No. 58. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. 9e Seiebelie Qou/vcmt Bureau OUDE SINGEL 54LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent. Woensdag December 1009. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Prof. Hubrecht over Darwin en de afstamming van den mensch. In ons blad van gisteren namen we juit de i,Rotterdammer" over een citaat uit de rede, door Prof. Hubrecht den (24 November 1.1. te Amsterdam gehouden fcij gelegenheid van de herdenking van het iyerschijnen^ toen juist 50 jaar geleden, jvan de eerste uitgaat van Darwin's 5,Oorsprong der Soorten". De rechtvaar digheid, en de overweging dat wij niet .wenschen onverdiend een blaam te wer pen op onze Nederlandsche geleerden, ;edschen dat wij alsnog mededeelen, dat Prof. Hubrecht het standpunt hetwelk de katholieke Kerk aangaande deze zaak in neemt volkomen recht laat wedervaren en in het bijzonder de groote verdiensten Van den geleerden Pater Wassmann S. jj, op dit gebied ten volle erkent. 'Wel schijnt Prof, Hubrecht,- hoewel zich dien aangaande uiterst voorzichtig uitdruk kend, 'zich te rangschikken onder de na tuuronderzoekers „die ernaar streven ook 's menschen ziel binnen het evolutiebe grip te vatten" Van openlijke erkenningen als deze :„dat wij voorshands nog ver verwijderd zijn van dit moeilijkste aller vraagstukken" cn „dat omtrent den even- tueelen dierlijken voorvader van den mensch nietspositiefsbekendis" nemen we intusschen dankbaar acte. De nieuwe spoorwegtarieven. Met het drukken van de kaartjes vol gens de nieuwe spoorwegtarieven is de S.'S. reeds zoo ver gevorderd, dat zij de invoering van dat tarief met 1 Juni 1910 kan doen plaats hebben. De H. S. M. echter, die met het drukken nog niet moet zijn begonnen, zou de invoering eerst met 1 October willeij doen geschieden. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de alge- meene invoering eerst op laatstgenoemden' datum zal plaats hebben, wordt ons be richt. Psychische Infectie. Zaterdagnacht werd bij de politie te Utrecht kennis gegeven, dat een 14-jarig meisje de ouderlijke woning had ver laten, 's morgens om 10 uur al, maar daarin niet was teruggekeerd. De ouders waren in grooten angst, hadden aanvan kelijk nog niets kwaads gedacht, doch toen het avond werd en al later en later, begon men toch te vreezen dat er iets gebeurd zou zijn men informeerde eerst bij de familieleden, en toen dat geenerlei licht bracht, riep men de hulp der politie in. Ter wille van de familie werd het geval nog stil gehouden en zoo maakten wij van de vermissing van het kind ook geen melding. Maandagavond telefoneerde de Amsterdamsche recherche dat het kleine ding was aangehouden als de daderes van een brutalen diefstal. Het „Handelsblad" bericht daaromtrent het volgende „Een meisje van een jaar of veer tien, netjes in de kleeren, kwam gister middag omstreeks twaalf uur een goudsmidswinkel op den Heiligenweg binnenstappen en vroeg er gouden ringen op zicht, 't Was voor een vrien din, vertelde ze, en het mocht niet veel kosten, een gulden of vier. Een bak met ringen werd voor haar neer gezet en het meisje ging aan het zoeken. Plotseling bemerkte de juf frouw, die haar hielp, dat zij een gouden ring in de mouw van baar mantel verstopte. Ze werd gesom meerd den ring terug te geven deed dit smeekende haar niet ongelukkig te maken. De winkelier zou het er wellicht bij gelaten hebben, als hij niet had bemerkt, dat er nog een ring weg wasl Het meisje bezwoer echter dat ze van dezen ring niet wist, doch niettemin achtte de win kelier het geraden, de politie te waarschuwen. Een agent verscheen en het meisje werd door de juf- fro4.iv/"-. den goudsmidswinkel ge- fótiïh' En ziet, de verdwenen ring viel uit haar rok, toen ze dezen uittrok. Vermoedelijk had ze hem in den band van dit kleediiigsffuk verstopt 't Veelbelovende meisje werd meegenomen naar het politiebu reau. Daar gaf ze op te Utrecht te wonenhelpster in een bewaar school te zijn. Zij had een portemon- naie bij zich met slechts een paar dubbeltjes en een spoorkaartje van Utrecht er in." Gisteren kwam het meisje door de zor gen der Amsterdamsche politie naar Utrecht. En wat bleek ons nu Dat zij, in de dagen dat hier „Jhr. Leonhard" zooveel opgang maakte met z'n fameuze oplichterspractijken, ijverig de couran ten had gelezen en toen de lust in zich had voelen ontwaken om óók eens een dergelijk iets uit te halen. Ze liep eeni- gen tijd met dat plan rond, maar dorst het toch op stuk van zaken niet hier in Utrecht uit te voeren. Daarom reisde ze er voor naar AmsterdamWaar ge schiedde wat hierboven is vermeld. (U. D.) R. K. Onderwijzers-vereeniging. De Alg. R.-K. Onderwijzersvereeniging sectie B houdt hare 26e Algcmeene Ver gadering op Zondag 12 December a.s., in „Hotel de France", te Amsterdam. De agenda bevat: 1. Opening door den Voorzitter te 11 uur precies. 2. Lezing der Notulen. 3. Financieel verslag door den penning meester. 4. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 5. Salarisactie. Voorstellen van het Co- mtié en mededeelingen. 6. Rondvraag. 7. Zangnummers door een gemengd koor,- onder leiding van den heer Theo v. d. Bijl. 8. Bespreking van het „Katholiek Schoolblad". 9. Bespreking van het Ondersteunings fonds. 10. Bespreking van de vraag: „Hoe kan de D. V. de edelname aan de Ha- geveldsche retraite bevorderen?" In te leiden door den heer Frans Wisse van Rotterdam. 11. Hoofdacte-examens. 12. Eenheid in den Katholieken Volks zang. 13. Zangnummers. 14. Bespreking propaganda Sectie B. 15. Rondvraag en sluiting. LEIDEN, 8 December. R. K. Vacantie-kolonies. Te dezer stede is opgericht een Plaat selijke Vereeniging tot uitzending van kinderen naar R. K. Vacantie-kolonies. Het initiatief is uitgegaan van de afd. Leiden en Omst. van de Dioc. Vereen, van R. K. Bijz. Onderwijzers, die daar toe eene voorbereidende commissie had benoemd, bestaande uit het Hoofd en twee onderwijzers van de R. K. school aan de Haarlemmerstraat. Nadat deze oommissie er in geslaagd was een Comité samen te stellen, waar in behalve de HoogEerw. Deken en de beide ZeerEerw. Pastoors alhier, ook zitting hebben twee Kath. doctoren èn enkele andere dames en heeren, werd op Dinsdag 7 Dec. de constitueerende vergadering gehouden. Deze werd in den aanvang geleid door den Heer J. H. J. Kuypers, die in 't 't kort het doel der nieuwe vereeniging uiteen zetteuit de mededeelingen van een der andere commissieleden bleek, dat door den Z.Eerw. Heer A. F. Suid- geest, pastoor te Egmond aan Zee, be reids een kotoniehuis is aangekocht te Egmond aan den Hoefhet Bestuur der kolonie beschikt voor 't jaar 1910 over 154 plaatsen, elke plaats gelijk staande met drie weken verpleging onder R. K. gediplomeerde verpleegsters. Na deze toelichting werd tot oprich ting der vereeniging besloten en over gegaan tot verkiezing van een Bestuur. Bij acclamatie werd besloten den Hoog Eerw. Deken het Eere-voorzitterschap aan te bieden. Tot voorzitter werd ge kozen Dr. C. Meuleman, die het pre sidium aanvaardde, terwijl respectieve lijk tot secretaris en penningmeesteresse werden benoemd de Heer J. P. Crcijghtori cn Mevr. Tepe. Op voorstel van den Voorzitter wer den de leden der YiOprberei^ep^ com missie als lid aan het Comité toege voegd. Hierna had eén langdurige bespreking plaats over de wijze tot vorming van een fonds tot uitzending van kinderen. Be sloten werd per circulaire de Kath. in gezetenen uit te noodigen als lid tot de nieuwe Vereeniging toe te treden en het Bestuur door groote en kleine giften in staat; te stellen zijn liefdadig doel te bereiken. Ook verschillende daarvoor in aanmer king komende vereenigingen zullen voor finaticiëelen steun worden aangezocht. Na nog enkele opmerkingen werd de vergadering door den Voorzitter met een woord van dank gesloten. Door de Holl. Electr. Spoorweg! Mij. werd gisteren te Amsterdam aanbe steed bestek No. 4. Het maken en stel len van den bovenbouw voor 3 ophaal bruggen en 31 vaste bruggen in de spoorwegen AalsmeerHaarlem en HoofddorpOudeweleringLeiden. In gekomen 10 biljetten. Minste inschrijver de heer Heinrich Behreud, Dortmund f 19.635.70. Te Rotterdam slaagde voor het exa men apothekerassistente mej. M. C. E. Niesten, alhier. De Minister van Oorlog heeft het reinigen en uitstoomen van lakensche kleedingstukken ten behoeve van "het garnizoen alhier gedurende 1910 opge dragen aan de firma J. Wulff Co., te Haarlem. De militefplichtige student in de medicijnen P. A J. Koot is bij Beschik king van den Minister van Oorlog toe gelaten tot een vrijwillige verbintenis als aspirant officier van Gezondheid voor het O.-I. Leger en ingedeeld bij bij het 4 Regiment Infanterie. HAZERSWOUDE. Gistermiddag wer den de leerlingen der R. K. School (dorp) verrast door het bezoek van St. Nicolaas, vergezeld van zijn knecht. Bij zijn bin nenkomen vooral bij de jongeren be vreesde gezichten, maar de vrees was spoedig verdwenen, bij het zien van al de lekkernijen die hij had meegebracht. Na het zingen van eenige toepasselijke liederen, werden de kinderen flink ge trakteerd. H1LLEGOM. Prop.club Leo XIII. Dinsdag 6 Dec. hield de Prop.club Leo Xltl hare maandelijksche vergadering. De Voorzitter de heer Jac. v. Leeuwen opende op gebruikelijke wijze de vergadering. De secretaris doet voorlezing der notulen welke onveranderd worden goedgekeurd. Vier nieuwe leden werden aangenomen. Het voorstel van den heer Kortekaas tot aansluiting bij den Nationalen Bond van Roomsch Kath. Prop. Club word met 11 tegen 4 stemmen verworpen, Bij de vaststelling van het nieuwe regle ment werd besloten dit ter Bisschoppe lijke goedkeuring op te zenden. Besloten werd voortaan geen aspirantleden meer aan te nemen. Het colporteeren op de gehouden openbare vergadering was met succes bekroond. Hierna werden door den Voorzitter in eenige welgekozen woorden het onder werp „Onze Godsdienst in het Open baar" behandeld, hetwelk met een dank baar applaus werd bekroond. Met den christelijken groet werd de vergadering gesloten. KATWIJK. De inspecteur van politis heeft ontslag gevraagd en gekregen we gens gemi; aan overeenstemming met den burgemeester, dus niet, gelijk een gis teren vermeld gerucht wil, wegens een dezen zomer in de badplaats voorgeval len quaestie met een politie-ambtenaar uit Berlijn. De vraag blijft evenwel meent het ,-,N. v. d. D.", of die quaestie er wel ge heel vreemd aan is. Er was toch een Ber- lijnsch politie-inspecteur, die-voor zes we ken kamers gehuurd had in een hotel en met vier weken reeds wilde vertrekken. In die zaak is de bemiddeling van de Kat- wijksche politie ingeroepen. LISSE. Door onzen R. K. Volksbond zullen dezen winter wederom ontwik kelingsavonden worden georganiseerd, waar de WelEerw. Heer B. J. M. v. Rooij wederom als spreker zal optreden Op een nader te bepalen datum in de volgenden week zal de eerste ontwikke- syordeji g^hoqdep. NIEUWKOOP. Van den landbouwer W. Verburg Cz. zijn door het rijk twee aan tuberculose lijdende koeien ontei gend voor f170 en f190. Zij gaan per Carsjens naar het abatoir te Rotterdam. OUDSHOORN. De milicien A. P. C. Rozestraten van het 4 Regiment Infante rie wordt als ziekendrager overgeplaatst bij de 4e compagnie Hospitaalsoldaten, VEUR. De milicien der lichting 1909 W. J. J. den Hollander, dezer gemeen te die in Maart j.l. bij het 4 Regiment Infanterie werd ingedeeld is bij Be-i schikking van den Minister van Oorlog wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen. VOORSCHOTEN. Maandag j.l. vier den de kinderen der R. K. Par. Jon gensschool benevens de bewaarschool kleinen gezamelijk het St. Nicolaasfeest in de groote zaal van het verenigings gebouw. De gezamenlijke viering, het geen dit jaar voor het eerst plaats had, verhoogde niet weinig de gezelligheid en de aardigheid vaii dit kinderfeest; waarbij vele ouders van hun belangstel ling blijk gaven door ook eens eenicijkje te komen nemen in de zaal. Op een lan ge, aaneengesloten rij tafeltjes, lagen netjes tusschen groen en bloemen de prijsjes voor de verloting uitgestald. Ge durende een paar uren waren daar de geestelijkheid, schoolbestuur, zusters en onderwijzers, ouders en kinderen ge noeglijk te zamen Onderwijl werden de kinderen getrak teerd, zeiden sommigen aardige versjes op, werden de cadeautjes door het lot toegewezen en zongen de kinderen me nig vroolijk wijsje, daarbij geholpen door de welwillende medewerking van een zuster-pianiste. Jammer alleen, dat een kleine r(chaduw lag over al dat zonnige, nl. dat de bejirs van St. Nico laas, zooals de Zeereérw. Heer Pastoor- zich uitdrukte, dezen keer belangrijk lichter was geweest dan vorige jaren. Het is dus te hopen, dat een volgend jaar het onthaal guller kunne zijn en weer even royaal als voorheen. WARMOND. Gisteren vergaderde de Commissie van de Spijskokerij en Onder steuningsfonds. Uit de ingekomen biljetten bleek, dat er een voldoende som was ingekomen, om, wat de Spijskokerij be treft, gedurende 3 wintermaanden 2 maal per week uitdeeling te houden van warme spijs. De inkomsten van het Ondersteunings fonds stelden de Commissie ook weder in staat .^m zieken en zwakken met ver sterkende middelen te ondersteunen. Een goede tijding dus voor onze onbemid delde dorpsgenooten en een woord van hulde aan al degenen, die de commissie in staat stelden om hun zegenrijk liefde werk ook weder dit jaar in dubbel op zicht te kunnen volbrengen. De eerste uitdeeling zal plaats hebben op 18 December. St. Caecilia, onze R. K. Zang-, Har monie- en Tooneelvereeniging hield gis terenavond haar eerste jaarvergadering. Daar de voorzitter, de heer J. Kouwen- hoven buitenslands was, werd de verga dering voorgezeten door den ondervoor zitter, den heer L. Papöt. Ook de ZeerEerw. heer Deken en Ka pelaan Seysener waren tegenwoordig. Met een welkomstgroet opent de heer L. Papot de bijeenkomst en verzoekt den secretaris het jaarverslag voor te le zen. In dit verslag werd het ontstaan en begin der vereeniging geschetst, waarna de uitvoeringen, matinées, een serenade en feesten, waarbij werd medegewerkt, de revue passeerden. Hierdoor kreeg men een volledig overzicht over al hetgeen ge presteerd werd in het eerste vereenigings- jaar.Een woord van hulde en dank werd gebracht aan allen, die St. Caecilia op gericht hebben, gesteund en geleid tot hetgeen ze heden is, n.l. een vereeniging, Roomsch Katholiek, een vereeniging, die zich toelegt op zang, muziek en tooneel- spel,- drie takken van kunst, die geest en smaak veredelen en verheffen, een ver eeniging die groeit en bloeit tot nut en aangename ontspanning van Warmond's Katholieke volk. Na dit verslag deed de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat er een batig saldo in kas was van f29.90. Hierna was de verkiezing van twee bestuursleden aan de orde. Aftredend wa ren (volgens alphabetische volgorde) de i hejereni Kqqwenhoyen £n Laps. De Voorzitter zeide, dat deze heeren weder herkiesbaar waren en stelde voor# bij acclamatie ze weder te benoemen. Hiertegen verzette zich de heer Van Stein, omdat het reglement zegt, dat vol strekte meerderheid van stemmen een ver kiezing beslist. De vergadering ging nu in stemming met gesloten briefjes t waarvan de uitslag was, dat met bijna al gcmeene stemmen dezelfde heeren wer den herkozen. De Voorzitter draagt den secretaris op de herkozen bestuursleden aan te schrij ven. De ZeerEerw. heer Deken maakte den heer van Stein opmerkzaam, dat als de president eener vergadering voorstelt bij acclamatie te stemmen, dit evengoed gel dig is, als in geval volstrekte meerderheid van stemmen beslissen moet. Dit was,- zeide Z.Eerw.,- geen afwijking van het reglement, zooals de heer v. Stein beweer de. De heer van Stein zegt echter, dat hij in meer vereenigingen gezien heeft, dat bij acclamatie stemmen minder verkies lijk is, omdat allicht iemand van de stem gerechtigden e en ander persoon wilde ge kozen zien, maar zulks niet kenbaar wil maken,- uit vrees van pikant te worden. De h eer van Stein trekt echter zijn woord van zooeven in, toen hij meende, dat te- ge n het reglement werd gehandeld. Bij de vraag des Voorzittersof iemand alsnog het woord verlangde j nam de ZeerEerw. heer Deken 't woord,- waarin Z.Eerw. hulde bracht aan het be stuur voor hun arbeid, toewijding en op offering. Als blijk van instemming ver zocht de Eerw. spreker dat allen zouden opstaan. Dit werd door alle aanwezigen gedaan, terwijl een luid applaus nog meer kracht bijzette aan dit huldebetoon. Ten tweede werd dank gebracht aan allen,- die op welke wijze ook ons hun gaven en talenten schonken, Hulde aan onze dichters, hulde aan onze componisten (Applaus.) Verder betuigde de ZeerEerw. spre ker dat hij veel belang stelde in de ver eeniging, omdat deze vereeniging is een daad allereerst van eerbiedige gehoor zaamheid aan het bisschoppelijk gezag. Deze vereeniging heeft zich met ziel en geest nedergelegd bij de wensch en wil der Kerk. Z.Eerw. herhaalde hier nog eens hetgeen de Bisschop gezegd en ge schreven heeft. De Eerw. spreker bracht een warm woord van lof uit op alle werkende le den zoowel van Tooneel als van Zang en Harmonie en noemde hen „mannen van gehoorzaamheid", welk lofwoord welver diend en rechtgemeen'd was. Ten slotte richtte hij zijn innige dank betuiging tot hen, die door vrijwillige bij dragen deze, met recht genoemde, „Ka tholieke zaak" hebben gesteund. „Dat deze vereeniging bloeie jaren en jaren lang, dat geve God, en daar bid ik voor De vice-voorzitter sloot de vergadering met een woord van opwekking om SL; Caecilia met raad en daad te steunen, Men moet er trotsch op zijn, zoo sprak hij, lid te zijn van deze vereeniging, omdat zij Roomsch Katholiek is. Hij betwij felde niet, dat als de leden zoo blijven ijveren voor Caecilia's bloei, zij weldra de grootste en voornaamste vereeniging zal zijn uit heel den omtrek. De vergadering werd daarop gesloten. Land- en Tuinbouw. Het amendement-van Foreest. De heer A. F. Muller, veearts te L i s- ze, zet in een ingezonden sttik in de „N. R. Crt." uiteen, dat aanneming van het amendement-Van Foreest in 'de Twêede Kamer ten zeerste te betreuren zou zijn. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het dienstjaar 1908 werd aangedrongen op uitbreiding van het aantal veever loskundigen, d.w.z. van die groep van menschen, die, zonder den graad van veearts te bezitten, de abnormale ver lossingen bij het vee verrichten. Door de directie van den landbouw is daarop een enquête gehouden, waarbij burgemeesters, veeartsen en landbouw- vereenigingen hunne meening konden uitspreken. Deze enquête bracht aan het licht, dat over het algemeen in ons land voldoende veeverloskundige hulp te krijgen was, doch op vele plaatsen hierin niet voldoende door veeartsen M,e,rd voorzien. Als gevolg hiervan jt

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1