank en hieraan te verbinden een incasso of in vorderingsbureau. Spreker besloot zijn rede met aan te dringen op krachtige samenwerking, zonder welke niets tot stand komt. De Voorzitter dankte de heer Fiedeldy Dop voor zijn schoone rede en hoopte dat er velen door zijn rede mogen over tuigd zijn geworden van het nut der ver eeniging en zich als lid zouden aan melden, waarna de vergadering gesloten werd. HAARLEMMERMEER. In het huis, toebehoorende aan A. P. de Koning; brak gisteravond een zware brand uit Door totaal gebrek aan water ging het perceel verloren. Bij het afzenden van' het bericht bestond het gevaar dat het aangrenzend huis, waarvan De Koning ook eigenaar is, ook een prooi der vlam- zou worden. Het omvallen van een pe troleumlampje is vermoedelijk de oor zaak. Toen de brand uitbrak, was de eigenaar afwezig. De kinderen heeft men tijdig kunnen redden. Huis en inboedel zijn verzekerd. Tot onderwijzer aan de openbare school voor gewoon Lager Onderwijs no. 6 te Haarlem, is benoemd de heer S. Prins, onderwijzer aan een der open bare scholen alhier. HOOFDDORP. Daar velen zich, we gens de groote uitgestrektheid der ge meente zich per rijwiel naar de kerk begeven, wordt om die reden bij de Hervormde kerk eene bewaarplaats voor rijwielen gemaakt. HAZERSWOUDE. Bij Besluit van Geep. Statden dezer provincie zal deze gemeente voor de lichting 1910 elf man schappen leveren en wel 8 voor lange en 3 voor korte oefeningen. In de maand November zijn alhier aan het telefoonkantoor behandeld 52 telegrammen, waarvan 17 verzonden en 35 ontvangen. KATWIJK. Met „Staatscourant" no. 288 zijn verzonden de gewijzigde statu ten van de Katwijksche Reedersvereeni- ging Vuurbaak, alhier. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der haring op den publieken afslag waren heden: volle pekelharing f 12.85 a 13, ijle pekelharing f8.90 a f9.25, sieurharing f 12.35 a f 13. NOORDW1JKERHOU r. Wegens on voldoende deelneming zal het voorbe reidend militair onderricht ia deze ge meente na den 9 Dec. a.s. worden ge staakt Bij de 'gisteravond gehouden ver gadering tot oprichting van een ijsclub melden zich 31 personen als !id en 1 donateur aan. De vereeniging draagt den naam „IJsclub Noordwijkerhout". Da contributie bedraagt f 1 per lid, hoofd van het gezin, kinderen en dienstboden uit hetzelfde gezin f 0.50. De géiden worden belegd op de RaSeisenbank. Bij het vaststellen van een bestuur werd gekozen de heer B. C. Vos, als voorzitter. De verdere bestuursleden zi^i L. Mens, 27 stemmen; R. v. Dijk, 25; E. Oost- dam Jacz., 25; E. Oostdam Hz., 23; B. Jansen, 15; P. Heemskerk 5 st. SASSENHEIM. Dinsdag 21 Decem ber a.s. zal de R.K. Volksbond eene propagandavergadering in de zaal van den heer Woudenberg houden, waar als spreker zal optreden de heer J. W. Smit; Centraal-president. VOORSCHOTEN. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad van de Tooneel- club „Nooit te laat", waaruit men kan zien, dat bedoelde club a. s. Zaterdag een uitvoering zal geven, Land- en Tuinbouw. Het amendement-van Foreest. Het gisteren in dezen rubriek besproken amendement-van Foreest om niet over te gaan tot aankoop van drachtige koeien voor het veeverloskundig onderwijs, is bij de mondelinge beraadslaging door den voorsteller ingetrokken. Een nieuwe Boerenleenbank. De voorzitter van den Nederl. Boeren bond, L. ridder de van der Schueren te Zevenaar, heeft opgeroepen besturen van de plaatselijke boerenleenbanken, die aan gesloten zijn bij de neutrale Centrale Boerenleenbank te Utrecht, en willen medewerken tot stichting van een Centrale Boerenleenbank op Christelijken grond slag voor de drie noordelijke provinciën. Bij de Centrale te Utrecht zijn thans aan gesloten 268 banken. Tuberculose en melk. Dr. Smit wijst er in het ,,Centralbl. t

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1