BUITENLAND. BINNENLAND. Ëen verschrikkelijk ledikant. i.' r Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 7 December. Amerika. Een krachtig optreden. Té Montreal,- de hoofdstad van Cana- iüa,- bestaat een Académie de Musique, die ook opera's en operettes uitvoert. Om den steun van het katholieke pu bliek ta verwerven, had de bestuurder l'jder Academie aan Mgr. Bruchési, aarts bisschop van Montreal, verzekerd, dat het- been, opgevoerd zou worden, uit oog punt van zedelijkheid onberispelijk wezen jzou. De katholieke bezoekers evenwel be vonden dat deze belofte in 't geheel niet Averd gehouden en klaagden erover waar op de aartsbisschop zelf de moeite nam, alle den laatsten tijd opgevoerde stukken te lezen. Hij bevond ze onzedelijk en ge vaarlijk. De meeste hadden betrekking op echtbreuk en keurden deze niet af, .'maar deden deze vreeselijke zonde bezien met sympathieken lach. Dit theater, ver klaarde Mgr. Bruchési, is een school van zonde. En als het voorwendsel waar is Wat Z. D. H. uitdrukkelijk ontkent =-. dat zonder zulke stukken een theater niet kan bestaan, dan is het beter dat het geheel en al verdwijnt. Na deze openlijke veroordeeling, in alle kerken voorgelezen, heeft het bestuur der 1 'Académie een brief aan den aartsbisschop geschreven, waarin wordt erkend, dat er inderdaad eenige grieven kunnen worden geuit en waarin allerlei beloften van beter schap worden gedaan. Maar de aartsbis schop heeft daarop geantwoord, dat der gelijke beloften vroeger ook reeds ge daan en niet gehouden zijn, zoodat hij niet itevredsH kan zijn, dan wanneer een raad van censuur is ingevoerd. De geheele pers spreekt over de flink heid waarmee de aartsbisschop in 't be lang der goede zeden opgetreden is. De revolutie in Nicaragua. In tegenspraak met de berichten als zou president Zelaya aan het hoofd der regeeringstroepen tegen de revolution- nairen zijn opgetrokken, wordt nu ge in eicl, dat de president om een interven tie van de Vereenigde Staten te voorko men zijn, ambt ten gunste van senor jose Marizimin heeft neergelegd, Mari- zimin is een gewillig werktuig van Zelaya en het is dan ook zoo goed als zeker dat een krachtig protest van de Vereenigde Staten niet zal uitblijven. Zuid-A!rlkfl. Op den een-en-dertigsten dag van Mei eenduizend negenhonderd en tien, zullen de koloniën Kaap de Goede Hoop, Natal, Transvaal en Oranjerivierkoloniè veree- nigd worden in 'n Wetgevende Unie on der één regeering onder den naam van de Unie van Zuid-Afrika. Deze proclamatie is Donderdag door Koning Eduard te Sandringham getee- kend. Een nieuw tijdvak in de historie van Zuid-Afrika gaat dus beginnen. Denemarken. De dienstmeisjes krijgen als alles goed gaat in Denemarken de kiesbe voegdheid. Daar zijn namelijk door de radicale groep van den Deenschen Rijks dag bij het Folkething een aantal voor stellen tot wijziging van het kiesrecht in gediend. Een der belangrijkste voorstel len i s, dat het actieve en passieve kiesrecht ook aan vrouwen en dienstboden zal ver leend worden en dat het geprivilegieerde kiesrecht voor de Eerste Kamer (Land- sthing) zal vervallen. Werkkring van Kiesvereenigingen. Te 'sGravenhage heeft onlangs de R. K. Kiesvereeniging aan den Gemeente raad aldaar een verzoek gericht om te FEUILLETON. 5) Al lager en lager kwam de hemel, zonder ophouden, zonder het minste ge luid, en nog altijd lag ik, door schrik verlamd, op mijn matras. Lager en la ger totdat de franje van den val mijn neusgaten kittelde. In dit laatste oogenblik werd ik, door het instinct van zelfbehoud aan mijn' verdooving ontrukt en ik bewoog mij. Ik had nog juist ruimte genoeg om op mijn kant uit bed te rollen; de rand van het moordtuig raakte mijn schouder. Zonder adem te halen, zonder het kou de zweet van mijn gelaat te wisschen, rees ik onmiddellijk overeind, om het zakken van den hemel gade te slaan. Ik was er van verbijsterd. Al had ik voetstappen achter mij gehoord, ik had liiet kunnen opkijken, en indien, zich, lals door een wonder, een middel tot red ding had opgedaan, ik zou er geen par itij van hebben kunnen trekken. Alles wat In mij leefde, was als het jyare in mijn bogen samengetrokken. gelegener tijd eene straat te noemen naar den Delftsche priester Cornells Musius. B. eri W. hebben nu deii Gemeente raad voorgesteld dat verzoekschrift bui ten beschikking te laten op grond van het derde lid van art 8 der Grondwet hetwelk bepaalt, dat wettig bestaande lichamen aan de bevoegde macht ver zoekschriften kunnen indienen, doch al leen over onderwerpen tot hun bepaal den werkkring behoorende. B. en W. overwegen daarbij, dat blij kens de statuten der adresseerende kies vereeniging, het geven van namen aan straten niet kan gezegd worden een on derwerp te zijn dat onder dien werk kring valt. Een zomerverblijf op coöp. grondslag. De Rotterdamsche Coöp. Bouwveree- niging Gemeenschappelijke Eigendom roept de hulp van alle coöperators in voor het oprichten van een zomerverblijf dat de leden van haar vereeniging en daarmede gelijkstaanden in staat zal stellen, een of meer weken „buiten" door te brengen, of wel om hun kinde ren om gezondheidsredenen een korte- ren of langere» tijd te laten profitee- ren van een gezondere omgeving dan een woelige stad schenken kan. Ge meenschappelijk Eigendom wil in een mooie gezonde streek van ons land een eenvoudig landhuis bouwen, dat zoo danig zal worden ingericht, dat het kan dienst doen én als familiepension, én als kolonieoord voor kinderen, niet te gelijkertijd natuurlijk. Men wil dit pension-kolonieoord stel len onder leiding van een directrice, die vooral tijdens het kinderverblijf (ko lonieoord) optreedt met 2 a 3 helpsters terwijl voorts een bekwame kookster met het benoodigde personeel voor de keuken en de huishouding zal worden aan gewezen. Het gebouw zal zijn een eenvoudig landliuis, bestaande, behalve uit flinke keuken, badkamer, uit een 7-tal fris- sche zitkamers, om een gemeenschap- pelijk zaaltje gelegen voor conver satie, recreatie. Het geheel zal zoo hy giënisch mogelijk worden ingericht en komen te staan in een gezonde streek. En ten slotte de financiën. Uit ver gelijkingen en berekeningen is het be stuur gebleken, dat, wanneer een obli- gatieleening voor grond, bouw en inrich ting van pl.m. f 15.000, rentende 4 pCt. met een minimum-aflossing van 3 pCt. 's jaars kon worden geplaatst, men dan tot pension- en kolonieprijzen komt, die, in verband met de verlangens, in alle opzichten billijk mogen heeten. De verhooging van den gedistilleerd- accijns. Ten einde misverstand te herstellen waartoe wij onzes ondanks aanleiding gaven doordien wij in ons blad een des betreffend foutief bericht van de „Tele graaf" afdrukten, zij er op gewezen, dat de 30 pCt. accijnsverhooging op gedis tilleerd ingaat 10 December a.s. De foto's van prinses Juliana. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen, als zouden de foto's van H. M. de Koningin en van Prinses Juliana genomen zijn door de lectrice van H. M. en uitgewerkt door de fir ma Guy de Coral, meldt men uit Am sterdam aan de „Msb.", dat dit absoluut onjuist is. De heer J. J. M. Guy de Coral deelt ons n.l. mede, dat hij 21 October 1.1. persoonlijk door H. M. de Koningin op „het Loo" tot het opnemen der foto's werd ontboden. De juistheid dezer laatste mededeeling bleek ons uit de door het hof met den heer Guy de Coral gevoerde correspondentie, van welke hij ons ter staving zijner bewering deed kennis nemen. Ook is de firma Guy de Coral niets bekend van een order van 80.000 foto's uit Amerika, waarvan ook in het bewuste bericht sprake is. De geheele heinel kwam naar bene den, met de franje er om; zoo dicht op het ledikant, dat ik er mijn pink niet tus- schen zou hebben kunnen dringen. Ik voelde aan den kant en ontdekte, dat hetgeen mij de gewone ledikantshemel had geschenen, inderdaad een dikke bree- de matras was, wier dikte door den val van de franje verborgen was. Ik keek omhoog en zag de vier stijlen van het le dikant akelig kaal uitsteken. In het mid den van den hemel was een zware hou ten schroef, waardoor hij blijkbaar, door een gat in den zolder naar beneden werd gebracht, op de wijze zooals een pers op het voorwerp dat men persen wil wordt geschroefd. Het vreeselijke werk tuig had zich bewogen zonder het min ste geluid. Het had niet eens gekraakt, en ook op de verdieping boven mij hoor de ik niets. Te midden eener akelige doodelijke stilte zag ik, in de negen tiende eeuw, in de beschaafde hoofdstad van Frankrijk, een werktuig voor heime- lijken moord,' door middel van verstik king,- zooals die misschien in de' ergste dagen der inquisitie hadden bestaan, in eenzame "herbergen in den Hartz, of bij de geheimzinnige rechtbanken in West- phalen Ik kon mij nog altijd niet bewegen, ter wijl ik keek: nauwelijks ademhalen; doch ik begoji mijn geestkracht .terug te krij- Uit den gemeenteraad van Maastricht. De „Limb. Koerier" schrijft: In de raadszitting van Vrijdagavond deed zich een incident voor, dat mis schien wel voorbeeldeloos mag heeten en in ieder geval alle incidenten in he vigheid overtrof, die i n de laatste ja ren daar hebben plaats gegrepen. De begrooting was aangenomen, en mr. Wynans hield zijn interpellatie over het bekende voorval, dat hij in de an tichambre door den secretaris en meer dere raadsleden spreker noemt met name de heeren Ruys, Janssen en Schols op onbehoorlijke manier was geïn terpelleerd en naar spr. zeide zelfs gemolesteerd. Spr. laakte dat in krasse bewoordingen, herhaaldelijk te kennen gevende, dat de heer Ruys zich niet had gedragen als jonkheer en ka merjonker, dat de secretaris zich aan verregaande beleediging van het gezag schuldig had gemaakt door hem, spr., die het souvereine volk vertegenwoor digde, aldus te bejegenen. En dat alles gebeurde, omdat spr. zijn duren plicht had gedaan als vertegenwoordiger der bevolking, die hem reeds twee malen achtereen naar het. stadhuis afvaardig de. Door spr. niet onmiddellijk in be scherming te nemen, ging hij voort, had de''burgemeester grove inbreuk gemaakt op de souvereiniteitsrechten van het volk, waarvan spr. op dit oogenblik de drager was en de vertegenwoordiger. Ik vrees, riep spr. uit, dat ons volks bestaan, ons recht en onze vrijheid, waar voor onze vaderen hun bloed heb ben gegeven, hier in Maastricht be dreigd worden door de bureaucratie. (Gelach). U, mijnheer de burgemeester zegt spr., u hadt, als de secretaris door mijn critiek te opgewonden wordt, moe ten zorgen, hem te vervangen door een hoofdcommies. De voorzitterIk heb van u geen les sen te ontvangen! (Geroep: zeer juist.) Mr. Wynans (steeds sneller voort gaande, zoodat hij moeilijk te volgen is) geeft als zijn oordeel te kennen, dat de burgemeester is opgetreden als een Russisch autocraat, niet als Neilcr- landsch magistraat. (Gemompel op de tribune. De voorzitter beveelt stilte). Dat past niet tegenover een volksverte genwoordiger, een drager van het sou vereine gezag. Spreker verzekert geen hazenhart te hebben en voornemens te zijn om voortaan wie hem binnen of bui ten de raadzaal zal beleedigen, desnoods met de wapenen in de hand te dwingen hem voldoening te geven. Spr. heeft zich niets te verwijten hij heeft zich voort durend kalm en netjes gedragen en steeds zijn waardigheid hoog gehouden. Hij geeft den burgemeester in overwe ging beter toezicht te houden, dat de ambtenaren de ambtenaarsverordening naleven. De voorzitter verklaart zeer verbaasd te zijn door de schildering van de wij ze, waarop hij, burgemeester, de volks- souvereiniteit met voeten heeft getreden. Hij wenschte den heer Wynans te her inneren, dat deze geruimen tijd den se cretaris heeft beoordeeld op uittarten- de wijze (de heer Wynans protesteert geroep: zeker, dat hebt ge), en hem zelfs zaken ten laste gelegd, die niet juist waren. De secretaris daardoor be grijpelijkerwijs opgewonden, heeft in de antichambre daarover verwijten tot den heer W. gericht, en andere raadsleden hebben de hunne daarbij gevoegd. Toen spr. binnenkwam, heeft hij aanstonds de gemoederen bedaard. De heer W. was even opgewonden, misschien, nog meer als de anderen. (De heer W. ontkent. Luid gelach). Daarmee, besluit de voorzitter, is de zaak voor mij afgeloopen. Als de heer W. meent zich over spreker te bekla gen te hebben, dat hij zich wende tot spr.'s chef, den minister van Binnenl. Zaken. Of wil de heer W. een beroep doen op de Raad, dat hij dan een votum van wantrouwen tegen hem .burgemees ter, voorstede: spr. verzekert, dat, als de Raad zulk een votum aanneemt, hij binnen 24 uren zijn ontslag zal hebben ingediend. gen en in een oogenblik begreep ik het moorddadige complot dat tegen mijn le ven gesmeed was. Mijn koffie was met een slaapdrank vermengdy doch die slaapdrank was te sterk geweest Ik was van een geweld- dadigen dood gered, doordat de dosis van het bedwelmende middel, dat ik had ge nomen,- te groot was geweest! Hoe had ik tegen de koortsigheid, die mijn leven had gered, gemord, omdat zij mij wakker had gehouden! Hoe onbezonnen had ik mij toevertrouwd aan twee schurken, die mij in dat vertrek hadden gebracht, met het plan mij ter wille van mijn winst, heimelijk1 van kant te maken, zonder vrees voor ontdekking! Hoe menigeen, die ge wonnen had als ik, had zich in dat ledi kant te slapen gelegd,- van wie niemand ooit meer iets gezien of gehoord had! Ik rilde bij het enkele denkbeeld. Doch weldra stond mijn gedachten- loop weer stil,- op het gezicht dat de moordende hemel opnieuw in beweging kwam. Nadat hij voor zoover ik gissen kon omstreeks tien minuten op het bed had gelegen, werd hij weer naar de hoog te gedraaid. De schurken, die hem in be weging brachten, meenden blijkbaar dat de gruwel volbracht was. Even langzaam en stil als de afschuwelijke hemel was gedaald, verhief iiij zich weder naar zijn voormalige plaats. Toen hij aan hej bo- De beer Hoüman. vei kiaa.t geneigd te zijn een votum van vertrouwen in den voorzitter voor te stellen. Mr. Ruys zegt zich te verbazen over het fulminante requisitoir, uit edn mond van den interpellant vernomen, en waar in vooral betoogd werd dat er in heel Maastricht niemand nobeler, beschaafder en moediger is dan de heer Wynans. Mr. W. protesteert er tegen, dat hij den secretaris uittartend zou liebben ge gispt. Hij heeft zijn heele rede van het papier voorgelezen en is zeer objectief geweest. Wat die ambtenaar deed, was een aanslag op de souvereiniteit des volks, en het paste een kamerjonker niet.... De voorzitter verzoekt den heer W. wat kalm te zijn. Mr. WynansIk ben kalm. Voel mijn pols maar. (Spr. strekt den arm uit). Ik ben kalm. (Luid gelach). Dat de heer Ruys spr. in de antichambre genoemd heeft „die vent", getuigt van weinig opvoeding(Vele leden verlaten hun plaatsen). Spr. zal desnoods met de wa pens in de hand zijn eer verdedigen. De heer Schols zegt ,dat, indien mr. W. hem verweet „zijn mondje" geroerd te hebben in de antichambre ,hij, spr., oonstateeren wil, dat de heer W. hier in de raadzaal getoond heeft een groo- ten brutalen mond op te kunnen zetten. Onder veel beweging der leden sluit de voorzitter de vergadering, terwijl men den heer Pieters hoort roepen... „dat ze op W. aa .vielen als muggen om hem te verdelgen. (Daverend applaus). Onder druk gepraat, spot en ietwat verblufte hilariteit verlaat het publiek de tribune. Hofbericht. De Parijsche correspondent van j,De Tel." meldt d.d. 4 December: „De Fransche Minister van Buiten- landsche Zaken, de heer Pichon en me vrouw, vereenigden heden aan een dejeu ner in het Ministerie van de Quai d'Or- say een vijftal vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers. De Minister, met wien ik een inter view had bij gelegenheid der geboorte van Prinses Juliana, vroeg belangstel lend naar den toestand van H. M. en de Toornopvolgster. Zijn Excellentie sprak de hoop uit, dat Koningin Wilhelmina in het aanstaande voorjaar een bezoek aan Parijs zal bren gen, zooals het gerucht luidt." Koninklijke besluiten. Benoemd zijn tot ontvanger der direc te belastingen en accijnzen te Buiten post, F. Driesens, rijksklerk der 2de klasse te Groningen tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Gorinchem, A. W. F. Berends, thans te Epe; tot ontvahget drerzelf- de middelen te 's Heerenberg, J. C. F. Bouman, thans te Gramsbergentot ont- ger der directe belastingen en accijnzen te Wijhe, R. A. Bakker, thans te Joure tot ontvanger dierzelfde middelen te Leek, W. F. Sturm, thans te Aarsum tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Workum F. Hamilton of Silvertonhill, thans te Har- denbergtot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Barneveld, N. Ardesch van Hamel, thans te Nijkerk; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Beek (ge meente Ubbergen) P. H. J. G. Van Ma nen, thans te Haaksbergen tot ontvan ger der directe belastingen te Maastricht A. F. Bakhoven, thans te Culenborg. Met ingang van 1 Januari 1910 is benoemd tot tweeden klerk bij de direc tie van de Grootboeken der Nationale Schuld en het Agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam, J. F. Mulder Jr. Kerknieuws. Mgr. Eijgenraam. Zondag was het 25 jaar geleden, dat Mgr. L. C. L. Eijgenraam werd benoemd tot rector van het R. K. Maagdenhuis te Amsterdam. Geen feestelijkheden heeft de hoogeer- veneinde der vier stijlen was, raakte hij den zolder tevens. Er was noch opening, noch schoef te zienhet ledikant werd weder een gewoon ledikant, de hemel een gewone hemel, zelfs voor de achterdoch- tigste oogen. Nu was ik voor het eerst in staat om mij te bewegen, op te staan, mijne bo- venkleederen aan te trekken, en te be denken hoe ik zou ontkomen. Indien ik, door het minste geluid, verried dat de poging om mij te doen stikken, mislukt was, was ik zeker dat ik vermoord zou worden. Had ik misschien reeds geraas gemaakt? Ik luisterde scherp, met een blik op de deur. Neen! Ik hoorde geen voetstappen in de gang; geen loopen boven mij; de stil te bleef onverstoord. Behalve dat ik mijn deur op slot had gedraaid, had ik er ook een groote kist voor geschoven, welke ik onder het ledikant had gevonden. Het was onmogelijk die kist (mijn bloed werd koud bij de gedachte wat er misschien in kon zijn) weg te schuiven zonder leven te maken; bovendien was de gedachte om nu uit het huis te komen, nu alles ge sloten was,- te gek om er langer aan te denken. Ik had slechts één kans: het ven ster. Ik liep er op mijn teenen heen. Mijn kamer lag op de eerste verdieping cn had het uitzicht op de achterstraat. Ik hief mijn hand op om dat venster open te waarde jubilaris gewild en dit b. - tst ver langen had men te eerbiedigen. Zoo is de feestdag slechts in zeer intiemen kring gevierd geworden. Toch hadden de tal rijke oud-weezen het niet van zich kunnen verkrijgen het zilveren feest van haar oud rector zonder meer te doen voorbijgaan en zoo waren zij Zondagmiddag in zeer grooten getale, na het plechtig Lof, dat door Mgr. zelf was gecelebreerd, samen gekomen, om den beminden priester hare dankbarè gevoelens in fraaie bloemen hulde symboliseerden. Ter gedachtenis van dit feest schonk de jubilaris aan ieder een herinneringsmedaille. Overtalrijk waren de blijken van belang stelling die Mgr. Eijgenraam gedurende heel den dag mocht ontvangen. Velen wilden hem persoonlijk gelukwenschen, talrijke bloemstukken kwamen getuigenis afleggen van de sympathie dergenen, die ze schonken, en uit alle oorden stroom den brieven en telegrammen metfelicitaties. Mgr. mocht de voldoening smaken als hoog bewijs van waardeering voor zijn zegenrijken arbeid van Z. H. den Paus den pauselijken zegen te ontvangen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H,: Antonius) den WelEerw. Pater fr. F. M. Megens O. M., en tot kapelaan te Haar lem (H. Antonius) den Wel Eerw. Pa ter fr. J. W. Geeve O. M., die kapelaan was te Rotterdam (H. Antonius.) Land- en Tuinbouw. De melknijverheid in Zwitserland. Door de ligging van zijnen grond, on geschikt voor landbouw of veefokkerij vindt Zwitserland binnen zijn grenzen de voedingsproducten van eerste noodwen digheid niet voor zijn inwoners en bij zonder voor de talrijke vreemdelingen die er jaarlijks een bezoek afleggen; het is dus verplicht beroep te doen op zijn bu ren om in zijn noodwendigheden te voor zien. Bijna al de versche melk wordt tot de bereiding van verdichte melk, choco lade, melkbloem en kaas aangewend. Daaruit volgt dat de botervoortbrengst zeer gering is (ongeveer 1/5 van het ge bruik) de markt blijft om zoo te zeggen vrij open vbor de Fransche boter van Bretanje, Normandië, Auvergne en bij zonderlijk van de Opper-Loire, die zeer gewaardeerd worden en gemakkelijk af trek vinden. Op 'n totaal cijfer van 9.900.000 francs ingevoerde boter levert Frankrijk voor 4.400.000 francs, Italië voor 3.600.000 francs. Rijkslandbouwproefstations. Verschenen zijn de verslagen der Rijks- landbouwproefstations over 19081909 en als gewoonlijk valt ook thans weer te constateeren, dat de landbouwers nog maar steeds bedrogen worden. Wanneer zullen dezen toch eens gaan inzien, dat men met den aankoop van verschillende artikelen door tusschenkomst van de landbouw-organisaties veel verder komt? Zoolang nog zoovele landbouwers alleen blijven staan, zoolang zal de knoeierij ook blijven. Merkwaardige staaltjes wor den weer medegedeeld. Aan de zuivelfabrieken in Gelderland werd een roodbruin poeder aangeboden als een middel ter besparing van steen kool deze stof moet daartoe met de steenkool gemengd worden en kostte f 1 per K.G. Bij onderzoek bleek dit product in hoofdzaak te zijn keukenzout, verder gips, ijzeroxyde en een weinig zand, dus nagenoeg waardeloos materiaal. Verkocht yverd een „poeder om zoet te karnen" en dat bleek te bestaan uit keukenzout. Het artikel wordt verkocht in doosjes, die het opsshrift dragen E. Hubregtse, Middelburg, bij wien men het dan ook koopen kan voor f 10 per doosjede waarde is ongeveer een tiende cent. In Hoorn bleken van 327 monsters voederstoffen 54 vervalscht, min of meer afwijkend van qualiteit doch niet ver valscht 68 en voldoende 205. Van de 30 monsters meststoffen waren er 5 ver^ maken, wetende dat mijn behoud als aan een zijden draad hing. In een moorde- naarshol wordt nauwkeurig wacht gehou den Indien het hout kraakte, of de heng sels knarsten, was ik een verloren man. Ik heb zeker vijf minuten na mijn angst berekend vijf uren besteed om het ven ster open te maken. ïk kreeg het onhoor baar gedaan en zoo handig als de beste inbreker; toen keek ik naar beneden op straat. Door van die hoogte naar beneden te springen, ging ik een zekeren dood te gemoet! Ik keek aan weerskanten van het raam. Links liep de dikke pijp, van boven tot beneden langs het venster. Zoo dra ik die pijp zag, begreep ik dat ik be houden was. Voor het eerst haalde ik weer vrij adem sedert ik dien ledikants hemel op mij had zien neerkomen Het middel tot ontkoming dat ik be dacht had, z-ou sommigen vrij moeielijk en gevaarlijk voorgekomen zijn; doch ik' zag er volstrekt geen gevaar in, langs de pijp naar beneden te glijden. Ik was mijn gymnastische oefeningen nog niet verge ten, en ging onder de jongens altijd voor een moedig en handig klouteraar door; ik wist dat mijn hoofd, mijn handen en voeten mij trouw zouden dienen, in elke poging welke ik mocht aanwenden om naar omhoog of naar omlaag te komen, (Wordt .vervolgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5